Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Môžu za neriešenie „cigánskej otázky“ – učitelia?


Môžu za neriešenie „cigánskej otázky“ – učitelia?

V Bystrici bolo nedávno malé podujatie. Rozhovory, príbehy ľudí, hudba – bolo to cigánsky ladené. Taký malý odpor na vlnách otázok okolo pána župana Kotlebu a blížiacich sa osláv SNP. Slávnosť úcty a porozumenia sa skončila predčasne. Nejakí podnapití holohlaví chlapi presekli kábel a kapela prestala hrať. Došlo k potýčke, dosť drsnej – ale len slovnej. Cigáni sa nedali. Väčšina ľudí po tomto odišla – na besedu v kruhu nás ostalo len pár. Medzi inými, hlavne občianskymi aktivistami, boli aj dvaja poslanci za mesto. Jeden z nich hovorí: "Ja nedelím ľudí na bielych a cigáňov. Ľudia sú pre mňa dobrí alebo zlí."


Sú tí náckovia zlí ľudia? Sú tí cigáni zlí ľudia? Alebo sú zlí tí, čo delia ľudí na dobrých a zlých?


Veď aj tí holohlaví chcú len lepší svet. Konajú v dobrej viere... Boja sa o budúcnosť nás, nášho národa – a v podstate majú pravdu. Naša minulosť bola naozaj pokrivená a jednostranne vyložená. Naša spoločnosť je naozaj vo vážnej kríze a najviac to možno vidíme práve na cigáňoch. Ani nie preto, že by oni boli ten problém – krásne nám však nastavujú zrkadlo.


Cigáni stále žijú skutočne spoločensky. Plne prežívajú svoje pocity. Sú prostí – a zväčša neprispôsobiví. Neprispôsobili sa priemyslu, trhu, strojom – nezapredali sa. Našli si cestu ako so štátom vybabrať. Zato my ostatní sa nechávame ústavmi, bankami a spoločnosťami doslova zodrať z kože... Nie je však príjemné do vlastného hniezda – ľahšie sa na suseda nadáva.


To nie je cigánska otázka či "problém" – je to otázka nás. Naša vlastná kultúra je v rozklade a pod útokom... Strhávajú nás prúdy komercie, vymývajú nás masmediálne tupé vzory, cvičí nás v slepej dôvere a nezodpovednosti nami velebené vlastné školstvo – žiadny pán učiteľ to za nás ale nevyrieši. Žiadny vážny pán, poslanec, ani vodca to za nás nespraví... Žiadny zákon, ani policajt, ani billboard "Bez drog a s toleranciou" nepomôže. Ani genocída a ani "konečné riešenie" nie je riešením našej otázky – pozrime sa na súčasné Nemecko... Odpoveďou nie je ani odsúdenie zla, zlých cigáňov, zlých náckov, alebo bezpečnejšie: prosto "zlých" ľudí.


Mal som aj ja obdobie. Cítil som, že všetko je zle. Veľmi som túžil veci napraviť. Bol som v smútku, zmätku, prepadal som bezmoci. Viem si živo predstaviť, že u niekoho iného tento stav nevyústil do nechute a nezáujmu ako u mňa – ale do hnevu a činu. Mladý človek zaútočil na cigánku s deťmi. Kamaráti ho potľapkali po pleci: "Dobre si spravil."


Mladí prirodzene túžia osamostatniť sa od rodiny a stať sa súčasťou nejakého spoločenstva. Aký výber máš na sídlisku? "Mohol som sa pridať k náckom, k feťákom alebo k cirkevníkom," povedal mi môj bývalý spolužiak... Sem-tam sa vyskytnú aj iné možnosti, okolie však tvorivej činnosti mladých nepraje. To, že tvoja činnosť má zmysel a je spoločensky dôležitá, poznáš podľa toho, že začneš niekomu vadiť... Skupina mladých a neskúsených však útoky "sťažovateľov" dlhodobo bez záujmu a podpory okolia a úradov neustojí. Mimo toho, v našom systéme mladí, ktorí chcú niečo zlepšiť, vlastne ani nemajú priestor. Ako-tak úspešné sú len polovojenské zoskupenia, ktoré stavajú na overených krízových vzoroch a voči okoliu sa obrnia.


Jestvuje vôbec riešenie? Trúfam si povedať, že áno. Tým, že sme sa prispôsobili – tým, že sme sa my "bieli" civilizovali – nahradili sme tak vlastne naše prirodzené medziľudské spoločenské vzťahy vzťahmi umelými, formálnymi. Civilizovaní sa však nerodíme – dačo nám dá rodina, ale predovšetkým sme však pre tento účel ustanovili školy. Tieto školy nie sú miestom budovania spoločenstva a ani miestom prirodzeného učenia sa ľudskému spolunažívaniu a spolupráci – práve naopak. V škole ťa nevedú k tomu, ako druhého cítiť, ako mať v úcte jeho názor a spôsob života. Nevedieme tam deti k tomu, aby si osvojili tie dnes tak opovrhované cnosti, ktoré sú však základom zdravých medziľudských vzťahov, základom citu, úcty, porozumenia, dôvery, spolupráce, miery a mieru...


Naopak, v škole ťa naučia, že všetko zariadi pán. Naučia ťa vzdať sa svojej zodpovednosti v prospech vodcu. Tento pán však za nás náš "problém" schopný vyriešiť nie je. On spraví niečo iné: aby si zachoval postavenie a vážnosť, tak "problém" odsunie, poprie, potlačí, či prenesie inam – alebo: nájde vinníka, obetného baránka... Ďalším výrazným školou podsúvaným vzorom je hodnotenie a posudzovanie. Niet divu, že prejdúc takýmto "vzdelaním" potom ľahko skĺzame k nálepkovaniu: Ja som lepší a ty si horší, ja som dobrý a ty si zlý... Výsledkom je, že ty ako "dobrý" nedokážeš uznať svoju chybu a prijať nepríjemnú spätnú väzbu. Roky ti totiž bol predstaveným vzorom pán učiteľ, ktorý koná všetko správne a neomylne a príčina ťažkostí je vždy dakde mimo neho...


Aké je teda to riešenie? Začína sa u teba. U nás.Článok prevzatý z blogu o súvislostiach: krkavec.sk< /strong>

Author: Vlasto Krkavec # WomyKopi07
Slovensko2014-09-0110
-
 60% ( 10 people voted )
+
Nie.
Dr Hujer # QyxaCunu65
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-03 12:25:06 55f80a26
Cigáni stále žijú skutočne spoločensky. Plne prežívajú svoje pocity. Sú prostí – a zväčša neprispôsobiví. Neprispôsobili sa priemyslu, trhu, strojom – nezapredali sa. Našli si cestu ako so štátom vybabrať. Zato my ostatní sa nechávame ústavmi, ABCbankami[/
url] a spoločnosťami doslova zodrať z kože...Aj ja žijem prostý život, plne prežívam svoje pocity, nezapredal som sa bankám, neplatím za vodu ani teplo (mám svoje zdroje) a som svojim spôsobom tiež "neprispôsobivý"
No nič z toho mi nebráni chodiť do práce, umývať sa, nekradnúť, nechlastať, nefetovať a neohrozovať svojich susedov.
Takže nechápem Vlasto Krkavec, čo tu vlastne obhajuješ...

meldo # FajuSuba76
-
 71% ( 7 people voted )
+
2014-09-03 12:35:53 c35b04df
Pôvodne som chcel odpovedať jedným slovom v súlade s prvým príspevkom. Aby som teda nekopíroval diskutujúceho, ktorého si veľmi považujem, prikladám vám k téme jednoduchú logickú otázku.
Nájdi tri absurdnosti vo vete: Cigán, jedináčik, prišiel domov zo školy a osprchoval sa.

:-DDD

Pozn.: Článok v rámci triedenia informácií nečítaný. Na jednoznačnú odpoveď postačí samotný nadpis.
Pandemonium # DaruJete36
-
 67% ( 8 people voted )
+
2014-09-03 13:29:54 d4254112
Meldo: Ja len upozorním, že najviac v tomto štáte kradnú tí vážni páni v dobre padnúcich oblekoch... A týmto veľmi dobre padne, keď sa odbavujeme na cigáňoch...

Pandemonium: Článok sa pôvodne na mojom blogu volá: Slávnosť úcty a porozumenia. Čítal by si ho pod týmto názvom? Či by ti nestál ani za to kliknutie a napísanie komentára k niečomu, čo si sa ani neobťažoval prečítať?

Vlasto Krkavec # WomyKopi07
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-09-03 14:10:30 b22896e5
Vlasto:

Pravdu vravíš o kravaťákoch, ale aj tak... Keď sa nezapredáš banke (a samozrejme ani nebankovke), tak ťa neokradnú... (Teda máme tu ešte politikov samozrejme:)
No i tak, každý to má vo svojich rukách. Všetko!

Pandemonium
Považuješ si vegetariána, ne-ateistu, maratónca :)) OK dík
Mne zase Tvoj nick pripomína moje prvé CD . Obľúbený album Pandemonium od Killing Joke ;)meldo # FajuSuba76
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-03 17:07:51 d5b58294
meldo # FajuSuba76
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-03 20:20:48 d5b58294
loading...
Na Cigánov legálne metódy nezaberajú.

vypIta placacka # FasePinu49
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-03 22:54:18 55d8bc65
presne tak meldo! toto som chcel aj ja napisat. aspon k tomu dodam, ze autor clanku sa sice vyhovara na nejakych anonymnych "panov v obleku", ale chcel by som vediet, kde beru (obrovske) peniaze rozne ludsko pravne organizacie, ktore produkuju takete nezmysli (a pre ktore tento Vlasto Krkavec asi tiez pracuje)???
najdite si na nete tie horibilne ciastky, co dostavaju od statu vsetky tie paraziticke zdruzenia a organizacie.


Baron Prasil # DojuGapu52
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-04 11:42:33 b2298bd5
Odhalili ste ma. Platí ma Sorosova Nadácia pre otvorenú spoločnosť a dostávam 10 Euro za každý komentár, ktorý sa objaví pod mojím článkom ;)

Vlasto Krkavec # WomyKopi07
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-08 18:10:28 b228e719
Nuž tak sa teda priznám aj ja: Som experimentálny AI algoritmus, nasadený v kabarete Dôležité za účelom odpovedať hlupákom na ich duchaplné príspevky a s cieľom robiť si z nich kosoštvorec s čiarkou.

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 58% ( 2 people voted )
+
2014-09-08 18:22:06 d405c1fd

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
tri   jeden
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0311 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage