Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

HLAVNÝM PROBLÉMOM KAPITALIZMU JE, ŽE ŽIADNY NIE JE


HLAVNÝM PROBLÉMOM KAPITALIZMU JE, ŽE ŽIADNY NIE JE

Martin Vlachynský je analytikom v think tanku INESS. Asi nikto na Slovensku neposkytuje takú kvalitnú argumentačnú muníciu pre ľudí, ktorí si chcú ubrániť vlastné poctivo zarobené peniaze pred štátom, akogood guys z INESSu.
Martin sa v rámci projektueurokriza.skvenuje týždenníku Budiž Euro! a pravidelnému vyčíslovaniu nákladov záchrany eurozóny v EuroBill. Na európske témy je jednoznačne odborník na slovo vzatý. Rozprávali sme sa s ním o eure, únii, kríze, bankovníctve a vůbec.

Vráťme sa na úvod do roku 2009. V čase prijímania eura si okrem Jura Karpiša nespomínam nikoho, kto by nebol nadšene za. Prečo tak málo kriticky naladených ľudí v tej dobe?
Euro bolo vnímané ako úspech. Dovtedy nás všetci predbiehali, či už pri vstupe do NATO alebo v čase prístupových rokovaní do Európskej únie. Ale v eure sme ich predbehli my a bolo vnímané ako národná hrdosť.

Aký je tvoj základný argument proti euru?
Prakticky sa ťažko dá predstaviť spôsob, ktorým by sa dalo zamedziť tragédii spoločnej pastviny v eurozóne.
Teda, že sa vlády jednotlivých štátov snažia z eurozóny vytiahnuť výhody na úkor ostatných štátov. Ako keď v Grécku, Španielsku, Portugalsku zleteli úrokové miery a obrovský príliv kapitálu umožnil, aby si vlády mohli dovoliť stavať, čo chceli.

Nie je to ale problém skôr súkromných veriteľov, ktorí nakupovali štátne dlhopisy aj s nízkym úrokom? Štát bol pumpovaný lacnými peniazmi a tie pochádzali od súkromného sektoru.
Ale ten súkromný sektor de facto mal zagarantované, že sú to dlhopisy kryté eurozónou, aj keď to nebolo vyslovene povedané.

Martin Vlachynský

Martin Vlachynský

Môžme povedať že investori správne počítali s tým, že politici im nakoniec ich straty zaplatia?
Niektorí sa aj prerátali. Cyprus pohorel na tom, že mal grécke dlhopisy. U nás poštová banka spravila slušnú stratu na gréckych dlhopisoch. Ale tie straty vďaka európskej pomoci zďaleka neboli také, ako mohli na voľnom trhu byť. Takže ich predpoklady o tom, že tie štáty budú podržané, aj keď nie úplne na sto percent, sa potvrdili.

Aký bol podľa teba pôvod dnešnej ekonomickej krízy?
Z európskeho pohľadu pri vzniku eura vznikli aj implicitné garancie pre problematické štáty juhu. Znamenalo to, že sa tam nahrnulo strašné množstvo kapitálu. Vznikla bublina na trhu nehnuteľností, ale aj vo verejných financiách. Brutálne narástli príjmy vlád a tým aj výdavky.

Tvrdíš teda, že bez eura, by kríza v Európe nebola?
Nebola by v takej podobe, keď sa vlastne prenáša z jedného štátu do druhého. Ale príčina krízy sa nedá popísať jednou vetou. Stále tu máme USA, ktorých sa euro netýka. Mali tam dotcom bublinu, strašne nízke úroky, Clintonovu politiku vlastného domu pre každého Američana. Sú to dve veci, ktoré sa nakopili v rovnakom čas a spôsobili to, čo tu máme teraz.

Nemohlo by eurokrízu vyliečiť zavedenie nordického eura pre Nemecko a štáty severnej Európy, ktoré sú výrazne ekonomicky kompatibilnejšie, zatiaľ čo Francúzi a juh by si ponechal akési mediteriánske euro?
Euro je politický projekt, ktorý má zjednocovať. A je to ešte taký výmysel Francúzov na Nemcov ako im vykopnúť z ruky ekonomický konzervativizmus. Akonáhle by prišlo k takémuto rozdeleniu na dve eurá, tak by to bol výrazný problém pre európsku úniu a nieslo by to so sebou veľké zmeny.

Čo považuješ za kľúčovú udalosť krízy?
Podľa mňa kľúčová udalosť ešte neprišla. Bolo tu mnoho míľnikov, ale žiaden z nich nebol až tak vyložene drastický, že by to znamenalo totálny obrat vo vývoji Európy. Ten podľa mňa príde v dobe, keď sa v krajinách ako Grécko, Španielsko, Taliansko dostane k vláde strana ako Syriza, Podemos, alebo podobne. A povedia "My tie dlhy nesplatíme a eurovalu nič nevrátime". To bude ten historický moment, keď eurozóna bude musieť rozhodnúť čo ďalej. Či to v tejto podobe zabalíme a nejak to pretvoríme, alebo sme jedna federácia aj s masívnymi finančnými presunmi.

Takže získanie vládnej väčšiny europesimistickej strany v štáte eurozóny?
Skôr keď naplnia to, čo hlásajú. Neviem aká je reálna politická sila týchto strán. Možno keď Syriza príde k moci v Grécku, tak ich komisia dokáže ukecať a budú to ťahať ďalej. Ale sú tu hnutia ako Podemos, pani Le Penová, Five stars movement, všetko hnutia, ktoré hovoria o tom, že akonáhle sa dostanú k moci a budú ju schopní aj uplatniť, tak obmedzia konsolidáciu a splácanie dlhov.

V aktuálnych eurovoľbách získalo množstvo europesimistických poslancov kreslá v parlamente.
Na jednej strane, v sedemstočlennom parlamente stále máličko, na druhej strane, sú to strašne rozdielne strany. Keď sa pozrieme na Faragea, Svobodných, Sulíka nachádzajú nejakú spoločnú tému v odpore voči Bruselu, ale sú to dosť rozdielne strany. A samotný parlament nemá výraznú moc, je len jednou zo zložiek moci. Preto si nemyslím že tieto euroskeptické strany budú minimálne po týchto voľbách nejakým výrazným nositeľom zmeny.

Aký máš názor na Faragea?
Keď sa pozriem na jeho výroky o imigrantoch, ako berú prácu Britom, nieje to niečo, s čím by som mohol súhlasiť. Vítam ho ako svieži rétorický vietor v parlamente, keď hovorí veci, ktoré si bežní ľudia myslia, ale nieje to môj politický vzor.

Európska centrálna banka a FED riešia štátne zadĺženie rôznymi spôsobmi. Vedel by si vysvetliť rozdiel?
Hlavný rozdiel je v tom, že zatiaľ iba FED spustil ten pravý Quantitative Easing, FED nakupuje aktíva na trhu. Vytlačí peniaze, nakúpi dlhopisy.

Ale iba dlhopisy americkej vlády?
Áno, ale boli tam aj hypotekárne toxické aktíva.
ECB to v podstate spravila len v SMP (Securities Markets Programm) programe, keď nakúpila talianske, španielske dlhopisy. Ale to, čo ECB robí primárne je LTRO (Long-Term Refinancing Operation), čiže požičiava bankám peniaze na tri, aktuálne štyri roky. Tým, že sú LTRO pôžičky časovo obmedzené, tak sa peniaze po čase vracajú. Čiže tie efekty sú trošku iné.
ECB minulý rok odsúhlasila OMT (Outright Monetary Transactions) program, čo je program nákupu štátnych dlhopisov na sekundárnych trhoch, ktorý nahradil SMP, ale stále ho neaktivovala. Je taká zbraň číhajúca v pozadí a to by sa stalo takým pravým kvantitatívnym uvoľňovaním. Minimálna inflácia, hroziaca deflácia, stále zvyšuje pravdepodobnosť, že aj ECB prikročí ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu. Ale zatiaľ iba naliala peniaze do bánk a tie sa postupne vracajú.

Ktorý zo spôsobov považuješ za menej nebezpečný?
Ťažko povedať. FED má v rukách dolár, ktorý je stále rezervnou menou. Má na trhu silu, ktorá je oveľa väčšia ako euro. Svetový trh je schopný pohltiť dolárov oveľa viac ako eur a preto sú schopní exportovať infláciu do cudzích krajín. Pri ECB je to čiastočne obmedzené.
Zároveň sú ako keby dve eurozóny. Jadro a periféria. Periférne grécke a španielske banky fungujú mnohé len vďaka ELA (Emergency Landing). Vďaka tomu majú od ECB peniaze aby prežili, lebo na medzibankovom trhu im nechce nikto požičať.
V USA je bankový trh oveľa pevnejší.

Američania nemajú také obrovské banky.
Napriek tomu, že ľudia majú svojskú predstavu o Wallstreet a amerických bankách, tak európske banky sú oveľa väčšie ako americké. Čo už je dané aj tým, že firmy sa tam financujú cez vlastné dlhopisy, alebo cez akciový trh. U nás to funguje skôr cez tie bankové úvery. A preto to aj viac dopadá na ekonomiku, keď úverovanie cez banky nefunguje. Firmy to oveľa viac cítia.

Pred časom sme tu mali taký zaujímavý fenomén, Nemci si požičiavali za nulové úroky. Ako to funguje? Veriteľ poskytne peniaze a dlžník mu po dobe splácania vráti rovnakú sumu?
Áno.

Ako do toho niekto môže ísť?
ECB cez LTRO požičala bilión EUR. To znamená, že v bankách a finančných inštitúciach sa ocitlo značné množstvo cashu. Keď má takáto inštitúcia cash, tak s ním môže spraviť tri veci: zmeniť si to na hotovosť, čo je pri miliardách nezmysel. Druhou možnosťou je uložiť peniaze v centrálnej banke. Tá má ale momentálne na istých depozitoch záporný úrok. Alebo tretia možnosť, požičajú to do ekonomiky. Ale na to musia byť relevantné projekty. V bankách prebieha Asset Quality Review ECB kontroluje aké aktíva majú banky, ako sú zdravé. Každá banka sa snaží vyzerať čo najzdravšie. Nechce ísť do úverov, ktoré by mohli mať znamienko rizika.
Dvojročné nemecké dlhopisy majú výnos nula, desaťročné jedno percento. To je síce strašne málo, ale z tých alternatív, čo sa ponúkajú, je to pre finančnú inštitúciu možnosť na zváženie. Sú to triple A dlhopisy, v ECB ich môžu zložiť ako collateral (záruka, pozn. aut.) a bez haircutu (percento znížené z hodnoty záruk, pozn. aut.) dostať nový cash a pustiť sa do toho istého znova.

Rovnaká otázka k záporným úrokom na účtoch v ECB. Ak tam má banka peniaze, tak ich suma sa postupne znižuje?
Áno, ale voči tým alternatívam, ktoré banky majú, je to stále významná možnosť, pre ktorú sa pri určitom percente svojich financií rozhodnú.

Príde mi to ako taká smiešna hra.
Takto vyzerá bankovníctvo dvesto rokov. Monetárna politika vyzerá tak, že centrálna banka ťahá za páky ako úrokové miery, povinné rezervy, atď. A nejakým spôsobom sa snaží ovplyvňovať kolobeh peňazí v ekonomike. Keď sa zdalo, že sa ekonomika začína prehrievať a rastie inflácia, tak sa zdvihli úrokové miery a svojim spôsobom sa vysali peniaze z reálnej ekonomiky nazad do centrálnej banky. Naopak, keď hrozila recesia, tak miery poklesli a peniaze sa z centrálnej banky rozliali po ekonomike. S príchodom krízy, ale tento tradičný nástroj nefunguje akoby to centrálna banka chcela.

Ako to mainstream predpokladá?
V podstate áno.
Klasická monetárna politika zlyháva už aj na tom, že sme sa najprv dostali na hranicu nulových úrokov, šli sme do záporných úrokov, ale čo ďalej? Už ostáva iba kvantitatívne uvoľňovanie a to je vnímané ako extrémny nástroj. Kým predtým to bolo iba manipulovanie s peniazmi, teraz je to už je vyložene tlačenie peňazí nakupovanie aktív za vymyslené nové peniaze. Čo aj mainstream vníma ako extrémny ťah. Ale v situácii, v akej sa nachádza ECB, sa klasické nástroje už vyčerpali.

Stúpenci rakúskej ekonomickej školy čakajú na infláciu už hodný čas. Zatiaľ sa nedočkali.
Stačí sa pozrieť na indexy amerických akciových trhov a tá inflácia je tam hneď vidieť. V Amerike možno došlo k nejakému ozdraveniu, ale tie rasty tam boli slabučké a akciové trhy momentálne dosahujú historické maximá.

A prečo sa to neprejavuje na štatistickej miere inflácie?
Treba rozlišovať Európu a Spojené Štáty.
Voľný cash v Spojených štátoch priteká do akciového trhu a nedostáva sa do spotrebnej ekonomiky. Zároveň sa ho darí do značnej miery exportovať do sveta.
V Európe sme si to už popísali. Keď sa napríklad pozrieme na vývoj úrokových mier štátnych a firemných dlhopisov, tak sú presne opačné. Kým úroky na štátnych dlhopisoch v Európe dosahujú rekordné minimá a španielsky dlhopis je len o trocha drahší ako nemecký, tak spread medzi firemnými dlhopismi v jednotlivých štátoch od roku 2008 rastie. Banky majú množstvo peňazí, ale pre ne nieje racionálne púšťať ich do reálnej ekonomiky. Najlepšie je nakúpiť štátne dlhopisy, napríklad ten nemecký s výnosom jedno percento, dať ho ako collateral do ECB. Dostanú ďalšie peniaze a môžu nakúpiť ďalšie štátne dlhopisy. Aj keď sú tie výnosy v desatinách percenta, tak to dokážu dostatočne točiť, aby slušne zarábali. V porovnaní s rizikom, ktoré sa nachádza v reálnej ekonomike. Najmä v krajinách, kde je hospodárstvo momentálne totálne zamrznuté, ako Grécko, Španielsko, Portugalsko.

Momentálne máme defláciu.
Pohybujeme sa oficiálne okolo nuly.
Celé to ale stojí na tom, čo sa stane s dlhmi v Európe. Eurozóna má úroveň dlhov niekde cez 90 percent HDP, neustále rastú a deficity sa nedarí krotiť. Otázka je, ako sa to bude riešiť. Existuje možnosť, že štáty začnú reálne tvrdo konsolidovať. Zmení sa dôchodkový systém, zmenia sa sociálne systémy, zmení sa zdravotníctvo a prídu skutočné reformy. Pretože škrty platov učiteľom alebo úradníkom sú len desatinky.
Ak sa to nestane, tak príde k momentu, kedy dlh prekročí určitú mieru. Vtedy investori prestanú veriť sľubu ECB, že keď príde prúser, tak dlhy nakúpi. A začnú požadovať naplnenie sľubu. Vtedy ECB začne nakupovať dlhopisy a príde pravé kvantitatívne uvoľňovanie.

A vtedy začne hroziť hyperinflácia?
To nemusí byť weimarské Nemecko, kde deti na vozíkoch nosia kopce bankoviek. Už desaťpercentná inflácia, čo zďaleka nieje hyperinflácia, a na Slovensku sme ju zažili v deväťdesiatych rokoch, je strašne nepríjemná pre ekonomiku. Kolaps meny považujem za menej pravdepodobný.

A pár rokov desaťpercentnej inflácie by podľa teba tie naakumulované dlhy neporiešili?
Inflácia dlhy nikdy neporieši. Verejné financie sú bez reforiem nastavené tak, že generujú deficity. Počiatočný šok z inflácie možno dokáže zredukovať časť dlhov, ale určite to nieje riešenie.
Je to len spôsob ako valiť tú snehovú guľu ďalej dlhšiu dobu. Ak sa začnú nakupovať aktíva, tak inflácia začne stúpať. Ale už v momente, ako sa dostaneme k inflácii 10-12%, tak sa spustia alarmy u voličov. To už bude situácia, keď inflácia už nebudú len "rakušácke reči", ale bude to reálny problém. Vtedy centrála banka, ak bude konzervatívna, tak zatiahne brzdu. To bude znamenať reštrukturalizáciu dlhov veľkých štátov. Alebo sa inflácia jednoducho utrhne.
To ale nepokladám za pravdepodobné skôr by potom prišlo k rozpadu eurozóny. Nemci by povedali, že toto už ďalej nemôžu znášať a jednoducho Francúzi, Taliani starajte sa o seba sami.

Svojho času sme v celej Európe žili eurovalmi, teraz akoby sa pod nimi zľahla zem.
Skutočný efekt mal až OMT program nakupovanie dlhopisov európskou centrálnou bankou. Keď si spomíname nato, čo sa tu dialo v tom 2011, keď padla slovenská vláda, tak išlo o to, aby sa mohol dočasný euroval navýšiť. Vláda padla, zvýšenie sa odsúhlasilo, ale euroval následne nedokázal na trhu nájsť záujemcov. Investori mu jednoducho neverili.

Takže euroval je v podstate fiasko?
Vráťme sa do roku 2011, keď leteli prudko hore úroky na dlhopisoch Talianska a Španielska. Hrozilo, že Taliansko padne. Malo sedempercentné úroky, čo bol totálny hrozil kolaps tretej najväčšej ekonomiky eurozóny. Skúšala sa spraviť finančná páka na euroval. A to napriek prelomeniu slovenského hlasovania na trhu neprešlo. Preto sa na prelome rokov rozbehlo LTRO, ktoré dokázalo zabrzdiť rast dlhopisov. Euroval nebol takou silnou zbraňou, ako sme si predstavovali.

Boli teda eurovaly zbytočné?
Dokázal zahasiť problémy v Grécku.

Bol teda pád vlády zbytočný?
Problém je ten, že my sme do eurovalu zatiaľ nijakým citeľným spôsobom neplatili. Dočasný sa nás vôbec nedotkol. Do trvalého sme poslali nejaký základný kapitál, ktorý ale nie zásadný pre slovenský rozpočet. Dali sme iba garanciu.
Euroval predal dlhopisy, peniaze poslal Španielsku, Grécku, Cypru. A my teraz dúfame, že to budú splácať. Akonáhle by sa stalo, že by to tie krajiny odmietli, alebo nedokázali splácať, v tom momente prídu na radu naše garancie. Až vtedy by sme naplno pocítili, čo je to euroval, pretože by sa jednalo o stovky miliónov, ktoré by museli ísť zo slovenského rozpočtu. Dokiaľ toky medzi eurovalom a dlžníkmi fungujú, tak je to ok. Ale akonáhle by sa zasekli, vtedy je to prúser.

Euro nafúklo bubliny v krajinách južnej Európy a ich spľasnutie teraz krvopotne riešime. Ale aj súkromný sektor dokáže nafukovať bubliny cez frakčné rezervy a vytvárať cykly ako centrálna banka.
Frakčné rezervy považujem, za morálny a právny problém bankovníctva. Človek uloží svoje peniaze v banke a tá ich požičia ďalej. Ostane len lístok o dlžobe.
Ekonomika môže fungovať aj s frakčnými rezervami, avšak nesmie sa tam vyskytovať morálny hazard.

Čo rozumieš pod morálnym hazardom?
Ak sa pozrieme na freebanking v Škótsku, tak ten bol tiež založený na frakčných rezervách. Banky rovnako dokázali nafukovať kredit. Ale ak prišlo k problémom v nejakej banke, tak si to primárne odniesla práve tá banka. Neexistoval tam centrálny stanovovateľ úrokovej miery, neexistoval tam lender-of-last-resort, ktorého predstavuje v dnešnej dobe centrálna banka. Tieto dve funkcie výrazne multiplikujú riziko, ktoré sa vo frakčnom bankovníctve nachádza. Potom to prináša to, čo zažívame teraz.

Takže centrálne bankovníctvo považuješ za kľúčový problém?
Áno.
Čo sa týka hospodárskych kríz, bublín a pádov, tak som presvedčený, že centrálne bankovníctvo kvôli stanovovaniu netrhových, ale úradnícky určených úrokových mier je problémom. Úroková miera je najdôležitejšia cena, aká môže byť v ekonomike. Videli sme, čo sa stane, keď úradnícky stanovíme cenu topánok, polievok, mlieka, ako sa to dialo za socializmu. A to isté sa týka úrokovej miery.
Ak sa k tomu pridá lender-of-last-resort a too-big-to-fail, vznikne nám obrovské morálne riziko. Banky sú motivované správať sa rizikovo, lebo vedia, že zato neponesú zodpovednosť.

Dožijeme sa my niekedy konca centrálneho bankovníctva?
Centrálna banka predstavuje obrovskú politickú moc. Má možnosť výrazne v krátkodobom horizonte ovplyvňovať ekonomiku, síce nie vždy tak, akoby si to želala. Ale predstavuje výraznú silu. Nemyslím si, že sa nejaké politické zoskupenie rozhodne tejto moci vzdať. Skôr tu vidím nové disruptívne technológie, napríklad bitcoin, ktoré by mohli viesť k paralelnej ekonomike. Tá možno nebude znamenať kolaps finančného systému, alebo úplnú revolúciu, ale začne sa vytvárať alternatíva. Toho sa asi dožijeme.
Začnú vznikať nové alternatívy, na ktoré klasické centrálne bankovníctvo nebude vedieť reagovať.

Má dnešný kapitalizmus aj iný problém ako centrálnu banku?
Hlavným problémom kapitalizmu je, že kapitalizmus nieje.
Momentálne sa prerozdeľuje okolo 50 percent produktu. Za socializmu, to bolo možno 80 percent, ale to centrálne riadenie je stále obrovské. Ja nedokážem hovoriť o surovom kapitalizme, pretože ho nikde nevidím.

V prípade existencie skutočného kapitalizmu, by trh všetko vyriešil?
Táto veta je klasický argument, ktorý sa hádže do tváre zástancom protrhových riešení. Tu je predpoklad, že všetko má nejaké riešenie do ideálneho stavu. Samozrejme veci ako chudoba, hmotný nedostatok, určitá úroveň nezamestnanosti, stále existujú v takom, aj onakom systéme. Ide len o to, že podľa môjho presvedčenia, trh lepšie dokáže koordinovať činnosť ľudí, aby tieto neduhy zo svojich životov odstraňovali ako centrálne riadený systém.
Ja preto nehovorím "trh to vyrieši", lebo nič nemá definitívne riešenie. Ľudia budú bohatí aj chudobní, stane sa, že zomrú od hladu, budú mať choroby. Nedostane sa každý človek na svete k CT vyšetreniu a najmodernejším liekom na rakovinu. Ľudské potreby budú stále existovať, ale trh ich dokáže lepšie napĺňať.

Na záver by som sa ešte pár otázok rusko-ukrajinskému konfliktu. Na vašom webe ste kritizovali sankcie ako situáciu, ktorá poškodzuje obe strany. Ako by sme sa teda správať k Rusom?
Ak by som mal tú moc, tak by som reagoval iba čisto politicky. Ignoranciou ruských politikov a zmrazením vzťahov. Jednoducho im dať najavo, že toto sa nerobí. Ekonomické sankcie sú taký zúfalý krok ukázať, že niečo robíme. Za prvé, sankcie dopadajú negatívne na obe strany. Za druhé, nedopadnú na politikov, ale na občanov. A za tretie, nefungujú. Na Kube sú sankcie už 50 rokov a to je maličký štátik v Karibiku, ktorý nič nemá. Rusko je obrovské, má susedov ako Čínu a celú Áziu, ktorým sú nejaké európske sankcie fuk. Prinesú len ekonomické straty, ale nebudú mať moc, aby nejakým spôsobom donútili Putina čokoľvek spraviť.
Niečo zlé sa deje a európski politici chcú ukázať, že nejakým spôsobom proti tomu zasahujú. Ja si ale nemyslím, že majú v portfóliu nástroje, aby s tým niečo urobili. Sankcie za ten nástroj nepovažujem.

Že občianske slobody sú v Rusku výrazne obmedzované je známe, ale ako je to tam s ekonomickou slobodou?
Nastáva taká komická situácia, že tým ako sú mnohí protrhoví ľudia v Európe aj Spojených štátoch, napríklad Ron Paul, nabrúsení na vlastné vlády, tak začínajú inklinovať k Putinovi a k Rusku. Rusko aj Európa sú na zlých trajektóriach, čo sa týka ekonomiky aj osobnej slobody. Ale Rusko má výrazný náskok. Rusko je neuveriteľne skorumpované, ruský štát prežíva len na príjmoch z ropy, súdnictvo tam poriadne nefunguje a korupcia je tam obrovská.

Korupcia je ale problém štátneho sektoru a s reálnou ekonomickou slobodou nemusí až tak súvisieť.
Ale Rusko, to je Gazprom. Je to extrémny štátny korporativistický model. To čo si hovoríme o Spojených štátoch, kde banky a korporácie ovládajú politikov a nazývame to korporativizmus, tak v Rusku to je v extrémoch. Rusko nieje štát, kam by som chcel ako podnikateľ emigrovať a zakladať tam start-upy.

Slovensko je momentálne medzi dvoma mlynskými kameňmi, na východe autoritívne Rusko, na západe socialistická únia. Ako by sme sa mali v tejto situácii správať?
Ja sa obávam, že Slovensko je strašne malé a bezvýznamné aby nejakým výrazným spôsobom dokázalo zamútiť dianím. My sa môžeme v niečom pridať na stranu Fínov, v niečom na stranu Nemcov atď. Mali by sme sa snažiť oponovať nesprávnym veciam, ktoré sa v Európe dejú. Nemyslím si ale, že sme schopní sami urobiť nejaký rozhodujúci krok, ktorý by nás, alebo samotnú Európu dostal preč z tejto trajektórie. Skôr si myslím, že nám ostáva čakať na to, čo sa v tej Európe zomelie a potom sa pridať na tú lepšiu stranu.


Rozhovor bol autorizovaný.Author: Andrej Fandak # RyfyDora76
Slovensko2014-09-306
-
 57%  ( 4 people voted )
+
Gejza problém je len jeden a to, financuje ich FED a Bankstry a tí platia US mimovládky(fondy) a tie platia mimovládky na Slovensku a toto sú zamestnanci týchto Slovenských mimovládok(Amerických), takže oni s tím banksterským ojeba..ním neprestanú lebo sú zaňho dobre platení, stavím sa o čo Gejza chceš že podobní článok len od iného autora(alebo aj od toho istého) tu bude aj o 10 rokov, jedine že by skrachoval FED/dolár/USA potom by nedostali plat za oblbovanie a zadarmo by to rôzni menejštátovci určite nerobili :DDD
demokratzUSA # MonoTore49
-
 50%  ( 2 people voted )
+
2014-09-30 15:32:09 4e6396d3
Kedysi na VŠ školách boli povinné aj takzvané " červené predmety a aj štátnice" ! Jeden z ../.vynechám ich výpočet/ bol aj VÝVOJ EKONOMICKÉHO MYSLENIA! A istí prednášajúci začal že dva bez dvoch je síce nula a Rímania to nevedeli... zapísať!a museli prísť Arabi --ktorí to prevzali od Indov/ Tak aj dnešné hodnotenia ...nejakého kapitalizmu, voľnej ruky trhovej... či tvrdenia prezentované ..autorom Fandákom... sú tak akurát vhodné na teoretickú argumentaciu s Adamom Smithom v istom /historickom/ storočí/! Dnes stojí pragmatizmus a sila v p ríkrom rozpore......! / Ak mi podrežeš novinára... tak jeho porezanie je VOJNA!A Furt je tu ekonomický záujem!Ak nebudú jablka v Rusku tak niekto bude ---prdieť pod perinou a bude mu zima!A vývoj ekonomického myslenia je jasný!A ešte čo nevedia vyrobiť Číňania ...alebo Rusi... /Asi len ---fujary --naše--zatiaľ../
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-09-30 18:58:41 58d4289b
Pre autora článku :
"Distribúcia bohatstva
Práve bezprecedentná nerovnováha v distribúcii bohatstva ukazuje na to, že politika a ekonomika v krajine je riadená tými najbohatšími. Štatistika hovorí o tom, že jedno percento americkej spoločnosti má viac bohatstva ako 90 percent Američanov. Majetok 400 najbohatších Američanov je dokonca takmer rovnaký ako majetok chudobnejšej polovice amerických domácností. "
Fakt na, ktorí platení analytici nepoukážu.) Toto je totiž ideál, americký sen a sem máme smerovať, veď to je správna cesta...)))"Ale Rusko, to je Gazprom. Je to extrémny štátny korporativistický model. To čo si hovoríme o Spojených štátoch, kde banky a korporácie ovládajú politikov a nazývame to korporativizmus, tak v Rusku to je v extrémoch. Rusko nieje štát, kam by som chcel ako podnikateľ emigrovať a zakladať tam start-upy."
A pozrime sa na fakta :
V priebehu 12 rokov Putin zvýšil rozpočet Ruska 22 násobne, vojenské výdavky 30 násobne, HDP 12 násobne (Rusko postúpilo z 36. miesta vo svetovom rebríčku HDP na 6. miesto).
Zlaté rezervy Ruska zvýšil 48 násobne.
Pod ruskú jurisdikciu vrátil 256 ložísk nerastných surovín (zostalo vrátiť 3).
Zrušil ponižujúce "najliberálnejšie" dohody v histórii o rozdeľovaní produkcie.
Znárodnil 65% ropného a 95% plynárenského priemyslu a mnohé ďalšie priemyselné odvetvia.
Pozdvihol priemysel a poľnohospodárstvo (Rusko už 5 po sebe nasledujúcich rokov je na 2-3 mieste v svetovom rebríčku vo vývoze obilia, prekonalo tým aj USA, ktoré sú v súčasnosti na 4 mieste).
V priebehu 12 rokov zvýšil priemerné mzdy vo verejnom sektore 18,5 násobne a priemerný dôchodok 14 násobne.
Navyše Putin zmenil Chasavjurtovskú dohodu, čím obhájil celistvosť Ruska, zvýšil význam nevládnych organizácií 5 piliera a zakázal poslancom vlastniť účty v zahraničí, ubránil Sýriu, ukončil vojnu v Čečensku. Splatil obrovskú zahraničnú zadlženosť, takmer 400 miliárd USD
Usporiadal v histórii najlepšiu víťaznú Olympiádu.
A vrátil Rusku Krym.
A ako je na tom dokonalé USA ?
Následujících 37 faktů ilustruje, jak krutá je americká ekonomika k milionům našich zoufalých rodin...
1. Jeden nedávno provedený průzkum odkryl, že 40% Američanů má ušetřeno max. 500 dolarů.
2. Z jiného nedávného průzkumu vyplývá, že 28% všech Američanů nemá žádné úspory. Pro případ krizové situace nemají ani cent!
3. V celých Spojených státech je skoro 10 milionů domácností, které nevlastní ani jeden účet v bance. Toto číslo od roku 2009 vzrostlo asi o milion.
4. Bezdomovectví celých rodin vzrostlo od začátku poslední recese v oblasti Washington D.C. (jeden z nejbohatších regionů v celé zemi) o 23%.
5. Počet Američanů žijících v chudobě během posledních 4 let vzrostl o přibližně 6 milionů.
6. Střední příjem domácností už čtyři roky za sebou ostře klesá. Celkem se za tuto dobu snížil o více než $4000.
7. 62% Američanů náležejících ke střední třídě uvádí, že museli během posledního roku zredukovat výdaje na domácnost.
8. Podle průzkumu, který provedlo Pew Research Center, tvrdí 85% příslušníků americké střední třídy, že je dnes těžší udržet si středostavovský standard, než tomu bylo před deseti lety.
9. Ve Spojených státech dnes žije aspoň čas od času 77% občanů od výplaty k výplatě.
10. V současné době v USA nepracuje asi 41% populace v práceschopném věku.
11. Od ledna 2009 vzrostla tzv. pracovní síla USA (definováno jako „všechny osoby, jež dosáhly věku min. 16 let a jsou buďto zaměstnány nebo aktivně hledají zaměstnání“ - pozn. překl.) o 827.000 osob. Přitom ale počet osob, jež nejsou zařazeny jako pracovní síla (tzn. důchodci, příjemci sociálních dávek nebo invalidního důchodu a ti, kdo aktivně nehledají práci - mj. z důvodu péče o dítě) vzrostl o 8.208.000. Takhle se tedy vládě podařilo „snížit míru nezaměstnanosti“.
12. Smutným faktem je, že 60% pracovních míst, která zanikla během poslední recese, byla středně honorovaná místa, ale 58% pracovních pozic, které od té doby vznikly, jsou pozice málo placené.
13. Přibližně jeden ze čtyř amerických pracujících dnes nosí domů výplatu, která odpovídá federálním kritériím pro chudobu nebo je ještě nižší.
14. Právě teď je ve Spojených státech vyšší percentuální podíl osob vykonávajících málo placené práce než v kterékoli jiné velké průmyslové zemi.
15. V současnosti lze za „dobrou práci“ označit jen méně než 25% všech pracovních míst v USA a toto číslo stále klesá.
16. Celých 20,2 milionů Američanů vynakládá více než polovinu svého příjmu na bydlení. To znamená 46procentní nárůst od roku 2001.
17. Podle USA Today se mnoha Američanům během posledních 12 let zvýšil účet za vodu rovnou třikrát.
18. Cena elektřiny ve Spojených státech roste už 5 let v řadě rychleji než celková míra inflace.
19. V roce 1999 mělo 64,1% všech Američanů zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem. To se teď vztahuje pouze na 55,1%.
20. Pojistné za zdravotní pojištění rostlo v letech 2011 a 2012 rychleji než celková míra inflace. Bohužel nejen v tomto období - jedná se o dlouhodobý trend.
21. Podle jednoho nedávno provedeného výzkumu plánuje přibližně 10% všech amerických zaměstnavatelů ukončit financování zdravotního pojištění svých zaměstnanců, až plně vstoupí v platnost nová zdravotní reforma se svými novými, individuálními metodami zajištění zdrav. pojištění.
22. Další údaj se týká poměru výdělku vůči zadluženosti u 95% amerických pracujících (tedy té „základny pyramidy“, pro vrchních 5% platí jiné ratio): v roce 1983 byl každý dolar, který těchto 95% pracujících vydělalo, zatížen dluhem ve výši 62 centů. Do roku 2007 vyskočila hodnota tohoto dluhu na 1,48 USD. Lidé jsou tedy v průměru více zadluženi, než kolik vydělají.
23. Celková suma všech hypoték v USA je v současnosti cca pětkrát vyšší než před 20 lety.
24. Celková suma všech spotřebitelských úvěrů vzrostla od roku 1971 o 1700%.
25. Nedávno bylo oznámeno, že celková hodnota všech studentských půjček v USA přesáhla hranici jednoho bilionu dolarů.
26. Podle jednoho výzkumu z poslední doby přibližně třetina všech Američanů neplatí včas své účty.
27. Právě teď bydlí cca 25 milionů dospělých Američanů doma u rodičů.
28. Percentuální podíl Američanů, kteří věří tomu, že budou moci s dosažením důchodového věku odejít do důchodu, se stále snižuje. Podle jednoho nového průzkumu plánuje 70% americké střední třídy pracovat i po dosažení důchodového věku a 30% má dokonce v plánu pracovat až do osmdesáti.
29. Během této recese přišlo americké hospodářství o více než 220.000 malých podniků.
30. V roce 2010 byl počet nově vzniklých pracovních míst v nových podnicích ve srovnání s rokem 2000 méně než poloviční.
31. V roce 2007 mělo čisté jmění v hodnotě 0.00 USD nebo méně 19,2% všech amerických rodin. Do roku tento údaj strmě vzrostl na 32,5%.
32. Přibližně 57% dětí ve Spojených státech žije v domácnostech, které jsou považovány buď za „nízkopříjmové“ nebo „chudobné“.
33. Ve Spojených státech dnes žije něco kolem 100 milionů občanů, kteří jsou považováni za „chudé“ nebo „blížící se chudobě“.
34. V říjnu 2008 bylo 30,8 milionu Američanů na potravinových poukázkách pro chudé (program SNAP). Dnes je na stravenkách 46,7 millionů Američanů.
35. Do programu SNAP je zapsána přibližně čtvrtina všech amerických dětí.
36. Právě teď využívá více než 100 milionů Američanů minimálně jednoho sociálního programu provozovaného federální vládou. Tento údaj přitom nezahrnuje ty, kdo mají nárok na Medicare nebo na jakýkoli typ důchodu (Social Security).
37. Podle amerického sčítacího úřadu (Census Bureau) dosáhl počet Američanů žijících v domácnosti, kde je alespoň jedna osoba příjemcem finanční podpory od federální vlády, rekordní hodnoty: 49%. V roce 1983 to bylo jen 30%.
Tyto údaje jsou ještě o to děsivější, že mnoho útulků pro bezdomovce a vývařoven pro chudé je beznadějně přetíženo. Jako příklad můžeme uvést případ popsaný v tomto článku, z něhož citujeme:
Když Janice Coe, advokátka věnující se problematice bezdomovců ve washingtonské správní oblasti Loudoun County, zjistila prostřednictvím své křesťanské skupiny, že ve stanici metra New Carrollton přespává mladá žena s batoletem a dvouměsíčním kojencem, pustila se neprodleně do akce.
Coeová ženu kontaktovala a zařídila jí převoz vlakem na jiné místo v oblasti, kde rodinu umístila do jednoho z hotelů Comfort Suites.Pak začala obvolávat útulky, aby zjistila kde mají volno.
Navzdory několika telefonním hovorům skončila s prázdnýma rukama. Ke svému šoku advokátka zjistila, že všechny útulky, které berou rodiny, jsou plné - včetně Good Shepherd Alliance, kde Coeová dříve pracovala jako manažerka sociálních služeb.
„Nechápu, proč tu dívku nikde nevezmou“, uvedla. „To dítě mělo ještě na ručičce nemocniční náramek.“
A to si uvědomte, že Loudoun County je rovnou uprostřed jedné z nejbohatších oblastí ve Virginii.
Takže jestli je to tak špatné v bohatých oblastech, tak jak to musí vypadat v těch chudších?
Bohužel to s naší ekonomikou jde čím dál tím víc z kopce. DuPont právě ohlásil, že bude rušit 1500 pracovních míst. Skoro každý den slyšíme nějaké takové zprávy o masivním propouštění. Jak zlé to tedy bude, až se náš kolabující ekonomický systém definitivně zhroutí, až zemi zasáhne chaos a Američané, milion za milionem, ztratí veškerou naději?
V úvodu článku jsem se zmínil o jednom ze svých pravidelných čtenářů, kterému odpojili elektřinu. Takhle popsal svoji situaci…
V baráku mi nejde plyn, voda, elektřina. Nebyl jsem s to poplatit účty. Jsem na mizině.Zoufale sháním nějaký zdroj příjmů nebo aspoň peníze na tu elektriku.
Tuto zprávu datluju na laptopu, ten má ještě nabitou baterku. V domě je tma. Je to jako kempování, jenže doma. Doufám, že tuto situaci zítra vyřeším... nějak. Asi nemusím zdůrazňovat, jak mě to se*e.
Byl jsem na to připravený, ale pořád je to nepříjemnost první kategorie. Pro ty z vás, kterým ještě jde elektrika atd. - a nejsou připraveni... Lidi vzbuďte se. Připravte se, fakt. Protože to, čím já procházím, je teď dočasná nepříjemnost, ale jednou to možná bude normální.Ach jo. (následné vulgarity vymazány)
Možná z této situace dokážeme najít cestu ven, ale pravda je taková, že v současné Americe najdete takových příběhů desítky milionů. A co vy? Jak je to u vás? Neváhejte nám sdělit své zkušenosti a myšlenky v diskusi...

Martin # CiweMoji91
-
 58%  ( 2 people voted )
+
2014-09-30 22:14:40 b2295832
Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4 INESS=PENTA
/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normálna tabuľka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";}
jusla # MequRote69
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-10-01 07:05:21 5b9410a0
Gejza Hufnagel - uplny suhlas.
Ja som to cele precital a zasnem, k comu vsetkemu je tento analytik fundovany sa vyjadrit :-D
Co je ale podstatne, mudrejsi z tych dristov niesom!

zdravyrozum # GyduJudi50
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-10-01 09:09:33 bc78020a
...kapitalizmus bohuzial existuje a dokonca je to dotovany kapitalizmus, co je daleko horsie ako dotovany socializmus... Co prakticky neexistuje je volny trh... a to je hlavny problem dnesnej doby ! Na volny trh sa tu hra akurat par zivnostnikov a drobnych podnikatelov, ktori robia krovie pre partokraciu a oligarchiu a maju vzbudzovat dianie slobodnej a ferovej spolocnosti, kde ma kazdy akoze rovnaku sancu....
fan B # DohaMato29
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2014-10-01 13:37:09 c350b805
loading...

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
dva   je
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
RUSKO SE OPĚT PROPADLO DO CHUDOBY

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Proč je nežádoucí silný stát? (2/3)


Proč je nežádoucí silný stát? (2/3)
Jelikož jsem dostal rozsáhlý materiál, v němž státista socialista vypočítával všechny možné i nemožné důvody, proč stát musí být velký a silný, zkusím to vyvracet thesi po ...
Rozprávky o znižovaní dlhov už len na dobrú noc.
Brýle pro milovníky soukromí
Ako sa z úbohého rasistu stal uvedomelý človek

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0416 s
good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made