Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

„Nakupujte lokálne“ je sloganom pre hladovanie


„Nakupujte lokálne“ je sloganom pre hladovanie

Vo Vanuatu berú starý hippie slogan "jedzte lokálne" naozaj doslovne. Podľa britských novín The Guardian táto skupina ostrovov v Tichomorí zakazuje import nezdravých potravín zo zahraničia v prospech miestnej organickej stravy s argumentom, že tak predchádzajú zdravotným problémom obyvateľstva.

Porovnajme to s aktuálnymi problémami v Spojenom Kráľovstve, kde veľká potravinová kríza vedie k nedostatku zeleniny. V obchodoch britskej obchodnej siete Tesco boli v regáloch pre šaláty vyvesené letáky oznamujúce, že v dôsledku nepriaznivého počasia v Španielsku sa vyskytol problém s nedostatkom ľadového šalátu. Z tohto dôvodu obchod umožnil kúpiť len tri kusy na osobu. Tento problém bol následne vyriešený predraženým importom šalátov zo Spojených štátov.

Veľká časť západnej spoločnosti považuje obrovské množstvá importovaných potravín za neetické a geopoliticky nerozvážne riešenie. Vo svojej argumentácii používajú prebytočne vynaložené kilometre, emisie oxidu uhličitého, či riziko nesebestačnosti.

Pochopiteľne, nakupovanie potravín na lokálnych trhoch priamo od pestovateľov je romantická predstava. Už Adam Smith písal, že v princípe je možné postaviť skleníky a vypestovať hrozno hoci aj v Škótsku.
Samozrejme, čisto lokálna výživa by znamenala, že naše taniere by boli v tomto období plné repy, presne tak ako taniere obyvateľov Vanuatu budú plné kolokázie jedlej.

Nemám nič proti lokálnym potravinám pre lokálne cítiacich ľudí, pokiaľ sú tieto ako jedna z možností pre tých, ktorí si to môžu dovoliť. Lenže svet má dobrý dôvod, prečo už takto nefunguje ľudia totiž hladovali.

Až do 17. storočia trpeli obyvatelia Británie skutočným hladomorom. Zastavil ho až efektívny systém prepravy. Práve miesta v Británii, ktoré boli na systém dopravy pripojené ako posledné, trpeli hladomorom až do 18. storočia. Riešením hladomoru bola možnosť presunu potravín z iných častí sveta.

Dokonca aj dnes sú výpadky v úrode úplne normálne, presne ako sa to deje práve teraz v Španielsku. Ale pretože sme zásobovaní jedlom z celého sveta, dažde v Španielsku pre nás znamenajú len mierne nepohodlie. Len si predstavte dôsledky toho, keby sa Španielsko spoliehalo len na vlastnú produkciu.

Potravinová bezpečnosť nie je postavená na produkcii potravín doma. Potravinová bezpečnosť znamená mať veľa rôznych zdrojov potravín, rozprestretých na rôznych miestach a tak podliehajúcich rôznym vzorcom počasia..

Samozrejme, že má väčší zmysel pestovať Bordeaux vo Francúzsku ako v Škótsku, ale má rovnaký zmysel ho pestovať súčasne aj v Austrálii, na Novom Zélande a v Čile, z dôvodov rozmanitosti a bezpečnosti.

Súčasný systém vytvára skoro neobmedzený prístup k šalátu aj v zime. Autorka Joanna Blythman to nazýva v negatívnom zmysle "permanentným globálnym letom". Takéto "leto" nebolo možné - respektíve normálne počas detstva väčšiny čitateľov tohto článku. Jesť lokálne znamená jesť sezónne - čo má svoje výhody a čaro napríklad v očakávaní sezóny jahôd. Ale vzhľadom na to, že všetci si kupujeme šalát, cukety, a ďalšie potraviny aj v zime, je naša preferencia neživiť sa iba repou úplne jasná..

Ekonómovia si potrpia na odhaľovanie skutočných preferencií. Ak chcete zistiť čo ľudia preferujú, nesledujte, čo odpovedajú anketárom na ich otázky. Sledujte, čo dávajú do svojich košíkov. Touto optikou vidíme, že ľudia dávajú prednosť súčasným chrámom pestrej stravy supermarketom.

Na dôvody takéhoto konania poukázal Cormac O'Grady vo svojej Histórii hladomoru. Za normálnych okolností nám globálny obchod s potravinami poskytuje rozmanitosť.. A v krajných prípadoch nás obchod zachraňuje od hladomorov.
Prečo sa teda ľudia snažia vracať k pôvodnej forme lokálnej výživy, z ktorej sa snažíme posledných 10 000 rokov uniknúť?Author: Martin Garaj # RanuQufa37
Svet2017-02-1949
-
 36% ( 4 people voted )
+
Otázka autora príspevku "Prečo sa teda ľudia snažia vracať k pôvodnej forme lokálnej výživy, z ktorej sa snažíme posledných 10 000 rokov uniknúť?

je smiešna ... autor si zjavne neuvedomuje skutočnosť, že bezpečnosť potravín je v súčastnosti pre obyvateľstvo dôležitejšia ako ich rozmanitosť, teda pre značnú časť obyvateľstva ... Hlavne v situácii, keď sa produkcia potravín stala prudko komerčnou "výrobou", chemický priemysel sa plynulo pretransformoval do potravinárskeho a kontrolu nad bezpečnosťou potravín ovládli ich producenti ...

# HumiCita07
-
 55% ( 1 people voted )
+
2017-02-19 22:14:46 55f89504
..dosť jednostranný pohľad na vec..lokálne potraviny a všeobecne strava nemusia vôbec predstavovať
jednotvárnosť a hladomor...samozrejme, záleží to od konkétneho regiónu a prírodných podmienok...

...teraz sa opýtam, či je pre nás konkrétne až také úžasné...že na Slovensku nedosahujeme v potravinovej
sebestačnosti možno ani 50%, hoci podmienky tu na to máme ?...ale naopak, dovážame kopec zahraničnej
nadprodukcie, nezriedka aj podradnej kvality..

Johny # JynaVaso24
-
 55% ( 1 people voted )
+
2017-02-19 23:28:15 5c45db21
Ja uz niekedy fakt nemozem... Liberali zasobuju tieto stranky takym mnozstvom humoristickych clankov, ze ma niekedy az bolia licne svaly, od tolkeho rehotu... Tento clanok napisal Tim Worstall z Adam Smith Institute a tu pod nim podpisany Garaj ho len prelozil pre inessakov...

Takze Tesco je vlastne prevenciou hladomoru pre Slovensko, vravis Timmy, mame tej sieti byt za to vdacni...? :-DDD

Na nasej planete su aj organizmy zijuce v extremnych podmienkach, v ktorych by okrem nich ziadny iny organizmus neprezil... Zivot je uz raz taky, prisposobuje sa svojmu prostrediu... Ani s clovekom to nie je inak... Ak ho vytrhneme z jeho prirodzeneho prostredia, nejakym sposobom za to zdravotne zaplati... Ak mu vezmeme jeho lokalnu stravu, tiez... Nie nadarmo sa hovori, ze clovek by mal svoj zivot prezit co najblizsie miesta, kde sa narodil... Je zvyknuty na tamojsiu klimu, zlozenie vzduchu, vody, zlozenie zeme, na ktorej rastu nim konzumovane produkty a pasu sa nim neskor konzumovane gulase a rezne, plodmi ktorej su krmene jeho buduce klobasy, jaternice, rezne, sunky a slaniny atd... Pre neho je presne toto idealnou stravou a ta strava nemusi byt ani objektivne najkvalitnejsou na svete, ale pre neho rozhodne je, lebo presne na tuto stravu bol geneticky pripraveny uz generaciami svojich predkov, ktori ju tiez jedli, evolucia... Evolucia je dlhopdoby proces, ktory sa neda zvratit vstupom nejakej zahranicnej obchodnej siete na trh... Toto je pre kazdeho normalneho cloveka najdolezitejsim dovodom, preco by mal konzumovat lokalnu stravu... Nazvem ho zdravotnym...

Vies Timmy, spolocnost je tym silnejsia, cim menej je existencne odkazana na cudzich... Cim viac je existencne zavisla na cudzincoch, tym lahsie ju je kedykolvek polozit... Pocul si uz o liberalnom ekonomickom nastroji volneho trhu zvanom embargo...? Tak si teraz predstav spolocnost plne odkazanu na cudzincov, na ktoru nejaki liberali uvalia embargo... Ak si to nedokazes predstavit, najdi si informacie o situacii v Iraku, v 90-tych rokoch minuleho storocia... Americania embargom v tejto krajine zavrazdili statisice obyvatelov, ano, vyhladovali ich... Ti ludia mali co predat, aby za utrzene peniaze pre seba nakupili dostatok potravin, ale embargom im v tom bolo zabranene... Umierali od hladu a liberalni mierotvorcovia - exporteri americkej demokracie, si divajuc sa na to madlili ruky, aki su skveli vo svojom volnotrhovom liberalnom tazeni za irackou ropou... Nakoniec na dosiahnutie svojho ciela aj tak museli pouzit stvrty liberalny volnotrhovy ekonomicky nastroj – humanitarne bombardovanie a zavrazdit Saddama, ale zacali od embarga... Toto je strategicky dovod, alebo ako to podavaju americania, dovod narodnej bezpecnosti, preco by spolocnost mala byt v co najvyssej moznej miere potravinovo sebestacna a jej ludia by mali jest co najviac vlastnych potravin...

A treti dovod, preco konzumovat lokalnu stravu, je ekonomicky Timmy... Aby clovek mohol nakrmit cely narod lokalnou stravou, musi vybudovat hned niekolko odvetvi priemyselu a tie musia zamestnavat obrovske mnozstvo ludi, pocul si uz niekedy o vztahu zamestnanosti a realnej slobody ludi, o dolezitosti ekonomickej sebestacnosti pre kazdeho cloveka, o prospesnosti co najvyssej priemernej kupnej sily obyvatelstva v kazdej ekonomike, o suvislosti medzi poctom pracujucich, vybranom objeme dani a nevyhnutnych statnych nakladoch, o dolezitosti nezadlzovania sa statu atd...? Ale z liberalneho volnotrhoveho hladiska je samozrejme vyhodnejsie tie odvetvia priemyslu v novoziskanych koloniach (v byvalych socialistickych krajinach) zlikvidovat a urobit ich plne zavislymi na tych spravnych zahranicnych liberalnych akumulatoroch sukromneho kapitalu, nie Timmy...? Aspon tak usudzujem podla tvojej tupej otazky: "Prečo sa teda ľudia snažia vracať k pôvodnej forme lokálnej výživy..."...

Clovek, ten musi byt na prvom mieste v kazdej spolocnosti, jeho zaujmy a nie zaujmy cudzich vyrobcov a nadnarodnych obchodnych sieti, ako sa to pokusas ludom liberalne podsuvat Timmy... Je jedno do akych volovin to zabalis, ako odusevnene budes zahmlievat realitu, clovek musi byt rozhodujucim faktorom vo vsetkom diani v kazdej normalnej spolocnosti a prvoradymi zaujmami kazdeho normalneho cloveka, su jeho zdravie, ekonomicka sebestacnost (zamestnanost) a maximalna mozna nezavislost jeho spolocnosti na zahranicnych volnotrhovych embargovych entitach, mily Timmy... Svoj clanok si zacal dobre, ked som ho zacal citat, este som netusil, ze jeho prva polovica, je len predslovom k tvojej liberalnej demagogii...


volnotrhovy liberal # CiryQyxy10
-
 58% ( 9 people voted )
+
2017-02-20 01:03:43 5ee77486
Martin Garaj preco este Inuitov nenaucite nakupovat v Tescu? Budu vam urcite vdacni, lebo nedostatok ladoveho salatu urcite ohrozuje potravinovu bezpecnost kazdeho statu, ja si ale spominam na doby ,kedy len Maruska v tej rozpravke nosila v zime jahody, ale ladovy salat ozaj k zivotu v januari a vo februari nepotebujem.

Ale ta vsuvka so vsemocnym Smithom ma ozaj dostala, no bol to skratka taky poctarsky genius....

Ale co uz ine ako spomenut tohto vseteckeho idiota, ak uz nemas ine vzdelanie.

rafael # RusyNecu46
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-20 08:21:01 55d89f5b
Garaj,

vies aky je vzorec spravania sa sucstneho cloveka v chramoch slobody a rozmanitosti?

Skreckovitost a geneticka historicka vybava =

plne kosiky dotovanych potravin z rozne dotovanych regionov,za menu "vyrobenu" FEDom,prevezene tisicky kilometrov ktore zaplatime aj takym smogom aky bol tento rok,ale dlhodobym,zaplatime chemiou v nich obsiahnutou ktora nas nici,zaplatime nevazenim si takychto potravin a ich vyhadzovanim.

Ja viem,to hned typky ako si ty opisu dalsi clanok z centraly,kde vyzdvihnu prinos vyhadzovania potravin,ved argument ze smetne kose su plne potravin,a ze su vlastne takou studnou liberalizmu z ktorej sa da nacriet.

Som zvedavy,ako vasu agendu spojite s Parizskymi dohovormi o klime,a ako vysvetlite ludom ked niekto vsetku podu skupi,ze najzdravsia je lokalna vyroba potravin a s motykou.Ale,ved mladych dostatocne vymielate a pripravujete si ich.

Este otazka,kedy pustis nieco o nezdravosti lokalnej vody a prospesnosti vody z ladovcov?Uz sa tesim.

harry # PahoLenu00
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-20 08:46:53 c1c8967d
Účelom jedenia ovocia a zeleniny je zásoba tela vitamínmi a inými, zdraviu prospešnými látkami. Aby táto podmienka bola splnená, dobré je jesť ovocie a zeleninu čerstvú, alebo po odtrhnutí/vykopaní okamžite spracovanú, nakoľko tieto látky rýchlo zanikajú. Iba tak má z toho človek skutočný prospech. Jedlo, ktoré cestuje po zemeguli, hoci máva zabezpečené chladenie, ani zďaleka nemá taký obsah vitamínov a zdraviu prospešných látok ako to, ktoré si kúpime od lokálneho pestovateľa/spracovateľa, v ideálnych prípadoch prinesieme priamo zo záhrady.
Pre mňa je celkom normálne, že v zime jem len cesnak, cibuľu, kvasenú kapustu, červenú repu či nakladané uhorky. K apetítu mi nechýbajú exotické druhy, prifarbené jahody, ani nedostatkom svetla a tepla nedozreté paradajky, či fosforeskujúce papriky, snáď aj plné dusičnanov, čo sa po zjedení zmenia akurát na toxické dusitany. Zvyšky zeleniny, ktorej pestovateľský pôvod nepoznám, by som snáď ani do kompostéra nehodila z obavy pred neznámymi chemikáliami.

anaste # NyjeQoga34
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-20 13:15:27 5f66053a
loading...
A sranda znovu.Vítajte---- anastase 34--- na scéne. Úprimne vám ďakujem ,že ste sa odhodlala... čosi o účelovosti jedenia ovocia a zeleniny a hlavne v čerstvom stave a nezávadnom . Mám však istý problém a síce dostať to do polohy dajmäe tomu jedenia ako takého a potom do politického... Ako to chce autor... Ak Vám to vyhovuje v chcenííí tak skúsme to spoločne.... Teda . Vaše ...a vôbec "apetítne skúsenosti" sú určite len a len správne. Ak má niekto proti ním čosi ...asi narazí... Ale tu je iný problém "KTO ZODPOVEDÁ ZA STRAVOVANIE " človiečika......A začneme...
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-20 18:11:33 58d4289b

Klopi, ak máš starosť, ako spolitizovať tému, tak trebárs takto:


Ak ten príspevok o čerstvom ovocí a zelenine naznačuje, že by mohli pochádzať z SK záhrad, tak by velmo pasoval aj k nedávnemu článku, pod ktorým Gejza vo svojom antiliberálnom ťažení vyplakáva, že napr. paradajková klasika sa dá vychutnávať už len na Sicílii. (kapitalistickej, hehe)

FcKensie # HegaNojy80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-20 21:22:11 59ad0c66
Klopi,
keby sa darilo sebestačnosti, nedarilo by sa medzinárodnému obchodu. Keďže sa musí dariť medzinárodnému obchodu a tomu sa podriaďuje všetka, nielen slovenská, ale aj európska politika, karty sú rozdané. Je to jasné, ta ne?...
Preto, čo vám nedá politika, musíte si zariadiť vy.
Na svete možno naozaj existujú krajiny, ktoré nie sú sebestačné ako autor píše. Tie nech si spokojne riešia svoju potravinovú nedostatočnosť aj medzinárodným obchodom. Slovensko by však potravinovo sebestačné dokázalo byť, malo by k tomu všetky prírodné podmienky (o ktoré ale postupne prichádza), zdroje aj kvalitnú pôdu. Žiaľ prišlo tu k totálnej devastácii poľnohospodárstva. Klinec do rakvy začal vládou J. Čarnogurského, všetkými ďalšími, až doteraz. Medzinárodný obchod a ich lobby prevalcovali slovenských poľnohospodárov, farmárov a tento trend je vo všetkých postkomunistických krajinách. Každý poľnohospodár povie, že chovať dobytok, alebo niečo pestovať sa mu neoplatí, ľudia na vidieku zdarebneli, nebaví ich okopávať vlastné záhrady, veď zemiaky z Egypta v Liedli, privoňané jablká z Holandska v Tescu a všetko odinakiaľ dať do košíka, je rýchlejšie pohodlnejšie.
Asi si pri tých regáloch neuvedomujeme, že konzumujeme niečo, čo bolo oberané mimo konzumnej zrelosti a dozrievalo nie na strome, či kríku, ale cestou. Aj ten ľadový šalát má zmysel jesť vtedy, ak ho odtrhnem a čo najskôr zjem. Po troch týždňoch, kým príde zo Španielska, colníc, skladov a Tesca na môj stôl si pochutnávam len na bezcennej, mŕtvej zelenine, v ktorej už nič výživné nie je.
Preto by sa ľudia mali vracať k pôvodnej forme lokálnej výživy. K tej, ktorú poznajú, majú z miestnych zdrojov a čo najbližšie (V Rakúsku a v Nemecku je to bežné. Aj do Billy, Liedla a Hoferu vozia veľkú časť potravín z blízkych lokalít), kupovať na miestnych trhoch, z dvorov a tí čo môžu, snažiť sa niečo málo si dopestovať. Tak aspoň vedia čo zjedia.
V tomto prípade prebytočne vynaložené kilometre, emisie oxidu uhličitého či etické dôvody vidím ako druhoradé. Primárna je kvalita jedla – v tom je naše zdravie. Alebo sa nečudujme progresívnemu trendu všetkých civilizačných chorôb, keď sa živíme mŕtvou zeleninou a ovocím, vrátane nekvalitného shitu čo sa dováža na náš trh. Východisko vidím v uvedomení si týchto faktov, ignorácii a bojkote nekvalitných potravín a v orientovaní sa na vlastné, domáce možnosti v maximálne možnej miere.

anaste # NyjeQoga34
-
 55% ( 1 people voted )
+
2017-02-20 21:23:54 5f66f0bb
Anaste cau.

Tak je.Karty su rozdane,agenda je jasna.

Likvidacia sebestacnosti,likvidacia spolocenstiev ktore sa dokazu aktivne zdruzovat a efektivnejsie branit,likvidacia rodiny.

Skupenie aj poslednej stolicky spod nasich riti,a potom uvidime ako sa po kostole hvizda.Dokonca sa bojim ze to uvidia aj liberali.Mariu jeho,bude ako nebolo.

O buducnost zdravia generacii ktore prichadzaju sa nebojim,mrtvu zeleninu,nedozretu "na slnku" nezeru.

Vedia ako na to. V lavej ruke redbull v pravej sevendays a pome za krajsimi zajtrajskami.Odmala.

Nebude treba ani vojnu.

harry # PahoLenu00
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-20 22:26:49 c1c89652
Harry, anaste uz isla spat, takze mas smolu... :(

Ostal som ti uz len ja, takze ako som povedal, mas smolu... :)))


hvizdajuci kostolnik # SyxiDafi91
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-20 23:31:01 5ee77486
Je pravda, Harr, že pesimista má istotu, že ho nič neprekvapí. No ale...Kým sa ty tu strachuješ, s radosťou ti oznamujem, že na Slovensku sa sľubne rozrastá spotrebiteľská uvedomelosť. V mojom okolí ani nepoznám prípady, žeby holdovali umelým paradajkám a iným podobným fejkom. Nevyhnutná zimná zelenina z reťazcov (u mňa vedie Lidl), ale v lete len z trhovísk a od babiek. Mäso, masové výrobky podľa možnosti od SK výrobcov. Lebo existujú, a žijú, aj keď podaktorí aktivisti to radi prehliadajú, dušu im naháňam ! Rožky, chlebík ? Väčšinou z neďalekej malej kapitalistickej pekárne, kde pečú z našich domácich obilnín. O skvalitňovanie SK kuchyne sa starajú liberálne médiá (hehe) všakovakými kuchárskymi reláciami. Chvalabohu sa tešia veľkej obľube, vďaka nim sa zo Slovákov stávajú gurmáni ! A čím iným to všetko zapiješ, ak nie niečím, čo dozrelo v SK viniciach ? A z ktorých čím ďalej, tým kvalitnejšie moky vychádzajú, a to miestami aj v porovnaní so svetovou produkciou ! Predtým všetkým však pravda aperitív, a to samozrejme niečo kvalitné z SK páleníc, ktorých úroveň pomohla pozdvihnúť aj Schustrova drienkovicová mánia. Tak neviem. Nezdá sa mi, že s tou sebestačnosťou by to bola až taká katastrofa. Pravda, ja som len obyčajný liberálny optimista, hehe.
FcKensie # HegaNojy80
-
 45% ( 1 people voted )
+
2017-02-21 00:40:01 59ad0c66
Fc.

No mariu jeho. Optimista a liberal.No mariu jeho,nebezpecna kombinacia.

Nechcem ta za nas klub moc zavadzat,ale na"babkine dvory" si daj mooc mooc pozor. U nas tuto bolo vela pripadov,ze "babkin dvor" bol v panelaku v pivnici,potraviny sa nakupili v chrame bozej lasky konzumu po osmej hodine vecer v zlave,a do rana presli prerodom ze by nejedna babka kukala jak puk.

O chlebicku z nasho zitka by som ti vedel tiez co to povypravat. A zistenie ze co si sam nevypalis ,tak sam seba neoyeb..,sme si viackrat overili v praxi.

Nuz,skola zivota nauci.A to som aj ja bol optimisticky liberal,mariu jeho. Uz som ostal len pesimisticky kapitalista.

harry # PahoLenu00
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-21 08:44:15 c1c89652
kostolnik,

dostatocne ma vytazuje postarka. Anaste mam len pre intelektualne naplnenie mojej dusicky.

Ale je dobre,ze si furt v strehu,dviha mi to to oné,no ,sebavedomie.:}

harry # PahoLenu00
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-21 08:47:39 c1c89652
Na centralnom liberalne babky demokratky predavaju "domace" produkty priamo z velkoskladu... Tam uz dnes mozes dostat tak maximalne slovensku chripku a aj to si nikdy nemozes byt isty, ci aj ta nie je nahodou z Hongkongu...? :-DDD

Ale preco vlastnu naivitu nenazyvat optimizmom, ved mame slobodu slova, ne...? Ach ti liberali... :-DDD


hvizdajuci kostolnik # SyxiDafi91
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-21 09:19:43 5ee77486
Dakujem bohu , ze existuju taky somari s vymitym mozgom plnym fekalii a FcKensie. Len u nás nakupuj dalej , čuráku. Dobrú slovenskú chuť.

slovensky pestovatel a chovatel # JabeFyxu52
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-21 09:47:44 55466819
harry, FcKensie, Gejza,


pokiaľ nie ste totálne mestské typy, tak "babkine dvory" musíte rozoznať aj vy. Ale ak by nie, dám vám nespochybniteľnú indíciu ako babky prekuknúť. Svoje detské letá som prežívala u babky a dedka na záhrade, preto vidím už letmým pohľadom, čo je na miestnom trhu produkcia z veľkoskladov Tesca, Kuflandu a Billy a čo je skutočný, záhradný sortiment.


Babka, ktorá ponúka krásnu, svietivo oranžovú mrkvu dokonalých tvarov a rozmerov, dôkladne prepratú, miestami takmer priesvitnú, ľahko lámavú a ktorá asi tak na tretí deň po kúpe začne hniť, je falošná babka s mrkvou z Tesca. Zato babka, ktorej mrkva je rôznej veľkosti, ešte špinavá od zeme, nijako vábivá na pohľad, skôr naopak, je poctivá babka s mrkvou z vlastného dvora. A tak je to so všetkou zeleninou.:)

anaste # NyjeQoga34
-
 55% ( 1 people voted )
+
2017-02-21 12:23:23 5f66e8a9
harry,


tak vieš do tridsiatky je servis vlastného tela zadarmo a potom to začne. Všetci odchovanci na Redbulle a 7upe ešte tridsať nemajú, ale už sa blížia a to ešte len potom uvidia čím boli odkojení. Garantujem ti, že cukrovka ako vyšitá, lebo žbrndy plné sacharidov im zabezpečia akurát tak inzulínovú rezistenciu.
Natoľko prechemizované potraviny ako v dnešnej dobe asi ešte nikdy neboli. Potom, že farmaceutickému priemyslu sa tak dobre darí. Dobrá politika - ruka v ruka s potravinárskym priemyslom, kde jeden ťa trávi a druhý ťa lieči. :)))
Môžeme sa len čudovať, že každý druhý má srdcovo-cievne problémy, každý tretí rakovinu a každý desiaty cukrovku. A ako vravím, ešte zatiaľ nedobehla armáda konzumentov Redbullov, 7up a všetkých novodobých mlsiek . Tí tú cukrovkovú štatistiku nepochybne ešte vylepšia.:)


anaste # NyjeQoga34
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-21 12:31:50 5f66e8a9
Priatelia, keď sme sa už stali takými naslovovzatými znalcami v chemtrailsoch, v bezpečnom odhaľovaní pozadia kdejakých dejov, tak prečo sa trochu nevyučiť aj v tovaroznalectve a v odhaľovaní pozadia tovaru babiek ? My sme išli na to metódou pokus/omyl, gazdiná vždy povedala, toto áno, ale hento nie. A ako etalón vždy slúžila zelenina/ovocie zo záhrad našich pokrvných babiek. Dnes už máme pomerne odskúšanú "dodávateľskú" sieť.

Á propos, potravinová chémia. Čo myslíte priatelia, prečo aj v socíku fungovala v rámci Chemickotechnologickej fakulty SVŠT aprobácia potravinový chemik, či tak nejako ? Jáj, isto sa zaoberali vývojom protilátok proti kapitalistickým E - čkam, a dnes promujú už iba travičov, hehe.

FcKensie # HegaNojy80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-21 12:42:09 59ad0c66
No, s babkami ma Anaste predbehla.
FcKensie # HegaNojy80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-21 12:44:37 59ad0c66
... a dau som jej takú plusku, že stena druhú...
FcKensie # HegaNojy80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-21 12:46:47 59ad0c66
Fc,

no,stale ti nechcem brat iluzie.

Takze polozim len taku malu kontrolnu otazku.

Mma 24 sliepok.Krmim psenicou, na jadro,zmesku robim psenica jacmen kukurica.Obcas ,v dobrom rozmare hodim za hrst kukurice.Nasusena zihlava so suchym chlebom/rozmocene/,ten chleba je jediny chemicky produkt ktory davam.

Co myslis,kolko vajec mam za posledny mesiac..?

Hovorim ti,ja by som ti dal skolenie.A to to mam len na precistenie hlavy,tuto zabavu,ale dobre sa na tom chove pozoruje a predikuje "chovanie ludi".

harry # PahoLenu00
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-21 13:04:02 c1c89652
Anasticka moja,

pali Ti to dobre. Ovsem nemyslel som sevenUp,ale ten poondiaty kypry croissant.Staci sa postavit pred nejake obchodne centrum a sledovat s cim mladi masiruju do alebo zo skoly.

Cisty pruser.

"Dobrá politika - ruka v ruke s potravinárskym priemyslom, kde jeden ťa trávi a druhý ťa lieči. :)))"

A potom,ze neexistuje dokonaly kolobeh v prirode.

V rodine mam 15 rocneho,odchovaneho na Brumikoch,cukor 24, matka lekarka,vyskerena jak leco.Sladke bez problemov mu vali.

Skoda reci,sme len prachsprosti goji,dobre nas povazuju za dobytok. A tak nas aj vsehovsudy pasu, neviem si predstavit s akym uskrnom.

Koniec spravy sefa pesimistickej bunky. Maj sa.harry # PahoLenu00
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-21 13:15:06 c1c89652
Kto ovlada zakladne zdroje ten ovlada svet. Stat ktory si svojpomocne nevie zabezpecit ani jedlo a pitie neexistuje. A stat bez hranic nie je statom. Cize ked sa pan sveta rozhodne ze do tesca nic neprinesu tak tu proste pomrieme. Vychvalit nieco takto absurdne moze len debil. A to sa este nezmienili ako to v tom Spanielsku pestuju, v sklenikoch bez pôdy len v dakom piesku s vodou. Pozrite si na nete tie sklenikove udolia
MM # SidaSafa91
-
 55% ( 1 people voted )
+
2017-02-21 14:05:25 d94b4912
Faki, zdraviu neskodlive potraviny budes jest len vtedy, ak cely proces vyroby potravin, vratane vyberu vhodnej (chemicky nezavadnej) pody pre pestovanie ci chov cohokolvek, bude podliehat tvrdym spravne nastavenym statnym normam a ich dodrziavanie bude cely cas nekompromisne kontrolovane a toto nikdy nebude v zaujme ziadneho liberalneho sukromnika (vies, to znizovanie nakladov) a casto ani babky z dediny, dokonca ani pre jej vlastnu spotrebu, lebo medved, liberalny samozrejme... A co tam, ze dedo na hornom konci role zakopal 15 autobaterii, ved ich nevidno...

Z toho dovodu by polnohospodarstvo a potravinarstvo mali byt v statnych rukach... Zaujem narodnej bezpecnosti...

Vidim, ze nemas ponatia, na co asi moze sluzit chemik pri vyrobe nezavadnych, chemiou nenafasirovanych potravin...? Vo vsetkych potravinach dochadza k chemickym procesom, ako pred ich spracovanim, tak aj pocas ich spracovavania a samozrejme aj po ich finalnom spracovani... Vsimol si si uz niekedy na potravinach datum spotreby, postrehol si uz niekedy roznu farbu cukrikov, plniek zakuskov, baboviek, funguju ti este chutove pohariky natolko dobre, aby dokazali rozlisit vyssiu sladkost neodrodovych vin, tzv. zmesiek (Cuvee)...? Tymto vsetkym sa zaoberaju potravinovi chemici a technologovia... Nielen procesom degradacie potravin, rozbormi potravin, potravinarskymi prirodnymi farbivami a sladidlami, ale aj nimi... Ak chceme mat kontrolu nad interakciami organickych latok s inymi organickymi/anorganickymi latkami v roznych prostrediach, pri roznych teplotach a pri roznych postupoch spracovania a byt schopny optimalizovat cely proces vyroby potravin, nielen tych nafasirovanych chemiou, ale aj tych zdraviu neskodlivych, potrebujeme na to potravinarskych chemikov, jednoduche... Ach Faki, Faki, si ty ale Faki...


hvizdajuci kostolnik # SyxiDafi91
-
 55% ( 1 people voted )
+
2017-02-21 14:07:51 5ee77486
Harry, tvoje sliepky znasaju malo, lebo sa o nich nestara schopny liberalny tvorca hodnot... Bez neho su len neschopnymi socialistickymi sockami... :)))))))))

S nim sice tiez, ale aspon by viac znasali a podielali sa tak na tvorbe kapitalistickeho blahobytu... toho schopneho liberalneho tvorcu hodnot... :)))

Skus pre ne objednat zradlo z nejakej zapadnej farmy a kazda ti bude okamzite znasat 20 vajec na hodinu 24/7 a k tomu este tie vajcia vydrzia na slnku aj 2 roky a neskazia sa... A ked ich zjes, narastu ti kridla, ako po Red Bulle... :)))


hvizdajuci kostolnik # SyxiDafi91
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-21 14:45:54 5ee77486
FcKensie,


dobre - veď vieš, že moja poznámka „jeden ťa trávi, druhý lieči“ bola obrazná, ale vcelku výstižná, keď sa pozrieš, kam sa posunula kvalita potravín za posledné roky. Pohľad na obyvateľstvo, ktoré chorľavie a tlstne je neklamným signálom, že niečo nie je v poriadku. Nie sú za tým len nesprávne stravovacie návyky, ale bohužiaľ, hlavne skladba a kvalita jedla, ktorá sa za posledné roky výrazne zmenila. Nie každý je natoľko uvedomelý, že vie čo kupuje, ale hlavne neraz ani nemá na výber. A čo je znepokojivé, že administratívna mašinéria EU ide totálne po ruke Monsantu a iným agresívnym potravinárskym monopolom, keď svojou liberálnou politikou prispieva k zavádzajúcemu značeniu na etiketách, s čím majú problémy aj v USA a inde.

anaste # NyjeQoga34
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-21 15:23:16 5f66e8a9
Aj Dežo má 2 vajca- asi 6o roky a ešte sú stále čerstvé-on stále hovorí-až keď zomrie-potom už môžu aj zhniť-ale kým žije-vydržia čerstvé! No povedzte-nemá pravdu? keď rozmýšľa ekonomicky-veď tvorí hodnoti-predsa pre štát! A Marča kričí-Dežkúúú- podz už tvoric tote hodnoti-už som ci otvorila kurnik! ale daj pozor na vajca- ne rozbi ich-hej! divoch jeden! bo to ňe praženice!
ferda # XimaHifu28
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-21 15:36:13 58d4285f
kostolnik,

skuska rozhlasu.

harry # PahoLenu00
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-21 15:48:56 c1c8967d
kostolnik,

Skus pre ne objednat zradlo z nejakej zapadnej farmy a kazda ti bude okamzite znasat 20 vajec na hodinu 24/7 a k tomu este tie vajcia vydrzia na slnku aj 2 roky a neskazia sa... A ked ich zjes, narastu ti kridla, ako po Red Bulle... :)))

Ja by som take zradlo nedal z principu,to si mozem vajcia kupovat rovno volnotrhove,ale par pokusov v zaciatkoch som podnikol z volnotrhovymi sliepkami,ktore su na znasku,a kupil som ich devetmesacne ako vyradene z chovu. To je ten kapitalizmus,toto bude robene aj z ludmi,nemakas? nestihas? ic do p..,/sorry je tu dama/, teplych krajin.Uz nie je daleko ta doba.

System totiz nepusti.

Ale k veci.

Do dvoch mesiacov po prejdeni na moju neliberalnu stravu,polovicka sudruzok skape na pecen.Tak som si povedal,radsej sliepky naucim na chlast,skapu aj tak na pecen,ale aspon si veselo zakotkodakaju.

Ale to mi zas skapal kohut,nestihal povinnosti.Tak to robim tak,jak maticka zem nas to naucila.

harry # PahoLenu00
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-21 15:50:36 c1c8967d
s,kruci "s".

Som neaky dopleteny,pisal som to tri razy,furt ma nechcelo pustit,ze renault je zakazane slovo.

Zacerta som to nemohol najst,az slovo sle.ice mi dotuklo.

harry # PahoLenu00
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-21 15:58:59 c1c8967d
harry,

7up, 7days – všetko jedno, prašť jak uhoď. Je to rovnaké svinstvo, ktoré ako vidíš nepoznám a nerozlišujem. V živote by som to do úst nevložila...podobne ako žiadne umelé sladidlá, stužené tuky, glutamány, údeniny, či všetko, čoho chemické názvy zložené z piatich predpôn, ak chceš prečítať, akurát si jazyk dolámeš. Ďalej všetko, čo svieti bláznivými farbami, alebo je rôzne, neprirodzene prikrášlené, plus všetko, čo má dlhodobú trvanlivosť. A vôbec, čo najmenej spracovaných potravín. Mäso a vajcia len z voľných chovov. A mohla by som tu menovať celý zoznam...
Nie preto, že sa túžim dožiť sto rokov, ale preto, aby som čo najmenej bola odkázaná na lekárov, z ktorých mám strach. Netúžim po odporných inváznych vyšetreniach, ani kilách liekov do života. :)

anaste # NyjeQoga34
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-21 16:37:10 5f66fa41
Anastôčka-čo nie je teraz-príííde časom-zdravá nezostaneš-nebudeš predsa-záázrak--už aj testy robili na bio potraviny-aj tam našli podfuk-obal znesie veľa podfukov-Aké bezpečné jedlá chceš jesť-keď pôda je tak zdevastovaná-civilizáciou-a čo myslíš-aký dážď padá z neba-čistí ? však zvieratá nepijú víno- aký vzduch dýchaš-z voľných chovov?- óó čistota pol života už neplatí-kúpiš zemiaky-donesieš domov-ale už v taške hnijú-ako rozoznáš umelé od pravých--A mohla by som tu menovať celí zoznam--akých ? Ešte ako chlapec sme chodili farárovi do záhrady-jedli sme ešte aj z hlinu-a sme tu! skús to teraz! či nebudeš potrebovať tote kilá liekov do života! Veď človek už nevie čo to vlastne konzumuje a čo je to vlastne zdravo sa stravovať!
ferda # XimaHifu28
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-21 17:43:02 58d4285f
Ale no tak, Gejzík. Chceš vari ovečkám naznačovať, že v časoch štátneho monopolu výroby potravín sa nepoužívali potravinové aditíva (dnes tzv. éčka) a v rámci intenzívneho obhospodarovania polí sa vôbec nepouživala chémia - umelé hnojivo ? K.rva, keď vzlietol Z-37 Čmeliak, tak dnešní chemtrails veriaci by sa zakopávali 3 metre do zeme. Á, a že dedkove batérie ? Tak sa spýtaj v Strážskom, čo za báječnú ochranu životného prostredia vykonával náš báječný štátny monopol, keď polychlórové bifenyly z Chemka sa natrvalo usadili v potravinovom reťazci s dosahom na rybičky až hen v Zempl. Šírave. A potom skoč do Jelšavy, kde skrz magnezitový prach stromy už dlho nerastú, a dlho ani nebudú. A ten fajnový arzénček v pôde okolo Nižnej Slanej ? Uhynuté včelstvá a dobytok z fluóru pri výrobe hliníka v Žiari n/Hronom ? Atď, atď, atď. A to prosím, o chamtivých kapitalistoch a liberáloch vtedy ešte nebolo ani chýru ani slychu. A režimom zhýčkaný súdruh ide robiť prednášku, ako fantasticky sa vie štát postarať úplne o všetko. No, rozprávaj o tom deťom v škôlke, keď si už chúdence načal skrz Evičkine huncútstva, hehe.
FcKensie # HegaNojy80
-
 55% ( 1 people voted )
+
2017-02-21 22:36:31 59ad0c66
Faki, ty si zacykleny vo svojom liberalnom ideologickom boji... Ak nejaky clovek nie je vysinutym liberalom, tak u teba je okamzite alebo agentom Kremla, alebo Putinovym osobnym propagandistom, absolventom VUML, kryptokomunistom, alebo socialistickym revolucionarom...

Ja hovorim o tom, ze do spravy statu nepatri ziadna ideologia a tym padom logicky ani ziadna politicka strana, lebo kde je akakolvek ideologia, vsetky procesy spravy statu budu logicky vdaka nej vzdy degenerovat... Vysvetlujem, preco spolocnost musi byt spravovana odbornikmi... Tvrdim, ze len stat moze pre obyvatelov zabezpecit kvalitne potraviny, pretoze spolocensky zaujem produkovania kvalitnych potravin, je u sukromnikov vyluceny, pretoze je v rozpore so zakladnymi principami akumulacie sukromneho kapitalu, s elementarnymi principami ziskotvorby... Len stat moze mat zaujem na zdravi obyvatelstva a len stat ma realne prostriedky na to, aby vyrobu zdravych potravin aj realne zabezpecil... Konkretne tvrdymi spravne nastavenym statnymi normami a nekompromisnou kontrolou ich dodrziavania... Ziadne ideologicke ciele, politicke statistiky, moznosti pre vysantenie sa snazivych idiotov, len odbornikmi riadena realna prvovyroba a odborne spracovanie vsetkych produktov v sulade s normami... Vysvetlujem ti to tu uz roky ako magorovi a ty stale len o nejakom socializme a Putinovi a Kremli... Faki, jebe ti...?


hvizdajuci kostolnik # SyxiDafi91
-
 58% ( 2 people voted )
+
2017-02-21 23:41:50 5ee77486
Áno, Gejzík, naozaj roky to vysvetluješ. Ja sa ti zase roky snažím naznačovať, že o čom snívaš ty, môže fungovať iba v teoretickej rovine. Punktum. A možno kdesi v ďalekej budúcnosti. Okamžité nastolenie vlády, tentokrát odborníkov, sa tiež dá iba totalitnými praktikami, s veľkým donucovacím aparátom a samozrejme so spoločenskými otrasmi, ako to už býva pri revolúciach. (inak zábavná predstava tie húfy zarastených akademikov a píejdždí s koltmi na opaskoch) A z hľadiska toho je úplne jedno, či za ideový základ sa zoberie Maova Červená knižka, a lebo teória relativity. Nechceš snáď tvrdiť, že by to išlo bez plánu, čiže idea - sformulovanie teoretických východísk - akčný plán ?! A to celé sa v pohode dá nazvať ideológiou. ( lebo na drobné rozmenená idea je ideológia, však sémantik ?) To len, aby si si až tak nenamýšľal, že si dal navždy zbohom ideológiam, hehe. Tak neviem, komu viac jebe. Tiež ti roky hovorím, že by nebol žiaden problém, ak by si svoje opusy uvádzal s jasným vymedzením, že ide o sci fi. Pričom útechou by ti mohol byť Jules Verne. No áno, zase trochu frustrujúce, že majster sa tiež nedožil realizácie svojich predstáv, preto chápem tvoju nervozitu...
FcKensie # HegaNojy80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-22 07:13:15 59ad0c66
Fekalnik, Ty stále dookola tie tvoje somarstva. Ešte ti nedošlo, že za kapitalizmu nič ine ako chemikálie nebudeš žrať, lebo nič iné sa neoplatí. A tí tvoji chovatelia z dvora postupne skrachujú, lebo sa to neoplatí. Čo myslíš aký vply by malo keby sa podaril pokus o zdraženie energií na počty dvorných chovatelov,asi by ich bolo menej a to isté s počtami ich odberatelov, tiež by ich bolo menej.Ale ked bude dopyt tak sa neboj kapitalistické prasce ti to zabalia do krabičky s nápisom Bio mňamka.

Papkacik # PasyMuja19
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-22 08:52:14 55466819
Fc,

no dobre,napisem ti to velkym pismom.

KAPITALIZMUS KONCI.VYCERPAL VSETKO PRECO TU BOL. FINITO.

Do ri.. s nim ide aj liberalizmus. Idu prevelike zmeny. Zatial ich tak necitime,este je nam velmi dobre. Podmienky su nachystane.

Tusim ty mas pocit,ze to co tu je,bude takto nafurt?

harry # PahoLenu00
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-22 10:26:45 c1c89652
Faki, na tomto fore som uz mnohokrat detailne vysvetlil, preco kapitalizmus nikdy neumozni vytvorenie funkcneho spolocenskeho systemu, ktory bude naozaj sluzit obcanom statu... V jednotlivych bodoch som uviedol konkretne priciny a kazdy z tychto bodov som aj detailne rozobral... Zacal som od vymenovania konkretnych spolocnych cielov, ktore maju vsetci ludia rovnake, bez ohladu na ich majetkove pomery, spolocensky status, zarobky, rasu, cokolvek... Pokracoval som tym, ze funkcna spolocnost musi naplnenie tychto cielov vzdy zabezpecovat pre vsetkych svojich clenov, co je v kapitalizme vylucene samotnou jeho podstatou... Detailne som vysvetlil, preco moznost akumulacie kapitalu v sukromnych rukach nesmie v spolocnosti existovat... Podrobne som objasnil nezmyselnost politickej plurality a demokratickych volieb... Detailne som rozobral celu liberalnu fikciu volneho trhu a konkretnymi argumentami aj podlozil, preco volny trh nema absolutne ziadnu sancu existovat a je len prazdnou liberalnou agitkou... Zaoberal som sa osobitne kazdou jednou liberalno kapitalistickou prazdnou agitkou, argumentacne som na franforce roztrhal kazdy jeden princip, na ktorom je kapitalizmus postaveny, nenechal som na kapitalizme ani suchu nitku... Dokonca som detailne vysvetlil aj to, ze kapitalizmus je samovrazednym hospodarskym systemom, ktoreho koniec je neodvratny, aj bez akychkolvek revolucii, ze nepodmienene mzdy atd., su vsetko napadmi/pokusmi kapitalistov, ako v nedalekej buducnosti udrzat aspon aku taku spotrebu, lebo kapitalizmus si vdaka technologickemu pokroku (stvrtej priemyselnej revolucii) sam vyrobil problem stale narastajucej nezamestnanosti, pri sucasne narastajucej nadvyrobe... Ty si vsak nikdy nezareagoval ani na jedine z mojich tvrdeni, nikdy si sa ani nepokusil cokolvek z toho, co som povedal, vyvratit...

Rovnako detailne som vysvetlil, ako to musi fungovat vo funkcnej spolocnosti, aj to, ako tuto funkcnost v spolocnosti realne dosiahnut... Tiez si na to nikdy nepovedal ani makke F...

Zato dnes si prezentovanim liberalneho nazoru, ze funkcna spolocnost je len sci-fi, aspon ciastocne poodhalil pravu tvar liberalizmu... Inymi slovami si povedal, ze podla teba moze realne existovat len nefunkcna spolocnost, spolocnost, ktora si nikdy nebude plnit svoje poslanie, ktora sa vzdy bude striktne drzat povodnych otrokarskych spolocenskych principov a sluzit len niekolkym vyvolenym... Faki, ak si sa uz takto otvorene priznal k tvojmu osobnemu vnimaniu situacie, tak mi potom laskavo prezrad, na co vlastne je dobra ta tebou tak ospevovana politicka pluralita a demokraticke volby...? Ak existenciu funkcnej spolocnosti vylucujes, co konkretne je tou politickou pluralitou a demokratickymi volbami mozne dosiahnut...? Na co konkretne je cely ten cirkus dobry a komu konkretne sluzi...? Ako konkretne moze ten cirkus realne pomoct beznemu obcanovi...? Je mi jasne, ze elitni akumulatori sukromneho kapitalu maju eminentny zaujem na udrzani status quo, ale ty Faki...? Z coho prameni tvoj zaujem, z tvojej liberalnej bigotnosti...? Hmm, harry je z nejakeho dovodu presvedceny, ze nie si hlupakom... Ja mam na teba opacny nazor...


hvizdajuci kostolnik # SyxiDafi91
-
 60% ( 5 people voted )
+
2017-02-22 20:16:13 5ee77486
Je super pozerat na plne regaly v hypermarkete ked je clovek bez penazi..xixix bez penazi je preto ze nema pracu, no vsetky tie potravinarske produkty su vyrobene v zahranici, a tak nastastie moze odyst do zahranicia a zamestnat sa v nejakom potravinarskom zavode.. bitunok, baliaren, konzervaren, alebo moze len tak ist pracovat na nejaku farmu.... aked jedneho dna skonci tento materialisticko konzumny svet, lebo ludia vdaka zadlzenosti nebudu mat peniaze na nove auta, chladnicky, televizory... tak potraviny kriza nekriza, jedina komodita co sa predava stale, pre globalisty nepotrebuju sebestacne krajny, oni potrebuju konzumentov, producentov maju doma dost....
kombajn # HydyKuwi36
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-23 00:43:30 561749f5
Len pozor! Info. hlavne pre mladšiu generáciu. Ono ten bývalí režim /socializmus/ " padol " aj pre to , že trebalo vystáť "šory" v obchode na MANDARINKY A BANÁNY ./lebo podpultovky../ Dnes , keď ich je do "aleluja" /od 0,75 až po 1,40 Eur/ a nie a nie ich predať , tak socializmus sa vráti RAZ-DVA a hotovo-- rozpredané. A čo potom ? Ha? Je po srande.
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-23 06:12:07 58d4289b
Teda kto zodpovedá za stravovanie "človiečika"? Zoberme skutočnosť- fakt , že viac ako polovica národa nevie, nemá skúsenosti-vzdelanie s prípravovou /zložením , kvalitatívou..výživou splňajúcou potreby ../ "jediva."Možnosti sú :štát, "vývarovne ", zamestnavateľ, samotný človiečik či kombinácia... Ďalej ak v systéme má človiečik charakter " TOVARU, MAJETKU , VÝROBNÉHO PROSTRIEDKU---"/samozrejme v rôznych štadiach ...funkčnosti/ tak "dávky starostlivosti " SERVIS , ÚDRŽBA , RENOVÁCIA ...nech je tomu adekvátna." JA" idem "ho zapriahnúť " do kapitálového zhodnocovania , platím dane a jemu mzdu a o jeho "údržbu, servis.." sa starajte...Hajajáááj je to správne? /A samozrejme platí vraj viacerí zodpovedný ---nijaký zodpovedný.../Teda ako...
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-23 07:11:00 58d4289b
Papkacik,
tá "Bio mňamka" na krabičkách s obsahom plným chemického sajrajtu skutočne pobavila, s týmto by sa dalo súhlasiť :)))
len s tým, že dnes máloktorý chovateľ z dvora má túto činnosť na svoje podnikanie. To by naozaj dosť rýchlo skrachoval. Väčšinou babky z dvora sú dôchodkyne a ak aj nie sú, vlastné hospodárske prebytky im slúžia len na prilepšenie k penziám či mizerným platom. Tak to bolo vždy, možno s výnimkou slovenského juhu, kde za socíku paradajkári a paprikári boli životnou úrovňou na tom porovnateľne s mäsiarmi a pumpármi. Neviem ako dnes.

anaste # NyjeQoga34
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-23 11:36:53 5f66f9c1
Jasné je každému to "milka " mlieko , vajíčka od sliepok pobehujúcich po zelenej.. či prasiatko vo výbehu 4 arovom so zasadenými "gruľami" atd...No urobiť praženicu pre 800 vojákov ...či hovädziu sviečkovicu....Teda .."provijanťák", .."týlový ---" a všetko vždy riadne najedené, bojaschopné ...zdravo.kalorické.....ináč ...PAF.../samozrejme "hajzlíci boli , sú vždy a všade"/ ..Teda kto zodpovedá v civilnom ..sektore ../ono tie kyslé ryby ,dva rohliky s pivom je síce čosi... / za ..pol národa....HA?
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-23 15:51:59 58d4289b
Tak dajak še hutory- kedz dajaka švina v opchdze stojí-že to neje taka šviňa -co po leše behá-šviňa jak šviňa-co predáva tú šviňu z farmy DDTproduktu-že vraj bioE-čok- I tota šviňa! vychováva šviňu-naj není šviňa! co predáva zdravu šviňu!--A dobrú chuc vám praje totá šviňa-ňe som šviňa-aby som nezarobela-ako šviňa-vo svojom-nechemickom podnikaný šviňstva!
ferda # XimaHifu28
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-23 17:19:16 58d4285f
Anaste,

davno predavno skoncila vynimka slovenskeho juhu.Ked vidim tie roztrhane a rozbite skleniky a foliovniky,mam pocit ze za zarobene love sa dali tazko pracovat na Wall Street s derivatmi.

Alebo sa prestahovali do okolia Radom-u,tam je to teraz samy foliovnik a sklenik.Ked som isiel naposledy,uz mrzlo,a bio rajciny a paradajky sa oberali ostosest .Listy rastlin zelene.Asi lepsi vzduch.

harry # PahoLenu00
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-23 20:07:32 c1c89652
harry,

„že bio rajčiny“, bio sa posudzuje podľa použitých hnojív, teda v tomto prípade by to mali byť zelené a prírodné hnojivá, aby si mohli hovoriť bio. :)))
To by ale museli byť pestované v substráte, čo tie v Radome iste nie sú...
Vidíš ako sa dá aj v záhradníctve čarovať? V Tatrách nikdy paradajky nedozreli, nie je tam vhodná klíma, netreba ti už ani zem, vyrastú aj v chemickom roztoku, nato aby dozreli, stačí plyn. Plody zelené, ešte toxické sa razom zmenia na netoxické. Dokonalá mágia, skoro jak tie deriváty.:)))

anaste # NyjeQoga34
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-23 22:16:04 5b7fb665
anaste,

mam kamosku lekarnicku.Ked mi hovori,co vsetko sa da predat ak je na tom napis "bio" a za jake prachy,mi zostava rozum stat.

Bio bol len hnoj,uz ani ten nie je pri tom co vsetko dobytok musi zrat. A uz ani ten sa nepouziva.

Ale "bio"magia funguje dokonale.
harry # PahoLenu00
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-24 00:10:11 c1c8967d
Bio=B-lbec I-stotne O-hlúpol-keď číta etiketu tovaru-čisto nezávadne-pre zdravie vhodná konzumácie-a tak jedol a jedol-až raz pán dochtor chorý som-ako sa stravujete-však predsa na BIO-a bez Ečok-Tak vidíte-keby ste boli zdravý- čo by sme liečili !
ferda # XimaHifu28
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-24 12:24:19 58d4285f

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
dva   štyri
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

FACEBOOK ZAHAJUJE KAMPAŇ BOJE PROTI „FALEŠNÝM ZPRÁVÁM“. ROZHODNE, CO JE „PRAVDA“ A „LEŽ“


FACEBOOK ZAHAJUJE KAMPAŇ BOJE PROTI „FALEŠNÝM ZPRÁVÁM“. ROZHODNE, CO JE „PRAVDA“ A „LEŽ“
Měsíc poté, co Facebook odhalil několikabodový plán na vymýcení „falešných zpráv“, Mark Zuckerberg plní svůj slib zbavit Facebook falešných zpráv, a začíná nástrojem, kter...
Slovensko očami cidzinca
Voľný obchod - veľký stroj prosperity
Obama „rozjíždí ekonomiku závisti“: Navrhuje daň ze zámořských zisků k financování veřejných výdajů

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.1175 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made