Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Minimálna mzda: načo plniť splnené


Minimálna mzda: načo plniť splnené

Na Slovensku sa začína roztáčať ďalšie kolo zvyšovania hranice mzdy, pod ktorou je zakázané pracovať. Konfederácia odborových zväzov SR už vyhlásila, že by si vedela predstaviť minimálnu mzdu na úrovni 442 eur, teda jej medziročné zvýšenie o 37 eur.Dôvodmi tohto radikálneho zvýšenia o vyše deväť percent majú byť pozitívny makroekonomický vývoj, snaha dostať čistú minimálnu mzdu nad príjem na hranici chudoby a snaha, aby minimálna mzda predstavovala 60 percent priemernej mzdy v hospodárstve.

Máme dobré správy pre konfederáciu! Všetky ich dôvody na zvyšovanie minimálnej mzdy sú buď už reálne splnené, alebo v skutočnosti nie sú dôvodom na jej ďalšie zvyšovanie.

Začnime makroekonomickým vývojom. Za posledné štyri roky (2013 - 2016) vzrástla cenová hladina kumulatívne o 0,7 percenta. To inými slovami znamená, že o toľko vzrástli náklady na život zamestnancov (aj tých s minimálnou mzdou).
A zároveň v takejto nízkej miere tlačila inflácia na zvyšovanie cien podnikateľov. Na druhej strane počas týchto rokov politici cez zvyšovanie minimálnej mzdy zvýšili cenu práce zamestnávateľom takmer o 13 percent (po odrátaní odpočítateľnej odvodovej položky). To je neporovnateľný rozdiel.

Takýto makroekonomický vývoj však nepriniesol problémy len súkromnému, ale paradoxne aj verejnému sektoru.
Napríklad Slovenská pošta nedávno oznámila plán zvyšovať ceny svojich služieb o viac ako deväť percent, aby mohla pokryť - jej slovami - "ekonomicky oprávnené náklady". Podľa portálu Platy.sk majú poštoví doručovatelia v priemere mzdu 462 eur. Z toho vyplýva, že poštári patria do prvého alebo druhého pásma minimálnej mzdy.

Problém sa týka aj zdravotníctva, kde nemocniciam vznikajú výpadky v rozpočtoch práve pre rast mzdových nákladov. Verejný sektor však dokáže tieto problémy riešiť pomerne jednoducho. Môže buď ako monopol zvýšiť ceny, alebo načrieť do verejného rozpočtu. Také možnosti však nemá napríklad hotelier v Revúcej.

Ďalším dôvodom rastu minimálnej mzdy má byť snaha dostať čistú minimálnu mzdu nad príjem považovaný za hranicu chudoby. Tento problém je však už vyriešený. Podľa štatistík EÚ SILC v roku 2015 bola na Slovensku hranica chudoby na úrovni príjmu 346,5 eura.

Ak sa aj táto hranica tento rok zvýši o rovnakú sumu ako vlani, dosiahne 352,5 eura. Pri súčasnej minimálnej mzde (405 eur) je však už dnes čistá mzda zamestnanca na úrovni 355 eur. To, čo môže obyvateľov Slovenska dostať pod hranicu chudoby, je skôr strata zamestnania (pre niektorých paradoxne) práve z dôvodu zvyšovania minimálnej mzdy.

Posledným dôvodom má byť snaha dostať minimálnu mzdu na úroveň 60 percent priemernej mzdy v hospodárstve. Táto požiadavka má dva metodologické nedostatky. V prvom rade je priemer skresľujúcim číslom a lepšiu predstavu o mzdách poskytuje medián (stredná hodnota). V druhom rade sa treba pozrieť na jednotlivé regióny samostatne, nie na celé Slovensko.

Po týchto úpravách zistíme, že minimálna mzda dosiahla 60 percent mediánovej mzdy už v roku 2015 (pred tohtoročným zvyšovaním o 25 eur). A to konkrétne v Nitrianskom (61 percent) a Prešovskom kraji (64,6 percenta). V Banskobystrickom kraji sa už tejto hranice dotýka (59,1 percenta). Teda v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou (9,7, 14,8 a 15,5 percenta). Navyše tento podiel v čase rastie (!). V roku 2011 bola minimálna mzda 51 percent mediánovej mzdy, v roku 2015 je to už 55 percent. A znova opakujeme, to všetko pred tohtoročným zvyšovaním na 405 eur.

Pozrime sa na záver na jeden dôvod, pre ktorý by sa malo zvyšovanie minimálnej mzdy zastaviť. Je ním číslo 142-tisíc. To je počet ľudí, ktorí sú nezamestnaní viac ako dva roky, no pritom si stále aktívne hľadajú prácu. V porovnaní s ostatnými krajinami EÚ je u nás toto číslo extrémne vysoké (skoro polovica nezamestnaných). A práve títo ľudia sú doslova vyradení z trhu práce zákazom pracovať za nižšiu ako politikmi stanovenú mzdu. Práve toto sú ľudia, na ktorých by sa mal brať ohľad pri akomkoľvek návrhu na zvyšovanie minimálnej mzdy.Author: Robert Chovanculiak # MymaRemo94
Svet2016-08-084
-
 53%  ( 5 people voted )
+
Robus, mas absolutnu pravdu, mzdy su jednoznacne brzdou hospodarskeho rastu a sposobuju nezamestnanost... Treba ich okamzite zrusit, ved aj tak ich tie zamestnanecke neschopne socky minaju len na voloviny ako zradlo, oblecenie, byvanie, energie, atd... Ak by bolsevicka neomarxisticka vlada Fica nebranila rozvoju kapitalistickeho podnikatelskeho prostredia, napriklad zmene nasich klimatickych podmienok na tropicke, tak by sme uz davno mohli byt aj na urovni amazonskych indianov... Ludia by mohli chodit nahi, byvat na stromoch a na veceru by si vzdy nieco zadarmo ulovili... Neboli by im potrebne ziadne mzdy a mohli by 16 hodin denne pracovat zadarmo...

Akurat by som mal trosku obavy o teba... Pri tvojej obezite by ti v tropickom lese asi hrozil infarkt, na strom by si sa v zivote nedokazal vystverat a nieco si ulovit pod zub asi tiez nie...? Takze nakoniec najvacsou brzdou hospodarskeho rastu Slovenska a znizovania nezamestnanosti, budes asi ty...? :-DDD


amazonsky indian # TokoFija09
-
 67%  ( 8 people voted )
+
2016-08-09 00:12:09 c8901f54
Kedze pravicova strana ako smer vie presadit taketo opatrenia ktore ludom vyrazne pomahaju a druha strana vie len kricat ako by bolo dobre platit zamestnancom cim menej, optimalne vobec tak sa snad potom nemozu divit ze nevyhravaju vo volbach. Fakt su taky dementny alebo sa im to niekedy v hlavach napravi ??
Rovnica ale funguje aj opacne, ked ludom nedate placu aku si zasluzia tak stale spekuluju kde by to dohnali, a preto je miera korupcie tak obrovska. Taktiez sa zvysuje kriminalita, a vsetci vieme kde to az moze prerast. Zvyste ludom riadne mzdy a cely stat bude uplne inde ako je dnes. Ale tu je pre panov podnikatelov prvorade mat hned drahe auta , dom a dovolenku. Co tam po zamestnancoch, ved "sato" dako "samo" spravi. Tyto dvaja japonci Samo a Sato tahaju tuto ekonomiku dopredu :)

MM # SidaSafa91
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-08-09 11:49:40 d94b4912
ono nieje problém dat minimálku 1000 eury //kludne aj na dlh// a následne by nastalo vo vacsine odvetví 2-3násobne zvýšenie obratu a následne aj do našej kradnej štátopokladnice, čiže sa to vráti x-násobne, problém je iba že to nikto z hlavných hore nechce
burmese # MaquQihe28
-
 45%  ( 1 people voted )
+
2016-08-09 15:07:25 5f83801e
zasa Robert pises kraviny?
Napis kto financuje tvoju nadaciu a kolko za sirenie demagogii dostavas....

Tu nie je problem v minimalnej mzde, nech je akokolvek nizka, ci vysoka, tu je problem, ze ani ty, ani zamestnavatelia nechapu princip minimalnej mzdy a nechapu ze u nas je 5 urovni minimalnej mzdy, kedy ta piata ma 810 eur.
A tu je problem, nech nekvalifikovany robotnik dostane minimalnu mzdu 405, ale nech zamestnanec, ktory pracuje vo vyssich kategoriach dostane aspon tu minimalnu mzdu, ktora je oficialne a zakonom stanovena.
To by boli potom fukoty, keby museli dat kazdemu aspon tu minimalnu mzdu, ktora mu podla narocnosti a zodpovednosti prinalezi.

rafael # RusyNecu46
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-08-11 12:25:07 55d89f5b

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
dva   tri
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Environmentální fašismus: ekofašisté začínají přebírat Ameriku


Environmentální fašismus: ekofašisté začínají přebírat Ameriku
Environmentální fašisté věří tomu, že pokud se lidem ve velké míře povolí svoboda a volnost, planetu to doslova zničí. Zní to bláznivě, ale to je to, čemu tito lidé opravdu v...
Po Koncesionárikovi vám na dvere môže zabúchať aj Exekútorík
Švédsko platí za přijímání imigrantů obrovskou cenu
Lákání středověku

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0257 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage