Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Podplácate správne? Aká je správna výška úplatku? Návod pre čestných.


Podplácate správne? Aká je správna výška úplatku? Návod pre čestných.

Podľa Transparency International za posledných dvanásť mesiacov poskytla úplatok každá piata domácnosť. Je to dosť vysoké číslo, ak si uvedomíme, že zahŕňa aj domácnosti dôchodcov a domácnosti skupín obyvateľstva, ktoré vďaka nízkym príjmom na úplatok jednoducho nemajú. Keďže sa korupcia týka každého z nás, je čas zamyslieť sa nad tým, ako správne poskytovať úplatky.

Predstavme si situáciu poskytovania úplatku v súdnictve. Poskytujeme úplatok v prípade, že sme v práve a spor chceme vyhrať. Vychádzame z predpokladu, že hoci sme čestní ľudia a korupcia nám vadí, nie je iný spôsob ako sa práva domôcť. Nižšie uvedený obrázok znázorňuje situácie, ktoré môžu nastať . Keďže je tento návod pre čestných, nepredpokladáme situáciu, že chceme vyhrať spor, v ktorom nie sme v práve.

Pokiaľ náš spor rozhoduje neskorumpovaný sudca, úplatok sa nám neoplatí dať. Či už úplatok my alebo protistrana dáme alebo nie, sudca rozhodne spravodlivo v náš prospech. V prípade, že spor rozhoduje skorumpovaný sudca a protistrana nedá úplatok, aj skorumpovaný sudca rozhodne v náš prospech pomôže mu to pri budovaní si image spravodlivého sudcu. Ak protistrana úplatok dá, no my nedáme úplatok v správnej výške či nedáme žiadny úplatok, skorumpovaný sudca rozhodne spor v prospech protistrany. Úplatok sa teda oplatí dať len v situácii, keď spor rozhoduje skorumpovaný sudca, protistrana podpláca a a my dokážeme zaplatiť úplatok v správnej výške. Zjednodušene si môžme predstaviť, že je to vyšší úplatok ako úplatok protistrany. Ako odhadnúť správnu výšku úplatku?

Vtip je v tom, že čím sme viac v práve, tým musí byť náš úplatok vyšší. Tým väčší úplatok totiž bude sudcovi ochotná poskytnúť protistrana a tým vyšší bude musieť byť, aby bol sudca ochotný rozhodnúť v náš neprospech.

Zhrňme si, kedy sa oplatí dávať úplatok:

  1. Spor rozhoduje skorumpovaný sudca.
  2. Prostistrana bude dávať úplatok za účelom výhry.
  3. Sme schopní poskytnúť úplatok v správnej výške (vyšší ako úplatok protistrany). Čím sme viac v práve, tým vyšší. Čím väčšiu ekonomickú moc majú skorumpovaní ľudia (protistrana, sudca), tým vyšší.

Zaujímavé je, že čím viac budeme v práve a čím vyšší úplatok preto poskytneme, tým menej dôvodov na spokojnosť máme. Za vysoký úplatok dosiahneme niečo, na čo sme mali právo automaticky a bez námahy, keďže sudcu už platíme zo svojich daní. Úplnú spokojnosť s výsledkom uplácania preto môže dosiahnuť len človek, ktorý nie je v práve, teda skorumpovaný. Avšak vysoký úplatok za to, že sme v práve, nie je jediným dôvodom k nespokojnosti. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo sa s týmto úplatkom stane? A čo sa stane s úplatkom protistrany, ktorý je v ideálnom prípade len o málo menší než ten náš?

Úplatok, ktorý skorumpovanému sudcovi poskytneme (my a protistrana) použije v prípade potreby na podplatenie iného skorumpovaného sudcu vo vlastnom spore alebo spore niektorého zo svojich blízkych proti niektorému z našich blízkych či blízkych našich blízkych. Môže ho použiť na upevnenie svojho postavenia medzi ostatnými skorumpovanými sudcami a ich podporu, pretože je výhodnejšie a bezpečnejšie mať vo svojom okolí sudcov, ktorí sú rovnako skorumpovaní. My alebo naši blízki na nich natrafíme pri ďalšom súdnom spore.

Keď dávame úplatok, oslabujeme ekonomickú moc seba, čestného človeka, a priamo podporujeme ekonomickú moc celej skupiny skorumpovaných ľudí.

Priamo poškodzujeme seba aj druhých.

Oplatí sa nám teda v konečnom dôsledku dávať úplatok?

Čakáme, že so skorumpovanými sudcami niečo urobí vláda či polícia? Ktorá? Snáď len nie tá, ktorú sme skorumpovali a ekonomicky podporili vlastnými úplatkami? 12% ľudí, ktorí prišli za posledný rok do kontaktu s políciou sa priznalo, že poskytlo úplatok. 63% ľudí považuje vládne aktivity v boji s korupciou za neefektívne. No zdá sa, že začať je potrebné od seba.

Zdroj štatistických údajov: Transparency International: Globálny barometer korupcie 2013


http://gasparcova.blog.sme.sk /c/368473/podplacate-spravne-aka-je-spra vna-vyska-uplatku-navod-pre-cestnych.htm l?ref=titAuthor: Jaroslava Gasparcova # MobuSywy55
Slovensko2014-11-071
-
 55%  ( 1 people voted )
+
článok je blbosť, tak to nefunguje. úplatok sa nedáva sudcom priamo ale funguje inštitút "predrokovania" prípadu, a vlastne už pred zahájením procesu býva víťaz jasný. nehrá úlohu len výška úplatku ale aj rôzne staré kamarádčáky z partaje a biznysu, alebo jednoducho ľahšia cesta niekoho zruinovať, ako dokazovať pravdu. žiaden sudca ani pre vysoký úplatok neohrozí svoj status, takže aj jeho forma hrá úlohu. niektoré procesy sú ovplyvnené politicky a tam nemusí pomôcť ani úplatok. taktiež úplatky tej zlej strany nie vždy znamenajú výhru pre ňu, niekedy ide len o prekvalifikovanie trestného činu na niečo iné, alebo o obštrukcie, ktoré proces natiahnu, a zahrajú do autu.
nuž a nezabúdajte, že aj právnici a sudcovia, pokiaľ za nich vyštudovali, museli zaplatiť mnoho úplatkov, aby sa dostali na právnickú fakultu. a aj mladí právnici, ktorí potrebujú prax, tak musia platiť starým, aby mohli v ich firmách praxovať (a bez praxe nezískajú licenciu. ). to sú investície, ktoré potom chcú naspäť.
nuž a nezabúdajte, že pre judrov je každý spor zdroj príjmov, preto sa snažia, aby bolo sporov čo najviac, trvali čo najdlhšie a aby ošklbali obe strany. je to podobné, ako keď lekári potrebujú chorých.
bez nich by boli zbytoční.


aaa # RuxaQija4
-
 64%  ( 4 people voted )
+
2014-11-08 20:21:18 b2293a82

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
šesť   t
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Zložme sa cez crowdfunding


Zložme sa cez crowdfunding
Podľa mnohých ekonómov existujú statky, ktoré sa nedajú zabezpečiť inak ako štátnym donútením, ani financovať inak ako zdaňovaním. No koncept crowdfundingu ukazuje nápadité nové sp...
ŠVÉDSKO ZAČALO S 5LETÝM ODPOČTEM ČASU DO ZRUŠENÍ HOTOVOSTI
Ayn Randová: Interview (video)
Pentagon varuje, že očekává brzy „radikální“ změny v americké vládě

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0299 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne