Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Prečo sú naše mzdy nízke?


Prečo sú naše mzdy nízke?

Aby sme si zodpovedali na túto otázku, tak na začiatok začnem príbehom, ktorý predo mnou rozpovedal jeden ekonóm menom Bawerk. Je to príbeh o Robinsonovi a opustenom ostrove.

Robinson si každý deň musel ako každý z nás zaobstarať nejaké jedlo, aby prežil, a tak zbieral plody, ktoré rástli na strome. Pokiaľ pracoval celý deň, bol schopný nazbierať dostatok na obživu a zostalo mu aj niečo málo navyše. Už ho otravovalo pracovať celý deň na to, aby sa najedol, tak ho napadlo, že vyhotoví dlhú tyč, s ktorou dokáže za deň obrať päť krát viac plodov, avšak vyhotovenie tyče mu bude trvať päť dní, a preto si musí vytvoriť na vyhotovenie dostatočné zásoby, aby nezomrel od hladu, pokiaľ tyč vytvorí. Podarilo sa! Náš Robinson vytvoril tyč a odrazu mal dve možnosti, buď bude mať denne viac času, lebo zbieranie potravy mu zaberie päť krát menej, alebo ovocie, ktoré nazbiera navyše, vymení s pirátmi, ktorí prídu na ostrov a teda je schopný si zabezpečiť viac vecí (statkov) ako predtým.

Teda náš Robinson zbohatol a pýtate sa, čo delí chudobného Robinsona od toho bohatého? Odpoveď je jasná - tyč, v trochu odbornejšom ekonomickom názve kapitál. Práve kapitál je tá rozhodujúca vec, čo delí chudobnú a bohatú krajinu. Ak by sme si to chceli lepšie ilustrovať, tak si môžeme predstaviť jeden ostrov, kde by všetci Robinsonovia mali svoju tyč a druhý, kde by ju nemal nikto. Za predpokladu, že by na oboch ostrovoch bolo dosť ovocia, tí prví by boli vplyvom výmeny s pirátmi bohatší a tí druhí by pracovali skoro celý deň len na to, aby sa nasýtili.

Pýtate sa, čo to má spoločné s reálnou ekonomikou a našimi platmi? Odpoveď je jednoduchá, tak ako vtedy, aj teraz o bohatstve krajiny (teda aj o našom bohatstve a našich platoch) rozhoduje okrem iných faktorov hlavne veľkosť kapitálu v krajine (Robinsonových tyčí).

Somálčan, ktorý by pracoval na poli holými rukami a motykou so mzdou hoci len jeden dolár na deň, nedokáže fyzicky dohnať produktivitu Američana v traktore, ktorí obrobí pôdu tisíc krát väčšiu, preto jeho mzda je vyššia. Nie je to kvôli tomu, že Somálčan by sa nesnažil a málo pracoval a Američan si to nezaslúži, lebo možno vyvinul oveľa menej práce a dokonca, možno počúval rádio a prácu si užíval. Je to dané produktivitou práce, ktorú bol schopný Američan, vďaka traktoru (kapitálu) vykonať. Teda prichádzame k záveru, že čím má krajina viac kapitálu, tým sú ľudia v nej bohatší a majú sa lepšie.

Ako toto všetko presunúť do súčasného príbehu a zabezpečiť viac kapitálu, a teda aj vyššie mzdy? Ešte naposledy sa vrátim k nášmu Robinsonovi... Na to, aby kapitál (jeho tyč) mohol vôbec vzniknúť potrebuje úspory (Robinsonove jedlo, ktoré si nasporil, aby mohol päť dní pracovať na vytvorení tyče). V reálnom živote sa tieto úspory takisto premieňajú na kapitál (traktory, stroje, stavby, ...), ak by Robinson svoje úspory prejedol nikdy by tyč (kapitál) nevznikol.

A čo myslíte, kto je v súčasnosti najväčším nepriateľom úspor? Kto nám na ne siaha? Kto nám ich prejedá? Áno, väčšina z vás trafila určite správne, je to ŠTÁT.

Robí to formou daní a odvodov a naše peniaze jednoducho z veľkej miery len prejedá a zabraňuje tým vzniku nového kapitálu, vytváraniu nových pracovných miest, tým aj konkurencie na trhu práce a v konečnom dôsledku vyšším mzdám. Najväčším problémom nie je to, na čo všetci nadávame, že nemáme adekvátnu spätnú väzbu z daní a odvodov, čo platíme, oveľa zarážajúcejším faktom je, že by sme mohli byť úplne inde, keby naše peniaze štát nesprávne nealokoval (oveľa väčšie množstvo kapitálu-vyššia životná úroveň). Dobrým príkladom na neefektivitu štátu je nedávn o vydaný článok o austrálskych elektrárňach, kde súkromní vlastníci poskytovali elektrinu lacnejšie ako štát.

Čo sú teda prostriedky ako dosiahnuť väčšie platy? Odpoveď je jednoduchá, ale ťažšie zrealizovateľná nižšie dane, odvody a pružný zákonník práce, aby bol jednoduchý a málo nákladný presun zamestnancov. Toto je na začiatku veľkého reťazca ÚSPORY-INVESTÍCIE-KAPITÁL-VYŠŠIA ZAMESTNANOSŤ-VYŠŠIA KONKURENCIA NA TRHU PRÁCE-VYŠŠIE PLATY.Author: Andrej Certik # CohoBuna58
Slovensko2015-03-2036
-
 45% ( 12 people voted )
+
uz to je trapne taketo je.nute clanky. ze ta certik mamka neprehltla

pacient01 # FavoJeju52
-
 45% ( 1 people voted )
+
2015-03-21 15:47:50 b9456815
To si nedal bohvie aké prirovnanie somálčan s motykou vs. americký traktorista. Pretože mi máme rovnakú techniku ako aj v západnom sveteaj rovnké postupy. Takže produktivita poľnohospodára... je rovnaká ako vo vyspelejšom svete. Ľahší príklad je napr. Dva automobilové závody WV jeden v Nemecku a druhý u nás. Všetko rovnaké hala, náplň práce, kvalita... + u nás vyššia produktivita a aj tak majú tí zamestnanci omnoho nižšie mzdy. A ešte dodám kvalifikácia zamestnancov je u nás tiež vyššia. Takže s toho evidentne vieme že tu nejde o trhový mechanizmus ale o novodobé otroctvo krížené s feudalizmom.
Anupew # JacaNidy24
-
 85% ( 24 people voted )
+
2015-03-21 15:50:17 4e62d75d
Ospravedlňujem sa za preklepy všimol som si ich už keď som komentár odoslal.
Anupew # JacaNidy24
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-03-21 15:51:38 4e62d75d
No clanek je uplne cely kravina. Nizke platy mame jelikoz je nase zadluzeni nizke a v ekonomice neobiha dostatek penez na vyssi platy. Nevim jakou vyhodu maji platy vysoke, kdyz potom platis za bydleni treba 5x tolik. Autor by mel zustat na tom ostrove, ekonomice nerozumi ani za mak.
creck # NafyQyji50
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-03-21 16:05:46 5e71ba04
Už som to tu písal.. cena práce je hodnotená.. parametrami, faktormi... a sú to mzda a réžijne náklady! K tomu sa pričleňuje "primeraný zisk" a hotovo ---pes si začne chytať chvost.. Lebo ..ja mám vysokú réžiu a ty máš vysoký plat cenu práce--nepredám ..Znížiť RN..je problém ..treba nové aj stroje.. a plat ti nezvýším...teda počkám .. A zisk ..primeraný../KBZ--Kristus Boh Zna.::a je v účtovnej osnove ZAMONTOVANÝ .. vládou odsúhlasený../ a ten Soroškam fiačkam mal 800% / Ale no ..kto nevie počítať do 10..?
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-03-21 18:53:02 58d4289b
Chcel som si dobre uľaviť na adresu autora článku, ale asi to bude mladik čerstvo nadupaný uzernickymi dogmami oficiálnej ziskologie vyučovaním na Električkovej. Ja som bolo jeho veku tiež taký sprostý.
marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-03-21 20:17:54 c35b0abb
loading...
maršal ten človek je jednoducho sprostý alebo naivný. Tiež som mladý mám 24 ale jeho názor rozhodne nezdieľam.
Anupew # JacaNidy24
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-03-21 20:52:50 4e62d75d
Tak tak dobre som sa už dávno nenerehotal. Bože čo tých ľudí učia za voloviny.To že Robinzon nedevastoval ostrov nemožno nijako považovať za chybu,ba práve naopak,mal presne to po čom všetci rozumný túžia! Viac času pre seba na rozmýšľanie o účele života a užívaní si slobody,veď všetko mal.Len si ušetril zotročujúcu únavnú prácu a vymenil ju za božský relax.

Peter Modrak # GexiCygi65
-
 62% ( 3 people voted )
+
2015-03-21 21:05:23 5b7f3359
kua, ten certik v tom ma jasno, ibaze veci sa maju troska inak, produktivita prace dnes neznamena pre robotnika nic, on je iba otrok velkokapitalu, a uspory? uspory...xixix hele debile, vies co znamena slovo menova vojna? alebo inak, inflacia? a volny trh a kapital? vies co znamena nadnarodny velkokapital? vies kto chce skutocne znicit tych malych a strednych podnikatelov? stat to nieje, pretoze on z nich zije, ale tomu tvojmu velkokapitalu idu do kseftu, a on lobbuje za tie vsetky nezmyselne zakony co tu vytvaraju to ,,podnikatelske prostredie,, kde preziju len take ,,nadnarodne konglomeraty,, nazvy si to ako chces, ale vlada megakorporacii tu uz bola a volala sa fasizmus...
kombajn # HydyKuwi36
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-03-21 22:13:53 56186deb
5 dní o hlade nikomu neuškodí. Striedmy a skromný pracháč, taký je ideál.
Treba založiť banky na takzvanom západe a vysávať. Zabezpečiť kapitál a možno by sa aj vaše mzdy pohli nahor.
Nijaké dane, nijaké odvody a nijaký zákon.

Melchisedech # NekiJequ84
-
 45% ( 1 people voted )
+
2015-03-21 23:12:58 b228b9dc
trapná teorie, hodná tak základní školy.
A jak si zodpoví chytý autor situaci dvou traktoristů. Jeden je německý a jeden slovenský (český).
Oba obdělají za den stejně velké pole, ale výplata slováka je např. 300 e. a německého 1500 e.
Aha?

Není to ve stanovené ceně práce, náhodou, a s tím souvisejícím kurzem, který drží vlády a banky (korporace) uměle a schválně tak abychom
Německý pekař je také konkurence schopný na německém trhu a jistě by byl i český na českém pokud by se zvedla cena práce na stejnou úroveň jako je v německu. Akorát by se asi měly znárodnit zpět strategické podniky RWE a vodárny a banky protože odliv z daní je citelný. Ale to je asi už jen sen.
Nebo alespoň zabránit zdaňování v zahraničí. Tedy vše danit doma. Jako to udělalo letos Rusko.

Petr # JedyVihy65
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-03-22 01:50:37 5e716d5c
Nezamestnanosť je silná zbraň pre udržanie nízkych platov a práve pre strach zo straty zamestnania sú otroci ochotní pracovať aj za 300,- pretože na jeho miesto čakajú ďalší, ktorí vo svojej mnohokrát beznádejnej situácii sú ochotní nastúpiť na jeho miesto a podať vyšší výkon, prípadne aj za menšiu mzdu. To nie je o tom, že by dnes nebolo toľko práce ale jednoducho sa miesta okresali aby sa dosiahlo vyššieho počtu nezamestnaných a tým väčšieho tlaku na pracovné miesta i za horších platových podmienok. Komu to vyhovuje? Robinsonovi?
Ľudia sú už dnes tak zotročení, že sa desia situácie kedy by nemali pracovné miesto a nie sú schopní odporovať pretože sú veľmi rýchlo nahraditeľní. Masovosť už nefunguje a dlhodobá práca vymývania mozgov spojená so štvavými článkami neustále podsúvanými našimi presstitútkami, kde pravidelne štvú jednotlivé skupiny spoločnosti proti sebe /dôchodcovia-mladí, lekári-sestry..../ dáva záruku, že spoločnosť nie je schopná sa spoločne postaviť na odpor! Nie je možné ju zorganizovať do mohutného a dlhodobejšieho protestu a tlaku hlavne na politikov, banky a pod.
Skúsme len raz vybrať všetci všetky svoje peniaze z účtov bánk a prestaňme sa nechať okrádať keď dnes vám na bežnom účte banka ponúka "lákavých" 0,05% úrokov.....Čo to je? No výsmech a totálna provokácia. Ja viem, aj to už je ošetrené zákonom aby boli niektoré účty povinne vedené aj s určitým "zostatkom" napr.podnikateľské, ale toto je zmyslom banky v dnešnej dobe? No, ďakujem, neprosím. Pamätám dobu, keď na vkladnej knižke s dvojročnou viazanosťou bol úrok 14% (mám ju dodnes odloženú...) a banka bola na to aby zhodnocovala vaše úspory a podelila sa s vami o zisk ako odmena za to, že mohla aj s pomocou vašich peňazí získavať. Dnes sa banka nepotrebuje starať o investovania, strháva vám poplatky za vklad, výber, použitie karty, vedenie účtu, trvalý príkaz a pod. Už chýba len spoplatnenie internet bankingu ale to už tiež nie je tak ďaleko. Sami si budete realizovať platby cez IB a ešte za to aj zaplatíte. Nuž,..... takto nejako sme to dopracovali aj s tou nezamestnanosťou. Je to skvelý nástroj na ovládanie otrokov. Kedysi otrokov chytali a nasilu v reťaziach ich nútili tvoriť otrokárovi zisky lebo vtedy sa vedeli zotročení postarať aj sami o seba a svoju obživu no dnes, keď už ľudia nemajú pozemky kde by si dopestovali a dochovali niečo na svoju nezávislú obživu, radi otročia aj sami, pretože otrokárova podhodená kosť je tým jediným produktom obživy, ktorú môžu získať a ešte poďakujú. A ak nepoďakujú, tak ticho "slobodne" nadávajú ale nič s tým nerobia-nemenia, nie sú schopní sa spoločne vzoprieť - súhlasia.

defender # LixuWija97
-
 74% ( 9 people voted )
+
2015-03-22 08:56:19 d5b582fe
Prosim vás ľudia, choďte už niekde s tým obhajovaním a nostalgiou za boľševikom, čo na Sk bol už sa to nedá čítať... počas rokov 39-44 sa Slovensko rozbehlo tak, že sme na tom boli lepšie ako rakušania, švajčiarom Slovensko požičiavalo a ľudia z okolia chceli výplatu v mene - "Tatranský dolár", nebyť boľševika, je u nás dnes druhé Švajčiarsko. Toto na čo sa sťažujete - korporativizmus a otroctvo dlhu, je preto, že vládne znova boľševik, dnes z centra USA, dalej výpredaj štátneho majetku, ktorý ťažkou prácou vybudovali naši predkovia a mzdy umelo tlačené na úroveň životného minima ...
V Nemecku sú nonstop demonštrácie za zvýšenie platov (nikdy v živote som nezažila toľko demonštrácii), u nás keď demonštrovali lekári, vačšina bola proti nim, lebo ostatní zarábajú ešte menej (LOL - myslenie odchované komunizmom), namiesto toho aby ľudia spoločne robili tlaky na zvyšovanie miezd, si podkopávajú nohy a počúvajú ekonomických amatérov typu Sulík a Mikloš, ktorý pravidelne sami seba ako predstaviteľov štátu označovali za zlých vlastníkov (to malo byt varovné znamenie, nie mandát na zvolenie do vlády) a chcú aby Slováci pracovali za mzdy pomaly na úrovni filipínskych detí .... Prosperovanie štátu nie je až taká veda, treba nájsť zlatú strednú cestu, ... Ak vám nedopína, že komunisti boli ekonomickí analfabeti - tak sa pozrite na ekonomickú situáciu krajín východného bloku oproti krajinám, kde existoval voľný trh a relatívne slobodné podnikateľské prostredie. Či chcete sa vrátit na JRD, za pás, jazdiť na trabantoch, biť sa o južné ovocie v obchodoch a mávať na námestí na 1. mája? Treba pozerať do budúcnosti, nie do minulosti a vidieť len dve možnosti - tá komédia čo bola pred rokom 89 by už mala byť minulosť a odložená hlboko na smetisko dejín

LenkaB # LyroKomo25
-
 45% ( 12 people voted )
+
2015-03-22 09:05:57 58d7436a
Hodila si to do inej roviny Lenka. Samozrejme, že náridný socializmus je skoro ideál, ale tu všetci porovnávajú diktatúru KSČ s týmto otrokárstvom. S tá diktstúra vyhovovala minimálne 80% ľuďom viac, lebo toto vyhovuje len asi 10% otrokárov na rôznych stupňoch pyramídy prežitia. Diktarúra KSČ je oveľa bližšie k národnému socializmu ako toto otrokárstvo. Stačilo vymeniť KSČ za inú stranu s inými ľuďmi.
marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 45% ( 1 people voted )
+
2015-03-22 10:27:02 c35b0abb
Mam taky pocit ked si precitam toto

Ak vám nedopína, že komunisti boli ekonomickí analfabeti - tak sa pozrite na ekonomickú situáciu krajín východného bloku oproti krajinám, kde existoval voľný trh a relatívne slobodné podnikateľské prostredie.

ze tu nedopina niekomu uplne ,ale uplne inemu.A nic nepochopil z mechanizmu ktory zije,a ten mu dava falolsny pocit prosperity.

Aj ja ked idem zabijat brava,tak mu na cestu k mesiarovi s nozom nasypem zmesku.A jak rad ide.harry # PahoLenu00
-
 50% ( 2 people voted )
+
2015-03-22 11:02:59 b229bc75
Výborne LenkaB25 ! Vy chcete sa dostať do tej istej subjektívnej polohy ako..lísa 22 ? To stačí Vášmu oponentovi opísať Vaše "posmešnosti" a otočiť ich o 180stupňov..a ste na udici aj s navijákom../príklad Baťa chodil v čele sprievodu na 1. mája v Zlíne v 30-tich rokoch, JRD Slušovice--špička podnikania minimálne v stredoeuropskom regione..potravinová sebestačnosť, a tie "ovocia"hajajáj ..na každú kotrbu boli naplánované a dovezené týždenne pol kila ..a moja svokra mi ..3kg--šupla robila v zelovoci... a vládni papaláši koľko ? a bežný človiečik sa išiel "vyšorovať"..., o autach, motocykloch aaa pomaličky .. pomaly ...pomaličky...pomaly /A všetko argumentačne---podložené , je Vám to treba mať nových " invekťákoch" osobných .Radšej odkukajte od" Bundesákoch" ne jaké fígle a prezentujte ich...A keď je ľavo --musí byť aj pravo../link-recht--/ tam začína objektivita.Chapen Sie..
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-03-22 11:13:21 58d4289b
Maršal Zukov a ostatní - to je ten problém, že ľudia sa na to pozerajú čienobielo - buď to, čo bolo pred rokom 89, alebo to, čo je teraz - pritom architekti oboch systémov pochádzaju z jedného zdroja. Proste nič iné neni. Áno, ako vieš podľa mňa je najlepší systém národný socializmus - vytvorenie štátov a spolupráca v rámci národa - ľudí rečovo, geneticky a historicky blízkych - vtedy to funguje najlepšie - žiaľ tento systém média špinia a ľudia tomu slepo veria, že by automaticky malo ísť o reinkarnáciu Hitlera - defakto vačšina novovzniknutých štátov vznikalo a prosperovala na filozofii národného socializmu, avšak nie v podobe, v akej tu bol pred rokom 89 - základ zdravej prosperity je podpora rodín a malí podnikatelia - ktorých likvidoval socializmus a dnes korporátny fašizmus - z iného centra, ale v podstate rovnako .. keď sa nad tým zamyslíš (dnes ešte viac ako predtým). Takže vaša voľba - Marxizmus alebo Neomarxizmus? Ja tvrdím, že ani jedno, ani druhé ...
LenkaB # LyroKomo25
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-03-22 14:19:18 58d7436a
Ja sa v tebe fakt nevyznam Lenka.Ale riesit to v sebe nebudem.

Len jedno postnem,pre teba.

Ked je vsetko rozyebane,ludia nic nemaju,tak je jedno ci vladnu ludozruti,narodni socialisti,ci ky boh.

Je praca.

Ked sa materialne ludske potreby z velkej casti vyplnia,je jedno ci vladnu ludozruti,narodni socialisti ci ky boh.

Je malo prace.


Tak ludia zacnu vyrabat zbrane,aby bola praca.Kapital sa predsa totiz tiez musi tocit.

A zas sme na zaciatku.

harry # PahoLenu00
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-03-22 14:35:47 b229bc75
Ako na to ? Vyššie mzdy sú možné vtedy keď sa produkt práce výhodne predá, náklady na jeho realizáciu sú nízke. Ach môj ty..oné kapital--Marxov, kto to nevie. Teda predať výhodne: treba mať silnú armádu , vedieť trhový priestor úspešne "manipulovať " a kúpiš lacno , predáš draho. A gúľalo sa gúľalo../to hovienko Z vrecka niekomu/ Zmonopolizovať , koncentrovať, imperializovať priestor..samozrejme DEMO-KRATICKÝ a keď už nezvýšiš platy tak poskytneš ..lacné..oné izé.. príde ti lacná pracovná sila "čosi aj tvoriť hodnoty"..domov, dovolenkové destinácie máš "za babku" , a pol sveta ti robí na tvoje "rozmnožovadlo"...Ináč furt len krízové javy ...a tá kríza si priletí z vesmírnych diaľav...vraj božských. Porovnávať dynamiku rastu príjmu v Euro v 5 mil..Nórsku..s 5mil na Sk..Už sme tu kdesi rozoberali...i tú naftu, i tie NATO sklady, i tie ryby--zadarmo--i ten "mocenský protekcionalizmus" a žeby tí Nóri boli pracanti.. ta to by sa tam nehrli ...títo.. "bafuňáci" ...teplomilný.
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-03-22 16:12:29 58d4289b
Základný rozpor - individualizmus versus kolektivizmus. Individualizmus je človeku neprirodzeny a okrem toho vďaka tomu ze človek na rozdiel od zvierat ma obrovsku moc a reálnu možnosť vykynožiť tuto planétu, je nútený spoločným úsilím tomuto zabrániť. To sa dá len tak, že celému svetu vládne jedno centrum. Na rozdiel od murárov ho ja nechcem v Jeruzaleme, ale v Moskve.
marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-03-22 18:42:16 c35b0bce
Nacizmus je super idea, ale ma limity. Naráža na nespokojnosť národa ktorý si začne myslieť ze ma nárok na viac ako iný národ...nie sú všetci Slováci, to by bolo supiš, žiadne vojny a kolonizovanie... Sú tu aj Maďari, angláni...a o svetovom parazitovi z Madagaskaru ani nehovoriac...:-))
marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-03-22 18:47:00 c35b0bce
"To sa dá len tak, že celému svetu vládne jedno centrum."moc korumpuje, absolútna moc korumpuje absolútne


Nacizmus a národný socializmus sú dva


Nacizmus:


Nacizmus vznikol spojením koncepcie fašistického štátu (zahrňujúci vodcovský princíp) a rasistických teórií o nadradenosti árijskej rasy a o pokroku cez konflikt medzi vyššou a nižšou rasou, riešený podrobením či likvidáciou nižšej rasy. Nacistická ideológia ďalej čerpá zo socializmu (privlastňuje si prvky kolektivizmu či sociálnej demagógie vyhovujúcej nižším vrstvám), antiboľševizmu (vyhovujúci vyšším vrstvám), nacionalizmu (umožňujúci získať podporu konzervatívnych síl) a antisemitizmu. Filozofická podstata nacizmu obsahuje prvky výrazného iracionalizmu, okultizmu a ezoterizmu.

LenkaB # LyroKomo25
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-03-22 19:27:27 58d7436a
Mzda v kapitalismu je právě ta nejnižší částka, za kterou se najde dost jelimanů, kteří tu otročinu jsou ochotni dělat! - Proč platit zbytečně vysoké mzdy a snižovat si "vývar"...

Cena v kapitalismu je právě ta nejvyšší částka za kterou si dostatečné množství hejlů ten šmejd koupí. - Proč to dávat zbytečně lacino a snižovat si "vývar"...

Zapište si to jako druhou větu Čechovu. :-)

Vlastimil Cech # TebiTede75
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-03-22 21:25:46 5db90515
Lenka, to skadzi maš tote poučki?
marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-03-22 23:10:14 c35b0bce
Putin má skoro absolútnu moc. Podobne ako Lukašenko. Máš nejaké aspoň indície - ak nie dôkazy - o tom, že títo dvaja sú skoro absolútne skorumpovaní?
Lenka: nepapať predžuté informácie!
marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-03-22 23:14:05 c35b0bce
Vlasto, už sa teším na tretiu vetu:-)
Ty nevieš o tom, že kapitalista nevykoristuje, ale dáva prácu? Dokonca u nás takmer zadarmo? :-))
marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-03-22 23:17:19 c35b0bce
Už sa nepreberá ani variant kresťanského socializmu. Zvláštne? Ak sa prihovárajú bezbožníkom s vysokými nárokmi, tak pochopiteľné.
Myslenie odchované komunizmom je obrátené, nie ľahostajník o osud lekárov je komunista, ale práve zomknutá masa súdruhov, čo sa za ich "práva" angažuje. Spoločne burcovať, spoločne kričať, spoločne všetkých zapojiť do starostenia sa o ich úplne súkromné záležitosti. Hulákať na verejnosti, obťažovať sebeckými túžbami, aby etatistická vláda zvážila nátlak na súkromníkov, alebo sama vytiahla kasu pre netrpezlivých a zbytočných štátnych zamestnancov.
Dlh nie je otroctvom, ale predčasná spotreba, zváženie okolností a snenia v správnom čase.

Melchisedech # NekiJequ84
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-03-22 23:43:08 b228b9dc
Židoboľševická Moskva je najlepšia voľba, každoročný majster sveta v potratoch, pornografii, prostitúcii, vraždách, feťáctve a chľastačke. Plánovanie svetlých zajtrajškov a raja na Zemi skončilo v úplnej degenerácii života. Bez Boha sa urodil samý hnoj a geneticky hynie.
Stačilo vymeniť gerontokraciu na novší model? Dnešok nie je otrokárstvo, nikto nie je povinný byť zamestnaný a poberať ponúkanú mzdu, jedná sa vždy o slobodné rozhodnutie a ak frustrovaný jednotlivec predkladá čísla o 80 a 10 %, sa jedná iba o dohady. Žukov seba presviedča, ako početný je jeho tábor. Kde je aktivita 80 %? Nikde, ako ináč.
Kolektivizmus je úplne neprirodzený a vnucovaný, predpokladá spoločné záujmy a spoločnú cestu a spoločný osoh a spoločných vinníkov. Spoločné lži a spoločné vraždy, spoločné mávanie a spoločné smútenie.

Melchisedech # NekiJequ84
-
 50% ( 2 people voted )
+
2015-03-22 23:51:30 b228b9dc
Nacizmus...? Nacionalizmus..?Ona tá národná hrdosť je prekrásne povedomie.Pestovanie národnej identy je skoro povinnosťou politických špičiek. Má to však jeden háčik.. je to snaženie ktoré má dve polohy. Ak sa národná hrdosť pestuje tak že ostatné národy sú "o ničom " tak je to zle. Ak sa pestuje že "my sme niečo" a ostaní .."šuvix".. je to tiež zle. Samostatné pestovanie národnej hrdosti je pomerná obtiažné --bez toho aby sa nebral zreteľ na ostatné národy..rovnocenné../ v "lufte" sa nežije/ Takže LenkaB 25 ..vééľmi opatrne .. s pojmami... v extréme./ Môže sa stať že vlasnú hrdosť "nechám na pokoji" a ostatných budem "degenerovať-podceňovať--ničiť..aa" a "moja hrdosť " sa bude vynímať../ i tak... še dá. .. sehen Sie.. pater le//Existuje ..detstvo ktoré končí tým že ..obíjde mláku..rozumný.. a staroba začína ..ak sa nepokúšaš šmyknúť na ľadovej klzačke...sú to pokúšenia...lákavé..skoro prírodzené LenkaB 25 -- dúfam že pochopené/
Klopi # KafuKygu89
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-03-23 06:31:34 58d4289b
A na záver ak sa "národovetstvo" pestuje ..ako som naznačil vyššie a spojí sa s "nejakým" spoločenským systémom /..izmom/ktorého atribúty obsahujú "čosi" totalitného, agresívneho,nesprávne aplikovaného ..s málo demo-kratickými princípmi.. tak v extréme to naberie aj"slušné úber-menschen -né " otáčky nežiadúce..
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-03-23 07:34:34 58d4289b
Východiská v "dynamike rastu miezd"--/platov, zárobkov / niesú v ich "trvalom " zvyšovaní ..Nutne..ekonomovia to vedia zdôvodniť furt..to vedie k poruchách..v presýtenosti trhového priestoru..,k inflačným tendenciam.. , a celej škále krízových javov..ktoré dnes sú sporadický umelo "ŚTARTOVANÉ". Východisko je v aktivácií nazvem to "SPOLOĆENSKEJ SPOTREBY" :Firma prosperuje a dotazník..zamestnanci ťuknú na bráne do varianty..rozšírenie dovolenky? ..stravný bonus..?..dopravný bónus..? isté služby.. bonusované...? aaaaa../ už Baťa to mal dávno...a nezdanené...///mne by vyhovovala dovolenka vo firemnom zariadení ...prenajatom?...za polovičnú.. kdesi na Seychelách ..s celoročnou prevádzkou...a zvyšovanie príjmu mám na háku..napr..//
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-03-23 07:50:12 58d4289b
Melchisedech, individualizmus je neprirodzeny a vnucovaný.
marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-03-23 11:04:41 c35b0bce
Mzdy a objem peńazí v obehu..Ak objem peňazí je pod kontrolou .. hajajááááj.. nepustí to obchod , má , alebo nemá voľný "priestor " lebo je riadený..INDIVIDUÁLNYMI záujmamy.. tak nastáva stav "uzavretej ekonomiky" bez vývozu, bez nákupu... A taký ekonomický priestor ..trhový je mocenský ..militantne ..ovládaný. Nenakúpiš hocikde.. MY SME TU .. nepredáš MY SME TU.. hotovo ..a kľačíš..či prosíš..o "voľný trhový mechanizmus".. A zvyšovanie miezd.. je tá..het...Hotovo.
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-03-23 18:14:34 58d4289b
"Lenka, to skadzi maš tote poučki?"


wiki .. :)


"Myslenie odchované komunizmom je obrátené, nie ľahostajník o osud lekárov je komunista, ale práve zomknutá masa súdruhov, čo sa za ich "práva" angažuje. Spoločne burcovať, spoločne kričať, spoločne všetkých zapojiť do starostenia sa o ich úplne súkromné záležitosti. Hulákať na verejnosti, obťažovať sebeckými túžbami, aby etatistická vláda zvážila nátlak na súkromníkov, alebo sama vytiahla kasu pre netrpezlivých a zbytočných štátnych zamestnancov."


čo iné by si navrhoval ty, aby ľudia neboli tak mizerne platení? ... A tak nespravodlivo - že manažérka Hotela Hilton pol dňa sedí na kávičke a obede, diškuruje, zamestnanci sa idú z nej po... oni zarobia 2 eurá na hodinu a ona ... Napr. podnikateľ vo Švajčiarsku myslí aj na svojho zamestnanca, keď na neho robí, tak mu dá zarobiť ... Na Sk také povedomie nie je, Slováci sa nechajú zdierať a pritom kvalifikáciu majú ...


Klopi - ty si sa nechal zmanipulovať mainstreamom - že všetko národné je extrémne a už si maľuješ scénare v hlave podľa šablóny... národniarstvo nerovná sa šovinizmus

LenkaB # LyroKomo25
-
 57% ( 4 people voted )
+
2015-03-23 21:42:28 58d7436a
Súčasný Ukrajinský ultra nacionalizmus, rasizmus, fašizmus !!!
[
color=#0000ff]https://www.youtube.com/watch?v=TR6U
VYwLTys

Slovak # DusiDogy23
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-03-24 10:52:23 3ec5e27c
Systém nepriamej aj priamej demokracie bez imperatívneho mandátu (odvolateľnosti politika) je najpodlejší spoločenský systém podporovaný z OSN
a taktiež je to totálna primitívna hlúposť a úbohosť občanov ktorého koľ vek štátu vo svete, občanov čo chodia k voľbám dávať tomuto spoločenskému systému legitimitu, ktorí ich vystavuje stále okamžite po slobodných voľbách bezmocnosti a je najpodlejší mafiánsky spôsob zločineckých súkromných finančných, ekonomických klík, kartelov, korporácii a politických mafií, ktorí korumpujú, rozkrádajú štát, vedu vojny, páchajú trestné zločiny, ničia životy ľudí v svojich krajinách, páchajú neustále veselo si sociálnu genocídu postupnou salámovou metódou na určitom percente občanov vo svojich krajinách, zavadzajú branú povinnosť občanov na ochranu tohto zločineckého systému večnej totality a diktatúry, aby mohli viesť psychopati generáli, ministri obrany, premiéri, prezidenti vojny a zarábať na predaji zbrani namiesto toho, aby riešili psychopati vo vládach a parlamentoch zamestnanosť vo svojich krajinách.

Súčasný Ukrajinský ultra nacionalizmus, rasizmus, fašizmus !!!
[
color=#0000ff]https://www.youtube.com/watch?v=TR6U
VYwLTys


Dôležité dokumenty a ľudskoprávne orgány
https://www.mzv.sk/sk/zahranicna_
_politika/ludske_prava-dolezite_dokumenty_a_ludsko
pravne_organyA tak občania by sa mali zobudiť a žiadať v USA. Čine, Rusku, Európe, Afrike, Južnej Amerike v SR a požadovať na politických zločineckých mafiách v parlamentoch tieto ich ľudské a občianske spoločenské pravá:

1. Súhlasíte, aby občania SR mali volebne právo voliť aj priamou voľbou poslancov do všetkých zastupiteľstiev v SR aj do euro parlamentu s imperatívnym mandátom »(kedykoľvek odvolateľnosti svojho zástupcu) a aby Ústavu SR, volebné zákony SR, zákon o vykonávaní referenda SR, zákon o elektronickom hlasovaní mohli meniť len občania SR a následné NR SR ?

2. Súhlasíte, aby priamou voľbou s imperatívnym mandátom »(kedykoľvek odvolateľnosti svojich zástupcov ), taktiež sa volili ďalší verejní a ústavní zástupcovia v SR, ako prezident SR, GP - SR, predseda najvyššieho sudu SR, najvyšší policajný riaditeľ SR, minister vnútra SR, minister zahraničných veci SR a tiež generálny manažér verejnoprávnej RTVS ?

3. Súhlasíte, aby občania SR pri priamej voľbe verejného a ústavného zástupcu mali taktiež zákone pravo dostať od volebných okrskových komisií v mieste svojho bydliska volebný doklad, koho si zvolili za svojich verejných a ústavných zástupcov u nimi volených priamo až 3-zastupcov, a to z dôvodu možnosti si uplatnenia s inými občanmi imperatívneho mandátu »(kedykoľvek odvolateľnosti svojich verejných a ústavných zástupcov volených len priamou voľbou) ?

4. Súhlasíte, aby poslanci NR SR pripravili a uzákonili zákon v SR o možnosti elektronického hlasovania občanov v všetkých voľbách v SR, aj priamej voľby s imperatívnym mandátom uvedeným v referendových otázkach 1-2-3, v otázkach tejto petície ?

5. Súhlasíte, aby k vypísaniu na začatie referenda v SR bolo potrebných zo strany občanov len 50 tisíc podpisov voličov občanov SR, a účasť voličov na referende nebola limitovaná podobne, ako pri voľbách do euro parlamentu, NR SR, voľbách do VUC, komunálnych voľbách či priamych voľbách prezidenta SR ?

6. Súhlasíte, aby pri vykonávaní referenda namiesto referendových okrskových komisií v referendových miestnostiach obci, a mestských časti, nahradili referendové okrskové komisie profesionálni bývali zamestnanci ministerstva vnútra a obrany SR na výsluhových dôchodkoch po 20 či 25 rokov verenej služby a taktiež, aby k tomu to účelu boli vytvorené, respektíve zriadené, trvalé referendové miestnosti v obciach a mestských častiach, kde by občania mohli hlasovať celoročne v referende, referendách počas pracovných dni kedykoľvek: od 10:00 hodiny do 18:00 hodiny ?
Komu je vojna “matkou”


http://www.orol.tv/videos/komu-j
e-vojna-matkou/


Slovak # DusiDogy23
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-03-24 10:57:56 3ec5e27c

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
päť   jeden
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0732 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles