Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Európska únia má vraj obnoviť priemysel ďalším centrálnym plánovaním


Európska únia má vraj obnoviť priemysel ďalším centrálnym plánovaním

Európska únia dlhodobo stráca podiel na celosvetovom priemysle. Priemysel pritom zohráva v EÚ veľkú úlohu zamestnáva zhruba 34 miliónov kvalifikovaných ľudí a každé pracovné miesto v priemysle vraj vytvorí dve ďalšie pracovné miesta v zásobovaní a sektore služieb. Priemysel Európskej únie zároveň vytvára 75 % exportu EÚ a prináša 80 % inovácií. Na tieto zaujímavé fakty poukazuje Jerzy Buzek, šéf europarlamentného výboru pre priemysel, výskum a energie.

Čo má robiť Európska únia

A keďže priemysel v EÚ zohráva takú dôležitú úlohu, Buzek navrhuje, aby sa ním zaoberala aj Európska únia. Tá ma podľa neho spustiť "účinný program na znovuobnovenie priemyslu." V rámci neho by Európska únia mala vytvárať a podporovať "klastre," ktoré budú spájať súkromné podniky, vládne agentúry a akademické inštitúcie. Vďaka tejto synergii by mal byť stimulovaný výskum a rozvoj spôsobom, ktorý bude mať pozitívny dopad na rôzne sektory a regióny. Tieto klastre tak majú byť dôležitými hnacími silami rastu a zamestnanosti. K tomu by mohol pomôcť aj pripravovaný investičný balík Európskej komisie, v rámci ktorého sa má investovať 315 miliárd eur.

Klam rozbitého okna

Buzek má zrejme úplnú pravdu ohľadom dôležitosti priemyslu v Európskej únii. Môže mať tiež pravdu ohľadom toho, že každé pracovné miesto v priemysle "vytvára" dve ďalšie v iných odvetviach. No to neznamená, že sa má v tejto oblasti realizovať Európska únia. To, že tvorba pracovných miest v priemysle má multiplikačný efekt, je totiž len jedna strana mince. Druhou stranou mince je, že tento multiplikačný efekt (aj keď s rôznymi úrovňami týchto koeficientov) je prítomný v celej ekonomike.

Ak teda Európska únia investuje peniaze daňovníkov do priemyslu a bude sa chváliť tým, koľko pracovných miest vytvorila, nehovorí celú pravdu. Opomína totiž fakt, že ak by daňovníkom tieto peniaze zostali, mohli by vytvoriť vlastné pracovné miesta, ktoré by tiež mohli pomôcť tvorbe ďalších a ďalších pracovných miest.

Pracovné miesta v súkromnom sektore navyše vznikajú z dôvodu napĺňania potrieb zákazníkov, a teda vytvárajú hodnoty. Pracovné miesta vytvorené byrokratmi (hoci aj za spolupráce súkromného sektora) však žiadne hodnoty vytvárať nemusia a ak aj nejaké vytvoria, je tam tendencia k nižšej efektivite. Podnikateľom totiž na efektívnom uspokojovaní potrieb zákazníkov závisí živobytie, zatiaľ čo byrokrat prerozdeľuje len cudzie peniaze a za svoje rozhodnutia tak nenesie plnú zodpovednosť.

Investície Európskej únie zamerané na tvorbu pracovných miest preto z dlhodobého hľadiska zničia viac pracovných miest, ako vytvoria a prinesú viac škôd ako úžitku. Tieto nezamýšľané dôsledky ekonómovia nazývajú ako Klam rozbitého okna.

Viac centrálneho plánovania

Podobné princípy platia aj pri investíciách. Ak by napríklad Európska únia investovala peniaze do spomínaných klastrov, dôležité by nebolo len to, koľko inovácií by tieto investície priniesli, ale tiež aj to, o koľko inovácií pripravili súkromný sektor.

Čo pomôže ekonomike viac, keď budú investície viac centrálne plánované byrokratmi EÚ alebo keď o investíciách budú viac rozhodovať podnikatelia snažiaci sa uspokojiť potreby zákazníkov?

Predstava, že priemysel v Európskej únii trpí kvôli tomu, že centrálne plánovanie nie je dostatočné, je navyše absurdná.

Priemysel v Európskej únii trpí práve preto, že centrálne plánovanie je neudržateľná brzda jeho rozvoja. Ekonomika trpí vysokými úrovňami daňového a odvodového zaťaženia, ako aj nadmerným regulačným zaťažením. Menová politika je centrálne plánovaná, v dôsledku čoho sú vytvárané bubliny falošného rastu a následné krízy a nezamestnanosť.

A priemysel v EÚ obzvlášť trpí v dôsledku nezmyselne prísnej klimatickej politiky Európskej únie, v dôsledku čoho sú ceny energií až dvojnásobné v porovnaní s USA a ešte vyššie v porovnaní s niektorými inými časťami sveta.

Byrokratom však na ničom z toho nezáleží. Nech centrálne plánovanie spôsobí akékoľvek množstvo problémov, riešením má byť opäť ďalšie centrálne plánovanie.

Nečudo, že s takýmto zmýšľaním priemysel v Európskej únii stagnuje a ak sa mu budú byrokrati snažiť "pomáhať" aj naďalej, bude stagnovať ešte viac.

Zdroj:
1. https://www.theparliamentmagazine.eu/art icles/opinion/clusters-form-backbone-eu- regional-policy#.VRPDMJM1yoY.twitter


Author: filip vacko # NaliVoci33
Európa2015-05-252
-
 58%  ( 2 people voted )
+
Z toho vyplýva že EU skončí ako CCCP (rozpad, bieda, bordel). Páni byrokorati na tom intenzívne pracujú.
General Guderian # TyroMury04
-
 54%  ( 3 people voted )
+
2015-05-26 17:48:01 55e4d605
"Viete aká bude hymna EU?"
"Labyrinth of madness!"
"A viete aký bude štátny znak EU?"
"Titanic! Loď sa potápa ale na palube všetci tancujú!"

General Guderian # TyroMury04
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-05-26 20:23:33 55e4d605

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
sedem   osem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

50 000 eur do ruky


50 000 eur do ruky
Medzi ekonómami koluje vtip o štáte, ktorý vám najskôr doláme nohy a následne poskytne barly. Takéto barly chce ministerstvo školstva ponúknuť mladým a vzdelaným ľudom v zahraničí, ...
OBAMA PŘEDEHNAL BUSHE V POČTU LIDÍ, KTEŘÍ BY PROTI NĚMU CHTĚLI ZAHÁJIT IMPEACHMENT
Státní silnice = stroj na smrt
Věděli jste, že Brusel vytvořil superhrdinu jménem kapitán Euro?

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0218 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage