Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Irsky rozpočet pre rok 2014


Irsky rozpočet pre rok 2014

Rozpočet na rok 2014 vyhlásil 15. októbra 2013 minister financií Michael Noonan a jeho kolega, minister Brendan Howlin. Siedmy náročný rozpočet Írska pre rok 2014 má krajine ušetriť 2.5 miliárd eur a vydlaždiť cestu k ukončeniu úsporných opatrení a finančnej pomoci. Veľkým prekvapením je zavedenie bezplatnej lekárskej starostlivosti (GP CARE) pre deti do piatich rokov.

 

"Bude to ťažký, ale férový rozpočet a má za cieľ dostať Írsko von z tejto katastrofálnej fázy," povedal médiám Michael Noonan. Vo svojom prejave citoval známeho írskeho klasika W.B.Yeatsa: "Too long a sacrifice can make a stone of the heart." Ľudia sa už v mnohom obetovali, doplnil. Potvrdil, že Írsko je na dobrej ceste. Mnohí odborníci sa zhodujú, že vo všeobecnosti ide o rozpočet, ktorý má za cieľ zvýšiť turizmus a vytvárať nové pracovné miesta. No na druhej strane je drsný voči dôchodcom a mladým ľuďom.

 

Najviac pocítia následky

Starší ľudia a držitelia medical kariet sú budúcoročným rozpočtom zasiahnutí do značnej miery. 35-tisíc ľudí nad 70 rokov stratí nárok na medical karty, vláda taktiež ruší mesačný telefónny príspevok pre dôchodcov Ďalej sa bude prísnejšie posudzovať nárok na medical karty, zvýšia sa poplatky za lekársky predpis (pre držiteľom medical karty) o 1 euro z 1.50 na 2.50.

Veľkú kritiku si vyslúžil aj krok znížiť Jobseekers Benefit mladým nezamestnaným do 25 rokov. Ak majú nezamestnaní od 22 do 24 rokov, zníži sa im týždenný nezamestnanecký príspevok (JB) zo 144 na 100 euro, pre 25-ročných pôjde o pokles zo 188 na 144 eur.

 

Za pintu piva/cidera/tvrdého alkoholu/krabičku cigariet zaplatíte od 16. októbra 2013 o 10 centov viac. Víno je o 50 centov drahšie vďaka novému rozpočtu. Bol predstavený daňový stimul na rekonštrukciu domu v hodnote medzi 5 až 30-tisíc euro.

Letecká daň sa od apríla 2014 zníži na nulu. Očakávajú, že letecké spoločnosti otvoria viac trás do Írska, čo má v konečnom dôsledku zvýšiť prílev turizmu do krajiny a taktiež predstavili rad stimulov pre podnikanie a inovácie. V roku 2014 má byť predstavených 25 pro-jobs a pro-business krokov. Tiež nová schéma s názvom Start Your Own Business Scheme pre tých, ktorí sú nezamestnaní viac ako 15 mesiacov a chcú podnikať, má znamenať dvojročnú výnimku od platenia dane z príjmu (vzťahuje sa na FO/soletraders).

Účelom tohto rozpočtu je pokračovať v pokroku, ktorý krajina dosiahla, posilnenie štruktúr, ktoré napomáhajú rastu ekonomiky a vytvoriť podmienky na tvorbu pracovných miest, ako aj prípravu na ukončenie finančnej pomoci. Takto zhodnotil rozpočet minister financií Michael Noonan.

 

Ako sa to dotkne rodín s deťmi?

Rodiny s ďetmi by týmto rozpočtom nemali strácať veľa, pretože nedošlo k žiadnym zmenám v dani z príjmu, PRSI, USC. Je však dosť možné, že sa zvýšia ceny zdravotného poistenia pre rodiny, od januára 2014 sa mení aj Maternity Benefit a ak máte viac ako tri deti, zmena sa vás dotklne taktiež.

Ceny za vykurovací olej, benzín a naftu zostávajú bez zmien. Veľkým prekvapením je aj zavedenie bezplatnej lekárskej starostlivosti - GP care, pre všetky deti do 5 rokov. Tento krok bude stat štát 37 miliónov euro. Bezplatná GP care pre deti do 5 rokov má byť podľa ministra Howlina len dočasný krok k bezplatnej starostlivosti pre všetkých, ktorú plánujú zaviesť v roku 2015. Mamičky, ktoré čakajú prírastok do rodiny budú ukrátené o viac ako 800 euro za mesiac, keďže Maternity Benefity bol štandardizovaný na 230 euro/týždeň. Pre informáciu, horná hranica Maternity Benefitu je v roku 2013 na úrovni 262 euro za týždeň. Nová jednotná sadzba bude platná od januára 2013.

Rodinné prídavky na prvé tri deti zostávajú nezmenené, na úrovni 130 euro. Zmena však nastane, ak máte viac ako tri deti. Na štvrté (a ďalšie) dieťa dostanete o 10 euro menej, tzn. 130 euro (v platnost od januára 2013).

 

Tu je prehľad najdôležitejších zmien

9-percentná daň na turizmus a pohostinstvá zostáva nezmenená. Tento krok má vytvárať nové pracovné miesta.

Letecká daň sa od apríla 2014 zníži na nulu. Očakávajú, že letecké spoločnosti otvoria viac trás do Írska, čo má v konečnom dôsledku zvýšiť prílev turizmu do krajiny.

Nová schéma s názvom Start Your Own Business Scheme pre tých, ktorí sú nezamestnaní viac ako 15 mesiacov má znamenať dvojročnú výnimku od platenia dane z príjmu (vzťahuje sa na FO/soletraders).

V roku 2014 má byť predstavených 25 pro-jobs a pro-business krokov.

Zníženie Jobseeker Benefitu pre nezamestnaných od 22 do 24 rokov zo 144 na 100 euro týždenne a pre 25-ročných zo 188 na 144 eur.

Maternity Benefit štandardizovaný na úroveň 230 euro za týždeň.

Zavedenie bezplatnej lekárskej starostlivosti (GP care) pre deti do 5 rokov.

 Pán minister Noonan sa na 100 percent zaväzuje k 12,5 percentnej daňovej sadzbe pre právnické osoby.

Štátom dotovaný vzdelávací program pre malé a stredné podniky.

Kompenzácie pre tých, ktorí prežili Magdalénske práčovne budú oslobodené od daní.

Za fľašu vína zaplatíte o 50 centov viac, s platnosťou od 16. októbra 2013.

Za balíček cigariet zaplatíte o 10 centov viac, s platnosťou od 16. októbra 2013.

Za pintu piva/cidera zaplatíte o 10 centov viac od 16. októbra 2013.

Ceny za vykurovací olej, benzín a naftu zostávajú bez zmien.

Sadzby DPH zostávajú rovnaké aj v roku 2014, teda na úrovniach 9, 13.5 a 23 percent.

Žiadne zmeny v dani z príjmu a USC v roku 2014.

Rodinné prídavky zostávajú nezmenené, na úrovni 130 euro.

Zvýšenie DIRT (Deposit Interest Retention Tax) dane z 33 na 41 percent. Poskytovatelia finančných služieb ako banky, stavebné sporiteľne, pošty, ktoré ponúkajú účty, na ktorých môžete šetriť peniaze s určitým úrokom. Úrok, ktorý vám vyplatí daná finančná inštitúcia podlieha dani, v Írsku známej pod pojmom tzv. DIRT tax.

35-tisíc ľudí nad 70 rokov stratí nárok na medical karty.

Nebude sa meniť tzv. "student pupil ratio" na stredných a základných školách. Počet učiteľov na triedu tak zostáva nezmenený.

Prvýkrát od roku 2009 začne nábor nových Gardai na policajnú akadémiu.

 

Viac podrobnejších informácií sa dočítate v ďalšom vydaní časopisu Slovak in Ireland.

 

Update: 16. októbra 2013

 

Autor: Eva Kapičáková

http://www.sl ovakinireland.ie/index.php/component/con tent/article/52-akualne/862-budget-na-ro k-2014 Author: takto # WuwiPygi82
Ekonomika2013-10-16
-
 61%  ( 8 people voted )
+

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
ť   štyri
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

MMF přiznává, že nemá ani ponětí jak vyřešit světovou ekonomickou krizi


MMF přiznává, že nemá ani ponětí jak vyřešit světovou ekonomickou krizi
Na zasedání MMF a Světové banky jsme poprvé začali spatřovat určité zpětné rázy proti té na základě Obamových vrtochů vybrané právničce přemaskované na vůdce světových financ...
Francouzský prezident lhal, Francouzi zemřeli. Je načase říci pravdu o imigrační krizi
Dobehnúť a predbehnúť!
HLAVNÍ ČINNOSTÍ STÁTU NESMÍ BÝT NEDOBROVOLNÉ PŘEROZDĚLOVÁNÍ PENĚZ

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0165 s
good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne