Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Deregulácia cien energií – sliepka alebo vajce?


Deregulácia cien energií – sliepka alebo vajce?

Postupná deregulácia cien energií je súčasťou európskej liberalizácie energetiky a mala by byť jedným z cieľov všetkých národných energetických politík. Na Slovensku sme skôr svedkami opaku, po deregulácii cien pre podniky prišlo po zmene vlády v roku 2013 k opätovnému zavedeniu regulovaných cien pre malé a stredné podniky (definované objemom ročného odberu plynu/elektriny).

Začiatkom septembra prišiel súdny dvor EÚ s prelomovým rozsudkom, keď označil plošnú reguláciu cien energií v Poľsku za nelegálnu a pripomenul tak tému deregulácie aj na Slovensku. Za vítané prispenie do diskusie môžeme preto označiť analýzu Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií vydanú pred pár týždňami pod názvom "Ako ďalej s elektrinou a plynom."

Autor Martin Haluš sa v nej zamýšľa nad potrebami deregulácie cien elektriny a plynu pre domácnosti a nad možnosťami jej prevedenia. Načrtáva tri stručné scenáre: ponechanie regulovaných cien pre domácnosti v súčasnej podobe, kompletnú dereguláciu cien, alebo postupnú dereguláciu cien v podobe zrušeného cenového stropu, ale povinného zavedenia (cenovo) regulovaného produktu do ponuky každého dodávateľa.

Sympatie autora sú na strane poslednej možnosti. Zdôvodňuje to nedostatočnou úrovňou konkurencie, ktorá má prejav príliš koncentrovaného trhu v rukách "tradičných" dodávateľov (ktorí boli kedysi súčasťou troch monopolných regionálnych distribučných spoločností). Podľa analýzy: "Plnej deregulácii trhu by malo predchádzať dosiahnutie určitej miery zmeny dodávateľov a koncentrácie trhu napríklad ročnej zmene dodávateľov aspoň 7% a trhového podielu tradičného dodávateľa(ľov) menej ako 50% pri plyne (resp. 65% pri elektrine), ktoré by sme mohli pri pokračovaní súčasných trendov dosiahnuť do piatich rokov."

Takouto argumentáciou sa dostávame však k ekonomickej otázke "čo bolo skôr sliepka alebo vajce?" Musíme s dereguláciou počkať, kým sa rozvinie konkurencia, alebo sa konkurencia rozvinie až vtedy, keď sa deregulujú ceny? Autor ďalej v texte sám priznáva, že motivácia domácností zmeniť svojho tradičného dodávateľa je nízka, pretože potenciál úspor je veľmi malý. Súčasná zhruba dvadsiatka dodávateľov totiž nemá veľký priestor na manévrovanie. Môžu zefektívniť svoje vnútorné procesy, zabaliť svoje produkty do trochu iného staniolu, pribaliť peknú mašličku (napr. v podobe poruchovej služby zdarma), ale v zásade môžu ponúknuť len to, čo všetci, a sekať centy na maržiach. Možné ročné úspory pre domácnosť sa potom pohybujú väčšinou v rádoch jednotiek eur, čo pre drvivú väčšinu ľudí nie je dostatočná suma na rozbehnutie procesu zmeny dodávateľa.

Na trhu je pritom obrovský priestor na produktové inovácie. Napríklad v podobe výmeny spotrebičov za úspornejšie pri zazmluvnení určitého paušálu. Alebo aktívne využívanie smartmetrov (ktoré sa začínajú zavádzať aj s podporou verejných financií) v podobe časovaného zapínania a vypínania spotrebičov. No na ich realizáciu musí byť možný aj pohyb ceny smerom hore a voľná tvorba cenových taríf.

Premenná "Ročná zmena dodávateľov" je zdá sa mechanisticky vymyslený spôsob, akým sa ekonómovia snažia rozlišovať trhy. Akú výpovednú hodnotu má ale 7% prestupov za rok, okrem možnosti "zaujímavého" medzinárodného porovnania? Podľa dostupných informácií (1. kvartál 2015), prestúpilo do jedného z mobilných operátorov 14 tisíc ľudí, to jest 2% na ročnej báze. Môžeme sa spýtať, nie je to nejako málo na to, že na trhu pôsobia 3, teraz už 4 operátori? V zásade bez cenovej regulácie?

Otázny je aj zmysel používania trhovej koncentrácie ako relevantného ukazovateľa. Pokiaľ je voľný vstup do odvetvia, resp. sú na trhu konkurenti, nie je dôvod obávať sa jednostranného zvyšovania ceny. Dominantnú firmu by experimenty s cenou mohli vyjsť pekne draho.

Navrhovaná stredná cesta deregulácie (teda uvoľnenie stropu, ale ponechanie jedného regulovaného produktu) je síce lepší ako žiadna zmena, ale diabol sa skrýva v detailoch. Návrh nesie v sebe riziko, že daný regulovaný produkt bude nastavený tak zle, že bude kanibalizovať všetky ostatné produkty a k diferenciácii ponúk dôjde len v limitovanom rozsahu. Taký stav by sa dal prirovnať k situácii, keď by hotely museli ponúkať "základnú" izbu za regulovanú cenu, pričom v základe bude jaccuzzi alebo sauna.

Myslíme si, že kompletná deregulácia cien je možná a netreba sa jej báť. V sektore malých a stredných firiem je možné okamžité zavedenie. V sektore domácností by jej mohla predchádzať informačná kampaň, na konci ktorej by si domácnosť musela aktívne vybrať z predstavených ponúk (aby zo zotrvačnosti neskončila s nevýhodným produktom). Samozrejmosťou by malo byť priebežné a prehľadné informovanie spotrebiteľov o ich produkte, spotrebe a vyúčtovaní.

Áno, len málo obyvateľov rozumie svojim účtom za elektrinu. Ale prehnaná snaha chrániť ich pred ich vlastnou (dobrovoľnou) nevedomosťou neprinesie iný výsledok okrem zabetónovania tejto nevedomosti. A nesmieme zabúdať, že celá táto diskusia sa týka menej ako polovice z koncovej ceny elektriny. Skutočným vysávačom peňazí spotrebiteľov sú práve tie zložky ceny, ktoré sú dôsledkom politických krokov a dodávatelia energií ich nemôžu ovplyvniť.Author: Martin Vlachynsky # SubiFatu21
Slovensko2015-11-113
-
 45%  ( 1 people voted )
+
Dlabte na nějakou regulaci, nebo deregulaci cen energií. Staňte se co nejvíce soběstačnými.
Třeba tento dům v Brně. 80 % energetických úspor udělá zateplení a zbývajících 20 % tepla a teplé vody dodá tepelné čerpadlo. Tedy 20 % děleno topným faktorem 4 - 5. Tedy 5 % ?
Než se regulátoři a deregulátoři vzbudí, lidé dávno budou kupovat jen zlomky současných spotřeb energií.


Technika jde velmi rychle dopředu.


5 % ?

Tempoto # TemiVepe35
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-11-14 11:50:18 4faafecd
A to bez velkých investic. Jeden zedník ze Slovenska, 3 synové 17 až 24 let. Svépomocí, asi
3 roky práce. To je celá parta montérů.

Tempoto # TemiVepe35
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-11-14 11:52:00 4faafecd
"Myslíme si, že kompletná deregulácia cien je možná a netreba sa jej báť." - kravina na entú. Nápad deregulovať ceny monopolných dodávateľov je absurdný.

ThomX # FedaPebe23
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-11-14 18:52:04 5b7fa662

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
tri   deväť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Další bankéř z JP Morgan zemřel za záhadných okolností


											Další bankéř z JP Morgan zemřel za záhadných okolností
Zase další bankéř spáchal sebevraždu, když si tento forexový trader JP Morgan skočil pro smrt z vrcholku ústředí Chater House v Hong Kongu...
Jak se zbavit korupce
SOCIALISTICKÉ PERPETUUM DEBILE
Jak se baví internet: Životní paradoxy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0223 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo