Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Prečo zbohatnú politici?


Prečo zbohatnú politici?

Charakteristickou oblasťou "zápasenia voľným štýlom" vo verejnom živote je vyzvedanie zbohatnutia politikov. Mimoriadne často sa v uplynulých týždňoch prevetrávali (v Maďarsku pozn. prekladateľa) prípady počnúc zamestnávaním príbuzných cez manipuláciu s náhradou nákladov až po "geniálne" investície do nehnuteľností. Teraz sa otvára nová oblasť pre novozvolených politikov miestnych samospráv: svoju prácu môžu začať stanovením vlastných honorárov. A síce chcem tomu veriť a mnohí chcú nás o tom presvedčiť -, že politik "plače a smeje sa s ľudom", v skutočnosti platí pravidlo: politik vždy pochodí dobre, nezávisle od toho, či sa ľudu darí dobre alebo zle.

Na otázku, čo je príčinou toho, že politici zbohatnú rýchlejšie, ako bežní ľudia, existuje zložitá odpoveď. Závisí od zákonov, inštitúcií, pravidiel kontroly a štruktúry verejnosti, a samozrejme od stavu ekonomiky. Ale existuje aj ďalší činiteľ, ktorý identifikovala veda už dávnejšie, občania ho často zažívajú, a predsa pravidelne naň zabúdajú, kedy zvolia svojich zástupcov, alebo kedy by sa mali pozrieť na prsty zvolených. V moderných a demokratických spoločnostiach sa o napredovaní rozhoduje v selektívnej súťaži. Síce sa ľudia sami hlásia, nielen na post politikov, ale aj do iných organizácií za vedúcich, a prevažne jeden "vodca" uvažuje o tom, či sa môžu postaviť na štartovú čiaru, ale v konečnom dôsledku rozhoduje občan a spotrebiteľ o tom, koho preferuje.

No a to, že v takejto selektívnej súťaži kto sa dostane na čelo, vieme takmer s istotou už 500 rokov. Niccolo Machiavelli vo svoje knihe dokončenej v roku 1513, ktorá aj dnes je vzrušujúcim čítaním "Vladár" opísal typ úspešného vodcu, ktorého na jeho počesť pomenovali machiavellistickým. Machievellista, ako to presne odhalila psychológia, uvažuje chladnou hlavou a v každej situácii si vyberá chladnou logikou pre neho najvýhodnejšie konanie. Svojim spojencom sa ľahko otočí chrbtom ak má z toho výhodu a vyberie si pre seba najvýhodnejšiu stratégiu nevyrušovaný morálnymi úvahami. Rozlíšiť osoby s vysokou , resp. nízkou Mach-hodnotou môže tzv Mach-test, vyvinutý na meranie machiavellizmu.

Ale ako sa správajú machiavellisti, ak sa dostanú do styku s peniazmi toto analyzovali maďarskí výskumníci vo svojom článku, ktorý publikovali v minulom mesiaci. (Bereczkei Tamás et. al.: Machiavellisták: ügyes döntéshozók v preklade: Machiavellisti: šikovní tvorcovia rozhodnutí. 2014, Magyar Pszichológiai Szemle. 69. 2/1. 337-362.) Počas pokusu "nahliadnuc" aj do mozgu sa zrodili nové výsledky významné aj v medzinárodnom meradle. Pri výskume používali obdobu tzv. hry na dôveru, ktorá bola vyvinutá na analýzu spoločenských vzťahov. V tejto hre jedna osoba (investor) dostala 1000 Ft, z ktorých podľa slobodného rozhodnutia nejakú časť odovzdala jej neznámej osobe (zástupcovi). Tieto odovzdané peniaze vedúci hry strojnásobil, potom sa mohol zástupca rozhodnúť, koľko z týchto peňazí vráti investorovi. Je jasné, že v takýchto hrách ako aj inde v živote sa vynorí motív chamtivosti a sebectvo (čo menej odovzdať zo svojich!), ako aj inštinkt spolupráce a dôvery (umožniť a opätovať vklad). V takýchto situáciách sa rôzni ľudia rozhodnú rôznymi spôsobmi, aj preto sú vhodné na to, aby sme testovali správanie sa machiavellistov politiky.

Výsledky sú hodné uváženia: kým menej machiavellistickí investori z 1000 Ft odovzdali v priemere 550, zatiaľ tí s vysokým Mach-číslom len 330 Ft. Avšak, z príspevku investorov v rolizástupcu menej "machoví" vrátili investorom 230 Ft, vysoko "machoví" naproti tomu ledva 153 Ft prepustili tým, ktorí ich predtým zvýhodnili. Úhrnom slabo machiavellistickí hráči mali na konci hry takmer o 2000 Ft nižší zisk, ako vysoko machiavellistickí. Výskumníci usúdili, že silní machiavellisti "skrývajú sebecké zámery a predstierajú altruizmus v prítomnosti iných, ale stanú sa prísnym zástancom vlastného záujmu, keď to umožní situácia".

Výskum teda potvrdil už dávnejšie vytvorený obraz o machiavellistoch: dokážu lepšie využívať pre nich výhodné situácie, ako ostatní, menej pociťujú zábrany, kedy prekračujú pravidlá. Majú radi také situácie, kedy je možné lavírovať medzi neprehľadnými predpismi a silnejšie vnímajú skoršie správanie sa ostatných. Avšak ich pamäť je "selektívna": krivdy si zapamätajú navždy, ale rýchlo zabudnú na svojich dobrodincov. Neustále a bez emócií "monitorujú" správanie sa iných a okamžite "odreagujú" zmeny. To je dôvodom toho, že napriek ich "toxickým" vlastnostiam ako narcizmus a paranoja sú vo svojich spoločenských vzťahoch úspešnejší, ako priemerní ľudia. Dôsledkom toho sa v ekonomike aj v politike vyselektujú ako vedúci práve machiavellisti. Možno, že všedný človek intuitívne odmieta správanie sa machiavellistu, ale nakoľko vidí ich v konkurencii vedúcich ako presvedčivejších, práve jeho hlasmi obsadia väčšinu vedúcich postov.

Nato, aby machiavellisti zotrvali na svojich vedúcich postoch nezávisle od ich skutočného výkonu musia byť splnené dve podmienky: nie sú pokuty a je zabezpečená anonymita. Totiž, ak vo vnútri organizácií majitelia či stranícki aktivisti prepáčia (prehliadnu) sebecké správanie sa vedúcich a schvália ich zotrvanie v pozícii, potvrdia ich vo viere, že môžu bez následkov rozdeľovať sami sebe peniaze. Týmto si organizácie vykopú vlastný hrob. Okrem toho, ak sa aj občania zmieria s tým, že fakty im zostanú utajené a politici zabraňujú vytvoreniu prehľadného systému, v ktorom by hocikto opozičný, provládny aj nestraník mohol nazrieť za kulisy a odhaliť tých, ktorí rozdávajú peniaze sami sebe, potom demokracia vykope vlastný hrob.

Preklad: Ildikó ZáhorskáAuthor: Gyrgy Marosan # MovoQeny32
Vláda2014-11-285
-
 55%  ( 1 people voted )
+
Toto video vyrobili pre malé deti v Nemecku, aby im bolo jasné, že Putin je jediným zloduchom na zemeguli, ktorého sa treba zbaviť za každú cenu, ak má ľudstvo prežiť - a samozrejme nevynechali z toho obrovské zostrelené lietadle, ako Putinovo dielo: http://www.swr.de/.../nid.../did=1
4366710/10xd54p/index.html


Lisas Welt: Der Putin-Erklärer - REPORT MAINZ :: Startseite

Den Putin versteht in Lisas Klasse niemand. Da kann nur...

swr.de
Pravdomluvec # WecoHeda29
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-11-28 12:33:48 59a87bf3
Ale ten ilustračný obrázok akoby priam vypadol z agitačnej nástenky súdruhov za minulého režimu...


:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2014-11-28 13:03:41 d425402c
S napětím jsem čekal, co se v tom článku vyvrbí a dobře že si někdo dal prácu s překladem i s hozením sem.
Ano je potřeba více se zaměřit na mentality samotné a nevymlouvat se jen a jedině na "systém", protože určité mentality si ho prostě upravili aby jim vyhovoval (třeba tím že ho upravili ostatním), případně celý dali vytvořit a možné konkurenční potírají.

Jedna malá přidaná hodnota ode mě:
Přijde mi zajímavé, že valná část "voličů" se nechává KORUMPOVAT státisty.
Modelujme situaci:
Ukradl by volič A svému sousedovi B například stovku?
Sám A by to zřejmě otevřeně neriskoval (a ostatně zatím se necítil jako zloděj), ale co když k němu přijde osoba C (státista) a nabídne, že okrade osobu B (o dvě stovky-což neřekne) a osobě A přihodí tu sousedovic stovku po které tak závistivě touží (respektive touží druhé ochudit, aby RELATIVNĚ k nim byl na tom lépe.)...za tuto "službu" si osoba C vypýtá padesátku od osoby B a ta...protože pro ni má větší hodnotu uškodit druhým a klidně by se spokojila dokonce i s tím kdyby to pro ni bylo nevýhodné - jen aby to bylo nevýhodné i pro druhy! (Neboli "všichni pěkně spolu dolu"). Osoba C si poté dělá co chce - osobu B i osobu A okrádá o stovky a přitom se jim směje aký sú to...dobří občani.
Poznámka: Příběh nejmenuje žádnou konkrétní osobu - podobnost je čistě náhodná.
Osoba A, B a C jsou ROLE - v nichž mohou být konkrétní lidé zaměnitelní a role jsou tak "na věčné časy" neustále obnovované.

Kalimantan # KupuCily92
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-11-28 17:12:40 4e88888c
Bama botu nemusím, ale Putin je aj tak jeden mafiánsky ksicht.
vypIta placacka # FasePinu49
-
 46%  ( 3 people voted )
+
2014-11-28 19:10:42 55d8bc65
"Došlo k zvrácení zákona! A policejní moc státu byla zvrácena společně s ním! Zákon, pravím, se nejen odvrátil od svého patřičného cíle, ale začal sledovat cíl zcela opačný! Zákon se stal zbraní všech druhů chamtivosti! Aniž by zabraňoval zločinu, zákon sám je vinen zlem, které by měl trestat! Pokud je toto pravda, jde o vážnou věc a morální povinnost mi nakazuje upozornit na ni své spoluobčany." Tak začíná kniha Zákon od Frederica Bastiata z roku 1850."
bezsta # FywyPewo42
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-11-28 23:52:39 4e88bfd4

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
tri   šesť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0291 s
good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo