Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Muž, ktorý zabránil tretej svetovej vojne


Muž, ktorý zabránil tretej svetovej vojne

Atómové rakety v útoku: v septembri 1983 zažil Stanislav Petrov zlý sen. Sovietska centrála skorého varovania ohlásila štart amerických rakiet. Apokalypsa? Alebo len planý poplach? Plukovníkovi zostávali len minúty aby prijal najdôležitejšie rozhodnutie 20. storočia.

"Nebo", hovorí 70 ročný Stanislav Petrov, syn sovietského bojového pilota, plukovník protileteckých síl v.v., záchranca sveta vo výslužbe, "nebo má vždy v zálohe prekvapenia." Ako vtedy, keď sa ho nebo pokúšalo oklamať, ale Petrov mu prišiel na kobylku. Nenechal sa zaslepiť.

Bol rok 1983, Studená vojna smerovala práve ku svojmu vrcholu. Sovieti inštalovali do bojových postavení od polovice sedemdesiatych rokov viac ako 400 rakiet typu SS-20 "Saber", s prezývkou: "Postrach Európy". Dve tretiny týchto moderných rakiet bolo zacielených na Západnú Európu, na ciele, ako Londýn, Paríž, Bonn. Každá raketa disponovala trhacou silou až k jednej megatone, 50-krát viac, ako atómová bomba "Fat Man" zhodená 1945 nad japonským mestom Nagasaki.

Na jar 1983 vypočítali lekári z Ulmu následky útoku so sovietskou SS-20 na svoje mesto. Ich výsledok: v zlomku sekundy sa vytvorí nad Ulmom ohnivá guľa s priemerom mnoho sto metrov. Vnútorné mesto bude vygumované, na mieste gotickej katedrály sa vytvorí kráter. Len v okruhu štyroch kilometrov okolo stredu mesta sa budovy zrútia ako domčeky z karát. Bilancia jednej jedinej bomby: 123.000 mŕtvych, 80.000 ťažko zranených.

Moskva rátala každú chvíľu s atómovým útokom

Západ reagoval na hrozbu SS-20 zo svojej strany s vyzbrojovaním – a inštaloval v Európe rakety Pershing-II: vo Washingtone držal od 1981 žezlo Ronald Reagan. 40. prezident USA chcel Sovietský zväz – "Ríšu zla" – dostať v závodoch v zbrojení na kolená.

Nálada bola horúca, Moskva rátala každý moment s prekvapivým útokom USA, vodca Sovietov Jurij Andropov bol presvedčený, že Amerika plánuje prvý úder. Ešte ako šéf sovietskej tajnej služby naštartoval preto operáciu "RJAN": Spolupracovníci rezidentúr KGB sledovali od 1981 celodenne vládne zariadenia v hlavných mestách Západu. Nadčasy vysokopostavených úradníkov a v noci jasne vysvietené okná kancelárií znamenali taktiež poplašný znak a ako aj zvýšený výskyt listov na poštách a masové uskladňovanie potravín. Mohli to byť prípravy na útok.

Kde pracoval plukovník Petrov – o tom nemala jeho rodina žiadne zdanie. Pani Raissa a obe deti nekládli otázky. 25.septembra 1983 sa Petrov rozlúčil, o 20.00 hod. nastúpil svoju smenu v Serpuchove-15. Toto miesto, cca 90 kilometrov južne od Moskvy, nebolo zakreslené na žiadnej voľne predajnej mape, uzavreté mesto, zriadené okolo základne ozbrojených síl protivzdušnej obrany. Tu sa nachádzala centrála satelitmi podporovaného raketového varovného systému "Oko", tu slúžil plukovník Petrov.

Nepriateľ má zomrieť skôr – to je logika Studenej vojny

Hoci bol, čo sa hodnosti týka, dôstojníkom, bol Petrov samotný civilistom, vyštudovaný inžinier. "Svet môže byť rád, že som túto noc mal velenie ja – a nie nejaký otupený vojak", hovorí dnes Petrov. Možno, že by vojak rozhodol inak, prísne podľa predpisov, pravdepodobne zle. Petrov naproti tomu dôveroval svojim pocitom.

Využitie systému včasného varovania ako "Oko" bolo vtedy ohraničené. Jeho satelity mohli nastávajúci nukleárny úder síce oznámiť cca 10 minút skôr ako klasické radarové sledovanie, avšak mu zamedziť, či rakety odchytiť, to "Oko" nevedelo. Prinajmenej bolo možné zničujúci protiúder odštartovať skôr, ako keď sa spoliehalo len na radarové sledovanie, tucty miliónov ľudí na strane protivníka by tak zomreli niekoľko minút skôr. V logike Studenej vojny je to pokrok.

Potom, čo Američania ako prví uviedli do prevádzky vlastný systém včasného varovania, pracovali Sovieti horúčkovito na tom, odstrániť toto zaostávanie. Od roku 1972 vyrástli v Serpuchove-15 do výšky antény "Oka", Petrov bol od začiatku pri tom. Počítačové programy boli od neho, a aj príručka k ovládaniu nového systému. Pre Petrova to bola práca, po ktorej vždy sníval. "Bol som taký šťastný, keď som sa dozvedel, že budem mať do činenia s kozmom."

Sirény oznámili začiatok apokalypsy

Avšak 26.septembra sa sen zmenil na zlý sen. Krátko pred polnocou začali jačať sirény, na 30 metrov veľkej obrazovke pred Petrovom zasvietili červené písmená na: START. Systém registroval vystrelenie jednej atómovej rakety z jednej základne USA. Špionážny satelit Kosmos 1382, jeden rok vo vesmíre, hlásil začiatok Apokalypsy. Zostávalo 25 minút k dopadu niekde v Rusku.

V kontrolnom centre Serpuchov-15 sa páry očí 200 spolupracovníkov obrátili na plukovníka Petrova.

Že sa uskutoční atómový úder, sa vtedy zdalo nie len možné, ale dokonca veľmi pravdepodobné. Ruskí špióni sa krátko predtým dozvedeli o jedných plánovaných veľkomanévroch NATO. "Able Archer 83″ mal štartovať koncom novembra – a mal simulovať atómovú vojnu. Nervóznym držiteľom moci v Moskve to slúžilo ako dôkaz západného útočného zámeru.

Ako nervózné boli prsty na spúšti, ukázal zostrel juhokórejského civilného lietadla začiatkom septembra. Možno neúmyselne vnikol let Korean Airlines 007 do ruského vzdušného priesto-ru. Moskva dlho neotáľala a dala bojovému pilotovi rozkaz na útok, 269 ľudí zomrelo.

Falošný poplach, alebo totálne zničenie?

Petrov však zachoval pokoj. Zdvihol sa od svojho pultu. Každý z jeho podriadených ho mal vidieť. Nemohol teraz potrebovať žiadnu paniku, zareval: "Sadnúť! Pracovať ďalej!"

Petrov nemyslel v tomto momente ani na milióny možných obetí nukleárneho konfliktu, ani na svoju rodinu, on myslel na čajovú lyžičku: nikto nebude lyžičkovať vodnú nádrž pomaly s čajovou lyžičkou, povedal si tíško, nikdy nebudú USA odpaľovať jednu jednotlivú raketu na ZSSR. Nukleárny útok bude vykonaný ničivou silou stoviek rakiet súčasne, tak sa to učil. "Ale: istý som si samozrejme v tomto momente nebol", spomína si Petrov.

Potom zavolal svojmu nadriadenému. "Je to falošný poplach", hlásil Petrov. Vedenie praska-vo. "Rozumel." Keď Petrov položil, jačali sirény znova: Kosmos 1382 hlásil druhý štart rakety a trocha neskôr nálet troch ďalších rakiet. Systémy v Serpuchove-15 bežali bezchybne, nehlásili žiadnu chybu. Petrov nedôveroval obrovským počítačom, ktoré v 16 skriniach tíško vrčali, pretože: "My sme múdrejší ako počítače. My sme ich vytvorili."

 

750 miliónov mŕtvych, 340 miliónov zranených – bilancia atómovej vojny

Nikdy nebol svet bližšie atómovému zničeniu, ako túto noc, povedal Bruce Blair, americký odzbrojovací expert a dnes šéf World Security Institute. "Najvyššie sovietske velenie by, ak by bolo informované o útoku a že by muselo behom minút prijať rozhodnutie, rozhodlo by sa pre odvetný útok." Andropov, ktorý vtedy vládol už z nemocničnej postele, by asi stlačil "červený gombík" – a tým vyprovokoval skutočný nukleárny útok Američanov.

Der SPIEGEL informoval v roku 1983, čo by atómová vojna znamenala pre svet: okolo 5000 bojových hlavíc by sa zosypalo na husto obývané územia v Severnej Amerike, Európe a Ázii, 1124 miest, prakticky všetky centrá s viacej ako 100.000 obyvateľmi by boli vymazané. Cambridgský lekár Hugh Middleton rátal celosvetovo s 750 miliónmi mŕtvych a 340 miliónov zranených.

Avšak vďaka Stanislavovi Petrovovi k tomu nedošlo. Po niekoľkých minútach potvrdili radarové systémy jeho hodnotenie. Bol to planý poplach. Údajne oklamala jedna veľmi vzácna formácia oblakov reflektovaný slnečný lúč. Sovietsky varovný systém, Satelit Kosmos 1382 považoval záblesk svetla ako štart rakety.

Pokáranie od vlastného vedenia, vyznamenanie od triedneho nepriateľa

Plukovník Petrov nerozpovedal svojej žene Raisse o tej noci a piatich raketových fantómoch, prípad podliehal utajeniu. Až v roku 1998 ho odhalil generálplukovník Jurij Votincev, vtedajší Petrovov nadriadený, v jednom interview. Raissa však zomrela už v roku 1997 na rakovinu.

Petrov teraz býva vo Frjasine, jednom z predmestí Moskvy. Žije utiahnutý, osamelý. Starý plukovník pripichol na kuchynskú stenu kus hviezdnej oblohy, je prilepená hneď vedľa starej ikony Márie. "Niečo sa ma ešte stále zmocňuje", hovorí Petrov, snehobiele vlasy, husté obrvy, "keď sa pozerám do kozmu."

Petrov nedostal vtedy za svoj hrdinský čin žiadny rád, ale pokáranie – pretože zabudol, zatiaľ čo jačali poplašné sirény, svoje pozorovanie zapísať do služobného denníka. Vyznamenania nasledovali až neskoršie – od bývalého triedneho nepriateľa. Po oboznámení sa s incidentom zaslali vďační Západoeurópania a občania USA fan-poštu do mestečka Frjasino. Jedna Britka zaslala jeden funt kávy, jeden Američan kurz angličtiny – a hollywoodská hviezda Kevin Costner 500 dolárov. Petrov cestoval do New Yorku, a dostal tam "World Citizens Award".

"Muž, ktorý zachránil svet" nazvali ho noviny zo zámoria, a "Stan the Man". "Verte mi", hovorí Petrov, "ja nie som žiadny hrdina. Robil som len svoju prácu." Tak to vidí on. Všetci ostatní vedia: On zachránil ľudstvo pred nukleárnym infernom.

Preklad: Juraj Borský, www.pro tiprudu.org http: //www.protiprudu.org/muz-ktory-zabranil- tretej-svetovej-vojne/
Zdroj: BENJAMIN BIDDER / SPIEGEL ONLINEAuthor: Juraj Borsky # HapuPewo81
Rusko2013-11-07
-
 67%  ( 5 people voted )
+

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
štyri   päť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

FOTO, VIDEO: Ukrajinské protesty násilně potlačila policie, hlášeny jsou desítky zraněných							
				FOTO, VIDEO: Ukrajinské protesty násilně potlačila policie, hlášeny jsou desítky zraněných
Ukrajinská policie dnes nad ránem tvrdě zakročila v centru Kyjeva proti zhruba pětistovce demonstrantů. Ti požadovali odstoupení prezidenta Viktora Janukovyče za to, že odmítl podepsat ...
Víte, kdo je prezidentem Švýcarska?
Čo je to realita? A žijeme naozaj v realite?
Miliardáři mají morální povinnost stát se daňovými exulanty

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0621 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage