Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Duševné vlastníctvo – z rešpektu k autorovi diela


Duševné vlastníctvo – z rešpektu k autorovi diela

Mám rád animované videá od RSA Animate a behaviorálnu ekonómiu. Toto video je o klamaní, o nečestnosti, o pohľade na realitu, ktorý je skreslený našimi motiváciami a aj o medicíne, ktorá toto lieči. Takisto mi to pripomína prednášky o tejto téme, ktoré som sľúbil nejak spracovať a zatiaľ stále ležia v šuplíku v podobe poznámok na papiery. Ale o tom som nechcel. Čo ma zaujalo (okrem perfektného vtipu začínajúceho v čase 1:54) bola poznámka o racionalizácii našeho konania. Je to aj o ilegálnom kopírovaní kníh či hudby a o ospravedlnení si (pred sebou aj pred ostatnými), že vlastne nič nepekného nerobíme.

Do tohoto kontextu perfektne zapadá aj argumentácia, že štát je zlý, že štát vynucuje duševné vlastníctvo, a teda duševné vlastníctvo je zlé, a teda ignorovaním duševného vlastníctva bojujete proti zhubnému vplyvu štátu. A racionalizácia je dokonaná. Ak vás aj niekedy napadlo, že ilegálne sťahovanie je nebodaj nepekné, tak teraz už viete, že ide predsa o vyššie ciele. Stačilo by namietnuť, že táto vaša úvaha je Klamom obrátenej implikácie (keď automaticky predpokladáte, že implikácia platí aj opačným smerom). Lenže keď sa do toho primiešajú utilitárne argumenty o tom, že pôvodný majiteľ myšlienky vlastne o nič neprišiel, lebo svoje dielo stále vlastní a môže užívať, tak máme jeden z najčítanejších článkov na týchto stránkach a za súhlasného pritakávania a odkazovania na Kinsellu a Blocka už vieme, že Duševné vlastníctvo nie je vlastníctvo.

Na jednej strane kritizujete nemorálnosť systému, ktorý vás núti bez vašeho súhlasu chovať sa tak alebo onak, ale na druhej strane vám nevadí, že sa tak niekto chová k autorom. Pri oháňaní sa morálkou a vlastníckymi právami tak ignorujete toho, kto vo vašom ponímaní práv stojí najvyššie. Samotného vlastníka, tvorcu diela a jeho prianie distribuovať dielo iba za určitých obmedzujúcich podmienok. Váš obľúbený interprét či spisovateľ vydá sám alebo v spolupráci s vydavateľstvom CD, DVD, MP3, knihu, e-book. Súčasťou tohto diela, a teda aj vašej kúpnej zmluvy je vaše budúce obmedzenie, ktoré vám hovorí ako s ním smiete a nesmiete nakladať. Že nesmiete kopírovať a šíriť, že je dielo chránené autorským zákonom a podobne. Prakticky si iba kupujete možnosť prehrať alebo prečítať. Asi rovnako, ako keď si prenajímate byt alebo hotelovú izbu. Aj keď smiete v kuchyni variť, v práčke prať, sledovať televíziu a spať v posteli, tak sa tento priestor nestáva vaším majetkom.

Otázka neznie či má alebo nemá za autorstvo náležať nejaká (a ako vysoká) odmena, a či mu niečo fyzicky zmizne zo šuplíku. Nikto mu predsa nebráni vystaviť dielo bezplatne k stiahnutiu na web. Oprava. Nikto mu predsa nebráni vystaviť dielo bezplatne k stiahnutiu na web, ak by chcel. Lenže on evidentne nechce! A obzvlášť ak sa zaklínate zmluvnou slobodou a nedotknuteľnosťou vlastníckych práv, tak by ste mali, buď jeho prianie rešpektovať alebo na jeho ponuku nepristúpiť. Nie najskôr pri kúpe súhlasiť s podmienkami a tieto potom následne porušiť (samozrejme po dôkladnej racionalizácii, bojujete predsa sa slobodu a za lepší svet) alebo nabádať k porušovaniu ostatných.

Taaaak určiteee, ale čo s tretími stranami? Tie sa predsa nikdy nezaviazali toto rešpektovať...
...takže ak si ja stiahnem text knihy v pédéefku alebo nejakú tú empétrojku, tak som nikomu predsa neublížil, žiadnu dohodu som neporušil, ha! Poznámka o tom, že nežijeme v právnom vákuu, ale že sa nachádzame v nejakom právnom prostredí na vás asi nezaberie, a tak ju rovno radšej preskočme. Zamyslite sa nad tým, ako sa môže ona kniha alebo song, ktoré padajú "zo zvrchovanej vôle autora pod ochranu" dostať na miesto, z ktorého si ho stiahnete? Radšej ešte raz zopakujem, že ak by autor skutočne chcel, tak by zrejme jeho diela viseli priamo na jeho stránke. Nech sa snažím vymyslieť akýkoľvek spôsob, tak mi vždy vychádza, že musel existovať niekto, kto porušil pravidlá, ktoré sa zaviazal rešpektovať. Musel existovať niekto, kto sa k tým "nulám a jedničkám" dostal výhradne s jasnou podmienkou dobrovoľného súhlasu, že ich nebude ďalej v tejto podobe šíriť. Polopate: musel existovať niekto, kto autora podviedol (vedome či nevedomky), a len vďaka tomuto podvodu môžte vy v teple domova kliknúť na magické tlačítko download.  A či sa vám to páči alebo nepáči, tak sa na tomto podvode veziete a priživujete. Jednoducho ak je na úseku cesty dlhom presne 1 kilometer obmedzená maximálna rýchlosť na 60km/h, tak napriek tomu, že nemám policajný radar a neviem koľko ste presne išli, tak ak ste úsek prefrčali za 40s, je jasné že muselo dôjsť k porušeniu pravidla o maximálnej rýchlosti.

A že ste nebodaj netušili, že niečo také existuje? Ako máte preboha vedieť, že práve to, čo sťahujete nie je voľne dostupné? Nazvime to "Ahoj, práve som pristál z Marsu-argument" a spomeňte si na neho, keď uvidíte veci z vašej vykradnutej pivnice v záložni o ulicu vedľa. Veď ako mohol ten úbohý človek za pultom tušiť, že bicykel prinesený o druhej ráno, ktorý on poctivo odkúpil ani nie za desatinu aktuálnej predajnej ceny je kradnutý?

Nech už sa jedná o hudbu, knihy alebo kľudne o "zapianované" komentáre a cracknuté Windows. Neoháňajte sa pokrytecky a moralisticky dobrovoľnosťou ak ju nie ste ochotní rešpektovať aspoň vy sami. Nebuďte na autorov zlí a nekradnite. Buďte čestní.Author: Tomas Lengyel # VunyWury98
Svet2013-09-2638
-
 40% ( 5 people voted )
+
hrozny clanok.katastrofa.sa to neda citat.same blbosti.ani jeden paragraf,odstavec,nic.len keci.

patrik # LaqaPura21
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-09-26 18:26:38 05571acc
Autorské práva a diskriminácia

Autorské práva si vysvetlíme konkrétne na knihe.
Kto bez vlastného obohatenia šíri elektronickú kópiu knihy podľa štandardného práva porušuje zákon. Je to nezmysel a nemá to žiadne racionálne opodstatnenie označiť to zákonmi ako pirátske. Je to neľudské, takýto zákon v 21. storočí v demokratickom štáte nemá čo hľadať

Autorské právo veľmi diskriminuje autora knihy. Cieľ každého autora knihy je to, aby mu čo najviac ľudí prečítali knihu. Čím viac ľudí mu prečíta knihu, tým väčšia česť je to pre neho. To, že mu zákon zabraňuje elektronicky rozširovať knihu je pre neho diskriminujúce a ponižujúce.

Iný pohľad: Ak si dá autor vydať knihu a nenájde „pirátsku“ kópiu svojej knihy na internete, je to pre neho negatívne znamenie – vydal nekvalitnú knihu o ktorú nikto nemá záujem, nikto nemá motiváciu ju šíriť.
Naopak ak si autor nájde elektronickú kópiu na internete, je to pre neho veľká česť, že o jeho knihu je záujem

Pre vydavateľstvo je elektronická kópia reklama: ak si prečítam knihu v elektronickej forme a zaujme ma, kúpim si ju aj v papierovej-knižnej podobe. V opačnom prípade si knihu vôbec nekúpim. Autorskými zákonmi sú vydavateľstvá veľmi diskriminované a veľmi sa okrádajú o zisky, autorské zákony zabraňujú propagáciu kníh na internete. Hlúpi politici vytvorili hlúpe zákony.

Diskriminácia spotrebiteľa
Dnes je bieda doba na knihy a to hlavne čo sa týka odbornej literatúry. Veľká časť kníh sú preklady Amerických autorov a problém je v tom, že Američania sú najhlúpejší národ na svete, sú zdegradovaní, ich knihy sú odpad (trochu srandujem ale myslím to aj vážne)
Čo sa týka odbornej literatúry je skutočne nájsť umenie kvalitnú knihu. Už viac krát sa mi stalo, že som si kúpil knihu z internetového kníhkupectva zo stručným ale pútavým popisom knihy a myslel som si, že v knihe skutočne nájdem to čo hľadám. Po prelistovaní obsahu pár strán som som ani zďaleka nenašiel čo som hľadal a knihu navždy založil a dnes padá prachom. Bol som veľmi frustrovaný, že som zbytočne na knihu vyhodil peniaze. Ak by bola v elektronickej podobe, aj by nebolo autorských práv, ktoré zakazujú digitálne kópie kníh, iste y som knihu na internete našiel, po pár minútach by som prišiel na to, že sú v nej len nepotrebné informácie a nemusel som zbytočne utratiť peniaze. A stalo sa mi to už viac krát. To to nie len mne ale aj viacero ľuďom po celom svete. A cítim sa zo strany štátu veľmi urazený a diskriminovaný ako spotrebiteľ z dôvodu autorských zákonov – zbytočne som vyhodil peniaze na nezmyselnú knihu.
Kde sú ľudské práva v tomto štáte, ktoré by chránili spotrebiteľa. Autorský zákon ohrozuje ľudské práva a treba ho okamžite zrušiť.
montenegro # NycyQywa82
-
 57% ( 4 people voted )
+
2013-09-26 18:29:21 5057d10a
no ja už len čakám, že keď sa to nwo ešte zdokonalí, tak budú platiť autorské práva aj na zbierky zákonov, ale zároveň bude platiť aj staré známe, neznalosť zákona neomlúva. a to potom budú zisky!
aaa # RuxaQija4
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-09-26 19:39:01 b2292395
Montenegro, trepeš blbosti!!! Nikto nezakazuje autorovi šíriť jeho dielo bezplatne. To poprvé.
Autorské dielo je produkt práce, či sa ti to páči alebo nie. Rovnako ako napríklad produkt pekára. Zdá sa ti normálne tvrdenie, že by pekár mal svoje chleby a rohlíky rozdávať zdarma? Veď by malo byť preňho cťou, že je o jeho produkty záujem a konzumujú sa! Kravina, že? Práve taká ako tie tvoje nezmysly.
Pock # SihySuri34
-
 58% ( 2 people voted )
+
2013-09-26 20:28:34 c16eba66
Mám všetko legálne...od profesionálneho softwaru až po pár hier. Myslím si, že je treba zaplatiť za prácu. Problém však je, že z vreckového, alebo z podpory sa na Slovensku veľa nakúpiť nedá a keďže sa software, hudba a filmy najľahšie kradnú, kradne sa v tomto smere najviac. Ľudia proste na to nemajú a tiež by chceli filmy, hudbu a software.
MrProper # JewuQowo48
-
 67% ( 5 people voted )
+
2013-09-26 21:27:49 5be9f92a
keď už porovnávame s chlebom a pekárom: Pekár, ak chce prežiť, tak musí v kuse piecť a predávať chlieb. Oproti tomu muzikant chce žiť z toho, že sa predávajú jeho cédéčka. To je to isté, ako keby pekár chcel žiť z predaja fotografií svojho chleba. Veď aj muzikant má možnosť živiť sa svojou prácou - koncertovať koľko len chce. Ak je dobrý, zarobí 10 koncertmi za rok viac ako pekár.
marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 58% ( 2 people voted )
+
2013-09-26 22:22:54 57c5a734
loading...
marsal zukov,
trefne si to napísal,,

Joplins # XuhyDime11
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-26 23:48:37 5e91e48d
Blbé prirovnanie, Maršal, ty ani nevieš, o čom hovoríš. Väčšina hudobníkov žije z koncertov, nie z predaja CD.
Poviem ti reálny ekvivalent k hudobníkovi. Čo je pre hudobníka pesnička, pre pekára je originálny recept. Čo je pre hudobníka príjem z predaja CD, to je pre pekára príjem z predaja rohlíkov.

A ešte raz opakujem, tvorba umeleckého diela je práca ako každá iná!
Pock # SihySuri34
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-09-27 06:31:36 c16eba66
Pock - priznávam, tvoje prirovnanie sedí viac. Ale nesúhlasím s tým, že väčšina žije z koncertov - inak by im tak netrhalo žily kopírovanie. Práve naopak - voľné šírenie im podľa mňa priláka viac ľudí na koncerty.
A akú má možnosť pekár brániť sa proti tomu, aby ten jeho recept niekto zavesil na net umožnil každému upiecť si chlieb sám?
Pekár predáva svoje výrobky za také ceny, aby ich ľudia kupovali od neho a nie od druhého, čo predáva ten istý (podobný) chlieb lacnejšie.
Hudobníci a na nich pricucaní darmožráči si zase chcú násilím (represívnym zákonom) zabezpečiť vysokú cenu, za ktorú ich kópie takmer nikto kupovať nechce. Tu vidím hlavný rozdiel.


marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-09-27 07:35:59 57c5a734
z filozofického hľadiska talent pochádza od Boha a on ho požičiava ľuďom nie na to, aby si mastili vrecká, ale aby takto poctení jedinci povzniesli spoločnosť na vyššiu úroveň. Toto je základné východisko, na ktoré by sa mal brať ohľad pri skúmaní otázok duševného vlastníctva, pretože sa o žiadne vlastníctvo nejedná.
Dôkazom je aj prax, keď patent vlastne bráni danej myšlienke v maximalizácii jej prínosu pre spoločnosť.

marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-27 07:41:22 57c5a734
Marshal a čo tvorcovia softwaru ? Ako si majú zarobiť ? Prezentáciami softwaru ? Inak ja hudbu nekupujem, lebo sa mi zdá predražená a keďže nie som ovca a nepotrebujem aktívne počúvať to, čo počúva dav - komerčnú hudbu, mám možnosť si stiahnúť legálne a zadarmo veľa dobrej muziky z jamendo.com od hudobníkov, ktorí robia hudbu hlavne pre radosť popri zamestnaní a komerčnú hudbu si akurát občas vypočujem na youtube ak sa mi niečo z toho zapáči...

Pock, práve tvoja analógia je správna. Včera som to chcel Marshalovi vysvetliť, ale bol som dosť unavený.

MrProper # JewuQowo48
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-27 08:55:50 5be9f92a
{z filozofického hľadiska talent pochádza od Boha a on ho požičiava ľuďom nie na to} Ignorujúc tvoje drístanie o imaginárnom tatovi, talent sa týka aj iných oblastí. Napríklad môžeš byť talentovaným robotníkom, programátorom, umelcom, vedcom, ktorý je lepší ako ostatní, ale to neznamená, že budeš mať povinnosť tvoriť zadarmo, alebo áno ? Inak samozrejme zadarmo môžeš tvoriť ak ťa to napĺňa tak ako mnohí zadarmo tvoria hudbu, ale môžeš si určiť aj cenu.


Inak talent je len to, čo si zdedil po predkoch. Ak sa tvoji predkovia viac venovali určitej oblasti, pravdepodobne zdedíš časť ich nadania, ale talent je väčšinou len malá časť. Ono totiž ak niekto talentovaný nie je a pracuje na sebe, dokáže predbehnúť talentovaného, ktorý sa vôbec nesnaží.


A tu máš jeden obrázok k tomu tvojmu názoru o bohu, aby si pochopil, že to nie je len o talente - (o nadaní). Ten ti akurát zlepšuje šance. Inými slovami ak budeme mať dvoch hudobníkov a jeden z nich nebude talentovaný, bude musieť zrejme viac na sebe pracovať, aby sa dostal na podobnú úroveň ako ten talentovaný a ak ten talentovaný nebude na sebe pracovať, nedosiahne zrejme ani to, čo môže dosiahnúť človek, ktorý na sebe pracuje.

MrProper # JewuQowo48
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-27 09:11:55 5be9f92c
{Ak sa tvoji predkovia viac venovali určitej oblasti, pravdepodobne zdedíš časť ich nadania} Oprava: Ak sa tvoji predkovia viac venovali určitej oblasti, pravdepodobne zdedíš časť z toho, čo získali učením - tým, že na sebe pracovali v určitej oblasti, preto aj často synovia nasledovali svojich otcov a vyberali si rovnaké povolanie.

MrProper # JewuQowo48
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-27 09:18:03 5be9f92a
Inak ak je v okolí dostatok poloretardovaných jedincov, uspieť sa dá aj bez talentu a stačí robiť zo seba verejného šaša, prípadne debila, čo znamená recitovať rôzne názvy rozmnožovacích, alebo vylučovacích orgánov. Napríklad retardovaný cigáň recitujúci o vagínach a ritiach nemá talent na hudbu a ani na sebe veľa nepracoval, pretože recitovať o vagínach a ritiach do primitívnych podmazov dokážu aj 13 roční chlapci, ktorí sa tomu venujú zo 3 mesiace. To len dav jeho poslucháčov je vypatlaný a nepožadujú kvalitu...keby vyžadovali kvalitu tvorby, vyzeralo by to úplne inak.
MrProper # JewuQowo48
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-27 09:26:15 5be9f92a
A ešte inak. Predstavme si ženu a muža, ktorí majú syna. Matka a aj otec sa aktívne venovali učeniu cudzích jazykov a narodil sa im syn, ktorý zdedil časť ich vlastností a tie pozitívne v podstate nazývame talentom...V tomto prípade je teda vhodné pre syna, aby v tom pokračoval a stal sa napríklad tlmočníkom. To však neznamená, že to má robiť zadarmo. Ten talent je totiž len zdedená časť, ale nestačí na to, aby sa mohol tým tlmočníkom stať a aby bol v tom dobrý. Tiež musí na sebe pracovať, pretože talent je len malá časť, ktorá trochu zjednodušuje človeku dosiahnúť úspech v určitej oblasti. Stačí mu na sebe pracovať menej, aby dosiahol to, čo človek, ktorý zdedil nadanie v úplne inej oblasti.

“Genius is 1% talent and 99% percent hard work...” Albert Einstein
Tento citát síce úplne správne nevystihuje o čom to je, pretože talent (zdedené nadanie) nemusí byť 1% a môže to byť viac, ale podstatu tým vystihol.MrProper # JewuQowo48
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-09-27 09:43:14 5be9f92c
V podstate má talent každý človek, pretože každý zdedil určité vlastnosti po rodičoch...či už ide o robotníka, ktorý zdedil silu a vytrvalosť po otcovi, ktorý si tú silu počas celého života získaval tvrdou prácou, alebo o tlmočníka, prípadne hudobníka, ktorý dedil časť po svojej matke, alebo otcovi.

To však neznamená, že robotník, alebo tlmočník má robiť zadarmo, lebo má talent v tej konkrétnej oblasti a stačilo mu na sebe pracovať menej, aby dosiahol určitú úroveň znalostí v danom odbore...MrProper # JewuQowo48
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-27 09:50:28 5be9f92c
No nechcem tým povedať, že je nutné robiť to isté, čo robili vaši rodičia. Nadanie z určitej oblasti je možné často využiť aj v inej oblasti a ak aj talent nemáte, môžete dosiahnúť v určitej oblasti úspech, pokiaľ na sebe budete tvrdo drieť a môžete dokonca predbehnúť aj človeka, ktorý v tej oblasti talent má a nesnaží sa.
MrProper # JewuQowo48
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-27 09:52:48 5be9f92c
OPRAVA: {No nechcem tým povedať, že je nutné robiť to isté, čo robili vaši rodičia. Nadanie z určitej oblasti je možné často využiť aj v inej oblasti a ak aj talent v tom, čomu sa chcete venovať nemáte, môžete aj v tom byť úšpešní, pokiaľ na sebe budete tvrdo drieť a môžete dokonca predbehnúť aj človeka, ktorý v tej oblasti talent má a nesnaží sa.}
MrProper # JewuQowo48
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-09-27 09:55:20 5be9f92c
A ešte niečo...Napríklad zoberme si židov. Tým v minulosti bolo zakázané vlastniť pôdu a tak si vybrali inú oblasť v ktorej sa vyvíjali a dedili časť z nadobudnutých vlastností - (talent) po svojich predkov...(často sa z nich stávali bankári). Nepochybne sú teda z globálneho pohľadu v tomto smere talentovanejší ako ostatní, ale manuálna práca je pre nich dosť problém a ťažko by konkurovali tým, ktorých predkovia robili celé dni na poliach, preto pre nich aj tvrdšia práca v koncentrákoch bola náročnejšia. Človek, ktorého predkovia tvrdo robili na poliach by ju s veľkou pravdepodobnosťou zvládal lepšie.

Takže čo je to talent som vám vysvetlil a snáď mnohí pochopili, že je výsledkom ľudskej snahy a nie nejakým darom od imaginárneho šimpanza. (vysvetlenie: vraj sme stvorení na obraz boha, ale faktom je, že máme spoločného predka s opicou a teda boh je v tom prípade nejaké blbé zviera žerúce spálené mäso - o tom sa píše aj v biblii masturbujúce na strome ;-))))

MrProper # JewuQowo48
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-27 10:13:20 5be9f92a
Správnu odpoveď na to čo je talent možno nájsť v debate o evolučnej teórii a bludy možno nájsť v spisoch židovských pastierov kôz a ich vyfetovaných šamanov, ktorí tvrdili, že to dobré je dar od boha a to zlé je len naša chyba. Mimochodom cigáni sú zas talentovaní v plodení detí, prípadne v odrbávaní ľudí - cigánske veštice, alebo v hraní na husle a v tancovaní, pretože to z veľkej časti zdedili i keď sa tam nájdu aj výnimky. Je to myslené skôr z globálneho hľadiska.
MrProper # JewuQowo48
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-27 10:35:17 5be9f92a
A Vatikánska chamraď je talentovaná v skrývaní sa za Kristov chrbát i keď niekomu to môže pripadať záhadné, lebo plodiť sa nemôžu... ;-))) No zrejme je to zapríčinené tým, že tí amatéri majú nadanie v odrbávaní ľudí akurát pochádza z inej oblasti. Možno boli ich otcovia právnici ;-))) Tí tiež dokážu riadne klamať a podvádzať+obchádzať zákony, ktoré sa im nepáčia.
MrProper # JewuQowo48
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-27 10:41:33 5be9f92a
OPRAVA: No zrejme je to zapríčinené tým, že tí, ktorí prichádzajú do ich radov majú nadanie v odrbávaní ľudí akurát pochádza z inej oblasti.
MrProper # JewuQowo48
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-09-27 10:44:20 5be9f92c
napríklad naposledy som si kúpil album od jedného gitaristu. Páčil sa mi jeho prístup, pravdepodobne nebol na predaji svojej hudby existenčné závislý, keďže veľa koncertuje. Album sa dal stiahnuť len v elektronickej podobe a príspevok bol dobrovoľný, teda aj zadarmo. No nedalo mi a jeho skvelú hudobnú prácu som ocenil aspoň toľko eurami, koľko som si mohol dovoliť. Je to aj psychologický aspekt, že sa mi tá hudba lepšie počúvala, ako tá, čo človek stiahne ...

Sheldon # HyhoPyqu52
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-27 10:49:20 1f82a20e
Sheldon a prezradíš aj meno toho gitaristu ?
MrProper # JewuQowo48
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-27 10:53:46 5be9f92c
Inak aj na jamendo.com to funguje tak, že môžete tvorcov podporiť ak na to máte a funguje to podobne aj v oblasti vývojárov linuxového softwaru+linuxových distribúcií.
MrProper # JewuQowo48
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-27 10:55:28 5be9f92c
Mr.Proper samozrejme: Estas Tonne

Sheldon # HyhoPyqu52
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-27 10:57:22 1f82a20e
Toho nepoznám, ale možno niekedy vypočujem. Každopádne ak chceš viac muziky, www.jamendo.com Nájdeš tam kvalitnú tvorbu z klasickej, rockovej, jazzovej, bluesovej,... hudby a zadarmo+legálne.
MrProper # JewuQowo48
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-27 11:04:38 5be9f92a
ďakujem, pozriem na to

Sheldon # HyhoPyqu52
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-09-27 11:06:47 1f82a20e
A keď už som spomenul tie linuxové distribúcie, tak napríklad canonical finančne nepodporujte. Tí pchajú do distra reklamné sračky a keď už sa teda rozhodli ísť touto cestou a otravujú užívateľov týmto spôsobom, netreba im posielať peniaze. Veď príjmy majú z reklamy. Radšej podporte inú distribúciu.
MrProper # JewuQowo48
-
 58% ( 2 people voted )
+
2013-09-27 11:08:00 5be9f92c
keď už prišla reč na Linux, Mr.Proper a ktorú distribúciu odporúčaš? Pre obyčajné použitie v domácnosti. Mám linuxové základy, práca aj v príkazovom riadku na základnej úrovni sa zvláda. Chcel by som aby to pekne vyzeralo, bolo to stabilné, rozbehal som na tom ovládače na grafiku a hudbu. Rozmýšlal som nad Debianom+nejaké pekné grafické prostredie, alebo Mint, alebo Kubuntu... neviem. s ostatnými nemám žiadne skúsenosti...

Sheldon # HyhoPyqu52
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-09-27 11:26:29 1f82a20e
Debian je dobrý a na ňom je postavené aj ubuntu, ale debian nie je moc vhodný pre úplných začiatočníkov, preto by som odporúčal skôr distro postavené na ubuntu. To znamená linux mint, alebo elementary os, ktorý vyšiel nedávno a je postavený na ubuntu 12.04 LTS verzii. (http://elementaryos
.org/
, http://www.linuxmin
t.com/
). A ak sa ti celkovo ubuntu moc nepozdáva, skús fedoru, prípadne opensuse, ktoré majú tiež dobrú podporu a neskôr by si mohol skúsiť debian, ktorého výhodou je stabilita, ale tá je na úkor novšieho softwaru, lebo nové verzie nevychádzajú tak často ako je to napríklad u ubuntu a fedory. To však záleží na užívateľovi, čomu dá prednosť a od jeho priorít.

Čo sa týka kubuntu, KDE je na môj vkus až moc preplácané, ale inak nie je zlé. No skôr dávam prednosť gnome, alebo xfce, ktoré sa dajú tiež dobre nastaviť, ale nie sú také preplácané. To je však skôr o užívateľovi. Niekomu môže vyhovovať extrémne množstvo nastavení, ale niekto to proste nepotrebuje a stačia mu základnejšie voľby.

Akú máš grafiku a zvukovú kartu ? Zvukovú by ti malo nájsť automaticky, ale ja som mal jednu profesionálnu od creative a s ňou bol trochu problém. A ak máš grafiku ati, alebo nvidiu, nie je problém ju v ubuntu nainštalovať (stačí pár kliknutí myšou) i keď s najnovšími modelmi môže byť trochu problém.

A čo sa týka pekného prostredia, podľa toho zas nemusíš vyberať, pretože napríklad klasický gnome panel, alebo KDE a XFCE sa dá skutočne dosť dobre nastaviť podľa priania.

A ak už zvolíš (u)buntu a chceš stabilitu, radšej si vyber LTS verziu, pretože tie, ktoré vychádzajú každých 6 mesiacov ti budú žrať akurát nervy a tam už sú aj tie hlúposti ako amazon a podobne...

MrProper # JewuQowo48
-
 58% ( 2 people voted )
+
2013-09-27 12:01:51 5be9f92a
Elementary nevyzerá zle a prioritou vývojárov bolo jednoduché a prehľadné prostredie+stabilita by mala byť na celkom dobrej úrovni. Skús live cd...
MrProper # JewuQowo48
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-27 12:08:35 5be9f92a
Inak patheon shell z elementary os je možné nainštalovať aj do ubuntu 12.04 lts:
[code]sudo add-apt-repository ppa:elementary-os/daily sudo apt-get update sudo apt-get install elementary-desktop [/code]

MrProper # JewuQowo48
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-09-27 12:15:18 5be9f92a
paráda, diki moc. Mám na notebooku dve grafiky - INTEL a ATI a v podstate mi jedno, ktorú mi to zoberie, len aby nebol problém. Ja už skúsenosti s Linuxom mám od školy. Prestriedal som niekoľko distribúcií - ubuntu, kubuntu, debian, mint... vyskúšam ten Elementary, vyzerá dobre. Šlo mi len o to, aby aj niekto druhý dal názor. Zatiaľ mi najviac vyhovoval asi Mint a Debian. Ide aj o manželku aby sa on a v tom cítila dobre, keďže je zvyknutá na Okná.

Sheldon # HyhoPyqu52
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-09-27 12:55:45 1f82a20e
Beriem späť, neinštalujte pantheon os do ubuntu...nerobí to dobrotu.

Sheldon: No problem...keď môžem, rád poradím. S Ati by si nemal mať v distribúciách postavených na ubuntu problém...stačí spustiť ubuntu software center, v menu vybrať software center, pokiaľ máš ubuntu 12.10 a vyššie...ak máš 12.04 tak cez additional drivers v nastaveniach. Tam stačí jedno kliknutie.

Elementary vyzerá skutočne dobre. V jednoduchosti je skutočne krása a niekedy je menej viac. Zrejme tým sa inšpirovali tvorcovia elementary os.

MrProper # JewuQowo48
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-27 14:04:05 5be9f92a
{ pantheon os}pantheon shell
MrProper # JewuQowo48
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-09-27 14:06:35 5be9f92a
Myslím, že elementary os by ti mohol vyhovovať, lebo by mal byť dosť stabilný (základ ubuntu 12.04 LTS) a je vhodný pre začiatočníkov, pretože základom je ubuntu, ale nie sú tam hlúposti ako amazon a hlavne tam nie je zabugované unity, ktoré laguje aj na novších počítačoch. Unity je podľa môjho názoru len nedorobený a problémový compiz plugin. Koncepcia GUI síce nie je zlá, ale tá stabilita je dosť mizerná a hlavne je pomalé. Pantheon Shell beží dosť svižne a zároveň má príjemné GUI.
MrProper # JewuQowo48
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-27 14:16:27 5be9f92c
@Sheldon
Ahoj Cooper, Tonneho dosť intenzívne počúvame... našla som jeho vlastnú stránku, kde ponúka svoje skladby za ľubovoľný poplatok, je to super prístup, otvorenosť má nielen v hraní, ale aj v tom, ako si ho kto môže oceniť.. idem zistiť, kedy bude hrať na Slovensku alebo naokolo .. čaute! :)

Anesi # DohuRupo36
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-02-17 20:02:32 6de61be8

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
os   sedem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Súkromná asociácia starajúca sa o rozvoj mestskej časti


Súkromná asociácia starajúca sa o rozvoj mestskej časti
Pri snahe o efektívne vynakladanie verejných zdrojov akákoľvek autorita, ktorá tieto prostriedky vynakladá nevyhnutne narazí na problém, do ktorej oblasti vložiť tieto prostriedky, resp...
CO JSTE SE UŽ VŽDYCKY CHTĚLI O BRUSELSKÉ EU DOVĚDĚT, ALE NIKDO SE VÁM TO NEODVÁŽIL ŘÍCI!
Ukrajina: Návrat Jaceňuka a októbrová revolúcia
BUDOUCNOST GMO: CO PRO NÁS CHYSTAJÍ KORPORACE?

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0902 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo