Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Marek Michalčík: Bude vôbec ešte možné referendum o rodine?


Marek Michalčík: Bude vôbec ešte možné referendum o rodine?

Jedným z dôvodov, pre ktorý sme sa v Aliancii za rodinu rozhodli ísť do petície za referendum, bola obava, že neskôr by to už nemuselo byť možné.


Z poznania tlaku Európskej únie a zo situácie vo viacerých európskych krajinách totiž jasne vyplýva, že u nich už referendum, ktoré by ochránilo prirodzené chápanie rodiny ako spoločenstva založeného mužom a ženou a ich detí, možné nie je. Či už z dôvodu hlbokých legislatívnych zmien v oblasti rodinného práva, ale tiež z dôvodu blokácie iných ako politicky korektných názorov. Dnes, po pilátskom rozhodnutí prezidenta Kisku, je reálna obava, že takéto referendum už nebude možné ani u nás. Ak ústavný súd zastaví referendum, budeme musieť konštatovať, že stav, v ktorom sa nachádza Slovensko je ešte horší, než sme si mysleli pri spúšťaní petície.

"Z doterajšej histórie zatiaľ nepoznám príklady obmedzovania práv zavedené cez referendum, napríklad rasove zákony prijali buď parlamenty alebo vodcovia."

Otázka ľudských práv je v parlamentnej demokracii veľmi krehkou a vážnou otázkou. Z histórie máme skúsenosť, že väčšina môže byť zmanipulovaná a demokraticky zvolenou autoritou môžu byť prijaté protiľudské zákony. Avšak dnes už sme ohľadom historických skúseností ešte ďalej. Vieme, že aj súdy, ktoré nebývajú obsadzované všeľudovým hlasovaním, sú tými nástrojmi, ktoré dokážu zmeniť základné rámce bez ohľadu na názor občanov. Aktivistické rozhodnutia súdov v parlamentných demokraciách meniace základné hodnotové nastavenia spoločnosti poznáme už z krajín všetkých kontinentov.

Riešením, ako zabrániť veľkým nespravodlivostiam na veľkom počte obyvateľov, by bolo v konsenze dosiahnutom pridŕžaní sa overených etických noriem, ktoré sú vyjadrené napríklad v desatore. To je dnes ale už nereálne, pretože mnohé z prirodzených etických noriem sú na spoločenskej úrovni už tak silne narušené, že niektoré ich deformácie prenikli do všeobecného povedomia ako akceptovateľný étos a nič na tom nezmení ani fakt, že sú nerozumné. Zostáva nám teda iba barlička v podobe vyvažovania viacerých spôsobov tvorby a výkonu moci.

Na Slovensku je moc rozdelená medzi parlament, vládu, prezidenta a súdnu moc, ktorú na špici reprezentujú ústavný súd a najvyšší súd. Existuje tu aj prvok priamej demokracie, ktorým je predovšetkým referendum. Ten je ale veľmi marginalizovaný, keďže za éry jeho existencie bol reálne využitý iba raz. Považujem to za anomáliu, ktorá sa ale po poslednom rozhodnutí prezidenta ukazuje byť ako veľmi vážnym nedostatkom pri snahe o spravodlivosť. Na aute nám síce môžu fungovať nožné brzdy, ale ak nefunguje ručná brzda, v niektorých situáciách sa to môže ukázať ako nebezpečná porucha, ktorá môže spôsobiť tragédiu.

"Ak súd referendum nepripustí, občania budú ešte viac závislí na tom, ako o nich bude rozhodovať hŕstka tých pri kormidle."

Z doterajšej histórie zatiaľ nepoznám príklady obmedzovania práv zavedené cez referendum, napríklad rasove zákony prijali buď parlamenty alebo vodcovia. Ak by sa to napríklad na Slovensku aj stalo, žeby sa zaviedli šialené zákony odtrhnuté od ľudskej prirodzenosti na základe vôle ľudu v referende, bol by som síce veľmi smutný, ale dokázal by som to vnímať ako objektívnu situáciu v spoločnosti. Ak by sa ale zaviedli takéto šialené zákony z vôle deväťdesiatich, čo je počet poslancov potrebný na zmenu ústavy, alebo dokonca jedenástich osôb, čo je aktuálny počet ústavných sudcov, bola by to revolúcia bez účasti ľudu. Z takéhoto priebehu by zákonite zostal iba pocit frustrácie a ovládania úzkou skupinou ľudí, aký sme zažívali len niekoľko desaťročí dozadu. Toto by sa na demokraciu už moc nepodobalo.

Aj keď nás prezident Kiska obral o možnosť spojiť referendum s voľbami a do veľkej miery tiež o ilúzie o občianskom prezidentovi, stále je tu ešte nádej, že ústavný súd potvrdí možnosť hlasovať o nastolených otázkach. Ak súd referendum nepripustí, občania budú ešte viac závislí na tom, ako o nich bude rozhodovať hŕstka tých pri kormidle.

Nech už ale rozhodnutie ústavného súdu dopadne akokoľvek, pripájam sa k tým, ktorí volajú po zmene pravidiel pre referendum tak, aby bolo zmysluplné a plnilo funkciu ručnej brzdy. Politikom, ktorí s tým začali, držím palce, nebudú to mať jednoduché presadiť.

Marek Michalčík
Autor je podpredseda Fóra života.

Author: meldo # FajuSuba76
Slovensko2014-09-098
-
 74% ( 13 people voted )
+
zas rozoberame porusovanie, ci neporusovanie tzv. ludskych prav, ale ci su samotne tie prava dobre a na zaklade coho ich vlastne mame, to sa nikde nerozobera.
Fero # LifuRoru61
-
 50% ( 2 people voted )
+
2014-09-10 13:52:53 d9777929
Ako EU píska, tak Slovensko tancuje, nie? A zdá sa, že väčšina slovákov tancuje ešte aj s rukou hore...
Ej veru, tohto referenda by som sa zúčastnil. A to aj napriek tomu, že je podporované KDH a cirkvou.
meldo # FajuSuba76
-
 60% ( 5 people voted )
+
2014-09-10 14:54:49 c35b0f00
Už si prestal vyvádzať, že ti nepustili článok?

Lidhja # JojaVime40
-
 45% ( 1 people voted )
+
2014-09-10 20:39:21 b228bea6
Tento článok je trápny a zbytočný! Ak niekto chce definovať rodinu ... tak určite sa "nedodefinuje" ... Ak niekto chce definovať ..ľudské práva... tak to isté! /A nastavovať morálku, etiku ...zákony a celú legislatívu na niečom --NEDEFINOVATEĽNOM ..je prd do korýtka s múkou ..a zbytočné --drizdy!/ pre poriadok :Židovská rodina je..."večná" , kresťanska je iná, Americká trvá len do 18 roku dieťaťa, a nejaká Aziatska je len cez mužské --gény, muslimská má zavidenia-hodmé aj svetovo--uznávané prvenstvo v cca 250 potomkoch istého individuá.../O ľudských právach..... každý musí mať právo napr. na papier... utrieť si zadok... ináč budú mu smrdieť ruky.......A vlastniť niečo čo je neľudské-neosobné--napríklad časť zemegule v podobe pozemku .. nie je ani ľudské , ani farmárske, ani osobné...ani nijaké právo.....je to vždy krádež.....v prapočiatku!Takže...
klopi # KyvoWavo40
-
 42% ( 2 people voted )
+
2014-09-10 20:52:48 58d4289b
Lidhja

Áno, prestal.

meldo # FajuSuba76
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-10 21:00:04 c35b0f00
To. Je toto? To cenzúrované? Či iné? WUT ? Je to len veľké moralizovanie. Nefunkčné rodiny sú a boli, len dnes je možnosť rozvodu. Rodina nebude fungovať, tak ako z Americkej propagandy. Smola. Ani v Rusku. Ani v Buzolande.

vypIta placacka # FasePinu49
-
 54% ( 3 people voted )
+
2014-09-10 21:06:30 55d8bc65
loading...
Chcel som iba poukázať na ďaľší dôkaz riťolezectva zo strany Mr. KissUSAss. 400000 ľudí tu podpísalo niečo, čo je v rozpore s tým, čo nám diktuje sám "najvyšší" západ. A on namiesto toho, aby dal možnosť vyjadriť sa celému národu v referende, pokakaný zahral to celé do stratena. Jasne tým ukázal, že nech je kto chce, Pán Prezident SR to rozhodne nie je..
meldo # FajuSuba76
-
 54% ( 3 people voted )
+
2014-09-10 22:51:40 d5b58294
Pre mňa je už fakt dôležitejšia správa to, že Microsoft odkupuje Mojang.
vypIta placacka # FasePinu49
-
 42% ( 2 people voted )
+
2014-09-11 10:19:11 4e632ed9

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
o   päť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Nejděsivější výroky nového předsedy Evropské komise J.C. Junckera


Nejděsivější výroky nového předsedy Evropské komise J.C. Junckera
Jean Claude Juncker jeden z nejdéle sloužících vrcholných politiků Evropské unie. Stojí za takovými projekty, jako je Maastrichtská smlouva nebo třeba společná měna Euro. V každé p...
Ruský demonstrant byl odsouzen k časově neomezenému pobytu v psychiatrické léčebně
Rusko varuje: Údaje o chemických zbraních v Sýrii byly zfalšovány
Britský experiment nižšie dane = vyššie príjmy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0325 s
good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne