Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Experiment v Göteburgu: Viac škody než osohu


Experiment v Göteburgu: Viac škody než osohu

Svet dychtivo sleduje domov dôchodcov Svartedalens v Göteburgu. Začali tam totiž experimentovať so 6-hodinovým pracovným časom. Podarí sa im tak ušetriť, a zároveň zvýšiť produktivitu zamestnancov? Mohol by práve toto byť ten progresívny model, o ktorý sa budeme snažiť vo zvyšku sveta?

Médiá sa bez váhania chytili predbežných výsledkov z tejto testovacej prevádzky. Guardian píše, "Švédsko vidí výhody 6-hodinovej pracovnej doby pre opatrovateľov". Business Insider zas tvrdí, "Švédsko otestovalo 6-hodinový pracovný deň väčšinou to funguje". Lenže tento článok odkazuje na celkom iný článok z Bloomberg s titulkou: "Problém so švédskym 6-hodinovým pracovným dňom je príliš drahý".

Tak kde je pravda? Zrejme budú mnohí sklamaní: tento pokus nesplnil očakávania. Bol síce populárny u tých niekoľkých pracovníkov, ktorých sa priamo týkal. No tento experiment bol ukončený na základe jednoduchého zistenia: bol príliš finančne nákladný.

Aby sme lepšie pochopili tento projekt, je dôležité vedieť jednu vec: Švédsko má dlhodobý problém s absenciou zamestnancov pre chorobu (ďalej uvádzané ako "PN"), pričom ide hlavne o štátnych zamestnancov. Štatistika z roku 2015 hovorí, že 14,3% mestských zamestnancov vo Švédsku trávi značný čas na PN, čo je veľký rozdiel v porovnaní s 8,3% zamestnancov v súkromnom sektore.

Švédska agentúra pre sociálne poistenie, ktorá publikovala túto štatistiku, vysvetľuje, že tento rozdiel súvisí s problémami, ktoré sú na pracovisku vo verejnom sektore. Títo zamestnanci majú tendenciu pracovať menej než ľudia v súkromnom sektore, no napriek tomu si častejšie berú PN kvôli zdravotným problémom z pracoviska. Kľúčový je tu fakt, že pracovné prostredie vo verejnom sektore častokrát nepatrí k tým najlepším.

Súkromný sektor vo Švédsku prevádzkuje množstvo škôl, domovov a zdravotných stredísk, pričom dostávajú rovnaké dotácie a sú rovnako dostupné verejnosti, ako tie štátne. Zdá sa potom logické domnievať sa, že súkromníci tlačia svojich zamestnancov až do vyčerpania v záujme zisku. Napriek tomu tieto firmy mávajú oveľa menej zamestnancov na PN.

Napríklad v štátnych domovoch dôchodcov je PN 13,2% zamestnancov v porovnaní s 11,8% zamestnancov u súkromníkov. V zdravotníctve sú tieto čísla 10% vs. 8,4%.

Rozširovanie zastúpenia súkromných poskytovateľov týchto služieb môže znížiť počet PN zamestnancov. Takáto možnosť je však nepopulárna u ľavicových strán, ktoré by radšej podporili 6-hodinový pracovný čas.

Experiment v Göteburgu mal jednoduchý plán: zvýšiť financovanie konkrétneho domova dôchodcov, aby tento mohol zamestnať viac zamestnancov a množstvo povinností pre jedného človeka by sa tak znížilo. Keďže by takéto opatrenie mohlo viesť k zníženiu frekvencie PN, výsledkom by teoreticky mohol byť zisk pre mesto.

Analytici sledujú zmeny už odkedy bola skúšobná prevádzka v tomto režime spustená v roku 2015. Pozorovali určité zlepšenia: viac voľného času viedlo u zamestnancov k zníženiu stresu a zvýšenej kvalite spánku. No tieto zlepšenia siahli hlboko do vreciek daňových poplatníkov.Švédsko už podobné pokusy absolvovalo v minulosti a ich závery sa priveľmi nelíšili od tých najnovších: sú tam isté pozitíva, no je to jednoducho drahé.

Napríklad v roku 2000 vtedajšia vláda zverejnila správu o následkoch skracovania pracovnej doby. Prišla tam k záveru, že najväčšou výzvou je udržanie súčasnej finančnej situácie v časoch, kedy starnúca populácia vytvára čoraz väčší tlak na sociálny systém.

Skracovanie pracovného času pre zamestnancov je drahé opatrenie, ktoré neprichádza do úvahy. Takýto luxus nebol možný ani vtedy, a nie je ani dnes. Švédsky sociálny systém stále čelí problému starnúcej populácie, ako aj utečeneckej kríze a pomalej integrácii imigrantov do pracovného trhu. Aj keby si Švédi mohli dovoliť pokračovať a možno aj rozšíriť tento experiment, zrejme by to nebol dobrý nápad.

Treba si uvedomiť, že domov dôchodcov, kde tento experiment spustili, dostal extra dotáciu na nových zamestnancov. Títo zamestnanci však neposkytovali doplnkové služby, ale tá istá práca bola iba rozdelená medzi viacerých ľudí. Snaha o zlepšenie samotných služieb pre dôchodcov (nielen pre zamestnancov domovov), by mala väčší zmysel. Navyše, prečo skresávať pracovný čas pre štátnych zamestnancov, ktorí už aj bez toho pracujú menej než tí v súkromnom sektore? Veď hlavným dôvodom absentérstva vo verejnom sektore aj tak nie je pridlhá pracovná doba, ale neschopné vedenie.

Peniaze z daní by tak boli najlepšie využité, ak by sa investovali do zlepšenia manažmentu. Podpora súkromných poskytovateľov služieb by mohla pomôcť. Nakoniec, sú to práve oni, kto poskytuje kvalitné služby, a zároveň ich zamestnanci bývajú menej PN, ako ich štátni kolegovia.

Idea 6-hodinového pracovného dňa ešte nie je mŕtva. Tri ľavicovo-orientované strany vo Švédsku teda hlavne bývalí komunisti sa stále snažia presadiť ďalšie pokusy tohto typu v rôznych častiach krajiny. Lenže ak by aj už teraz napäté financie sociálneho štátu mohli podporiť takéto drahé opatrenie v takom veľkom rozsahu, zdá sa, že je jednoduchšie primäť ľudí pracovať efektívnejšie, než pracovať menej.Author: Nima Sanandaji # FotoJeqi11
Európa2017-02-234
-
 50%  ( 0 people voted )
+
Svedi, mate obrovske stastie, ze ste trafili na mna, na externeho spolupracovnika australskeho testovacieho strediska aplikacie najnovsich metod liberalneho kapitalizmu, na kapitalistologa a doktora sockologie, medzinarodneho experta na znizovanie praceneschopnosti u neschopnych zamestnaneckych sociek... Odo dnes uz nemusite nic skusat, nad nicim rozmyslat, vsetko uz bolo davno vymyslene a v Australii aj dlhodobo odskusane... Toto je zaroven aj prognozou vyvoja situacie na Slovensku, ktore zatial prechadza este len obdobim ranneho liberalneho kapitalizmu... Az k nam dorazi najnovsia verzia liberalneho kapitalizmu, momentalne uz roky beziaca v Australii, bude ako nebolo, liberalom z toho vypadnu oci na chodnik, tak budu cumiet... :-DDD

V Australii, ma neschopna zamestnanecka socka teoreticky narok byt chora maximalne 8 dni rocne... Tolko umoznuje zakon, ale ten prakticky plati len pre statnych zamestnancov... V sukromnom sektore plati ochories, letis a oznamia ti to SMS-kou... Maju tam na to taku standardnu: Vase sluzby nie su nasej firme viac potrebne... Ziadna zakonna ochrana chorych, ziadna vypovedna lehota, letis na sekundu, kedykolvek, rano ides do roboty a nemozes mat istotu, ci tam este vobec pracujes...? Kedze ludia maju na krkoch hypoteky a najst si novu pracu nie je jednoduche, statisticky v sukromnom sektore nie je nikdy chory nikto... Zamestnanci na PN = 0%... V statnom sektore ti zaplatia maximalne 8 dni PN na rok, ak si chory dlhsie, musis si vybrat dovolenku a ak ju nemas, nedostanes za neodpracovane dni ani cent... V sukromnom sektore mas aj na dovolenku narok len teoreticky, je vecou zamestnavatela, ci ti ju niekedy aj da...? A vraj na Slovensku je ludom v kapitalizme zle, hehe, na Slovensko este ten pravy nefalsovany liberalny kapitalizmus nedorazil, Slovensko teraz preziva svoje zlate rannokapitalisticke casy, skutocny liberalny kapitalizmus, ma daleko skaredsiu tvar...

Takze klud mili Svedi, aj produktivitu prace takto zvysite, sproste zamestnanecke socky budu ochotne robit aj neplatene nadcasy, aj denne tahat 16-ky za osemhodinovu mzdu, ako Australcania, len aby ste ich nevyhodili z prace... Vsetci budu zdravi, na PN-kach bude 0% zamestnancov, zemsky raj to na pohled, ako v ceskej hymne... Teda zdravi, presnejsie nikto chory nebude nikdy v pracovnom pomere dlhsie ako pol dna a o to vam predsa ide, nie...?

Ale tiez sa na to mozete aj vykaslat a experimentovat dalej... V Australii zatial este nezacali testovat najnovsi prototyp liberalneho kapitalizmu, kapitalizmus nepodmienenych miezd a drasticky skratenych pracovny casov, takze mozno ste nakoniec aj na pravnej stope...? :-DDD


kapitalistologicky sockolog # JoqoJela19
-
 58%  ( 2 people voted )
+
2017-02-23 15:35:46 5ee77486
Vo Švédsku im to moc nejde, predsa len.
bodkabodkabodkaotaznik # TojyBoju16
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2017-02-25 01:20:55 bca71470
Keď to nepôjde tam-dodajú to ako tovar na Slovensko-júúúj bude to radosti-z pracovných príležitosti-zas!- vpred do kapitalizmu-hurá! Lebo tam-už nemusím žiť bez práce-aj keď za mnou dlhá rada stojí-žobrajúci o prácu! Aj ich treba predsa nasýtiť-tak pracuj aj za neho- na neho! keď ešte prácu máš! To je ten experiment kapitalizmu!-Robot človek buď a nesnívaj-že práca šľachtí človeka! nie si predsa šľachta!-šľachtou som já- PS-váš vykorisťovateľ!
ferda # XimaHifu28
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2017-02-25 15:13:42 58d4285f
Skracovanie pracovnej doby --áno je to trend , lenže akej pracovnej doby. V minulosti sa robil prieskum , ale aj konkrétne sa uplatňovala skrátená pracovná doba aj u nás v nemenovanej firme. Samozrejme je treba rozlišovať režimy pretržité, nepretržité, smennosť jedno--viac....a tiež druhy prác..fyzicko.--.duševne --psychicky ..aaa namhané. Spoločnými závermi boli poznatky , že skracovať dennú /8 hod/ pracovnú dobu v našich podmienkach je nevyhovujúce...Ani týždennú! Optimálne je skracovanie štrť-ročnej --polročnej PD. Ako dôvody boli zvýšený stres a zvýšená fyzická prípadne psychická záťaž z titulu... pri 7 hod PD príp . 36 hod. PD týždennej čo bolo aj evidentné na znížení prod. práce....
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2017-03-03 11:21:20 58d4289b

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
še   jede
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0236 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage