Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

NASSIM NICHOLAS TALEB – ČIERNA LABUŤ


NASSIM NICHOLAS TALEB – ČIERNA LABUŤ

Počuli ste už niekedy v televíznom spravodajstve prominentného politológa so stopercentnou istotou predikovať budúci vývoj aktuálnych udalostí? A hneď na druhý deň ste sa v rovnakých správach dozvedeli, že udalosti nakoniec prebehli presne tak ako pán predpovedal. Iba s opačným znamienkom. Zdá sa Vám, že Váš lekár lieči podľa jednoduchého algoritmu? Je mu zle, tak tri dni PN-ky a acylpyrín. Je mu veľmi zle, týždeň voľna a antibiotiká. Myslíte si, že šrotovanie starých, ale stále funkčných automobilov ľudstvo k prosperite neprivedie?

Ak máte pocit, že armáda preplatených expertov nedá na pálčivú otázku lepšiu odpoveď ako bežný človek z ulice, tak by ste si mali prečítať Čiernu labuť od Taleba. Bude sa Vám veľmi páčiť.

Taleb vysvetľuje čitateľom myšlienkovú schému expertov na základe príbehu labutí. Do roku 1697 bola celá ornitologická obec v Európe presvedčená, že labute sú iba biele. A do budúcnosti sa s inou farbou nerátalo. Až kým holandský moreplavec Willem de Vlamingh nedoniesol do Európy správu, že v Západnej Austrálií žije labuť čiernej farby. Predpokladám, že sa následne roztrhlo vrece s ornitologickými prácami, kde sa existencia čiernej labute označovala ako očakávaná a vyplývajúca z moderných poznatkov.

Fenomén udalosti, ktorú nikto na základe doterajšieho vývoja nedokáže predikovať, sa neobmedzuje iba na svet vodného vtáctva. Čierne labute sa objavia v každom obore ľudskej činnosti. Samotná existencia čiernych labutí ale nieje až tak prekvapivá. Zaujímavé je, ako ich ľudia opakovane ignorujú.

Pozrime sa na zopár labutích udalostí z nedávnej histórie.

Archetypom nepripravenosti na čiernu labuť je takzvaná Maginotova línia. Francúzsky generálny štáb ju začal stavať v 30-tych rokoch ako reakciu na Hitlerov mocenský nástup. Skúsenosť s prvou svetovou vojnou bola nasledujúca – dve armády zakopané v stovkách kilometroch zákopov mieria na seba puškami. Takáto situácia trvá roky bez výraznej zmeny. Francúzi preto vybudovali sústavu pevností a bunkrov po celej východnej hranici s Nemeckom. V každom bunkri boli asi aj sušiaky na čižmy, lebo večne mokrá obuv spôsobovala vojakom v prvej svetovej vojne enormné problémy.

Kombinácia novej nemeckej stratégie – Blitzkrieg – a fenomén tanku nakoniec koncepciu Maginotovej línie roztrhali na márne kúsky. Nemci sa k nej cez Belgicko a Luxembursko dostali za par dní. Odzadu.

Verziu Maginotovej línie môžeme nájsť aj v iných oboroch ľudskej činnosti. Jednu takúto bariéru, ktorá nás má ochrániť pred včerajšími prehrami si momentálne staviame v bankovníctve.

V časopise .týžden bol minulý rok rozhovor so slovenským ekonómom Ľubošom Pástorom, pôsobiacim na Chicagskej univerzite. Na tému predchádzania bankovým krízam poznamenalpreto treba bankové regulácie. Podľa mňa si vlády vybrali správne ... pozmeňujú pravidlá tak, aby sa to (rozumej bankový kolaps) už nezopakovalo. Že pripravenosť na doteraz známe biele labute je zoči voči neočakávanej čiernej labuti zbytočná, sa museli francúzski generáli trpko presvedčiť na vlastnej koži. Rovnaká lekcia čaká asi aj na ekonómov.

Ale nemusíme chodiť do Francúzska alebo USA. Notorických ignorantov čiernych labutí máme na rodnej hrudi dostatok. Edo Chmelár je v tejto disciplíne majster.

Prednedávnom komentoval súboj o prezidentský palác. Podľa Chmelára si mal Fico Kisku natrieť na chlieb. Čo sa týka priamych volieb prezidenta, na Slovensku už poznáme jednu bielu labuť. Tou je svojho času liberálna kandidátka opozície Iveta Radičová. Pred piatimi rokmi bojovala s národným socialistom Ivanom Gašparovičom. Do druhého kola postúpila biela labuť nádejne, so zdolateľným odstupom za Gašparovičom. Situácia v navlas rovnaká ako tento rok. Gašparovič ale dokázal zmobilizovať voličov a presvedčivo vyhral. Samotný autor tohto textu by pod vlyvom bielej labute na Kisku pred druhým kolom nevsadil ani halier. Našťastie nemám toľko intelektuálneho sebavedomia, aby som svoje predpovede písal na papier. Žarty si zo mňa potom robili iba kolegovia v práci (na rozdiel od Eda).

Nassim Nicholas Taleb sa narodil v Libanone v tamojšej kresťanskej komunite. Študoval na Sorbonne(!). Dlhý čas sa venoval ochrane investorov pred trhovým rizikom. Pravdepodobnosťou, náhodilosťou a neistotou sa zaoberá celú svoju kariéru.

Prečo sa takzvaný experti neustále mýlia, keď svoje teórie stavajú na minulosti a pri tom úplne ignorujú náhodilosť? Túto otázku si Taleb kladie v knihe viackrát. Vysvetľuje si to existenciou dvoch paralelných svetov a ich nesprávnou kombináciou.

Existuje takzvané Priemerovo. Svet, ktorý sa dá popísať Gaussovou krivkou. Dobrým príkladom je ľudská výška. Nájdeme jedincov, ktorý merajú tesne nad dva metre. Existujú aj ľudia menší ako meter. Ale pravdepodobnosť výskytu desaťmetrového človeka je nulová.

Naopak, keď sledujeme napríklad príjmy obyvateľstva, situácia je výrazne odlišná. Existujú mediánové hodnoty okolo ktorých sa zdržuje väčšina populácie. Výskyt miliardových príjmov, ale výrazne mení pravdepodobnostnú krivku. A existencia trilionárov sa nedá v budúcnosti vylúčiť rovnako, ako narodenie dvadsaťmetrového človeka. Tento svet nazval TalebExtrémov.

Ako to súvisí s čiernymi labuťami? Nasadzovanie Gaussoveho rozdelenia z priemerova na javy z extrémova je intelektuálnou obsesiou.

Že svet ekonomických a politických javov je extrémov ako hrom je jasné každému. Modelovať takéto javy pomocou matematických pravidiel je odsúdené na neúspech. Ekonómia, politológia (Taleb spomína aj medicínu) nikdy nebudú exaktné vedy s algoritmickými riešeniami problémov. Chvíľu sa možno zdá, že sme pochopili ako trh (spoločnosť, ľudské telo) funguje. Ale to je iba spokojnosť klientov Bernieho Madoffa, ktorí si čítajú vo výpisoch zo svojho investičného účtu o bielych labutiach. Na horizonte už vidieť rozmazanú škvrnu práve prilietajúcej čiernej labute, ktorá roztrhá našu intelektuálnu namyslenosť na franforce.

Talebova kniha je pohladením pre každého, kto má v sebe zdravú dávku skepticizmu k ľudskému poznaniu. V mnohých vedných oboroch sme bohužiaľ stále na úrovni indiánskeho šamana, ktorý sa snaží hrou na bubienok privolať stádo bizónov. A keď niekto spochybňuje kauzalitu medzi bubnovaním a príchodom bizónov, stane sa terčom posmechu a ťukania na čelo. Taleb si od svojich akademických kolegov užil svoje.

Experti americkej centrálnej banky sa rozhodujú, ako vyriešia ďaľšiu finančnú inštitúciu v problémoch

Pred nedávnom soudruzi z NDR vyrátali, že v Európe chýba 9 miliárd včiel (!). Situácia nastala kvôli tomu, že sme chceli vysádzaním repky olejnatej ochladiť zemeguľu. Čínski experti už začali opeľovať kvety ručne.Author: Andrej Fandak # RyfyDora76
Svet2014-05-052
-
 50%  ( 0 people voted )
+
Radičová nemala nijakú šancu vyhrať, súdruhovia, a to som ani nešiel voliť, koho chceš presviedčať o dopade mobilizácie? Ja si myslím, že modráci išli na doraz, nikoho iného by už nepresvedčili, len si priveľmi nahovárate, akí ste úspešní.
Radičová je boľševička, len sa neklania Leninovi ako osobe, ani jeho strane, ale azda má odlišné postoje, alebo dokonca lepšie a stráviteľné? Židoboľševici boli síce násilnými, ale ich plány neboli až natoľko búračské, ak dnešok ich zárodočné kroky ešte prehĺbil.
Národný socialista má byť nadávkou? Radičová je potom protinárodná socialistka, súdružka naprávačka sveta, ochrankyňa pracujúcich, ľudová liečiteľka.
Nepomenujete sa ako komunisti, aj tak nimi ste, lebo kolektivizmus, davové ohrozenie, grupovanie sa do spolkov je socializmom, lebo nahrnulo jednotlivcov do stáda spoločného rozhodovania, alebo spoločného vykonávania. Každý kto myslí na spoločnosť je socialista, vyplýva už zo samotného slova.
Ekonómia, aj politológia by mohli byť exaktnými vedami, pokiaľ by aj ich predstavitelia pracovali prísne vedecky. Ak sa „politológovia“ venujú „analýzam“ nízkej volebnej účasti, hodnoteniu správania sa uchádzačov v kampani a podobnými hlúposťami, čo nemajú nijaký súvis s najhlavnejšou otázkou, politickým prehláseniami uchádzačov, ich vývojom, alebo preskupeniami, tak potom „politológovia“ nízko zrážajú hodnotu celého odboru, že ešte aj v diskusných príspevkoch sa nájde viac podnetov na úvahu ako v ich elaborátoch, ak vôbec dajaké aj napíšu.
Horský, ako môže byť politológia vedou, ak by ju on mal prezentovať? Kto ho ustanovil ako vrchného politológa ta3? Vyštudoval vôbec politológiu? Komunisti taký odbor predsa nemali.
Ekonómia–nie je vedou kvôli plánovačom svetlej budúcnosti, keď guru zavelí, že treba dôverovať ruke trhu, rozšíreným nástrojom vlády a už istotne dôjde. Písanie kníh o dejinách podnikov, odvetví, je vedecká činnosť, ale istotne nie predpovedanie budúcnosti, vyplývajúce z náboženského utvrdzovania seba, aj okolia o správnosti postupov teoretického rozjímania vo všeobecnej rovine a nehľadiac na samotnú ľudskú túžbu konať, aj ustať, premenlivosť a zmenu priorít človeka. Človek tvorí, aj rúca, ale teóriami „ekonómov“ sa nikto neriadi, hlupák ten, čo ich zamestnáva.

Lidhja # JojaVime40
-
 54%  ( 3 people voted )
+
2014-05-05 21:16:44 b2288783
Lidhja! Naprosto s tebou súhlasím, len skráť a pritom zhutňuj svoje príspevky, lebo čitatelia ťa preskočia, lebo nepíšeš článok, ale reakciu na článok. Neviem, ale zdá sa mi, že po takýc dlhých reakciách začneš obecenstvo nudiť, pritom máš naviac! To len na margo odo mňa a bojím sa, že už aj ja drístam! V pohode....:DDD

Interbulo # HacoSyfi01
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-05-05 21:51:38 58d42498

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
deväť   sedem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.023 s
good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo