Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Komparatívna výhoda: myšlienka, ktorej čas uplynul


Komparatívna výhoda: myšlienka, ktorej čas uplynul

Deľba práce je hnacím motorom prosperity

Mnohí ekonómovia vám povedia, že najdôležitejším princípom v ekonómii je komparatívna výhoda predstava, ako je drahé pestovať pomaranče na Aljaške alebo zaplavovať ryžové polia v Saudskej Arábii, takže Aljaška aj Saudská Arábia by si pomaranče a ryžu mali dovážať, a teda prispôsobiť miestnu produkciu ich lokálnym podmienkam. Túto myšlienku nám sprostredkoval klasický ekonóm David Ricardo, ktorý v roku 1821 skvele spozoroval, že obe krajiny Anglicko a Portugalsko by boli bohatšie, ak by Portugalsko svoje víno vyvážalo a textil dovážalo z Anglicka a naopak.

Ricardov princíp dokonca demonštroval výhody obchodovania dokonca aj s tými, ktorí sú menej produktívni vo všetkom. Napríklad, moja žena je právnik. Tiež je aj rýchly a presný pisár, no napriek tomu si najme sekretárku, ktorá je v písaní značne pomalšia. Sekretárky dostávajú menej zaplatené ako právnici, takže sa moja žena špecializuje na právo a sekretárka na písanie na stroji. Moja žena zarobí viac pre jej firmu a sekretárka má prácu. Obe sú na tom lepšie. Funguje je to aj napriek tomu, že moja žena je lepšia v oboch činnostiach: komparatívna výhoda znamená, že obchod pomôže každému.

Deľba práce tronfuje komparatívnu výhodu

Problémom je, že pevná (fixná) komparatívna výhoda odvodená od počasia, kultúry a umiestnenia mizne v modernom svete. Ricardova klasická formulácia nenecháva priestor ľudskej tvorivosti, žiadnu úlohu pri deľbe práce a žiadny priestor pre inovácie ovplyvňujúce dynamiku nákladov. Takže sa ekonómovia mýlili, ako aj argumentoval môj priateľ Russ Roberts v roku 2010. Najdôležitejším princípom v ekonómii sú náklady obetovanej príležitosti. Tu je dôkaz: náklady obetovanej príležitosti sa dajú definovať bez siahnutia na komparatívnu výhodu, ale komparatívna výhoda sa nedá definovať bez indukcie nákladov obetovanej príležitosti.

Pojem komparatívna výhoda je zavádzajúci, pretože znie príliš deterministicky. Áno, existuje niekoľko situácií, kedy fixné faktory spôsobujú, že relatívne náklady obetovanej príležitosti sú nemenné. Ale náklady a produkčné rozdiely sú endogénnym dôsledkom ľudskej vynaliezavosti a deľby práce. Dnešná nákladová výhoda pre jednu krajinu môže zmiznúť, ak iná krajina nájde lepší a lacnejší spôsob, ako daný produkt vyrobiť.

Ponožkové mesto

Ktorý národ stratil najviac výrobných pracovných miest od roku 1990 do roku 2000? Čína. Môže sa to zdať prekvapujúce vzhľadom k mediálnym stereotypom o tom, ako "premiestňujeme americké pracovné miesto do zahraničia", ale je to pravda (PDF). V roku 1990 čínska výroba znamenala veľké prístrešky naplnené stovkami ľudí pracujúcich so šijacími strojmi a ďaľšími drobnými nástrojmi. Rozpätie bolo obrovské, s najmenej 100 miliónmi výrobných robotníkov. Ale produktivita bola príšerná.

Koncom deväťdesiatych rokov začala Čína automatizovať výrobu a využívať deľbu práce. Tisíce žien so šijacím strojmi v stodole nahradilo 25 žien obsluhujúcich obrovské stroje v továrni, čo enormne zvýšilo produktivitu. Zlomok pracovníkov vyprodukoval 10-krát toľko výkonu, produkcia sa zvýšila stonásobne a 97,5 percenta pracovníkov bolo nútených odísť. Ale títo robotníci si našli novú prácu, pretože Čína využívala stále viac efektívnejšie rozdelenie práce. Výhodou krajiny nebola klíma, ani kvalita pôdy, ale ľudská činnosť vedome navrhovaných výrobných postupov, ktoré boli lacnejšie a rýchlejšie.

Nikde inde však produkcia neporástla rýchlejšie ako práve v meste Datang v provincii Guangdong. Časť Datangu sa nazývala "Ponožkové mesto", pretože viac ako tretina všetkých ponožiek predaných na celom svete (áno, svete) bolo vyrobených práve tam. Datang sa môže pochváliť viac ako 8 000 výrobcami pančúch dookola centra mesta, ktorí vyprodukovali viac ako 11 miliárd párov ponožiek v roku 2012. Ponožky, ktoré nájdete vo Walmarte alebo dokonca v Neiman Marcus alebo v iných luxusnejších obchodoch boli veľmi pravdepodobne vyrobené v okolí Datangu.

Koncentrácia výroby ponožiek v "Ponožkovom meste" znamená, že je tam dobre rozvinutý trh práce pre exotickú ponožkovú výrobu. Profesia, ktorá je tak dobre známa v Datangu, neexistuje nikde inde, pretože žiadne iné miesto nebolo schopné využiť plnú výhodu deľby práce. Aké limity má deľba práce v Datangu? Iba rozsah trhu, ako povedal Adam Smith v Bohatsve národov. A nezabudnite, že Datang produkuje v objeme takmer dvoch párov ponožiek za rok pre každú ľudskú nohu na svete. Trh pre Datang je celý svet.

Ale nebolo to takto vždy. Datang nemá žiadnu komparatívnu výhodu, aspoň nie v tom zmysle, ako to videl Ricardo. Podnebie nie je nijako zvlášť priaznivé, mesto nie je v blízkosti nevyhnutného prírodného zdroja a výroba ponožiek nie je súčasťou tradičnej kultúry. Dominanca Datangu je nová a preberá historickú štafetu pionierom ako Fort Payne, Alabama, samozvané "Ponožkové hlavné mesto sveta".

Fort Payne "začal vyrábať ponožky v roku 1907 a kedysi sa chválil, že vyprodukoval jednu z ôsmich nosených párov na planéte," píše Don Lee v "The New Foreign Aid" publikovanej 10.4.2005 v Los Angeles Times. Avšak, tiež vysvetľuje:

Výhodou Číny na globálnom trhu je viac než len lacné zariadenia, materiál a práca. Krajina tiež využíva niečo, čo sa nazýva "klastrovanie" spôsobom, ktorému sa Spojené štáty jednoducho nemôžu rovnať. Priemyselné klastre sú ako kompletné výrobné centrá dosahujúce úsporu z rozsahu a sú hnacou silou inovácií geograficky koncentrovaných dodávateľov,výrobcov a konštruktérov...

Medzitým americkí výrobcovia bití dovozom z Číny a iných krajín, vidia svoj trhový podiel na americkom ponožkovom trhu padať zo 69 % v roku 2000 na 44% v roku 2003, podľa najnovších údajov priemyslu.

Komparatívna výhoda je pevná a exotická. Naopak, náklady obetovanej príležitosti sú premenlivé, su produktom inovácií. Samotné mesto Datang môže čoskoro stratiť svoju dominanciu.

Kto "by mal" produkovať ponožky? Komparatívna výhoda tu nie je návodom; je to ako porovnávať dvoch pouličných nosičov, ktorí sa zdajú byť celkom podobní. Jeden z pouličných nosičov príde na to, ako vyrobiť ponožky lacnejšie. Po čase, výhoda v nákladoch obetovanej príležitosti (obetoval nosenie, aby mohol šiť) rastie z dôvodu zlepšenia obratnosti, použitia nástrojov a návrhu nových výrobných procesov. Ľudská vynaliezavosť vytvorila príležitosti pre krajiny, aby sa špecializovali na činnosti, pri ktorých ich náklady obetovanej príležitosti boli nižšie. Špecializácia a prosperita sú to, čo vytvára prosperitu a náklady obtovanej príležitosti vedú k voľbe toho, na čo by sa každá krajina mala špecializovať. Moja komparatívna výhoda dnes môže byť tvojou komparatívnou výhodou o rok.

Zameranie sa na obetované príležitosti

Ekonómovia sa rutinne správajú tak, akoby tri kľúčovo súvisiace koncepty deľba práce, komparatívna výhoda a obetované náklady boli rozdielne.

Ale nie sú. Komparatívna výhoda nie je samostatným pojmom vôbec. Je to jednoducho vysvetlenie dôsledkov deľby práce (motor, ktorý poháňa prosperitu) a nákladov obetovanej príležitosti (koncept, ktorý vedie k výberu činností,v ktorých by sa mala osoba alebo krajina špecializovať). Je pravda, že to bol výynamný intelektuálny úspech ukázať, že aj slabší obchodní partneri môžu benefitovať z obchodu, a to aj v prípade, že obchodný partner má vo všetkom výhody. Ale tieto pevné rozdiely do značnej miery zmizli na mnohých trhoch. Otázka, čo by malo byť vyrábané a kde, je zodpovedaná dynamickými procesmi signálov trhu a cenových pohybov poháňaných ľudskou vynaliezavosťou a tvorivosťou. Ušetrené náklady z úspešnej deľby práce a automatizácie výroby zatieňujú úvahy, ktoré urobili z komparatívnej výhody tak užitočný pojem v ekonómii.

Znížme význam komparatívnej výhody na našom zozname kľúčových ekonomických pojmov a uznajme, že ľudská myseľ je hnacou silou ekonomiky.Author: Michael Munger # PyviKapo55
Svet2016-03-02
-
 58%  ( 2 people voted )
+

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
osem   sed
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Jak získat Nobelovu cenu


Jak získat Nobelovu cenu
Každý smrtelník touží po ocenění, každý smrtelník touží potom, aby zanechal svou stopu v dějinách. Zvláště osoby, které získají určitý věhlas, přímo prahnou po tom, aby ...
NASA vyvíjí marsovské letadlo
Nevhodné vyjadřování o emigrantech pokuta 5000 EUR + 4 měsíce věžení
DONALD TRUMP A ZAHRANIČNÍ POLITIKA U.S.A.: AMERICA FIRST

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0145 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne