Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

IRACIONÁLNA VIERA V DOBROTIVÝ ŠTÁT SPÔSOBUJE ĽUDSKÉ TRAGÉDIE


IRACIONÁLNA VIERA V DOBROTIVÝ ŠTÁT SPÔSOBUJE ĽUDSKÉ TRAGÉDIE

Aktuálna kauza, ktorá hýbe Slovenskom, mi opäť pripomenula to, čo považujem za oveľa väčšie nebezpečenstvo, ako korupciu, rozkrádačky už raz ukradnutého, či "extrémizmus". Rozšírenú vieru v to, že nejaký štátny orgán, či štátny zamestnanec bude zastávať záujmy občana a nie v prvom rade svoje vlastné.

Nedávno som čakal na odlet lietadla na letisku v Seattli a pracovník British Airways (BA) oznámil, že spoločnosť postihol globálny výpadok IT systémov. Okrem toho, že som aktivoval svoje procedúry pre podobné nepríjemnosti, som sledoval reakcie ostatných spolucestujúcich.

Ako prvé ma zaujalo, že na samotné hlásenie som reagoval snáď ako jediný. Ľudia začali reagovať až keď uplynul čas plánovaného odletu, t.j. až keď sa zhmotnil problém, o ktorého existencii boli informovaní pred viac ako hodinou.

Nasledovala fáza popierania reality. Viacerí spolucestujúci sa obracali na (inak úplne profesionálne reagujúcu) posádku lietadla ako je možné, že nejaký výpadok IT v Londýne bráni nástupu ľudí do lietadla a jeho odletu? Vypočul som si aj otázky, ktoré ako IT špecialista dôverne poznám a "milujem": ako dlho to bude trvať?, kedy to dáte do poriadku? Ako ubiehal čas a termín nástupu do lietadla nebol ani len prisľúbený, nastal čas hľadania vinníka, dovolávania sa (asi štátom definovaných?) povinností dopravcu.

Chápem emocionálne reakcie spolucestujúcich. Ja ponúkam alternatívny prístup, a to zvažovanie záujmov jednotlivých zúčastnených subjektov: BA má lietadlo (svoj základný výrobný prostriedok) a posádku uzemnené ďaleko od domovskej základne. IT špecialisti v Londýne, ktorých vytiahli v noci z postelí vedia, že z pracoviska sa pred uvedením systému do prevádzky nedostanú. Aj posádka lietadla má určite iné plány, ako trčať 9 hodín letu od domova. Takže som v kľude. Záujmy všetkých "potenciálnych vinníkov" situácie sú zhodné so záujmom cestujúcich. Dostať sa čo najskôr do lietadla a na jeho palube na letisko Heathrow.

A teraz krutý strih:
Matka násťročnej dievčiny svoju rodičovskú úlohu nezvládla. Viem si predstaviť mieru jej nešťastia a bez problémov verím aj to, že dcére chce skutočne pomôcť. Akokoľvek by som si želal, aby môj súpis záujmov jednotlivých subjektov nebol pre matku a dcéru tak krutý, realita sa "precikať" proste nedá.

Sociálna pracovníčka je samozrejme milá a usmieva sa. Úplne rovnako, ako vedúca kabíny BA. Akurát ohľadne záujmov sociálnej pracovníčky platí: čím dlhšie si udrží klientku, t.j. mladé dievča v sociálnej núdzi, tým väčšia istota jej pozície. V ponuke riešení má resocializačné zariadenie (možno viacero), v preklade do slovenčiny, polepšovňu. Polepšovňa na jedného klienta a mesiac inkasuje 1000,- eur. Od štátu, a to na základe súdneho rozhodnutia o umiestnení mladistvého. Takže rada pre nešťastnú matku proste nemôže byť iná: zabezpečte si súdne umiestnenie dcéry do resocializačného zariadenia.

Peter Paul Rubens - Únos Leukippových dcér

Peter Paul Rubens Únos Leukippových dcér

Záujmy resocializačného zariadenia sú ešte desivejšie, ako záujmy sociálky. Ich zákazníkom nie je nešťastná matka, ale štát. Ktorý tej matke zobral 60% z jej príjmu, aby jej mohol následne "pomocť" uvalením väzby v polepšovni na jej dcéru. Kto a ako posudzuje výsledky polepšovne? Však štatistiky spriaznených (štátom platených) odborníkov jasne dokladajú, že recidíva je v podobných prípadoch véééľmi početná. Čiže na jednej strane inkaso 1000,- eur/mesačne, na druhej strane náklady, ktoré aj tak úspech "liečby" veľmi neovplyvnia. Kvalita prersonálu a celej "služby" je daná uvedenými skutočnosťami. Ja viem, je to nesmierne kruté. Ale to niekedy realita už býva.

Je v podstate isté, že skutok (trestný čin) sa stal. Ani druhé podanie však matke nevyšlo. Markíza mala reportáž pripravenú už pred rokom, matka však svoje podanie stiahla. A to záujmy subjektu s reálnou silou (TV Markíza) aspoň sčasti kopírovali záujmy nešťastnej matky.

Nebudem sa tu hrať na extra chytrého: za školenie o reálnych motiváciách a záujmoch polície som zaplatil cca 7000 eur. Z toho tisícka padla na naivné úkony v stave, keď som ešte nebol ochotný prijať realitu. Viem, oproti tragédii rodiča úplne smiešna suma.

Nakoniec sa celá tragédia stala miestom prihrievania si polievočiek rôznych subjektov (mňa nevynímajúc). Ale nikdy, skutočne nikdy a ani na sekundu nebol záujem štátu zhodný s pochopiteľným záujmom matky, či dcéry (ak tá vôbec má ešte nejaký normálny záujem). Od začiatku až po koniec na scéne defilovali len a práve záujmy jednotlivých subjektov, v konečnom dôsledku fyzických osôb. Pretože žiadny verejný záujem neexistuje a nikdy neexistoval.

Môžete ma označiť za sociálneho autistu, za človeka bez citov, za nezodpovedného nevoliča, či voľnotržného jehovistu. Realitu nezmeníte. Stojím si za tým, že oveľa produktívnejšie, ako snažiť sa realitu meniť sociálnym inžinierstom, mediálnou manipuláciou a podobnými "progresívnymi" nástrojmi socializmu s "ľudskou" tvárou, je realitu akceptovať a postaviť sa jej čelom. A snažiť sa rozmýšľať a konať tak, aby súkromné, egoistické motivácie a záujmy jednotlivcov spolu čo najviac ladili. Áno, neviditeľná ruka trhu. Ona jediná má rovnaký meter na všetkých.Author: Tibor Pospisil # HemyXuho27
Vláda2016-09-1631
-
 50% ( 2 people voted )
+
Áno T. Pospíšil27... príbehov zo života ---problematických --- sú "miriady" za celú existenciu ľudstva . A Váš návrh riešenia o "neviditeľnej ruke trhu " a "rovnakom metri" vymyslel asi A. Smith v nejakom 18ctom storočí. Ale aj náš Piťo v krčmičke je o tom presvedčený, lenže ani "Klausom stanovený všeliek" trhového mechanizmu , neviditeľnej ruky trhu ..hľadá a hľadá ...i v Turecku na trhoch ..i u nás po "blšakoch"..nenachádza ....nevie, ani ako hľadať. Teda poraďte mu ako sa dá nájsť čím sa konkrétne prejavuje , ako sa to nachádza....A aj celá naša krčmička Vám bude "drukovať" ...ta neveríte...a možná i "väčšia polovica národa" hľadajúceho...A snaží sa skoro ako Vy pri rozmýšľaní o "ladení"...a ide na vec tiež .."čelom .." ..pri "akceptácií reality"... Len neprestaňte písať...
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-17 21:09:39 58d4289b
klopino, zase táráš o něčem čemus neobětoval ani hodinu času vlastního studia a přemejšlení...a ověřování:

"neviditeľnej ruke trhu " - A. Smith v nejakom 18ctom storočí NENAPSAL! Takové slovní spojení je chorý mýtus. Schválně ho tam CELÉ najdi...a pak můžeš uvést v kontextu stránku, odstavec a větu v níž se údajně takový pojem jako neviditelná ruka TRHU vyskytuje...odolnosti # DoliWexe89
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-17 21:46:02 4e8894fa
Avšak Neviditelná-ruka-státu je pojem právě teď vzniklý mnou:D takže u toho znáš přesně původ i složení.

odolnostnadvlade # GycySuwu49
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-17 21:47:54 4e8894fa
Tu mas Hurvajs a teraz si za to sam prestrel koleno... :-DDD

Adam Smith - An Inquiry into the Nature and Causes of the Wealth of Nations, strana 246:

By preferring the support of domestic to that of foreign industry, he intends only his own security; and by directing that industry in such a manner as its produce may be of the greatest value, he intends only his own gain, and he is in this, as in many other cases, led by an invisible hand to promote an end which was no part of his intention.Adam Smith # MetyKedy45
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-17 23:54:14 894ac58d
A ja som si myslel ..odolnosti 89..že keď tú "neviditeľnú ruku" trochu "zosrandím " , tak to pochopí aj menej --oné izé--/s tými závitmi/...Ako vidím ..ale čo už.../vďaka Adamovi Smithovi 45...máte to aj v Angličtine../ máme hory , máme doly , máme lidi máme vo-y.A to kolena si streliť stačí len zo vzduchovky...soľou a aj do riti...odolnej ... .neblbovzdornej.
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-18 04:57:14 58d4289b
Áno..odolnostnadvlade49../alias ..odolnost 89../, nemajte obavy, takýchto "jednoduchších " pisálkov je tu viacero ..a pomaličky , pomaly--rastú ... tým že začínajú chápať ..čosi okolo "blbovzdornosti." . Verím že máte šancu sa tak trošku...zdokonaliť v chápaní . Prajem Vám ..v tej neviditeľnosti trochu zviditeľniť.
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-18 07:29:25 58d4289b
loading...
Pisálkovia, takže to vidíte sami:
POUZE "invisible hand" a nikoli TRHU.
Či hodláte popírat už i že vidíte co zcela zjevné?
Není tam nic co by odpovídalo významu "neviditelná ruka trhu".

odolnosti # DoliWexe89
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-18 12:41:55 4e88bc3b
Hurvajs, s tvojou obmedzenostou ja uz nic neurobim... Chcel si citat, poskytol som ti ho, mas to tam napisane cierne na bielom a to, ze napriek tomu tvrdis, ze to tam nie je, len potvrdzuje vysoku mentalnu uroven vsetkych obhajcov kapitalizmu...

Ak Smith tvrdi, ze slobodny jednotlivec podnikajuci na trhu (Kde inde moze podnikatel ponukat svoje vyrobky a sluzby...? Je to mozne aj niekde mimo trhu...?) a sledujuci vyhradne svoje vlastne sebecke zaujmy, aj napriek tomu, ze to nikdy nebolo jeho zamerom, akoby bol vedeny neviditelnou rukou, nakoniec sposobi vseobecne blaho, tak koho asi moze byt ta neviditelna ruka...? Paris Hilton, Kaju Gotta, Misesa, Hoppeho, Vasicka Veskrnicka Lahvicku, koho, ak nie trhu, ty blbec...?

Presne na mnou citovanej vete je postavena cela dnesna zidacka uctovnicka demagogia, presne z tejto Smithovej vety pochadza cele neskorsie ospevovanie neviditelnej ruky volneho trhu, presne obsah tejto vety je dodnes diskutovany a ty curak povies, ze Adam Smith sa o neviditelnej ruke trhu nikdy nezmienil...

Citoval som vetu z prveho vydania knihy Adama Smitha: Inquiry into the Nature and Causes of the Wealth of Nations, z roku 1776... Potom este nasledovali dalsie 4 vydania tej knihy (1778, 1784, 1786 a 1789), ktore boli Smithom este doplnene a upravene...

Aj ak opomenieme historicke suvislosti vo vtedajsom Skotsku, vsetky konkretne vtedy Skotsko zmahajuce problemy, fakt, ze najvacsim technologickym vydobytkom vtedajsej doby bolo jednoduche mechanicke zariadenie na ludsky, alebo zvieraci pohon, ze vtedy este len zacali vznikat prve manufaktury, objavovali sa len prve naznaky prvej priemyselnej revolucie atd., cim vsetky Smithove "odhalenia" nutne museli byt vyrazne poznacene ekonomickou a socialnou realitou vtedajsej doby v Skotsku, aj samotny Smith uz v tej istej svojej knihe upozornoval, ze jeho predstava vsemohucej, vsedobrej, najsamlepsej riesitelky vsetkych problemov, neviditelnej ruky trhu, okamzite zlyha, ak na trhu vzniknu vacsie podniky - monopoly diktujuce podmienky na trhu, cim podnikatelia ziskaju moznost konat v neprospech zakaznikov a zacnu ovladat aj politiku krajin...

Ano Adam Smith mal 100%-nu pravdu, inymi slovami vysvetlil, ze v pripade ak hovorime o spolocnosti v chatrciach zijucich, bosich, jedny nohavice a jednu koselu vlastniacich jednotlivcov, ktorych zdrojom obzivy je uroda z pola za ich chatrcou, individualizmus jednotlivcov v snahe zlepsit si vyhradne svoje vlastne zivotne podmienky, sa v konecnom dosledku odrazi aj na zlepseni zivotnych podmienok ostatnych, to je ta neviditelna ruka trhu... Akonahle vsak dojde zmene tychto podmienok, teda ze na trhu uz nebudu do obchodnych vztahov vstupovat vyhradne len jednotlivci, ale zacnu vznikat podniky, v ktorych si jeden jednotlivec bude moct privlastnovat pracu inych jednotlivcov, kedy niektori jednotlivci budu mat moznost akumulovat sukromny kapital a vdaka nemu usmernovat chod celej spolocnosti, vratane diania na trhu, dobrota a magicka sila neviditelnej ruky trhu vsetky problemy vzdy vyriesit co najlepsim moznym sposobom, okamzite zanikne...

Ako to uz ale v zidackej uctovnickej demagogii chodi, vsetci zidacki uctovnici si myslienky z diela Smitha vyberali velmi selektivne a navyse aj cielavedome kompletne odignorovali vsetky ich suvislosti, vratane kontextu doby v ktorej vznikli... Demagogia musi predsa vyhovovat cielu, ktory chceme dosiahnut, akakolvek racionalita a logika musi vtedy ustupit, nie...?

A odvtedy vsetky menejstatovcami, pravoprostorovcami, libertarianmi, anarchokapitalistami, pravicovymi liberalmi, konzervativcami, misesakmi, hayekovcami, rothbardovcami a thinkovymi tankistami oblubene diela, vychadzaju presne z tejto jedinej Smithovej vety... Presne o tuto jedinu vetu sa vsetci ti velikani zidackeho uctovnictva opieraju, aj vsetko co si za svojho zivota doteraz stihol precitat na temu rusenia statu, vychadza prave z tejto vety, vsetky tie voloviny, ktore tu vypisujes, su odvodene presne od tejto vety, vidis Hurvajs, aki ste vy vsetci obhajcovia kapitalizmu curaci...? Ani nemate ponatia, odkial vlastne pochadzaju vami do zblbnutia opakovane voloviny...?

Presne z tejto vety pochadzaju vsetky kydy o totalnej deregulacii vsetkeho a privatizacii vsetkeho, lebo len neviditelna ruka trhu (slobodni, nikym neregulovani obcania) je schopna efektivne riesit problemy, vy ste to len este rozsirili aj o kompletne zrusenie statu, lebo kazdy debil chce tiez aspon niecim prispiet k uz existujucim volovinam, nie, tak preco to nevylepsit...? Presne z tejto vety pochadzaju vsetky dristy obhajcov kapitalizmu, vsetky do jedneho, aj o slobode, aj o kapitalistickom hospodarskom systeme, o vsetkom a vy curaci ich opakujete ako zmyslov zbaveni, nevediac ani odkial pochadzaju a samozrejme ani to, ze sam autor tej vety uz tri storocia dozadu upozornil, ze neviditelna ruka trhu bude fungovat len v podmienkach Skotska z polovise 18. storocia, pred prvou priemyselnou revoluciou a potom musi logicky nastupit tyrania sukromneho kapitalu, ktoru mame moznost sledovat dnes...

A ty Hurvajs, ty nechces rusit sukromny kapital, pricinu sucasneho stavu, pricinu vsetkych sucasnych problemov, pricinu neslobody mas, nie, ty chces zrusit stat, aby totalite a tyranii kapitalu uz vobec nic nestalo v ceste...

Sloboda jednotlivca je determinovana vyhradne jeho ekonomickym statusom... Cim vyssi ekonomicky status jednotlivca, tym viac slobody bude mat... Slobodny jednotlivec ma pravo sa nielen podielat na tvorbe kapitalu, ale ten kapital aj vyuzivat vo svoj prospech... Kapitalizmus jednotlivcom nedava ani slobodu podielania sa na tvorbe kapitalu (nezamestnani), slobodu ziskania ekonomickeho statu, postacujuceho na pokrytie ich zakladnych zivotnych potrieb a vini z toho jednotlivcov, nie kapitalistov, ktori diktuju podmienky na trhu, ktori tu nezamestnanost svojimi kapitalovo akumulacnymi aktivitami vytvaraju... A ti, ktorym kapitalisti aj docasne poskytnu moznost podielania sa na tvorbe ich sukromneho kapitalu (zamestnanci), nemaju absolutne ziadnu slobodu vo vyuzivani kapitalu, ktory sami vytvorili... Kapitalizmus preto nemozno nazvat inak, ako vysoko protispolocenskym, kapitalovo totalitnym, neslobodnym hospodarskym systemom...

Vsetci do jedneho, nech uz ste sa priradili ku krotejkolvek z mnou vyssie vymenovanych frakcii obhajcov kapitalizmu, aj ty Hurvajs, obhajujete kapitalizmus vychadzajuc presne z mnou citovanej vety Adama Smitha, o zazracnom posobeni neviditelnej ruky trhu... Robite to povysovanim moznosti akumulacie sukromneho kapitalu nad vsetko ostatne, snazite sa akumulatorom sukromneho kapitalu z cesty odstranit aj co i len najmensiu prekazku, snazite sa im zabezpecit absolutnu, nikym a nicim neobmedzovanu slobodu akumulacie sukromneho kapitalu, kompletne pri tom ignorujuc fakt, ze prave ten sukromny kapital je pricinou toho, proti comu akoze vsetci svorne bojujete... Nadnarodne korporacie uz davno prestali zaujimat nejake staty, tie korporacie uz davno stoja mimo vsetkych statov, stoja nad nimi, same sa stali statmi, neviazanymi na ziadne uzemie a narod, najvacsie z nich maju uz dnes vyssie rocne obraty, ako je HDP mnohych vyspelych statov... Tie korporacie roztahuju svoje chapadla po celom svete podla momentalnej existencie najlacnejsich zdrojov, najlacnejsej pracovnej sily, najvyhodnejsich podmienok atd... Tym korporaciam dnes uz ziadne staty v ceste nestoja, maju dostatocny kapital na to, aby statom svoju volu diktovali a ty chces riesit problemy rusenim statov, organizacnych struktur spolocnosti, si ty clovece normaly...? Aku konkretnu pozitivnu zmenu si slubujes od zrusenia statov...?

Nerobim si ziadne iluzie, samozrejme, ze mi na moju otazku nedokazes odpovedat... Doteraz si nedokazal definovat ani svoju predstavu kapitalizmu a ako som dnes zistil, ty nemas ani ponatia, koho voloviny tu vlastne siris...?


Adam Smith # MetyKedy45
-
 62% ( 3 people voted )
+
2016-09-18 19:11:27 256e82ed
Hufnágel, ty si ako právnik ktorý si pripravuje o to dlhší prejav o čo neistejšia je vec jeho klienta. :DDD
Last before the storm # RehyHidi50
-
 55% ( 1 people voted )
+
2016-09-18 20:24:08 55e4d234
Gejzáku, když opominu, že jsi sám nekonzistentní...i v jediném svém příspěvku (dobře, čím delší a obsažnější na klíčová slůvka, tím vyšší riziko nekonzistence, ale zase větší šance na vánoční prémie, co?:) Já nevím, mě žádná strana neplatí...abych jako ty dělal bordel v pojmech a co nejvíc překrucoval, dezinterpretoval, mátl a manipuloval.
To nějak není mojí zálibou lidem dělat...üž tak jim to dělá kdekdo...že, však ty víš...
Nicméně, poznám, když to dělá někdo jim-a to nemám rád, ale teď nemám čas zabejvat se každou tvojí větnou skopičinou, cos nasekal. Pouze řeknu, není to tak jak píšeš a vlastně ani nevím, co si vůbec myslíš, žes tím gulášem vysvětlil?:D

Jo a aby to fakt bylo na ty prémie (můžeš přihodit i tip kde přijdu k tomu náboru trollích brigošů, kam se na to chodí?) pro tebe, tak ukaž kde a v jakém kontextu používá Adam Smith (jenž je tak nějak taky etatistou-není "libertariánem" ani zbla.) termín KAPITALISMUS, natož "kapitalisti (což vypadá spíš na nějakej novodobej bolševickej pojem).
A jenom abych předešel nedorozumění...Nepleť si "kapitalisty" s "kapitalismem" (jedno je o "jedincích", druhé o "kapitálu"-což nejsou myšleny pseudopeníze v dnešní státní praxi. Kapitalismus by spíš popisoval nakládání s kapitálem než "povahy jednání jedinců" (to zas lépe rozebírá např. Mises).

cicham # RywyDiny51
-
 55% ( 1 people voted )
+
2016-09-18 21:26:06 4e88b28f
Ale samozrejme Hurvajs, normalni ludia nic nechapu, protirecia si, pisu voloviny, len hlupaci vsetkemu rozumeju, vsetko presne chapu, ale nikdy nemaju cas to vysvetlit a ked nieco napisu, tak normalni ludia sa z nich smeju len preto, lebo neboli schopni pochopit nesmiernu mudrost skryvajucu sa v ich slovach, ja tomu rozumiem Hurvajs, s hlupakmi to vzdy tak bolo, nemaj ziadne obavy... :-DDD

Nad sebou mas dalsieho tu otravujuceho hlupaka... Mozno spojite sily a spolu sa vam podari na svet priviest taku hlupost, aku si ludstvo doteraz ani nedokazalo predstavit...? :-DDD


Adam Smith # MetyKedy45
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-18 21:54:37 2ea5e605
Jo a když už se teda přiživuješ na manipulacích, tak by ses aspoň moh už naučit míchat "pravdivé interpretace se lží ve správném poměru, jestli ty seš poslední linie "obrany" státní ideologie (která je nástrojem lidí jdoucích přes mrtvoly, násilí a lži ke svým sobeckým cílům na úkor jiných), tak ji nečeká zářná budoucnost... To tedy ne:D Nic lepšího už tam nemáte?
Aha, pak už je pod tou slupkou jen váš osvědčený prostředek ke kterému se uchylujete, když snaha manipolovat "po dobrém" selže - totiž agrese. V tom jste zaostalí a vždy budete.

cicham # RywyDiny51
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-18 22:43:38 4e88b28f
Za svou zaostalost si můžete sami, protože je logickým důsledkem toho, že když vám stačí poroučet a nedobrovolně vnucovat a používat propracované metody manipulací a "technologie moci", tak vás ani váš "systém" (výplod) to nenutilo k dospět.

cicham # RywyDiny51
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-18 22:48:42 4e88b28f
Aka znovu agresia Hurvajs, co my tu podsuvas, zapisal si sa na kurz k FcKensiemu...? Ved ja ta podporujem, sam ti navrhujem dalsich clenov do tvojej uderky, nevidis to...? Podporujem ta aj napriek tomu, ze ani sam nevies definovat, co vlastne chces dosiahnut a budem ta podporovat aj v dalsich tvojich projektoch, ked napriklad zacnes rusit vedenia firiem, obmedzujuce slobodu ich zamestnancov, pocas pracovnej doby, alebo ked napriklad zacnes rusit letecku dopravu, ved Red Bull nam vsetkym da kridla, nie, tak naco by nam bola nejaka etatisticka letecka doprava, diktujuca nam, kedy mozeme lietat...? :-DDD


Adam Smith # MetyKedy45
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-18 23:12:36 894ac58d
No, ak môžem, keď som už bol spomenutý...Ciele ? Podľa mňa nič svetoborného. Iba sem - tam dať najavo, že učenými slovami maskované primitívne manipulovanie tzv. normálnych ľudí nie vždy a nie všade zaberá. Hehe, odkedy národný socialista cez vojnu, a bolševik po vojne vzletnými rečičkami o.ebal celé masy normálnych ľudí, nie je až taká ťažká identifikácia premotivovaných šarlatánskych honelníkov.

Nie nadarmo som spomenul obidve totality. V poslednom čase tvoja tradičná červeň začína trochu hnednúť, milý Gejza. Inak z marketingovo jediný správny prístup z hľadiska počtu ulovených duší. Kdekto tu lavíruje medzi socializmom a národným socializmom. Tzv. two in one, keď už hovoríme o marketingu, hehe.

FcKensie # HegaNojy80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-19 08:02:39 59ad0c66
FcKensie, ved presne o tom hovorim, cely cas hadzes dymovnicky narazkami na kadeco, zahmlievas vyuzivajuc osvedcene signalne vyrazy, odvadzas pozornost od diskutovanej temy pripisovanim mi toho, co som nikdy nepovedal, ako taky krivonosy sabesdeklovy hopsasa, ktoremu niekto nechce ist na ruku... Ak nie Kremel, tak Rusko, ak nie Rusko, tak VUML, ak nie VUML, tak bolsevici, ak nie bolsevici, tak socializmus, ak nie socializmus, tak agitacia – aktivizmus, nahananie oveciek, sarlatansky honelnici, len nikdy ani makke f k tomu co pisem... A to sa netyka len teba, ale vsetkych tu oxidujucich ludovych teoretikov kapitalizmu, do dnesneho dna z vas nevypadlo nic konkretne, vzdy len same prazdne agitky... Plutie a prskanie, nic viac...

Ja tu pritom neriesim ani konkretnu ideologiu, ani nenavrhujem implementaciu konkretneho hospodarskeho/spolocenskeho systemu, ani nikoho nikam nelanarim, zaoberam sa fundamentalnymi otazkami hospodarskeho a spolocenskeho systemu, hovorim len o tom, ako by veci mali byt a ako by v ziadnom pripade byt nemali, kritizujem konkretnu demagogiu, vyvraciam konkretne nezmyselne tvrdenia a vychadzam pri tom z konkretnych faktov, z reality, opierajuc sa vyhradne o suchu, vzdy konkretnymi logickymi argumentami podlozenu racionalitu... Prezentujem konkretne, moje vlastne, zo ziadnej ideologie neprameniace, tvrdenia... Ich podobnost s akoukolvek ideologiou je ciste nahodna...

Kedze som clovekom, ktoreho sa konkretny hospodarsky a spolocensky system v ktorom zijeme priamo dotyka, je logicke, ze poukazujem na jeho fundamentalne nedostaky a na zvratene vstupne predpoklady, na ktorych je postaveny... Aka je vsak vasa motivacia, sudruhovia ludovi teoretici kapitalizmu...? Co vas, aj napriek tomu, ze ziadnemu z vas sa dodnes nepodarilo kapitalizmus ani len definovat, nieto ho este aj obhajit racionalnou argumentaciou, nuti k produkcii bezobsaznych kapitalistickych agitiek...?


Adam Smith # MetyKedy45
-
 58% ( 2 people voted )
+
2016-09-19 11:40:11 b9659c8d
"Ich podobnost s akoukolvek ideologiou je ciste nahodna..."


Nno, milý Gejza, toto vyhlásenie mi to veľmi zjednodušilo. Vďaka za nahrávku. Poznáš ten rečnícky zvrat, tuším aj ty si ho už použil:


Rozmýšľa ako..., hovorí ako..., správa sa ako..., tak samozrejme je...


Za tri bodky si dosaď, čo len chceš.


Takže: Podľa tohoto sa človek ani nemusí veľmi okato hlásiť k tej - ktorej ideológii, aby bol dostatočne zrozumiteľný. Že ?


Čo sa týka problémov spoločnosti, netreba si myslieť, že napr. liberáli o nich nevedia, alebo nebodaj by ich nechceli riešiť. Akurát si nemyslíme, že čert sa dá vyhnať diablom, t.j. nejakou coolovou diktatúrou, alebo ak chceme, neprávosť neprávosťou. Lebo diktatúry s nimi idú pekne ruka v ruke. Heslo je evolúcia, event. Božie mlyny... Nehodiace sa škrtni.

FcKensie # HegaNojy80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-19 21:21:13 59ad0c66
Príjemne ma pobavila výzva, ak sa nemýlim adresovaná kabaretnému mudrlantovi, dosadiť si niečo sám namiesto troch bodiek. Pripomína mi to parafrázu na starý vtip ešte z čias budovania svetlých zajtrajškov a zároveň Truhlíkovu najpravdepodobnejšiu odpoveď: Žeby... žeby Lenin???


:-DDDDDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 55% ( 1 people voted )
+
2016-09-20 07:45:15 d425402c
Ozaj Pande-človek sa od teba veľa naučí--ako zmúdrieť z čias-ešte keď si bol- ako tak múdry-a parafrázuj si--som-alebo nie som taký múdry--žeby ...žeby-Len in?
ferda # XimaHifu28
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-20 14:15:29 58d4285f
FcKensie a opat certi, diabli, diktatura, rady co si netreba mysliet... Velmi ma tesi, ze liberali vedia o hospodarskych a z nich vyplyvajucich spolocenskych problemoch, len som dodnes akosi ziadneho liberala nepocul ich ani pomenovat...? Mozno som len nedaval pozor, mozes mi povedat, ktory pravicovy liberal, kde a kedy povedal, ze fundamentalnym problemom kazdej kapitalistickej spolocnosti je moznost akumulacie sukromneho kapitalu, pretoze zakonite vedie k diktature sukromneho kapitalu, teda k diktature - k totalitnej moci jeho majitelov, jednotlivcov, konajucich vyhradne v zaujme naplnenia svojich vlastnych sebeckych cielov, co bude vzdy v rozpore so zaujmom spolocnosti...? Ja si skutocne nespominam na ziadneho pravicoveho liberala, ktory by bol kedykolvek pomenoval fundamentalny problem kapitalizmu...
Od pravicovych liberalov som vzdy pocul len kapitalisticke agitky typu: len podnikatelia tvoria hodnoty, len sukromne podniky mozu fungovat efektivne, len majitelia sukromneho kapitalu su zarukou pokroku, neexistuje ziadny spolocny zaujem, kazdy clovek ma len svoje vlsatne zaujmy, zamestnanci su neschopne socky, ktore by bez investorov nikdy nic nevytvorili, atd... Nic z toho nie je pravda a preto sa pravicovi liberali ani nepokusaju tieto tvrdenia podlozit akymikolvek argumentami, velmi dobre vedia, ze ak napisu cokolvek konkretne, tak to bude mozne aj napadnut a vyvratit, preto sa vzdy uchyluju vyhradne k bezobsaznym agitkam a odvolavaniu sa na z kontextu vytrhnute tvrdenia velikanov zidackeho uctovnictva a ani tie vacsinou necituju, len uvadzaju ich volne liberalne interpretacie... Konkretne tvrdenia kohokolvek je totiz mozne vyvratit, aj tvrdenia tych velikanov zidackeho uctovnictva, preto je vzdy pravicovo liberalne bezpecnejsie sa akymkolvek konkretnym vyjadreniam vyhnut, nie...?

Uz Adam Smith, ktory nemal ani ponatia o kapitalizme, ktory mal za zivota moznost sledovat len jeho prve jemne naznaky, odhalil, ze clovek bude vzdy konat motivovany vyhradne svojimi sebeckymi zaujmami... K tomuto presvedceniu dospel po 17 rokov dlhom robeni si poznamok na zaklade pozorovani chovania sa po skotskych vrskoch pobehujucich Skotov... V tomto sa rozhodne nemylil, on to vsak rozsiril aj o tvrdenie, ze ak jednotlivcov nebudeme v ich konani nijako obmedzovat a nasledovaniu ich sebeckych zaujmov ponechame volny priebeh, tak to aj napriek tomu, ze ti sebecky konajuci jednotlivci o to nikdy nemali zaujem, nutne povedie k vseobecnemu blahu... Presne tejto tezy sa vsetci ludovi teoretici kapitalizmu dodnes drzia... Drzia sa jej napriek tomu, ze presne vidia k akemu vseobecnemu blahu to viedlo... Adam Smith si urcite nedokazal ani predstavit, ze raz by mohli existovat nadnarodne korporacie s rocnymi obratmi prevysujucimi HDP mnozstva krajin a vyske tychto obratov aj zodpovedajucej hospodarskej a politickej moci... Napriek tomu uz v polovici 18. storocia, v obdobi rozbiehania sa prvej priemyselnej revolucie, svoje vlastne tvrdenie sam spochybnil vyjadrenim obavy, ze takto by to po tom, co by vdaka ich sukromnemu kapitalu podnikatelia ziskali moc, ci uz len na trhu, alebo aj politicku, asi celkom nefungovalo a nasledovanie sebeckych zaujmov jednotlivcov disponujucich sukromnym kapitalom, by ani pre trh a ani pre spolocnost asi az take prospesne asi nebolo...? Toto som ale nikdy ziadneho liberala povedat nepocul, aj ked opravnenost Smithovych obav bola historiou jednoznacne potvrdena... Vzdy len ten z kontextu vytrhnuty volne liberalne interpretovany selektivny vyber, ktory zapada do bezobsaznych kapitalistickych agitiek...

Uz v predchadzajucom prispevku som ti napisal, ze sa zaoberam fundamentalnymi otazkami hospodarskeho a spolocenskeho systemu a podkladajuc svoje tvrdenia faktami a racionalnymi argumentami hovorim len o tom, ako by veci mali byt a ako by v ziadnom pripade byt nemali... Neriesim sposoby dosiahnutia stavu racionalneho spolocenskeho systemu a z toho logicky vyplyvajuceho udrzatelneho hospodarskeho systemu, konkretne hovorim len o tom, preco a ako by tieto systemy mali vyzerat...

Ty toto samozrejme velmi dobre vies, tiez velmi dobre vies, ze nemas ako vyvratit ziadne z mojich tvrdeni, realitu nie je mozne spochybnit racionalnymi argumentami, poukazujem na principialne rozpory, nie filozoficke, ale na z objektivnej reality vychadzajuce fundamentalne racionalne rozpory, na zaklade ktorych predkladam nevyvratitelne logicke konkluzie a ty na ne aj napriek tomu, ze o tom velmi dobre vies, sustavne reagujes bezobsaznymi agitkami a pokusmi o kapitalistickymi demagogmi ucelovo zavedene signalne ideologicke nalepkovanie... Z tohto dovodu sa opatovne pytam, co ta k tomu motivuje...? Aky je tvoj ciel...? Co konkretne si od toho slubujes/mas za ulohu dosiahnut...?

Ano, niekedy pouzivam priklad sylogizmu: "Ak to vyzera ako kacka, chodi to ako kacka a kvaka to ako kacka, tak to musi byt kacka" a rozhodne ma pobavilo, ze prave ty si sa tentokrat do svojho mutenia vody rozhodol zatahiahnut aj vyhradne na striktnej logike postavenu dedukciu... Ak totiz kedykolvek dojde k stretu ludoveho internetoveho teoretika liberalneho kapitalizmu s pravdou, konkluzia jeho sylogizmu bude vzdy rovnaka, napriklad: Vyzera to ako zirafa, lieta to ako orol, plave to ako stuka a pise/hovori to pravdu, tak to musi byt zajac a opat bez ciapky... :-DDD


Adam Smith # MetyKedy45
-
 58% ( 2 people voted )
+
2016-09-20 15:51:16 4df7b5a2
Gejzo, jsi zajímavě "naruby":D
Přičemž ses pořád ještě nenaučil správně namíchat tu jedovatou manipulační směsku, která bude konečně fungovat tak jak má a ne tak jak ani nezamýšlíš (anebo ano?..Pak jsi vychytralejší než tvůj klient-patrně obdobně jako u jiných trollů vezdejších-..nějací to orgáni z pozadí- státních politických stran. A dokazuje to přiblblost těch, kterým sloužíš:D Na to je tě škoda a oni by si na tebe měli dát pozor, nemysli však, že si tak necháváš diverzní vrátka k případnému opportunistickému "profesionálnímu přeskočení"...)

Pozastavme se nyní u prapodivného nedefinovatelného novotvaru "všeobecné blaho".
Co to je? Jak se to pozná? Jak se dosahuje? Co to obnáší? Kdo to určuje? Kdo to smí měnit, atd.
Co k tomu můžeš uvést na vyučenou?

zauc # LabaWawi59
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-21 00:27:27 4e88a5d9
Pozastavme se nyní u prapodivného nedefinovatelného novotvaru "všeobecné blaho". Co to je? Jak se to pozná? Jak se dosahuje? Co to obnáší? Kdo to určuje? Kdo to smí měnit, atd. Co k tomu můžeš uvést na vyučenou?

Hurvajs, prekvapuje ma, ze prave ty v tom nemas jasno, predsa aj ty, ako rusitel statu, sa prave o vytvorenie podmienok umoznujucich dosiahnutie vseobecneho blaha udajne snazis...? Toto je hlavnou tezou vsetkych obhajcov kapitalizmu, ci uz realneho, alebo fiktivneho (to je tvoj pripad)...

Smith, co logicky vyplyva z doby v ktorej zil, tvrdil, ze bude bude jednotlivcovi umoznene nasledovat svoje sebecke zaujmy, nechcene tym sposobi rozvoj domaceho priemyslu, akoby bol pri tomto vedeny neviditelnou rukou trhu... Tato myslienka bola neskor ludovymi teoretikmi kapitalizmu rozvinuta podla stupna ich extremizmu roznymi sposobmi, ale vsetci do jedneho sa zhodli v tom, ze pre spolocnost to bude znamenat vseobecne blaho v zmysle rozvoja domacej ekonomiky, ako dosledku technologickych inovacii, plynucich zo sebeckeho konania jednotlivcov...

Tvoja interpretacia by bola najblizsie asi tomuto: Ak nikym a nicim nijako neobmedzovany jednotlivec bude konat sebecky vyhradne v zaujme vlastneho zisku, povedie to k vseobecnemu blahu celej spolocnosti...

Ano, kapitalisticki uctovnici na zaklade Smithovho tvrdenia dodnes siria demagogiu, ze len nikym a nicim nijako neobmedzovany akumulator sukromneho kapitalu, sebecky konajuci vyhradne v zaujme vlastneho zisku, moze zabezpecit technologicky pokrok - rozvoj priemyslu, z ktoreho udajne vyplyva vseobecne blaho... Uplne pri tom ignoruju fakt, ze Smith pri svojom tvrdeni vychadzal z pociatkov priemyselnej revolucie, z obdobia, kedy sebecky podnikatel bol zaroven aj jedinym inovatorom svojich vlastnych vyrobnych prostriedkov, kedy napriklad sposobil prechod od rucnych krosien (tkacskych stavov), ku krosnam mechanickym a tiez fakt, ze ak podnikatel zacne v zaujme vlastneho zisku zamestnavat inych, jeho sebeckost sa logicky nutne prejavi aj v podmienkach prace, ktore im bude ochotny vytvorit a aj v ich odmenovani... Nehovorim uz ani o tom, ze nositelia technologickeho pokroku su uz davno od akumulatorov sukromneho kapitalu uplne oddeleni, oni su uz davno len ich zamestnancami... Na tento fundamentalny rozpor v ich tvrdeniach dnes ludovi teoretici kapitalizmu reaguju vyhradne popularnym agitacnym heslom: neschopne sa o seba postarat zamestnanecke socky, zavidiace schopnym tvorcom hodnot a nositelom pokroku, tuzia tych schopnych tvorcov hodnot a nositelov pokroku obrat o ich poctivo zarobene peniaze a na nom sa to pre nich aj konci... Smith hovoril vyhradne o jednotlivcoch inovatoroch, hladajucich sposoby zvysenia svojho zisku technologickymi inovaciami, nehovoril o bankaroch, investoroch, financnych zralokoch z burz, o dnes najvykonnejsich akumulatoroch kapitalu, ktorych tvorba sukromneho kapitalu je postavena vyhradne na spekulaciach a ich sebecke zhodnocovanie ich vlastneho sukromneho kapitalu nema nic spolocne nielen s technologickym pokrokom, ale castokrat ani s konkretnym fyzickym produktom, ktory by nimi naakumulovany kapital aspon realne kryl...

Nikym a nicim neobmedzovanu sebeckost konania jednotlivca nie je mozne selektivne spajat len s jedinym jej vedlajsim ucinkom v podobe technologickeho pokroku v zaciatkoch prvej priemyselnej revolucie, ale predovsetkym je nutne ju spajat s ludskou vynaliezavostou ako vydrbat so systemom... Ak jednotlivcovi poskytneme moznost vydrbat so systemom, tak s nim aj vydrbe... Ak mu dame moznost vytvarat svoj sukromny kapital zo vzduchu, tak ho zo vzduchu vytvarat aj bude... Ak mu dame moznost beztresne kradnut, tak bude kradnut... Ak postavime cely hospodarsky a spolocensky system na tomto principe, na principe kto z koho, kto s kym viac vydrbe, tak logicky na povrch vzdy vyplavaju najvacsi odrbavaci, podla ludovych teoretikov kapitalizmu, najschopnejsi tvorcovia hodnot a nositelia pokroku - vseobecneho blaha...


Ja spolocnost posudzujem na zaklade zivotneho standardu jej najchudobnejsieho clena, podla toho ako zije, co si moze dovolit, aky ma pritup k vzdelaniu, zdravotnej starostlivosti atd... Taketo nazory su vsak dnes uz zakazane a ich siritelia su za ne niekedy aj trestani... Podla uctovnickych ludovych teoretikov kapitalizmu, vseobecne blaho = hospodarsky rast (pravidelne sa zvysujuci HDP)... Takze podla tych uctovnikov je vseobecne blaho to, v com prave zijes, udajne to spoznas podla toho, ze mas pristup k internetu, dosiahnut to dokazu vyhradne akumulatori sukromneho kapitalu z Wall Street a vyhradne oni vseobecne blaho aj urcuju a mozu menit...


Adam Smith # MetyKedy45
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-21 18:59:55 d4e39f27
bude bude = ak bude :)


Adam Smith # MetyKedy45
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-21 19:03:27 d4e39f27
Hufnágel, takže zase namísto jasné odpovědi na to co je to tebou zmiňované "všeobecné blaho", kterýmžto pojmem cosi zaštiťuješ aniž bys byl konkrétní
-si tu sepisuješ slohy-kdo to má furt číst? Takový traktáty (inspiraci Marxem? Šílené tlustý bichle, rádoby "učený" styl jazyka a věci co jdou normálně říct jednou větou-natažené nejmíň do pěti a zaonačené k nepochopitelnosti. Prostě děs.)
Tvá trollí kariéra je v ohrožení, leč dobře tomu pro tebe-ještě budeš jednou rád...když půjdeš od válu včas.

zasvecenci # XiquPexy19
-
 55% ( 1 people voted )
+
2016-09-21 19:15:14 4e888ee1
Hurvajs a ci ja ta nutim citat moje komentare a reagovat na ne bezobsaznymi natvrdlymi kecami...? Ved len v tomto vlakne som uz viackrat napisal, ze ani jeden z vas nie je okrem bezobsaznych agitiek a signalneho nalepkovania k nim povedat absolutne nic, ze nedokazete poskytnut ani jediny racionalny argument, ze dokonca nedokazete ani definovat, co vlastne chcete dosiahnut...? Napriek svojmu udajnemu boju za slobodu jednotlivca ti dodnes nie je jasne ani to, ze citanie kohokolvek komentarov a reagovanie na ne, je vecou tvojho slobodneho vyberu, tvojho absolutne slobodneho rozhodnutia...?

Ak sa nedokazes vyrovnat s faktom, ze vdaka citaniu mojich komentarov si nuteny si uvedomovat vlastnu blbost, tak ich alebo necitaj, alebo ak ich uz nedokazes necitat, tak si frustraciu tym sposobenu kompenzuj vyfackanim svojho macika a nie robenim zo seba este vacsieho vola trapnymi pokusmi ma opluvat, lebo to tvoju frustraciu bude zakonite len nadalej zvysovat, az ta z toho nakoniec slak trafi...? :-DDD


Adam Smith # MetyKedy45
-
 55% ( 1 people voted )
+
2016-09-21 20:01:50 d4e39f27
Nevykrucuj se. Prostě jsi i při svém obvyklém "objektivním zadefinováním pojmů" ani neudělal vysvětlovací legendu pro TEBOU používaný pojem- "všeobecné blaho". Což se divím při tvé oblibě definic na zem spadlých. Čím to asi bude, že se tomu výhýbáš?
Protože prostě nevíš, naběh sis sám na macíka a pak ještě třináckrát ses sám napích.

o-ou # XoguRisu04
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-21 20:17:04 4e888ee1
Hurvajs, dalej robis zo seba blbca...? Ziadas aby som ti ja vysvetloval tebe podobnymi exotmi pouzivanu demagogiu, aby som ja definoval nekonkretne pojmy pouzivane vo vasich vlastnych agitkach...?

Jasne som predsa napisal: "Ano, kapitalisticki uctovnici na zaklade Smithovho tvrdenia dodnes siria demagogiu, ze len nikym a nicim nijako neobmedzovany akumulator sukromneho kapitalu, sebecky konajuci vyhradne v zaujme vlastneho zisku, moze zabezpecit technologicky pokrok - rozvoj priemyslu, z ktoreho udajne vyplyva vseobecne blaho...", opakujem "...z ktoreho udajne vyplyva vseobecne blaho..."... To je tvrdenie uctovnickych demagogov a ako to vseobecne blaho podla nich presne vyzera, sa preto musis opytat ich, nakoniec aj seba sameho, ty predsa tiez tvrdis, ze zrusenim statu sa vyriesia vsetky problemy, tak asi vtedy by to vseobecne blaho nastalo, nie, ci z akeho dovodu chces zrusit stat, aby nastal teror, bezpravie a vseobecne urepenie...? :-DDD

Vyraz blaho znamena dobro, prospech, pocit stastia, spokojnosti, az blazenosti jednotlivca... Vyraz vseobecny znamena univerzalny, tykajuci sa vsetkych a vsetkeho... Ak tieto dva vyrazy spojis, vtznam toho pojmu bude dobro, prospech, pocit stastia a spokojnosti pre vsetkych, alebo ak chces, univerzalny pocit stastia vsetkych jednotlivcov... Necitis ho, ved udajne aj na Morave mate kapitalizmus...? Nie si blazeny z toho, ze vyhradne vdaka svoje sebecke ciele osobneho zisku nasledujucim kapitalistom mas dnes na nohach topanky...? Nie vzdy to tak bolo, v socializme ludia nemali topanky a ti co ich mali, to boli vsetko bolsevici, ktori ich ukradli kapitalistom... Bez kapitalizmu by nikdy nebol vznikol ani feudalizmus, nehovoriac uz ani o vyspelej otrokarskej spolocnosti...

Co sa mi este Hurvajs pokusis pripisat, ze som vymyslel aj kapitalistickou demagogiou pouzivane pojmy volny trh, sloboda, hospodarsky cyklus a slnecne vetry...? Jasne som ti povedal, ze okrem bezobsaznych kecov a plutia na svojich oponentov nie ste ani jeden schopny vyprodukovat nic ine... Na zaklade coho ocakavas, ze ja vam budem vysvetlovat vase vlastne prazdne kecy... Ak ich nedokazete vysvetlit sami, mozno by ste sa nimi mali prestat konecne ohanat, nie...?

Pojem vseobecne blaho som v zivote pouzil 6x a to vyhradne v tomto konkretnom vlakne a vzdy v suvislosti s tvrdeniami uctovnickych demagogov, teoretikov kapitalizmu... Vacsina z nich uz podochla, ale stale este mozes zavolat Hoppemu, on je tiez rusitelom statu, libertarianom a anarchokapitalistom, teda tym, ktory si Smithovo tvrdenie vysvetluje najextremnejsim moznym sposobom, on urcite bude vediet, co konkretne tym vseobecnym blahom myslite...? Ak ti nebude dvihat, mozes tiez skusit Rockwella, alebo Blocka... :-DDD


Adam Smith # MetyKedy45
-
 50% ( 4 people voted )
+
2016-09-21 23:56:34 d4e39f27
Ajjajaj, že racionálne argumenty...! Keď zvážime, že svojim spôsobom aj Dolfi, Josif, Polpot, Pinochet, atď. ich mali racionálne, tak by som sa nimi až tak nevystatoval, Gejzo. Hehe, ale inak áno, Smith si ozaj mohol radšej do jazyka hryznúť, keď nabádal byť sebeckým. Lebo čo dnes vidíme ? Chudákom moslimom niekto narozprával, že existujú miesta, kde tie svine kapitalistické, bohvie z akých sebeckých dôvodov, údajne vytvorili taký sociálny systém, ktorý takmer vyčerpáva pojem všeobecné blaho. A tí dôverčiví pakovia to "všeobecné" zobrali doslova, hehe.


Hm, ešteže padol socík. Dnes to všeobecné blaho by zrejme ochutnávali u nás.

FcKensie # HegaNojy80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-22 08:31:48 59ad0c66
Pozorne som si prečítal celú diskusiu. Záver z toho je jednodúchý . Okrem Smith ste ostatní diskutujúci obyčajní prázdní HLUPÁCI:

nahodny citatel # KabaDunu50
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-22 09:27:20 b07efc0c
Jasnačka. To bolo ihneď jasné, že ako velmo pozorne. Ale inak celkom dobrý postreh. Osobne v čase písania som bol naozaj prázdny, ako obyčajne. Hm, zvážiť, či nasledovať Smiťáka, a začať si dodávať odvahu, lebo však in vino veritas ?
FcKensie # HegaNojy80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-22 13:10:44 59ad0c66
Som úžastnutý nad "trpezlivosťou "--zdlhavou -- vo vysvetľovaní a usmerňovaní myšlienkových pochodov istých "neznalcoch dejinných skutočností" a "snaživcoch chtivých čosi povedať na obhajobu dneška či hlavne kritiky minulosti" samozrejme s minimom riešení... A . Smith 45... porovnávať Vaše "dianie " s vyložene --- REAKĆNOSŤOU -- "reakcionárov" tu pôsobiacich ... je už ...skoro zbytočné. Isté kritéria v intelekte , vedomostiach , nachádzania riešení , objektivite a bezinvektívnosti...nie sú v prevahe Vaších oponentov.
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-24 19:17:51 58d4289b

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
o   sedem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Nebyť štátu, zarábali by sme možno až 10x viac


Nebyť štátu, zarábali by sme možno až 10x viac
Zoberme si niekoho, kto zarába 700 eur v hrubom, čo je zhruba priemerná mzda. V čistom dostane 547 eur, ale zamestnávateľa stojí 946 eur. Z tých 547 eur pri bežnej spotrebe zaplatí 20% ...
TrueCrypt skončil kvůli NSA, která vyhrožovala vývojářům
NOVÁ STUDIE ŘÍKÁ, ŽE MLÉKO NENÍ PRO LIDSKÉ TĚLO PROSPĚŠNÉ
Mračna nad Evropou: Konec prosperity

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0593 s
good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo