Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Čo nám znižuje dôchodky v druhom pilieri


Čo nám znižuje dôchodky v druhom pilieri

Od začiatku roka by mali mať sporitelia, ktorí dosiahli dôchodkový vek a desiaty rok sporenia, možnosť kúpiť si za svoje úspory dôchodok.

Sociálna poisťovňa spustila stránku, ktorá má umožniť sporiteľom vybrať si z ponúk troch certifikovaných poisťovní súťažiacich o úspory sporiteľa.

Treba povedať, že stránka dokonale plní kritériá verejného portálu, to znamená, že sporitelia budú musieť prelúskať zložité texty s malým písmom a žiadny interaktívny sprievodca životne dôležitou transakciou ich nečaká.

To, že sa podarilo stihnúť šibeničné termíny anuitnej novely, však neznamená, že všetci sporitelia by sa mali okamžite vrhnúť do nakupovania doživotných dôchodkov.

Čakanie sa môže vyplatiť

Niektorým sa môže oplatiť počkať z dvoch dôvodov. Neskôr môžu urobiť lepší nákup a zároveň získať možnosť slobodne nakladať s vyšším objemom úspor.

Doživotný dôchodok znamená, že poisťovňa výmenou za balík úspor sporiteľa vypláca mesačnú dávku do konca jeho života. Poisťovňa tento balík investuje a očakávanú výšku zhodnotenia premietne do výšky mesačnej dávky.

S takýmito úsporami sa prirodzene nešpekuluje, ale kupujú sa bezpečné dlhopisy. Vďaka úrokovej politike ECB si dnes slovenská vláda požičiava na desať rokov za mikroúrok 1,1 percenta, nemecká takmer zadarmo. Vyplácané dôchodky tak budú relatívne nízke. To nemusí byť problém, ak sa inflácia tiež drží nuly, ale to určite nebude stav trvalý.

Naopak, výška doživotného dôchodku sa až do smrti sporiteľa meniť nebude, kúpna sila teda bude klesať. Sporiteľ má síce možnosť kúpy tzv. indexovaného doživotného dôchodku, ktorý bude spočiatku nižší a napríklad každý rok rásť o dve percentá.

To však znamená len presun zdrojov v čase, dôchodca si bude môcť počas celého života kúpiť rovnako veľa tovarov. Nerieši to však problém nízkych úrokov na trhu.

Nie sporiteľ. Investor

Na sporiteľa by sme sa mali pozerať ako na investora a na doživotný dôchodok ako na zhodnotenie jeho úspor. Vo Veľkej Británii sa dnes tieto dôchodky pohybujú vo výške ročného zhodnotenia 5,3 %, čo je len o 1 až 2 % viac, ako keď človek úspory investuje do bežného fondu.

Oproti nižšiemu výnosu stojí fakt, že v druhom prípade ostáva sporiteľ naďalej vlastníkom celých svojich úspor. Trh a čas ukážu, aké štedré budú poisťovne na Slovensku.

Ak nebudú štedré a sporitelia nebudú odkázaní na tento príjem (mal by predstavovať 7 až 8 % ich dôchodkového príjmu), majú sporitelia ešte jednu možnosť, ako užívať svoje úspory.

Nechajú ich naďalej na účte v DSS, len si budú pravidelne vyberať zhodnotenie svojich úspor. Môžu si takto počkať na vyššie úroky na trhu a atraktívnejšiu ponuku poisťovne na doživotný dôchodok.

Odložiť nákup doživotného dôchodku sa môže oplatiť aj z iného dôvodu. Dnes štát výrazne obmedzuje sporiteľov v nakladaní s úsporami. Až 90 percent z nich si buď bude môcť akurát kúpiť doživotný dôchodok (uzavrieť doživotnú zmluvu s limitovaným dedením), nanajvýš úspory držať v DSS-ke a naďalej ich zhodnocovať. Len minimum sporiteľov bude môcť nakladať so svojimi úsporami podľa uváženia, aj to len s ich časťou.

Dôchodky môžu opraviť poslanci

Pravidlá sú nastavené tak, že každý si musí kúpiť doživotný dôchodok, a to minimálne taký, aby v súčte dosiahol dôchodok, ako keby bol iba v prvom pilieri.

Aby to nebolo jednoduché, tak zároveň musí suma dôchodkov prevýšiť 561 eur. Ak niekomu po splnení podmienok ostanú nejaké úspory, môže si ich slobodne vybrať a použiť podľa svojich potrieb. Na doplatenie hypotéky, platbu za operáciu či zaplatenie vysnívanej dovolenky v Indii.

Problém je v tom, že dnes štát priznáva sporiteľom nespravodlivo nízky dôchodok z prvého piliera. Tvári sa, akoby odvody sporiteľov do prebytkových fondov a fondu solidarity neslúžili na vyplácanie dôchodkov z prvého piliera.

Existuje šanca, že poslanci tento stav napravia a sporiteľom sa dôchodok z prvého piliera bude krátiť menej. Tým sporitelia ľahšie dosiahnu hranice stanovené zákonom a ostane im vyššia časť ich úspor na slobodné nakladanie.

Rozhodnutie o kúpe doživotného dôchodku musí urobiť nakoniec každý sám, po zvážení vlastných očakávaní, zdravotného stavu, iných príjmov či výdavkov. Sporitelia by však mali vedieť, že doživotný dôchodok si nemusia kúpiť hneď, nemusia si ho kúpiť za všetky úspory a výnosy zo svojich úspor môžu využívať aj bez toho, aby nenávratne odpredali úspory poisťovniam.Author: Radovan Durana # BepyLehy54
Slovensko2015-01-206
-
 36%  ( 4 people voted )
+
Autor, odkial cerpas vstupne informacie k tomuto clanku?
Chcem sa dozvediet viac.

capko # KivySoke83
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-01-21 08:27:15 5f666d50
Ďurana (INESS), Mikloš, Kaník - duchovní otcovia zlodejiny zvanej Druhý pilier....
JKPT # MaweGesa20
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-01-21 14:09:10 5f667707
Druhý pilier je lietadlo. Ponziho schéma.

Tykva Bukvatyr # JokuCyto18
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-01-21 17:40:03 c331bc52
dôchodky? vklady? investície? to je čo za tému? veď behom jednej noci EUR/CHF -20%
sporitelia jednorazovo prišli o 20% vkladov, dlžníci získali jednorazovo +20% k nesplatenej istine a úrokom, atď...
v podstate hovorme o 1/4
a všetci sú v pohode...
auriga # JeqyGaqi19
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-01-21 23:32:36 55a368ce
20% nieje 1/4 ale 1/5 :D len pre upresnenie :)
hyena # TojoNyxo18
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-01-22 18:32:00 4df7e2cd
rozdiel je blizsi k 1/4 nez 1/5. dnes defacto EUR - CHF 1:1 vs 1:1.23

auriga # JeqyGaqi19
-
 45%  ( 1 people voted )
+
2015-01-22 18:58:08 55a3fbab
loading...

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
jeden   pä
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Chtěli jsme dát Rómům šanci a dali jim do podnájmu náš byt …


Chtěli jsme dát Rómům šanci a dali jim do podnájmu náš byt …
Do svého vymazleného navoněného bytu jsem 17. listopadu 2013 po podepsané smlouvě nastěhovala rodinu se 3 dětmi. Paní s krví z Karibiku po otci, pán čistokrevný Rom, ale zaměstnaný. ...
V čekárně na komunismus
Přínos reklamy
Jak se baví internet: Quiz k 17. listopadu 1989

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0263 s
good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage