Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Nerovnosť ako neočakávaný dôsledok


Nerovnosť ako neočakávaný dôsledok

Tomáš je podnikový právnik s 10 ročnou praxou a práve sa oženil s mladšou právničkou Katkou. Telocvikár Jozef sa po dlhšej známosti oženil s milou kuchárkou Janou z ich školy. Top manažérka Jarmila sa vydala za svojho dlhoročného partnera, ktorého stretla ešte na vysokej škole a ktorý má teraz vlastnú účtovnícku firmu.

Čo sa odohráva za oponou týchto príkladov? Čo majú spoločné? Títo ľudia svojimi rozhodnutiami, ale bez toho, aby si to uvedomovali, stoja za rastom nerovnosti v rámci celej spoločnosti.

To čo robia sa nazýva assortative mating (usporiadané párovanie). Ide o situáciu, kedy do manželstva spolu vstupujú a plodia deti predovšetkým ľudia z rovnakej spoločenskej vrstvy. IT senior analytik veľkej spoločnosti sa pravdepodobnejšie ožení s miestnou manažérkou, ako so slabo platenou predavačkou zo supermarketu a účtovníčka veľkej firmy sa pravdepodobnejšie vydá za finančného analytika než za šikovného telocvikára.

Keď sa v minulosti brali ľudia v skoršom veku, nemohli dopredu vedieť, ako bude zarábať ich partner. Dnes sa však berú neskôr, čo vytvára priestor pre párovanie sa ľudí z rovnakej príjmovej, či spoločenskej vrstvy. Rovnako ženy neboli v minulosti také aktívne na pracovnom trhu. Väčšina žien trávila svoj produktívny vek v domácnosti a tak nedochádzalo k takému "párovaniu bohatstva".

Dánski vedci sa bližšie pozreli na efekty výberu partnera, zvlášť u absolventov vysokých škôl. Štúdium vám totiž neprinesie len titul a väčšiu finančnú odmenu plynúcu z dobre plateného zamestnania. Podľa autorov až polovica budúcich výnosov spočíva v tom, že absolvent si vďaka štúdiu môže vybrať dobre zarábajúcu partnerku. Na prvý pohľad nevinný fenomén tak nevyhnutne prehlbuje nerovnosť v rámci spoločnosti Podiel sobášov partnerov s rovnakým vzdelaním pritom neustále rastie a teda aj váha tohto vplyvu na nerovnosť.

Iným efektom, ktorý má však obdobné následky, je klesajúca miera vstupovania do manželstva a naopak rastúca miera rozvodovosti u ľudí z nižších vrstiev. Rozvod znamená nútené, obyčajne neefektívne delenie majetku, poplatky právnikom, a vo výsledku vedie k poklesu bohatstva. Vyšší výskyt rozvodov nízkopríjmových obyvateľov ešte viac prehlbuje rozdiely medzi chudobnými a bohatými domácnosťami.

O kvantitatívne vyčíslenie vplyvu týchto fenoménov sa pokúsili americkí vedci. Podľa nich kombinácia vyššie popísaných faktorov vysvetľuje až tretinu celkového nárastu nerovnosti medzi rokmi 1960 a 2005 v USA. Teda ide o pomerne silné a dôležité faktory pri skúmaní vývoja nerovnosti v spoločnosti.

Sú však tieto štúdie a vplyvy relevantné pre Slovensko? Podľa demografických štatistík až 74 percent vysokoškolsky vzdelaných mužov si zobralo nevesty s rovnakým stupňom vzdelania. Rovnako u nás vo všeobecnosti platí, že osoby s nízkym vzdelaním sa častejšie rozvádzajú. Môžeme tak očakávať, že obdobné dôsledky sa prejavujú aj u nás.
Vidíme tak, že na prvý pohľad zanedbateľné zámery a spôsoby chovania sa jednotlivcov na mikro úrovni môžu viesť k prekvapivým dôsledkom na makro úrovni. Posledné dekády rastúca nerovnosť tak môže mať v skutočnosti rôzne, ťažko identifikovateľné príčiny.

Odhaľovanie takýchto mikro-pôvodov makro-prejavov však nie je len akési akademické cvičenie. Má dôležité implikácie pre verejnú politiku. Veľa ľudí dnes hovorí o akýchsi vnútorných tendenciách kapitalizmu zvyšovať nerovnosti a o "neoliberálnej politike" posledných dekád ako o pôvode rastúcich nerovností v spoločnosti. Vyššie popísané práce však ukazujú, že to zďaleka nebude také jednoduché a nerovnosť v spoločnosti je komplexný spoločenský jav, v rámci ktorého je ťažké odhaliť jednotlivé kauzálne vzťahy. Preto by sme sa mali vyvarovať zjednodušujúcich a často populistických riešení, ktoré vidia za všetkým zlým slobodný trh a kapitalizmus.Author: Robert Chovanculiak # MymaRemo94
Svet2016-02-058
-
 44% ( 6 people voted )
+
Robus, tento clanok bol vysledkom tvojej vlastnej ludovoumeleckej tvorby, alebo na americkej ambasade sa uz komletne zblaznili, ze sponzoruju taketo dristy...? :-DDD

Vravis, ze to, ze 61 ludi vlastni polovicu bohatstva tejto planety, je dosledkom "assortative mating"...? Vravis, ze kapitalizmus s tym nema nic spolocne...? :-DDDDDDD

To, ze realne zarobky ludi klesaju a zaroven realne zarobky tych najbohatsich stupaju, je dosledkom "assortative mating"...? To, ze velke korporacie v krajinach kde podnikaju neplatia ziadne, alebo len minimalne, dane, je tiez dosledkom "assortative mating"...? To, ze miliardy vysane zo systemu niekolkymi bohatymi, su vzdy hradene z dani tych najchudobnejsich, je tiez dosledkom "assortative mating"...? To, ze dokonca aj na globalnej financnej krize sa ti najbohatsi, presne ti, ktori ju sposobili, nabalili, pokial chudoba zo svojich dani zachranovala "pre zbankrotovanie prilis velke banky", je tiez dosledkom "assortative mating"...?

Decko moje sproste, povedal som ti uz niekedy, ze si imbecil...? Povedal... Tak ti to opakujem... Nie preto, ze si taku volovinu napisal... Za to ti americka ambasada plati, ale preto, ze si sa pod nu aj podpisal vlastnym menom... Nebojis sa, ze ta raz niekto za tvoje dristy vyhodi z okna tvojho bytu...?

V jednom mas ale pravdu, volny trh s tym naozaj nema nic spolocne... Ten totiz nikdy existoval...

Naozaj by ma zaujimalo, kolko vam za produkciu vasich dristov platia v tom iness-e...?


inessolog # JaruHeho62
-
 59% ( 7 people voted )
+
2016-02-05 16:37:12 189d253d
Nerovnosť nie je dôsledok "assortative mating". Usporiadané párovanie a následná nerovnosť sú dôsledkom kapitalizmu.
milan # TepuXaba62
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-06 11:24:55 57f4fff1
Milane a spol z marxisterstva trollího rozvoje... vysvětli jak poznáme-přesně pode čeho a abychom se nemohi splést!poznáme TEN "kapitaismus" o kterém píšeš TY.

bUD-KONKRETNI # RejeTapa47
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-06 15:50:47 4e88ab1b
Kde žiješ? Kto si? Je tu majetková nerovnosť, alebo nie? Máme kapitalizmus, alebo čo to je? Povedz ty!
milan # TepuXaba62
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-07 20:22:22 57f4fff1
A čo generácia tzv. husákových detí? Čo myslíte, stála za zvýšeným plodením vidina novomanželských pôžičiek, alebo psychické zúfalstvo z normalizačných pomerov?

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 56% ( 8 people voted )
+
2016-02-07 20:38:33 d405c1fd
a voják si má zobrať vojáka, a generál generála, assortative mating . armygay club.
Neter Povak # CeraBopo24
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-07 21:48:59 b2295849
loading...
Maciak a existuje aj fyzicke zufalstvo...? Ako sa to zufalstvo prejavuje...? Trha ti vtedy nekontrolovatelne labkami...? Tvoj udik vtedy spontanne ejakuluje...? :-DDD

Ale dobre, nechajme tvoje vyjadrovacie schopnosti nateraz bokom...

Mozem ta ubezpecit, ze vtedy sa urcite nejadnalo o zufalstvo... Ak by totiz zufalstvo bolo pricinou plodenia deti, ty by si ich dnes uz musel mat minimalne 15... Sice na impotentov sa to pravdepodobne nevztahuje...? :-DDD


mackolog # VegaXady76
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-07 23:52:05 b4fa26ca
Ponukám myšlienku, ktorá by mohla vyriešiť väčšinu problémov na Slovensku: http://www.peticie.com/za_sfunknenie_referenda
Riesenie # HapaRipe38
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-09 11:17:42 b22896d6

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
s   osem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0256 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles