Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

PREČO (NE)VYSTÚPIŤ Z DRUHÉHO PILIERA


PREČO (NE)VYSTÚPIŤ Z DRUHÉHO PILIERA

Ľuďom sporiacim v druhom pilieri začínajú prichádzať listy o porovnaní dôchodku len z prvého piliera, ako aj z druhého piliera. Sú dva dôvody, prečo sa otvára opäť druhý pilier.

Verejne hlásaný dôvod je, že ľudia budú mať nižšie dôchodky, ak ostanú v druhom pilieri. Tento dôvod vychádza z aktuálneho porovnania oboch druhov dôchodkov.

Skrytý dôvod je ten, že štát potrebuje peniaze, a hľadá najľahšie riešenia, ako ich získať. A to je výstup ľudí z druhého piliera. Vláda myslí krátkodobo, predovšetkým na súčasné a budúce volebné obdobie.

Ale prečo vôbec vznikol druhý pilier? Pripomeňme si hlavný dôvod, starnutie obyvateľstva:

 • Teraz pracuje 1,6 zamestnaného na 1 dôchodcu.
 • V roku 2040 to bude 1 pracujúci na 1 dôchodcu
 • V roku 2060 už iba 0,74 pracujúceho na 1 dôchodcu.

Ak sa súčasné trendy výrazne nezmenia, miera vyplácaných dôchodkov oproti mzde bude klesať. Odhady sú, že dôchodok postupne klesne zo súčasných 43,7% mzdy na 28,9%

Máme zopár riešení, ako túto situáciu zvládnuť. Najjednoduchšie sú:

 • Zvýšiť dane a odvody
 • Znížiť výplatu dôchodkov
 • Zvýšiť dôchodkový vek

Iné riešenia sú:

 • Zvýšiť pôrodnosť (otázka je ale ako na to, momentálne žiadny štát EÚ nedokázal zvýšiť pôrodnosť na udržateľnú mieru)
 • Zvýšiť imigráciu (otázka znie, z kadiaľ získať vzdelaných imigrantov, a zároveň prečo by imigrant nešiel rovno do západnej Európy. Takisto môže nastať problém s inou kultúrou imigrantov)
 • Zvýšiť zamestnanosť, teda počet ľudí platiacich odvody (to znamená zamestnať aj dlhodobo nezamestnaných s nízkym stupňom vzdelania, napríklad menšiny)
 • Podporiť rozvoj súkromných dôchodkov

Predchádzajúca vláda sa rozhodla riešiť túto otázku práve podporou súkromných dôchodkov.

Ale prečo sú súčasné dôchodky z II. Piliera také nízke? Fondy, hlavne indexové sa zhodnocujú dobrým tempom, poplatky za správu fondu sú nízke a garantované zákonom. Teda nie je problém v DSS-kách.

Keď človek dosiahne dôchodkový vek, môže si kúpiť dôchodok z troch poisťovní. V prípade, ak sa tak občan rozhodne, prevedú sa prostriedky z jeho osobného účtu z DSS do poisťovne, a poisťovňa mu bude vyplácať mesačný dôchodok. Avšak poisťovňa naďalej tieto peniaze zhodnocuje, a zisky jej rastú. Odhadovaná marža poisťovne je 30 až 50%, a o to bude mať menší dôchodca dôchodok. Dôvody, prečo je tomu zatiaľ tak, je slabá konkurencia v tejto oblasti (3 poisťovne) ako aj malý počet ľudí, ktorí si zatiaľ kúpili dôchodok, ako aj slabý tlak na poisťovne zvýšiť mieru výplaty dôchodkov.

Sú tu aj alternatívy, napríklad nechať si peniaze zhodnocovať v DSS, a vyberať ročné zisky (Programový výber). Majetok po odrátaní vybratej sumy na osobnom účte klienta ostáva a zhodnocuje, a je dediteľný.

Vráťme sa opäť k skrytej príčine, prečo je otvorený druhý pilier. Teda štát potrebuje peniaze.

Deficit štátneho rozpočtu za rok 2014 bol 2,66%, teda mu chýbalo 3,45 miliardy € iba za tento rok. Celkový hrubý dlh štátu za rok 2014 je 41,3 miliardy €. A tieto čísla plánuje znížiť získaním peňazí sporiteľov odchádzajúcich z II. Piliera.

Vláda sa vyjadrila, že to bude posledné otvorenie druhého piliera pre výstup. Obchodník za týmto vyhlásením vidí predajný a nátlakový argument na sporiteľov. Predsa len, koľko ľudí by vystúpilo z druhého piliera, keby vláda oznámila, že otvorí druhý pilier aj o dva roky? Koľko ľudí by radšej počkalo, ako to bolo počas predchádzajúcich otvorení II. Piliera?

Zároveň vláda myslí krátkodobo. Bude potrebovať peniaze aj v budúcnosti? Predpokladáme, že áno. Bude sa snažiť získať zdroje rôznymi spôsobmi. Preto je pravdepodobné aj opätovné otvorenie druhého piliera v prípade, ak dôchodky vyplácané štátnou poisťovňou budú väčšie, ako dôchodky z I. aj II. Piliera spolu.

A ako by som sa rozhodol ja? Pokiaľ mám ešte viac ako 10 rokov do dôchodku, počkal by som s vystúpením z II. Piliera. Ak už raz niekto vystúpi z II. Piliera, jeho prostriedky pripadnú štátu, a zákon investovania hovorí: Prvé peniaze sa zhodnocujú najdlhšie, teda aj najviac. V prípade, ak by niekto vystúpil z II. Piliera, a opätovne do neho vstúpil, príde o prvú časť peňazí, ktorú si sporil a budú prevedené štátu, nevyužije plne výhodu zloženého úročenia, a tak získa výrazne nižší dôchodok. Taktiež treba zhodnotiť pomer akciového a dlhopisového fondu, pretože väčšina ľudí má peniaze práve v dlhodobo menej výnosnom dlhopisovom fonde. Teda aj druhý pilier treba správne čas od času nastaviť.

Zdroje:

 • Starnutie populácie na Slovensku: http://ako-investovat.sk/clanok/421/vlad imir-balaz-starnutie-populacie-na-sloven sku
 • O veľkej marži životných poisťovní: http://aktualne.atlas.sk/ferovy-dochodok -z-druheho-piliera-rezort-financii-vidi- skupe-poistovne/ekonomika/slovensko-a-ek onomika/
 • Vývoj ekonomiky SR: http://www.euroekonom.sk/ekonomika/ekono mika-sr/ekonomika-slovenska-2014/


Author: Robert Durec # GabyQeke21
Slovensko2015-03-308
-
 54% ( 3 people voted )
+
Vyplácet důchody z daní popírá smysl obého.
Důchod má platit banka.

terabus # SedeSydi62
-
 45% ( 1 people voted )
+
2015-03-30 14:33:19 4e88b03f
terabus, zrušiť dane!!
Inak, neviem prečo sa mnohí rozčuľujú a zavádzajú, že vláda núti niekoho z II. piliera odísť? Nejak som nikde nepostrehol, že by tomu tak bolo a preto sa netreba rozčuľovať ale rozhodnúť sa sám.
A určite súhlasím s tým, že druhopiliernici by mali mať nárok na minidôchodok pomerne krátený o percento, ktoré si odvádzajú na individuálny účet v II. pilieri. *Dokonca by som to riešil tak, že kto chce nech si definitívne odvádza celú sumu do II. piliere ale nech viac nespomína I. pilier a jeho výhody či nevýhody. Každý strojcom svojho šťastia je. Ak bude menej ľudí iba v I. pilieri, tak o to menej bude systém v budúcnosti zaťažení a to je cieľom všetkých, dokonca aj expert Kaník to potvrdil cez víkend na TA3.
Čo sa stále napádate medzi sebou prvo či druhopiliernici? To chce kľud a nohy v teple a hlavne sa nenechávať priebežne medzi sebou rozoštvávať lebo to sa tu potom vládne, keď nie je žiadny odpor proti zlým vládnym rozhodnutiam!!!

defender # LixuWija97
-
 50% ( 2 people voted )
+
2015-03-30 19:22:11 d5b582fe
dnešné správy z Nemecka:
http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/03
/30/es-wird-ernst-oesterreich-garantiert-die-sparg
uthaben-nicht-mehr/#comments
Rakúšania ďalej negarantujú úspory v bankách...Kto vie aspoň trochu po Nemecky ľahko si preloží aspoň podstatu....Toto nie je konšpirácia - toto je reál!!!

Bertold # FuliXuju84
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-03-30 22:46:50 4e639518
Som na dôchdca zopár rokov.V druhom pilieri som nebol a so štátnym dôchodkom som spokojný! Prečo? Nuž preto, lebo štát je štát a aj po prevratoch musí platiť zo zákona!!! No na Ukrajine si to nemyslia a preto sú fašisti! Sú to diabli, ktorí okrádajú penzistov, ktorí celý život pracovali, platili dane a zdravotné poistenie a terajšia fašistická vláda im nič neprepláca To je v poriadku? Bože, daj Vec do poriadku, lebo už aj Ja prestanem Veriť!!!

Interbulo # HacoSyfi01
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-03-31 01:47:59 58d42498
Nemějte obavy, dle německých novin ve kterých to zveřejnili, myslím včera, lidi oberou přes konta o veškerý majetek. V Rakousku vláda negarantuje lidem vklady u bank. Je tedy jasné, že si otevřela zadní vrátka a vše hodila na banky, které teď budou krachovat.
http://prvopodstata.blog.cz/1503/30-03-2015-oke
nko-marneho
Misa # ByxyTuny14
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-03-31 10:26:47 c2e420ea
terabus # SedeSydi62
prepáč, že sa pýtam, ale si kompletný?Prečo banky?, veď dôchodkové poistenie vyberá štátna inštitúcia, ktorá sa volá Sociálna poisťovňa. Zaujímali by ma Tvoje myšlienkove pochody v tomto zmysle...

Bertold # FuliXuju84
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-03-31 14:40:25 4e639518
loading...
2. stĺp je židovská pičovina
marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 58% ( 2 people voted )
+
2015-03-31 23:38:24 c35b095e
Ja poznám len Emerické pro západné neoliberálne, to čo je v štáte prosperujúce a vie si na seba zarobiť to nám predáte za polovicu alebo tretinu a to čo neprosperuje a nedokáže si zarobiť vám naši špecialisti za poplatok zmanagirujú a socky to zaplatia
komous-z-USA # BynuWotu41
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-04-01 23:17:14 5b7f6e4d

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
sedem   osem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

VĚDECKÝ EXPERIMENT: VÝCHOVA MLÁDEŽE V SOVĚTSKÉM SVAZU


VĚDECKÝ EXPERIMENT: VÝCHOVA MLÁDEŽE V SOVĚTSKÉM SVAZU
Na videu je experiment s jednou třídou, kdy dětem vysvětlí, že pokud střelí do terče vlevo, vypadne peníz, který budou moci utratit pro svoji vlastní potřebu a pokud střelí vpravo...
DOBRO, KTORÉ LEN ZNIŽUJE KOMFORT
Zmenšování úlohy státu: lekce z Nového Zélandu (1/2)
USA: STALO SE NĚCO OBROVSKÉHO A MAINSTREAMOVÁ MÉDIA TO IGNORUJÍ

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0318 s
good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo