Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Daň z bohatstva: bojisko budúcnosti


Daň z bohatstva: bojisko budúcnosti

Ak by ste chceli vedieť, kam smerujú politické debaty v Amerike, dáta naznačujú jednoduchú odpoveď. Najbližší veľký zápas – aspoň z ekonomického hľadiska – sa bude týkať otázky, či by sa dane z osobného bohatstvo mali zvýšiť, a o koľko. Matematická realita je taká, že bohatstvo sa stáva v pomere k príjmom stále dôležitejším. Profesori Thomas Piketty a Gabriel Zucman z Paris School of Economics vo svojej novej analýze nazvanej Kapitál je späť: Pomer bohatstva k príjmom v bohatých krajinách 1700-2010 podstúpili hrdinskú úlohu merania bohatstva v ôsmych vedúcich ekonomikách: USA, Kanada, Británia, Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Japonsko a Austrália.

 

Ich odhady odhaľujú pozoruhodné tendencie. Napríklad: hromadenie bohatstva v týchto ôsmich krajinách v pomere k ročnej produkcii vzrástlo. Pomer bohatstva k príjmom v týchto štátoch vzrástol z rozmedzia od 200 % do 300 % v roku 1970 na rozmedzie od 400 % do 600 % v roku 2010. Za týmto meniacim sa pomerom sa skrývajú aj zlé správy, konkrétne: pomalý rast produktivity a populácie stlačil rast príjmov. Ale na druhej strane aj nejaké dobré: relatívny mier a kapitálové výnosy uchránili nahromadené bohatstvo.

Sústredením sa na bohatstvo národných hospodárstiev môžeme užitočným spôsobom preformulovať aktuálne debaty o vládnom dlhu. Pohľad na pomer dlhu k hrubému národnému produktu môže byť strašidelný, ale pomer dlhu k bohatstvu je oveľa menej odpudivý. Napríklad, ak je v krajine pomer dlhu k HDP vo výške 100 % - čo je často považované za nebezpečnú úroveň – a národné bohatstvo je 10-násobok ročného národného príjmu, pomer dlhu k bohatstvu je 10 %, čo sa dá porovnať s dlhom 100.000 dolárov pri vlastníctve domu v hodnote 1.000.000 dolárov. To nie je také strašidelné.

Ak použijeme čísla o bohatstve poskytnuté profesormi Pikettym a Zucmanom, pochopíme prečo si Japonsko môže dovoliť nízke úroky napriek pomeru dlhu k HDP vyššiemu ako 200 % - Japonsko má totiž pomer bohatstva k príjmom vo výške 600 %. V skratke, veritelia si myslia, že japonský politický systém dokáže zmobilizovať podporu pre potrebné dane, ktoré budú uvalené na národné bohatstvo, keď na to dôjde.

Ale ešte si nevydychujte, pretože problémy s rozpočtom zostávajú v mnohých krajinách veľmi reálne. Zatiaľ čo doslova každá vláda by mohla splatiť svoje dlhy zdanením bohatstva, dane tohto druhu sú často politicky neprijateľné. Inými slovami, problémy s rozpočtom sa dajú považovať za problémy nefunkčného vládnutia. V Taliansku v nedávnych voľbách vtedajšia vláda stratila podporu voličov čiastočne práve preto, že sa snažila riešiť problémy na strane príjmov uvalením dane z bohatstva na nehnuteľnosti. Toto opatrenie zostáva sporné a ešte môže byť anulované alebo obmedzené

A s tým súvisí ďalší problém: ak sa zistí, že existuje dostatok národného bohatstva na splatenie dlhov, zaistenie pomoci zvonka by sa mohlo stať ťažším.

Krajiny EÚ ako napríklad Nemecko by si mohli myslieť, že problémové krajiny únie sa vyhýbajú svojim rozpočtovým povinnostiam, a to by mohlo sťažiť spoluprácu. Napríklad Taliansko je v rozpočtovej kríze, ale má mimoriadne vysoký pomer bohatstva k príjmu – 650 %, čo naznačuje, že by mohlo splatiť svoje dlhy zdanením tohto bohatstva. Naproti tomu Nemecko má oveľa nižší pomer bohatstva k príjmom – 400 %. A hoci autori upozorňujú, že najmä nemecké dáta môžu byť neúplné, tieto čísla napomáhajú tvrdeniu, že by sa na Nemecko nemalo pozerať ako na bohatého strýka Európy.

Niektoré formy zdaňovania bohatstva sa dejú v skrytej podobe, napríklad finančným útlakom. Ten nastáva, keď si občania krajiny musia držať vklady v bankách za nepriaznivých podmienok, teda s nízkym úrokom. Banky nasledovne môžu byť nútené nakúpiť štátny dlh, aby tak pomohli s financovaním rozpočtového deficitu. Či už je to dobré alebo zlé, toto bude pravdepodobne súčasťou dlhodobého riešenia rozpočtových problémov v perifériách eurozóny.

V Spojených štátoch sú momentálne dane z bohatstva obmedzené na niekoľko druhov, napríklad daň z nehnuteľnosti a daň z dedičstva. Daň z kapitálových výnosov nezohľadňujúca mieru inflácie slúži ako implicitná (zamlčaná) daň z bohatstva, keďže sa týka osobného kapitálu. Výška týchto daní pravdepodobne stúpne – ako povedal bankový lupič Willie Sutton, vlády hladné po príjmoch idú tam, "kde sú peniaze".

Blížiace sa bitky o dane z bohatstva sa môžu ukázať ako obzvlášť trpké a polarizujúce. Väčšina bohatstva už podstúpila zdanenie daňou z príjmu a ostatnými daňami, možno aj niekoľko krát. Nejaví sa ako férové, že vlastníci tohto bohatstva by mali zrazu platiť dane na aktíva,  o ktorých si mysleli, že sú v suchu. Takéto dane by naznačovali, že predchádzajúce politiky zlyhali.

Vyššie bohatstvo v krajine znamená, že je z čoho brať, a zvyšujúce sa nerovnosti znamenajú, že existuje viac problémov, ktoré sa môže vláda snažiť napraviť. Toto nové ekonomické rozpoloženie však zároveň bude viesť k vyššiemu politickému vplyvu pre držiteľov tohto bohatstva, a preto bude zvýšenie daní z bohatstva ťažšie presadiť.

Historicky boli ekonómovia, vrátane mňa, skôr naklonení daniam na strane spotreby, a to z toho dôvodu, že najmenej poškodzujú dlhodobé úspory, investície a ekonomický rast. Napriek tomu, rastúce bohatstvo sa v niektorých očiach stane lákavým terčom na dosiahnutie krátkodobých politických ziskov. A všimnite si, že hoci republikáni sú momentálne proti spotrebným daniam, jediná relevantná alternatíva – teda dane z bohatstva – by sa im pozdávala ešte menej.

Premyslite si, na koho stranu sa pridáte.

Tyler Cowen je profesorom ekonómie na George Mason University.

Publikované na The New York Times 20. júla 2013.

Pre INESS preložil Tomáš Herda. http://www.iness.sk/stranka/9274-Dan-z-b ohatstva-bojisko-buducnosti.html< /p>Author: Tomas Herda # DopoViho52
Svet2014-01-296
-
 45%  ( 1 people voted )
+
http://koktail.pravda.sk/hviezdne-kauzy/clanok/306
738-to-sa-este-nestalo-papez-frantisek-sa-ocitol-n
a-titulke-rolling-stone/
333 # JexoMero65
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2014-01-29 12:38:41 55d88d6a
samozrejme, že pokiaľ nebude nastolená SPRAVODLIVOSŤ, tak 1% bude spokojných a zvyšok nespokojných až zúfalých.
SPRAVODLIVOSŤ v oblasti rozdeľovania materiálnych statkov je stav, keď najbohatší majú taký príjem a majetok, aký tí najchudobnejší uznajú za oprávnený.


marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 58%  ( 2 people voted )
+
2014-01-29 14:57:04 57c5a734
SPRAVODLIVOSŤ jestvuje dnes, nespokojní a zúfalí sú jedine tí, čo svoje sily precenili, pokladajú sa za majstrov sveta a žiarlivo poškuľujú po majetku úspešných. Alebo skôr je pravdou opak, že fanatickí propagandisti, ktorí ľudí pokladajú za vlastný nástroj, chcú presviedčať, že vraj sú ľudia nespokojní a zúfalí, a riešením ponúkajú zlodejskú revolúciu. Chudoba nech najprv si pozametá pred vlastným prahom, čo pokladajú títo zúfalci za oprávnené mňa nezaujíma.

Lidhja # JojaVime40
-
 42%  ( 2 people voted )
+
2014-01-29 20:08:34 b228c996
Komu pôjdu tie peniaze? Bankám? A čo tak tie zdaniť? A zdania aj tých najbohatších, alebo je to ich nástroj ako vyciciať ľudstvo? Nemala by byť už revolúcia?
kojokok # ToheXyfo64
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-01-30 09:56:35 d4254012
Kolobok mal by si sa pred nastávajúcou dvanásť hodinovou smenou ísť radšej vyspať, aby si sa pri páse nekýval a nemátali ťa boľševické hlúposti...

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 62%  ( 3 people voted )
+
2014-01-30 10:17:53 4e62da83
Zdravím, další petice za ochranu Internetu proti špinavým zájmům EU a USA
http://www.avaaz.org/en/internet_apocalypse_pa_eu/
?bXiJsbb&v=34956

šiřte dále

Alojs Novak # TyhaPebe76
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-01-31 12:27:18 5d992412
loading...

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
deväť   tr
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Erdogan říká, že Turecko by mohlo zakázat Facebook a YouTube


											Erdogan říká, že Turecko by mohlo zakázat Facebook a YouTube
Ministerský předseda Tyyip Erdogan řekl, že Turecko by po místních volbách 30. března mohlo zakázat Facebook a YouTube, jichž, jak říká, zneužívali jeho političtí nepřátelé. ...
O zkratkách, eufemismech, sociálním inženýrství — 2
Přední čínský institut bude prodávat geneticky editovaná mikroprasátka
PARALELNÝ POLIS

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0316 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage