Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Ďalší vládny klinec do rakvy nezamestnaným


Ďalší vládny klinec do rakvy nezamestnaným

Minister práce minulý mesiac hovoril na tripartite o zvýšení minimálnej mzdy o 2,4 %. Stroskotanie následných jednaní so zamestnávateľmi a odbormi o tomto návrhu si vláda vyložila po svojom a prišla s ďalším návrhom na zvyšovanie,tentokrát o 4,2 %.

Ani tento návrh podľa očakávaní nenašiel zhodu na Hospodárskej a sociálnej rade. Keďže posledné slovo pri zvyšovaní má vláda, je pravdepodobné, že od nového roku vzrastie minimálna mzda o 4,2% t.j. 14,3 eur na 352 eur mesačne. Minimálne mzdové náklady zamestnávateľov preto vzrastú o takmer 20 eur mesačne.

Obete medzi zamestnanými

Zatiaľ čo táto správa poteší niektorých nízkopríjmových zamestnancov, pre tisícky pracujúcich predstavuje problém. Nie každý zamestnávateľ vypláca nízke mzdy preto, že ľudia ponúkajúci prácu sú ochotní ísť s nárokmi dolu pod tlakom konkurencie (vysokého počtu nezamestnaných). V prípade, že zamestnávateľ zamestnáva ľudí s nízkou pridanou hodnotu práce, resp. hospodári s minimálnou maržou, vynútené zvýšenie mzdových nákladov ho môže primäť k prepúšťaniu.

Plošná minimálna mzda tieto prípady nerozlišuje a v duchu hesla, keď sa rúbe les, lietajú triesky, zvyšuje mzdy selektívne niektorým zamestnancom na úkor tých, ktorí prídu o prácu. Nerieši tiež hlavné problémy nízkej mzdovej úrovne slovenských regiónov, ktorými sú nízka úroveň kapitálovej vybavenosti (stroje, know-how, infraštruktúra) a vysoká miera nezamestnanosti.

Obete medzi nezamestnanými

Väčší problém však predstavuje  minimálna mzda pre nezamestnaných. Väčšinu zo 400-tisíc ľudí bez práce u nás tvoria ľudia s nižšou kvalifikáciou, resp. dlhodobo nezamestnaní. Je preto predpoklad, že aj ich budúce zamestnanie bude skôr z nižšej platovej kategórie.

Trh práce oslobodený od byrokratických prekážok prirodzene speje k plnej zamestnanosti. Minimálna mzda však v praxi z hospodárstva odstraňuje pracovné miesta s nízkou pridanou hodnotou, ktorá nedosahuje vládou stanovené minimálne mzdové náklady. Minimálna mzda tak eliminuje tvorbu pracovných miest pre tých najzraniteľnejších. Niektorým preto neostáva iné, ako podliezť latku minimálnej mzdy prácou načierno. Aj preto (no nielen) máme na Slovensku 14 % nezamestnanosť, zatiaľ čo európske krajiny bez plošne stanovenej minimálnej mzdy (ako Švajčiarsko, Rakúsko či Nemecko) sa blížia aj napriek kríze k plnej zamestnanosti.

Riešenie

Ľudia však aj napriek tomu žijú v ilúzii, že minimálna mzda predsa len nejako zvyšuje sociálny štandard pracujúcich. Ak by to tak bolo, nie je dôvod, pre ktorý by sme nemohli minimálnu mzdu stanoviť na 1 000 eur. Takto však trh práce bohužiaľ nefunguje. Štát nemôže administratívne zvýšiť životnú úroveň, môže ale odstrániť prekážky, ktoré rastu životnej úrovne sám spôsobuje.

Vláda sa síce hrá na bojovníka za vyššie mzdy, ale už sa príliš nechváli tým, že na to, aby pracovník na minimálnej mzde uvidel v peňaženke 292 eur, musí za služby štátu prostredníctvom odvodového zaťaženia zaplatiť 164 eur zo svojej ceny práce.

Vláda avizovala na riešenie tohto problému zavedenie odvodovej úľavy. Jej návrh je však neefektívny a bude mať len limitovaný dopad, keďže s cieľom spraviť ho fiškálne neutrálnym, má byť úľava dočasná a zameraná len na zamestnávanie dlhodobo nezamestnaných. Má teda rovnaký problém ako minimálna mzda: pomôže sa jedným na úkor iných, dočasnosť zároveň zvyšuje riziko zániku pracovného miesta po vypršaní úľavy.

Dobré riešenia nie sú zadarmo. Vhodne nastavenou plošnou a trvalou odvodovou úľavou pre nízkopríjmové skupiny pritom môže vláda prostredníctvom nižšieho odvodového zaťaženia podporiť tvorbu pracovných miest vhodnú pre najväčšiu skupinu nezamestnaných, a zároveň zvýšiť čisté príjmy nízkopríjmových zamestnancov o desiatky eur. Takáto úľava by tak prekonala aj očakávania odborárov, ktorých zaujíma najmä budúci minimálny čistý príjem, ktorý bude zamestnancom vyplácaný.

Je preto len na rozhodnutí vlády, či bude hľadať zdroje v štátnom rozpočte na skutočné riešenie akútneho problému státisícov  ľudí alebo radšej naďalej alokovať zdroje na stavbu futbalových štadiónov či diaľnice na Ukrajinu. Predstieranie záujmu o pracujúcich zvyšovaním minimálnej mzdy bulharskými konštantami totiž problémy sociálne slabších skupín iba zhoršuje.

Článok bol publikovaný v skrátenej verzii v Hos podárskych novinách 25.9.2013.

http://www.iness.sk/stranka/8853 -Dalsi-vladny-klinec-do-rakvy-nezamestna nym.htmlAuthor: Jan Dinga # FifyGybi46
Slovensko2013-09-2742
-
 38% ( 11 people voted )
+
Dalme tomu upratovačka. Pracuje napr. 5 dní po 6 hodín. Keď je nejaký hraboš, ktorí jej dá pod 500 Ečiek v čistom, tak by ho mali zatvoriť, lebo je to okrádanie a zneužívanie ľudskej núdze.
Keď je niekto na Slovensku, kto by len uvažoval o tom, že bude platiť za hociakú prácu menej, ako 500 Ečiek v čistom, tak je to zločinec. Do žalára s ním. na Slovensku nie je žiadná práca, kde b y sa uplatnila minimálna mzda, lebo každá musí byť,a je ohodnotiteľná, na minimálne 500 Ečiek v čistom.

Takže naozaj je minimálna mzda zbytočná.

slnecnica # BiwyFaxy63
-
 52% ( 11 people voted )
+
2013-09-27 18:22:05 5e88895e
Je zaujímavé, že ak sa jedná o minimálnu mzdu, všetci zamestnávatelia jednohlasne vykrikujú o stratách, nevýhodách, problémoch a podobne. Ak sa však jedná o odvody, resp. neodvádzanie odvodov do štátnej kasy zo strany zamestnávateľa, svorne mlčia, a ak sa majú vyjadriť, tak so sklopeným zrakom poukážu na skutočnosť. že všade sú čierne ovce. Lenže na Slovensku je tých čiernych oviec viac, ako oviec bielych. Slovensko je tretie od konca v rámci EÚ vo výbere odvodov. Skrátka, skoro polovica vykrikujúcich zamestnávateľov neplatí odvody, a patrili by do basy. Zamestnávatelia môžu len ďakovať super liberálnemu systému a legislatívnym úpravám v trestných kódexoch, že chodia po slobode. Žiaľ, každá vláda na takýto stav iba poukazuje, nakoľko ak by ho v skutočnosti chcela riešiť, tak na Slovensku by najsledovanejšou mediálnou show bolo "Sedí celá rodina". A niekedy aj celá dedina.....
Regency # KyjiHibo22
-
 71% ( 7 people voted )
+
2013-09-27 18:47:43 c35b6c1d
Mne je trápne do nekonečna ... fúkať "buble fuk" .... ak nebude treba žiť tak je tu terajšok... ale keď treba žiť .. tak ,,, produkcia,,,,,, Ak niekto zničí to čo už bolo vyprodukovanmé------bez úcty---nech nie je... / Ta ja neznam či každo..... ale napíš že my Spišaci...... poput Tatroch......
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-09-27 20:21:27 58d4289b
zase sem dava admin toho podliaka- jan dinga. tato stranka sa celkom skurvila. dolezite sk.si dovoli utocit proti pracujucim.fuj admin.ty si spina zbohatlicka. ete som nevidel aby podniktel skrachoval pre 20 e mesacne. tomuy dingovi by mali pracujuci rozbit hubu.

allah # XovyViho01
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-27 20:24:31 5f667930
No ja by som bol radšej na podpore ako by som mal robiť v gulagu za 330 euro (súčasná minimálna mzda), alebo ešte za menej a vôbec sa za tento názor nehanbím, pretože robiť niekomu otroka za vreckové a dobre vedieť, že má z mojej práce trebárs 5-8x vyšší zisk nie je v mojom záujme, ale inak som za zrušenie minimálnej mzdy, lebo to už potom ľudia rýchlo stratia trpezlivosť a nakoniec znova prídu kapitalisti o svoje extrémne majetky, ktoré získali hlavne parazitovaním na druhých. ;-))) Kapitalisti, ktorí chcú zrušenie minimálnej mzdy si kopú vlastný hrob a to je len dobre. ;-)
Allah, admina neobviňuj a buď rád, že necenzúruje...

MrProper # JewuQowo48
-
 57% ( 4 people voted )
+
2013-09-27 20:33:04 5be9f933
Tu sa kapitalistickí paraziti snažia nahovoriť, že ľudia v gulagoch zarábajú málo, lebo majú nízke vzdelanie, ale tu na tom vôbec nezáleží. Ide o to koľko ten človek pre kapitalistu vyprodukuje a koľko mu z toho zaplatí. V gulagoch mnohí dostávajú minimálnu mzdu, ale kapitalista na nich extrémne zarába a za tú istú prácu trebárs Nemec dostane 5x vyššiu mzdu. Lenže pracujúci Slováci sa stali kolóniou otrokov...nakoniec i preto potrebovali paraziti zo západu zničiť socializmus...

MrProper # JewuQowo48
-
 62% ( 3 people voted )
+
2013-09-27 20:40:36 5be9f933
loading...
Kapitalisti si dnes žiaľ môžu dovoliť ľuďom platiť vreckové i keď z ich práce majú extrémne zisky, pretože ak sa niekomu nepáči, máme tu predsa armádu nezamestnaných (zásobáreň otrokov) a to znamená, že musí držať hubu, lebo ho ľahko nahradia.

MrProper # JewuQowo48
-
 57% ( 4 people voted )
+
2013-09-27 20:44:25 5be9f932
A...Mr Proper ..48 moja stará mater mi hovorila že nejaký "kapitalisti" či povedala--- "vecej --majúci" nie sú ani múdrješí, ani viacej" znalejší. ani ..rozkazovačnejší.....A my aj v našej .. do dnes nevieme čo je kapitaslita... aj rozkazujeme, aj dačo zname... aj dačo máme ...a keď niekto kradne... tak --- aj pán Boh mu povie ...svoje .. a ...nemali ste na mysli ..zlodejov../ ziskovosť viac ako 10%.....lebo???/Ale jednoduchosť Vami prezentovaná je skoro každému jasná.. A nezamestnanosť klesá a klesá....
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-09-27 21:51:21 58d4289b
Mala placa male trzby sami seba likviduju ...
realista # WuwaNaga14
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-27 22:34:33 5b94180e
To co je za idiota ten Dinga. Vyzera to na morgosske meno a oni vedia ako vy..bat zo systemom. Vsade sa chvalime, ze u nas ludia produkuju spickove vyrobky, ktore maju spickove trhove ceny za zobracenky, zatial co nemci robia tie iste vyrobky za platy 4-5 x vysiie ako u nas.Vsetci ti, co pracuju za 400 - 500 EUR mesacne by sa mali na to vysrat a ist na socialku. Tento kolonizacny kapitalizmus nam bol cert dlzen. A privatizerov ako Dzurinda, MikLOŽ, ... povesat na kandelabre. Tymo STBakom mozme dakovat za vysoku nezamestatnanost, nadsadene ceny plynu, elektriny, vody, .... Predali nas ako prostitutky zapadu. Zlaty socik.
titan # PudyGady43
-
 62% ( 3 people voted )
+
2013-09-27 23:22:29 5f669a03
{Tymo STBakom mozme dakovat za vysoku nezamestatnanost, nadsadene ceny plynu, elektriny, vody,}Ak bude kapitalizmus pokračovať, bude aj voda zrejme privatizovaná. Napríklad jeden židák už to začal verejne do toho strkať svoj nenažraný rypák, ale ide na to opatrne a skúša, čo si môže dovoliť...ja za vodu neplatím. V niektorých štátoch je totiž zadarmo, ale to sa má čoskoro zmeniť.

Ten židák tvrdí, že v krajinách kde je voda zadarmo vysychajú vodné zdroje i keď nepredložil žiadne seriózne zrovnania a práve firma, ktorú riadi je zodpovedná za ničenie minerálnych prameňov a bol by rád, keby sa mu podarilo sprivatizovať vodu, pretože už teraz ju predáva firma, ktorú riadi vo flašiach.

Lenže toto si ľudia vybrali. Vládu korporácií a nie vládu ľudu a to povedie k tomu, že nebudú mať nakoniec ani dostatok pitnej vody, pokiaľ nebudú mať dosť peňazí. Mne ani tak veľmi nejde o socializmus ako o šírenie toho, čoho sa kapitalisti boja, lebo keď nemajú strach, dovoľujú si viac a v tom vidím veľký problém. Tzv. súcitný kapitalizmus je akurát predstava naivných, lebo realita je žiaľ iná.

MrProper # JewuQowo48
-
 58% ( 2 people voted )
+
2013-09-28 00:21:06 c11ce431
Inak ak majú podnikatelia problém dávať upratovačkám za 8 hodín práce denne viac ako 330 euro, nech si tie haly a hajzle umývajú sami a verím, že dlho to nevydržia robiť a ak by mali za to dostávať vreckové, určite by neboli spokojní. A toto nie je o vzdelaní, ale o vykonanej práci, takže ak sa chcú vyhovárať na to, že upratovačky nemajú vzdelanie a preto dostávajú málo, ide akurát o manipuláciu, pretože práca=odmena, ktorá by nemala byť 5x nižšia len preto, že ten človek nemá vyššie vzdelanie, alebo preto, že je na úrade práce množstvo ďalších otrokov, ktorí sú zúfalí a sú ochotní robiť aj za úplne mizerný plat. Pokiaľ človek robí prácu dobre ťažkú prácu, mal by dostať dobrý plat aj keď nemá vysokú školu.

MrProper # JewuQowo48
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-09-28 00:29:42 c11ce431
A ešte niečo. Je mnoho ľudí, ktorí majú ukončené vysoké školy, ale dostávajú extrémne vysoké platy aj keď ich prácu dokáže robiť aj upratovačka a možno aj lepšie a poctivejšie. Napríklad politici.

MrProper # JewuQowo48
-
 57% ( 4 people voted )
+
2013-09-28 00:31:07 c11ce431
Takže aj keď má niekto vysokú školu, neznamená to, že si zasluhuje extrémne vysoký plat, pokiaľ nemá náročnú prácu a ak niekto vysokú školu nemá, neznamená to, že by mal dostávať nízky plat, pokiaľ pracuje skutočne veľmi kvalitne.

MrProper # JewuQowo48
-
 45% ( 1 people voted )
+
2013-09-28 00:35:23 c11ce431
{To co je za idiota ten Dinga. Vyzera to na morgosske meno a oni vedia ako vy..bat zo systemom. Vsade sa chvalime, ze u nas ludia produkuju spickove vyrobky, ktore maju spickove trhove ceny za zobracenky, zatial co nemci robia tie iste vyrobky za platy 4-5 x vysiie ako u nas.Vsetci ti, co pracuju za 400 - 500 EUR mesacne by sa mali na to vysrat a ist na socialku. Tento kolonizacny kapitalizmus nam bol cert dlzen. } Kolonizačná dávka:

MrProper # JewuQowo48
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-28 00:43:19 c11ce431
{Trh práce oslobodený od byrokratických prekážok prirodzene speje k plnej zamestnanosti. } Na plnú zamestnanosť sa mu môže človek vysrať, pokiaľ by zarábal trebárs 100-200 euro za mesiac driny kdesi v kórejskom gulagu, ale ten chlapec zrejme fetuje, lebo plná zamestnanosť nehrozí, pokiaľ kapitalisti miesto zamestnania troch ľudí zotročia jedného človeka a rovnako treba hovoriť o automatizácii, ktorá je v kapitalizme nevýhodou pre pracujúcich, lebo ich nahrádzajú stroje. V socializme je to iné a z automatizácie majú prospech všetci v podobe zníženia pracovnej doby.

Upratovačka je užitočnejšia ako Dinga aj keď zrejme zarába o dosť menej.

MrProper # JewuQowo48
-
 54% ( 3 people voted )
+
2013-09-28 01:01:28 c11ce42e
Dnes vykorisťujú kapitalisti mnohých ľudí, ktorí pracujú za 330 euro. Keby sa zrušila minimálna mzda, verím tomu, že by im ešte znížili plat.

MrProper # JewuQowo48
-
 54% ( 3 people voted )
+
2013-09-28 01:08:22 c11ce431
Boha ešte raz mi niekto bude hovoriť o súcitnom kapitalizme...kapitalisti by najradšej boli, keby ľudia pracovali pre nich za 50 centov na hodinu a potom by nás kŕmili rečami o znížení nezamestnanosti, ale to, že by ľudia boli zotročení a vykorisťovaní ešte viac a že z výplaty by mali ešte väčší problém prežiť by zamlčiavali. Už teraz je situácia zlá, lebo aj napriek nízkym platom z ktorých majú ľudia problém vyžiť je vysoká nezamestnanosť a to znamená, že prasce žerú extrémne veľa a že tento systém sa čoskoro zrúti a príde socializmus tak ako predpovedali komunisti. Zatiaľ im všetko vyšlo a dnes zažívame to pred čím nás varovali: amorálnosti, kriminalitu, nezamestnanosť, vojny...ale mimo toho tvrdili, že socializmus zvíťazí na celom svete a tak sa aj stane, pretože ľudia prídu na to, že môžu spoločne využívať benefity automatizácie miesto toho, aby z nich stroje robili nezamestnaných, ktorí majú problém zaplatiť účty. Nakoniec aj dokument zeitgeist je o tom, ale tí ignorovali fakt, že k tomu máme ešte ďaleko a zatiaľ nám umožní automatizácia len zníženie pracovnej doby. Pozrite si nadčasové video komunistov z ktorého sa mnohí ľudia smiali a pokladali ho za propagandu i keď dnes prichádzajú na to, že je tam pravda:

MrProper # JewuQowo48
-
 54% ( 3 people voted )
+
2013-09-28 01:30:07 c11ce431
Už dnes mnoho práce vykonávajú stroje a miesto toho, aby sme spoločne využívali benefity z automatizácie sa naďalej otročia ľudia + dávajú sa im nízke platy a pracovná doba sa neznižuje, pretože benefity extrémne využíva hlavne úzka skupina ľudí. Chyba je v systéme a v tom, že si ľudia pri moci plánujú budúcnosť len pre seba a je im jedno, že mnohí páchajú sociálne samovraždy, lebo majú problém získať prácu z ktorej by mohli zaplatiť účty.

MrProper # JewuQowo48
-
 62% ( 3 people voted )
+
2013-09-28 01:37:04 c11ce42e
Ja by som odporucil poniektorym aby navstivili taky Vietnam a tam videli ako sudruzi s citom zaobchadzaju s robotnikom. Ja si len kladiem otazku v com je to ze ten komunizmus presiel len v primityvnych krajinach.

otvoreneoci # VymoVupu87
-
 50% ( 2 people voted )
+
2013-09-28 02:07:12 6ca2a64e
{Nie každý zamestnávateľ vypláca nízke mzdy preto, že ľudia ponúkajúci prácu sú ochotní ísť s nárokmi dolu pod tlakom konkurencie (vysokého počtu nezamestnaných).} Myslím si, že toho využíva veľmi veľká časť a nezamestnanosť je nevyhnutná súčasť kapitalizmu o čom hovorila aj Dominika Dinušová. Zrušenie minimálnej mzdy by im umožnilo platiť tých ľudí, ktorí majú dnes minimálnu mzdu aj keď zarábajú kapitalistom ťažké prachy ešte menej, ale to už by možno stratili trpezlivosť a prišla by konečne tá socialistická revolúcia-kapitalisti by prišli o majetky, ktoré získali vykorisťovaním pracujúcej triedy. Inak zaujímali by ma aj konkrétne prípady. Koho mesačný výkon v práci nezodpovedá dnešnej minimálnej mzde ? Upratovačky, ktorá 8 hodín denne upratuje ? Ak áno, nech si to robí pán podnikateľ sám, pokiaľ jej má problém zaplatiť plat z ktorého by mohla slušne vyžiť. Alebo pracovníka v Samsungu, ktorý pracuje za pásom a dostáva minimálnu mzdu (keby bola zrušná, dostával by ešte menej) i keď Nemec za rovnakú prácu dostane 5-8x viac ?

A ako si to Dinga predstavuje ? Že pribudnú pracovné pozície, lebo sa ešte viac znížia náklady na otrokov a budú ľudí z úradov práce vyraďovať, pokiaľ nebudú chcieť robiť trebárs za 150 euro pri páse v gulagoch ?

Zlatý komunizmus...ľudia boli zamestnaní, dostali byty a nemuseli sa zadlžovať, ich deti dostávali učebné pomôcky, mohli chodiť na dovolenky, mali slušné platy, nebola neznamestnanosť,...

Dnes kapitalisti tvrdia, že nebolo dostatok banánov a podobne, ale ja sa pýtam koľkí ľudia pracujúci v gulagoch si tie zasrané banány aktívne striekané chemickými látkami môžu dovoliť kúpiť ? Im môže byť jedno, že je dostatok hajzláku, pretože si aj tak musia vytierať zadky novinami, lebo by im nezostalo dosť peňazí na zaplatenie účtov, ale o tom už kapitalisti nehovoria. A aj keď zarobíte trochu viac, nezabúdajte, že na pultoch je z veľkej časti bordel a ani ten cukor poriadne nesladí. Takže ide len o ilúziu plných regálov a to isté platí aj o slobode cestovania, ktorú väčšina aj tak nemá, lebo bez peňazí nemôžu ísť ani do Tatier a nie ešte tak za hranice.

MrProper # JewuQowo48
-
 62% ( 3 people voted )
+
2013-09-28 02:09:59 c11ce431
{Ja by som odporucil poniektorym aby navstivili taky Vietnam a tam videli ako sudruzi s citom zaobchadzaju s robotnikom.} Slovensko na tom bolo za socializmu lepšie a preto treba oživiť ten starý režim a urobiť menšie úpravy tak ako si to aj mnohí, ktorí kapitalizmus nechceli po revolúcii predstavovali, pretože ako už vieme, boli tam aj nedostatky a tým sa môžeme vyhnúť ak nebudeme len euforicky kričať revolúcia a budeme požadovať zákony, ktoré znemožnia politikom extrémny luxus na úkor občanov, atď.

MrProper # JewuQowo48
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-28 02:14:32 c11ce431
{Ja si len kladiem otazku v com je to ze ten komunizmus presiel len v primityvnych krajinach.} Skôr by som povedal v krajinách, ktoré boli otročené vykorisťovateľmi a v ktorých ľuďom došla trpezlivosť a to isté sa zopakuje. Dnes sme na primitívnej úrovni, lebo sme zadĺžení, ľudia tu robia za vreckové pre zisky zahraničných vykorisťovateľov, v tv vysielajú amorálne braky, zúfalých ľudí tu ťahajú za nos miestny šamani sľubujúci blaho po smrti, politikom preplácame aj plastiky rypákov i keď majú extrémne platy, máme vysokú nezamestnanosť a pochybné veštice a preto čoskoro príde zmena.

MrProper # JewuQowo48
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-28 02:28:59 c11ce42e

Zlatý komunizmus...ľudia boli zamestnaní, dostali byty a nemuseli sa zadlžovať, ich deti dostávali učebné pomôcky, mohli chodiť na dovolenky, mali slušné platy, nebola neznamestnanosť,...


Ano zlaty, pokial bolo z coho. Ale ked sa kolac dojedol tak inej cesty nebolo len predat narod do otroctva. Kebyze ten slavny komunizmus udrzi slovensko na stvrtej priecke v Europe a neuvrhne ho na dno zunpy tak si ho vsetci uzivate do dnes. Za dnesne svetle zajtrajsky sa podakujte KSCS.


otvoreneoci # VymoVupu87
-
 42% ( 2 people voted )
+
2013-09-28 02:45:23 6ca2a64e
{Ano zlaty, pokial bolo z coho. Ale ked sa kolac dojedol tak inej cesty nebolo len predat narod do otroctva.} Komunizmus mohol fungovať ďalej a koláč sme mohli konzumovať aj dnes, pretože z našej práce boli koláče a aj sú akurát ich dnes žerú západné prasce, ktoré nás zotročili... Kapitalisti zo západu tvrdili bez poriadneho argumentu, že socializmus nemôže dlho fungovať i keď investovali miliardy dolárov do toho, aby ho zničili. Srali si do papúľ a ťahali ľudí za nos tým, že ich oblbovali rovnakým extrémne konzumným odpadom ako dnes vidieť na hnojke a narkóze a sľubovali im napríklad dostatok zasraných banánov na ktoré dnes aj tak nemá veľká časť pracujúca v kapitalistických gulagoch financie. Ľuďom bolo dobre, ale nevážili si toho a chceli viac, preto komunizmus padol a dnes si prasce zo západu pchajú do papúľ koláče z našej práce.

MrProper # JewuQowo48
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-28 02:58:50 c11ce431
{Za dnesne svetle zajtrajsky sa podakujte KSCS.} Kapitalisti mali viac ako 20 rokov na to, aby našu krajinu posunuli na vyššiu úroveň a zlyhali. Obviňujú komunistov z vlastného zlyhania i keď nám po revolúcii tvrdili, že urobia do pár rokov zo Slovenska druhé Švajčiarsko a nehovorili, že to nie je možné, lebo sme tu pred tým mali socializmus. Komunistov chcú kapitalisti obviňovať z nefunkčnosti kapitalizmu, ktorý tu máme i keď hlavnou príčinou je hlavne vykorisťovanie pracujúcej triedy a vláda korporácií.

MrProper # JewuQowo48
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-28 03:05:38 c11ce42e
Ľudia si mysleli, že budú jazdiť v bavorákoch ako to videli na západe, ale nevideli tie getá na západe, ktoré boli výsledkom toho, že určitá časť vykorisťovateľov žila v prepychu na úkor pracujúcich a dnes zisťujú, že nemajú ani na to, aby si našetrili na novú "škodu oktáviu", pokiaľ sa nezadĺžia v bankách.

MrProper # JewuQowo48
-
 58% ( 2 people voted )
+
2013-09-28 03:09:46 c11ce42e
kua zas je tu ten mongoloidný pri je baný očný emigrant....
a stále trepe tie isté nezmysly...asi žere v Kanade len suché hovná a potom takto tliacha

brano # PelaSedo59
-
 45% ( 1 people voted )
+
2013-09-28 03:45:20 4df7e017
Mr Proper
tak v tomto máš pravdu. minimálna mzda je stanovená nie pre pracujúcich, na tých vláda aj zamestnávateľ kašle, tých 4,2% ich aj tak z biedy nevytrhne, ale pre vyberanie istých minimálnych odvodov. mnohí zamestnávatelia platia zamestnancom minimálnu mzdu a zbytok mu dajú na ruku. z toho čo dostane na ruku, štát nemá odvody. v zrdavotníctve a školstve to aj tak nechýba, lebo tie peniaze by aj tak išli hlavne do rozpočtu sis a ministerstva vnútra na sledovanie ľudí, odpočúvanie, čipovanie a zotročovanie.
a to vadí ficovcom.
zaujímavé je, že napríklad väzni, ktorí vykonávajú prácu neplatia odvody z práce a preto sú väznice ako firmy lacnejšie. tam ale nik nechce zaviesť odvody, lebo judr loby by prišla o zisky.
väzni z toho dostávajú vreckové 10%, 10% sa im ukladá, aby mali akože na štart do života , keď ich pustia, 30% ide akože na náhradu škôd, ktoré spôsobili 50% na zaplatenie bachárov a sudcov, takže svojich väzniteľov si platia z časti sami. ak väzeň ochorie zp mu ide zo štátneho.

aaa # RuxaQija4
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-09-28 06:06:47 b2296f4e
Slepý K0K0T, bolo z čoho, pokiaľ ste sa tu neobjavili vy, uctievači Satana, ktorý zobral na seba podobu zlatého teľaťa! Ten komunizmus sa objavil vždy len tam, kde ste ho zasiali, aby ste tam mohli kradnúť! A kde si sa tu nabral? Už som myslel, že s podobnými dementmi, pomocou otvorených očí, hľadáš v Sýrii zbrane hromadného ničenia, alebo, že sa konečne venuješ žene!

Mik # FeqyHavu63
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-28 08:00:21 54102036
{kua zas je tu ten mongoloidný pri je baný očný emigrant....} Dúfam, že toto tvoja dutá hlava nepovažuje za argumentáciu, lebo v tom prípade ti nasierajú do hlavy ešte väčšie dávky ako je zvykom.

MrProper # JewuQowo48
-
 45% ( 1 people voted )
+
2013-09-28 09:30:39 c11ce431
{na tých vláda aj zamestnávateľ kašle, tých 4,2% ich aj tak z biedy nevytrhne, ale pre vyberanie istých minimálnych odvodov} Motivácia môže byť pre mnohých iná, ale tie minimálne odvody je možné platiť aj z nižšej mzdy, takže ak by sa zrušila minimálna mzda, ľudia by museli pracovať ešte za menej.

{zaujímavé je, že napríklad väzni, ktorí vykonávajú prácu neplatia odvody z práce a preto sú väznice ako firmy lacnejšie. tam ale nik nechce zaviesť odvody, lebo judr loby by prišla o zisky.} Farmaceutické lobby sú výsledkom kapitalizmu a tam ide o zisk, nie o zdravých ľudí, preto je zdravotníctvo dnes podobne skorumpované ako politici, ktorí slúžia hlavne korporáciám a nie občanom ako to bolo za socializmu...

{väzni z toho dostávajú vreckové 10%, 10% sa im ukladá, aby mali akože na štart do života , keď ich pustia, 30% ide akože na náhradu škôd, ktoré spôsobili 50% na zaplatenie bachárov a sudcov, takže svojich väzniteľov si platia z časti sami. ak väzeň ochorie zp mu ide zo štátneho.} A môžeš mi napísať aj percento pracujúcich väzňov ?...Ja som sa kedysi dozvedel informáciu, že pracuje len malé percento väzňov, ale presne si už nespomínam.


MrProper # JewuQowo48
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-28 09:44:20 c11ce431
{kua zas je tu ten mongoloidný pri je baný očný emigrant....} Myslel som si, že je to mierené na mňa aj keď to bolo asi myslené na otvorenéoči...je dobré písať na začiatok komentáru aspoň meno toho, komu je komentár určený. To však nič nemení na tom, že toto nie je argumentácia...treba reagovať na tvrdenia.

MrProper # JewuQowo48
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-09-28 09:49:18 c11ce42e
Vitajte v druhom Švajčiarsku:

MrProper # JewuQowo48
-
 64% ( 4 people voted )
+
2013-09-28 09:57:32 c11ce42e
Nie toto nie je normálne, lenže ani Slováci nespadajú do normálu, lebo normálne by bolo, aby požadovali popraviť háveď, ktorá je za to zodpovedná...tú, ktorá dostáva viac ako 3600 euro za zámerné udržovanie mizérie.

MrProper # JewuQowo48
-
 64% ( 4 people voted )
+
2013-09-28 10:00:16 c11ce431
Každopádne tie priemerné mzdy treba brať s rezervou, lebo nevystihujú desivú realitu a extrémne platy parazitov na ľudskej práci zvyšujú tieto čísla: Priemerná mzda v každej krajine je pre väčšinu z nás nedosiahnuteľná. Do jej výšky sa totiž zahŕňajú aj tí, čo zarábajú veľmi veľa a tak "kazia priemer" horšie ohodnotenému zvyšku. Podľa štatistík tak zarába túto sumu len každý tretí zamestnaný.

Slovensko je totiž so svojou čistou ročnou mzdou na predposlednej priečke !!! Veď už sa nám smejú aj ľudia zo zahraničia a považujú nás za lúzrov, ktorí si nevedia spraviť poriadky vo vlastnom štáte.

MrProper # JewuQowo48
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-09-28 10:15:57 c11ce42e
Priemerná mzda je aj preto taká mizerná, lebo pracujúci musia financovať armádu nezamestnaných a tiež treba hovoriť pri priemernej mzde o nadčasoch, pretože mnohí ju môžu dosiahnúť, lenže chodia do práce aj cez víkendy a cez týždeň robia množstvo nadčasov.

MrProper # JewuQowo48
-
 58% ( 2 people voted )
+
2013-09-28 10:21:38 c11ce42e
Zaujímala by ma priemerná hodinová mzda v čistom pre manuálne pracujúcich ľudí.

MrProper # JewuQowo48
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-28 10:24:29 c11ce42e
A nech ešte zrušia minimálnu mzdu a potom môžu písať o priemernej, ktorú však budú udržovať čísla vykorisťovateľov, ktorí budú dávať zamestnancom pracujúcim aj cez víkendy 100-200 euro mesačne a ostatné si nechajú pre seba.

MrProper # JewuQowo48
-
 62% ( 3 people voted )
+
2013-09-28 10:35:54 c11ce42e
Este nikdy nikoho neprepustili ked dolso ku navyseniu minimalnej mzdy. Tych ludi tam totiz nikdy nedrzia len tak zo srandy ale preto ze ich pracu potrebuju. Taketo zvasty o prepustani o taketo smiesne navysenia vedu len podnikavci ktory by boli najradsej aby sa pracovalo zadarmo a este nas mohli porpi tom bycovat. Ved preco by si majitel nenechal aj 20 € na pivo ked vasa rodina moze aj umierat od hladu, jeho to predsa nemusi zaujimat. Podla nich vas praca nema uzivit, staci tak max. aby ste prezili a mohli pracovat aj zajtra. Dalej zrusme volne soboty a nedele + sviatky a makat otroci makat. Kto to kedy videl aby sa otrokom platilo ??
MM # SidaSafa91
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-09-30 08:45:39 d94b4912
MrProper

a Ty si myslíš že pre očného emigranta je možné použit rozumné argumenty a fakty? Je to debil na ktorého neplatia žiadne argumenty...škoda stracat na neho čas...

brano # PelaSedo59
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-09-30 13:12:17 c305bafe
MrProper,---Máš vo všetkom veľkú pravdu.Zlatý komunizmus si už väčšina ľudí hovorí. Niektorí sa ešte hanbia povedať to nahlas. Tiež hovorím,napríklad o tom ,že sa vyrobili v kapitalizme nezamestnaní,ktorým treba platiť . Za socializmu poslanec plat nedostaval,pokiaľ ja viem.To bola čestná funkcia popri zamestnaní. Teraz berú platy vysoké a začo? Nič neprodukujú.
otvoreneoci,----Ty si už asi bol vo Vietname a máš asi aj veľké životné skúsenosti s komunizmom.Je to tak zaužívané medzi nevedomými,že komunizmus sam padol,lebo sa už nevládal udržať.Veď aj ty ,dúfam nato vekom prídeš,že to nebola pravda a povzdychneš si---zlatý komunizmus!

Jambo # CapuSuxo47
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-01-09 19:13:44 4e63ef34

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
jeden   ose
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Migranti a stabilita západní společnosti


Migranti a stabilita západní společnosti
Věřme, že nápadný počet mladých mužů mezi uprchlíky nechce nic jiného než vydělávat peníze a posílat je domů. Avšak migranti mohou, představovat problém i tehdy, když nechtěj...
V Mestskej polícií chcú najmä mladých a zdatných ľudí, nie dôchodcov
V severokórejských baniach a kameňolomoch otročia malé deti, dokazujú videonahrávky
Ak vláda robí X, nazýva to Y

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0871 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles