Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Podnikateľské prostredie si (ne)kúpiš


Podnikateľské prostredie si (ne)kúpiš

"Dali sme našim partnerom dobrú ponuku, ktorá zároveň nebola pre náš štátny rozpočet príliš nákladná. V záverečnej fáze rokovaní však Slováci prišli s ponukou veľmi vysokej priamej štátnej podpory," znela reakcia poľskej strany po oznámení, že Jaguar Land Rover predsa len postaví novú fabriku na Slovensku.

Ohrdnutí nápadníci bývajú vždy uštipační. Určite aj poľská strana bola pripravená vytriasť vrecká a je možné, že silná automotive infraštruktúra na Slovensku hrala minimálne rovnako významnú úlohu, ako šťavnatý balík stimulov v rádoch stoviek miliónov eur.

Problém je, že to sa nikdy nedozvieme. Ani sa nedozvieme, ako by vyzerala slovenská ekonomika, ak by nelákala priame zahraničné investície stimulmi, ktoré od roku 2002 dosiahli hodnotu približne 1,5 miliardy eur. Sú minimálne štyri hlavné dôvody, prečo je politika investičných stimulov škodlivá.

.štyri dôvody

Dôvod prvý vyberanie víťazov. Konkurenčný boj na trhu má svojich víťazov a porazených. Rozhodcom je spotrebiteľ, ktorý za jeden výrobok dá aj šperky po babke a druhý si ani nevšimne. Vyberanie "víťazov" investičných stimulov nič také neobsahuje. Rozhodcom je tu úradník, ktorý skontroluje formálne stránky, prípadne prihodí subjektívne hodnotenie zmysluplnosti investičného plánu.

A často vyberie zle. Nemusí byť za tým nič zlomyseľné. Zisková investícia sa s istotou dá určiť vždy len spätne, inak by sme všetci boli Warrenovia Buffetovia. Nezbankrotuje Jaguar o päť rokov? S istotou neviem ja, vy, a už vôbec nie tí, ktorí stimul odklepli. Spoločné peniaze na víťaza však už boli stavené. Krach Jaguara sa zdá príliš hypotetický, no stačí zájsť do Prakoviec (kde to zastimulovaná fabrika RCC zabalila do dvoch rokov po otvorení) a príklad sa stáva oveľa reálnejším.

Dôvod druhý stimuly nič nevytvárajú, len prerozdeľujú. Častým argumentom obhajcov stimulov je, že sa stimuly vlastne zaplatia samy. Firma bude platiť daň z pridanej hodnoty, spotrebné dane, jej zamestnanci dane a odvody, a tak si vlastne sama na svoj stimul peniaze vyzbiera.

Znie to ako dokonalé ekonomické perpetuum mobile. Prečo potom nedať stimuly všetkým firmám a živnostníkom na Slovensku? Tu si treba uvedomiť, odkiaľ tie peniaze prišli. Áno, hádate správne dane. Nielen priame dotácie, ale dokonca aj odpustené dane sú výdavkom, na ktorý sa v rozpočte musia všetci ostatní vyskladať. Ak Jaguar dostane odhadovaných 300 či 350 miliónov, bude to dvojnásobok ročného výnosu dane z príjmov živnostníkov, alebo šestina ročného výnosu firemných daní. Ak by sa namiesto jedného stimulu znížili o (odrobinku) dane, nedokázali by tisíce slovenských podnikateľov s týmito dodatočnými peniazmi vytvoriť o niečo vyššie hodnoty? Stimuly tak v podstate len presúvajú tvorbu hodnôt od jedných podnikateľov k druhým. To by sa dalo vyargumentovať pomocou slabším regiónom. Len keby tu nebol dôvod tretí...

Tretí dôvod nepomáhajú zaostalým regiónom. Keď sme pred nejakým časom v INESS analyzovali vývoj nezamestnanosti v najchudobnejších regiónoch medzi rokmi 2002 2014, vyšlo nám, čo všetci aj tak tušia. Päť okresov, ktoré boli najväčšími hladovými dolinami v roku 2002, nimi ostali dodnes. Aj teraz ide investícia do okresu s podpriemernou nezamestnanosťou, pričom všetky susediace okresy majú takisto podpriemernú nezamestnanosť. Jedine 40 minút autom vzdialená Žarnovica a 80 minút vzdialené Komárno patria medzi chudobnejšie okresy v okolí.

Napriek tomu, že väčšina investičných stimulov v spadá v terminológii EÚ pod "regionálnu pomoc", do okresov s podpriemernou nezamestnanosťou išiel v rokoch 2002 2013 dvojnásobný objem stimulov ako do tých s nadpriemernou. Pravidlá pomoci sa v tom období zmenili niekoľkokrát, ale Revúca či Rožňava ostali zakliate. Problémy hladových dolín sú príliš hlboko zažraté na to, aby im pomohol prostý peňazovod. Bez komplexnej zmeny podnikateľského prostredia budú vždy problémom. A tu sa dostávame k poslednému problému, možno najväčšiemu.

Štvrtý dôvod investičné stimuly sú placebo. Nízke dane, rýchle papierovačky, úradníci pripravení na zapískanie konať, objímačky s politikmi. Indicko-britský investor uvidí úplne iné Slovensko ako drvivá väčšina podnikateľov a živnostníkov. Také, aké by sme chceli vidieť asi všetci, ale tak skoro neuvidíme. Namiesto toho máme rastúce dane, regulačné chuťovky (Nesedíte na tej stoličke krivo?! Zn.: vaša zdravotná služba) a dúfame, že na druhý pokus Sociálna poisťovňa už výpočet tých odvodov trafí...

.svet bez stimulov

Jaguar bude politickým kladivom, ktorým vláda bude môcť hocikedy tresnúť pri námietkach o podnikateľskom prostredí na Slovensku. Investičné stimuly sú placebom, ktoré je možné aplikovať vždy, keď sa dostane do hry väčší investor. Robí to táto vláda a robili to prakticky všetky vlády pred ňou. U nás aj v zahraničí. Dôvod sa vždy nájde raz je slovenská ekonomika v plienkach a treba jej pomôcť, inokedy zase ňou zmieta svetová kríza a treba jej menším podmazaním investorov pomôcť. Veď ak nie my, tak to urobia iní!

Dá sa teda bez investičných stimulov vôbec žiť? Ale samozrejme. Možno by sme bez nich neboli krajina s jednoznačne najvyšším počtom vyrobených automobilov na svete. Ale treba ich za niečo vymeniť za lepšie prostredie pre všetkých, od živnostníkov až po priemyselné giganty. Investičné stimuly nech potom ostanú pre zúfalcov.Author: Martin Vlachynsky # SubiFatu21
Slovensko2015-10-012
-
 45%  ( 1 people voted )
+
"Jedine 40 minút autom vzdialená Žarnovica a 80 minút vzdialené Komárno patria medzi chudobnejšie okresy v okolí." Ehm popravím ťa autor. Okres levice má nezamestnanosť cca 13% (priemer Slovenska). Po ukončení prác v Mochovciach (cca do 7 rokov) bude nezamestnanosť 20%. Okrem sezónnej práce na dostavbe. V Levickom okrese nieje väčší zamestnávateľ. Najväčší a jediný nad 300 zamestnancov je SES Tlmače (cca 500 zamestnancov). Priemyselný park Géňa v leviciach zamestnáva spolu necelú tisícku a to je všetko. Tak si ako prvé over skutočnú situáciu napr. levického okresu potom tu ukazuj na to ktorí okres je na tom dobre a ktorí nie. Od Levíc až po Rožňavu minimálne je to bieda, dokonca tu nemáme ani rýchlostnú cestu či diaľnicu.
Anupew # JacaNidy24
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-10-04 00:03:15 4e622bbc
Ono u vzdialenejšie bývajúceho môže skutočne vzniknúť flagrantný omyl v zámene Lučeneca s Levicami. Inak, Levice skutočne percentom zamestnanosti profitujú z výstavby Mochoviec. (Inak, pri tejto príležitosti musím s radosťou pripomenúť, že riadiaci systém pre 3.blok bol oživený túto stredu). Čo sa týka Gemera, tak to je skutočne zakliata oblasť:Lučenec, Rožňava, Revúca, R.Sobota, Poltár... Stačí si pozrieť len mapu obchodných reťazcov a hneď je jasné, kde je najväčšia chudoba. (Tentoraz bez obvyklého smajlíka)

Pandemonium # DaruJete36
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-10-04 01:06:22 d405c1fd

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
šty   dva
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Cena poctivosti?


Cena poctivosti?
Je podozrenie, že červenovlasý zatknutý nebol skutočný James Holmes, ktorý bol vraj príliš nadrogovaný na to, aby sa objavil na verejnosti po svojom únose. O streľbe v škole sa už v ...
IRWIN SCHIFF, R.I.P.
Skeptik David Hume – Súkromné vlastníctvo ako základ spoločnosti
Chorú francúzsku spoločnosť bombardovanie Sýrie nevylieči

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0531 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage