Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Jesť správne


Jesť správne

Právo na výber jedla je posvätné.

Jedlo malo vždy mierne politický podtón. História nám ukázala armády ničiace úrodu a demografické zmeny ako odpoveď na hladomory. No politická korektnosť nám dnes prostredníctvom bohatých národov diktuje, čo a koľko môžeme jesť. Prečo? Pre naše vlastné dobro.

Verejná debata sa momentálne točí okolo otázky, či je konkrétne jedlo zdravé alebo nie. No skutočnou otázkou je, "Kto by o tom mal rozhodnúť? Vy alebo niekto iný?" Obrana slobody stravovania sa musí zmeniť na obranu práva ľudí vyjadrovať sa prostredníctvom výberu stravy, ktorá nevyjadruje len ich preferencie ale aj ich úsudok. Jedlo je totiž sebavyjadrením - rovnako ako hudba, či literatúra. Ak dovolíme vláde kontrolovať to, aké chute života nám dovolí prehľtať, potom jej povoľujeme kontrolovať všetko ostatné.

Poeov zákon ožíva

Poeov zákon je také internetové porekadlo. Hovorí, že bez znalosti zámeru a pozadia online komentátora je veľmi ťažké rozlíšiť, či vyjadruje extrémny názor alebo extrémizmus satiruje. Rovnako ako správy z posledných dní, ktoré stierajú hranicu medzi realitou a paródiou.

Paródia v tomto prípade nesie rôzne mená, napríklad "O bjednávka pizze od Veľkého Brata", či "Objednávka pizze v roku 2015". Podstata: daná pizzeria má prístup k všetkým vašim osobným údajom a môže odmietnuť vašu objednávku, ak je v rozpore s vašimi financiami, zdravotným stavom, či niečím iným. O takejto situácii píše aj Telegraph, ktorý v titulku z 8. decembra uvádza "Automa t budúcnosti je tu a vie, kto ste."

Luce X2 Touch TV je prvý komerčný automat, ktorý využíva technológiu rozpoznávania tváre za účelom ukladania dát a komunikácie so zákazníkmi. Takéto predajné automaty sú výhodné pre predajcov aj pre zákazníkov. Zákazníci si totiž môžu (dobrovoľne) uložiť svoje preferencie a stroj môže takýmto spôsobom pravidelne dopĺňať tie zásoby, o ktoré je záujem. Predávajúci tak teoreticky môže nahradiť drahých zamestnancov a prevádzky jednoduchými strojmi. Ale Telegraph vo svojom článsku rieši aj prípadné nedostatky. Luce X2 "by mohol odmietnuť predaj určitého produktu na základe veku kupujúceho, zdravotného záznamu, či stravovacích návykov." To znamená, že sladkosti by mohli byť zamietnuté zákazníkom, ktorí trpia obezitou, limonády zasa školákom. Navyše, keďže takýto automat pracuje s údajmi uloženými na cloud serveroch, jednoducho prejsť k inému automatu nemusí kupujúcemu poskytnúť anonymitu, ktorá by mu umožnila prístup.

Takéto vyhliadky na sociálnu kontrolu môžu pre niektorých znieť paranoidne. No regulácie potravín sa stávajú takými dotieravými a bláznivými, že takmer parodujú samé seba. Nepopul rny program školských obedov z dielne Michelle Obama má za výsledok deti, ktoré naprieč celou Amerikou živia odpadkové koše plnými táckami jedla, ktorého sa ani nedotkli. Nedávne zákony ohľadom značenia potravín nútia predavačov - od reštaurácií po popcorn stánkarov v kinách - zobrazovať informácie o kalorickom obsahu ich jedál, ktoré si samozrejme takmer nikto neprečíta. Napriek tomu, tento zákon dvíha ceny fastfoodov, ktoré tak prichádzajú o zákazníkov, čo ale môže byť skutočný účel hore zmienených právnych predpisov.

Regulácia potravín prechádza vďaka absurdným, no mnohými akceptovaným zdravotným dôvodom. Označovanie tohoto problému za "zdravotný" totiž dáva vláde veľkú výhodu.

Jedlo znamená oveľa viac než len zdravotnú záležitosť

Štát používa dva základné argumenty na obhajobu nenápadného manažovania toho, čo ľudia jedia. Prvým je, že zákony podnecujú ľudí vyberať si zdravé jedlá. Tento argument teda predpokladá, že politicky motivovaní úradníci vedia najlepšie, čo je pre ľudí dobré, dokonca lepšie než ľudia samotní. Druhým argumentom je, že nezdravé voľby jedál zaťažujú sociálny zdravotný systém. No a po tom, čo štát "odbremení" ľudí od zodpovednosti za ich vlastnú lekársku údržbu, využíva ich závislosť ako zámienku na sociálnu kontrolu. A aj keď je veľmi dôležité spomenúť oba tieto argumenty, často pritom ignorujeme jeden rovnako zásadný bod.

Jedlo nie je iba záležitosťou zdravia, či produkt nevyhnutný na udržanie pri živote. Je to jeden z najdôležitejších spôsobov sebavyjadrenia v rámci kultúry, národnosti, náboženstva, psychológie, rodinnej histórie, či rýdzej preferencie. Voľba toho, čo budeme jesť je osobnou záležitosťou, definuje našu identitu rovnako podstatne ako naše oblečenie, či hudba.

Jedlo je základným prvkom dedenia kultúry a národnosti. Od maďarského gulášu po taliansku klobásu, od indického karí po falafel - jedlo vyjadruje bohaté rodinné dedičstvo. Recepty a techniky sa dedia z jednej generácie na druhú spôsobom, ktorý zachováva rodinnú väzbu a kultúru ako takú.

Jedlo je tiež kultúrny veľvyslanec, cez ktorého rôznorodé skupiny navzájom oceňujú svoju a cudziu národnosť. Ľudia, ktorí síce nikdy nepočuli čínsku hudbu, dokážu vymenovať hoc aj tucet obľúbených čínskych jedál. Muž, ktorý sa nikdy neučil španielčinu možno dokáže uvariť pescado a la talla s rovnakými ingredienciami ako žena v Acapulcu. Párik po návrate z výletu po Nemecku bude snívať o spaetzle a knackwurste. Táto schopnosť oceniť kultúru toho druhého vzniká prirodzene, bez dotovania, či štátom nariadenej tolerancie - práve naopak, zákony narúšajú záujem ľudí o cudzie kuchyne.

Jedlo môže byť aj morálnou voľbou - vegetariáni a vegáni budú iste súhlasiť. Môže byť súčasťou náboženskej doktríny - potvrdia to mnohí ortodoxní Židia. Môže byť aj súčasťou rituálu - ako moriak na Deň vďakyvzdania, ryba na Vianoce, či sladkosti počas Halloweenu. Ba môže byť aj politickým vyjadrením ako potvrdia tí, čo uprednostňujúsurové mlieko.

Jedlo ako psychologická záležitosť sa nazýva "láska". Matka pripravuje svojmu synovi jeho obľúbené jedlo, či tortu na oslavu narodenín. Snúbenec žiada o ruku počas romantickej večere s dobrým vínom. Žena si lieči zlomené srdce vyjedaním krabíc zmrzliny. Sused vyjadrí sústrasť nad úmrtím v rodine, tým že uvarí domáce casserole. Dokonca aj po pohrebe je na stoloch kopa jedla. Nachádza sa aj na festivaloch a počas Super Bowlu je strategicky umiestnená medzi televíziou a sedačkou.

Digestív

Rozmanitosť jedla, ktorá prekypuje v supermarketoch, je niečo, čím sa treba chváliť pretože zobrazuje nie len finančnú prosperitu ale aj kultúrne bohatstvo. Ukazuje aj škálu možností, ktorými disponujeme v našej bohatej spoločnosti.

Nezáleží ani tak na tom, že dotácie, dane a regulácie už stihli narušiť, čo sa v obchodoch nachádza a koľko za to platíme. Keď sa ale vláda snaží diktovať, čo môžeme jesť, či akým spôsobom to budeme jesť, tak manipuluje s naším dedičstvom, našou národnosťou, psychológiou a našimi náboženskými a politickými rozhodnutiami. Právo výberu jedla, ktoré vkladáme do úst je totiž rovnako dôležité ako právo na kontrolu slov, ktoré z našich úst vyjdú.

Vládne zásahy do výberu jedla často vnímame zhovievavo, pretože sú spájané so zdravím. Ale regulácia potravín môže reprezentovať čokoľvek, len nie zhovievavosť. Vláda sa nielenže snaží definovať kto a čo sme, no snaží sa nás presvedčiť, že toto popieranie slobody je vlastne len "pre naše vlastné dobro". Ak je pravda, že sme to, čo jeme, potom zákony o jedle nie sú nič viac než pokus kontrolovať našu identitu.

Preklad: Stanislava Dovhunová
Originál zverejnený 6. januára 2015 na The Freeman.Author: Wendy McElroy # FolaQaga70
Vláda2015-01-191
-
 55%  ( 1 people voted )
+
a presne takove clanky jsou na nic a plni nejspise jen jeden ukol, zasvinit internet nic nerikajicim avsak jako se tvarici vyfabulovany problem.
NEMA CENU TENTO CLANEK CIST.
Jo a scenku s objednavkou pizzy se stejnym obsahem, jak popisujete vy co jste uz po druhe objevili Ameriku, sehrali Genzer se Suchankem v jednom z dilu TeleTele uz tak pred 10 lety. Uzasna imaginace.

Pater # VoreXyfa70
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-01-21 09:51:06 5e70c9d9

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
d   tri
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Čo chcú Slováci od školstva? Každý niečo iné!


Čo chcú Slováci od školstva? Každý niečo iné!
Pred niekoľkými týždňami uskutočnila Agentúra TNS Slovakia reprezentatívny prieskum verejnej mienky na tému vzdelávanie. Objednávateľom bola kampaň Chceme vedieť viac o vzdelávaní na ...
Ron Paul : ukončete CIA !
EVROPA JE PRO TERORISTY SNADNÝM TERČEM
Komentář měsíce: Kdo chce Rusa bít...

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0238 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne