Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

JONATHAN LITTELL – LÁSKAVÉ BOHYNE


JONATHAN LITTELL – LÁSKAVÉ BOHYNE

Bežný človek si zlo predstavuje ako záporného komiksového hrdinu. Zubatú príšeru, ktorá sa každé ráno s diabolským rehotom zobúdza s myšlienkou, ako by len mohla čo najefektívnejšie ublížiť nevinným. Zlo je zlé z podstaty a všednej realite na míle vzdialené. Že by zlými mohli byť moji blížni, alebo nedaj Bože ja? To neprichádza do úvahy.

Nič nie je vzdialenejšie pravde ako táto predstava.

Ja sa už dlhodobejšie snažím predstaviť všednú banalitu zla. Ale Jonathan Littell to vo svojom románe Láskavé Bohyne dokázal majstrovským spôsobom. A to práve na tom najlepšom príklade. Nemecký nacizmus so všetkými svojimi zverstvami je jednoducho pre každého archetypom zla s veľkým Z.

Littellov román je síce fikcia, ale autor si historické reálie dokonale naštudoval. S menami a miestami, ktoré sa v knihe vyskytujú som sa následne stretával, keď som sa nejakým spôsobom obtrel o druhú svetovú vojnu (napríklad v múzeu procesov s nacistami v Norimbergu sú znalosti z Láskavých bohýň na nezaplatenie).

Na viac ako osemsto stranách skromne štruktúrovaného textu sledujeme rozprávanie frankofónneho Nemca Maximiliana Aueho. Príbeh sa začína na Ukrajine tesne po napadnutí sovietskeho Ruska Nemcami. Aue je členom Einsatzgruppe SS a svedkom teroru a pogromov na miestnom obyvateľstve. Dostáva sa do Kyjeva, kde sa podieľa na brutálnom masakri v Babyn Jare. Neskôr je prevelený na Kaukaz. Ocitne sa v obkľúčenom Stalingrade. Je tu vážne zranený a zázračne sa zachráni v poslednom lietadle, ktoré sa z miesta dokázalo vrátiť pred kapituláciou Paulusovej šiestej armády.

Je dekorovaný železným krížom samotným Himmlerom a po rekonvalescencii sa stáva jedným z administratívnych ozubených koliečok konečného riešenia. Navštívi Osvienčimský vyhladzovací komplex a v Berlíne zažíva dekadentný fatalizmus posledných dní prehratej vojny. V rozvalinách berlínskej ZOO sa rozprávanie nakoniec aj končí.

Láskavé bohyne je hustá kniha, ktorú určite nedávajte svokre pod stromček. Pri niektorých pasážach som sa musel ísť poprechádzať na vzduch. Z knihy na nočný stolík doslova tečie krv a vnútornosti ale ako sa ináč dá písať o najstrašnejšom vraždení v ľudských dejinách?

A nielen krv. Max je bisexuál s incestným vzťahom s vlastnou sestrou. Sexom sa to v knihe len tak hemží. A nie je to žiadny petting, o ktorom snívajú stredoškoláčky na lyžiarskom.

Zaujímavou postavou je Aueho spolupútnik v štruktúrach SS, Thomas Hauser. Littell ho používa vždy, keď hlavnú postavu dostane do neriešiteľnej situácie. Vtedy sa na scéne objaví Hauser ako Deus ex machina. Vyrieši zapeklitú situáciu a príbeh pokračuje ďalej.

Jedným najsilnejších, ale aj najbrutálnejších momentov knihy je už spomenuté masové vraždenie v Babyn Jare. Samotná organizácia masakru má až surrealistický nádych, keď nacisti cez masovokomunikačné prostriedky oznámia židovským občanom, aby sa na danom mieste zhromaždili. A skutočne! Obete čakali trpezlivo celý deň v dlhom rade na vlastnú smrť.

Babyn Jar symbolizuje nacistické prvé pokusy s masovým vraždením, keď ešte ľudí strieľali automatickými zbraňami. Vykonávatelia boli so svojimi obeťami priamo konfrontovaní. To sa vtedy ťažko hľadajú morálne ospravedlnenia. Medzi popravcami dochádzalo k psychickému zrúteniu a samovraždám.

Aby sa holokaust mohol uskutočniť, bolo treba vymyslieť metódu pri ktorej starostliví otcovia rodín z malebných nemeckých dediniek nestáli svojim zločinom zoči voči. Odpoveďou bolo splyňovanie. Bez tohto oddelenia páchateľa a jeho obete by nebolo možné dosiahnuť tak závratný počet obetí.

Max je svojou participáciou na hromadnom vraždení zhnusený. Keď vstupoval do SS ani ho nenapadlo, že jednou z náplní jeho práce bude strieľať bezbranným deťom guľky do hlavy. Do tejto organizácie vstúpil čisto z kariérnych dôvodov. Rovnako ako dnes vstupujú mladí po škole do korporácií a následne sa hrabú hore vo firemnej hierarchii.

Za svoje konanie sa potrebuje vnútorne vykúpiť a preto si neustále pripomína momenty, keď zvolil menšie zlo. Ako keď dostane od svojich nadriadených úlohu, aby pripravil správu, ktorá by z rasistického pohľadu zdôvodnila pripravované vyvraždenie kaukazských horských židov. Max vo svojej práci spochybní samotné židovstvo tejto skupiny obyvateľstva a jeho nadriadení si musia hľadať nejaký iný pseudo dôvod na zabíjanie.

Aj jeho úloha v konečnom riešení sa odohráva v tomto duchu. Snaží sa zlepšiť podmienky židov v táboroch, aby mohli byť využití vo vojnovom priemysle.

Veľmi mi to pripomína našich normalizačných komunistov, ktorí sami seba považovali za tých správnych v nesprávnej organizácii. A vždy si svoje konanie ospravedlňovali nejakou službičkou, ktorou pomohli svojim blížnym. Buď dostali susedovho syna s nesprávnym kádrovým profilom na vysokú, alebo vybavili prednostné vyšetrenie u doktora bývalému spolužiakovi.

Človek sa počas čítania nemôže ubrániť otázke, ako by v daných situáciách reagoval on. Či by dokázal správne odpovedať na tie menšie morálne dilemy, ktoré pohnutá doba hodila Maxovi do cesty. Aby sa nakoniec nedostal pred tú obrovskú, ktorá na neho čakala v Babyn Jare. A či by pre Boha aspoň v tomto momente dokázal odhodiť zbraň a povedať Tak toto už nie!


Primárne samozrejme je, do takých organizácií ako SS vôbec nevstupovať. Alebo z nich vystúpiť v momente, keď si uvedomíme, že napríklad taká Slovenská obchodná inšpekcia v podstate slúži len na buzeráciu občanov. Občanov, ktorí ponúkajú svoj tovar a služby, iným občanom, ktorí o ne majú dobrovoľne záujem. Svet by bol určite lepšie miesto na život, keby inštitúcie tohto typu mali problém s najímaním si vykonávateľov.

V dnešnej dobe sa už len tak nedostaneme pred tú ultimátnu dilemu. Keď vám dajú do ruky revolver s radou Mier do hlavy, nech sa netrápia! Našťastie. Ale je rovnako kľúčové, ako reagujeme v tých menej významných denno-denných skúškach. Kde máme nastavenú tú latku, od ktorej sa rozhodujeme výhradne na základe morálky. A osobný prospech, kariérny postup, alebo literu zákona neberieme do úvahy. Čím viac rozhodnutí na základe morálky, tým menšia šanca že sa zopakujú hrôzy z Littellovej knihy.Author: Andrej Fandak # RyfyDora76
Svet2015-01-057
-
 50%  ( 2 people voted )
+
Ale na Herr Koprfingla a jeho filozofie, ktoré tak brilantne deklaruje podľa scenára, sa to nechytá. The Cremator... nezabudnuteľný masterpiece!

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 60%  ( 5 people voted )
+
2015-01-06 00:56:56 bc7b649f
Nečítal som román Láskavé bohyne..Určite autor opísal krutosti, beštiálne skutky, neprávosti ,ohavnosti zo skusenosti vlastnej, sprostredkovanej, zdokumentovanej s neodškriepiteľnou pravdivosťou -nespochybniteľne. Hodnotenia ..Fandak76../a/ sú ale tendenčné--málo objektívne. Ak porovnáva zlo k "zubatej príšere" tak nepovedal predstavu o dobrote/napr. "biely anielik s krídelkami" či "madona s dieťatkom"/ . Známe to " hoď do mňa kameňom kto si bez viny"nie je---- v hodnotiacich kriteria--..Fedak.a76 ..obsiahnuté.
Klopi # KafuKygu89
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-01-06 07:10:50 58d4289b
Za žiadnych okolnosti nemožno ospravedlniť beštialitu skutkov aplikovaných počas vojnového besnenia voči etniku, národu, oponentovi či vôbec civilistom . Ani obhajovať ich vykonávateľov. Treba však objektívne ..pre poučenie..aby sa skutky neopakovali ukázať pôvod a zdroje iniciatív pre následné až--- nepochopiteľné skutky. Nemecko v r. 1933 v marci malo neskutočnú "hyperinfláciu" , malo viac ako 6milionov nezamestnaných , hrozil hospodársky krach a kancelárom sa stal Hitler! 24,3,1933 v New Yorku Americky Židovský Kongres vyhlásil bojkot tovarom Nemeckého pôvodu a vojnu , ktorú majú uplatňovať všetci vtedajší Židia --14 milonov-- rostrúsení po celom svete. Tieto skutočnosti ešte hlbšie "položili ekonomiku do kolien"..Nemeckú--. Následna reakcia--1,4,1933bol vyhlasený bojkot 1-dňoví Židovských tovarov na území Nemecka. Vzhľadom na výrazny vplyv vtedajšieho židovstva v Nemecku opatrenia boli ešte viac poškodzujúce. Po 3-4 rokoch mimoriadných zásahov do ekonomického diania sa nezamestnanosť odbúrala, ekonomický rast sa enormne zdynamizoval a vojnová mašinéria dostala zelenú. Nastala vhodná doba pre REVANŠ voči prvotným aktérom--iniciatorom --bojkotu a zatiahol sa skoro celý svet.Otvoril sa priestor pre neskutočné vojnové besnenie ...bezhraničné...neľudské. Takže...objektívna objektivita nech sa sústavne prezentuje v novom roku a stále.
Klopi # KafuKygu89
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-01-06 07:39:19 58d4289b
Nie pomocnik,takym ludom dat zrat to GMO.Ked trest,tak principialny.A dlhodoby.

P.S. Vsetko dobre v Novom roku.Cau.

harry # PahoLenu00
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-01-06 11:55:43 b2298775
Klopi,len tak medzi nami,nepripomina Ti sucasny stav zas nieco?Zeby zas kapital stracal svoju silu?

Poucenie z vyvoja,hospodarsku vojnu uz nikdy nesmie vyvolat zidovsky kongres.:}

Ach jaj.Tak nam treba,somarom.

harry # PahoLenu00
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-01-06 11:59:29 b2298775
Nevedel som ---čo to je za ČUDO---Andrej Fandak76..Až po ..
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-01-06 15:32:06 58d4289b
loading...
na Ukrajine po napadnutí sovietskeho Ruska–vážne? A sovietsku Ukrajinu vynechali, alebo celý ZSSR bol Ruskom? Prečo potom vaši zamestnávatelia, americkí súdruhovia toľko vášnivo hysterčia kvôli Krymu, veď aj im sa mnohokrát Rusko a ZSSR zlieva.
Kto ťa naučil rozprávke o 6 plyniónoch? V etatistických školách si vypočul spomienky „zázračne“ preživších?
Trápny pamflet si nenaštudoval reálie, ale práve propagandistický a zároveň dôkladne etatistický, úradný, prikazovaný výklad, ktorého sa drží ako nacucaný kliesť, čo koristí na vládnej objednávke, „literárne“ stvárnil suchopárne lži, aby dodal umeleckú šťavu. Ty si dokonca navštívil etatistické múzeum, pričom si už vopred bol oboznámený „znalosťami“ z tejto buchle, v ktorých si sa utvrdil? 2 nezávislé zdroje potvrdili tvoju "pravdu"? „Vedomosti“ čerpané od etatistických príživníkov v štátnych službách a parazitujúcich pisálkov.
Konečné riešenie? Kto určil, že sa jednalo o riešenie a dokonca konečné a vyhladzovanie? Žeby komunistické vlády? Zrejme nastúpilo ako druhotná fáza, keď sa už po prvopokusoch ostýchali obetiam hľadieť do tváre, aby už nemuseli hľadať výhovorky pre morálne ospravedlňovanie? O tom, ako čakali židovskí bohorúhači poslušne (ako aj tie bez emócií a strachu odrezané hlavy ISILom) na vlastnú smrť je pozoruhodná poznámka, pretože ty vychádzaš z ich vrodenej neviny, čo je veľký omyl, rúhač je vinný vždy, nehľaďte na ich domnelú smrť, ale na ich život.
Holá kosť je podvod, rozširovaný vládnou mašinériou za prostriedky ukradnuté samotným obetiam nekonečného vymývania mozgov. Platia výpalné, aby im zabíjali deti. Menejetatisti dodávajú vláde právomoc prečisťovať lebene klamstvami, ale jestvovanie obchodnej inšpekcie pociťujú ako zásah do dobrovoľného výberu tovaru. Byť vygumovaným blbcom, ale rozhodujúce je nebyť kontrolovaný.
Strieľať deťom guľky do hlavy–zločinci, vy sa vždy prezradíte. Za celý život ste nikdy neprotestovali proti potratom, ale dojímavo vykresľujete vymyslenú streľbu ako skutočnosť. Vrahovia ukazujú prstom na vrahov.
Aký rasistický pohľad? Židáci boli náboženskými sektami, nie rasou, aj keď náckovia boli blbúni, pre ktorých náboženstvo je rovné rase, predsa sa našli aj pozorovatelia, ktorí istú časť židov pokladali už vtedy za árijcov, samotné zaraďovanie medzi židovstvo aj v zákonoch vychádzalo z náboženskej príslušnosti. Že blbci zistili náboženstvo a z neho určili rasu znamená toľko, že z hlúposti nacistov ste sa vy antinacisti nepoučili, preto ste blbší o svetelné roky.
Po zamietnutom židovstve hľadali iný dôvod na zabíjanie? Tomu naozaj veríš? Pre koho tie dôvody hľadali? Ak mali moc, tak sa nemajú komu zodpovedať, nie sú potrebné ani zdôvodňovania konania, tak neklam.

Lidhja # JojaVime40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-01-07 05:06:04 5f662775

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
t   šesť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

ZEMŘEL ÚDAJNĚ NEJSTARŠÍ ČLOVĚK V DĚJINÁCH LIDSTVA: BYL SILNÝ KUŘÁK A PŘEŽIL SVÉ ČTYŘI MANŽELKY


ZEMŘEL ÚDAJNĚ NEJSTARŠÍ ČLOVĚK V DĚJINÁCH LIDSTVA: BYL SILNÝ KUŘÁK A PŘEŽIL SVÉ ČTYŘI MANŽELKY
Indonésan, který o sobě tvrdil, že má 146 let, zemřel na vesnici, kde žil v provincii Střední Jáva. Podle jeho osobních dokladů se Mbah Ghoto narodil v prosinci 1870. To by z něj dě...
Hvězda s megastrukturou: Ještě divnější, než jsme si mysleli
ÚKOL O BONBÓNECH UVEDL UŽIVATELE INTERNETU DO ROZPAKŮ. JAKÉ JE ŘEŠENÍ?
Cestovanie časom 1/5

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0319 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made