Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Currier & Williams: Mysteriózny prípad väzňa č.212


Currier & Williams: Mysteriózny prípad väzňa č.212

Výskumní pracovníci a reportéri dlho rátali celkový počet väzňov, ktorý sa prehnal väznicou Guantanámo na 779, ale správa výboru Senate Intelligence o mučení tajnou službou CIA ukázala, že existuje ešte jeden, dosiaľ neuvedený väzeň. Ibn al-Shaykh al-Libi, tiež známy ako väzeň 212, bol podľa správy držaný na tajnom a temnom mieste v zálive Guantanámo, čím sa celkový počet zadržaných zvyšuje na 780.

Že bol al-Libi zadržiavaný agentmi CIA je vcelku rozšírené. Koniec koncov, meno al-Libi je notoricky známe ako zdroj nesprávnych informácií, využitých Bushovou administratívou, o väzbách Saddáma Husajna na Al-Kájdu. Tieto chybné informácie podporili americkú inváziu do Iraku - informácie, ktoré boli získané počas jeho mučenia v egyptskej väzbe.

Featured photo - The Mysterious Case of Prisoner 212

Viac ako len zmena jednej číslice v príbehu a doposiaľ neznáma prítomnosť al-Libiho v Guantanáme, podčiarkuje skutočnosť ako veľa ešte nevieme o celkovom počte zadržaných osôb a ich osudoch. Správa senátu obsahuje v neobvyklom závere, ktorý odhaľuje počet zadržiavaných a mučených jedincov agentmi CIA, zoznam 119 mužov. Predtým bol uznaný len zlomok zadržaných, ale novinári a skupiny pre ľudské práva prispeli k rozšíreniu zoznamu na základe uniknutých dokumentov o súdnych procesoch.

Zoznam senátu vyplnil medzery v niekoľkých prípadoch, ako aj u al-Libiho.

"Temné" miesta v správe senátu sú označené podfarbenými prezývkami, ale žurnalisti a ľudskoprávne skupiny ich rýchlo identifikovali. Ako prvýkrát poznamenal Carol Rosenberg z Miami Herald, správa potvrdzuje, že al-Libi bol jedným z "tajomstiev" Guantanáma - pod krycím menom "Maroon" a "Indigo". Al-Libi bol tajne odvezený z Guantanáma v roku 2004 s ďalšími štyrmi väzňami, ktorí mali "veľkú hodnotu". Údajne to bolo potom ako súdny dvor zistil, že títo väzni na americkej námornej základni majú právo ohradiť sa voči svojmu zadržaniu.


Zmiznutie týchto väzňov dalo agentom CIA priestor pre pokračovanie tajných výsluchov mimo dohľadu akéhokoľvek súdneho systému. Al-Libi skončil vo väzení v Líbyi, kde v roku 2009 zomrel.

Správa senátu nepokrýva všetkých "lapených v sieti CIA". Napríklad Open Society Foundation publikovala správu, v ktorej hovorí o 136 individuálnych prípadoch podozrenia zo zadržania alebo uväznenia tajnou službou CIA. Správe chýba niekoľko dôležitých prípadov, zrejme z dôvodu, že neobsahovali vydanie - keď CIA postúpila väzňov do tretích krajín pre výsluch alebo uväznenie. (Ako Peter Maass z Intercept poznamenal minulý týždeň, správa sa nezaoberá ani väzňami, s ktorými "manipulovala" armáda).

Maher Arar, kanadský občan, bol zadržaný v roku 2002 a odoslaný do Jordánska, neskôr do Sýrie, kde bol mučený a následne v roku 2003 prepustený. Kanadská armáda sa nakoniec ospravedlnila a "škody vyplývajúce zo zadržania" mu kompenzovala, avšak súdny dvor od jeho prípadu proti vláde USA upustil.

Saami al-Saadi, líbyjský člen opozície, bol zadržaný v Hong-Kongu v roku 2004 a donútený nastúpiť na lietadlo s britskými a americkými agentmi. Lietadlo ho navrátilo späť do Líbye a do väzenia - spolu s jeho ženou a štyrmi malými deťmi. Saadi bol mučený a jeho rodina si následne nárokovala na kompenzáciu vyše 2 miliónov libier od britskej vlády. (V skutočnosti, hlásenie s dôkazmi o britskom zapojení v programe CIA bolo revidované; britskí agenti tajnej služby sa stretli s vyšetrovateľmi senátu a žiadali o "svoje vymazanie" z verejnej verzie.)

Osudy väzňov (spomenuté v správe) po ich "skúsenosti so CIA" sa líšia. 29 z nich zostalo na Guantanáme. Sedem bolo prevezených z Gitmo na trest odňatia slobody v iných krajinách, alebo boli prepustení. Niekoľkí muži sú zadržiavaní v Bagrame, v americkej väznici v Afganistane - od tej doby boli prepustení alebo odovzdaní afgánskej vláde.

Niektorí boli eskortovaní do iných krajín: do Líbye, Sýrie a Egypta, kde sa následne objavili počas tamojších povstaní.

Niekoľko mužov na zozname senátu bolo údajne zabitých po dronových útokoch, vrátane Abu Yahya al-Libi, ktorý utiekol z Bagramu a následne bol zavraždený v Pakistane v roku 2012. Alebo Hassan Ghul, ktoréhosledovala NSA, na základe emailu jeho žene. Jeden z väzňov, Ahmed Ghailani, bol odvlečený do Spojených štátov kvôli súdnemu procesu a teraz sedí vo väznici Supermax v Colorade.

Podľa výskumu Intercept existuje ešte 50 bývalých väzňov CIA menovaných v správe vyšetrovateľov senátu, ktorých osudy sú neznáme, neprehovorili k Intercept, k médiám alebo nekontaktovali skupiny pre ľudské práva.
Author: Guardian # PoryFyxi33
Spojené štáty2015-01-053
-
 55%  ( 1 people voted )
+
ja zas mám informácie, že väzni z guantanáma čo sú premiestnení na svk, sú umiestnení niekde v trenčíne v hornom orechovom, kde bol predtým tábor pre deti utečencov a migrantov..
a že s mučením väzňov súvisí aj mediálne známy prípad " khansa" z tej oblasti, predtým robili pre mosad.

aaa # RuxaQija4
-
 45%  ( 1 people voted )
+
2015-01-06 18:42:57 b2291334
Väzni v Guantanáme :. Také "riedke "informácie som ešte nepočul---To sú odsúdenci? začo? majú "tvrdé " väzenie? musia pracovať? majú preškoľovacie "vymývačky mozgov",sú na niečo použiteľný, školený? majú čípy doživotne? môžu sa ostrihať a oholiť-do hola? akému "remeslu " BY BOLO NAJLEPšIE ich naučiť? ako im nahradzujú "ženské prevadzkárne"? netreba im dať čosi prebytočné po vianociach? akej sú "farby" ? prevažne atd...
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-01-09 20:46:46 58d4289b
To vážne si niekto myslí že sú to "KUSY" a hotovo-- šmaric tu alebo tam ta to jedno. To nie sú mysliace bytosti ? ak spáchali --tak poďme .. aj 12-nácky denne tvrdej, najesť trochu a spať... a "politické školenie "--pred spaním! Prebytok tepla a nič-nerobenia.. hajajáááj aj u nás máme takych záujemcoch ...naj se pači... berce jich--
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-01-09 21:13:13 58d4289b

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
osem   dva
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Monsanto vyvine vlastní robotické včely


Monsanto vyvine vlastní robotické včely
Hmyzí opylovači hrají důležitou roli v reprodukci rostlin. Ale od roku 1990 svět narazil na vážný problém, zdraví včel ve světě se začalo zhoršovat. Většina důkazů ukazuje na ...
Zakažte už konečně to hulení, chlastání aji šoustani
Íránská mládež se připravuje na „syrský džihád“
Vlakušky

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0248 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made