Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Prečo netreba deťom brániť pracovať


Prečo netreba deťom brániť pracovať

Nedávno sa v médiách objavila správa, že Samsung pozastavil kontrakty so svojou čínskou dodávateľskou firmou. Dôvodom bolo podozrenie, že firma využívala detskú pracovnú silu. Malo sa tam dokonca nájsť "minimálne päť pracujúcich detí"

Čínsku spoločnosť začali prešetrovať úrady aj mimovládne organizácie. Kto si však myslí, že problém sa vyriešil, je na omyle. Tých minimálne päť pracujúcich detí sa teraz s najväčšou pravdepodobnosťou nehrá na ihrisku s rovesníkmi, ani si neužíva rodinnú pohodu. Ak by si to mohli dovoliť, nechodili by do práce.Budú robiť za menejV súčasnosti na svete pracuje okolo 200 miliónov detí, ďalších 150 miliónov sa považuje za "ekonomicky aktívne". Ich rodičia sú často chorí na AIDS a nevládzu robiť, mnohé sú siroty. Ekonomika krajiny sa preto musí spoľahnúť na prácu detí.Legislatívny zákaz detskej práce zo strany štátu a mimovládnych organizácií ale nesie so sebou niekoľko nezamýšľaných dôsledkov. Problémy si uvedomujú už aj niektoré organizácie, ktoré prichádzajú s chudobnými rodinami do kontaktu po celom svete a vidia výsledky na vlastné oči.


"Naše dlhoročné skúsenosti z posledných 30 rokov ukazujú, že iba spraviť detskú prácu nelegálnou ešte nemusí znamenať pre deti pomoc," hovorí organizácia < span style="color: #000000;">Save the Children Canada. Portál www.poverties.org zasa popisuje, že deti v chudobných krajinách nutne musia pracovať, pretože núdza a hlad núti každého člena domácnosti priniesť do rozpočtu aspoň nejaký príspevok. Štátne úrady aj mnohé organizácie sa zasadzujú za trestanie tovární, v ktorých sa nájdu pracujúce deti. Takýmto fabrikám sa udeľujú sankcie a pokuty. Lenže fabriky budú deti zamestnávať aj naďalej, pretože je to lacná pracovná sila a je jej veľa. Pokuty skôr spôsobia iný efekt- spoločnostiam sa zvyšujú náklady na fungovanie. Keďže pri predaji tovaru musia držať krok s konkurenciou, cenu výrobkov nezvýšia. Ušetria inde. Začnú deťom dávať menší plat.To, že zakazovať detskú prácu nemá želaný efekt, potvrdila aj táto vedecká štúdia, v ktorej výskumníci porovnávali situáciu detí v Indii pred a po zákaze detskej práce. Zistili, že deti začali po zákaze zarábať menej a detská práca celkovo stúpla.Prečo? Chudobní rodičia boli nútení poslať do práce viacero svojich detí. Problém vyriešený, poviete si- veď malý zárobok musí deti od práce v továrni či na poli úspešne odplašiť. Lenže takto to nefunguje. Keďže deti príliš veľa alternatív nemajú a oficiálne na trhu práce ani neexistujú, musia sa prispôsobiť novým podmienkam a teda aj menšiemu zárobku. Čo na začiatku vyzeralo ako humánny boj za práva detí, sa otočilo proti nim. Teraz stále pracujú, pretože z niečoho žiť musia, ale plat je menší.Alternatíva: prostitúciaV prípade, že sankcie sú ešte tvrdšie a detskú prácu začnú postihovať aj samotné firmy, ako nedávno v prípade Samsungu, osudy malých pracovníkov môžu byť ešte smutnejšie. Čo sa stane so zamestnancami firmy, ktorej Samsung odoberie kontrakt? Buď prestanú pracovať úplne a začnú žobrať, alebo si vyberú horšiu pracovnú alternatívu, akou bola továreň - prostitúciu. V oblastiach, kde zúria vojny, tiež mnohé končia ako platení detskí vojaci. Inde zas ako materiál pri "darovaní" orgánov. "Ak sa deťom zamedzí pracovať vo "viditeľných" sektoroch, prinúti ich to presunúť sa domenej chránených oblastí ako sex biznis," hovorí Olivia Lecoufle, poradkyňa pre ochranu detí zo Save the Children Canada.V chudobnej spoločnosti, kde je vysoká nezamestnanosť, minimum zdrojov a teda takmer žiadny sociálny systém, je preto možnosť pracovať devízou- aj pre deti. Možno je to z pohľadu relatívne vyspelých spoločností, kde mladí nemusia pracovať niekedy ani do tridsiatky a starší končia (zatiaľ) v šesťdesiatke, zvláštne. Tiež nie je tak ďaleko doba, kedy v Československu pravidelne brigádovali tisícky detí a mladých ľudí. Pri stavbe Priehrady mládeže v Nosiciach sa v roku 1950 vystriedalo takmer 13 tisícmladých brigádnikov a nikomu to neprišlo čudné. Pritom až v 1958 sa zvýšila minimálna veková hranica pre prijatie do zväzu mládeže na 15 rokov.

Šichta v továrňach a na poliach určite nie je ideálnym spôsobom ako tráviť detstvo, no skúsenosti s prácou a pomocou rodine a komunite nemusia byť pre chudobné deti nutne negatívne. "Mnoho detí, s ktorými som pracovala, hovorili o čase zberu úrody ako o najlepšom období roka, lebo vtedy mali peniaze a cítili isté zadosťučinenie a ocenenie aj zo strany svojich rodičov. Pre mnohé z nich bol vyňatie zo sezónnych prác svojej komunity po zavedení obmedzení pomerne zničujúce," hovorí výskumníčka z africkej University of Cape Town Susan Levine.Legalizácia vedie k reguláciiV júli tohto roka legalizovala detskú prácu Bolívia. Jej prezident Evo Morales má s detskou prácou sám bohaté skúsenosti a tento krok podporil. Zníženie minimálneho pracovného veku na 14 rokov podľa navrhovateľov zákona len odráža realitu chudobných rodín. Od legalizácie si sľubujú viac bezpečnosti. "Skôr ako trestať chceme chrániť práva pracujúcich detí a garantovať ich ochranu pri práci," hovorí senátor Adolfo Mendoza.Legalizácia so sebou nutne prináša aj reguláciu práce- teda koľko sa bude pracovať a z akých podmienok. Keď ale štát okliešti pracovnú dobu a zvýši štandardy, v úmysle pomôcť, môže opäť nastať opačná situácia. Rovnako ako pri zakazovaní práce sa pri umelom určovaní legálnych podmienok môže stať, že sa naruší to, čo predtým bolo efektívne a fungovalo. Deti môžu pre zvýšené náklady vyplývajúce z regulácie prácu znova stratiť.

"Deti na hranici životného minima by museli byť v oveľa lepšej finančnej situácii, aby vymenili časť zárobku za väčšiu bezpečnosť pri práci," vysvetľuje Tim Worstall z Adam Smith Institute, prečo regulácia môže uškodiť. Lepšie podmienky môže priniesť iba zbohatnutie spoločnosti- a to sa udeje len prostredníctvom takého množstva práce, aké je v danej spoločnosti aktuálne potrebné.Ako z toho von?Pri riešení problému detskej práce sa politici a mimovládne organizácie väčšinou zhodujú- treba riešiť chudobu. Politickým liekom má byť viac peňazí rodičom, dotácie, zlepšenie infraštruktúry a bývania, sociálna starostlivosť, vzdelanie. Na toto všetko ale treba zdroje. A tie sa dlhodobo začnú produkovať jedine prácou. Pri eliminovaní detskej práce nemusí pomôcť ani protestné ignorovanie výrobkov z detských rúk. Tátoštúdia hovorí, že bojkot takýchto výrobkov či zákaz ich dovozu spôsobí, že deti neprestanú pracovať, len sa presunú z exportného sektoru do menej výnosného poľnohospodárskeho.Charita a súkromné zbierky sú tiež len dočasné riešenie, ktoré vytvára pocit spolupatričnosti, no v skutočnosti len prerozdeľuje bohatstvo, no nevytvára. Pomôcť by ale mohli opatrenia, ktoré otvoria ekonomiku chudobnej krajiny čo najviac svetu a investorom (aby bolo kde pracovať) a aj vo vnútri krajiny zjednodušia možnosť zamestnať sa. V Číne napríklad spravili flexibilnejšou vnútornú vízovú politiku- < span style="color: #000000;">hukou- aby sa ľudia z vidieka mohli ľahšie dostať do miest, kde je viac práce. Keď sa zamestnajú dospelí, na deti sa kladú menšie nároky.Cesta je teda neklásť prekážky podnikaniu, uľahčiť zamestnávanie, nechať deti aj dospelých aby získali know- how. Vyspelejší svet potom môže kupovať ich výrobky nie zo súcitu ale preto, že sú kvalitné a za dobrú cenu. Nie je totiž fér, keď sa v tvorbe kapitálu a skúseností tým chudobnejším bráni. Je to jediná istá cesta, ako sa raz postavia na nohy aj oni. A potom sa deti budú hrať na ihriskách.


http://www.iness.sk/stranka/9 832-Preco-netreba-detom-branit-pracovat. htmlAuthor: Veronika Sokolova # DinyWufi61
Svet2014-08-151
-
 38%  ( 3 people voted )
+
Aktívny blbec horší ako triedny nepriateľ a cesta do pekla dláždená dobrými úmyslami. Pripomína mi to keď misionári dávali v amazónii domorodcom tričká aby im pomohli. Domorodci zmokli a nevedeli že si ich majú dať dole a usušiť. Všetci ochoreli a niekoľký pomreli.....

Ivan # WunuTeka93
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-08-16 19:24:25 9ec3c6cd

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
tri   päť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0273 s
good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage