Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Mýty zdieľanej ekonomiky


Mýty zdieľanej ekonomiky

Diskusie točiace sa okolo zdieľanej ekonomiky sú stále plné mýtov a mylných predstáv. V tomto článku si rozoberieme tie, ktoré sa objavujú v diskusiách najčastejšie a zároveň sú v najväčšej miere skreslené.

Zdieľaná ekonomika je nebezpečná, lebo obchádza regulácie
Zdieľaná ekonomika regulácie neobchádza, ale ich nahrádza. Nahrádza často lepšími pravidlami a spôsobmi zaisťovania bezpečnosti. Vlastníci platforiem sú totižto priamo finančne zainteresovaní na tom, aby vytvorili bezpečné a kvalitné prostredie pre stretnutie ponuky s dopytom. To je jediný spôsob, ako môžu zarobiť. Rovnako ako napr. zarába vlastník nákupného centra na tom, že vytvorí príjemné a bezpečné prostredie pre nákupy. Vlastník platformy nemôže nechať platformu absolútne bez pravidiel, lebo by sa zákazníci báli využívať služby (aj keď poskytovateľom by sa to mohlo páčiť). Rovnako nemôže na platforme vyžadovať extrémne striktné pravidlá, lebo by poskytovatelia neboli ochotní a schopní ich splniť (aj keď zákazníkom by sa to mohlo páčiť). Zisk sledujúci vlastník platformy bude hľadať nejaký kompromis. Ekonomickým žargónom bude hľadať pravidlá, ktoré maximalizujú čistý blahobyt na platforme. Teda prinášajú obom stranám viac úžitku ako nákladov.
Zdieľaná ekonomika prišla s množstvom inovácií ako zabezpečiť bezpečnosť na platforme. V prvom rade preveruje ľudí, ktorých na platformu pustí a to ako poskytovateľov aj zákazníkov. Na to využívajú profily na sociálnych sieťach, SMS verifikáciu, či požiadavku zadať číslo kreditnej karty. Následne platformy poskytujú poistenie a garanciu, pre tých ktorí už fungujú na platforme. A v neposlednom rade umožňujú spätné hodnotenie spokojnosti pre obe strany kontraktu. To vytvára tlak na kvalitu služby a ústretové správanie sa.
Skeptik však stále môže namietať, že to nie je dosť. Kto rozsúdi tento spor? Tí najpovolanejší: spotrebitelia. Tí majú totižto stále na výber. Ak skutočne zdieľaná ekonomika zbytočne nahrádza funkčné a dôležité regulácie, tak by ľudia nemali byť ochotní ju využívať (platformy sa nesnažia uviesť zákazníka do omylu tým, že by predstierali, že majú všetky licencie a splnené všetky verejné regulácie).
Ak viem, že ma má operovať doktor, ktorý nesplnil oficiálne požiadavky na vykonávanie tohto povolania, tak k nemu pod skalpel nepôjdem. Ak však majú všetci moji známi výrazne pozitívnejšie skúsenosti s vodičmi Uberu, než vodičmi taxíkov, tak prečo nedôverovať skôr súkromnej regulácii? A spotrebitelia skutočne ukazujú, že dôverujú zdieľanej ekonomike. Oni sú tým hlavným dôkazom milióny spokojných zákazníkov, nie diskutujúci intelektuáli.
Zdieľaná ekonomika neplatí dane
Zdieľaná ekonomika ako každá iná časť hospodárstva spadá pod existujúce daňové zákony. Teoreticky preto neexistuje dôvod, prečo by aj príjem zo zdieľanej ekonomiky nemal byť zdanený. Prakticky to však môže byť problém. Ako daňové úrady nedokážu zdaniť príjem taxikárov, ktorí často nezapínajú taxametre, a vlastníkov nehnuteľnosti, ktorí dostávajú nájomné na ruku.
Loptička je však na strane verejných orgánov. Nové formy poskytovania služieb si vyžadujú nové pravidlá platenia daní. Na Slovensku napríklad Uber vyžaduje od svojich vodičov, aby mali založenú živnosť alebo inú formu podnikania. Platenie daní tak nie je principiálny problém zdieľanej ekonomiky. Je to skôr problém osobnej zodpovednosti a dohľadu rovnako ako v každej inej časti ekonomiky. Naopak, skutočným problémom pre zdieľanú ekonomiku môžu byť vysoké hraničné náklady zdanenia. Teda to, koľko nových daní navyše zaplatíte a koľko nových povinnosti Vám vznikne, ak sa rozhodnete si privyrobiť cez zdieľanú ekonomiku niekoľko pár sto eur mesačne. A takýto máme problém aj na Slovensku. Nie je to však problém zdieľanej ekonomiky, ale daňového systému, ktorý je nepriateľský k iniciatíve a pracovitosti ľudí.
Zdieľaná ekonomika vytvára nerovnosť
V prvom rade si je potrebné uvedomiť, že to, že majitelia AirBnb sa stali miliardármi, nebolo na úkor zákazníkov. Dokonca to nebolo ani na úkor prenajímateľov izieb. To je čaro tzv. hry s kladným súčtom. Ak niekto zbohatne prostredníctvom sérií dobrovoľných výmen, tak sme na tom lepšie všetci. To, že niekto má veľa, neznamená, že niekto iný ma menej. To je aj dôvod, prečo sa priemerní ľudia majú lepšie v spoločnostiach, kde žijú miliardári, ktorí zbohatli obchodom, ako sa majú priemerní ľudia v spoločnostiach, kde títo miliardári nie sú (alebo sú tam miliardári, ktorí zbohatli pomocou politiky).
Existencia Airbnb síce štatisticky zvýšila majetkovú nerovnosť. Skutočná otázka však znie, či by bol blahobyt obyčajných ľudí vyšší alebo nižší, ak by Airbnb nikdy nevnikol. Odpoveď by mala byť zrejmá zo skutočnosti, že už vyše 200 miliónov ľudí využilo jeho služby a toto číslo každoročne rastie.
Na druhú stranu už existujú prvé empirické práce poukazujúce na to, že zdieľaná ekonomika pomáha znižovať príjmovú nerovnosť. Airbnb využíva predovšetkým stredná trieda, ktorá si týmto spôsobom privyrába a v priemere zvýšila svoj príjem o 14% ročne (podľa štúdie JP Morgan si ľudia na platformách privyrobili až 20-30 % ich príjmu).Rovnako Uber využívajú nezamestnaní a ľudia pracujúci na čiastočný úväzok (2/3 vodičov v USA), ktorí si takto privyrábajú. V prieskume až 91 % vodičov uviedlo, že aplikáciu využíva, aby "si polepšili a dokázali lepšie zabezpečiť svoju rodinu". Uberom si dokážu zarobiť viac ako klasickými taxíkmi a na základe novej štúdie vieme, že je to aj vďaka tomu, že o tretinu alebo až polovicu menej času jazdia naprázdno ako taxikári.
Záver
Ak má zdieľanú ekonomiku vystihovať jedno slovo, tak je to potenciál. Potenciál do budúcnosti. Preto je veľmi nebezpečné, keď niektoré vlády pri príchode zdieľanej ekonomiky najskôr strieľajú a až potom sa pýtajú. Príkladom môže byť Francúzsko, kde sú akékoľvek náznaky vplyvu zdieľanej ekonomiky hneď na začiatku zmrzačené (napr. prikážete Uberu, že môže zobrať pasažiera až po 15 minútach od objednávky), alebo sú predstavitelia zdieľanej ekonomiky priamo zatvorení do väzenia. Toto nie je správny prístup k odvetviu, ktoré má podľa štúdie vypracovanej pre Európsky parlament potenciál v EÚ prinášať pridanú hodnotu až 572 miliárd eur ročne.


Author: Robert Chovanculiak # MymaRemo94
Svet2016-08-225
-
 62%  ( 3 people voted )
+
Nebezpečná je Soběstačnost. Co nenakupujete, nemohou vám zdražit, ani zdanit.

Lomoxy # DygiXifi81
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-08-22 18:30:44 4faafecd
Robus, mozes si tu snivat o zdielanej ekonomike kolko chces, tvoj profil na socialnych sietach ma nezaujima, si tupy a obezny, to je vsetko co o tebe potrebujem vediet, SMS-ku si strc do riti, moje cislo ti nikdy nedam, cislo svojej kreditnej karty mi mozes poskytnut, ale aj tak ta svojim autom nikam neodveziem... Chodza ti len prospeje, lekar by ti mal odobrat aj mesacnik... Pri tvojej nadvahe ta inac caka minimalne infarkt, este pred 30-tkou... :-DDD


think tankista # LedaVamu59
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2016-08-22 21:25:41 c8901f54
Páči sa mi hlavne ten predposledný odstavec. A mám aj nápad čokeby sme začali zdielať manželky?
Robuš , myslíš , že na tom zarobím?

cakatel na miliardara # DahaDuju58
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-08-23 16:36:30 d4154206
http://www.yourtango.com/experts/mr-mike-hatcher/g
et-your-swingers-party-phone-app-and-and-start-swi
nging
Robo # QafyQacy83
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-08-25 16:48:45 5f66c015
zdielana ekonomika je taka, ze ja mam, ja poziciam´, ty to pokazis a ja zaplatim opravu, resp.kupim nove??? nie, dakujem. co potrebujem si kupim a pozicovbu robit nebudem.

167

181

cockerba # CanyQuxu75
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-08-29 10:14:11 d9901faf

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
jeden   devä
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Zaměstnancům, kteří závidí živnostníkům
SALÁMOVÁ DEMOKRACIA
The Arrived - Časť 8 - Syn Imáma Mahdího je Jamáni

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0248 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | good positive news inspirational stories articles