Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Keď trh buduje veľkomestá


Keď trh buduje veľkomestá

Svet čaká veľká výzva. Celkový počet ľudí žijúcich v mestách má na celom svete vzrásť do roku 2050 o vyše 2 miliardy. Pričom veľkú časť tohto urbánneho rastu sa odohrá v rozvojových krajinách. Predovšetkým v Číne a Indii. V Číne sa už príbeh začal písať. V posledných troch rokoch v nej stuhlo toľko betónu ako v USA za celé 20. storočie. Táto rýchla výstavba miest je však vo veľkej miere v réžii verejných autorít a je otázne, do akej miery je udržateľná alebo ide o nafukovanie bubliny. Posledné správy z čínskych akciových trhov svedčia skôr o druhej možnosti.

Toto však nie je jediný spôsob budovania miest. Existuje aj alternatívne riešenie k centrálnemu plánovaniu. Je ním trhový mechanizmus. Tento si zasa pre zmenu odskúšalo niekoľko Indických miest. Jedným z nich je juhozápadne od Dillí veľkomesto Gurgaon. Pred viac ako dvoma dekádami však išlo skôr len o dedinku bez akejkoľvek infraštruktúry. Našťastie však rovnako aj bez územného plánu a viditeľnej ruky byrokracie a s minimom regulácií zo strany centrálnej a miestnej vlády. Dnes má toto veľkomesto, prezývané Indický Singapur, vyše jeden a pól milióna obyvateľov, podniká v ňom skoro polovica firiem z Fortune 500 (napr. American Express, General Electric, Motorola, Dell, Microsoft, IBM, and Google) a má 43 veľkých nákupných centier vrátane Mall of India jedného z najväčších nákupných centier na svete.

V Indických rebríčkoch sa Gurgaon objavuje medzi najlepšími mestami pre život a prácu. A to aj napriek tomu, alebo možno lepšie povedané práve vďaka tomu, že skoro všetky fungujúce verejné statky tam poskytuje súkromný sektor. Ako bolo spomenuté, verejná správa v tomto meste funguje minimálne a nezabezpečila základné verejné služby, čo vytvorilo ziskovú príležitosť pre podnikateľov, ktorí sa jej chopili. V meste funguje súkromný odvoz odpadkov, kanalizácia, zabezpečovanie vody, elektrickej energie, ale aj protipožiarnej ochrany a cestnej infraštruktúry. Ochranu a bezpečnosť v meste zabezpečuje 35 000 súkromných policajtov, pričom verejných je len 4000.

Avšak napriek tomu, že súkromný sektor dokázal vybudovať jedny z najkvalitnejších a najspoľahlivejších verejných služieb v Indii, netreba prepadať falošným predstavám o dokonalosti tohto usporiadania. Pri vytváraní vlastníckych práv v rámci mesta totižto došlo k ich značnému rozdrobeniu. To dlhodobo zabraňuje využitiu úspor z rozsahu, ktoré verejné služby spravidla umožňujú. Napríklad zabezpečovanie elektrickej energie v Gurgaone je často založené na dieselových generátoroch, ktoré nedosahujú takú efektívnosť ako väčšie elektrárne a zároveň vytvárajú problém so znečisťovaným ovzdušia. Rovnako aj kanalizácia je často riešená formou septikov a následným pravidelným odvozom nákladnými automobilmi mimo mesta. Problémom tak je, že konkurencia medzi poskytovateľmi síce tlačí ceny za verejné služby k hraničným nákladom, ale celkové priemerné náklady ostávajú pomerne vysoké, plus vytvárajú negatívne externality (príčinou pretrvávania tohto stavu je aj politická neistota v rámci regiónu. Verejné samosprávy a centrálna vláda dlhé roky vytvárajú prostredie, kde nie je jasné, ako budú v budúcnosti riešené verejné služby a či nedôjde k ich preberaniu verejnou autoritou. Tieto faktory pravdepodobne odradzujú väčšinu podnikateľov od rozsiahlejšej spoločnej iniciatívy).

Ako riešenie týchto nedostatkov sa núka koncentrovanejšia alokácia vlastníckych titulov pri vzniku mesta. Vo väčšej miere koncentrované vlastníctvo dokáže lepšie využiť úspory z rozsahu a internalizovať externality. Príkladom takéhoto riešenia môže byť napr. známy Disney Land, ktorý taktiež súkromné produkuje množstvo verejných služieb a vlastnú infraštruktúru. Robí tak preto, lebo budovanie týchto služieb zvyšuje hodnotu pozemku a zabezpečuje vyššie tržby. Zákazníci sú totižto ochotní platiť viacej za upravené a bezpečné prostredie. Rovnako v Disney Lande nenájdete lokálnych znečisťovateľov ovzdušia, lebo títo by znižovali hodnotu celého komplexu, čomu sa jeho majiteľ má motiváciu vyhýbať.

Do veľkomesta typu Gurgaon by sa zmestilo približne sedem Floridských Disney Landov, čo má potenciál vytvoriť dostatočnú konkurenciu medzi poskytovateľmi verejných služieb a zároveň dostatočné využitie úspor z rozsahu. Rovnako týchto sedem developerov s koncentrovaným vlastníctvom by sa dokázalo oveľa ľahšie dohodnúť na spoločnom projekte (napr. letiska), ako stovky roztrúsených vlastníkov, ktorí dnes budujú infraštruktúru a verejné služby v Gurgaone. Obdobné príklady súkromných oblastí už existujú aj dnes. Napr. v USA je to Reston vo Virginii a veľké súkromné prímestské oblasti pri Houstone. Aj keď aj tieto oblasti spadajú pod federálnu a štátnu legislatívu, neexistuje v nich verejná autorita s monopolom na územné plánovanie, či budovanie ciest a ulíc.

V najbližších dekádach čaká svet ďalšie veľké sťahovanie národov do miest. Oblasti, ktoré sú dnes prázdne a opustené, budú o pár rokov oblasťami pre život a prácu miliónov ľudí. Výzvou tohto prechodu nebude ani tak dostupnosť materiálov, či nových technológií. Výzvou bude nájsť vhodné inštitucionálne usporiadanie, normy a pravidlá, za ktorých tieto mestá budú vznikať. Ak sa pozrieme na všetky problémy a nedostatky, ktoré dnes prináša svet politického rozhodovania, javí sa byť trhový proces viac ako životaschopná alternatíva budovania miest.Author: Robert Chovanculiak # MymaRemo94
Svet2015-07-274
-
 46%  ( 3 people voted )
+
oblasti ktoré sú prázdne a opustené???? aký bol osud pôvodných obyvateľov gurgaonu? isto zbohatli na prenájme pozemkov.
aaa # RuxaQija4
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-07-27 17:34:10 b229546f
obavam se ze tento clanek (a jemu podobne) ma jediny ukol a to ukazat jak uzasny je trh a soukromy kapital vs. spatny nefungujici statni nebo mestsky. Pruhledne.. na tomto webu je to evergreen.

crystal clear # MaluPyho38
-
 45%  ( 1 people voted )
+
2015-07-28 10:53:06 5e716566
Hlavní město čeho?
Nu státu přece... ta víra v oficiálno si přisvojila označovat za "své" třeba i celá města...

jubm # PeciWydy45
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-07-28 16:40:08 4e88924c
Mily Robertko!
Myslim, ze na stat s nefunkcnymi riadiacimi mechanizmami a teda vladu "volneho trhu" v celej jeho volnej krase, neexistuje lepsi priklad ako Ukrajina. Tak si pozri videjko ako ukrajinsky "volny trh" riesi tazbu opalov:
h
ttps://www.youtube.com/watch?v=SyxpXTYVDy0

zdravyrozum # GyduJudi50
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-07-29 15:09:27 bc78020a

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
deväť   š
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Zeptejte se svého kněze 6: Chyba v Pascalově sázce


Zeptejte se svého kněze 6: Chyba v Pascalově sázce
Populární forma Pascalovy sázky zní zhruba takto: Vírou v Boha člověk nemůže nic ztratit, může pouze nekonečně vyhrát. Absencí víry člověk nic nezíská, ale může nekonečně ...
Nefungující stát
Monetárny systém voľného trhu a Predstieranie vedomostí
Závěrečný odpočet začíná: Planeta má už jen 11 měsíců, než ji potká strašlivá Al Gorova smrt!

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0251 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne