Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Futbal očami ekonóma: prečo je racionálne simulovať


Futbal očami ekonóma: prečo je racionálne simulovať

Futbalisti sú často označovaní za padavky a slabochov, ktorí len filmujú a nedokážu ustáť žiadny fyzický súboj. Čo fyzický súboj, ani len najmenší dotyk! Pri hľadaní príčin sa následne často odkazuje na zženštilosť futbalistov, či ich nízky prah bolesti.

Toto je však vysvetlenie, ktoré by nemalo uspokojiť žiadneho ekonóma. Ekonómovia pristupujú k ľudom bez predsudkov. Neberú vysvetlenie, že niekto sa správa systematicky inak preto, že je "iný". Keď vidí ekonóm veľké autá v USA a malé v Európe, neuspokojí sa s vysvetlením odkazujúcim na rozdiely v kultúre, životnom štýle, či nebodaj veľkosti niečoho iného. Skôr zameria pozornosť na rozdiel v obmedzeniach, ktorým musia jednotlivci pri rozhodovaní čeliť v tomto prípade v rozdielnej cene benzínu. Obdobne ani v prípade futbalistov by sa ekonóm nemal uspokojiť s nejakým ad hoc vysvetlením odkazujúcim na nedostatočnú mužnosť, prah bolesti či charakter futbalistov.

A ako by teda malo vyzerať vysvetlenie lahodiace ušiam ekonóma? V srdci ekonómie ležia jednoduché tvrdenia o vzorcoch správania sa ľudí. Na jednej strane ak sa niečo stane relatívne lacnejšie, chceme toho viac a naopak, keď sa niečo stane relatívne drahšie, naša ochota kupovať klesá (klesajúci dopyt). Na druhej strane, keď sa stane niečo relatívne viac výnosné, robíme toho viac a keď výnos z niečoho poklesne, klesá aj naša ochota vykonávať túto činnosť (rastúca ponuka).

Najväčšie nedorozumenie medzi laickou verejnosťou a ekonómami je, že tí prví si myslia, že keď ekonómovia hovoria o relatívnej cene, alebo výnosoch a nákladoch, hovoria výhradne o monetárnych stimuloch, peniazoch. Nie je tomu tak. Ekonómovia hovoria o hocičom čo konkrétne vy považujete za výnosy a náklady. Výnosmi manželstva pre ženu môže byť nový šperk a pocit bezpečia a istoty, pričom nákladmi je vydržať tie týždne s jej mužom počas majstrovstiev vo futbale. Týmto sa znova dostávame k futbalu. Kde sa pokúsime vysvetliť patologický sklon futbalistov k filmovaniu na základe špecifických podnetov a obmedzení, ktorým čelia pri hraní futbalu.

Futbal je oproti iným kolektívnym športom charakteristický tým, že v ňom padá relatívne málo gólov, oproti iným kolektívnym športom. To znamená, že jeden gól má v zápase veľkú váhu. Určite vyššiu ako v ostatných športoch. Druhou dôležitou charakteristikou futbalu je spôsob realizácie pokutového kopu, t.j. trestu za faul v pokutovom území. Nastavenie parametrov ako vzdialenosť pokutového kopu od bránky, veľkosť bránky a veľkosť lopty tvoria situáciu, kedy je pravdepodobnosť úspešnosti pokutového kopu pomerne vysoká a to až 75-80%.

Tieto dve charakteristiky spolu vytvárajú takú štruktúru podnetov, ktoré racionálneho futbalistu pobádajú filmovať pred bránou pri akomkoľvek najmenšom dotyku s protihráčom. Ak totižto v tomto filmovaní uspeje, má pomerne vysokú pravdepodobnosť, že sa jemu alebo jeho spoluhráčovi podarí dať gól a navyše, že tento gól pravdepodobne rozhodne zápas.

Druhou stranou rovnice podnetov, ktorým čelia futbalisti, sú náklady filmovania. Tieto sú ovplyvnené najmä nemožnosťou rozhodcov využívať videozáznamy pri vyhodnocovaní faulu. Keďže tieto technológie vo futbale využívané nie sú, klesajú potenciálne náklady možného odhalenia klamstva futbalistov. Futbalisti tak často padajú aj bez akéhokoľvek dotyku zo strany protihráča.

Plus samotné potenciálne náklady filmovania (žltá karta a strata lopty) sú relatívne nízke aj keď rozhodca odhalí podvodníka. V takomto prípade totižto protistrana nedostane možnosť kopať pokutový kop.

Otázkou ostáva musia futbalisti padať a filmovať aj mimo pokutového územia? A odpoveď je áno, musia. Aj za predpokladu, že väčšina faulov je mimo jedenástky a rozhodca neodpíska každý nafilmovaný faul, ktorý si herec-futbalista "vyžiadal", vytvára táto situácia niečo ako budúci záväzok. Aj rozhodca je iba človek, ktorý sa musí navyše rozhodovať v priebehu sekundy (a to bez možnosti využiť moderné technológie) a podlieha pri tom emóciám a tlaku. V prípade, že neodpíska niekoľko kontroverzných situácii v neprospech jedného tímu, vytvára to uňho pocit záväzku, že niektorú ďalšiu aj keď možno taktiež kontroverznejšiu situáciu - im už odpíska. Žiadny rozhodca predsa nechce vyzerať, že systematicky nadržiava jednému tímu. A práve tá ďalšia kontroverzná situácia môže byť pokutový kop. Hráči tak svojím simulovaním vytvárajú kapitálové investície v očakávaní budúcich výnosov a tie sú, ako sme ukázali, relatívne vysoké oproti iným športom.

Všetky tieto vyššie popísané faktory vytvárajú tlak na zdokonaľovanie hereckých schopností futbalistov. Ak tak chcel niekto znížiť počet simulantov a spraviť z futbalistov "tvrdších chlapov", pomohlo by napr. zaviesť kamerový systém a prísnejšie trestať filmovanie. Taktiež po pomohlo zväčšenie vzdialenosti pokutového kopu od bránky, čo dá väčšiu šancu brankárom a zníži tak očakávaný výnos z filmovania. Alebo zmeniť parametre vo futbale tak, aby v ňom padalo viac gólov (menšie ihrisko).

Najdôležitejším záverom však je, že futbal ako šport neselektuje zoženštených športovcov, ktorí majú nízky prah bolesti, či patologický sklon ku klamaniu. Futbalisti sú úplne rovnakí ako ostatní profesionálni športovci; jediný rozdiel je v prostredí a obmedzeniach, za ktorých sa rozhodujú a ktorým musia pri snahe o víťazstvo čeliť. Je to samotný futbal a jeho pravidlá, ktorý spája niekoľko špecifických obmedzení a vytvára prostredie, kde sú očakávané výnosy z filmovania relatívne vysoké a naopak náklady nízke.


Author: Robert Chovanculiak # MymaRemo94
Slovensko2016-06-279
-
 50% ( 4 people voted )
+
Krasne Dolezite. Sk uz asi pol roka sa tu pisu iba sracky... Autor tohto clanku mohol venovat energiu uplne inam...
Nechapem # BixeGivo25
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-06-27 18:56:22 5ad34757
Je priam úžasné ako sa dá spojiť ekonómia , racionalita a futbal...! Futbal --totiž prapôvodne---patrí do kategórie skôr terciálnej--zábavnej--"voľnočasovej" --telesno-fyzicky -i duševne sa zdokonaľujúcej . Racionalita --v kategórií filozofickej ...a ekonomia je hraničnou disciplínou medzi exaktnosťou a umeleckosťou , samozrejme so svojou paradigmou, aj meniacou sa...! A nedaj ..oné že sa to spojí ešte s bývalým režimom ---tak hotovo...MAGORI SÚ NA SVETE. / Ešte že G. Zelenaj inicioval : "tatranskí orly " ukážte svetu ..."hoď sa " /v šestnácke/ veď vieš ako , i prečo... alebo Nepelu... otáča ...sa na jednej nohe....zohýňa druhúúúú... nasadzuje ..odráža sa prudko....a letíííí a letííííí a letíííí..../kým to povedal cca 5 sekúnd tak samotný Nepela .....sa stal majster sveta ..../0,5 sekundy/.. Miešať čosi ... je síce zaujímavé ...ale podmieňovať .. disciplíny...je ..ČOSI INÉ VO VÝSLEDKU. Lebo..
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-06-28 11:47:53 58d4289b
nemohol on ako clen neziskovky, ktory parazituje na nasich daniach tieto hovadiny pisat musi, aby bol poslusnym hlupacikom aj nadalej a navyse dobre platenym.


rafael # RusyNecu46
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-06-28 11:52:12 55d89f5b
Futbal a peniaze....tejto kombinácií rozumie každý , kto má v medzinoží ...tento. Aj keď sú peniaze "ekonomická kategória ".--predovšetkým --- Platia tu iné --KOMERČNÉ princípy --ani nie ekonomické ani nie racionálne....../ 29 ročný najlepší futbalista sveta nechce už hrať za svojú vlasť... a kto nevie prečo?/ Alebo černoch dáva góly za Nemecko....hajajáj...tá "segregácia" .. ortodoxná... a baví dobre a čo? Je to ekonomické.. racionálné či čo? /ten slovný zvrat .."ČI ČO" sa mi začína pozdávať.... ako vrchol neurčitosti.. xixi../Neviem koľko dostal Panenka /a ostatní../ za ten GÓL v BELEHRADE...ale dnes by .. to boli "kilogramy v 50 eurovkách.... a ekonomika a racionalita...hajajáááj../
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-06-28 18:26:51 58d4289b
No ešte "teatro " kvalitný futbal a A. Kvašňák... tieto kombinácie bolo by trebalo ..by bolo...dať súhrne na jedno video a zvýrazniť všetky možné "teatrálne simulácie" --ešte aj žmúrkanie úsmevné na nositkách keď HO "polomrtvého " vynášali "dochtori" a za 5 minút dal gól...
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-06-28 18:42:37 58d4289b
Najväčšie nedorozumenie medzi laickou verejnosťou a ekonómami je, že tí prví si myslia, že keď ekonómovia hovoria o relatívnej cene, alebo výnosoch a nákladoch, hovoria výhradne o monetárnych stimuloch, peniazoch. Nie je tomu tak. Ekonómovia hovoria o hocičom čo konkrétne vy považujete za výnosy a náklady. Výnosmi manželstva pre ženu môže byť nový šperk a pocit bezpečia a istoty...

Robus, laicka verejnost je praveze uz totalne otravena tym, ze ktorykolvek z uctovnickych blbeckov vobec nieco hovori... Namiesto toho, aby ste boli vsetci pozatvarani na najvzdialenejsich koncoch suterenov budov a tam v tichosti len vyhradne scitali a odcitali na uctovnickych kalkulackach, seriete sa do veci, o ktorych nemate ani ponatia... A laicka verejnost ma uz toho uprimne dost...

Vcera tu bol uverejneny aj iny clanok zo stranok inessakov, ktory sa venoval podobnej tematike... Ten ale nevysiel z vasej dielne, bol pre vas len prelozeny nejakym Brazdou... Napisal ho americky hayekovsky uctovnik Donald J. Boudreaux... Bolo v nom tolko volovin, ze som ich ani nemal chut komentovat... O clanok som stratil zaujem uz pri tychto dvoch vetach z jeho zaciatku:


Ekonómia nás učí, že každý jedinec reaguje na podnety a tiež akým spôsobom on alebo ona reaguje na dané podnety. Ekonómia nám bohužiaľ neodpovedá na to, ktoré zásadné pohnútky, hodnoty a kultúrne normy majú najväčší vplyv na tvorbu osobných preferencií.

Obe tieto vety su prelozene nespravne a preto nemozem s istotou povedat, ci v prvej z tych dvoch viet bol anglicky vyraz incentives prelozeny nespravne ako podnety zamerne, alebo len v dosledku prekladatelovej neadekvatnosti...? V kontexte tejto vety "incentives = stimuly"...

Ano, vsetci think tankisti totiz nie tak davno viedli dlhotrvajucu kampan na sprovanovanie pojmu ekonomicke stimuly... Ekonomickym stimulom pripisovali vyhradne negativne atributy a oznacovali ich za jeden z hlavnych antivolnotrhovo paprcovych nastrojov zlych statov... Preto by teraz bolo logicky smiesne, ak byt ten isty pojem pouzili na oznacenie zakladu magie pravicovo liberalneho uctovnictva...

Aj ked druha mnou citovana veta je prelozena nespravne, podstata povodnej vety anglickeho textu v nej plus minus autobus ostala zachovana... Ano, nielen uctovnici (ekonomia), ale nikto nedokaze u jednotlivca identifikovat, co konkretne nesie zodpovednost za to, ze bude mat konkretne chute, predstavy, tuzby, ocakavania, postoje, zasady, nahlady na svet, atd., co priamo ovplyvni tvorbu jeho preferencii a chovania sa v spolocnosti nielen po stranke socialnej, ale aj ekonomickej...? Zjednodusene, aj ked urcite atributy cloveka je mozne zovseobecnit s pomerne malou percentualnou chybou, toto je pre chovanie sa jednotlivca v ekonomickom prostredi absolutne nemozne...

Napriek tomu si vsak Robus zo seba vypustil tuto volovinu:

Ekonómovia pristupujú k ľudom bez predsudkov. Neberú vysvetlenie, že niekto sa správa systematicky inak preto, že je "iný".

Ano Robus, presne toto je tragediou celeho uctovnictva (ekonomie), ze banda intelektualne neadekvatnych pisisvorov sa snazi teoretizovat o veciach, pre pochopenie podstaty ktorych nema ani mozgove kapacity...

Ako inac by si mily Robus vysvetlil fakt, ze z dielne inessakov v ten isty den mozu vyjst dve navzajom si zasadne odporujuce tvrdenia...? Ak by som ich zlucil do jednej vety, vzislo by z toho nieco take:

Kedze nemame ponatia, preco sa jednotlivci chovaju rozdielne, vo vsetkych svojich teoriach budeme vychadzat z predpokladu, ze sa chovaju uplne rovnako... :-DDDDD

Ak by to aspon jeden z vas dokazal formulovat takto a nasledne dodat, ze to je sice volovinou, ale ak by sme to akceptovali, nemohli by sme produkovat nove a nove ekonomicke teorie, nasa praca by stratila zmysel a cela ekonomia by musela byt obmedzena vyhradne len na uctovnictvo a statistiku, za co by nam nikdy nikto nedal Nobelovau cenu, stratili by sme moznost ovplynovat dianie v spolocnostiach a upadli by sme do zabudnutia, pozatvarani v miestnostiach bez okien, v najvzdialenejsich kutoch suterenov budov, tak by si normalny clovek povedal, ze ti uctovnici su aspon uprimni a mozno nie su az takymi blbcami, ale skor manipulatormi a podvodnikmi...?

Ano Robus, cela ekonomia ma byt vyhradne o uctovnictve a statistike, o nicom inom, lebo na nic ine objektivne ani nikdy nemala... Je uplne jedno, ci jeden z miliona uctovnikov si dokaze uvedomit fakt, ze cela ekonomia je len na fikciach postavena demagogia...? Ani to z uctovnikov, vdaka ich tvorbe lahko identifikovatelnych absurdit a dokonca aj navzajom sa negujucich tvrdeni, nerobi len intelektualne rozvinutych podvodnikov... Nie mily Robus, toto je jednoznacnym dokazom hluposti uctovnikov, pretoze inteligentny podvodnik dokaze aj vyslovne nezmysly formulovat tak, aby ani neboli lahko identifikovatelne, nieto este sa aj navzajom negujuce...

Tvoj clanok je len dalsim z mnozstva dokazov hluposti uctovnikov... Aj kazdy blby uctovnik by mal vediet, ze ak sa do cohokolvek naleju velke peniaze, okamzite sa to zmeni na pre velke korporacie typicku podnikatelsku aktivitu... Je uplne jedno, ci dana korporacia bude nieco vyrabat, nieco budovat, alebo niekde bude 22 sasov pobehovat po travniku... Vo futbale sa uz davno nejedna o nejaky sport, ten je vo futbale na uplne poslednom mieste... Investorov zaujima vyhradne navratnost ich investicii a jej zarucenie je dostatocnou motivaciou pre spravcov tohto biznisu, aby do tohto podnikania vnasali vsetky neduhy volnotrhoveho kapitalizmu, pocinajuc uplatkami a konciac vrazdami... Je jedno ako nazveme kupovanie si zapasov, podplacanie, zastrasovanie a vydieranie hracov, kupovanie, zastrasovanie a vydieranie rozhodcov, podplacanie funkcionarov narodnych futbalovych zvazov, konkretnych klubov, ci dokonca aj FIFA, mozeme to vsetko oznacit aj popularnym pojmom lobovanie, podstatne je, ze spravcovia tohto podnikania, presne tak isto ako spravcovia akehokolvek podnikania v liberalnom kapitalizme, sa v zaujme dosiahnutia vysledku nebudu stitit nicoho... Ani vrazd, ako som uz spomenul... Ano, nepamatam si sice, ze by sa v mediach bola kedykolvek objavila sprava o vrazde spojenej s futbalom, ale vsade, kde je mozne vsadit na vysledok zapasu, existuje aj mafia a kde existuje mafia, tam vzdy nutne existuju aj mrtvoly... Nie je predsa mozne dopustit, aby chudak mafia bola v tom biznise stratova, vysledky urcitych zapasov musia byt dopredu zarucene, niekedy treba tymto sposobom niekomu za nieco zaplatit, preprat nejake peniaze a podobne, "anarchia" vo futbale je preto nepripustna a kazdy pokus ignoravania pravidiel hry mafie musi byt preto exemplarne potrestany... Mrtvola je vzdy dobrou ukazkou exemparneho trestu...

Vidis Robus a to sme sa este stale nedostali k osobe samotneho futbalistu, ktory aj bez hrozieb, uplatkov, instrukcii trenera, alebo manazera klubu, ma vlastne, pre neho unikatne motivacie, pre konkretne spravanie sa na travniku... Ziadne jednotne pre vsetkych futbalistov, ale vysoko individualne, presne tak, ako je to typicke pre nakupujucich v Tesco... Tu by som sa uz ale musel zacat hrat na uctovnika a zaoberat sa psychologiou cloveka... Pokusat sa teoreticky rozpytvavat otazky co, kedy a ako motivuje cloveka ku konkretnemu spravaniu sa...? Poviem len tolko, ze tie motivacie k hodeniu sa o zem v setnactke supera mozu byt prerozne... Od plnenia niekoho priameho prikazu, az po hladanie si alibi, preco dany hrac nedokazal spracovat loptu/vystrelit na branku/prihrat...? Peniaze vo futbale okrem ineho sposobili aj to, ze kazdy hrac na travniku hra viac za seba, ako za svoj klub... Premie su vyplacane za goly, nie za prihravky, bulvarnu tlac nezaujima, kto na ktory gol prihraval, alebo, ze najdolezitejsim hracom klubu je nejaky skvely strednopoliar, ktory prakticky diktuje hru celeho muzstva, v tlaci sa bude vzdy ospevovat len ten, kto strelil gol...? Ako som uz povedal, hrac predstierajuci faul v setnactke supera, moze mat prerozne motivacie, aj take, ktore si tvoja obezna uctovnicka hlavicka ani nedokaze predstavit a nebudu mat absolutne nic spolocne ani so stimulmi, ktore si dokaze predstavit ktorykolvek z uctovnikov...

Preto Robus opakujem este raz, ekonomia ma byt vyhradne o uctovnictve a statistike... Uctovnici totiz na nic ine ani nikdy nemali...

Vies Robus, kazdy clovek pri posudzovani inych, ale bo pri pokusoch o akekolvek zovseobecnenia, tykajuce sa chovania inych, vychadza hlavne z vlastneho videnia sveta, vlasneho rebricka hodnot, z vlastnych preferencii... Ako teda asi mozu vyzerat uctovnicke teorie, vychadzajuce z dielni predajnych bezcharakternych hlupakov, akymi su napriklad aj inessaci...? Nielen vy Robus, netes sa zbytocne, ze sa ti podarilo zaradit sa do nejakej malej skupinky vynimocnych ludi... Toto sa vztahuje na vsetkych think tankistov a velikanov svetoveho uctovnictva... Nie ste nicim vynimocni... Ste len nielenze uplne zbytocni, ale aj neskutocne otravni...


pavucik Pucik # JywuQaha13
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-06-29 00:21:37 c7e3281f
loading...
Na rozdiel od tu píšúcich teoretikov mám iné na srdci a to nespravodlivosť zastavenia činnosti na jeden nasledujúci zápas po "získaní" dvoch žltých kariet. Tresty by sa mali vyrovnať v tom zápase, v ktorom sa stali previnenia a neprenášať to do iných nasledujúcich zápasov a poskytovať tak nezaslúženú výhodu súperovi, ktorý nebol poškodený a "bezprácne" na tom profituje. To je obrovská nespravodlivosť!!! Myslím, že spravodlivejšie by bolo za každú žltú kartu kopať priamy kop z polkruhu pred šestnástkou nezávisle od toho v ktorom mieste ihriska sa stal faul. Takto aspoň by ten polkruh získal dôvod na existenciu, lebo doteraz som neprišiel na to prečo tam je. Taktiež by som zaviedol čistý čas na hru ako v hokeji. Predišlo by sa naťahovaniu, zdržovaniu a iným praktikám. Tak isto striedanie v posledných troch minútach by som zakázal. To je tiež spôsob zdržovania. Čistý čas by bol čistý a nepovoľoval by kopanie trestných kopov alebo rohov po uplynutí času.
adam # NutuNoku25
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-07-03 17:40:39 c3a0b62a
Zásadny omyl..pavucik Pucik13..alias uctovnicky hlupak 56...Vo východiskách ktoré tu "demonštrujete ": spájať ŠTATISTIKU ako exaktnú disciplínu, /je súčasť METEMATIKY/ s ekonomiou, a samotné účtovníctvo ktoré nemusí byť len vyjadrovacím aspektom ekonomického diania /ale aj vojenského, politického či morálneho../ ste sa dopracoval k stavu že ďalšie náväzne kroky sú postavené na " hlinených nohách" . Neexistuje rozhodnutie ktoré neakceptuje ekonomickú podstatu. A samotné učtovnictvo , štatistika sú prostriedky ...nie metódy. Paradigma ekonomie je úzko spojená s vývojovým štádiom poznávacím. Ale Vaše závery vo vzťahu k futbalu sú racionálne...adresné aj voči autorovi. / písal som o tom tiež/...
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-07-07 18:47:29 58d4289b
Doporučujem --pavucik Pucik13..prečítať knihu Košičana .... Vášho V. Špakovský "Úvaha o zmene paradigmy ekonomie"...
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-07-07 19:44:05 58d4289b

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
osem   d
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.029 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | good positive news inspirational stories articles