Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

NEUCTIEVAJTE VOĽNÝ TRH


NEUCTIEVAJTE VOĽNÝ TRH

Moja kamarátka mi minule vysvetľovala, ako už stráca entuziazmus pre libertarianizmus, ktorý bol v nej niekoľko rokov dozadu. Myslím že hovorila za mnoho mladých ľudí, ktorí spoznávajú myšlienky libertarianizmu a čítajú mnoho názorov a výrokov v tejto oblasti. Naša viera v ľudskú slobodu ich ale určite osloví viac ako opisovanie niečoho formou náboženskej doktríny.

"Voľný trh sa o to postará!"

Hovoril som s ňou o príklade budovy, ktorá vyrastala v mojom susedstve a blokovala značnú časť výhľadu z mojej bytovky na pekný Brooklynský most. Povedal som niečo ako že ak by malo byť po mojom, tak by som odsekol vrchné tri poschodia, pretože mnohí vrátane mňa si myslia, že to presahuje výškový limit dohodnutý s komunitnými organizáciami a že pravdepodobne sa jedná o nejaké nedorozumenie.

Na to mi povedala, že už ju nebaví tá štandardná libertariánska pesnička: zakaždým, keď sa v diskusii s libertariánom rieši napr. chudoba, nerovnosť, zdravotná starostlivosť, rasová diskriminácia či životné prostredie, zakaždým je odpoveďou to, že to vyrieši voľný trh.

Voľný trh nie je finálnym riešením problémov

Je mnoho libertariánov, ktorí opakujú túto voľnotrhovú mantru. Trvajú na tom, že voľný trh a súkromné vlastníctvo dokážu vyriešiť všetky naše problémy no nedokážu, a nemali by sme to ani očakávať.

Moja viera v slobodu nie je slepá. Nie je to forma viery, no skôr skratka v porozumení ekonómie a histórie.

Skúste si napr. predstaviť situáciu pred 50. rokmi, keď telekomunikačná spoločnosť AT&T mala stále v Spojených štátoch udelený monopol a niekto sa opýtal, ako by asi dokázali súkromné spoločnosti poskytovať telekomunikačné služby, ak na to nemajú oprávnenie? Ako by bez schopnosti vyvlastňovania súkromný majetok, dokázali súkromné firmy potiahnúť také množstvo telefónnych liniek, aby zabezpečili ľuďom telefónnu prípojku do ich domovov či firiem?

Keď sa presunieme do súčasnosti tak vidíme, že prakticky každý človek vo veku 13 rokov a viac (niektorí aj mladší) vlastní dnes "funkčné vreckové zariadenie", ktoré v sebe kombinuje telefón, počítač a fotoaparát. Nie je potreba žiadnych stožiarov s káblami, žiadne telefónne linky do domácností a ani schopnosť vyvlastňovať súkromný majetok. V 1960-tom roku bola otázka "Kto dokáže vybudovať tak nákladnú telefónnu infraštruktúru?" a dnes je otázka "Načo nám je telefónna infraštruktúra?".

Povedať, že voľný trh je riešením všetkých našich problémov a potrieb, by nemal byť spôsob argumentácie, ktorý by sa mal používať. No voľný trh funguje jednoducho na princípe, že pokiaľ ľudia voči sebe neiniciujú fyzické násilie alebo krádež, všetko ostatné je v poriadku.

Toto tvrdenie je "OK" do tej miery, že síce sa vám nemusia páčiť niektoré veci ktoré sa odohrávajú, no dokážete ich tolerovať, lebo to nezasahuje do vášho majetku alebo vašej osoby. V takomto prostredí sociálneho a psychologického prostredia sa môže udiať prakticky čokoľvek. Môžeme vymýšľať smartfóny. Nemocnice môžu otvárať svoje operačné sály dennej chirurgie v Tescu. Môže vzniknúť Facebook či Google. Môže povznikať tisíce nových malých pivovarov či kaviarní, podávajúc tie najlepšie nápoje presahujúce to najlepšie čo ste mohli kedy piť. Našlo by sa určite ešte mnoho prípadov.

V tomto zmysle sa voľný trh nie len postará o problémy ktoré sú nám známe, ale aj odhalí nedostatky a medzery o ktorých by sme inak nikdy nevedeli.

Čo je vidieť a čo nie

My, ktorí sme zástancovia filozofie slobody, sme vždy v nevýhode oproti intervencionalistom, ktorí navrhujú či už zaviesť všeobecnú socializovanú zdravotnú starostlivosť alebo zavádzať regulácie na riešenie klimatických zmien, lebo porozumenie nekonečnosti a nepredvídateľnosti spoločenského správania je centrálnym bodom našej filozofie.

Je ľahké sa pozrieť a pochopiť to, ako niekoho mzda ide hore z 350€ na 400€, po tom ako štát upraví výšku minimálnej mzdy. No už je ťažšie vidieť toho, kto už nedostane sprepitné alebo odmeny. Je ťažšie vidieť toho, kto má nižšie schopnosti a zručnosti a pre výšku minimálnej mzdy má problém sa zamestnať.

Ak by si spomínaná telekomunikačná spoločnosť udržala monopol až doteraz, tak ako štátna pošta, videli by sme možno telefónne handsety v každej izbe a v každom aute, no nevideli by sme smartfóny. Pravdepodobne by sme nevideli vysokorýchlostný internet v toľkých domácnostiach ako teraz alebo bezdrôtové hotspoty na toľkých verejných miestach ako dnes.

Narozdiel od mnohých ľavičiarov, väčšina libetariánov berie limity ľudského vedomia a schopností vážne. Preto berieme vážne aj otvorené nekonečno v možnostiach slobodného spoločenského jednania. Trhy sú kreatívne a spontánne v tom zmysle, že miliardy vynaliezavých myslí dokáže v každej sekunde slobodne využívať lokálne či kontextuálne znalosti, aby hľadali a riešili malé či komplexné problémy. So správnymi pravidlami hry vrátane súkromného vlastníctva, slobody združovania, a platným právom bude mať tvorivosť v srdci tejto otvorenej nekonečnosti tendenciu podporovať sociálnu spoluprácu a blahobyt. Toto nie je viera. To je len pochopeniepríčiny a následku v spoločnosti na celom svete.

No pokušenie rozhodnúť sa pre dotované plánovanie pred spontánnosťou a donucovanie pred slobodou zostáva naďalej veľmi aktuálne. Ako vysvetlil aj Henry Hazlitt vo svojej knihe Ekonómia v jednej lekcii, krátkodobé a lokálne je zvyčajne viac zrejmé ako dlhodobé a globálne. Treba tréning na to, aby ste videli to, čo nie je hneď vidieť.

Odhliadnúc od morálky odcudzovania majetku ktorý patrí niekomu inému len preto, lebo si vy myslíte že ho viete využiť na niečo užitočnejšie, alebo od zakazovania nenásilných činností niekomu len preto, lebo sa vám nepáčia a odhliadnúc aj od toho, že korupcia a klientelizmus sa objavia aj vtedy, ak ide o najušľachtilejšie a najcitlivejšie oblasti stále skončíte s akceptovaním centrálneho plánovania (aj v limitovanej miere ako niekoho garantovaný príjem či minimálna mzda), lebo predpokladáte, že nepredvídateľné ľudské správanie nenájde cestu k riešeniu tých vecí, ktoré sa takto snažíte vyriešiť.

Tento predpoklad je ale ukážkovo chybný. A pretože je chybný, zákonite budete čoraz viac a viac vŕtať do životov obyčajných ľudí, obmedzovať a riadiť ich rozhodnutia čoraz viac a viac v márnej snahe napraviť problémy spôsobené vlastnými zásahmi z minulosti.

Nachádzať sa v pozícii obhajcu slobody nie je vôbec zlé, ak si predstavíme, aké katastrofálne sú doterajšie snahy centrálne riadiť spoločnosť.

Uctievať trh vs. uctievať štát

Neobhajujem všetkých libertariánov. Často počúvam kritikov, ktorí hovoria, že "Vy zástancovia voľného trhu považujete ten trh za nejakého boha, ktorý vyrieši všetky naše problémy". A majú pravdu. Niektorí obhajcovia voľného trhu majú takú slepú vieru v jeho všemocnosť. Niektorí uctievajú voľný trh ako nejaký druh deus ex mercatum ("Boh trhu"), ktorý zázračne a nevysvetliteľne vyrieši všetky spoločenské problémy. To je možno tým, že ich oddanosť ekonomickej slobode je skutočne súčasťou ich vierovyznania.

No a ostatní, ako napr. aj ja, nevidia dôvod na to, aby sa miešala ekonómia s vierovyznaním, aj v tom prípade ak nejaké vierovyznanie praktizujete. A ak už teda nejakú vieru praktizujete, nemá zmysel k tomu pridávať ešte ďalšiu vieru vo voľný trh či štát.Author: Martin Bulak # QoxiPedy87
Svet2015-07-29
-
 58%  ( 2 people voted )
+

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
sede   dva
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Největší finanční podvod v historii probíhá před našima očima							
				Největší finanční podvod v historii probíhá před našima očima
V blízké budoucnosti by nás nemělo překvapit zhroucení cen zlata a stříbra – to vše může být pouze součástí plánu. COMEX banky budou pokračovat v potlačování cen zlata a stří...
ZACHRAŇME BÍLÉHO MUŽE, ZACHRAŇME BÍLOU ŽENU
NEZkreslená věda II
10 typů lidí, kteří nám berou energii

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.02 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made