Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Opravte si chybu v učebniciach ekonómie


Opravte si chybu v učebniciach ekonómie

Keď si prelistujete vysokoškolskú učebnicu ekonómie, narazíte (pravdepodobne niekde v úvode) na časť venujúcu sa princípom, ktoré tvoria jadro ekonomickej vedy. Dočítate sa o všadeprítomnej vzácnosti, z ktorej plynie nutnosť efektívneho narábania so zdrojmi. Rovnako sa pravdepodobne dočítate o tzv. subjektívnej revolúcii v ekonómii. Teda, že ekonómovia na prelome 19. a 20. storočia opustili snahy o objektívne definovanie hodnoty a pochopili, že ekonómia sa odohráva medzi ušami teda v hlavách konajúcich jednotlivcov. Hodnota je subjektívne intenzívna veličina bez vonkajšieho extenzívneho prejavu a nie je ju možné definovať na základe objektívnych vlastností statkov. Teda, že nikto iný okrem jednotlivcovprostredníctvom ich voľby, nie je schopný hodnotenia a neexistujú žiadne od jednotlivcov nezávisle hodnoty, ani ich objektívne kritéria (!).

Neskôr v inej časti učebnice ekonómie sa dočítate o tzv. trhových zlyhaniach. Tejto časti učebnice je často venovaná pomerne veľká časť a dočítate sa tu okrem problematiky monopolov, asymetrických informácií, externalít, či najnovšie o kognitívnych zlyhaniach spotrebiteľov, aj o problematike verejných statkov.
Ako sme už písali aj na iných miestach, sú to statky charakteristické (predovšetkým) jednou vlastnosťou: nevylúčiteľnosť zo spotreby. Z tejto vlastnosti následne vyplývajú problémy pre trhový mechanizmus, ktorý prestáva fungovať v momente, keď producent nie je schopný zachytiť ochotu spotrebiteľov platiť. Nie je schopný spoplatniť užívanie statku. V takom momente stráca podnety tento statok produkovať nemôže totiž na tom zarobiť. Môže sa tak stať, že na trhu budú existovať nerealizované vzájomne výhodné výmeny (neuspokojené potreby). Ekonomickým žargónom strata mŕtvej váhy.
Na takejto analýze situácie by nebolo nič zlé ani zarážajúce, keby z nej nezačali autori populárnych ekonomických učebníc vyvodzovať rôzne podozrivé závery. Títo autori totižto začali z nej automaticky vyvodzovať, že statky, ktoré sú charakteristické vyššie popísanou vlastnosťou, by mal zabezpečovať štát. Samuelson v jeho učebnici tvrdí, že "vzhľadom k tomu, že súkromný sektor obvykle nezaistí kolektívne statky v dostatočnej miere, musí k ich zabezpečeniu pristúpiť vláda" (Samuelson, Ekonómia). Rovnako otvorene pristupuje k tomuto problému aj Musgrave: "Ak je spotreba statku nerivalitná a vylúčenie nie je vhodné alebo možné, dochádza k zlyhaniu trhu a vzniká potreba rozpočtového financovania." (Musgrave, Veřejné finance v teorii a praxi). Takýto postup práce a závery ekonómov však trpia prinajmenšom dvoma problémami:
(1) V prvom rade týmito závermi porušujú v úvode spomínaný základný princíp ekonómie o subjektivite hodnoty. O tom, či je nejaký objekt statkom a akú ma hodnotu, musí v konečnom dôsledku rozhodnúť jednotlivec prostredníctvom jeho voľby. Nie ekonóm na základe analýzy jeho objektívnych vlastností problém pri vylúčení zo spotreby. Ekonóm totiž nemôže vedieť, či je predmetný statok vôbec na preferenčnej škále jednotlivca, resp. že mu prináša úžitok (už nehovoriac o tom, aký veľký je tento úžitok, t.j. koľko nákladov je jednotlivec ochotný naň obetovať).
Aby sme plne ozrejmili nezmyselnosť takéhoto postupu v ekonómii, predpokladajme, že túto zimu niekto s odporom voči snehu a ľadu nainštaluje na svoju ulicu sériu radiátorov, ktorými bude vyhrievať okolie. Ak sa o tomto statku dopočuje semuelsonovosko-musgraveovský ekonóm a aplikuje vyššie popísanú analýzu kolektívnych statkov založenú na objektívnych vlastnostiach, spolu s implicitným a normatívnym psychologizovaním o preferenciách, bude musieť odporučiť, resp. bude vznikať potreba zabezpečenia tohto verejného statku vládou. Takýto záver však nielen odporuje zdravému rozumu, ale v prípade snahy o jeho univerzálne aplikovanie by sme sa dostali do neriešiteľných rozporov a absurdít. Všimnime si totiž, že za potenciálnych čiernych pasažierov - využívajúcich pozitívne externality vo forme tepla - budú považované aj miestne deti, ktoré kvôli nainštalovaným radiátorom prídu o úžitok zo stavania snehuliakov. Teda to, že deti nedemonštrovali preferencie voči radiátorom vyhodnotil takýto ekonóm úplne nesprávne. Deti neboli čiernymi pasažiermi ale poškodenými.
(2) Druhým problémom je rovnako ignorovanie základného ekonomického konceptu a to teórie komparatívnych výhod. Táto teória prináša kontra-intuitívne tvrdenie, že medzinárodný obchod je výhodný pre všetky krajiny bez ohľadu na to, ktorá má aké absolútne výhody v produkcií statkov. Teda aj krajina, ktorá je zlá vo výrobe všetkých statkov sa môže zapojiť do obojstranne výhodného medzinárodného obchodu. Ekonómovia však neboli dlhé roky schopní generalizovať tento princíp aj na iné kontexty. A to predovšetkým na teóriu trhového zlyhania.
Zo samotného faktu, že trh nie je schopný zabezpečiť optimálne množstvo verejných statkov (v absolútnom vyjadrení), ešte automaticky nevyplýva, že má aj komparatívnu nevýhodu v tejto činnosti. Rovnako ako nemôžeme len zo samotnej informácie o absolútnej nevýhode krajiny v produkcii ponožiek odvodiť, že by ich nemala vyrábať; tak nemôžeme z dôvodu neoptimálnej produkcie verejných statkov na trhu odvodiť, že by ich nemal produkovať. Môže mať totiž stále komparatívnu výhodu. Inými slovami môže to zvládať lepšie ako iná dostupná alternatíva štát a politici. Lebo aj títo majú svojechyby a zlyhania (aj keď sa im učebnice ekonómie často nevenujú dostatočne a už vôbec nie tak do hĺbky ako trhovým zlyhaniam).
Učebnice ekonómie by si tak zaslúžili poopraviť. V prvom rade zmierniť závery analýzy založenej na objektívnych vlastnostiach statkov, z ktorých nemôžu odvodzovať to, čo ekonómovia tak radi odvodzujú, t.j. odporúčania pre verejnú politiku. A v druhom rade opustiť predstavu, že môžu vyhlasovať víťaza speváckej súťaže po tom, ako si vypočuli len prvého speváka. Nech už zaspieval ten prvý akokoľvek zle, ten druhý môže spievať ešte horšie.


Author: Robert Chovanculiak # MymaRemo94
Ekonomika2016-01-186
-
 50%  ( 0 people voted )
+
V našom mestečku kedysi bývali rómovia. Jeden starý róm bol často hovorieval. Keby všetci ľudia v zime kúrili vonku, tak aj v zime by bolo teplo !
Garfield # VuqyWeqi18
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-01-18 19:05:27 c35b1aad
Tak tzo nie ..Garfield18--vy ste mi ukradol myšlienku. U nás na dedine v krčmičke pod Tatrami je jasné..pokiaľ satýka tepla či zimy. My už dávno v lete zbierame /aj v mnulom lete/ teplo a v zime sa ohrievame....Ale aj keď sa ti leto spýta .."čosi si robil v zime"? ..nič sa nedeje stačí prísť k Belevue..hotelu v Starom .. a tam sa rozdávajú "mechy" /vrecia na zber zimy za darmo ..a teraz najlepšie nabrať si...na letné horúčavy "ochladzujúci oné izé.." ..Hotovo...bude i 20--dsať-- minusových.. zdravých čistých --len nabrať.
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-01-18 20:45:32 58d4289b
Kdo je "trh"? (Jsi to i ty?)
"Se-lhavej" (neboli informačně oslepený ať v otázce cenotvorby, alokace kapitálu, atd.) je kvůli výmyslu jménem stát (byť je "stát" stejná rozprávková neexistující pseudobytost jako kterákoli jiná vymyšlenina v církevmedia-kultůře... Tak je víra a obětiny na oltář ve jménu (nejen) této vymyšleniny určitými konkrétními lidmi v umělých funkcích...odměňována pro navozování zdání reálnosti, kdežto nevěřící psi jsou jako kacíři lynčováni :D )

ojwe # VefyCyvo43
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-01-18 20:56:19 4e88be9c
Robus, ty moj oblubeny imbecil, ty asi fakt chces, aby sa mi pod ritou od rehotu z tvojich kydov zlomilo dalsie kreslo...? Uz jedno kreslo podlahlo dlhodobemu namahaniu ho mojou, od rehotu nad tvojou tupostou, na nom podskakujucou ritou...

Knihu o uctovnictve by si menil...? Zakazat by ju mali, pupus... Namiesto scitania a odcitania, ktore kazdy uctovnik potrebuje najviac, aby napriklad vsedel, ze sucasne nemozu byt vsetky staty tejto planety zadlzene, v tych knihach vypisuju, ze scotanie a odcitanie je vedou... :-DDD

"...na časť venujúcu sa princípom, ktoré tvoria jadro ekonomickej vedy." :-DDD

Uctovnickej vedy, ja sa z tych uctovnikov vazne doseriem... :-DDD


Robus, normalne by som pri tej "uctovnickej vede" tvoj kyd prestal dalej citat, ale pokracoval som v jeho citani a co nevidim, uctovnici uz pred 100 rokmi odhalili to, co bolo jasne uz kazdemu icikovi 5000 rokov pred nasim letopoctom, ze vsetko ma subjektivnu hodnotu... Trvalo im to sice 7000 rokov, ale nakoniec predsalen odhalili aj nieco, co je logicke... Neuveritelne, zeby neboli az taki sprosti, ako som povodne predpokladal...? :-DDD

V tomto mieste sa ospravedlnujem vsetkym "krestanskym fundamentalistom", vychadzajucim zo "stvorenia" Zeme pred 6000 rokmi... Nemozete prosim vas jej vek predlzit o 1000 rokov, aby mi to sedelo s tymi icikmi a skutocnym pociatkom pisania prvych versikov stareho zakona...?

Ano Robus, ziadne statky nemaju objektivne vlastnosti, ktore by objektivne urcovali ich hodnotu eliminujuc z nej ich subjektivne vnimanie jednotlivcami, alebo ako si ich nazval nizsie, spotrebitelmi a preto by sa uctovnici mali sustredit vyhradne na scitanie a odcitanie a nikdy sa ani nepokusat o predstierania existencie nejakej "uctovnickej vedy" a uz vobec o uplatnovanie v praxi cohokolvek, co by v procese tohto predstierania mohlo zdanlivo vyplynut, ako nejaky zaruceny mechanizmus chovania sa trhu a spotrebitela...

Inac skor, alebo neskor, urcite nejaky blbec zacne rozpracovavat aj "teoriu kognitivnych zlyhani spotrebitelov" a ja od rehotu pod sebou polamem dalsie kreslo... Neblbni Robus, krot trosku svoju imbecilitu, kreslo na ktorom sedim som dostal na vianoce a nebolo lacne, stalo cez 2000 eur... Tes sa, ze pre tebe podobnych bola zriadena specialna demokraticka univerzite v BB, kde aj negramotnemu nejaky ten vysokoskolsky diplom vzdy daju a ak si pre studium vyberie uctovnictvo, tak podozrievam ze aj davno mrtvemu, ale este ani nenarodenemu a nepis uz radsej...

Tymito dvoma vetami v zavere si ma totiz uplne odrovnal: "Učebnice ekonómie by si tak zaslúžili poopraviť. V prvom rade zmierniť závery analýzy založenej na objektívnych vlastnostiach statkov, z ktorých nemôžu odvodzovať to, čo ekonómovia tak radi odvodzujú, t.j. odporúčania pre verejnú politiku."... :-DDD

Robusko, ty moj imbecilny pupusko a co je "nahplnou prace" INESS, ak nie presne to, na co v tych vetach poukazujes ako na nemozne...? Opytaj sa Riska Duranu, ake je poslanie INESS-u... Prekvapuje ma, ze ti to doteraz nevysvetlil...?

Odkaz pre Riska Duranu: Okamzite pripni na obojok Robusa voditko a drz ho na nom nakratko, lebo nakoniec kvoli nemu stratite svojho jedineho sponzora... Americka ambasada vas neplati za estradny program, ale za tvrdu zumpovsku propagandu, spomen si Risko, na com ste sa povodne dohodli...?
P.S.: Tymto pozdravujem aj mojho oblubenca z ceskych zemi nado mnou, Hurvajsa... :)


inessolog # JaruHeho62
-
 58%  ( 2 people voted )
+
2016-01-18 23:05:09 c6a9f601
Keby sa naši prapredkovia mali držat týmito ekonomickými drístami, tak dneska by sme ešte drepeli na stromoch, pretože toho čo by zliezol na zem by zožral prvý lev, lebo by ho nikto nevaroval na jeho prítomnosť, ved zadarmo ani kura nehrabe! :-)
Bynk # LojuWafa17
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-01-19 16:08:37 c35b0d2e
http://www.9em.sk/kniha-spovede-ekonomickeho-zabij
aka/
Darekel # HogiWuxe60
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-01-19 18:41:52 59ad9336
loading...

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
deväť   štyri
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Exgenerální ředitel banky ABN Amro naleze mrtev i s rodinou


											Exgenerální ředitel banky ABN Amro naleze mrtev i s rodinou
Pouhé dva týdny od skoku smrti bývalého bankéře JPMorgan Kennetrha Bellanda hlásí Bloomberg, že bývalý CEO holandské banky ABN Amro (spolu se svou manželkou a dcerou) byli nalezeni mrtvi...
Ve Fukušimě začne „nukleární vabank“
PŘICHÁZÍ CENZURA FACEBOOKU, TWITTERU, GOOGLE A TVRDÉ POSTIHY, NEŽÁDOUCÍ OBSAH BUDE DO 24 HODIN ODSTRANĚN
Voľby: ide o všetko/nič

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.024 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage