Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

MURRAY ROTHBARD – MAN, ECONOMY AND STATE (ZÁSADY EKONÓMIE)


MURRAY ROTHBARD – MAN, ECONOMY AND STATE (ZÁSADY EKONÓMIE)

Neexistuje veľa kníh, ktoré by sa dali označiť za neoddeliteľnú súčasť kánonu liberálnej teórie. Ak chcete pochopiť, čo to je klasický liberalizmus, mali by ste prečítať (alebo aspoň byť oboznámení s ich obsahom) zopár kníh. Pri ponore do klasického liberalizmu či libertarianizmu vám v knižnici určite nesmú chýbať Dve pojednania o vláde od Johna Locka a Bohatstvo národov od Adama Smitha. Z Rakúskej ekonomickej školy sú zase povinným čítaním diela: Human Action od Ludwiga von Misesa (alternatívou by mohlo byť dielo Liberalizmus od toho istého autora), Cesta do otroctva od F.A. Hayeka a Zásady ekonómie od Murrayho Rothbarda. V dnešnej recenzii si predstavíme práve posledné zmienené dielo.

Kniha "Man, economy and state", v českom preklade Zásady ekonómie je najlepším pokračovaním a dôsledným dopracovaním myšlienok prezentovaných už skôr, v Misesovom diele Human Action. Český názov tohto diela (Zásady ekonómie) sa inšpiroval dlhou tradíciou Rakúskej ekonomickej školy, ktorú do dokonalosti doviedol práve Murray Rothbard. Dielo nadväzuje okrem Misesa aj na prvé dielo Rakúskej ekonomickej školy Mengerove "Princípy ekonómie", ktoré začali tradíciu Rakúskej ekonómie a názvom ktorej sa českí prekladatelia nechali inšpirovať, čo kvitujeme s veľkým povďakom.

Misesova "Human action" je výborné ekonomické dielo, ale jeho filozofický presah z neho robí skôr filozofickú klasiku a naopak Hayekova "Cesta do otroctva" je skôr prorockým varovaním pred hrôzami socializmu. "Zásady ekonómie" sú, na rozdiel od dvoch vyššie zmienených diel, sústredené iba na rozvíjanie čistej ekonomickej teórie. Táto kniha je tým najlepším úvodom do teórie kapitalizmu (trhového hospodárstva) a liberálnej ekonómie. Individualizmus, vytvárajúci bohatstvo a lepší svet pre všetkých, a kooperácia na základe slobodnej vôle prestáva byť objektom viery, ale argumentácia v tejto knihe vás nenechá na pochybách o úžasnom prínose slobody pre blahobyt ľudstva. Fundovaná ekonomická analýza a racionalita argumentov musí silne zapôsobiť na predsudky čitateľa.

Rothbard vo svojich "Zásadách" postupuje systematicky, za pomoci apriórne-deduktívnej metódy pred vašimi očami rozvíja skutočne nespochybniteľnú teóriu ľudského konania. Jeho kritický, ale konštruktívny prístup, ktorý nikdy neopomenie vyvrátiť alternatívne teórie (keynesiánske či marxistické), akokoľvek nepríjemná či logická sa ich argumentácia môže zdať. Táto kniha sa nebojí názorov protistrán a silou logického argumentu, za pomoci rozumu ich ničí. Práve táto črta Rothbardovho diela ma primäla k silnému obdivu voči tomuto autorovi. Jeho neotrasiteľná viera v hľadanie pravdy je elektrizujúca a porovnateľná jedine s Kantovou Kritikou čistého rozumu. Bohužiaľ, porovnateľná je s Kritikou aj svojou náročnosťou, takže ak očakávate ventilátor pri otáčaní strán, musím vás vyviesť z omylu čítať to je niekedy "fest makačka". Myslím, že dočítať ju bez #finallydone na Twitteri a selfie s knihou na Facebooku jednoducho nejde.

Výklad Rothbard začína vysvetlením základných pojmov, ktoré sú esenciálne pre správne pochopenie teórií Rakúskej školy. Jeho rozbory pojmov konajúceho človeka, prostriedkov a cieľov, výmeny a času vás uvedú do základných pojmov. Následne plynule prechádza k skúmaniu priamej výmeny a ekonomických vzťahoch, ktoré pri barteri vznikajú. Logicky po výklade o priamej výmene nasleduje rozprava o nepriamej výmene. Rothbard podrobne a zrozumiteľne vysvetľuje pôvod peňazí a spôsoby ich použitia.

V knihe je jasne vysvetlený cenový mechanizmus a spôsob, akým sa vytvárajú ceny na nenarušovanom voľnom trhu. Spolu s Rothbardom prechádzame všetkými štádiami výroby, od štruktúry výroby, cez úrokovú mieru až k úlohe riskujúceho podnikateľa v trhovej ekonomike.

Úplne nový je Rothbardov prínos k teórii monopolov. Nikto z predchádzajúcich ekonómov nedokázal dostatočne vysvetliť koncept monopolov a ich vznik na voľnom trhu. Svedčí o tom aj zmätená Misesova argumentácia o monopoloch, ktorú práve Rothbard upravil a dal jej jasné základy monopoly môžu vzniknúť a udržať sa iba na základe privilégia garantovaného vládou. Jednoduché a zároveň také geniálne! Práve v kapitole o monopolnej konkurencii je artikulovaná, teraz už tak typická, nechuť "Rakúšanov" voči patentom. V misesovskom duchu tu Rothbard vysvetľuje, prečo sú minimálne mzdy zlé, a že vždy vedú k tvorbe inštitucionálnej nezamestnanosti. Takže, keď budete počuť nabudúce ľavičiara kričať o vykorisťovaní pracujúcej triedy, odkážte ho na obrovskú nezamestnanosť na Slovensku, spôsobenú presne tými istými vládnymi zásahmi do trhu práce, ktoré podrobne popisuje Rothbard.

Keďže peniaze sú krvou ekonomiky, Rothbard neopomína ani monetárnu teóriu. Nadväzuje na Misesa, ktorý včlenil monetárnu ekonómiu do všeobecného celku ľudského konania. Pri kúpnej sile peňazí Rothbard vysvetľuje dopyt a ponuku po peniazoch a vyvracia mnohé, často veľmi rozšírené, omyly dneška. Už v tejto kapitole nenápadne naznačí úlohu peňazí pri tvorbe hospodárskych cyklov, takže čítajte zvlášť pozorne!

Posledná kapitola, a čo si budeme klamať, kapitola, kvôli ktorej sa táto dlhočizná kniha preslávila a kvôli ktorej ju väčšina čitateľov začala čítať, sa venuje ekonómii násilných zásahov do trhu. Rothbardov ďalší originálny prínos je v jeho typológii intervencií a ich rozdelení na autistickú, binárnu a triangulárnu intervenciu. Pri fundovanej analýze binárnej intervencie sa zameriava na skúmanie pokusov o správnej veľkosti a forme zdaňovania a ukazuje nám, na mnohých príkladoch, ako zdanenie iba odčerpáva zdroje z ich efektívnejšieho použitia na voľnom trhu a dáva vláde prakticky neobmedzenú moc plytvať so vzácnymi zdrojmi. Ukazuje aké nezmyslené sú regulácie, excesívne zdanenie, dotácie a transferové platby a úplne ničí mýtus "verejného vlastníctva", čím opäť obhájil úlohu súkromného vlastníctva pri odstraňovaní pociťovanej nespokojnosti konajúcimi ľuďmi.

Záverom vysvetľuje pôvod a príčiny hospodárskych kríz a kreditných cyklov, odhaľuje vládu ako strojcu hospodárskych cyklov a ukazuje nám nutné dôsledky vládnych intervencií do ekonomiky inflácia a dezintegrácia spoločnosti.

Man, economy and state (česky "Zásady ekonómie") sú najpodarenejšou ekonomickou knihou, pojednávajúcou o princípoch fungovania trhového hospodárstva a spoločnosti vôbec. Kniha je vhodná pre všetkých, tak to mal Murray v pláne, pre začínajúceho laika, tak aj pre profesora ekonómie. Ak chcete pochopiť zásady ekonomickej vedy a spoznať najlepšiu obhajobu individualizmu z ekonomickej stránky a zažiť kritické zmýšľanie na tej najvyššej úrovni, je Murray Rothbard pre vás ako stvorený!Author: Jozef Novak # GugaQesu29
Svet2015-04-032
-
 50%  ( 0 people voted )
+
Řecko - sledujte vývoj v příštích dnech – částku 458 mil euro má Řecko Mezinárodnímu měnovému fondu splatit již ve čtvrtek 9. dubna.Potřebné peníze ještě možná zvládne ještě vyškrábnout, ale ty další – tam to bude dramatičtější. Před námi jsou v zásadě tři možné scénáře.


Celý komentář k dispozici zde

Jan Dvorak # VatoSeco65
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-04-05 17:25:22 253025f2
Rothbardove nazory poznam a tak som tento clanok ani nemal v umysle citat... Moj zrak vsak v jeho strede zachytil tieto vety:

"Úplne nový je Rothbardov prínos k teórii monopolov. Nikto z predchádzajúcich ekonómov nedokázal dostatočne vysvetliť koncept monopolov a ich vznik na voľnom trhu. Svedčí o tom aj zmätená Misesova argumentácia o monopoloch, ktorú práve Rothbard upravil a dal jej jasné základy monopoly môžu vzniknúť a udržať sa iba na základe privilégia garantovaného vládou. Jednoduché a zároveň také geniálne!"

Hovorim si, suhlas, co bol ten uctovnik ozraty, ked sa mu podarilo napisat aj pravdu...? Moje nadsenie vsak velmi rychlo ochladlo pri mudrosti, na ktoru som u neho zvyknutty:

"V misesovskom duchu tu Rothbard vysvetľuje, prečo sú minimálne mzdy zlé, a že vždy vedú k tvorbe inštitucionálnej nezamestnanosti. Takže, keď budete počuť nabudúce ľavičiara kričať o vykorisťovaní pracujúcej triedy, odkážte ho na obrovskú nezamestnanosť na Slovensku, spôsobenú presne tými istými vládnymi zásahmi do trhu práce, ktoré podrobne popisuje Rothbard."

No a sme doma... Ole pale ocje potrimce, salena ja bula, uctovnictvo ako svina... Ano, jasne, ako inac, minimalne mzdy su najvacsou brzdou ekonomiky... Mili uctovnici len zabudaju na fakt, ze clovek sa nenarodil preto, aby pracoval, ale pracuje, aby mohol zit... Z uctovnickeho pohladu na vec je pre nekonecny rast ekonomiky nesporne dolezite, aby ludia boli ochotni pracovat zadarmo, eventualne aj svojim zamestnavatelom za udelene im privilegium moznosti pre nich pracovat aj platit, ale z pohladu ludi, ktori chcu byt schopni zo svojich zarobkov aspon prezit do dalsej vyplaty, toto vyzera uplne inac... Ktovie preco...? Nenazranci jedni nespokojni... Nedokazu sa uspokojit s tym, ze pracuju, este by za to chceli mat aj zaplatene...? Co ma toto byt za odpornu bolsevicku, komunisticku, fasisticku, antiliberalnu, antiamericku, antisemisticku, socialisticku propagandu...? Socky zasrate, len by chudakov podnikatelov non-stop oberali o peniaze, akoby podnikatela malo z nejakeho dovodu zaujimat, ci sa maju za co najest, kupit si osatenie a zaplatit byvanie...? To je neskutocne, ako hlboko je v ludoch zakorenete to zhnite socialisticke myslenie...?

No nic, potom som si este precital uplny zaver clanku a vybuchol som huronskym rehotom:

"Ak chcete pochopiť zásady ekonomickej vedy a spoznať najlepšiu obhajobu individualizmu z ekonomickej stránky a zažiť kritické zmýšľanie na tej najvyššej úrovni, je Murray Rothbard pre vás ako stvorený! "

Ekonomicka veda, no nie, aj uctovnicky sarkazmus by mal mat urcite hranice... Uctovnici, co ma chcete svojimi dristami zabit, ekonomicka veda - obhajoba individualizmu... :-DDDDD

Musim sa ale uprimne priznat, ze ziadny iny clanok o uctovnictve ma nikdy nerozrehotal tak, ako tento... Dakujem...


Chocholousek # CuduComu07
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2015-04-05 23:40:04 770415b0

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
dva   sede
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

PANÍ MERKELOVÁ! „DĚKUJEME“ ZA PAŘÍŽ, KOLÍN A ZA BRUSEL. V BUDOUCNU I ZA PRAHU NEBO BRATISLAVU?


PANÍ MERKELOVÁ! „DĚKUJEME“ ZA PAŘÍŽ, KOLÍN A ZA BRUSEL. V BUDOUCNU I ZA PRAHU NEBO BRATISLAVU?
Merkelovou přezdívají v Německu jako „matku islamistů“. Nyní se její „děti“ opět zavděčili jí a Evropě za sebevražednou politiku otevřených dveří a neomezeného pozvání isl...
Svetová vojna v roku 2014 (prognóza)
Chce vás znásilnit imigrant? Policie vám na videu poradí! Realisté se smějí. Už vznikly i podařené parodie. Posuďte sami (+ video)
Duch

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0247 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne