Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Martin Bulák


Martin Bulák

"Ľudská iracionalita sa ukazuje v antiočkovacom hnutí, ktoré živia nielen obskúrne webové a facebookové stránky" píše Tomáš Prokopčák v najnovšom komentári pod názvom "Očkujme, aj keby sme mali ľudí nútiť". Pre tento druh ľudí má angličtina pekné pomenovanie: tzv."do-gooders".

Podľa definície sú to ľudia, ktorí sa v dobrej viere snažia "pomáhať spoločnosti", pričom si neuvedomujú, že ich snaha pomôcť, tej spoločnosti alebo určitej minorite v konečnom dôsledku len škodí. Pravdou je to najmä vtedy, ak je do toho zatiahnutý štát, tak ako v tomto prípade.

Spoločnosť ako subjekt na trhu pritom neexistuje, existujú len jednotlivci so svojimi ekonomickými záujmami a potrebami. A jedným z ekonomických záujmov jednotlivcov, môže byť očkovanie ale aj nemusí.

Nadpis "Očkujme, aj keby sme mali ľudí nútiť" vyvoláva u libertariánov ako som ja narozdiel od etatistov rozhorčenie, pretože tí veľmi dobre vedia, čo to v praxi znamená. To zamlčané "my" nie sme v skutočnosti "my všetci". Do tejto skupiny nepatrí ani autor článku, ktorý k tomu vyzýva. Je to len štátna moc, ktorú cez takéto vyjadrenia motivuje k tomu, aby ľudí trestala za to, že sa rozhodnú konať v rozpore s jeho presvedčením.

Do-gooder ktorý chce z definície dobro svojmu okoliu hovorí v podstate toto: "Ty, môj sused, musíš obchodovať s farmaceutickou firmou, kupovať od nich vakcíny a pichať ich do svojho dieťaťa. Ak to neurobíš, zavolám na teba ozbrojených uniformovaných mužov, ktorí teba a tvoje dieťa k tomu donútia." Pripadá vám toto ako vyjadrenie niekoho, kto vám chce dobre?

Prístup takýchto ľudí navyše hovorí o dvoch veciach:

1. Vaše telo a špeciálne telo vašeho dieťaťa patrí štátu

Jednoducho vysvetlené, ak sa nemôžete sami slobodne rozhodnúť, ako so svojim telom naložíte, tak vám v podstate nepatrí nemáte nad ním kontrolu v plnej miere. Patrí štátu. Štát môže vás alebo vaše dieťa v krajnom prípade donútiť pod hrozbou sily aplikovať očkovaciu látku, pre "dobro spoločnosti".

2. Štát vie lepšie ako vy, čo je pre vás a vaše deti dobré

Všeobecná myšlienka, že štát ktorý predstavujú úradníci, byrokrati a politici vzdialení aj stovky kilometrov od vás vie lepšie ako vy, čo je pre vaše telo alebo telo vášho dieťaťa lepšie, je proste uletená. Dokonca to vedia aj lepšie ako váš ošetrujúci doktor, ktorý sa tiež musí podriaďovať zákonom. Ten má narozdiel od tých úradníkov "tú smolu", že v prípade akéhokoľvek vášho ochorenia vás nemôže donútiť pod hrozbou hrubej sily, aby ste si zobrali tabletku alebo sa na čokoľvek liečili.

Jednotlivec pri svojom rozhodovaní sa či už pri chorobe alebo pri prevencii voči nej pritom kalkuluje s rôznymi faktormi, napr. cena, benefit, riziko a pod. A svojim rozhodnutím následne riadi ekonomiku. Do-gooders túto schopnosť eliminujú nanútením rozhodnutiaprostredníctvom štátnej moci.

Čo si do-gooders neuvedomujú je to, že svojim konaním eliminujú aj ďalšie motivácie rôznych subjektov na trhu, ako:

 • Motiváciu farmaceutických firiem vytvárať kvalitnejšie, účinnejšie a bezpečnejšie očkovacie látky.
 • Motiváciu farmaceutických firiem robiť osvetu v očkovaní na vlastné náklady.
 • Motiváciu lekárov robiť osvetu v očkovaní a prevencii voči chorobám.
 • Motiváciu tretích strán (napr. materských škôlok) vo vytváraní bezpečnostných zón v záujme ochrániť očkované deti pred potenciálnym rizikom, atď...

Dopady takéhoto rozhodnutia v kombinácii so záujmovými skupinami (farmaceutické firmy) v ekonomike majú v konečnom dôsledku presne ten popisovaný dopad škodia ľuďom.

Stráca sa schopnosť spotrebiteľa riadiť trh a tým takisto aj motivácia zainteresovaných strán. Stále vykrytá ponuka bude kontinuálne neobmedzene rásť, bez ohľadu na kvalitu, cenu, riziko či iné faktory, ktoré by spotrebiteľ v normálnom prípade vo voľnom trhu zohľadňoval a následne sa rozhodol (pravdepodobne) pre to najlepšie riešenie pre seba a svoju rodinu.

Ľudia ktorí by najradšej pozatvárali všetkých "nezodpovedných rodičov", ktorí nedajú hneď zaočkovať svoje dieťa vakcínou, ktorú im štát predpíše, by mali vo svojich vyjadreniach zohľadňovať aj spomenuté dopady takéhoto konania. Vo svojej snahe donútiť niekoho k rozhodnutiu pre dobro spoločnosti sa častokrát zabúda práve na to, čo nie je vidieť. To čo sa pri tomto "konaní dobra" stráca je pritom pre tých jednotlivcov oveľa hodnotnejšie, ako prínos dobra zo strany tých, ktorí ho chcú spoločnosti nanútiť.

Ako hovorí aj Adam Smith:

"Nikdy som nespoznal mnoho dobra vykonaného tými, ktorí chceli ovplyvniť obchod pre verejné dobro."Author: Martin Bulak # QoxiPedy87
Slovensko2015-10-238
-
 55% ( 10 people voted )
+
Bulak, ty jebnuty menejstatovsky libertariansky anarchista...

Farmaceuticke firmy nemaju zaujem vyrabat kvalitnajesie. ucinnejsie a bezpecnejsie lieky, ale hlavne take, ktore clovek pri rcitych siagnozach bude nyteny brat az do smrti a ktore budu mat dostatocne mnozstvoi vedlajsich ucinkov, ktore sposobia u neho dalsie ochorenia, na ktore bude musiet zazivat dalsi vagon ich liekov...

Farmaceuticke firmy nerobia zadarmo osvetu... Oni si takto robia reklamu svojich produktov, ty chuj vymlaty...

Lekari tak isto nerobia osvetu... Lekar potrebuje chorych ludi rovnako, ako farmaceuticke firmy... Lekari tuto "osvetu" maju dobre zaplatenu od farmaceutickych firiem a ak by im dobre zaplatili, tak ti doporucia aj tabletky arzeniku, ako prevenciu reumatickych problemov...

To je sila, to uz tito chuji budu nazyvat vlastne kydy svojimi menami a priezviskami...?

Nebolo by jednoduchsie nazyvat clanky od inessakov, menejstatovcov, hayekovcov, pravoprostorovcov, misesakov, smithakov a inej zberby jednotne, dalsia picovana od nejakeho pojebanca...? Alternativne, dalsi vykal adminovho kamosa... Vyznamovo to iste, ale podane "kulturnejsie"... :-DDD


Vravis, ze pri mene viac ako 200-rocnej mrtvoly Adama Smitha prezivas orgazmy...?

Tak ja ti budem citovat ineho velikana dejin... Ako hovori Tarzan: Teraz chciet banan, potom jebat Jane...

A to je daleko hodnotnejsia myslienka, ako vsetky kydy chuja Smitha...P.S.: Anglictina nema pomenovanie "do-gooders"... To je len urban crap... A urban crap nema definiciu, len maximalne vysvetlenie vyznamu, chlapce... "Urban crap" som napriklad zaviedol teraz ja a je v anglictine na tej istej urovni, ako "do-gooders"...


bulakolog # TukySusy70
-
 65% ( 13 people voted )
+
2015-10-24 18:00:37 25bb9742
rcitych siagnozach bude nyteny = urcitych diagnozach bude nuteny :)

mnozstvoi = mnozstvo

vymlaty = vymletybulakolog # TukySusy70
-
 45% ( 1 people voted )
+
2015-10-24 18:04:56 25bb9742
bulakolog, tvoje impertinentne vyjadrovanie sa pohupuje na hrane zakona ako dinglings na tvojich chlpoch. ukludni sa a ked chces prispiet, tak konstruktivne, lebo inak budes za debila, ktorym asi pravdepodobne aj si.
lolo # BaryKywi17
-
 53% ( 5 people voted )
+
2015-10-24 23:10:23 1f8667c8
lolo, udaj ho! udaj! republika udavačov potrebuje a patrične ocení.
aaa # RuxaQija4
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-10-25 08:35:44 b229491f
Treba zničiť tých antivaxxerských pliagarov, týfov, mumpsov, obrnáčov a alternatívne jelitá!
VypIta placacka # CevePyli42
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-10-25 11:48:28 55d8bc65
Ja len opätovne (a skromne) pripomínam: som rád že som bol očkovaný na všetko na čo bolo treba a teším sa dobrému zdraviu. Bez zdravia si nemôžete užívať radosti života. Tí, ktorí to odmietajú... nech sú svojim koncom na výstrahu ostatným!

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-10-25 11:59:03 bc7b649f
loading...
pandáš, včera umrel kardinál korec.myslíš že nebol očkovaný? čo ty na to?
aaa # RuxaQija4
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-10-25 13:31:36 b229491f
Aby sme nesplietali dohromady dve rozdielne veci - neviem, či bol očkovaný proti chorobám na základe lekárskej vedy, ale určite viem že ho v mladosti naočkovala nevedecká kostolná sekta scestnými myšlienkami modly a kríža. To je samo o sebe duševná choroba, spirituálno-sakrálny jed, na ktorý neexistuje žiadna protivakcína, iba jediný liek - zdravý rozum. Ten sa však nedá podávať formou lieku, postihnutý si musí na anjelíčkárstvo vytvoriť prirodzenú imunitu počas života sám, inak zomrie ako tmár.


:-DDD


Pandemonium # DaruJete36
-
 58% ( 2 people voted )
+
2015-10-25 15:19:51 bc7b649f

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
štyri   päť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Virtuálne meny v Davose


Virtuálne meny v Davose
Virtuálne meny môžu byť mnohými považované za nejaké množstvo čísiel, ktoré je niekde na internete a zaoberá sa nimi pár šialencov ktorí ich považujú za niečo prelomové. Opak je ...
Technologicky vyspela Európa? naozaj?
Australská vládní lékařská organizace schvaluje veganství
Dôchodky: socialisticky podnikať, kapitalisticky ziskovať

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0284 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles