Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Čo nám uniká??? časť 2.


Čo nám uniká???  časť 2.

7. Väzenie

 

V tejto kapitole preberiem zopár filmov, ktorých ústrednou témou je väzenie. Táto tematika je spracovaná vo viacerých snímkach a aj v populárnom seriáli Prison break. Pokúsim sa ozrejmiť, čo môže toto väzenie symbolizovať.

Jedným zo spomínaných filmov je Vykúpenie z väznice Shaw Shank. Patrí k mojim najobľúbenejším filmovým titulom vôbec. Príbeh rozpráva čierny väzeň Red a jeho hlavnou postavou je Andy Dufresne. Do väzenia Andy nastúpil v roku 1945 za údajnú vraždu svojej manželky. On však neúnavne tvrdí, že je nevinný. Samozrejme nikto mu to neverí. Vo väznici ho spolu s ďalšími väzňami privíta jej správca Norton aj s Bibliou v ruke. Jeho prvým pravidlom je nerúhať sa. Vraj vo svojej väznici nestrpí, aby niekto bral božie meno nadarmo. Potom ich umyjú studenou vodou, dostanú Bibliu, šaty s číslom a nahí odchádzajú do cely. Andy bol dosť netypický väzeň. Ako vravel rozprávač Red, vyžaroval z neho pokoj, akoby ho pred tou dierou chránil neviditeľný plášť. Po čase si získal aj ostatných väzňov. U bachara pre nich vybavil pivo za to, že mu poradil ako ušetriť na dani. Problémy mu však robila skupina prihriatych väzňov nazývaná sestričky. Aj keď ho neustále mlátili, on sa nikdy nesťažoval, ani nikoho neudal. Potom je neočakávane preložený do knižnice. Správca má s ním totižto vlastné plány. Andy začne dozorcom, vrátane samotného riaditeľa vyplňovať daňové priznania. Práce mal toľko, že k sebe na pomoc stiahol aj svojich kamarátov.

Jeho spoločníkovi v knižnici, starému Brooksovi skrátia trest a má byť prepustený na slobodu. Napadne preto jedného väzňa a chce ho zabiť, lebo dúfa, že takto môže aj naďalej vo väzení zostať. Ostatným sa ho podarí odradiť od tohto činu a nechápu, prečo to chcel spraviť. Red im vysvetlí, že Brooks je v base už 50 rokov a v podstate nič iné nepozná. Tam je vzdelaný a dôležitý človek, ale vonku bude nula. Hovorí, že múry väzenia majú zvláštnu moc. Najprv ich nenávidíš, potom si na nich zvykneš a nakoniec si na nich závislý. Brooks si po prepustení na život vonku nemôže zvyknúť. Všetko sa od jeho mladosti zmenilo. Život je rýchly a tvrdý. Pošle svojim kamarátom do basy list na rozlúčku a obesí sa. Niektorí sú od matrixu takí závislí, že ho budú brániť zubami, nechtami.

Andy chce rozšíriť knižnicu a preto začne posielať do senátu žiadosti o finančnú pomoc. Nikto mu však neodpovedá a tak ich posiela neúnavne každý týždeň, až mu po 6 rokoch senát pomoc schváli. Dostane peniaze, aj nejaké knihy. Po ďalších žiadostiach dokonca zrenovuje celú knižnicu. Riaditeľ začne využívať väzňov ako lacnú pracovnú silu a Andy mu ako finančný poradca pomáha zarábať veľké prachy. Stane sa z neho prominentný väzeň a môže tak vybaviť kopu vecí. Nerobí to však pre seba, ale pre ostatných väzňov. Kope chlapov pomôže dostať sa k maturite. Tú pomôže získať aj mladému Tonymu Wiliamsovi. Tony prešiel už kopu väzníc a v jednej bol na cele s chlapíkom, ktorý sa chválil ako pri jednej vlámačke zabil nejakého golfového profíka s jeho milenkou. Strašne sa bavil na tom, že tú vraždu nakoniec prišili jej manželovi, nejakému úradníkovi v banke. Vyšlo teda najavo, že Andy je skutočne nevinný. Zájde s tým za riaditeľom, aby sa pokúsil zariadiť nový proces. Nechápe, že pre riaditeľa je už príliš dôležitý a nebezpečný zároveň. Nemôže dopustiť, aby sa Andy dostal na slobodu a preto dá Tonyho zabiť a Andy vyfasuje dva mesiace samotky. Po vypršaní trestu poprosí Reda, ak ho niekedy prepustia, aby išiel na miesto, kde Andy požiadal svoju ženu o ruku. Z múru nech vytiahne čierny kameň. To, čo tam nájde, nech si nechá. Red nechápe čo vraví a myslí si, že Andy blúzni. Andy však veľmi dobre vie, čo hovorí.

Ráno sa príde na to, že jeho cela je prázdna. Andy sa jednoducho vyparil. Nakoniec sa zistí, že Andy utiekol cez tunel v stene, ktorý kopal malým geologickým kladivkom takmer 20 rokov. Z bánk si vyberie peniaze, ktoré zarábal pre riaditeľa Nortona a na políciu pošle dôkazy o jeho nekalej činnosti. Riaditeľ preto spácha samovraždu. Reda aj napriek všetkým očakávaniam prepustia. Dostane ten istý byt, v ktorom sa obesil Brooks. Na slobodný život si tiež nevie zvyknúť a preto rozmýšľa, že niečo spácha, len aby sa dostal naspäť do basy. Bráni mu v tom len jedno, a to sľub, ktorý dal Andymu. Vyberie sa preto na určené miesto a nájde tam odkaz od Andyho a peniaze na cestu. Vyberie sa za ním do Mexika a dvaja priatelia sa nakoniec stretnú, tentoraz ako slobodní ľudia.

Mne osobne Andy pripomína Ježiša Krista. Ježiš vraj nemal žiadny hriech, keď prišiel na tento svet. Aj Andy je nevinný. Je vystavený ťažkým podmienkam, ale nenadáva a nesťažuje sa. Žije medzi tými, ktorých spoločnosť odsúdila, medzi zlodejmi a vrahmi. Aj napriek tomu nikomu nič nevyčíta, ani nedáva rozumy. Naopak, snaží sa im všemožne pomáhať. Nakoniec triumfálne uniká, aj keď sa zdá, že je úplne porazený. Na rozdiel od Ježiša, z väzenia zachráni len sám seba a potom ešte pomôže čiernemu priateľovi Redovi.

Väzenie v tradičnom gnostickom chápaní predstavuje tento svet, v ktorom vládne demiurg s archontami a sú v ňom uväznené duše. Riaditeľ je naoko svätý muž, s Bibliou v ruke, ochranca božieho poriadku a má plno svätuškárskych rečí. V skutočnosti je ale horší, ako mnohí z tých, na ktorých dozerá. Pomáhajú mu podobní dozorcovia. Človek keď príde do väzenia, bude nahý a dostane číslo. Snažia sa ho tam zdegradovať a zbaviť ho úplne ľudskosti, aj keď je to údajne nápravné zariadenie. Tomu sa Andy neúprosne bránil a snažil sa vidieť aj väzňov ako ľudské bytosti. Nám síce vravia, že žijeme v slobodnom svete a demokracii, ale je zvláštne, že sa tak akosi necítim. Nie sú tu síce žiadne viditeľné múry, ale aj tak tu sú bariéry a človek sa môže pohybovať len medzi určitými a to dosť úzkymi mantinelmi. Nevidno ich, lebo ich máme v hlave. Zakazujú nám mnohé veci a teraz nevravím o vraždách alebo kradnutí, ale o úplne prirodzených veciach. Naopak, ten kto nekradne a je čestný, je považovaný za hlupáka.

Ďalším filmom v poradí bude akčná mlátička Neporaziteľní 3, u ktorej hlbšiu myšlienku alebo nejakú symboliku by očakával asi málokto. Dvojica hlavných hrdinov je podobná ako v predchádzajúcom prípade. Čierny Američan Turbo a biely Rus Bojka. Predstavujú dva protiklady - jeden je výrečný a druhý málovravný. Zo začiatku sa nemajú radi, pretože chromý šampión Bojka nemá na jedného čierneho Američana dobré spomienky. Stretnú sa v gruzínskej väznici, kde sa majú zúčastniť nelegálneho turnaja, ktorého víťaz má získať slobodu. Turnaj je ale zmanipulovaný a víťaz je už dávno určený. Účelom tohto podujatia je vytiahnuť peniaze z nič netušiacich stávkarov.

Bojovníci nemajú čas trénovať, pretože musia ťažko pracovať v kameňolome. Ktovie aký účel má vlastne chodenie do zamestnania. Vyvolený Kolumbijčan ale pracovať nemusí a ešte k tomu dostáva aj doping. Dvojica sa však nechce len tak ľahko poddať a prácu prestanú brať ako robotu, ale ako tréning. Nakoniec ale pochopia, že obaja súčasne prežiť nemôžu a tak sa spoja. Bojka pomôže Turbovi utiecť a sám ide nastúpiť do finále.

Predtým ale príde ešte celkom zaujímavý moment. Vyzerá to tak, že Bojku zradil pre peniaze aj jeho manažér. Bojka ho nazve Judášom. Nakoniec ale vyjde najavo, že to takto vôbec nebolo a manažér zradu len predstieral, aby Bojku vyburcoval k lepšiemu výkonu. Iný pohľad na Judáša mala aj gnostická sekta Kainistov, čo pobúrilo aj známeho lovca kacírov Irenea. Vo svojom diele Vyvracanie kacírstiev spomína aj Judášovo evanjelium, ktoré mala táto sekta vyprodukovať. Ireneus píše, že Judáša považovali za významného apoštola, pretože poznal pravdu o Ježišovom poslaní a preto ho vydal veľrade.

Judášovo evanjelium sa skutočne našlo a pochádza asi z polovice druhého storočia. Aj keď vo svojom názve obsahuje meno zatracovaného apoštola, ten určite jeho autorom nebude. V súvislosti s Judášom treba rozlišovať fyzickú osobu, ktorá jednala ako jednala a to, čo začala táto osoba predstavovať. Ježiš mal dvanásť apoštolov, čo korešponduje s dvanástimi kmeňmi Izraela. Judáš je grécka verzia hebrejského mena Judah, ktoré je takisto názvom jedného z izraelských kmeňov, z čoho vychádza základ slova Žid - Judejec. To je zrejme dôvodom pre jeho odsúdenie, pretože začal predstavovať zradu celého židovského národa, ktorý Ježiša neuznal za Spasiteľa. Koho sa snaží režisér filmu postavou manažéra ospravedlniť, apoštola Judáša alebo židovský národ?

Filmový hrdina Bojka nakoniec predsa len turnaj vyhrá a dokáže si, že je najlepší bojovník na svete. Napriek tomu ho ale čaká smrť. V poslednej chvíli ho však pred guľkou zachráni Turbo. Oplatí mu tak svoju záchranu a obidvaja spoločne idú v ústrety slobodnému životu.

Iný spôsob uväznenia človeka, hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá ako uväznenie a v skutočnom svete je to úplne legálne, je zobrazený vo filme Vitajte v džungli. Je to dlhové otroctvo. Vymáhač dlhov Beck dostane za úlohu priviesť domov mafiánskeho syna. Ten sa nachádza v jednom zlatokopeckom mestečku v amazonskej džungli. To ovláda Cornelius Hetcher. Vlastní baňu na zlato a za nízke mzdy zamestnáva miestnych ľudí. Na prácu však potrebujú náradie, oblečenie, stravu a ubytovanie. To všetko niečo stojí a domorodci na to nemajú. Hetcher im preto potrebné peniaze požičia. Zo svojej nízkej mzdy ale dlhy prakticky nikdy nemôžu splatiť a stávajú sa z nich vlastne otroci. Musia stále pracovať a nemôžu len tak odísť, lebo majú dlh. Systém síce funguje, ľudia robia a dostanú aj niečo jesť, aby nezomreli od hladu, ale len dovtedy, kým bude v bani zlato, alebo kým to majiteľa bane neprestane baviť. Potom mu ľudia budú musieť, keďže nemajú čím splatiť dlh nechať to, čím mu ručili. Aj keď tvrdo dreli, nakoniec nebudú mať nič. Tento proces však neprebieha len vo filme, ale aj v celom našom svete. Aj keby sme nekupovali žiadne zbytočnosti, do čoho nás tlačí reklama, potrebujeme niekde bývať. Odkiaľ však vziať niekoľko miliónov na byt? Vezmeme si hypotéku. Aj auto sa zíde a tak si vezmeme spotrebný úver. No a sused má nový televízor, či sme my horší? Tak si ho zoberieme na splátky. Tvrdíte, že vy žiadne dlhy nemáte? Dlhujú ale aj štáty a dlh Slovenskej republiky v prepočte na jedného obyvateľa činí už asi 5000 eur. Tento dlh sa však pri akejkoľvek snahe splatiť nedá. Pri márnej snahe splatiť dlhy aj s úrokmi sa musí viac vyrábať a vyrobené sa musí predať. Na výrobu však treba suroviny. Aj keby tieto boli neobmedzené, z výroby vzniká znečistenie a to by sa stále zväčšovalo. Prírodné zdroje však neobmedzené nie sú a tak sa tento systém musí raz zastaviť. Ak sledujete správy v televízii určite ste si všimli, že hospodárstvo musí stále rásť. Problém nastáva nielen vtedy, ak klesá, ale už aj keď nerastie. To som nikdy nechápal. Ak vlastním pole, ktoré ma živí a počet členov mojej rodiny sa nezmenil, načo by som potreboval v budúcom roku väčšiu úrodu? Hospodárstvo musí rásť, pretože je to obrovská pyramídová hra. Táto hra sa ale musí raz zastaviť. Vtedy príde "Deň zúčtovania" a potom bude treba dlhy splatiť. Z čoho ale, keď ľudia nebudú pracovať? Bankári sa tak stanú oficiálnymi vlastníkmi všetkého na zemi. Myslíme si, že od čias Rímskej ríše a otrokárstva sme niekam pokročili, opak je však pravda.

 

8. Jedenásty september

 

Videli sme, že narážky na 11. september 2001 sa nachádzajú vo viacerých filmoch, ktoré boli natočené už pred týmto dátumom. Útok na veže Svetového obchodného centra je zatiaľ udalosťou číslo jedna v 21. storočí, ktorá odštartovala ďalšie významné udalosti a stále nás ovplyvňuje. Pred istým časom sa po internete šíril email, ktorý poukazoval na podivné súvislosti medzi udalosťami, ktoré sa stali 11. septembra a číslom 11. Niektoré podané informácie sa nakoniec ukázali ako podvod. Let 77 nenarazil do WTC, ale do Pentagonu a nemal 65 pasažierov, ale 64. Celkový počet obetí v unesených lietadlách bol vraj 254, ale v skutočnosti to bolo 265. Najsenzačnejšia časť emailu tvrdila, že ak číslo prvého letu Q33NY napíšete v Microsoft Worde a zmeníte font na Wingdings, tak sa ukáže lietadlo smerujúce k dvom budovám. Bohužiaľ, žiadny let nemal číslo Q33NY. Autori vraj mali na mysli registračné číslo lietadla, ale aj to bolo iné - N334AA. Ostatné súvislosti sú však naozaj zaujímavé.

Útok sa stal 11. 9. a 1 + 1 + 9 = 11.

Číslo tiesňovej linky v USA je 911.

Štát New York vstúpil do únie ako jedenásty v poradí.

Základný kameň Pentagonu bol položený 11. septembra 1941.

Číslo letu prvého lietadla, ktoré narazilo do dvojičiek bolo 11.

Počet ľudí na palube tohto lietadla bol 92: 9 + 2 = 11.

Posádku lietadla tvorilo 11 ľudí.

Let 175, ktorý narazil do južnej veže mal 65 ľudí na palube: 6 +5 = 11.

Z toho počet pasažierov bol 56: 5 + 6 = 11.

Posádku tvorilo 9 ľudí.

Ak si spojíme oba lety, tak posádka bola 11 a 9 ľudí.

Južná veža sa zrútila 56 minút po náraze: 5 + 6 = 11.

11. september je 254. deň v roku: 2 + 5 + 4 = 11.

Do konca roku zostáva od tohto dňa ešte 111 dní.

V tejto kapitole preto opíšem ďalšie filmy, ktoré súvisia s 11. septembrom, alebo sa v nich nachádzajú odkazy na tento dátum. Znovu pripomínam, že všetky boli nafilmované skôr ako došlo k útokom.

Armageddon

V Armageddone, ktorý bol natočený v roku 1998 sa číslo 911 nachádza dvakrát na číselníkoch, ktoré odpočítavajú čas do zrážky. Ako vieme, v Amerike sa píše najprv mesiac až potom deň, takže 11. september je 9.11.

Jeden z číselníkov vo filme a výsledok jeho otočenia.

Roj meteoritov v tomto filme dopadne na New York a zasiahnuté sú aj dvojičky, ako je vidno na jednom zábere. Jedna je zasiahnutá takmer pod vrcholom a druhá nižšie a zboku. Presne tak to bolo aj v skutočnosti. Pri dopade meteoritov jeden taxikár kričí: "Je vojna. Bombarduje nás Saddám." Vtedy sme sa v kine smiali. Vojna s Irakom ale skutočne vypukla, hoci to nebolo pričinením Saddáma Husaina. Tesne predtým malý biely psík, ktorý patrí čiernemu majiteľovi, sa pouličnému predavačovi snaží ukradnúť nafukovaciu godzilu. Poďme sa preto pozrieť aj na film Godzilla, natočený úplnou náhodou v tom istom roku ako Armageddon.

Iný číselník, takisto s číslami 9 a 11.
Zasiahnuté dvojičky

Godzilla

Na New York tentoraz zaútočí veľký plaz. Dvojičky síce nezničí, ale udrie do nich blesk a to v čase, keď k nim práve prilietavajú z jednej aj z druhej strany vrtuľníky.

Zničený je ale vrch Chryslerovho mrakodrapu presne ako v Armageddone, keď ho zasiahnu spomínané bojové vrtuľníky. V scéne, kde chcú nalákať godzilu na hromadu rýb a Nick Tatopoulus sa pozerá na hodinky, ručičky smerujú k číslam 9 a 11.

Táto scéna môže mať aj hlbší význam. Nákladiaky postavené do kruhu vysypávajú ryby, ktoré plaz potom zožerie. Môže to symbolizovať zverokruh a koniec astrologického veku rýb. Číslo 911 sa na chvíľu objaví aj na časomiere a to práve vtedy keď reportér vo vrtuľníku hovorí o útoku na Svetové obchodné centrum v roku 1993.

Stav ohrozenia (The siege)

Po sérii teroristických útokov v New Yorku je v meste nasadená armáda podobne ako v Godzille. Podozriví Arabi sú zatváraní v klietkach na štadióne. Medzi veliteľom FBI Anthonym Hubbardom a armádnym generálom Williamom Dereauxom vznikne konflikt. Generál, aby zachránil životy ľudí je ochotný podozrivých aj mučiť, zatiaľčo Hubbard je proti. Presne tieto veci sa diali po 11. septembri v Guantanáme a asi aj inde po svete v tajných väzniciach CIA. Myslel som si, že film sa snaží riešiť problémy, ktoré vznikli po útoku na WTC. Potom som však zistil, že vznikol rovnako ako predchádzajúce dva tituly už v roku 1998.

Smrtonosná pasca (Die hard)

Film bol natočený v roku 1988 podľa románu Rodericka Thorpa. Hrdina filmu John McLane je policajt z New Yorku. V lietadle vraví, že to robí už 11 rokov. Do Los Angeles prišiel na Vianoce za svojou ženou. Jeho žena Holly pracuje vo firme Nakatomi, ktorá sídli vo vysokom vežiaku. Vo firme sa práve koná vianočný večierok. Zábavu zamestnancov však prekazí skupina ozbrojencov, ktorí sa na prvý pohľad zdajú byť teroristami, snažiacimi sa potrestať firmu za jej aktivity. Vysvitne však, že v skutočnosti im ide o 640 miliónov dolárov uložených v trezore. Riaditeľ firmy je prekvapený, že im ide o len o peniaze, načo mu šéf ozbrojencov odpovie: "Kto vravel, že sme teroristi?" Aby svoj pravý úmysel zamaskovali, plánujú budovu vyhodiť do vzduchu aj s rukojemníkmi. Jeden zo zločincov nastaví na displeji zaujímavé číslo – 116. Otočením tohto čísla naruby dostaneme 911.

Zdá sa, že aj ostatné čísla na displeji sú dátumy. S určitosťou som identifikoval dva z nich. V roku 1776 bola vyhlásená Deklarácia nezávislosti USA. V tom istom roku ale istý Adam Weishaupt založil aj tajný spolok bavorských iluminátov. Ďalší rok, ktorý som rozpoznal je rok 1830. Vtedy tento muž zomrel. Teroristi boli fakt profesionáli, nepočítali ale s prítomnosťou hrdinu Johna McLanea, ktorý všetkých zachráni.

Sieť (The Net)

Koho predstavuje bradatý muž? Človeka, satana alebo Nový svetový poriadok?

Film je plný skrytých odkazov a to nielen na 11. september, ktorý je hlavnou témou tejto kapitoly. Začína sa samovraždou námestníka ministra obrany Michaela Bergstroma, ktorý zistí, že je HIV pozitívny. Na stole nechá odhryznuté zelené jablko. Keďže film sa zaoberá počítačovou oblasťou, môže ísť o odkaz na firmu Apple, čo je po anglicky jablko. Jablko zo stromu poznania dobrého a zlého, z ktorého si odhryzla Eva s Adamom, zohralo svoju rolu tiež v rajskej záhrade. Môže sa tu jednať ale aj o mesto New York - Veľké jablko, v ktorom sa stala udalosť, ktorej sa venuje v tejto kapitole. Samovražda námestníka sa stane v Potomac parku vo Washingtone, pri veľkej soche s názvom Awakening – Prebúdzanie. Bradatý muž sa tam snaží vynoriť zo zeme.

Vírusmi, ale tými počítačovými sa zaoberá aj systémová analytička Angela Bennet (Benet sa volal aj stvoriteľ Skynetu vo filme Terminátor 2). Býva v meste Venice (Benátky) na Finley street 407 (4 + 0 + 7 = 11). Túto adresu udala internetovému predajcovi pizze. Z domu totiž takmer vôbec nevychádza a s ľuďmi sa baví akurát tak na internetovom chate. Jedným z jej sieťových priateľov je aj ICEMAN, ktorý sa sťažuje, že nikto už nevychádza z domu. Nikto nemá sex. Sieť je vraj najlepší kondóm. Angela mu odpovedá, že také reči môžu viesť k vymretiu nášho druhu. Pracuje takisto doma. Práve testuje hru DOOM 3D, v ktorej sa dostala až na poschodie 5 – 6 (5 + 6 = 11). Doom znamená aj skaza alebo záhuba. To isté sa udialo aj 11. septembra 2001.

Pracovný nástroj, ktorý používa je počítač Apple Macintosh Quadra 650 (6 + 5 + 0 = 11). Jej systém bol napadnutý vírusom. Angelin zamestnávateľ sa čuduje, pretože len nedávno nainštaloval nový antivírusový program s názvom Gatekeeper. Vírus si Angela nahraje na disketu a pošle ho svojmu priateľovi, aby ho zanalyzoval. Kolega z firmy jej zase pošle program s názvom Mozartov duch. Na úvodnej obrazovke programu hrá Mozartova kostra oblečená v modrom na gitare. Angela si v zozname skladieb vyberie HAVE A RIOT, čo je "Vzbúriť sa". Skladba pochádza z albumu Dane Midnighta "Damnadeus". Meno tohto albumu je narážka na Mozartovo meno Amadeus. Slovo damn znamená prekliaty, zatratený, odsúdený. Modrá farba na obleku Mozartovho ducha poukazuje na jeho členstvo v slobodomurárskom ráde. Hudobný génius vstúpil do viedenskej slobodomurárskej lóže Dobročinnosť v roku 1785. Zomrel mladý v roku 1791, krátko po tom, ako skomponoval svoju poslednú operu Čarovná flauta. Na prvý pohľad opera vyzerá len ako rozprávka, obsahuje v sebe ale slobodomurárske motívy a obrady, no i osvietenské myšlienky. Existujú dohady, že Mozart bol otrávený. Podozrenia vyvoláva aj to, že tento slávny hudobník bol pochovaný do hromadného hrobu. Prezradil o slobodomurároch v opere viac ako bolo prípustné? Mozart síce skomponoval hudbu, no libreto vytvoril Emanuel Schikaneder. A tomu sa nestalo nič. Vzhľadom na slobodomurárske pozadie opery podozrenie padá skôr na rakúsku korunu. Ak teda Mozartovu smrť nemajú na svedomí slobodomurári, prečo sa potom vo filme Sieť nachádzajú horeuvedené nenávistné narážky?

V programe Mozartov duch sa v pravom dolnom rohu nachádza nenápadný znak, ktorý vyzerá ako grécke písmeno Pí. Znak tvoria akoby dva stĺpy, spojené hore brvnom. Podobá sa to na bránu. A brána to aj je. Daleovi sa po kliknutí na tento znak podarilo dostať do sietí viacerých organizácií. Sám si s tým nevie poradiť a preto má priletieť súkromným lietadlom za Angelou. Navigácia v lietadle ukazuje všetko v poriadku, avšak odrazu sa pred ním objavia dva komíny a on do nich s lietadlom narazí. Angela zatiaľ netuší nič zlé a tak odchádza na dovolenku. V Mexiku stretne "muža svojich snov", ktorý má byť ako Kapitán Amerika zachraňujúci svet pre demokraciu. "Kapitán Amerika" je v skutočnosti hajzel, ktorý ju chce len využiť, aby od nej získal disketu s Mozartovým duchom. Výstižnejšiu metaforu pre USA už ani vymyslieť nemohli. Na Angelu to demokrat len hraje, pretože z internetového chatu o nej vie takmer všetko. Pokúsi sa ju zabiť, to mu však nevyjde.

Angela následne zistí, že jej niekto zmenil identitu. Podľa čísla sociálneho poistenia počítač ukazuje, že sa volá Ruth Marx. Ruth je typické židovské meno a Karl Marx je autorom komunistického manifestu. Vo filme sa nachádza takisto odkaz na slobodomurárov, čo som už ukázal. Rok založenia Veľkej lóže Anglicka 1717 sa tiež nachádza v Angelinom policajnom spise. Spojenie týchto dvoch mien spolu so slobodomurármi ukazuje na často sa objavujúce spájanie Židov s komunistickým režimom i s tajným spolkom. Vznikli aj slovné spojenia židoboľševizmus a židomurárstvo. Židia sa však proti týmto obvineniam úporne bránia. Nerozumiem potom, prečo režisér filmu Irwin Winkler spája tieto veci dohromady, keďže sám je židovskej národnosti.

Čísla 11 a 9 (5+0+4=9) spolu na jednom mieste na prístroji v nemocnici.

V Amerike v tom čase zaútočia na burzu hackeri, ktorí sa nazávajú Pretoriáni. Jeden počítačový maniak o nich tvrdí, že sú to kyberteroristi a že chcú doslova "zrútiť dom". Názov si zvolili z elitnej osobnej stráže rímskych cisárov, ktorí mali neraz väčšiu moc i vplyv ako samotní cisári. Útok spôsobí, že burzu začne chrániť Gatekeeper od firmy Gregg Microsystems. Názov programu i firmy odkazujú na Billa Gatesa a jeho softwarový gigant Microsoft. Gate je po anglicky brána a Gatekeeper je Strážca brány. Na bránu sa podobá i znak v programe Mozartov duch. Brána môže mať súvislosť nielen s Billom Gatesom, ale aj s udalosťami 11. septembra.

Angela sa po návrate domov nestačí čudovať. Jej dom je na predaj, vo firme pracuje pod jej menom nejaká iná žena, ktorá po nej chce disketu. Angela pracuje pre firmu Cathedral. Ženu tam nasadili preto, aby mohli mazať stopy a prepisovať programy. Angelu hľadá polícia a nikto jej neverí, že je Angela Bennet, pretože podľa počítača je Ruth Marx. Počítač sa stal dôležitejší ako samotná skutočnosť. Podľa policajtov nič z toho, čo sa jej stalo nemôže byť pravda, pretože všetky počítače kalifornskej polície chráni najlepší bezpečnostný program Gatekeeper. Angele to potom dôjde. Gatekeeper má v sebe nejakú chybu, pomocou ktorej Pretoriáni spôsobia chaos, ako na Wall streete. Ľudia sa potom zľaknú a kúpia si Gatekeeper, ktorý im dá falošný pocit bezpečia. Netušia, že tak poskytnú Pretoriánom prístup do svojho systému. Michael Bergstrom zomrel preto, lebo bol odporcom programu Gatekeeper. Pretoriáni mu pozmenili zdravotný záznam v počítači a tak si myslel, že má AIDS. Angela sa potrebuje dostať k počítaču vo firme Cathedral, pri ktorom sedí jej náhradníčka. Firma sídli vo vysokej budove a Angela spôsobí falošný požiarny poplach. Zistí, že Pretorián je samotný šéf firmy Microsystems. Vonku vyjde v prezlečení za hasiča a na prilbe má číslo 11. Dôkazy pošle do FBI a Jeffa Gregga obvinia z deviatich zločinov.

Zámena (Trading places)

Luis Winthorpe je úspešný obchodník u bratov Dukeovcov. Jeden z bratov zastáva názor, že o úspechu človeka rozhoduje prostredie, v ktorom vyrastal a výchova. Druhý zas, že je to záležitosť génov. Uzatvoria preto stávku. Na Luisa narafičia krádež peňazí a vyhodia ho, čím sa mu zrúti celý život. Na jeho miesto dosadia černocha z ulice Valentina. Tomu sa na počudovanie darí. Neskôr však zistí, že sa stal obeťou krutej hry. Dukeovci ho majú aj tak len za negra a vo firme si ho ponechať nechcú. Spojí sa preto s Luisom a bratom Dukeovcom sa pomstia tak, že im vyfúknu obchod. Dukeovci sú oklamaní, ale oni sami chceli podvádzať, pretože s predstihom získali tajné informácie.

Obchod sa má uskutočniť práve vo Svetovom obchodnom centre. Pri odchode na vlak vchádzajú Luis s Valentinom na schody číslo 9 a taxík, ktorý ich privezie pred dvojičky má číslo 110. Na predných dverách taxíka sú tiež zaujímavé čísla. Mimochodom 110 je počet poschodí v dvojičkách. Obchod začína a čas na hodinách ukazuje za päť minút deväť. Ručičky tak ukazujú na čísla 9 a 11.

Dukeovci si myslia, že zarobia, lebo získali tajnú správu o úrode pomarančov. Luis s Valentinom ju ale vymenili za falošnú a bratia Dukeovci prídu o všetko. Zhrňme si nakoniec dôležité črty. Máme tu dvojičky WTC, dvoch bratov, dvoch spojencov – bieleho a čierneho, falošné obvinenie, sprisahanie, zisk jedných a krach druhých.

Okrem odkazu na 11. september má v sebe film Zámena ešte jednu úroveň a tou je rasová otázka. V súčasnosti existujú na rasy dva pohľady. Ten prvý, všeobecne prijímaný je, že rasy sú v svojej podstate úplne rovnocenné a rozdiely vznikajú len vplyvom životného prostredia. Rasy sú rovnaké, líšia sa len farbou kože. Druhý pohľad je ten, že rasy nie sú vôbec rovnaké a rozdiely vyplývajú priamo z genetického základu. Každý z bratov Dukeovcov zastáva tiež jeden z týchto názorov. Meno bratov – Duke, ktorí sú vo filme vykreslení ako lakomci a podvodníci nebolo vybrané len tak náhodne, ale pochádza od skutočnej osoby. Tou osobou je David Duke, americký aktivista a spisovateľ, člen Ku-Klux-Klanu, politik, ktorý kandidoval za guvernéra i prezidenta. David Duke sa označuje ako biely nacionalista, je proti imigrácii i multikulturalizmu. Je toho názoru, že každá rasa má svoje vlastné dedičstvo, ktoré si musí chrániť. Klub bratov Dukeovcov sa nazýva Heritage, čo je v preklade dedičstvo. Z rasových názorov zastáva ten druhý, čiže neuznáva rovnosť rás. Tvrdí, že rasy nie sú rovnaké a tieto rozdiely pochádzajú už z genetickej úrovne. Hlása preto rasovú segregáciu.

Ručičky na hodinách vo WTC ukazujú dátum ich zániku.

Film sa snaží Davida Dukea spochybniť, či skôr až očierniť, pretože ukáže černocha Valentina ako schopného obchodníka po tom, ako dostal dobré podmienky. Dukeovci sú navyše vykreslení ako podvodníci. Dôvodom toho bolo asi znížiť šance Davida Dukea vo voľbách. Zvláštne je, že napriek spochybňovaniu úlohy genetiky, sa vo filmoch molekula DNA zodpovedná za genetiku dosť často podprahovo zobrazuje.

Názov klubu bratov Dukeovcov je "The Heritage", čo je v preklade "Dedičstvo". Rok jeho vzniku sa kryje so vznikom Spojených štátov.

Bratia Dukeovci ale predstavujú oveľa širší symbol. Ich klub bol založený v roku 1776, čo je zároveň rok prijatia Deklarácie nezávislosti Spojených štátov. Bratia nakoniec skrachovali a prišli o svoje miesto na burze, ktoré mali už od jej založenia. Dukeovci teda predstavujú európskych obyvateľov Spojených štátov, ktorí ich zakladali alebo dokonca celé Spojené štáty. Na základe tejto symboliky vidíme, aký koniec Spojeným štátom niekto praje alebo dokonca plánuje. Toto všetko sa nachádza v jednej, zdanlivo nevinnej komédii.

Existujú podozrenia, že organizácia Ku Klux Klan má súvislosť so slobodomurárstvom. Zakladal ho vraj konfederátsky generál Albert Pike, ktorý bol súčasne hlavou škótskeho rítu južnej jurisdikcie. Čuduj sa svete, tento generál konfederátov má postovenú sochu v hlavnom meste bývalej Únie Washingtone. Proti tejto soche boli zahájené protesty a na jej obranu sa postavila aj židovská slobodomurárska lóža B’nai B’rith (Synovia zmluvy). Tvári sa pritom ako organizácia bojujúca za ľudské práva. Prevádzkuje aj neslávne známu Ligu proti ohováraniu ADL, ktorá robí pravý opak a sama ohovára. Akúkoľvek kritiku Židov označuje za nenávisť a kritikov nálepkuje ako antisemitov. Nejaké presvedčivé dôkazy, ktoré by potvrdzovali spojenie Ku Klux Klanu neexistujú alebo nie sú dostupné, avšak skratka KKK má číselnú hodnotu 11+11+11=33. Presne tridsať tri stupňov má aj škótsky rítus. Do Ameriky sa dostal v roku 1801 a prakticky ovládol americké slobodomurárstvo. Je to britský komplot (Brithania – zem zmluvy?), ktorý v skutočnosti dostal Ameriku späť pod správu britského impéria. Skrytý význam filmu Zámena je teda myslím si jasný. O tom, žeby aj David Duke bol slobodomurárom nemám žiadne informácie.

Klub bitkárov (Fighting club)

Natočený bol v roku 1999 podľa knihy Chucka Palahniuka. Obsahuje plno provokatívnych myšlienok a narážok, ktoré po 11. septembri dostali neuveriteľný zmysel.

Hlavná postava Jack vytvára správy o dopravných nehodách pre istú automobilovú firmu. Už 6 mesiacov trpí nespavosťou a žije vo zvláštnom svete, v ktorom sa mieša sen a realita. Ako vraví, je otrokom ikeáckeho štýlu bývania. Keď objavil nejaký zaujímavý kúsok v katalógu, musel ho mať. Je to typický konzumný človek z davu. Má prácu, peniaze a žije zdanlivo normálny usporiadaný život. Preto asi ani nemá vo filme celé meno a v titulkoch sa označuje ako narrator – rozprávač. Rozhoduje o stiahnutí výrobkov z trhu, ak sú náklady na súdne trovy a odškodnenia obetí väčšie ako náklady na stiahnutie výrobku. Ak nie, vyrába sa smelo ďalej, aj keď sa vie, že výrobok je nebezpečný. Na jednej služobnej ceste stretne v lietadle Tylera Durdena. Ten je jeho pravý opak. Tyler je anglický názov jednej zo slobodomurárskych hodností – dverníka.

Jack býva v Pearson towers. Towers sú v preklade veže. Po prílete zistí, že jeho byt vo vežiach je po výbuchu v plameňoch. Polícia si myslí, že to bol plyn. Prišiel o všetky svoje veci a nemá teraz ani kde bývať. Zavolá preto Tylerovi a ten ho prichýli. Nebýva však v útulnom byte, ale v polorozpadnutej barabizni. Je to rebel, opovrhuje spoločnosťou a robí si z nej posmech. Robí napríklad premietača. Film sa však nezmestí na jeden kotúč a je preto potrebné vymeniť kotúče tak, aby to divák nezbadal. Na to slúži značka, také koliesko v pravom hornom rohu, ktoré sa v brandži nazýva cigaretový prach. Tento job zobral preto, lebo mu prináša rad zaujímavých možností. Do rodinného filmu napríklad vkladá zábery z porna. Ani neviete, že to tam je, ale je to tak. To čo nám rozpráva Jack nie je len taký filmový dialóg, ale skutočná prax. Odborne sa tomu vraví podprahová správa. Skúste si na youtube zadať heslo "subliminal messages" a uvidíte, čo všetko sa nachádza v reklamách, ale aj v rozprávkach od Disneyho. Ako čašník v luxusnom hoteli Tyler šťal do polievky a pridával rôzne gebuziny do jedál. Toto sa už tiež nedeje len vo filme. Také párky, alebo špekáčiky už nie sú ako kedysi. Je tam síce trocha mäsa, ale väčšinu tvorí múka a sója. O ostatných potravinách ani nehovorím.

Tyler a Jack potom spolu založia Klub bitkárov. Je to tajný spolok. Jeho prvé pravidlo znie, že nikto nesmie hovoriť o Klube bitkárov a druhé, že o Klube bitkárov nesmie nikto hovoriť. Napriek tomu majú stále väčší počet členov. Ak chceme, aby o niečom každý, kto o tom vie hovoril, musíme z toho asi spraviť tajomstvo. V tomto klube sa chlapi navzájom bijú, ale nie sú to nepriatelia. Zápas je síce skutočný, ale všetci sú členmi jedného spolku. Na verejnosti sa všetci členovia poznajú, ale nikto okrem nich to nevie. Nikto nebol centrom klubu, okrem dvoch zápasiacich mužov a vodcovia sa prechádzali davom vonku v temnote. Financie na prevádzku svojich aktivít si zabezpečia naozaj zaujímavým spôsobom. Jack si v kancelárii svojho šéfa začne sám sebe ubližovať a obviní z toho šéfa. Keď pre veľký krik pribehnú ľudia a uvidia pri nezranenom šéfovi skrvaveného Jacka, je jasné na koho padne vina. Nie je predsa normálne, aby si niekto sám takto ublížil. Jack potom nemusí chodiť do práce a šéf mu platí odškodné. Neviem prečo mám taký pocit, že mi to niečo pripomína.

Tyler si neskôr z členov klubu začne zostavovať vlastnú súkromnú armádu, ochotnú aj sebaobetovania pre takzvané vyššie dobro. Táto armáda vykonáva rôzne vandalské činy. Jack však nechápe, čo sa deje a nikto z členov mu nechce nič povedať. Prvé pravidlo projektu Likvidácia totiž znie, že sa o ňom nesmie hovoriť. Dá preto reč so samotným Tylerom a ten mu prezradí, že byt mu nezhorel len tak, ale že to urobil sám Tyler. Potom Tyler zmizne a Jack chce prísť celej veci na koreň. V dome sa objaví zranený člen klubu. Jack chce vedieť, čo sa stalo. Chlap vraví, že chceli zabiť dve muchy jednou ranou a zničiť francúzsku kaviareň. Prečo ale vraví o dvoch muchách jednou ranou? Žeby preto, lebo podobná guľa, ako tá, ktorú odpálili sa nachádzala aj pred dvojičkami Svetového obchodného centra, čo bolo vidno aj vo filme Zámena?

Guľa odpálená vo filme Klub bitkárov.
Guľa, ktorá sa nachádzala pred WTC v zábere z filmu Zámena.

Jack chodí po miestach podľa Tylerových leteniek. Má pocit, že na týchto miestach už niekedy bol. Spoznávajú ho ľudia o ktorých nemá ani poňatia, až mu v jednej reštaurácii povedia, že práve on je Tyler Durdene. Potom sa znova objaví Tyler a Jack pochopí, že oni sú vlastne jedna a tá istá osoba. Chcel zmeniť svoj život, ale vlastnými silami to nedokázal a preto sa objavil Tyler. Nakoniec odhalí, čo je to plán Likvidácia. Tyler chce vyhodiť do vzduchu pomocou výbušnín niekoľko mrakodrapov. Sú to budovy kreditných spoločností a ich počet je jedenásť. Týmto sa zmažú záznamy o všetkých dlhoch a nastane úplný chaos, bod nula. Miesto, kde kedysi stáli dvojičky sa teraz nazýva Ground zero.

Zdá sa, že Klub bitkárov je hnutie zdola a že Tyler chce pomôcť chudobným zbaviť sa dlhov. Najväčšími dlžníkmi sú ale bohatí, v prvom rade samotné USA. A keď príde nejaká udalosť, ktorá znehodnotí dlhy, automaticky sa znehodnotia aj úspory. No a sporiť sa snažia práve chudobní, ktorí stále rozmýšľajú zdravým sedliackym rozumom.

Na Jackove námietky Tyler odpovedá zaujímavým spôsobom. Nikoho nezabijeme, naši ľudia dostali voľno. V knihe si o zabíjaní ľudí myslí Tyler toto: "Bolo správne, že zabili tých ľudí, povie Tyler. Musíš pochopiť, že mydlo sa prvýkrát vyrobilo z hrdinov. Pomysli na zvieratá používané pri testovaní produktov. Pomysli na opice vystrelené do vesmíru. Bez ich smrti, ich bolesti, ich obety, hovorí Tyler, by sme nemali nič."

Postavy vytvárajú písmeno M. M ako Mason?

V poslednej scéne filmu sa zrútia všetky budovy naokolo, až ostanú dve v strede a nakoniec sa odpália aj tie. Podobnosti s 11. septembrom sú zrejmé. Vo filme účinkuje rozdvojená hlavná postava, čo korešponduje s dvoma vežami WTC a cieľom útoku sú inštitúcie, ktoré majú niečo spoločné s financiami. Ostatok však vôbec nesúhlasí s oficiálnou verziou udalostí. Za útokmi na WTC stoja vraj teroristi. S týmto by som aj súhlasil, boli to ale Arabi? Klub bitkárov nám vraví niečo iné. Teroristický útok pripravila nejaká tajná organizácia – Klub bitkárov. Nie sú to ale žiadni Arabi. Tú spoločnosť riadia Jack a Tyler, pričom jeden vôbec netuší, čo robí ten druhý, no v skutočnosti je to jedna a tá istá osoba. Môže to byť CIA, kde jednotlivé oddelenia pracujú na jednej úlohe, sú ale tak oddelené, že vôbec nemajú poňatia o celku? CIA ale nie je tajná spoločnosť v takom zmysle ako Klub bitkárov a jeho opis pasuje oveľa lepšie na slobodomurárov. Aj oni používajú rôzne znamenia a tajné podania rúk, aby sa na verejnosti poznali. Takisto výbuch v byte si Jack spôsobil sám. Mohlo teda aj v prípade dvojičiek ísť o samoútok?

Oficiálna verzia má v sebe kopu nezrovnalostí. Na internete je k tomu množstvo filmových dokumentov a článkov, takže to tu nebudem rozvádzať. Kto chce, ten si ich určite nájde. V kriminalistike je automaticky prvý podozrivý ten, kto má zo zločinu najväčší prospech. Aký prospech priniesol 11. september Afganistanu alebo Iraku? Amerike však umožnil ovládnuť krajinu s bohatými zásobami ropy, ktorej je čím ďalej tým menej. Takisto sa obmedzili občianske práva v Amerike a domáce obyvateľstvo sa tak dostalo pod väčšiu kontrolu. Ako však mohli Američania zabiť toľko vlastných ľudí? Neviem ako rozmýšľajú elity, ale ľudia sa zabíjajú aj pre oveľa menšie veci. Ďalšia možnosť je, že zodpovední vôbec nezabili vlastných ľudí, aj keď obete boli Američania. Tyler vravel Jackovi, že ich ľudia v budovách pri útoku nebudú.

Šachovnicová podlaha a šachovnice na stoloch vo francúzskej kaviarni.

Kniha sa takto nekončí. Vybuchnúť má len jedna budova. Ani to sa však nakoniec nestane, pretože Tyler urobí pri zostavovaní výbušniny chybu a tá zlyhá. Jack asi predsa len ovládol sám seba a dôvodom toho bola zrejme láska k dievčine Marle.

Raz som si už kládol otázku, či 11. september a finančná kríza sú navzájom prepojené udalosti. Ja si myslím, že áno. Aby som to mohol vysvetliť, musím najprv ozrejmiť symbolický význam dvoch budov WTC. Sú to vlastne dva stĺpy, ktoré sa nachádzajú aj v symbolike slobodomurárov. Tá vychádza z Šalamúnovho chrámu v Jeruzaleme, kde sa pri vchode nachádzali dva stĺpy – Jachin a Boaz. Môžeme ich nájsť tiež na vlajke Izraela, v znaku amerického dolára i spoločnej európskej meny. 11. septembra teda boli zničené dva oporné stĺpy svetového obchodu a o pár rokov náhodou príde finančná kríza. Majú symboly taký vplyv na reálne veci, alebo krízu spôsobilo to, že zničené WTC bolo významné stredisko svetového obchodu – "posledná bašta kapitalizmu"? Finančnú krízu však 11. september nemusel spôsobiť aj keď medzi nimi súvislosť predsa len existuje. Jack rozprával, že pri premietaní filmu je potrebné občas vymeniť kotúče tak, aby to divák nezbadal. Na to slúži značka vo filme, podľa ktorej sa premietač riadi, obyčajnému divákovi však nič nehovorí. Aj pád dvojičiek môže byť takouto značkou pre tých, ktorí rozumejú. Pozor prichádza zmena, či už je to finančná kríza, alebo úplný krach systému (bod nula), pripravte sa!

 

9. Klamné manévre

 

Film Nebezpečná sieť (Hackers, 1995) opisuje hackerskú komunitu, z ktorej pochádzal aj Neo a väčšina povstalcov v Matrixe. Pomôže nám vysvetliť niektoré okolnosti 11. septembra 2001.

Hlavnou postavou je elitný hacker Dade Murphy so zaujímavou prezývkou Bod mrazu, v originálnom znení Zero cool. To mi vyvolalo spomienky na minulú časť, film Klub bitkárov a bod nula. Bod mrazu už ako 11 ročný napísal vírus, ktorý zničil 1507 systémov, vrátane burzy cenných papierov na Wall streete, čo spôsobilo pokles burzy. Za to bol aj odsúdený a až do veku 18 rokov nesmie mať prístup k počítaču, ani tlačítkovému telefónu. Toto sa dosť podobá na skutočný vývoj udalostí. Počas 11. septembra 2001 sa zrútili dvojičky, ktoré boli centrom svetového obchodu a o pár rokov prišla finančná kríza. Osemnásteho septembra 2001 vyhlásil prezident Bush vojenský zásah v Afganistane. Číslo 18 je tiež kódom pre číslo šelmy - 666, pretože 6 + 6 + 6 je 18. Zrejme to bude dôvod, prečo sa u nás dospelosť dosiahne v osemnástom roku života a nie napríklad v okrúhlom dvadsiatom.

Po dovŕšení osemnástich rokov sa presťahoval Bod mrazu do New Yorku, kde jeho matka dostala prácu. Vo filme uvidíme aj detailný záber na dvojičky. V novej škole spoznáva partiu podobných hackerov, ako je on sám. Policajný vyšetrovateľ charakterizuje hackerov asi takto: "Hackeri ničia verejné a súkromné počítačové siete, infikujú vírusmi a kradnú materiály pre svoju vlastnú potrebu – sú to teroristi." Oni sami si o sebe ale myslia niečo iné. Ich manifest hackera je takýto: "Toto je náš svet, svet elektrónov a vypínačov, krása baudov. Existujeme bez národnosti, farby kože alebo náboženského vyznania. Vy vyvolávate vojny, vraždy, okrádate nás. Klamete nás a chcete, aby sme verili, že je to pre naše dobro, ale zločinci sme my. Áno som zločinec a mojim zločinom je zvedavosť. Som hacker a toto je môj manifest. Môžete ma zastaviť, ale nemôžete nás zastaviť všetkých." Je to skrátená a upravená verzia krátkej eseje Svedomie hackera známej pod menom Hackerov manifest. Bola uverejnená v hackerskom časopise Phrack a napísal ju 8. 1. 1986, krátko po svojom zatknutí hacker Mentor vlastným menom Loyd Blankenship. Jeden z vyšetrovateľov ale vidí v tomto manifeste niečo iné, ako vyhlásenie počítačoveého maniaka. Podľa tohto človeka je to komunistická propaganda. Definícia hackera, ako ju uvádza Wikipédia je: "Hacker je počítačový špecialista či programátor s detailnými znalosťami fungovania systému; dokáže s ním výborne pracovať a najmä si ho upraviť podľa svojich potrieb." Toto je definícia počítačového hackera, no existujú aj iné systémy ako počítačové a tak podľa mňa môžeme túto definíciu zovšeobecniť.

Na súde bol Bod mrazu opísaný ako nadpriemerne inteligentný človek, ktorý svoju inteligenciu používa na protispoločenské ciele. Spôsobil okrem iného aj pokles burzy. Podľa mňa tento film vôbec nemusí byť o počítačových hackeroch. Potvrdzuje to aj autor scenára Rafael Moreu, ktorý vidí film ako niečo viac, než len príbeh o počítačovom hackingu. Hovorí, že podľa neho sú hackeri dokonca ďalším krokom v evolúcii človeka.

Po príchode do New Yorku prvú vec, ktorú Bod mrazu urobí je, že ovládne televíznu spoločnosť a zruší tam vysielanie, v ktorom účinkuje chlap obhajujúci rasovú nerovnosť. Na kazete, z ktorej bol program púšťaný je titul AMERICA FIRST. America First Comitee bola organizácia, ktorá sa angažovala proti vstupu Spojených štátov do druhej svetovej vojny. Podporovala ju väčšina americkej verejnosti. Jedným z jej vodcov bol aj Charles Lindberg, známy svojim preletom Atlantického oceánu. V povedomý dátum – 11. septembra 1941 mal v Iowe prejav, v ktorom označil Britov, Roosveltovu administratívu a Židov za sily, ktoré sa snažia Ameriku zatiahnuť do vojny. Siedmeho decembra toho istého roku ale Japonci "nečakane" napadli Pearl Harbor a verejná mienka sa v momente zmenila.

Bod mrazu nahradil televízny program epizódou zo seriálu The outer limits. Tento seriál bol vysielaný aj u nás pod názvom Krajné medze. Zo systému ho však vyhodí iný hacker – Kyselina (Acid burn), ktorému sa Bod mrazu predstaví inou prezývkou – Absolútny votrelec (Crash override). Táto scéna môže mať hlbší zmysel, a to že televízne spoločnosti ovládajú nejakí "hackeri", ktorým sa nepáči rozprávanie o rozdielnosti rás, lebo to je rasizmus. Vyciciavať pôžičkami a úrokmi Afriku, kde milióny detí zomierajú od hladu ale rasizmus nie je. Navyše šéf vyšetrovateľov, ktorého majú hackeri za idiota, pretože sa nerozumie do počítačov, tak ten je černoch.

Jednému z kolegov hackerov sa potom podarí preniknúť do systému istej spoločnosti. Odtiaľ si stiahne jeden divný súbor. Podarilo sa mu to tak, že použil jedno z najpoužívanejších hesiel, ktorým bolo BOH. Takže ak chceme byť v bezpečí, Bohu sa treba vyhýbať za každú cenu. Takto aspoň radí Hollywood. Šéf bezpečnosti vo firme - Eugen chce dostať od chlapca tento súbor naspäť. Sám to však nedokáže urobiť a preto využije FBI. Za týmto účelom vytvorí počítačový vírus Da Vinci. Ten napadne systémy ropných tankerov, ktoré sa začnú potápať a hrozí celosvetová ekologická katastrofa. Vírus Da Vinci sa skutočne objavil v roku 2003, keď vyšiel román Dana Browna Da Vinciho kód. Tento však neohrozil ropné tankery. Katastrofu chce Eugen zhodiť na hackerov, aby zasiahla FBI. Eugenova priateľka je zdesená z toho, že spôsobil katastrofu kvôli jednému teenagerovi. Radí mu, aby čo najskôr získal uniknuté súbory, pretože príde o svoje hračky. Hneď nato sa objaví záber s budovami dvojičiek, ktoré inak nemajú s dejom žiadnu súvislosť. Hovorím len o budovách, nie o udalostiach z jedenásteho septembra. Odkazov na tento dátum je tu viacero.

Na stene je číslo 929. Na začiatku je 9 a súčet 2 a 9 je 11.

Účelom Eugenovej nekalej činnosti je zamaskovať iný jeho zločin. Eugen je totiž v skutočnosti hacker. Ako vyjde najavo, získaný súbor obsahuje počítačového červa, ktorý z každej bankovej operácie firmy presunie zopár centov na Eugenov účet. Jednotlivé čiastky sú síce takmer zanedbateľné, ale výsledná suma dosahuje 25 miliónov dolárov. Krádež nik nezistí, pretože vlastne nič nechýba – peniaze sú už len dáta, ktoré sa iba presúvavú.

FBI hackera zatkne, ale disketu so súborom nenájde. Eugen sa preto snaží dostať Bod mrazu na svoju stranu. Presvedčuje ho slovami: "Som nový svetový poriadok. Vlády a korporácie potrebujú ľudí ako si ty a ja. My sme samuraji, kovboji s klávesnicami a ostatní, ktorí nevedia, čo sa okolo nich deje sú len dobytok."

Pyramída z jednodolárovej bankovky s nápisom "Nový svetový poriadok".

Pokúša ho ako diabol a preto asi nie nadarmo je oblečený v čiernom obleku a na golieri má zlatého plaza. Eugen má tiež zaujímavú prezývku – Morová rana. Anglicky je to Plague, čo môže znamenať tiež nákaza alebo epidémia. Aj napriek darovanému notebooku Bod mrazu nepresvedčí. K spolupráci ho donúti skrze jeho matku, pretože Bod mrazu žije bez otca. Ak dostane matku, potom dostane aj chlapca. Eugen sa nabúra do databázy FBI a do jej záznamu vloží všemožné zločiny, za čo jej môže hroziť väzenie. Pripomína mi to tak trochu dianie okolo Sarah Connorovej v Terminátorovi.

Eugen v čiernom obleku so zlatým plazom na golieri.

Bod mrazu mu odovzdá disketu, ale predtým si spravia kópiu. Hackeri získaný súbor rozkódujú a prijdu na Eugenove nekalé úmysly. V rozkódovanom súbore sa nachádzajú aj čísla 911. Hackeri preto spustia akciu na záchranu Zeme. Ich mottom je: "Hacknime planétu". Na digitálnych hodinách je čas 8:55. Tento čas nie je na prvý pohľad nejako podozrivý, ale ak si ho nastavíme na ručičkových hodinkách, ručičky budú mieriť k číslam 9 a 11.

Po zahájení operácie sa zbláznia križovatky a nastane chaos. Hackeri z celého sveta sa spoja pod heslom: "Hackeri všetkých krajín spojte sa!" a zaútočia na Eugena. Vyšetrovateľ mal s tou komunistickou propagandou asi pravdu. Stačí vymeniť slovo hackeri za proletári a dostaneme známe komunistické heslo. Ekologickú katastrofu sa im podarí zastaviť a Eugenov hlavný počítač v tvare dvoch budov exploduje. Hackeri teda chcú hacknúť celú planétu a robia to s vierou, že idú zachrániť svet pred ekologickou katastrofou.

Začiatok operácie je naplánovaný na 8:55. Tento čas bol použitý aj vo filme Zámena. Na klasických hodinách ručičky mieria k číslam 9 a 11.
Explodujúci hlavný počítač má tvar dvoch veží. Jeho názov je Gibson. Žeby narážka na Mela Gibsona? V pôvodnom znení sa vo filme objaví veta: "Kill Gibson!"

Záverečná scéna filmu je dosť divná, skoro až strašidelná. Bod mrazu so svojou priateľkou, ktorou nie je nikto iný, ako Kyselina, plávajú v bazéne na streche budovy. V pozadí sa na mrakodrapoch z vysvietených okien vytvorí nápis CRASH AND BURN. Obaja sa z toho vo vode smejú. Vyzerá to, že je to spojenie ich mien, CRASH override a Acid BURN. Crash and burn ale znamená zrútiť a spáliť. Nápis vysvietený na mrakodrapoch nám po 11. septembri dáva úplne iný zmysel.

Máme tu teda film, v ktorom máme dočinenia s ropou, počítačovým útokom, financiami, novým svetovým poriadkom, hackermi – teroristami a klamným manévrom na odvrátenie pozornosti. Je vysoko pravdepodobné, že aj pri 11. septembri sa zodpovednosť za útok pripísala islamským teroristom, aby praví vinníci zostali neodhalení. Nebolo by to po prvýkrát, čo sa použila podobná taktika. Nemecko v roku 1939 takisto použilo zinscenovaný útok na vlastný vysielač v Glywiciach, aby rozpútalo vojnu proti Poľsku. O podobnú vec mohlo ísť aj pri invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968. Mohol Dubček vykonať udalosti pražskej jari bez súhlasu Moskvy? Nebol iba využitý na to, aby sa sem dostali okupačné vojská?

Vo filme Nebezpečná sieť nechýbajú ani slobodomurárske symboly ako je oblúk a šachovnica.

V americkom prípade sa prípady takýchto útokov vyskytujú akosi pričasto. Obľúbené sú najmä útoky na americké lode. Na konci 19. storočia malo Španielsko ešte stále zámorské kolónie v Karibiku aj v Tichom oceáne. Španieli tvrdo potlačovali snahy miestnych obyvateľov o nezávislosť, čo vyvolávalo negatívne reakcie v USA. V roku 1898 prišla na "priateľskú" návštevu do Havany americká vojnová loď Maine, na ktorej 15. februára toho istého roku nastal dodnes neobjasnený výbuch. Loď sa potopila a zahynulo pri tom 260 členov posádky. Tento incident spôsobil vypuknutie vojny medzi Amerikou a Španielskom. Amerika vyhrala nad slabším protivníkom a oslobodila kubánsky aj filipínsky ľud spod španielskej nadvlády. Hneď na to ale nastolila nadvládu americkú a povstalcov, ktorých doteraz podporovala začala sama utláčať. Veľké protinemecké nálady v Amerike počas 1. svetovej vojny spôsobilo taktiež potopenie lode. Tentoraz išlo o zaoceánsky parník Lusitania, ktorý potopila nemecká ponorka U 20 v máji 1915. Z takmer 1200 obetí bolo 128 amerických občanov. Nemci boli vyhlásení za barbarov a "hunských pirátov", ktorí útočia na civilistov. Nemecko zase tvrdilo, že Lusitania prelamovala námornú blokádu a prevážala vojenský materiál. Potopenie lode síce nebolo priamou zámienkou na vyhlásenie vojny, do tej vstúpila Amerika až o dva roky neskôr, ale výrazne tomu pomohlo. Mimochodom, najnovšie prieskumy vraku Lusitanie ukázali, že sa tam nachádzajú milióny nábojov. Po útokoch na americké lode sa Amerika zapojila aj do 2. svetovej vojny i do vojny vo Vietname. V prvom prípade to bol japonský útok na americké loďstvo v Pearl Harbore a v prípade druhom takzvaný Tonkinský incident. Svet by mal vyhlásiť najvyšší stupeň pohotovosti, pretože v USA mal v roku 2012 premiéru film Battleship. Vedci v ňom objavia planétu podobnú Zemi. Nazvú ju jednoducho G. Vedci sú asi slobodomurári. Zostroja najvýkonnejšie vysielacie zariadenie a k planéte vyšlú signál. Ten k Zemi priláka mimozemských prieskumníkov, ktorí sa k nám snažia dostať ďalších mimozemšťanov. Americké námornictvo sa v tom čase účastní veľkých vojenských manévrov štrnástich krajín. V rámci tohto cvičenia sa odohrá futbalový zápas medzi USA a Japonskom, v ktorom Američania prehrajú. Vyvoláva to spomienku na Pearl Harbor a japonský útok, o ktorom kolujú podozrenia, že o ňom Američania dopredu vedeli. Medzi prišelcami, ktorí majú brady a nordický výzor a americkými vojnovými loďami nastane potýčka. Svet zachráni americký hlavný hrdina Alex Hopper (iniciály AH) – nezodpovedný, prihlúply a nešikovný flákač s veľkými ambíciami. Nakoniec sa však ukáže, že je v ňom oveľa "viac", ako sa zdá. Je to hotový vzor pre mládež, pretože normálni a zodpovední ľudia sú "idioti". Alex pochopí Umenie vojny majstra Sun-c‘ po svojom. Vraj na nepriateľa treba útočiť tam, kde žiadny nie je. Prišelci naproti tomu používajú na útočníkov nečakanú taktiku, ktorú som u mimozemšťanov obsadzujúcich Zem ešte v žiadnom filme nevidel. Útočia len vtedy, keď sú v bezprostrednom ohrození. Podľa mňa je za tým zámer, ktorý sa snaží ukázať, že táto taktika je úbohá a bola príčinou ich porážky. Chvalabohu, že nemáme more a žiadna americká vojnová loď sem na "priateľskú" návštevu prísť nemôže.

Vymyslená zámienka zohrala svoju rolu aj pri americkej invázii do Iraku v roku 2003. Američania ju zdôvodňovali základňami Al-Kajdy a zbraňami hromadného ničenia. Ani jedno, ani druhé sa nikdy nepotvrdilo. Samozrejme vojaci už v Iraku aj napriek tomuto zisteniu zostali. Netreba príliš veľkú predstavivosť, aby sme prišli nato, že za inváziou treba hľadať irackú ropu. Útok na Irak bol filmovým priemyslom predpovedaný a to už v roku 1975. Vo filme Tri dni kondora jeho hlavný hrdina pracuje v naozaj zvláštnom oddelení CIA. Číta tam a analyzuje knihy z celého sveta. Úlohou tejto činnosti je porovnávať knihy s postupmi CIA a zisťovať tak, či nedošlo k nejakým únikom informácií. Za pozornosť stojí aj ďalší cieľ a tým je vyhľadávanie nových zaujímavých nápadov. V závere dôjde k odhaleniu tajného plánu CIA, ktorý sa týka invázie na Stredný východ. Cieľom invázie nie je žiadne šírenie demokracie alebo ničenie zbraní hromadného ničenia. Je ním samozrejme ropa.

Bola však ropa jediným, alebo hlavným cieľom? Film Hackers obsahuje podobnú ideu, ako Smrtonosná pasca z minulej kapitoly. Použije sa zastierací manéver, ktorý má odviesť pozornosť od skutočnej akcie – krádeže peňazí. Okrem ropy a krádeže financií môže byť za 11. septembrom a Irakom ešte aj ďalší zámer. Irak alebo Mezopotámia je územie, kde vznikla jedna z najstarších civilizácii na svete - Sumerská ríša. Bola to veľmi vyspelá ríša, no objavila sa akoby z ničoho. Archeológovia v tejto oblasti našli množstvo hlinených tabuliek s ich klinovým písmom. V týchto záznamoch sami Sumeri opisujú príčinu svojej vyspelosti. Všetky svoje znalosti vraj získali od bohov, ktorí prišli z hviezd a dokonca stvorili aj samotného človeka. Možno sú to len také legendy, sumerskú verziu však podporujú tabuľky plné astronomických údajov a zobrazení našej slnečnej sústavy. Sumeri poznali všetky planéty už pred tisíckami rokov a to aj tie za Saturnom, ktoré naši vedci objavili len pomerne nedávno. V ich záznamoch sa opisujú aj dve planéty navyše. Jedna veľká medzi Marsom a Jupiterom a ďalšia, ktorá sa dostáva raz za čas až do centra slnečnej sústavy. Sumeri ju nazvali Nibiru. Práve toto môže byť ďalší cieľ invázie, možno ešte dôležitejší ako ropa. Američania možno chceli získať kontrolu nad týmito záznamami alebo nejakými mimozemskými artefaktmi, ako to bolo vo filme Total Recall. Tiež sa môžu snažiť zmariť ďalší archeologický prieskum. Sumerské a babylonské tabuľky obsahujú totiž príbehy až priveľmi podobné tým z Biblie, ktoré sú navyše oveľa staršie. To dosť spochybňuje božskú inšpiráciu Biblie, čo môže spôsobiť nepríjemnosti kresťanom, ale aj židom.

Film ukazuje ešte jednu významnú okolnosť. Ak budú všetky záznamy digitalizované a uložené v počítačovom systéme, s ľuďmi sa bude dať ľahko manipulovať. Podľa potreby sa človek môže prehlásiť za zločinca alebo dokonca za mŕtveho. No môže sa aj úplne vymazať zo systému, ako by vôbec nikdy ani neexistoval. Hlavnému vyšetrovateľovi zapíšu hackeri do trestného registra dopravné priestupky. V Nebezpečnej sieti je to podané ako veľká zábava, aké problémy ale môže spôsobiť krádež identity vidíme vo filme Sieť (The net).

Traffic violations – dopravné priestupky v registri. Rok je 1994 a nachádza sa tam aj číslo 113. Violation je ale aj násilie. Traffic violations by doslovne mohli byť aj násilnosti v doprave. O desať rokov neskôr, 11. 3. v roku 2004 sa odohrali útoky proti dopravnému systému v Madride.

Iná dôležitá otázka je, či Američania skončili pri Iraku alebo budú ešte niekde pokračovať a ktorá krajina môže byť ďalším cieľom. Momentálne panuje veľké napätie medzi Amerikou a Iránom. Obsadenie Afganistanu a Iraku môže byť tiež prípravou pozícií pred útokom na túto krajinu. Ak sa pozriete na mapu, kontrola Iraku a Afganistanu umožňuje úder na Irán z dvoch strán. Poďme sa preto pozrieť na ďalší titul, tentoraz na film 300 z roku 2006.

V roku 480 pred n.l. perzský kráľ Xerxes zorganizoval vojnovú výpravu proti Grécku. Vybudoval obrovskú armádu aj loďstvo. Podľa gréckeho dejepisca Herodota mal len pešiakov viac ako 1,7 milióna. Aj keď je tento počet asi zveličený, svedčí to aj tak o nesmiernej sile perzského vojska. Gréci sa rozhodli brániť na súši v priesmyku Termopyly (Teplé brány) a na mori v Oreoskej úžine, kde vyslali svoje loďstvo. Gréci sa v Termopylách statočne bránili a dva dni odrážali perzské útoky. Zradca však Peržanom ukázal inú cestu a tí začali postupne prenikať Grékom do tyla. Spartský kráľ Leonidas sa preto rozhodol, že pošle hlavné sily do Atén a priesmyk zostal brániť len sám so svojimi 300 vojakmi. Podobnú taktiku zvolilo aj grécke loďstvo pri myse Artemision a Oreoskej úžine. Rozostavilo sa v úzkom priestore, ktorý znemožňoval perzskému loďstvu rozvinúť sa a využiť tak svoju početnú prevahu. Tá bola stále veľká aj keď pri búrke stratili asi 400 bojových a nákladných lodí. Gréci sa účinne bránili, ale po porážke pri Termopylách sa radšej so svojimi loďami stiahli, aby sa vyhli obkľúčeniu. Ustúpili k ostrovu Salamína pri Aténskom prístave Pireus. Grécky stratég Temistokles lode znova umiestnil do úžiny, kde Gréci v námornej bitke získali dokonca víťazstvo. Perzské loďstvo prišlo asi o 200 lodí a aj keď malo stále prevahu, Xerxes ho radšej stiahol k Dardanelám. Prišiel tak ale o zásobovacie trasy a preto radšej s časťou pozemnej armády opustil Grécko. O rok neskôr Peržania utrpeli porážku aj na pevnine, v bitke pri Platajach.

Je vydanie filmu 300 práve v tomto čase náhoda, alebo je za tým niečo viac? Podľa mňa má za sebou isté politické pozadie, pretože Perzia je starší názov pre dnešný Irán. No a perzská ríša sa vo filme jednoznačne démonizuje. Perzský kráľ sa sám prehlasuje za boha a je označený za šelmu, ktorá sa chystá napadnúť Grécko. Je obklopený rôznymi zdegenerovanými ľudskými bytosťami a sedí na tróne v tvare pyramídy. Kráľovi Leonidasovi sa vyhráža úplným zničením, ak sa mu nepodriadi, ale zároveň mu sľubuje bohatstvo i vládu nad celým Gréckom. Stačí spraviť len málo – pokloniť sa mu. Aj v Zjavení apoštola Jána sa spomína šelma s číslom 666, ktorá zvádza obyvateľov zeme. Vládu nad kráľovstvami sveta takisto sľuboval satan Ježišovi, stačí len ak sa mu pokloní. Autori filmu sa teda snažia zobraziť perzského vládcu ako samotného diabla.

Perzská ríša bola samozrejme expanzívna a rozširovala sa na východ i západ, no tým sa nijako nelíšila od ostatných starovekých ríš. Dobyté územia však neboli perzianizované. Ľudia mohli naďalej vyznávať svoje náboženstvá a v provinciách vládli miestodržitelia, ktorí síce odvádzali centrálnej moci poplatky, vládli však pomerne nezávisle. Možno to bolo preto, lebo mazdaizmus - perzské náboženstvo, ktoré hlásal prorok Zoroaster vyzývalo k spravodlivosti a vzývaniu pravdy. Toto náboženstvo ovplyvnilo aj judaizmus a kresťanstvo. Pojmy ako anjeli, dobrý a zlý boh, svätá trojica, duch svätý, či posledný súd majú korene práve v mazdaizme. Zakladateľ perzskej ríše Kýros oslobodil židov z babylonského zajatia, dal obnoviť jeruzalemsky chrám a v Biblii sa označuje ako syn boží. Peržania dokonca ani nie sú Arabi. Aj keď sa vo filme ktovie prečo zobrazujú ako počerní chlapíci, pôvodom sú blízki Európanom a v Iráne sa stále rozpráva indoeurópskym jazykom. Názov krajiny Irán pochádza zo starého názvu pre bieleho človeka – Aryan.

Kráľ Xerxes si na vstup do Grécka vybral priesmyk, ktorý má v názve slovo brána. Vo filme posiela na Sparťanov hordy pešiakov, jazdy i bojové zvieratá. Jeden zúrivý obor spraví Leonidasovi na oku šrám podobný ako T – 800 Johnovi Connorovi v Terminátorovi 4. Ich súboj vyzerá, ako boj Dávida s Goliášom. Motív poraneného oka sa tu vyskytne až trikrát.

Gréci však odolávajú všetkým pokusom o prielom. Zlom nastane až vtedy, keď zradca Efialtes prezradí Peržanom tajnú cestu. Bojovať potom zostane iba Leonidas so svojimi vernými druhmi, ktorí kryjú ústup ostatným Grékom. Leonidas nakoniec poraní kopijou samotného Xerxa a ukáže všetkým, že je to tiež len človek, pretože krváca. Leonidas síce zomrie, vidíme ho ležať s roztiahnutými rukami a prebodnutého šípmi. Pamiatka na to, ako sa obetoval pre slobodu Grécka však žije ďalej.

Zmysel však dáva aj doslovný výklad filmu 300. To znamená útok proti Grécku. V roku 2011 sa Grécko dostalo na pokraj úplného krachu. Boli už vznesené aj požiadavky na odpredaj štátnych podnikov a dokonca aj jeho územia. Ak by dnes žil Leonidas, ani on by Grécku veľmi nepomohol, pretože súčasní útočníci nebojujú mečmi a kopijami, ani inými zbraňami. Tými útočníkmi ale Iránci asi nebudú. Kto teda? Vo filme tristovka Grécko bráni, v realite to môže byť naopak a 300 na Grécko útočí. Z akého dôvodu bol ale ako cieľ vybraný práve tento štát? Možno preto, lebo sa začína na G alebo preto, lebo v Grécku je nežiadúce, aby úradníci alebo diplomati boli členmi slobodomurárskeho rádu.

 

10. Dan Brown

 

Vzhľadom na celosvetový úspech a vplyv kníh Dana Browna, nemôžem dielo tohto spisovateľa vynechať. Najväčší ohlas zatiaľ vyvolala jeho kniha Da Vinciho kód. Keďže v názve diela sa nachádza slovo kód, vyvoláva to vo mne súvis so svetom počítačov. O objavení sa vírusu s názvom Da Vinci, ktorý bol vytvorený pre zastierací manéver hovoril film Nebzpečná sieť. Z tohto dôvodu sa pokúsim Da Vinciho kód analyzovať, aby som zistil, aký program to vlastne v sebe obsahuje a čo sa snaží zastierať.

Príbeh sa začína vraždou kurátora Louru Jacquesa Sauniera, z ktorej je podozrivý Robert Langdon. Vyplýva to z odkazu zanechaného pred smrťou samotným Saunierom. Ten však nepoužil Langdonovo meno, aby ukázal na svojho vraha. Má to byť odkaz jeho vnučke Sophie Neuveuovej, aby Langdona vyhľadala. Len tento profesor náboženskej symbolológie (v skutočnosti žiadny takýto odbor neexistuje) jej totiž môže pomôcť odhaliť pravdu o jej rodine. Vyjde najavo, že Sauniere bol hlavou tajnej organizácie s názvom Priorstvo Sionu. Bola založená v roku 1099, jej členmi boli mnohé významné európske osobnosti, ako napríklad Leonardo Da Vinci a za úlohu nemala nič iné, ako chrániť bájny Svätý grál. Označuje sa skratkou P.S. a jej znakom je vraj fleur-de-lis.

Fleur-de-lis.

Sophie s Langdonom unikajú polícii a riešia mnohé hádanky zanechané Saunierom, ktoré ich postupne vedú k odkrytiu tajomstva svätého grálu. Pomáha im anglický šľachtic a bádateľ Leigh Teabing. Od neho sa Sophie dozvie, že Svätý grál nie je San greal, ale Sang real, čiže kráľovská krv. Predstava o kalichu, do ktorého bola zachytená Ježišova krv je len metaforou pre Máriu Magdalénu - jeho manželku, ktorá porodila Ježišovi potomka, čiže jeho krv. Táto pokrvná línia stále existuje a chráni ju po stáročia Priorstvo Sionu spolu s dôkaznými dokumentmi, ktoré získali templári zo zrúcanín Šalamúnovho chrámu. To, že Mária Magdaléna bola Ježišovou manželkou mal zakódovať do svojho diela Posledná večera aj maliar Leonardo da Vinci. Cirkev sa pravdu o Ježišovej línii a úlohe posvätného ženstva symbolizovanom Máriou Magdalénou snaží za každú cenu umlčať. Spochybnilo by to totiž jej dogmu o božstve Ježiša Krista. Za obeť jej padli aj templári, ktorí boli obvinení z odpadlíctva. Vyzerá to tak, že vražda Sauniera je práve dielom cirkvi a jej organizácie Opus Dei, pre ktorú pracuje mních Sílas – albín s bielou pokožkou a vlasmi. Nakoniec však vyjde najavo, že cirkev, Opus Dei i Sílas boli len pešiakmi v hre niekoho iného. Využil ich Leigh Teabing, ktorý sa chce dostať k Svätému grálu, aby túto "pravdu" povedal konečne celému svetu.

Cirkev je síce na konci očistená, ale v knihe sa opisuje ako spiatočnícka organizácia, ktorej išlo hlavne o moc a neváhala kvôli tomu použiť aj tie najhoršie prostriedky. Zatajuje pravdu o Ježišovi a potláča ženy. Vírus Da Vinci teda napáda program s názvom katolícka cirkev. Niekto sa tu očividne snaží rýpať do dna. Len aby nebol nakoniec prekvapený, čo všetko vypláva z bahna na povrch. Keď sa už vyjadrujem v počítačovej terminológii, tak musím uznať, že cirkevný program má v sebe množstvo bezpečnostných dier. Niektoré je asi nemožné opraviť, pretože boli prehlásené za dogmy, ale neplátajú sa žiadne. Kto potom stojí za týmto útokom? Sú to templári, ktorí sa cirkvi chcú pomstiť, Priorstvo Sionu, alebo nejaká neopohanská skupina? Božstvo Ježiša Krista, ktoré sa snaží kniha spochybniť ale pohanom podľa mňa vadiť nemôže, pretože pohanská mytológia je plná božích synov, ako je napríklad Herakles. Samotní pohanskí bohovia vystupujú na zemi ako normálne ľudské bytosti, majú svojich potomkov a sami sú potomkovia starších generácií bohov. Da Vinciho kód sa nás síce snaží presvedčiť, že prípadné manželstvo Ježiša vyvracia jeho božskosť, no ako ukazuje tento príklad, nie je to vôbec tak. Ak mohol mať Boh svojho syna Ježiša s normálnou ženou, ako to cirkev učí, nechápem, prečo by nemohol mať potomkov so ženou aj Ježiš. Pre cirkev táto téza nepredstavuje fakticky žiadny problém, pretože jej učeniu vôbec neodporuje. Napriek tomu to vyzerá tak, že sa útok podaril, čomu by svedčili podráždené reakcie Vatikánu. Žeby sa nechali takto pekne nachytať? Ak im už neviem z akého dôvodu vadí, že Ježiš mohol mať sex, aj z toho sa mohli ľahko dostať. Ak mohla panensky otehotnieť Ježišova matka, neviem prečo by nemohla týmto spôsobom otehotnieť aj Ježišova žena. Cirkev sa asi viac obávala straty dôvery kvôli údajnému zatajovaniu pravdy, alebo dokumentov, ktoré by mohli ohroziť ďalšie dogmy. Ak by ale takéto dokumenty existovali a niekto ich mal k dispozícii, nezverejnil by ich už? Ježišov potomok je ale oveľa viac politickým ako teologickým problémom, k čomu sa ešte dostanem. Cirkevná reakcia môže mať ale aj úplne opačný dôvod. Ak sa niečo zakáže, automaticky to priťahuje pozornosť. Za svoj obrovský úspech tak môže román vďačiť cirkevnej kritike a odporúčaniu nekupovať ho. Prečo by ale išla cirkev sama proti sebe? Riešenie sa môže nachádzať v ďalšom Brownovom románe Anjeli a démoni, ktorému sa budem takisto venovať.

Opus Dei vyskytujúca sa v knihe je skutočná organizácia upodozrievaná z vymývania mozgov, pochybných praktík pri získavaní nových členov a iných podivností. Nebola však vytvorená práve preto, aby uškodila svojou povesťou cirkvi? Táto možnosť vyvoláva ďalšie nepríjemné otázky, pretože Opus Dei bolo pápežom Jánom Pavlom II povýšené na osobnú pápežskú prelatúru.

Je skutočnou organizáciou aj tajomné Priorstvo Sionu? Autor jeho existenciu v úvode označuje ako fakt, ktorý potvrdzujú nejaké listiny nájdené v knižnici Bibliotéque National. Tieto dokumenty známe ako Les Dossiers Secrets naozaj existujú, ale či to platí aj pre samotné Priorstvo Sionu je už iná vec. Poviem vám jedno tajomstvo. Potomkovia kráľa Svätopluka stále žijú. Ochraňuje ich tajná organizácia Priorstvo Kriváňa, ktorej členmi boli napríklad Matúš Čák alebo Ľudovít Štúr. Keď príde vhodný čas, ukážu sa a obnovia kráľovstvo Veľkej Moravy. Nebudem tajiť, že práve ja som jeho potomok a mám nástupnícke právo, takže sa mi budete musieť všetci klaňať. Chápete kam tým mierim. Je ľahké na papieri vytvoriť nejakú starobylo vyzerajúcu spoločnosť, ako jej členov uviesť nejaké významné osobnosti, aby to vytvorilo potrebný rešpekt. Tieto osobnosti sa k tomu nemôžu nijako vyjadriť, vzhľadom na to, že sú už dávno mŕtve. Taktiež nechápem, prečo by sa spoločnosť, ktorá ochraňuje Ježišovú posvätnú líniu mala volať Prvenstvo Sionu.

Gnostické Filipovo evanjelium opisujúce, že Mária Magdaléna bola Ježišova družka a že ju bozkal sa naozaj našlo v Egypte. Že ju bozkal na ústa sa len predpokladá, pretože v tomto mieste je papyrus poškodený. To, že Mária Magdaléna bola Ježišovou manželkou možné je a ja sa tomu ani nijako nebránim. Dokazuje to ale existenciu Priorstva? Gnostické tradície alebo dokumenty mohol poznať aj Leonardo Da Vinci a vložiť to do svojich diel, pretože nesúhlasil s ideológiou cirkvi alebo mal s ňou nejaké osobné problémy. Leonardo ani nemusel mať prístup k žiadnym tajným poznatkom. Stačilo, že dobre poznal Bibliu a mohol si tieto závery odvodiť aj sám podľa určitých náznakov. Ani toto však existenciu nejakej tajnej spoločnosti s názvom Priorstvo Sionu nepotvrdzuje. Ak by aj takáto spoločnosť ochraňujúca prípadných Ježišových potomkov existovala, sú na ňu oveľa vhodnejší kandidáti. Myslím slobodomurárov alebo samotných templárov.

Dan Brown vychádza hlavne z knihy Svätá krv a Svätý grál od Michaela Baigenta, Richarda Leigha a Henriho Lincolna. Mená prvých dvoch sú zakódované v mene Leigha Teabinga. Títo dvaja autori dokonca podali na Browna žalobu za plagiátorstvo, ktorá však bola zamietnutá. Ich kniha mala vplyv aj na tvorcov filmu Matrix, čoho sme už boli svedkami. Autori knihy Svätá krv a Svätý grál vychádzajú zo záhady francúzskej obce Rennes-le-Château. Na konci 19. storočia tam miestny kňaz Bérenger Sauniere pri oprave kostola v dutom stĺpe objavil zašifrované dokumenty. Kňaz potom začal míňať značné sumy peňazí a tak sa autori domnievajú, že dokumenty mali nejakú výbušnú povahu. Rennes-le-Château leží v oblasti, kde pôsobilo náboženské hnutie katarov, vyhladené v 13. storočí križiakmi. Od katarov sa dostanú autori k templárom, ktorí sú doteraz opradení záhadami. Rád templárov založil v roku 1118 francúzsky šľachtic Hugues z Payensu. Po založení prichádzajú do Jeruzalema a usídľujú sa na mieste bývalého Šalamúnovho chrámu. Ich úlohou malo byť starať sa o bezpečnosť ciest a pútnikov. Tento cieľ vyvoláva podozrenia, pretože rytierov rádu bolo len deväť a celých deväť rokov nepriberali nových členov. Po návrate do Európy templári rýchlym tempom získavajú pozemky a moc, čo vyvoláva ďalšie špekulácie. Predpokladá sa, že templári sa dostali k chrámovému pokladu alebo k dokumentom, ktorými mohli vydierať pápeža. Autori potom na základe materiálov postupne ukladaných v Národnej knižnici vyslovujú tézu, že za vznikom templárov stál ďalší rád a tým má byť naše Priorstvo Sionu. To vraj stráži merovejovskú pokrvnú líniu, ktorá má svoj pôvod dokonca u samotného Ježiša. Ten mal byť ženatý s Máriou Magdalénou, ktorá po jeho ukrižovaní aj s jeho dcérou odišla do južného Francúzska. Nakoniec sa dostanú k Pierrovi Plantardovi, údajnému veľmajstrovi Priorstva a vraj poslednému žijúcemu potomkovi merovejovských kráľov. Sú to všetko dosť závažné tvrdenia, ku ktorým by som sa chcel vyjadriť a preto na tomto mieste položím zopár otázok.

Existuje organizácia s názvom Priorstvo Sionu?

Ak áno, má skutočne takú povahu, akú uvádzajú autori knihy, alebo je to len výtvor Pierra Plantarda?

Existuje pokrvná línia merovejovských kráľov?

Ak skutočne existuje, je Pierre Plantard jej príslušníkom?

Má táto línia pôvod u Márie Magdalény?

Ak nie, existuje iná rodová línia pôvodom u Márie Magdalény?

Prišla Mária Magdaléna skutočne do Francúzska s nejakými potomkami alebo bez nich?

Bola Mária Magdaléna Ježišovou manželkou a sú teda jej prípadní potomkovia aj Ježišovi potomkovia?

Bol Ježiš Syn Boží alebo len človek, hoci výnimočný?

Sionské priorstvo bolo oficiálne zaregistrované na polícii v oku 1956. Ako správne poznamenávajú autori v knihe, tým sa definitívne potvrdila jeho existencia, ale len v 20. storočí. V minulosti sa síce objavujú zmienky o rádoch s podobným menom, ale nie o Priorstve Sionu. Môže sa jednať o tú istú organizáciu, ale jednoznačne sa to potvrdiť nedá. Zápis v registri podľa môjho názoru nepotvrdzuje ani jeho existenciu v modernej dobe. Aj keď je zaregistrované, dokazuje to nejakú skutočnú aktivitu a nejakých reálnych členov okrem Plantarda a markíza de Chérisey? Poďme teda k druhej otázke.

Zaujímavé poznatky o tejto záležitosti sú uvedené v pokračovaní Svätej krvi s názvom Mesiášov odkaz. V nej vychádza najavo falšovanie dokumentov a podpisov a to dokonca aj mŕtvych osôb. Tézu, že merovejovská rodová línia pochádza od Ježiša, Plantard tiež nepotvrdil. Ako uvádzajú autori: "Vyhýbavo konštatoval, že nie sú o tom nijaké doklady. Je to veľmi vzdialená minulosť, bolo to priveľmi dávno. Neexistujú nijaké hodnoverné genealógie. Okrem toho Ježiš mal bratov." Sám Plantard priznáva, že zašifrované texty z Rennes-le-Château boli vymyslené v roku 1956 markízom de Chérisey pre krátky televízny program. Boli síce podľa jeho vyjadrenia vytvorené podľa originálov, ale je tomu skutočne tak? Našiel vôbec Sauniere nejaké dokumenty? Tieto dokumenty kňaz údajne našiel v dutom stĺpe. Pozrime sa preto na text rituálneho zaúčania slobodomurárskeho tovariša.

Majster: Čo ste videli vstúpiac do chrámu?
Tovariš: Dva veľké stĺpy.
Majster: Boli teda prázdne?
Tovariš: Áno, z toho dôvodu, aby sa v nich mohli ukryť pracovné nástroje a poklad slúžiaci na zaplatenie učňov a tovarišov.

Autorom Plantard tiež ukázal svoj rodný list, kde mal uvedený šľachtický titul. Keď si potom vyžiadali kópiu jeho rodného listu z obecného úradu, Plantard tam nemal uvedené žiadne tituly. Ani jeho otec sa neuvádzal ako gróf zo Saint-Clair, ale bol označený ako komorník. Plantard sa z toho síce šikovne vymotal, ale keď si to všetko zhrnieme dokopy, nepôsobí vôbec dôveryhodným dojmom. 10. júla 1984 potom poslal Plantard autorom list, v ktorom oznamuje, že sa vzdáva postu veľmajstra v Sionskom priorstve. Ako dôvod uvádza zdravotné a osobné dôvody a objavovanie sa rôznych "falošných alebo sfalšovaných dokumentov" týkajúcich sa jeho osoby. Najjednoduchšie a najprijateľnejšie vysvetlenie tohto je, že sa jedná o podvod, čo si však autori akosi nechcú pripustiť. To, že ho autori knihy Svätá krv a Svätý grál prehlásili za potomka samotného Ježiša Krista bolo asi aj na neho priveľa a tak z tejto záležitosti vycúval. Plantard neskôr dokonca stál pred súdom v súvislosti s istou aférou a ohľadom Sionského priorstva vypovedal tak, že to bol len výmysel. Bol to teda len taký žart, alebo upútavanie pozornosti na seba, aby mohol získať kráľovský trón? Ak by to bol len žart, potom prekvapuje množstvo investovanej námahy a času. Druhý dôvod tiež nevyzerá veľmi dôveryhodne. Bol by Plantard taký naivný, aby veril, že vytvorí monarchiu a dostane kráľovský titul na základe tejto vyfabrikovanej záležitosti? Ak sa Priorstvo ukazuje ako moderný výmysel, môžeme rovno zavrhnúť aj ostatné závery a ďalšími otázkami sa už vôbec nezaoberať? To by bolo priveľmi jednoduché.

Existuje potom merovejovská pokrvná línia reprezentovaná pánom Plantardom alebo niekým iným aj keď ju nechráni nijaká tajná organizácia? Pierre Plantard, ani nikto iný neuvolnil žiadne listiny, ktoré by to dokazovali, ani sa nevzniesol nárok na trón. Táto otázka sa teda nedá ani vyvrátiť, ani potvrdiť.

Tie isté argumenty platia aj pre otázku, či existuje spojenie medzi Merovejovcami a Máriou Magdalénou. Žiadne dokumenty neboli sprístupnené, ani hrob alebo telo Márie Magdalény nebolo objavené. V tvrdení autorov ale existuje istá logika. Ak do Francúzska prišla Mária Magdaléna, je možné, že so sebou priniesla aj nejaké informácie o Šalamúnovom chráme. Tieto sa cez jej potomkov dostali až k templárom a tí sa vydali do Svätej zeme, aby niečo z chrámu vykopali. Kruh sa tak uzatvára. Dokázať sa to však tiež nedá. Aj keby Mária Magdaléna naozaj prišla do Francúzska, pochybujem, že bola jediná prisťahovalkyňa z Judey. Údajné informácie sa tak k templárom mohli dostať od niekoho úplne iného. Potom je ale otázne, do akej miery bola krížová výprava kresťanským podnikom. Ohľadom Márie Magdalény vo Francúzsku ale existuje legenda, že tam prišla a priniesla "pravý kríž a grál". V dedine Les Saintes Maries sa dodnes koná každoročná slávnosť z príležitosti jej príchodu. Kostol v Rennes-le-Château je jej tiež zasvätený a dosť veľký význam má v tejto oblasti aj kult takzvanej čiernej madony. Mária Magdaléna teda do Francúzska naozaj mohla prísť, ale súvis medzi ňou a Merovejovcami sa dokázať nedá. Zaujímavé je, že Merovejovci môžu mať oveľa väčší súvis s našim územím a národom, ako s Máriou Magdalénou. Merovejci sa označovali ako "dlhovlasí králi". Oskár Cvengroš vo svojej práci Tajné dejiny Slovenska tvrdí, že germánski Markomani, ktorí sídlili na našom území boli v skutočnosti Slovania. Názov tohto kmeňa prekladá ako "vlasatí Maravania". Marava bolo územie na ktorom neskôr vznikla aj slovanská ríša Veľká Morava. Podobne vykladá aj Cyril Hromník význam slova Sloveni a to ako "uctievači vlasatého boha". Legendárny Merovej (Merovenian, Merovech, Merovek alebo Meroveus) vychádza buď zo slova matka (mere) alebo z názvu mora, čo je francúzsky mer a latinsky mare. Merovej teda môže byť aj Marevenian, Marevech alebo Marevek. Pôvod tohto mena teda môžeč vychádzať aj z našej Maravy alebo Moravy. Merovenian sa tak zmení na Maraven, Moraven a Merovech na Maravak alebo Moravak. Slovo mer môže byť takisto polatinčené slovanské slovo mir, ktoré sa v menách používa veľmi často. Netvrdím, že je to nejaký stopercentný dôkaz, ale spojitosť medzi Frankami a našim územím existuje. Vodcom prvého historicky známeho štátneho útvaru na našom území bol franský kupec Samo. Za kráľa bol zvolený za zásluhy počas povstania proti Avarom, v čase keď vo franskej ríši ešte panovala dynastia Merovejovcov. Veľkomoravský kráľ Svätopluk I. sa stal dokonca krstným otcom Zwentibolda, ktorý bol synom kráľa východofranskej ríše Arnulfa. Zwentibold pomenovaný po kráľovi Svätoplukovi sa stal neskôr kráľom Lotrinska. S ním sa do Lotrinska dostal aj slovenský dvojramenný kríž, ktorý tam nazvali lotrinský kríž (Croix de Lorraine). Údajný symbol Priorstva fleur-de-lis zase pripomína tri Svätoplukove prúty.

Súvislosť medzi Merovejovcami a Máriou Magdalénou sa teda aspoň zatiaľ nepreukázala. Uvažujme ale, že Mária Magdaléna skutočne mala nejaké deti, či už vo Francúzsku alebo inde. Mohol by byť ich otcom Ježiš? Možno, že áno, ide však o to, aký Ježiš. V Mesiášovom odkaze sa rozoberá hypotéza, že v evanjeliovom Ježišovi splynuli viaceré osoby. Aj Plantard hovoril, že Ježiš mal bratov. Kto z nich bol teda druhom Márie Magdalény? Ježiš kráľ židovský alebo Ježiš Syn boží? Nechajme ale bokom takéto úvahy a zostaňme pri jednom Ježišovi. Autori Mesiášovho odkazu uvádzajú príklady z evanjelií, ktoré potvrdzujú alebo aspoň pripúšťajú myšlienku o manželstve Ježiša a Márie Magdalény. Sami však píšu o kataroch a esejcoch, ktorí boli rozdelení na viaceré stupne. Kým obyčajní členovia žili prakticky normálnym životom, vyššie stupne žili v celibáte. A Ježiša dávajú do súvislosti práve s esejcami. Evanjeliá priamo nevyvracajú, ani nepotvrdzujú, že Ježiš bol ženatý alebo slobodný. Mne osobne manželstvo alebo nejaký Ježišov vzťah nevadí, práve naopak, potešil by som sa tomu. Pripustiť to ako fakt však nemôžem, aj keby som to neviem ako chcel.

Ak by aj bol Ježiš ženatý a mal i deti, dokazuje to, že nemohol mať božskú podstatu? Prečo by to tak nemohlo byť? Pretože Ježiš mal telo? O duši autori nikdy v živote nepočuli? Mali by o nej vedieť, pretože sami písali o gnostikoch, ktorí učili o božských iskrách vteľujúcich sa do určitých ľudí.

Takže keď si to všetko zhrnieme, zistíme, že ani jeden bod nemôžeme na sto percent potvrdiť, ale ani vyvrátiť. Všetko záleží na osobnej viere každého človeka. Jediný bod pri ktorom dokážem zaujať nejaký postoj je existencia Sionského priorstva. Ako som už vravel, ja sa prikláňam k názoru, že je to podvod, aj keby v 20. storočí skutočne existovalo. Je však možné, že potenciál Plantardovho výtvoru chce niekto využiť. Rovnako možné je, že Plantard je len nastrčená osoba a Priorstvo slúži len ako zástierka pre nejakú inú skupinu, držiacu sa v úzadí. Pýtam sa preto, či sú autori Svätej krvi a Svätého grálu skutočne nezávislí bádatelia, alebo patria k nejakej skupine či organizácii? A čo Dan Brown? Vezie sa len na už vytvorenej vlne, alebo je tiež do celej záležitosti aj nejako inak zaangažovaný? Ak existuje takáto skupina, ide jej len o hľadanie pravdy, alebo sú za tým aj nejaké ďalšie záujmy? Úlohou týchto pánov je možno predniesť tému monarchie verejnosti a súčasne odviesť jej pozornosť od skutočného cieľa k Merovejovcom.

Cirkvi bolo vyčítané, že jej išlo hlavne o moc a ja si myslím, že politické a mocenské pozadie má aj táto záležitosť. Aby som ozrejmil svoj postoj, uvediem citát z knihy Svätá krv a Svätý grál: "Ak by už bolo ich postavenie v Palestíne skonsolidované, kráľovská tradícia pochádzajúca od Godefroya a Balduina by pravdepodobne dala najavo svoj pôvod. V takom prípade jeruzalemský kráľ by prevýšil všetkých európskych panovníkov a jeruzalemský patriarcha by nahradil pápeža. Jeruzalem, ktorý by nahradil Rím, stal by sa skutočným hlavným mestom kresťanstva a azda aj oveľa viac ako kresťanstva. Ak by totiž Ježiša uznali za smrteľného proroka, za kňaza-kráľa a legitímneho vládcu z Dávidovho rodu, mohli by ho akceptovať aj moslimovia a Židia." Ďalšia citácia bude z knihy Mesiášov odkaz: "Čo by to znamenalo pre súčasný Izrael a rovnako pre kresťanstvo a judaizmus, ak by sa – na základe záznamov alebo iných dokladov z jeruzalemského chrámu Ježiš ukázal ako mesiáš? A to nie ako mesiáš neskoršej kresťanskej tradície, ale ako mesiáš očakávaný obyvateľmi Palestíny pred dvetisíc rokmi – ako človek, ktorý bol pre svoj národ právoplatným kráľom, ktorý sa oženil, splodil deti a možno vôbec nezomrel na kríži? Nevyvrátilo by to základy dvoch najväčších svetových náboženstiev a azda aj základy islamu? Nevymazalo by to jediným ťahom rozdiely medzi judaizmom a kresťanstvom, alebo aspoň antipatiu voči islamu?

Takže nejde tu o nič menšie ako o snahu ustanoviť jeruzalemského kráľa, ktorý by vládol kresťanom, židom a moslimom. Z akého dôvodu sme potom odstránili na základe hesla "Sloboda, rovnosť a bratstvo" európskych monarchov? Žeby problém nebol v tom, že to boli králi, ale že to boli európski králi? Prečo boli ale niektoré kráľovské rodiny, ako napríklad anglická ponechané? Mne síce králi vôbec nechýbajú, ale ak by sa kvôli nejakej archetypálnej potrebe, ako to píšu autori, mala zaviesť európska monarchia, prečo nevybrať niekoho z existujúcich kráľov? Prečo nie Habsburgovcov, ktorí nám už raz panovali? Ďalej nechápem, prečo by mal jeruzalemský kráľ, hoc aj z Ježišovho rodu prevýšiť európskych panovníkov! Autori si tuná sami sebe odporujú. Ježiš je totiž v súčasnom kresťanskom ponímaní univerzálna postava, ale keď uznáme to, čo sa snažia presadiť autori, že Ježiš je obyčajný človek, hoci aj z kráľovského rodu, stane sa len lokálnou záležitosťou – židovským kráľom. Z akého dôvodu by mal tento kráľ vládnuť celej Európe alebo dokonca svetu? Pretože pochádza z rodu Šalamúna a Dávida? To boli ale zase len obyčajní ľudia a židia. Poďme sa však na nich pozrieť bližšie. Šalamún mal vytvoriť veľké, mocné a nesmierne bohaté kráľovstvo. Takéto kráľovstvo ale nemohlo uniknúť vtedajším veľmociam, ako bol napríklad Egypt. O tomto kráľovstve alebo aspoň o Šalamúnovi, okrem záznamu v Biblii, ale nie je nikde ani len zmienky. V príbehu o jeho otcovi Dávidovi sa zas objavujú zvláštne nezrovnalosti. Keď bol ešte kráľom Saul, posadol kráľa zlý duch od Pána. Saul hľadal pomoc a tak mu sluha poradil Dávida slovami: "Je to mocný hrdina, bojovník, vyzná sa v reči, má postavu a Pán je s ním." Saulovi sa Dávid zapáči a preto pošle jeho otcovi Izaimu odkaz: "Nech ostane Dávid v mojej službe, lebo našiel milosť v mojich očiach!" Keď sa Dávid rozhodne postaviť Goliášovi, hovorí mu Saul niečo úplne iné: "Nemôžeš ísť proti tomu Filištíncovi a bojovať s ním. Veď si chlapec, on je však bojovník od mladi!" Po začatí boja s Goliášom už dokonca Dávida nikto nespoznáva: "Keď Saul videl Dávida kráčať proti Filištíncovi, spýtal sa vojvodcu Abnera: Abner, čí syn je tento chlapec? Abner odpovedal: Ako žiješ, kráľ, neviem!" Toto však zďaleka nie je všetko. Táto biblická bájka je totiž v skutočnosti okopírovaný príbeh egyptského kráľovského hodnostára Sinuheta. Pozrime sa ešte, aký má názor na kráľovský post sám starozákonný boh: "Potom Samuel zvolal ľud k Pánovi do Masfy a prehovoril k synom Izraela: Toto hovorí Pán, Izraelov Boh: Ja som vyviedol Izrael z Egypta a vyslobodil som vás z ruky Egypťanov a z ruky všetkých kráľovstiev, ktoré vás utláčali. Vy ste však dnes opovrhli svojim Bohom, ktorý vás vyslobodil z každého nešťastia a z každej úzkosti. A povedali ste: Nie! Ale kráľa ustanov nad nami!" Podobne, ani naši predkovia, až na zopár výnimiek z neskoršej doby, nemali kráľov, ale kniežatá. Je to naozaj pekné pokrytectvo. Na jednej strane nám vymývajú mozgy s rovnosťou, s tým, že genetika nemá význam a všetko je záležitosťou prostredia a odrazu sa máme klaňať nejakej pokrvnej línii!

K názoru, že Priorstvo Sionu je zastierací manéver dospeli aj historici Lynn Picknetová a Clive Prince, ktorí sa Sionským priorstvom podrobne zaoberajú vo svojej knihe Odhalenie Sionu. Všimli si, že v celej Plantardovej hre, kde všelijako kľučkoval a menil svoje vyjadrenia, existuje jeden princíp, ktorý sa nemenil. Je to ideál zjednotenej Európy, ktorý sa nachádza aj v skorších Plantardových projektoch – v ráde Alfa Galates a časopise Vaincre. Autori dospejú k záveru, že za všetkým je ezotericko-politické hnutie nazvané synarchia, ktoré sformuloval Francúz Joseph Alexandre Saint-Yves, markíz d´Alveydre. Jeho hlavným cieľom bolo ustanoviť prísne hierarchický spoločenský systém, v ktorom má každý stanovené svoje miesto. Toto miesto v spoločnosti sa v žiadnom prípade nesmie zmeniť. V tomto systéme samozrejme musí aj niekto vládnuť. Táto funkcia náleží na to predurčenej osvietenej elite, ktorá je v priamom kontakte s duchovnou inteligenciou ovládajúcou vesmír. Vidíte dobre, toto hnutie vychádza zo špiritizmu – z kontaktov s duchmi! Nebudem riešiť, či je tento kontakt skutočný alebo si ho len vymysleli, aby si vytvorili zdanie autority. Ja si myslím, že kontakt naozaj majú, aj keď to vyzerá byť na prvý pohľad absurdne. V tom, ako toto vládnutie dopadne, mám ale úplne jasno. Pre pochopenie stačí len pozorovať správanie malých detí. Deti si neuvedomujú zodpovednosť za svoje chovanie a prevláda u nich egoistické správanie. Všetko je moje. Chcem toto aj tamto. Keď nedostanú, čo chcú, potom je zle. Deti chcú byť stále prvé, niekedy aj za každú cenu. Ja chcem vyhrať, ja som najlepší. Sú vystrašené z toho, že okolo nich sú samí veľkí ľudia a tak chcú byť aj oni veľké. Popierajú preto skutočnosť - ja nie som malý, ja som veľký. Odvolávajú sa na nejakú vyššiu autoritu. Počkaj, príde môj ocko a zbije ťa. Keďže majú ešte málo skúseností, tak veria všetkému, čo im hocikto nahovorí. S deťmi sú stále nejaké problémy a vedia narobiť poriadne zmätky. Také sú proste deti. Čo s nimi? Zabiť deti pretože neposlúchajú? Alebo ich poriadne zrúbať palicou? Deti potrebujú hlavne správnu výchovu. Čo sa však stane ak deťom niekto nahovorí, že oni sú tí najlepší, najmúdrejší a mali by prebrať vládu? Čo by sa asi tak stalo, ak by deti dostali prístup k moci a k zbraniam o ktorých sile nemajú ani potuchy? Každý si vie predstaviť, ako by to asi dopadlo. Aby z tohto dôvodu skutočne neprišiel otec a po neúspešných pokusoch o dohovor ich neprepásal poriadne remeňom. Podobne naša "elita" sa ako malé decko nakontaktovala na nejakých "duchovných vládcov vesmíru", o ktorých ani netuší ako vyzerajú, aké majú záujmy, ani kto to vlastne sú a na základe toho chcú vládnuť svetu.

Európska únia sa skutočne vytvorila a preberá na seba čoraz väčšie kompetencie. V roku 1982, v čase vydania knihy Svätá krv a Svätý grál alebo ešte pred pár rokmi však predstava európskeho kráľovstva vyzerala absurdne. Dnes je ale Európska únia na pokraji krachu a ktovie, k čomu sa ešte môže situácia vyvinúť. Ak by únia padla, môže sa prísť s vysvetlením, že nemala v sebe duchovné jadro a tak je nevyhnutné vytvoriť funkciu kňaza-kráľa, ktorý bude vytvárať spojenie s Bohom. Problém kráľa z Ježišovho alebo Dávidovho rodu nie je ale podľa mňa žiadna banalita. So židovským kráľom totiž prichádza i židovský zákon a s ním aj obriezka. Ďakujem, ale neprosím. Baigent a Leigh apelujú u čitateľov nie na rozum, ale na nejaké hlboké archetypálne potreby. Pstruhy sa chytajú na mušky, čo sú pre nich archetypálne potreby, muškami sa prirodzene živia. Ak však pstruh nebude rozlišovať a bezhlavo skočí na takúto lákavú návnadu, vieme, kde nakoniec skončí. Tak sa nenechajme nachytať, ak by skutočne prišlo k takýmto pokusom.

Anjeli a démoni sú predchodcom Da Vinciho kódu. U nás sa však objavili až v roku 2004 po jeho vydaní. Základná schéma knihy je veľmi podobná jej pokračovaniu. Na jednej strane je znovu nie veľmi dobre vykreslená cirkev a na strane druhej tajná spoločnosť. Tentoraz sú to ilumináti. Zobrazenie Ježiša Krista v Da Vinciho kóde, ktoré mnohých tak prekvapilo je však úplne nič v porovnaní s Anjelmi a démonmi. Kto čítal túto knihu, asi bude tvrdiť, že Ježišom sa vôbec nezaoberá. Tak sa to navonok naozaj zdá, ale Ježiš Kristus je v skutočnosti jednou z hlavných tém tohto diela.

Profesor Robert Langdon aj tu rieši vraždu. Jedná sa o smrť fyzika a zároveň kňaza Leonarda Vetru, ktorý pracoval v európskom CERNe. Pomocou urýchľovača skúma elementárne častice a jeho snom je zjednotiť vedu s náboženstvom. Podľa Dana Browna totiž od počiatku dejín existoval hlboký rozpor medzi vedou a náboženstvom. Neviem, čo autor myslí pod termínom "počiatok dejín", ale tento rozpor je pomerne nedávnou záležitosťou. V skoršej minulosti totiž nič také, ako veda a náboženstvo ani neexistovalo. Kňazi boli zároveň služobníci boha, vedci i liečitelia. Prečo potom vzniklo takéto rozdelenie? Žeby kvôli heslu "rozdeľuj a panuj"?

Leonardovi Vetrovi sa podarilo vytvoriť z energie hmotu a potvrdiť tým stvorenie sveta podľa knihy Genezis. Nevytvoril však len hmotu, ale podľa základnej symetrie aj antihmotu. K časticiam hmoty totiž existujú antičastice, čo sú rovnaké častice, len s opačnými elektrickými a magnetickými vlastnosťami. Ak sa častice hmoty stretnú s časticami antihmoty, anihilujú sa a vznikne opäť čistá energia v podobe svetla. Aj nepatrné množstvo antihmoty tak dokáže uvolniť obrovskú energiu. Jeden gram antihmoty má silu ako atómová bomba zhodená na Hirošimu. Autor si preto v úvode kladie otázku, či bude antihmota záchranou zeme, alebo naopak tou najstrašnejšou zbraňou. Mŕtvy vedec má na hrudi vypálený znak "illuminati" a preto riaditeľ CERNu privolá k prípadu odborníka na symboly Langdona. Znak má podobu ambigramu. Znamená to, že sa dá čítať rovnako, aj keď sa otočí o 180°. Ambigramy nachádzajúce sa v knihe vytvoril John Langdon, ktorého meno použil autor pre svojho hlavného hrdinu. Dan Brown vysvetľuje, že ilumináti vyznávajú dualitu a symetriu a práve preto bol použitý ambigram. Vraj sú pre nich veľmi významné čísla 5 (pentagram) a 2. Zrejme preto sa tak často vo filmoch vyskytuje číslo 11 (1 + 1 = 2).

Privolaný Langdon riaditeľovi vysvetlí, že ilumináti boli tajné spoločenstvo vedcov, ktoré vzniklo ako reakcia na potlačovanie vedy cirkvou. Nazvali sa Osvietení – Illuminati. Ich vodcom bol vraj Galileo Galilei, ktorý odmietal používanie násilia. Postupom času sa ale stali vzhľadom na neustále prenasledovanie omnoho temnejšími. Temní osvietení, to je vskutku jedinečné slovné spojenie. Zaprisahali sa, že jedného dňa povstanú a pomstia sa katolíckej cirkvi. Je pravda, že cirkev potláčala vedu a zabíjala ľudí. Jednalo sa však hlavne o kacírov, takzvané čarodejnice, babky bylinkárky a jedincov s rôznymi "nadprirodzenými" schopnosťami. Pokiaľ však ide o vedcov, ja viem len o jednom – Giordanovi Brunovi, ktorý bol upálený. Aj ten bol podľa mňa viac filozofom ako vedcom. Pozrime sa ale teraz aj na vedu. So svojim "rozumom" vytvorila viac problémov, ako ich sama vyriešila. Vedci síce nikoho priamo nezabíjali, ale dali mocným do rúk zbrane, ktoré majú na svedomí určite viac životov, ako inkvizícia. Zem je znečistená a atómových hlavíc existuje toľko, že ju môžu poľahky zničiť. Veda takisto odmieta všetko, čo odporuje jej dogmám a potlačuje vedcov s nekonvenčnými názormi. Ja si myslím, že od cirkvi sa až tak veľmi nelíši.

Tí ilumináti, ktorí prežili čistky, utiekli z Ríma a vstúpili do inej tajnej spoločnosti – do bratstva bohatých bavorských kamenárov, ktorí si vraveli slobodomurári. Ilumináti postupne preberali v slobodomurárskych lóžach vedúce miesta a využívali celosvetovú slobodomurársku sieť na šírenie svojho vplyvu. Dostali sa aj do Ameriky, kde zakladali banky, univerzity a priemyselné podniky, pomocou ktorých financovali svoje úsilie na dosiahnutie konečného cieľa. Tým má byť vytvorenie jediného zjednoteného svetového štátu – svetského Nového poriadku sveta.

Hnutie, ktoré dominovalo osemnástemu storočiu sa nazývalo osvietenstvo. V histórii aj pred tým existovalo viacero skupín, ktoré sa označovali ako ilumináti a ťažko povedať, či medzi nimi existovalo nejaké skryté spojenie. Žiadna z nich ale nebola vedeckého zamerania, ani nemá svoj pôvod v Ríme 16. storočia, ako to uvádza Dan Brown. Najznámejšiu z týchto skupín – bavorských iluminátov založil 1. mája 1776 profesor cirkevného práva Adam Weishaupt, ktorého vychovávali jezuiti. Ilumináti boli teda založení v osemnástom storočí, v ktorom existovalo už pred tým hnutie zvané osvietenstvo. Vieme už, že číslo 18 je kódom pre číslo šelmy, ktoré je 666. V roku 1785 ich bavorská vláda pre isté podozrenia spolu s ostatnými tajnými spolkami zakázala. Posla iluminátov potom na ceste z ich zhromaždenia zabil blesk a tak sa do rúk polície dostali kompromitujúce dokumenty, ktoré podozrenia potvrdili. Existujú aj také názory, že tento opis iluminátov je len výsledkom práce cirkevných a protislobodomurárskych skupín. Ilumináti boli teda zrušení, znamená to ale, že aj skutočne prestali existovať? Názor si musí urobiť každý sám a určitým vodítkom mu môžu byť udalosti, ktoré sa dejú vo svete.

Nový svetový poriadok sa podľa Langdona má opierať o vedecké osvietenie. Oni to nazvali luciferským učením. Langdon vysvetľuje, že cirkev chápe Lucifera ako narážku na diabla, ale bratstvo vraj trvá na tom, že názov Lucifer sa chápe v doslovnom latinskom zmysle ako svetlonoš – illuminator. Ako je to ale v skutočnosti? Apoštol Pavol vraví, že sám satan sa tvári ako anjel svetla, zrejme dobre vie, prečo to hovorí. Máme tu teda dve protikladné tvrdenia. Ako zistíme pravdu? Nápovedou môže byť Biblia. Lucifer je vraj nositeľ svetla. Slnko svieti na všetkých rovnako, bez ohľadu na národnosť, rasu alebo dobro, či zlo. Aké svetlo prináša tento svetlonoš - Lucifer môžeme vidieť v knihe proroka Izaiáša: "Vstaň, zasvieť, veď prišlo tvoje svetlo a sláva Pánova sa zaskvela nad tebou! Lebo, hľa, tma pokrýva zem a temnota národy, ale nad tebou sa zaskvel Pán a jeho sláva sa zjavila nad tebou. Národy prichádzajú k tvojmu svetlu a králi k žiare, čo ti vzišla. Zdvihni si vôkol oči a pozri, všetci sa zišli, prišli k tebe; tvoji synovia prídu zďaleka a dcéry ti z kraj sveta povstanú. Vtedy uvidíš a zažiariš, triasť a šíriť sa ti bude srdce, veď sa k tebe obráti bohatstvo mora, poklady národov prídu k tebe." (Iz 60,1-5) Tento svetlonoš neprináša svetlo pre všetkých, ale len pre vyvolených. Pre všetkých ostatných má tmu.

Toto sú ale všetko len sľuby. Osvietení môžu dopadnúť nakoniec najhoršie zo všetkých. Príklad si môžeme zobrať z mafie. Dajme tomu, že mafián chce ovládnuť nejaký podnik. Na tento účel použije takzvaného bieleho koňa. Najlepšie sa na tento účel hodí osoba hlúpa alebo aspoň poriadne naivná, ale s čo najvyššími ambíciami. Táto osoba si potom chvíľu užíva plat, dobré postavenie a vyvyšuje sa nad podriadenými. Všetko sa však skončí, keď mafián na meno tejto osoby naberie úvery a vytuneluje podnik. Ten sa potom možno dostane do bankrotu a zamestnanci možno prídu o prácu, ale kôň skončí zakopaný niekde v lese. Ilumináti predurčení pre svoju osvietenosť k vláde akosi nevidia, že na nich samotných sa používajú rovnaké triky, ako používajú oni na ľudí, a že aj oni sú ovládaní. Všimnime si ale, že takáto nastrčená figúrka sa spája s bielou farbou. Ako takú perličku ešte uvediem, že najväčší nacistický vyvražďovací tábor sa volal Osvienčim. Žeby malo toto miesto a udalosti s ním spojené nejakú súvislosť s iluminátmi?

Vedcovi okrem vypálenia znaku vrah ešte aj vylúpol oko. Nebolo to však kvôli zhanobeniu. Oko bolo potrebné na vstup do laboratória, ktoré bolo chránené skenerom očnej sietnice. Ako vravel riaditeľ, chýbajúce oko slúži vyššiemu účelu. Je to narážka na oko egyptského boha Hora, alebo oko boha Ra. Toto oko sa nachádza v trojuholníku nad chýbajúcim vrcholom pyramídy na Veľkej pečati, zobrazenej na jednodolárovej bankovke. Oko v trojuholníku používajú slobodomurári, je ale tiež aj znakom iluminátov. Pod pyramídou na bankovke sa nachádza nápis NOVUS ORDO SECLORUM, čo znamená "Nový poriadok sveta". Nad pyramídou je zase nápis ANNUIT COEPTIS, ktorý sa dá preložiť ako "On podporoval naše konanie". Ak si k pyramíde prirobíme ďalší obrátený trojuholník tak, aby vznikla Dávidova hviezda, vrcholy trojuholníkov budú mieriť k písmenám, ktoré vytvoria slovo "MASON", čo je v angličtine murár.

V symbolike bankovky sa tiež veľmi často nachádza číslo 13. Pyramída má trinásť stupňov. Po trinásť písmen majú nápisy ANNUIT COEPTIS a E PLURIBUS UNUM ("Z mnohých jeden"), trinásť pruhov je na štíte pred orlom, trinásť lístkov a plodov je na olivovej ratolesti a trinásť šípov drží orol v pazúroch. Trinásť hviezd je tiež na Dávidovej hviezde nad orlom. Na pyramíde je latinskými číslicami zobrazený dátum MDCCLXXVI. Keď z neho vylúčime prvé, štvrté a siedme písmeno dostaneme DCLXVI, čo je 666. Zostane nám MCX, čo je 1110. Ak si zostrojíme Pytagorov pravoúhly trojuholník s pomerom strán 3 ku 4 ku 5 tak, aby jedna odvesna mala 666 dielov, potom prepona bude mať 1110 dielov. Ďalšia odvesna bude mať rozmer 888 dielov. Ak sa číslo 666 zvykne spájať s diablom, tak sa 888 spája s Ježišom. Meno Ježiš je po grécky Iησους a jeho číselná hodnota je 888. V niektorých starovekých jazykoch ako napríklad gréčtina alebo hebrejčina má každé písmeno svoju číselnú hodnotu. Využíva to aj kabala na podrobnú analýzu svätých písem. Táto kabalistická metóda sa nazýva gematria. Pôvodný dátum na bankovke, čiže rok 1776 nie je len rokom prijatia Deklarácie nezávislosti, ale aj rok vzniku bavorských iluminátov.

Vrahom Leonarda Vetru bol arabský asasín, ktorého kontaktoval neznámy muž. Predstavil sa ako Janus, tvrdil mu, že je predstaviteľom iluminátov a ponúkol mu účasť na pomste spoločnému nepriateľovi – cirkvi. Ukradnutú antihmotu asasín umiestni niekde vo Vatikáne a jeho predstaviteľom oznámi, že každú hodinu zabije pred očami televíznych kamier jedného zo štyroch unesených kardinálov, čo má byť odplata za štyroch zabitých iluminátov. Nakoniec presne o polnoci má vybuchnúť antihmota, ktorá vymaže Vatikán z povrchu zeme.

Robert Langdon aj tu lúšti odkazy a hľadá miesta dávnej cesty osvietenia, ktorú vytvorili ilumináti, aby naviedli prípadných záujemcov o vstup do rádu k svojmu chrámu. Existujú štyri takéto body, ktoré symbolizujú štyri základné živly – zem, vzduch, oheň a vodu. Langdon nájde postupne všetky štyri miesta, ale bohužiaľ neskoro a kardináli sú zabití. Robert sa snaží pochopiť toto počínanie a príde nato, že účelom terorizmu je vyvolať hrôzu a strach, ktoré podkopávajú dôveru v existujúce zriadenie. Terorizmus nie je prejavom hnevu, ale je to politická zbraň. Aký je potom účel takzvaného moslimského terorizmu a komu vlastne slúži? Langdon si tiež kládol otázku, ako by asi kresťania po celom svete reagovali, keby pred sebou videli ležať kardinálov ako zohavených psov. Ak pred osídlami satana neochráni viera ani kňazov, ako to asi vyzerá s vierou ostatných ľudí? Ak by sa podobná situácia skutočne udiala, nevyvolala by masové odpadnutie od viery? O niečom takom vraj hovorí aj tretie fatimské tajomstvo.

Tento masaker v knihe prebieha akurát počas voľby nového pápeža. Starý pápež neočakávane zomrel a vládu nad Vatikánom dočasne preberá jeho komorník – camerlengo Carlo Ventresca. Antihmotu sa nájsť nepodarí. Je už takmer polnoc, keď tu náhle camerlengo dostane odkaz od samotného Boha. Tento odkaz znie: "Na tejto skale postavím svoju cirkev." Langdon nechápe, čo to má vlastne znamenať a tak mu camerlengo vysvetľuje: "Ilumináti umiestnili svoj ničivý nástroj k uholnému kameňu cirkvi. K základom. K samotnej skale, na ktorej bol tento chrám vybudovaný. A ja viem, kde mám tú skalu hľadať." Antihmota je pod chrámom svätého Petra v jeho hrobke. Dan Brown píše, že uloženie antihmoty v samom jadre kresťanstva – doslovnom i obraznom zmysle – bolo aktom, ktorým dávali ilumináti najavo svoj vzdor. Bol to symbol ich konečnej infiltrácie. Preniknutie do srdca kresťanstva. Aký obrazný zmysel tu ešte autor spomína? Za chvíľu sa dozvieme.

Camerlengo antihmotu nájde a vo vrtuľníku vynesie vysoko do vzduchu. Antihmota vybuchne, ale Vatikán je zachránený. Všetci ľutujú chudáka camerlenga, ktorý sa obetoval za Vatikán i zhromaždených veriacich. Ten sa však zázračne objaví živý a zdravý. Ukáže sa ale, že zázrak to nebol a všetky tieto udalosti boli zosnované samotným camerlengom, ktorý chcel prebrať ľudí z ich apatie a prebudiť v nich znovu vieru v Boha. Inšpiráciu našiel u Ježiša, ktorý otvoril ľuďom oči dvoma nástrojmi. Hrôzou a nádejou. Svojim ukrižovaním a svojim vzkriesením. Za ilumináta Janusa sa vydával sám Carlo Ventresca a arabského asasína len zneužíval na špinavú robotu. Nakoniec to vyzerá tak, že ilumináti sú len výmysel a filmový reportér, ktorý o nich prinášal fantastické správy vyzerá ako hlupák. Zdá sa, že práve o tom nás chce autor presvedčiť. Neviem ale, prečo mám ten pocit, že súčasne ukazuje ich silu, akoby chcel varovať alebo zastrašovať.

V súvislosti s camerlengom vyjdú najavo ešte ďalšie veci. Aj starého pápeža má na svedomí on. A bol to jeho vlastný otec. Dan Brown tu robí narážku na podozrivú smrť pápeža Jána Pavla I. v noci z 28. na 29. septembra 1978. Autor sa teda pohráva s myšlienkou, že pápež bol zavraždený a vinníkom je camerlengo. Po smrti Jána Pavla I. sa stal camerlengom štátny tajomník Jean Villot, ktorý okamžite odstránil všetky pápežove osobné veci. Bol pápežovým vrahom on?

Otec knižného camerlenga sa ešte ako mladý kňaz zaľúbil do jednej rehoľnice. Obidvaja túžili po dieťati a vďaka vede a umelému oplodneniu ho mohli mať bez toho, aby porušili svoju prísahu Bohu. Rehoľnica sa volala Mária a Carlo bol tak výsledkom nepoškvrneného počatia. Carlo Ventresca je teda metaforickým zobrazením Ježiša Krista. Ján Pavol I., keď ho našli mŕtveho, mal podľa oficiálneho vyjadrenia Vatikánu v rukách nábožnú knihu Napodobňovanie Krista (De imitatione Christi) a presne o to v tejto knihe Dana Browna ide. Matka Carla Ventrescu bola tiež Mária, bol počatý bez poškvrny, vyzeralo to, že zomrel, ale objavil sa živý. Dan Brown, keďže camerlenga použil ako metaforu pre Ježiša teda tvrdí, že Ježišovo ukrižovanie a zmŕtvychvstanie bolo vlastne zinscenované. V Da Vinciho kóde sa písalo, že Ježiš bol ženatý s Máriou Magdalénou. Dobre. V tejto knihe sa zase píše, že ukrižovanie bolo len také divadlo. No dobre. To však zďaleka nie je všetko. Podľa činov camerlenga vyplýva, že autor považuje Ježiša Krista za vraha. A to je už dosť silná káva. Camerlengo bol zodpovedný za smrť deviatich ľudí a sám zabil svojho vlastného otca. Robert Langdon to komentuje hrôzostrašne znejúcimi slovami: "Som si istý, že za jeho hriechy sa mu dostane náležitá odplata." Neviem, ako to Dan Brown vlastne myslí, či tým otcom myslí starozákonného boha, alebo nejakú pozemskú osobu a z čoho vlastne vychádza. Z vraždy bol Ježiš možno obvinený už vo filme Útek z väznice Shaw Shank, teda ak postava Andyho predstavovala jeho. Tam sa ale nakoniec ukázalo, že bol nevinný. Teraz už asi chápete, čo to znamená, ak si za camerlenga dosadíme Ježiša Krista. Dan Brown tu už neútočí len na cirkev, ale na samotné srdce kresťanstva. Základom cirkvi a uholným kameňom, pri ktorom je umiestnená bomba tak asi nebude apoštol Peter, ale sám Ježiš.

Ide tu o skutočný boj dvoch skupín – cirkvi a nejakej tajnej organizácie, alebo je to len snaha o odstránenie bieleho koňa, ktorý už vykonal svoju úlohu? Je cirkev alebo celé kresťanstvo trójskym koňom, ktorý sa azda vymkol z pod kontroly? Dan Brown vytvára zdanie, že ilumináti infiltrovali cirkev len pomerne nedávno. Nemôže to byť ale tak, že ju sami vytvorili? Pod pojmom ilumináti teraz nemyslím bavorských iluminátov. Zamýšľal to takto sám Ježiš, alebo jeho osoba a učenie boli len zneužité? Pri analýze filmov som sa stretol s témou, ktorá zobrazuje ako stvorenie bojuje proti svojmu stvoriteľovi. Toto môže byť jej vysvetlením. V snahe o ovládnutie sveta "ilumináti" vytvárajú rôzne skupiny, ktoré sa pravidelne obracajú proti nim samotným, a tak musia "ilumináti" bojovať so svojimi vlastnými výtvormi. Cirkevný biely kôň by sa už možno celkom rád, po znovuovládnutí zrušil aj sám, ako by ale na to zareagovali stovky miliónov veriacich? Preto je asi potrebné ich mozgy najprv poriadne spracovať propagandou, ktorá poukazuje na chyby cirkvi. Vo filme Sieť bola zobrazená finta, keď tvorca antivírového programu doň úmyselne vložil chybu – zadné vrátka, ktorá mu umožnila dostať sa k systémom svojich zákazníkov. Chyby v cirkvi a jej slabé miesta sú podľa môjho názoru taktisto úmyselne vytvorené jej tvorcami, ktorí teraz na ne sami poukazujú, keďže ich dobre poznajú.

Na záver opíšem zatiaľ najnovšie dielo Dana Browna Stratený symbol. Autor sa v ňom venuje znova tajnej spoločnosti, v tomto prípade slobodomurárom. Tak, ako to býva u Browna zvykom, dej je napínavý a pútavý. O obsahu však nemôžem povedať nič iné len to, že je to pekná slobodomurárska propaganda. Na cirkvi nenechal Brown ani nitku suchú, slobodomurárov naproti tomu vykresľuje ako vzdelaných, múdrych a dobročinných. Niežeby na cirkvi nebolo čo kritizovať, skôr naopak. Takéto jednostranné zobrazenie slobodomurárov je ale naozaj podozrivé. Táto autorova neobjektivita ukazuje, za aký tím vlastne kope. Dan Brown sa v jednom rozhovore vyjadril, že nie je slobodomurár. Je mu ale sympatická ich filozofia – koncepcia univerzálnej viery a oddanosť filantropii. Pred napísaním Strateného symbolu si vraj dôkladne preštudoval ich históriu a nezistil, že je to zlovestná moc.

Musím preto Dana Browna zastúpiť a uviesť nejaké informácie aj z druhej strany. Na rôzne podivnosti, spojené s týmto rádom som narazil takmer okamžite. Buď teda Dan Brown až tak dôkladne neštudoval, alebo úmyselne zavádza. Nemyslím si však, že všetci slobodomurári sú zločinci. Práve naopak, možno aj drvivá väčšina sú obyčajní, dobrí a slušní ľudia, podobne ako je to i u katolíckej cirkvi. Títo ale skutočné zameranie a ciele svojich organizácií bohužiaľ nepoznajú. Ako píše Chuck Palahniuk v Klube bitkárov: "Plníte malú úlohu, na ktorú ste vycvičený. Potiahnete páku. Stisnete tlačidlo. Nič z toho v skutočnosti nechápete." O niektorých temných záležitostiach spojených rádom slobodomurárov som už písal. Ciele Francúzskej a Ruskej revolúcie posudzovať nebudem, ale prostriedky, akými boli dosiahnuté sa akosi so slobodomurárskymi zásadami nestotožňujú. Ďalej ako príklad spomeniem aféru slobodomurárskej lóže P2 a prípad Williama Morgana. Jozef Banáš vo svojej knihe Kód 9 opisuje nekalé finančné praktiky Vatikánskej banky. Predpokladá hypotézu, že kvôli tomu bol otrávený pápež Ján Pavol I. Chystal vraj odvolať z funkcie arcibiskupa Paula Marcinkusa. Tento prípad má ale ešte aj iný rozmer. Pápež zomrel za podozrivých okolností po 33 dňoch vo funkcii. Toto číslo má u slobodomurárov veľký význam, pretože je to počet stupňov škótskeho rítu. Ako prvý vraj uvidel mŕtveho pápeža kardinál Jean Villot. Tento muž figuroval na zozname vatikánskych slobodomurárov, ktorý dostal ešte zaživa pápež. Vo Vatikáne fungovala celá slobodomurárska lóža s názvom Ecclesia, ktorej členmi boli vysoko postavení kardináli a biskupi. Zoznam jej členov so 121 menami zverejnil v septembri 1978 novinár Mino Pecorelli. Okrem Villota sa na ňom objavil aj Paul Marcinkus. Finančné machinácie vyústili do krachu banky Ambrosiano, ktorú viedol Roberto Calvi. Toho našli 17. júna 1982 obeseného pod mostom Blackfriars (most Čiernych bratov) v Londýne. Visel na takom mieste, kde sa sám nemohol nijako dostať. Vo vreckách a dokonca aj v rozkroku mal vložené tehly. Jozef Banáš spomína túto aféru v súvislosti s Vatikánom, ale akosi zabudol uviesť, že Calvi bol členom slobodomurárskej lóže Propaganda Due. Práve vyšetrovanie smrti Calviho priviedlo vyšetrovateľov do vily veľmajstra tejto lóže Licia Gelliho, kde našli kufrík so zoznamom jej členov. A nebol to hocaký zoznam. Nachádzali sa na ňom členovia vlády, poslanci, vysokí štátni úradníci, sudcovia, vysokí policajní a vojenskí činitelia a bankári. Následné vyšetrovanie zistilo, že lóža pripravovala štátny prevrat, ak by voľby vyhrali komunisti. Aféra vyústila do pádu vlády Arnalda Forlaniho a zopár ľudí prišlo aj o život. Dvaja protivníci – slobodomurári a cirkev sú si v tomto prípade akosi podozrivo blízki. William Morgan bol americký slobodomurár, ktorý sa chystal vydať knihu odhaľujúcu ich tajomstvá. V roku 1826 bol unesený a už ho nikto nikdy nevidel. Vravelo sa, že bol len prevezený do Kanady, ale spolupáchateľ tohto únosu vypovedal, že bol zabitý. Stalo sa to vraj 11. septembra 1826. Pokusy o obžalobu za únos a vraždu boli potom marené. Nórsky masový vrah Breivik bol tiež slobodomurár, ale to ste určite v správach nepočuli. Teraz už chápem, kto mu vymyl mozog s templármi a obranou Európy pred islamom. To, že na islamské krajiny útočí západ mu akosi nevadí. Kto ale povolil islamskú imigráciu a kto vysáva bývalý východný blok? Islamisti to určite nie sú. Podozrenia a obviňovanie slobodomurárov sa objavuje už dosť dlhú dobu, ale s nástupom internetu sa ľudia dostávajú k informáciám v oveľa väčšej miere. Preto musel nastúpiť obľúbený Dan Brown, aby nevedomej verejnosti vysvetlil pravdu ohľadom tejto skupiny. Tak sa nechajme poučiť.

Nórsky vrah v slobodomurárskom obleku.

Do Langdonovej triedy raz vtrhol rozrušený študent a ukázal mu z internetu stiahnutú stránku s mapou Washingtonu a ukázal mu na nej z ulíc vytvorený satanský obrátený pentagram. Ešteže narazil na učeného profesora Langdona, ktorý vysvetlil naivnému študentovi, že je to len náhoda. Keď totiž nakreslíte na plán dosť pretínajúcich sa čiar, určite nájdete všetky možné tvary. Langdon potom trpezlivo ukázal študentovi rovnaké tvary aj na pláne ulíc Detroitu. Takže náhoda. V Detroite asi slobodomurári nikdy neboli a najväčší slobodomurársky chrám na svete, ktorý sa nachádza práve v Detroite je tiež asi len náhoda. Môžeme sa baviť o tom, či prevrátený pentagram je alebo nie je satanský symbol. Jeho výskyt na pláne mesta ale určite nie je náhodný. Autor sám pred týmto rozhovorom tvrdí, že hlavné mesto vymysleli a navrhli slobodomurárski majstri – George Washington, Ben Franklin a Pierre L´Enfant. Základný kameň kapitolu bol položený takisto v presne podľa hviezd vypočítaný okamih 18. septembra 1793. Takže základný kameň ukladali počas plného slobodomurárskeho obradu, ale obrátený pentagram v slobodomurármi navrhnutom meste je náhoda. Projektant Pentagonu vo Washingtone asi takisto nakreslil niekoľko pretínajúcich sa čiar a zistil, že mu vyšiel pentagon. Som zvedavý, ako si vysvetľuje Dan Brown veľkú sovu, ktorá sa na pôdoryse Washingtonu tiež nachádza.

Prevrátený pentagram vo Washingtone.

Študenti potom vznesú námietku, že slobodomurárstvo je výstredný kult, pretože robia čudné obrady s truhlami, slučkami a pitím vína z lebiek. Divné slobodomurárske obrady ospravedlňuje Langdon prirovnaním k svätému prijímaniu, ktoré je podľa neho konzumovanie obradných symbolov krvi a tela pod starodávnym nástrojom na mučenie v pohanský deň boha slnka Ra. Zaujímavé, že dosiaľ na cirkev len kydal a teraz čuduj sa svete cirkevným obradom ospravedlňuje čudné slobodomurárske rituály. Podľa jeho logiky upaľovanie ľudí nie je brutálne, pretože aj cirkev upaľovala ľudí.

V Da Vinciho kóde nás Dan Brown poučil, že sexuálne orgie sú úplne normálne, pretože je to spájanie sa s Bohom. Netuším prečo potom Sophie so zdesením utiekla, keď je to úplne prirodzené. V tomto príbehu zas vyzdvihuje krvavé obety. Uvediem zopár ukážok.

Dávny rituál posvätenia bol kedysi zákonom zeme. Od raných Židov, ktorí v chrámoch pálili obety, cez Mayov, ktorí stínali ľudí na vrcholoch pyramíd v Chichén Itzá, po Ježiša, ktorý obetoval svoje telo na kríži, dávne národy chápali božiu požiadavku obety. Obeta bola pôvodný rituál, ktorým ľudia prijímali od bohov priazeň a stávali sa svätými.

Len krv oddeľuje svetlo od temna.

Čím väčšia je obeta, tým väčšia je aj moc, ktorá sa prenáša.

Tieto slová prednáša síce postava Mal´akha, ale Brown to podáva podľa mňa takým spôsobom, aby čitateľ nadobudol pocit, že je to pravda. Dej knihy sa potom točí okolo spomenutého zločinca a vraha Mal´akha, ktorý je, ako vyjde neskôr najavo, synom slobodomurárskeho majstra a zrejme najväčšieho filantropa na svete - Petra Solomona. Mal´akh sa infiltruje do lóže svojho otca a rýchlo postupuje až na najvyšší 33. stupeň. Všetko to robí preto, aby skrytou kamerou natočil prominentných slobodomurárov pri ich podivných rituáloch. Chce ich, aj celé slobodomurárstvo skompromitovať. Langdon na natočenom zázname vidí, že medzi slobodomurárov patrí aj niekoľko najmocnejších mužov krajiny – sudcovia Najvyššieho súdu, minister obrany, riaditeľ CIA atď. Dan Brown tu zase podáva rozporné informácie. Na jednej strane opisuje slobodomurárov ako altruistov a takmer nadpozemské bytosti. Na strane druhej tvrdí, že medzi slobodomurárov patria najmocnejší muži krajiny. Nerozumiem len, ako sa snúbi altruizmus so zodpovednosťou za vojnu v Iraku a celkový stav spoločnosti v USA.

Dan Brown knihou zrejme, okrem iného reaguje na prienik Alexa Jonesa do prominentného klubu Bohemian Grove a natočenie jeho obradov. Tiež to môže byť prevencia, ak by sa takéto niečo stalo v budúcnosti, keďže rôzne elektronické zariadenia sú čoraz menšie a dostupnejšie.

Sova, ktorá je symbolom spolku Bohemian Grove sa nachádza aj na pôdoryse Washingtonu.

Tento príbeh obsahuje samozrejme aj skrytú úroveň a tou je znovu negatívne opisovanie Ježiša Krista. Toho predstavuje ako ináč vrah Mal´akh. Brown sa však v tejto knihe na Ježišovi vyvŕšil ešte omnoho viac. Opisuje ho ako ľahtikára, užívateľa drog, ktorý si to užíva so ženami a dokonca aj s mužmi. Neskôr sa dokonca stáva uctievačom temných síl. Kniha obsahuje toľko narážok na jeho osobu, že je úplne jasné, koho postava Mal´akha zastupuje. Tu je jeden z mnohých príkladov: "Rozžiaril sa zapaľovač a oranžový plameň osvietil niečo, čo sotva vyzeralo ako človek. Kriste Ježiši! Strážnik mal sotva čas uvedomiť si, čo vidí." Je to celkom zrejmá narážka na to, že strážnik vidí osobu, ktorá predstavuje Ježiša. Mal’akh vyslovil tiež jednu zaujímavú vetu, že kolískou nášho náboženstva je Egypt. Čo myslel pod pojmom naše náboženstvo? Kresťanstvo, judaizmus alebo slobodomurárstvo? Možno všetko dohromady.

Príbeh sa odohráva vo Washingtone, kde je unesený prominentný slobodomurár Peter Solomon a Robert Langdon sa ho snaží zachrániť. V Kapitole sa nájde Petrova odrezaná ruka. Langdon ale vie, že Peter je stále nažive, pretože posmrtné rany nekrvácajú. Táto epizóda tu nie je uvedená len tak náhodou. Dan Brown ňou poukazuje na známe Turínske plátno, do ktorého bol po smrti údajne zabalený Ježiš. Problém s ním je ten, že sa na ňom nachádzajú stopy po krvácaní... Z knihy som sa dozvedel, že predkovia, ktorí založili hlavné mesto Washington, ho najprv volali "Rím". Niečo pravdy na tom môže byť. Budova Kapitolu je pomenovaná po jednom zo siedmych pahorkov, na ktorých bol postavený staroveký Rím. V americkom politickom systéme sa nachádza takisto senát a senátori, ktorí majú svoj pôvod tiež v Ríme. Otcovia zakladatelia, ktorí boli buď protestanti alebo slobodomurári uznávajúci demokratické hodnoty nazvali svoje hlavné mesto "Rím"? Ako mohli slobodomurári, pre ktorých bola cirkev neustále protivníkom, použiť názov jej hlavného sídla, ktoré bolo navyše kedysi centrom svetovej imperiálnej ríše? Zrejme to svedčí niečo o skutočne vyznávaných hodnotách slobodomurárov. Symbol imperiálneho Ríma – prúty spojené okolo ústrednej moci, predstavovanej sekerou je v Amerike taktiež hojne používaný. Tieto prúty sa nazývajú fasces, z čoho čerpá svoj názov fašizmus. Ako sa môže tento symbol zniesť so slobodomurárskou slobodou a americkou demokraciou? Vysvetlením je asi to, že tam žiadna skutočná demokracia, ani sloboda nie je a Amerika je fašistický štát.

Fasces v kongrese Spojených štátov amerických.

Petrova sestra Katherine pracuje na nezvyčajnom vedeckom výskume. Zastáva napríklad názor, že myšlienka je skutočná hmotná vec, ktorá má vplyv na reálny svet. Čím viac ľudí sa sústredí na jednu myšlienku, tým je jej hmotnosť vyššia a tým pádom je aj jej vplyv väčší. Ako príklad uvádza skutočnú vedkyňu Lynne McTaggartovú, ktorá sa vo svojej knihe Experiment so zámerom zaoberá vplyvom ľudského vedomia na fyzický svet. Dan Brown presadzuje názor, ktorým som sa zaoberal v Úvode, a to že vedomie dokáže ovplyvňovať realitu. Ďalší štyria vedci objavili, že po šokujúcich udalostiach 11. septembra 2001 boli výstupy tridsiatich siedmych generátorov náhodných udalostí na celom svete odrazu preukázateľne menej náhodné. Následkom kritickej udalosti sa teda vytvoril poriadok z chaosu. Čo nás potom ešte v budúcnosti čaká? Ordo ab chao – poriadok z chaosu je heslom slobodomurárov a jeho použitie v praxi sa dá krásne vidieť vo filme Kliatba bratov Grimmovcov. Títo dvaja podarení bratia zbavujú vystrašených dedinčanov rôznych strašidiel a príšer. Za to potom dostávajú pekne zaplatené. Akurát, že tie strašidlá najprv sami vytvárajú a ich odstraňovanie je len dômyselne zinscenované divadielko. Pôsobí to v podstate dosť zábavne. Pochybujem ale, že obete jedenásteho septembra a ich pozostalí sa bavili.

Katherine pracuje v Bloku 5, ktorý pre ňu pripravil Peter Solomon. Jej laboratórium je podľa opisu tepelne izolovaná miestnosť zo škvárobetónových tvárnic, približne kocka, umiestnená v najvzdialenejšom kúte bloku, aby bola maximálne oddelená. Z knihy sa dozvedáme, že tvar kocky slobodomurári uctievajú, čo si málokto uvedomuje. Blok 5 je v skutočnosti alegorický opis Šalamúnovho chrámu. Solomon je po anglicky Šalamún. Potvrdzujú to aj ďalšie slová v knihe: "Laboratórium, ktoré nazvali Kocka sa stalo jej domovom, svätyňou v hlbinách Piateho bloku." Zaujímavé je, že v tomto chráme šéfuje žena. V Bloku vládla tma. Katherine zakaždým pocítila úľavu, keď unikla temnote Piateho bloku a vkročila do tohto čistého, dobre osvetleného priestoru. Podľa Dana Browna teda dokonca aj tí, čo sú v chráme mimo svätyne, žijú vlastne v temnote. Tento vedecký chrám Mal´akh zničí, aby zabránil šíreniu vedeckého poznania do sveta. Aké dôležité vedecké informácie hodné šírenia do sveta asi tak chránil Šalamúnov chrám? Ako správne vo veľkom zabíjať zvieratá? Chrám mohol disponovať skutočne nejakými hodnotnými informáciami. Vážne ale pochybujem, že ich chceli šíriť do celého sveta. Ak Mal’akh zastupuje Ježiša Krista, Dan Brown potom naznačuje, že Ježiš mal v úmysle zničiť jeruzalemský chrám. Toto nie je len taká fantázia autora, zmienky o tom sa nachádzajú aj v Novom zákone. V Jánovi sa píše: "Zborte tento chrám a za tri dni ho postavím." V ostatných troch evanjeliách má ale tento výrok inú podobu. V evanjeliu podľa Marka vravia svedkovia o Ježišovi toto: "Ja zborím tento chrám postavený rukou a za tri dni postavím iný, nie rukou postavený." (Mk 14, 58) To isté vraveli aj o prvom mučeníkovi, svätom Štefanovi: "Počuli sme, ako hovorí, že Ježiš, ten Nazaretský, zborí toto miesto a zmení obyčaje, ktoré nám odovzdal Mojžiš." (Sk 6,14) Evanjeliá ale uvádzajú, že svedkovia boli falošní. Možno tomu bolo skutočne tak, potom je však naozaj divné, že výpovede týchto falošných svedkov sa vyplnili. Jeruzalemský chrám zničili Rimania po neúspešnom židovskom povstaní. Toto môže byť jednou z príčin nenávistného zobrazovania Ježiša Krista v tomto diele.

Informácie o Katherininom výskume boli ale zachránené, pretože Peter Solomon ich zálohoval. Tieto informácie majú spôsobiť v novom veku prerod ľudstva – apoteózu človeka. Človek sa má stať bohom. Ak si však niekto z čitateľov myslí, že aj on bude bohom, pretože je človekom, tak to sa hlboko mýli. Pod pojmom ľudstvo sa tu myslia len vyvolení.

Mal´akh, ako už bolo povedané je synom Petra Solomona. V skutočnosti sa volal Zachary. Takto ho opisuje Dan Brown: "Zachary bol neskorý omyl, krehký a nemotorný, spurný a zlostný tínedžer. Napriek tomu, že ho vychovávali s veľkou láskou a mnohými privilégiami, chlapec bol zjavne rozhodnutý odpútať sa od solomonovskej "inštitúcie". Solomonovská "inštitúcia" je judaizmus, od ktorého sa Ježiš odklonil. Zachary bol po dosiahnutí dospelosti postavený pred voľbu, podobne ako kráľ Šalamún. Mal si vybrať buď múdrosť a vedomosti alebo bohaté dedičstvo. Zachary si vybral peniaze a len čo ich dostal, hneď zdúchol z domu. Objavil sa až o niekoľko mesiacov neskôr v bulvárnych novinách: PLEJBOJ S TRASTOVÝM FONDOM ŽIJE EURÓPSKYM VYSOKÝM ŠTANDARDOM. Toto je obrátenie Ježišovho podobenstva o márnotratnom synovi na samotného Ježiša. Myslel týmto podobenstvom Ježiš naozaj sám seba? O tom skutočne pochybujem a toto je pomsta. Zacharyho neskôr zatvoria do tureckého väzenia za pašovanie drog. Myslí si, že otec ho obetoval: "Peter Solomon nebol človekom, za akého ho svet považoval. Obetoval svojho vlastného syna." Nahneval sa na neho a začal ho nenávidieť spolu s celou svojou rodinou. Potom sa dohodol so správcom väznice, aby mu pomohol v úteku. Zabili preto iného väzňa a narafičili to tak, aby to vyzeralo, že mŕtvy je Zachary. Ten si potom pod zmeneným menom užíva v Grécku. Stane sa z neho chlap ako hora, ale to len vďaka steroidom. Začne študovať ezoteriku a tajné náuky a potom si spomenie na tajomstvo slobodomurárov, ktoré stráži jeho otec. Prepadne preto Solomonovcov a pokúsi sa od Petra tajomstvo vymámiť. Ten ho ale postrelí a Zachary padá do rokliny, na dne ktorej tečie potok. Znova to vyzerá, že zomrel, ale on prežil. Absolvuje ďalší prerod a teraz sa z neho stáva Mal´akh. Smrť a znovuzrodenie sa spája ako inak s Ježišom Kristom. Tu je to ale podané tak, ako v Anjeloch a démonoch, čiže smrť bola len zdanlivá.

Ďalšie meno, ktoré používa Mal‘akh je doktor Christopher Abaddon. Christopher je znovu jednoznačná narážka na Krista a Abaddon je meno zo Zjavenia apoštola Jána: "Nad sebou mali kráľa anjela priepasti, ktorý sa hebrejsky volá Abaddon a po grécky Apollyon." Číslo tohto verša je naše staré známe 9,11. Abaddon znamená doslova "záhuba" a grécke "Apollyon" je "ničiteľ". Aj Mal´akh sa stáva služobníkom temných síl. Prihlási sa k slobodomurárom a dostane sa až na najvyšší tridsiaty tretí stupeň. Skrytou kamerou pritom natočí ich obrad a hrozí jeho zverejnením, aby ich mohol vydierať. Dan Brown opisuje obrad takto: "Toto bol rituál smrti – najprísnejší zo všetkých stupňov – chvíľa, v ktorej bol zasväcovaný nútený čeliť poslednej výzve osobného zániku. Aj keď Langdon veľmi dobre poznal jeho akademické opisy, vôbec nebol pripravený na to, čo teraz videl. Vraždu. Útok bol samozrejme predstieraný, a predsa pri jeho účinku v kamere tuhla krv v žilách." Nie je toto zase odkaz na zinscenované ukrižovanie Ježiša Krista?

Mal´akh unesie Petra Solomona, aby od neho vymámil slobodomurárske tajomstvo, ktorým má byť stratené slovo a chystá sa vykonať veľkú obetu, aby sa dostal do hierarchie démonov. Vyzerá to tak, že tou obetou má byť Peter Solomon, ale nie je tomu tak. Mal´akh chce obetovať sám seba: "Ja som ten vzácny! Ja som čisté biele jahňa." Chce dosiahnuť, aby mu smrteľnú ranu zasadil jeho otec. Zachary nakoniec zomiera, ale nie tak, ako si to predstavoval. Otec mu to všetko nakoniec odpustí, ja ale cítim napriek tomu z tohto diela voči Ježišovi Kristovi skrytú nenávisť. Záleží Danovi Brownovi skutočne na nejakej Ježišovej pokrvnej línii, keď sa o ňom takto negatívne vyjadruje? Záleží na nej nejakému Priorstvu Sionu alebo slobodomurárom? Prečo sa potom u tých prvých nazývajú nautonieri menom Ján a prečo u druhých hrá takú významnú úlohu sviatok svätého Jána? Možno im aj záleží, ale len kvôli moci, ktorú im poskytne. Myslel som si, že slobodomurári vystupujú proti cirkvi kvôli jej hriechom, potlačovaniu vedy a slobody, ale problémom bude zrejme samotná osoba Ježiša Krista.

Stratený symbol, ktorý sa nachádza aj v názve knihy je podľa toho, čo sa píše v závere vlastne stratené slovo. Tým má byť samotná Biblia – Božie slovo, ktorá má mať v sebe zakódované nejaké staroveké tajné náuky. Stratené slovo je témou tretieho stupňa u slobodomurárov, ktorá vychádza z legendy o majstrovi Hiramovi. V Biblii sa píše, že ho na stavbu poslal kráľ z Týru, ktorý mal rovnaké meno – Hiram. Majster bol synom matky – vdovy z Neftaliho kmeňa a jeho otec bol Týrčan – kováč. Biblický Hiram však nestaval celý chrám, ale len dva kovové stĺpy, Jákín a Bóáz, ktoré potom stáli v predsieni chrámu. Slobodomurárska legenda, ako som už raz vravel, však nepochádza z Biblie. Hiram je podľa nej staviteľ celého chrámu Veľkého staviteľa vesmíru. Aby splnil svoju úlohu, tak rozdelil pracovníkov do troch tried, z ktorých každá mala svoje vlastné úlohy. Stavba spela ku koncu a niektorí tovariši videli, že už nestihnú získať tajomstvo majstrov. Traja z nich sa teda rozhodli, že ho vymámia od majstra Hirama. Večer ho napadli v chráme, avšak heslo majstrov im Hiram odmietol prezradiť. Zabili ho preto, telo zakopali a hrob označili vetvičkou akácie. Zajatie Morfea vo filme Matrix asi vychádza práve z tejto slobodomurárskej legendy. Napadli a chytili ho traja agenti a žiadajú od neho heslo – prístupový kód do Sionu. Kráľ Šalamún zistil, že Hiram je nezvestný a preto vyslal niekoľko majstrov, aby ho našli. Tí hrob majstra našli po 15 dňoch. Pätnásť je 3 krát 5 a tri päťky sa nachádzajú aj na lóžovom obrazci tretieho stupňa. Tri päťky obsahovali aj telefónne čísla v Matrixe a je to predvoľba Hollywoodu. Šalamún potom pomocou špeciálnych hmatov Hirama vyzdvihne z hrobu a majstra vzkriesi. Legenda o vzkriesení Hirama, ako je vidno sa podobá na príbeh o Ježišovi. Traja tovariši vraj predstavujú nevedomosť, pretvárku a ctižiadosť. Boli potrestaní a volali sa Jubela, Jubelo a Jubelum.

 

11. Osvietení murári

 

V minulej kapitole som vďaka Danovi Brownovi načal tému slobodných murárov. Teraz preberiem zopár filmov, ktoré sa touto spoločnosťou viac alebo menej zaoberajú. Začnem filmom Lovci pokladov (National treasure), kde sú slobodomurári zobrazení podobne ako u Dana Browna v priaznivom svetle. Tento film vychádza z názoru, že slobodomurári sú pokračovateľmi rádu templárov a strážia ich legendárny poklad. Táto verzia síce nie je preukázaná, ale téma zničeného templárstva bola do slobodomurárskeho rádu vnesená. Aj napriek proklamovanej tolerancii a veľkému protestu katolíckych bratov bol vytvorený stupeň Rytier Kadoš, ktorý je v škótskom ríte na tridsiatej priečke. Za pozornosť stojí, že kadoš je pôvodom hebrejské slovo a znamená svätý. Tento stupeň sa zaoberá ideou, že templári boli odsúdení neprávom. Špekuluje sa, že jeho tajným poslaním je pomsta katolíckej cirkvi a boj proti kresťanstvu.

V úvode filmu sa dozvieme, že kľúč k pokladu templárov zanechal predkovi rodiny Gatesových slobodomurár Charles Carroll, posledný žijúci signatár Deklarácie nezávislosti, krátko pred svojou smrťou v roku 1832. Rytieri poklad objavili počas 1. krížovej výpravy v ruinách Šalamúnovho chrámu. Podľa filmu má tento poklad pôvod v starom Egypte. Ako sa dostal egyptský poklad do jeruzalemského chrámu, to ani len netuším. Zrejme ho tam presunul všemohúci boh.

Egyptská pyramída bez vrcholu a nad ňou oko.

Z Európy ho templári previezli do Ameriky a začali si vravieť slobodomurári, na počesť veľkých staviteľov chrámov. Počas vojny o nezávislosť bol poklad opäť ukrytý, aby sa nedostal do rúk Britov. Poklad zaistili sadou mapiek a kľúčov. Kľúče sa časom stratili, až zostal len jeden a ten bol zverený mladému Thomasovi Gatesovi. Kľúč vraví, že tajomstvo sa ukrýva na Charlotte. Čo meno Charlotte znamená, nevedel ani sám Carrolle. Tajomstvo pokladu sa potom snažilo odhaliť šesť generácií Gatesovcov, až prišiel rad na Benjamina Franklina Gatesa. Gates je v angličtine množné číslo od slova brána. Podľa filmu sa templári dostali až do Ameriky. Niečo na tom môže byť. Deklarácia nezávislosti bola vyhlásená 4. júla 1776 a templári prehrali osudovú bitku so sultánom Saladinom 4. júla 1187. Jednu zem teda 4. júla stratili a druhú zase získali.

Ben zistí, že Charlotte je loď, ktorú objaví zmrznutú niekde za polárnym kruhom. Poklad sa tam nenachádza, len ďalší kľúč. Ten ukazuje na zadnú stranu Deklarácie nezávislosti, kde by sa mala nachádzať mapa. Deklaráciu podpísalo 55 mužov a z toho boli vraj deviati slobodomurári. V skutočnosti Deklaráciu podpísalo 56 mužov a o deviatich je známe, že boli slobodomurári. V skutočnosti ich mohlo byť oveľa viac. Na počudovanie, Charles Carroll sa ako slobodomurár neuvádza, čo však neznamená, že ním nebol. Dôvod zaradenia tohto muža do filmu ale asi nebol kvôli tomu, že bol slobodomurár. Bolo to skôr kvôli roku jeho úmrtia. V roku 1832 bol totiž v Amerike založený spolok Skull&Bones, o ktorom budem ešte písať podrobnejšie. Deväť členov bratstva v tomto filme je symbolický odkaz na deviatich templárskych rytierov. Čísla 5 a 6 dávajú dohromady 11.

Benov spoločník Ian Howel, ktorý financoval výpravu sa rozhodne Deklaráciu ukradnúť. Ben nechce, aby bol tento dôležitý historický dokument znehodnotený. Jeho varovania však nikto neberie vážne. Benjamin sa preto rozhodne prijať neľahké rozhodnutie – deklaráciu ukradne ako prvý. Ja to Benovi naozaj verím, že Deklaráciu nezávislosti chcú ukradnúť. Nejde samozrejme o samotný dokument, ale o to, čo predstavuje. Neviem, či to má nejaký tajný zmysel, ale ústavu má na starosti cudzinka – Nemka Abigail Chase. Táto sa po krádeži pridá k hľadačom pokladov. Ja ich volám podľa ich vodcu – Benjamínovci. Pri pohľade na dokument v múzeu Ben hovorí, že zo všetkých tých slov o slobode je najdôležitejšia jedna veta. Keď rad skutkov zneužívajúcich moc, sleduje neustále jeden cieľ, smerujúci k porobeniu všetkého despotizmom, má ľud právo, ba priam povinnosť takúto vládu zvrhnúť. Ďalej vraví, že takéto slová už viac počuť nebudeme. Ak Američania berú Deklaráciu vážne, tak to by už mali brať do rúk zbrane. Pred krádežou na slávnosti prednáša Ben vskutku zaujímavý prípitok. Pripíja si na vlastizradu. Tú vraj páchali všetci tí, ktorí podpísali Deklaráciu. Ak by prehrali vojnu, obesili by ich, sťali, rozštvrtili a čo sa mu najviac páči, vyvrhli by im vnútornosti. Pripíja si teda na tých, ktorí urobili to, čo bolo vtedy zlé, aby vykonali to, o čom vedeli, že je správne. Podľa svedomia. Porušovanie zákona, keď človek čelí tyranii ospravedlňuje aj film Robin Hood z roku 2010. S týmto by som aj súhlasil, akosi to však nesúhlasí so slobodomurármi vyhlásenou zásadou vernosti štátu a jeho zákonom. Istý pohľad na slobodomurársku mentalitu nám môže poskytnúť príspevok z košického slobodomurárskeho časopisu Orpheus z roku 1790.

Brutus

Synak, aj ty? Vraví Július.
Moja mater, Rím! Vraví Brutus,
a hlbšie bodne svätou dýkou slobody!

Táto taktika umožňuje zaútočiť na hocikoho, stačí ho len prehlásiť za diktátora. Presne toto sa v posledných rokoch aj deje. Ak niekto vládne pevnou rukou, ale stojí proti istým záujmom, tak je diktáror. Ak iný ľudí podporuje a stará sa o nich, takisto je diktátor, ktorý ľudí podpláca. Odpoveď majú pripravenú na všetko.

Film ukazuje, že za Deklaráciou nezávislosti stáli vlastne slobodomurári. Bežný Američan si potom automatický pomyslí, že za svoju slobodu, na ktorú je taký hrdý, vďačí práve im, čo je do istej miery aj pravda. Súčasné slobodomurárstvo v Amerike a možno aj všade vo svete je už ale o niečom inom. Odhaľuje to taktiež, že slobodomurári boli zapojení do aktívnej politiky a dokonca do ozbrojeného povstania, aj keď išlo v podstate o dobrú vec. Svoje písané zásady teda nedodržujú.

Deklaráciu sa Benovi podarí ukradnúť a v pravom hornom rohu nájdu znak slobodomurárov. Niektoré symboly som už opisoval a tento je asi najvýznamnejší. Dá sa v podstate považovať za poznávacie znamenie rádu. Je to uholník a kružidlo. Spolu s Knihou svätého zákona, čo nemusí byť nutne Biblia, patria medzi takzvané Tri veľké svetlá slobodného murárstva. Nachádzajú sa v lóži na oltári a adepti na nich skladajú prísahu. Kružidlo znamená mieru v hľadaní a uholník priamosť v jednaní. Signatári Deklarácie z radov bratstva si uholník zjavne vykladajú inak. Ďalší význam je taký istý ako u Šalamúnovej pečate, na ktorú sa tento znak aj veľmi podobá. Kružidlo predstavuje ducha, uholník hmotu a celok spojenie dvoch protikladov. Uholník zviera uhol 90° a kružidlo zvyčajne 60°. Predstavujú tak spojenie čísel 9 a 6, s ktorým sme sa už stretli pri filme Matrix: Reloaded. Platí to ale zrejme aj naopak, a 69 tak môže predstavovať uholník a kružidlo. Uholník a kružidlo môžu predstavovať aj písmená V a A. Keď číslo šesť podelíme deviatkou, dostaneme 0,666.

Znak je pre hľadačov pokladu znamením, že sú na správnej stope a dostanú sa k ďalšiemu kľúču. Na cieľ má ukazovať tieň Domu nezávislosti v určitý čas. Tento čas zistia zo sto dolárovej bankovky. Vežové hodiny na tejto bankovke ukazujú čas 14:22. V stene nájde tehlu so slobodomurárskym znakom a v nej okuliare s červeným a modrým sklíčkom. Okuliarmi znova preskúmajú Deklaráciu a získajú ďalší odkaz. Tým je kostol Najsvätejšej trojice na rohu Wall street a Broadway. O akú Najsvätejšiu trojicu sa tam jedná? O Otca, Syna a Ducha svätého? To asi nie, pretože symbol tohto kostola je taký divný trojuholník, ktorý keď si rozložíme na jednotlivé strany, tak dostaneme tri šestky. Táto Najsvätejšia trojica teda bude číslo šelmy 666. Podobný trojuholník tvorený troma šestkami sa nachádza aj na ikone počítačových PDF dokumentov. Že to nie je len mnou vymyslená konštrukcia svedčí samotná definícia rovnostranného trojuholníka. Každý trojuholník má uhly, ktorých súčet sa rovná 180. Rovnostranný trojuholník má tri rovnaké uhly po 60 stupňov. Výsledná hodnota čísla 60 je 6, pretože 6 + 0 = 6. Rovnostranný trojuholník teda predstavuje číslo 666.

Hľadači sa dostanú do rúk Iana a je zrejmé, že ich nechá žiť len dovtedy, pokým ich bude potrebovať. Poskytnú mu preto falošný kľúč, že poklad je v Bostone. Po jeho odlákaní nájdu skutočný poklad a Ben sa rozhodne, že má byť rozdelený medzi svetové múzeá. Poklad patrí celému ľudstvu. Vyšetrovateľ z FBI, s ktorým Ben vyjednával súhlasí s jeho plánom. Podľa prsteňa to bol slobodomurár.

Od dojatia nad slobodomurárskou a americkou štedrosťou sa mi už tisnú slzy do očí a preto radšej hneď prejdem k ďalšiemu filmu, ktorým je Liga výnimočných (League of extrordinary gentleman). Vyzerá to tak, že tí výnimoční gentlemani, ktorí zachraňujú svet sú slobodomurári, hoci vo filme nie sú pomenovaní priamo. Dôležitý na tejto snímke je dôvod ich spojenia do jedného celku.

Práve sa začína dvadsiate storočie a nadchádza nová doba, kde sa už nebude bojovať starými, klasickými zbraňami. Aké asi budú tie nové zbrane? Žeby umelé zemetrasenia, prílivové vlny, výčiny počasia, epidémie a kyberterorizmus? Na začiatku filmu sa deje to isté, čo v Smrtonosnej pasci 3. Muži v nemeckých uniformách vykradnú centrálnu Bank of England. Nemci sa ale bránia, že to neboli oni. Potom je napadnuté Nemecko a obvinená je Veľká Británia. Európa je na prahu vojny. Hrozí dokonca vojna svetová. Za všetkými útokmi stojí ale tajomný Fantóm, ktorý chce takto poštvať národy proti sebe, aby mohol bojujúcim stranám predávať zbrane. Na prste nosí slobodomurársky prsteň s kružidlom a uholníkom a používa zvláštnu kovovú masku s jedným okom.

Vládcovia Európy sa majú kvôli tejto situácii tajne stretnúť v Benátkach. Existuje riziko, že Fantóm napadne toto stretnutie a preto muž, ktorý si vraví pán M vytvorí Ligu výnimočných, aby lídrov ochránila. Jej členmi sú hrdinovia z viacerých známych literárnych diel. Na dverách v sídle pána M sú takisto kružidlá a uholníky. Na splnenie úlohy majú 4 dni, čo je 96 hodín. Dostanú ju v júli a na splnenie misie majú štyri dni. Je možné, že Benátky majú vybuchnúť 4. júla, čo je deň, kedy bola prijatá Deklarácia nezávislosti.

Benátky Výnimoční zachránia a popritom zistia, že Fantóm je vlastne pán M, ktorý Ligu výnimočných len využíva. Nenápadne získal ich tajomstvá, aby ich použil v nastávajúcej vojne. Za týmto účelom Ligu infiltroval Dorian Gray. Gray je po anglicky šedý, sivý, ale aj bielovlasý. Pán M a zároveň Fantóm je profesor James Moriarty. Veľké M, ktorým sa nazýva nebude odvodené z jeho priezviska, ale zo slova mason, ktorým sa označujú slobodomurári. Film má teda v sebe ukrytú myšlienku, že rád slobodomurárov je niekým infiltrovaný a ovládaný. Je to narážka na ďalší tajný rád - iluminátov a ich ovládnutie slobodomurárskych lóži, o čom sa zmieňoval aj Dan Brown. Preto Fantóm používa jednookú masku. Oko v trojuholníku je totiž znakom tejto spoločnosti.

Svoj plán vyjaví Lige pán M na nahrávke, ktorú im zanechal na ponorke Nautilus. Prečo ale prezrádza svoju stratégiu pred koncom zápasu? Pretože podľa neho už koniec je. Nahrávka obsahuje skrytý signál, ktorý odpáli nálože umiestnené na ponorke. Liga je po splnení svojej úlohy už nepotrebná a je určená na zánik. Byť slobodomurárom, tak sa nad týmto vážne zamyslím. Plán mu však celkom nevyjde a ponorka sa nepotopí. Pán M to ale vôbec netuší a myslí si, že Liga je už po smrti. Liga to samozrejme využije a pána M zničí. Svet je len vďaka nim zachránený.

V poradí treťom filme budú slobodomurári opäť zachraňovať. Tentoraz však nie svet, ale "česť" anglickej kráľovskej rodiny. Robia to však mierne povedané netradičným spôsobom. Bude to film Z pekla, natočený podľa rovnomenného komiksu Alana Moora. Venuje sa udalostiam z londýnskej štvrte Whitechapel, v ktorých účinkoval masový vrah Jack Rozparovač. Názov filmu je odvodený z listu, ktorý vraj poslal polícii sám vrah. Obe diela čerpajú z knihy Jack the Ripper: The Final Solution z roku 1976 od anglického autora Stephena Knighta. V roku 1984 napísal ďalšiu knihu s názvom The Brotherhood. Obidve knižky sa venujú tajnej slobodomurárskej klike, ktorá zasahuje do mnohých oblastí britskej spoločnosti. Stephen Knight zomrel o rok neskôr, keď mal čuduj sa svete 33 rokov. Podľa jeho knihy bol v roku 1979 natočený aj film Murder by Decree. Podobá sa na film Z pekla, avšak nepoužívajú sa tam skutočné mená a vyšetrovateľa hrá Sherlock Holmes. Z tohto filmu stojí za zmienku jedna scéna, v ktorej doktora Watsona vyláka do bočnej uličky jedna prostitútka a potom ho jej muž vydiera, že ak nezaplatí, tak to povie jeho žene. Vraj je to starý trik a ako bude ešte vidno, dokonca veľmi starý.

Vo filme Z pekla sa píše rok 1888 a londýnska prostitútka Mary Kelly sa spolu s jej štyrmi kolegyňami zúfalo snaží zohnať peniaze. Mary je pekná, červenovlasá žena, pôvodom z Írska. Peniaze potrebujú pre ich pasáka, ktorý sa im vyhráža zabitím. Aby toho nebolo dosť, ich priateľku Ann Crook, ktorá sa vydala za bohatého maliara Alberta unesú. Zdá sa, že vyhrážky myslel pasák vážne, pretože sa stanú ešte horšie veci. Jednu z prostitútok – Marthu Tabram nájdu s podrezaným hrdlom. Onedlho podobne skončia aj ďalšie ženy z jej skupiny. Spoločným znakom vrážd je podrezané hrdlo, zohavenie tela v oblasti brucha a vybratie nejakých orgánov.

Z vrážd sú okamžite obvinení Židia. Nahráva tomu aj nápis na stene, nájdený pri jednej zo žien: "Židia nebudú obviňovaní nadarmo." Židia sa ale po anglicky povedia jews a na nápise je slovo juwes. K prípadu je povolaný inšpektor Fred Abberline, ktorý je známy svojimi víziami. Inšpektor si myslí, že nápis je skôr odkaz na troch tovarišov, ktorí zavraždili majstra Chírama Abífa. Volali sa Jubela, Jubelo a Jubelum. Vzhľadom na charakter vrážd sa domnieva, že páchateľ musí mať znalosti z anatómie. Prípad preto konzultuje s osobným lekárom kráľovskej rodiny Sirom Williamom Gullom. Inšpektor sa zblíži s Mary Kelly, ktorá sa ho snaží presvedčiť, že aj keď je prostitútka, inak je slušná žena a bola by určite dobrou matkou. Z jej výpovede vyplynie, že za únosom Ann stojí Ben Kidney, ktorý je šéfom Zvláštneho oddelenia Metropolitnej polície. Podľa prsteňov a odznakov je vidno, že Kidney, inšpektorov nadriadený i doktor Gull sú slobodomurári. Znak slobodomurárov sa ale nachádza aj na chirurgickom kufríku vraha.

Inšpektor sa dostane do archívu Zvláštneho oddelenia a zistí, že Ann Crook je v chudobinci a jej dieťa sa nachádza v sirotinci. Inšpektor ju vyhľadá a zistí, že podstúpila lobotómiu. Je to nová metóda "liečenia" šialenstva, pri ktorej sa zničí predný mozgový lalok. "Vyliečený" pacient už nekoná agresívne, pretože už nie je schopný robiť prakticky nič. Je zrejmé, že Ann chceli umlčať. Ona však bľabotá niečo o tom, že otcom jej dieťaťa je princ. Inšpektor s Mary zistia, že je to naozaj pravda. Maliar Albert je v skutočnosti princ Albert Viktor, vnuk kráľovnej Viktórie. Alica, dcéra Ann je tak vlastne legitímnou následníčkou trónu. Vraždy majú teda odstrániť svedkov toho, že princ mal katolícku svadbu a to ešte k tomu s prostitútkou. Vrahom, ktorý to má zabezpečiť bol doktor Gull. Nakoniec zabije aj Mary Kelly, ktorej odstráni srdce. Slobodomurári Gulla odsúdia, ale až potom, čo dokončil svoju špinavú prácu. Gull sa bráni tým, že pre nich sú už rituály prázdne. K nemu ale vraj hovorí sám Veľký Architekt a len on ho môže súdiť. Z týchto bludov je rýchlo vyliečený – lobotómiou.

Inšpektor Abberline nakoniec zistí nečakanú vec. Mary Kelly, do ktorej sa zamiloval žije. Mŕtvola, ktorú našli bola zohavená na nepoznanie, ale podľa vlasov zistil, že to je nejaká iná žena. Gull si ju v tme zmýlil s Adou, ktorá mala pochádzať z Francúzska. V skutočnosti bola ale z Belgicka. Mary nechala inšpektorovi v hostinci list, v ktorom sa píše, že vybrala malú Alicu zo sirotinca a čaká naňho v rodnej dedine pri mori. On k nej ale prísť nemôže, pretože ho sledujú a tak Fred spácha samovraždu. Mary Kelly a následníčka kráľovskej rodiny ale žije ďalej.

Prípad zo štvrte Whitechapel sa nepodarilo nikdy vyšetriť a identita Jacka Rozparovača je stále neznáma. To, že vrahom bol William Gull a že ho kryli slobodomurári je len jedna z mnohých teórií. Štýl vrážd sa skutočne podobá na tresty zo slobodomurárskej prísahy, no mohlo to byť spôsobené úmyselne, aby podozrenie padlo práve na nich. Možno boli v prípade zainteresovaní a možno že nie. Aj keby áno, podľa mňa to nebolo kvôli tomu, aby sa zatreli stopy o pomere princa Alberta a jeho dieťati. Ak by to bolo tak, ako to bolo prezentované vo filme, potom by boli vraždy vykonané nenápadnejším spôsobom. Brutalita Jacka Rozparovača naopak pritiahla k prípadu všeobecnú pozornosť. Spomínanie kráľovskej rodiny vo filme ale predsa len môže hrať istú úlohu.

Aj keď podľa mňa film nezobrazuje pravý dôvod konania Jacka Rozparovača, napriek tomu môže ozrejmiť príčinu vrážd a okrem toho aj ďalšie udalosti, vrátane 11. septembra 2001. Doktor Gull vravel o rituáloch, podobne ako Dan Brown v Stratenom symbole. Rituály sú možno len také výmysly a nemajú žiadnu moc. To však neznamená, že im nikto neverí a nekoná podľa nich. Podľa môjho názoru v prípade Jacka Rozparovača išlo práve o rituálne vraždy. Výnimočný je už len rok obsahujúci tri osmičky, v ktorom sa vraždy odohrali. Obeťami boli prostitútky. Prečo tomu bolo tak, sa zatiaľ venovať nebudem. Ich počet bol päť. Za zmienku stoja ich krstné mená – Mary Ann, Annie, Elizabeth, Mary Ann a Mary Jane. Telo Mary Ann Kelly bolo nájdené na Mitre Square. Mitra bol perzský boh, ktorého kult v Rímskej ríši súťažil s nastupujúcim kresťanstvom. Mary Jane Kelly bola zavraždená vo vlastnom dome, ktorého číslo bolo 13. Mary Ann Nicholson bola zavraždená 31. augusta. Presne v ten istý deň mala smrteľnú nehodu princezná Diana. Narazila do 13. piliera.

Mr. Bean odrezáva princeznej Diane hlavu, v jednej epizóde z roku 1994. Po jej smrti bola v Anglicku táto scéna vystrihnutá.

V úvode filmu je zobrazený odkaz Jacka Rozparovača: "Raz sa o mne bude hovoriť, že som stvoril 20. storočie." Je to pekná slovná hračka, pretože film natočila spoločnosť 20th century Fox. Alebo to nie je len slovná hračka? Číslo dvadsať, napísané rímskymi číslicami je XX. Keď sa na toto číslo nebudeme pozerať ako na číslo, ale ako na tvar, uvidíme uhlomer a kružidlo a v strede aj hexagram. Nasledujúce 21. storočie bolo, dá sa tak povedať, tiež stvorené jednou katastrofickou udalosťou. Bol to útok na WTC 11. 9. 2001. Mary Jane Kelly bola zabitá 9. 11. 1888. Rímskymi číslicami 9, 11 je IXXI. Na kraji sú dve veže a v strede slobodomurársky uhlomer a kružidlo alebo hexagram. Tento symbol sa nachádza aj v znaku spoločnosti Saint-Sulpice. V ich ponímaní je to spojenie písmen A a M, ktoré odkazujú na ich motto Auspice Maria – pod ochranou Márie. Spoločnosť založil v roku 1641 Jean-Jacques Olier, ktorý študoval u jezuitov. Názov pochádza z parížskej farnosti Saint-Sulpice, kde Olier v roku 1646 zahájil stavbu nového kostola. V roku 1727 bol v kostole vytvorený gnómon a v roku 1741 k nemu pribudol biely obelisk (symbol slnečného boha Ra). Možno preto nebol kostol počas Francúzskej revolúcie zničený. V tej dobe sa stal miestom uctievania slobodomurárskej Najvyššej bytosti, o čom svedčí nápis nad vchodom: "Francúzsky ľud rozpoznal Najvyššiu bytosť a nesmrteľnosť duše." Otázky vyvoláva to, že nápis nebol doteraz odstránený. Je to práve ten kostol, ktorý spomína Dan Brown v Da Vinciho kóde.

Prsteň so znakom spoločnosti Saint-Sulpice.

Dan Brown písal, že slobodomurári uctievajú aj kocku, čo si vraj málokto uvedomuje. Je to dosť nezvyčajné, pretože kamenári pracovali s kvádrami a nie kockami. Bude za tým zrejme nejaký iný zámer. Kocka má šesť stien, ktoré po rozložení vytvoria kríž. Tento fakt ale si nebude ten pravý dôvod. Viac sa mi pozdáva to, že dvojrozmerná projekcia kocky vytvára šesťuholník. Nachádza sa v nej aj masonske písmeno M a podobá sa na slobodomurársku zásteru. Pekne je to vidieť na logu Smart TV od firmy Samsung.

V troskách dvojičiek zahynulo viac ako 2000 ľudí. Bol tento "útok" tiež nejaký druh rituálu? Je to ďalšia z možností a možno aj tá najvýznamnejšia. Podľa toho, do akých podrobností to bolo naplánované a v koľkých filmoch sa na to nachádzajú odkazy, tak išlo doslova o mega rituál. Významu tohto rituálu sa budem venovať niekedy v budúcnosti. Vrátim sa ešte k nápisu na stene. Slovo juwes priviedlo inšpektora k trom tovarišom – Jubelom. Týchto troch tovarišov slobodomurári odsudzujú za vraždu majstra Chírama, od ktorého chceli vymámiť tajomstvá, na ktoré nemajú nárok. Slobodomurári ale uctievajú aj takzvané tri nepohyblivé klenoty, ktorými sú hrubý kameň, kubický kameň a rysovacia doska. Klenoty sa po anglicky povedia jewels, čo sa takisto podobá na jubelos, jubels alebo juwels. Znamená to, že v skrytosti troch zradcov a tým pádom aj vykrádanie tajomstiev vlastne uctievajú?

Kocky zohrali úlohu aj vo viacerých filmoch. Vymenovať môžem Hellraiser, Transformers a Pomstitelia. Existuje dokonca film, ktorý má kocku priamo v názve. Slobodomurárom sa síce priamo nevenuje, ale nachádza sa v ňom téma, ktorá s nimi súvisí a tou sú konšpiračné teórie. V USA mala Kocka premiéru 11. septembra 1998. Opisuje príbeh šiestich ľudí, ktorí sa ocitli v akejsi obrovskej kocke, skladajúcej sa z viacerých miestností, ktorí vôbec netušia, ako sa tam dostali. V skutočnosti tam bolo sedem ľudí, ale jeden človek zomiera hneď na začiatku a do deja už nezasahuje. Quentin je policajt. Je to agresívny chlap, ktorý chce byť šéfom, ale prakticky nič užitočné nerobí. Joan Leaven je mladé dievča a vyzná sa v matematike. Helen Hollowayová pracuje ako lekárka a je konšpiračná teoretička. David Worth postavil vonkajší plášť kocky bez toho, aby vedel, čo vlastne robí. Cez telefón komunikoval s pár ľuďmi, ktorí pracovali na ďalších detailoch, nikto ale nevedel, o čo vlastne ide. Zaujímalo ich len to, že dobre platia. Kazan je autista, ktorého majú všetci za bezcenného blázna, až pokým nezistia, že vie rýchlo riešiť určité matematické výpočty. Rennes je majster únikov. Quentin o ňom vravel, že utiekol zo šiestich väzníc. Rennes ho ale opravil, že to bolo zo siedmych. Alderson zomrel hneď na začiatku a s ostatnými sa nikdy nestretol. V niektorých miestnostiach sa totiž nachádzajú pasce. Mená týchto postáv tvoria názvy šiestich väzníc z rôznych kútov sveta.

Nikto nevie, ako sa do kocky dostal a tak si myslia, že ich týmto niekto za niečo trestá. Prečo by tam inak strkali nevinných ľudí. Joan namieta, že neurobila nič, čím by si toto zaslúžila. Špekulujú, kto za tým stojí. Vraj len vláda môže postaviť niečo také. Alebo za to môžu mimozemšťania? Keď sa Worth prizná, že to on nevedomky postavil plášť, Hollowayová vraví, že oni pracujú v utajení. Všetkých držia oddelene, aby pravá ruka nevedela, čo robí ľavá. Mozok zostáva v utajení. Kto je ale mozok? Je to jedna veľká mašinéria – pentagon, nadnárodné spoločnosti a tiež polícia. Worth má ale iný názor: "Bude to ťažké pochopiť, ale konšpirácia neexistuje – nikto to neriadi. Vymklo sa to z pod kontroly a je to omyl vyvolávajúci dojem majstrovského plánu. Veľký brat vás nesleduje. Ľudí tam dávajú preto, lebo je to postavené a tak sa to používa." Podľa Hollowayovej je toto horšie ako to, čo vymyslela ona. Podľa tohto sú potom konšpirační teoretici úbožiaci, ktorí si nejako potrebujú vysvetliť, prečo sa dejú vo svete zlé veci. Aj takí zrejme existujú, ale určite to neplatí pre všetkých. Odzneje tam aj taký názor, že všetci sme súčasťou systému a teda svet ničíme všetci. Každý zo skupiny má nejaké schopnosti a keď sa spoja prídu na mnohé veci. Miestnosti sú napríklad označené troma trojicami čísel. Joan pochopí, že ich súčty tvoria súradnice danej miestnosti. Na základe toho pochopia, kde sa nachádza východ. Dokonca sa z čísel dajú aj odhaliť miestnosti s pascami. K tomu im veľmi pomôže autista Kazan, pretože dokáže zisťovať počet deliteľov daného čísla.

Vo filme Kocka sa nachádzajú miestnosti s číslami 911 a 666. Prvé je dátumom jej premiéry v Amerike a zároveň aj dátumom útoku na dvojičky.

Vydajú sa teda na cestu k východu, ale problémy im začne robiť Quentin. Skoro všetkých pozabíja a nakoniec aj sám zahynie, keď ho zabije posúvajúca sa kocka. Uniká len blázon Kazan. Vchádza do svetla. V pokračovaní Kocky sa ukáže, kto ju postavil. Je to obrovská korporácia, ktorá sa zaoberá výrobou zbraní. Volá sa Izon. Rozlúštiť tento názov by už mal každý poľahky zvládnuť. Stačí len trochu poprehadzovať písmenká.

Nakoniec sa ešte vrátim k samotnému geometrickému útvaru, okolo ktorého sa točí zápletka filmu. Kocka je jedným z platónskych telies a skladá sa zo šiestich štvorcov. Má tri rozmery – výšku, šírku a hrúbku. Kocka vo filme teda môže v širšom význame predstavovať náš trojrozmerný svet. V kontexte filmu je potom svet väzenie. Kocka sa latinsky povie cubus, podľa čoho bol pomenovaný aj umelecký smer kubizmus. Preslávil ho hlavne maliar Pablo Picasso. Jedným z najposvätnejších miest islamu je Kaaba v Mekke. Svätyňa má podobu čiernej kocky. Podobne znie aj názov mystického smeru judaizmu – kabbalah. Vo filme má veľký význam poznanie čísel. Rovnako aj kabala sa zaoberá číselnou analýzou posvätných textov. V tejto súvislosti je dosť divné, že na kocke sedí aj bafomet, ktorý v tarote predstavuje diabla.

Filmy venujúce sa slobodomurárom som opísal a tak uvediem ešte nejaké ďalšie informácie týkajúce sa tejto spoločnosti. Základňu slobodomurárskeho rádu tvorí symbolické, ináč nazývané aj svätojánske slobodomurárstvo. Základnou organizačnou jednotkou tohto symbolického alebo modrého slobodomurárstva je lóža. Aby lóža vznikla a fungovala je potrebných najmenej sedem bratov murárov. Takáto lóža je vraj samostatným subjektom a žiadna lóža nie je nadriadená ani podriadená inej lóži. Mesto, v ktorom lóža pôsobí sa nazýva orient. Vysvetľuje sa to tak, že orient alebo východ je miesto, odkiaľ prichádza svetlo. V symbolickom slobodomurárstve existujú ako už vieme tri stupne – učeň (entered apprentice), tovariš (fellow craft) a majster (master mason). Z radov majstrov sa volia na jeden rok hodnostári, ktorí lóžu spravujú. Na jej čele stojí ctihodný majster a pomáhajú mu prvý a druhý dozorca. Majú na starosti okrem iného aj výuku tovarišov a učňov. Ďalšími hodnostármi sú rečník, sekretár, znalec, vrátnik, ceremoniár, pokladník, špitálnik a vyslanec. V lóži sa vykonávajú rituálne zasadania, ktorým slobodomurári hovoria "práce". Miestnosť, kde lóža funguje sa zvykne nazývať chrám. Aspoň približne by mala mať obdĺžnikový tvar. Na východe má svoje miesto ctihodný majster. Lóža musí obsahovať Tri Veľké svetlá, Tri malé svetlá a lóžový obrazec, na ktorom sa nachádzajú predmety a symboly súvisiace s daným stupňom. Tvrdenie o tom, že lóže nie sú nikomu podriadené až tak celkom neplatí. Existujú totiž aj vyššie organizácie, ktoré združujú viaceré lóže. Vyskytujú sa dva typy takýchto organizácií a to Veľké lóže a Veľké orienty. Rozdiel medzi nimi je taký, že Veľké lóže združujú lóže pracujúce v jednom ríte a Veľké orienty združujú lóže fungujúce vo viacerých rítoch. Rítus je v podstate istá rada navzájom súvisiacich stupňov alebo určitý súbor rituálov spojený do jedného celku. Uvediem na tomto mieste zopár príkladov. Francúzsky rítus, ako už jeho názov napovedá, vznikol vo Veľkom oriente francúzskom okolo roku 1786. Obsahuje len sedem stupňov. Yorkský rítus má podľa jedných zdrojov desať a podľa iných trinásť stupňov. Najznámejší a svetovo asi aj najrozšírenejší je Škótsky rítus starý a prijatý. Vznikol koncom 18. storočia z 25 stupňového Rítu dokonalosti, ku ktorému sa pridalo ďalších osem stupňov. Celkový počet stupňov tohto rítu je teda 33 (33 = 3 x 11). Škótsky rítus vo svojej konečnej podobe vznikol v roku 1801, na juhu Spojených štátov v Charlestone, ktorý leží na 33. stupni severnej zemepisnej šírky. Veľkú úlohu pri jeho vzniku zohrali slobodomurári židovského pôvodu ako bol napríklad Hymann Izák Long. Z tohto dôvodu sa vynára otázka, prečo bolo ustanovených akurát tridsať tri stupňov? Aby sa tento počet kryl s vekom Ježiša Krista? Možno to bolo aj kvôli tomu, avšak skutočný dôvod bude zrejme iný, vzhľadom na to, že z deviatich členov prvej Najvyššej rady Škótskeho rítu boli štyria židovského vyznania. Pôvod tohto počtu bude mať korene zrejme v kabale. Kabalistický strom života má 10 sefirotov, medzi ktorými existuje 22 ciest. Keď k tomu prirátame najvyšší, nedosiahnuteľný Ein Soph, dostaneme číslo 33. Menej známe sú takzvané egyptské ríty, vychádzajúce z mystérií starého Egypta. V egyptskom slobodomurárstve existuje rítus Misraim s 90 stupňami, rítus Memfis obsahujúci 96 stupňov a spojený rítus Memfis-Misraim, ktorý má 97 stupňov (niekde sa uvádza dokonca 99 stupňov). Tieto ríty boli po zavedení dosť odmietané, čo môže byť ale krycí manéver a tieto ríty môžu hrať v skutočnosti omnoho dôležitejšiu rolu. Ako už vieme, modré stupne pracujú v symbolických lóžach a aj vyššie stupne majú svoje lóže. Škótsky rítus je rozdelený v Európe takto:

1. Lóže dokonalosti – 4. až 14. stupeň
2. Kapituly ruže a kríža – 15. až 18. stupeň
3. Areopagy Kadoš – 19. až 30. stupeň
4. Konzistóriá – 31. až 33. stupeň

Lóže majú svoje farebné označenie, ktoré sa určuje podľa farby najvyššieho stupňa každej skupiny. Symbolické lóže sa označujú ako modré. Štrnásty stupeň má tmavo červenú farbu a osemnásty stupeň jasno červenú farbu a tak sa lóže dokonalosti a kapituly ruže a kríža označujú zhodne ako červené. Areopagy Kadoš sú čierne a konzistóriá, nazývané aj administratívne stupne sú biele. Najvyšším, tridsiatym tretím stupňom je Zvrchovaný veľký generálny inšpektor (Sovereign grand inspector general). Podľa toho, ako som to pochopil ja, vo vyšších stupňoch toľko zdôrazňovaná slobodomurárska demokracia neplatí. Všetko riadi Najvyššia rada, ktorá sa skladá z najmenej deviatich a najviac tridsiatich troch zasvätencov 33. stupňa. Členovia tejto rady nie sú volení, ale menovaní a to doživotne. Podobne je to aj so zasväcovaním do vyšších stupňov. V modrých lóžach o povýšení rozhoduje samotná lóža, ale vo vyšších stupňoch o tom rozhoduje najvyššia rada. A to, že je niekto majster ešte neznamená, že bude niekedy povýšený aj do vyššieho stupňa. Vyššie zasvätenie vraj nie je určené pre všetkých, tak ako nie je pre všetkých ani slobodomurárstvo. S tým by som aj súhlasil, pretože nie každý je vhodný vykonávať hocakú činnosť. Slobodomurári ale súčasne hlásajú aj tézu o rovnosti, čo týmto praktikám odporuje. Napriek tomu, že sa jedná o jedno slobodomurárstvo a jeden rítus, vyzerá to tak, akoby modré slobodomurárstvo a vyššie stupne boli dve odlišné organizácie. Vzhľadom na dosť veľký počet stupňov škótskeho rítu, členovia sú zasväcovaní iba do niektorých stupňov a obsah ostatných sa predáva len ústne. Zasvätenci vyšších stupňov ale zostávajú aj naďalej členmi modrých lóží, čo je slabý bod tohto systému, umožňujúci tieto lóže ovplyvňovať a možno aj riadiť, bez toho, aby si toho modrí bratia boli vedomí. Držiteľ vyššieho stupňa zasvätenia totiž nemôže prezradiť svoje skutočné postavenie bratovi nižšieho stupňa. Títo vlastne ani nevedia, s kým majú v skutočnosti dočinenia. Každý stupeň má svoje identifikačné znamenia, medzi ktoré patria špeciálne podania rúk, gestá, postoje, sväté slová a heslá. Niektoré znamenia sa nachádzajú aj vo filmoch a bežne ich možno vidieť aj na fotografiách celebrít alebo politikov.

Slobodomurárske poznávacie znamenie učňovského stupňa s názvom Boaz. Palec tlačí na kĺb ukazováka.

Existencia vyšších stupňov bola vraj pred modrými murármi dlho utajovaná. Je preto možné, že počet vyšších stupňov v jednotlivých rítoch je aj dnes omnoho väčší, ako je verejne známe. Existujú aj ďalšie spoločnosti, ktoré navonok nemajú so slobodomurárstvom nič spoločné, a v ktorých majú niektorí slobodomurári paralelné členstvá. Tieto spolky môžu teda predstavovať vyššie stupne slobodomurárstva a bratia ani verejnosť si toho vôbec nemusia byť vedomí.

O slobodomurároch píše aj poľský autor skvelých detektívnych románov pre mládež Zbigniew Nienacki. Hrdinom týchto príbehov je historik umenia, ktorý rieši rôzne záhady. Pomáha mu v tom čudesné, ale veľmi výkonné auto, podľa ktorého dostal aj prezývku – Pán Tragáčik. V knihe Strašidelný kaštieľ sa zaoberá slobodomurármi a tvrdí v nej, že slobodomurári sa v Poľsku zapájali aj do politickej činnosti. V tajnej lóži, ktorá bola ukrytá v kaštieli, pripravovali slobodomurári Novembrové povstanie proti ruskej cárskej nadvláde. Päťdesiati povstaleckí generáli boli vraj slobodomurári a zdôraznil by som ešte to, že radikáli, ktorí sa dostali k moci sa nazývali Towarzystwo patriotyczne. Povstanie sa začalo 29. 11. 1830 a trvalo do roku 1831. V tomto roku vypuklo aj Východoslovenské roľnícke povstanie. Mohla by byť medzi týmito dvoma udalosťami nejaká súvislosť? V knihe sa nachádzajú aj ďalšie narážky na slobodomurárov. Príbeh sa odohráva v lodžskom kraji a Lodž sa podobá na miesto slobodomurárskych schôdzok, ktoré sa volá lóža. Strašidelný kaštieľ stojí v obci Janowka a vedľajšia obec sa nazýva Janow. Je známym faktom, že slobodomurári uctievajú svätého Jána. Okresné mesto sa označuje tajomne len začiatočným písmenom P. V švédskom slobodomurárstve sa používa ako rituálny objekt socha egyptského boha mlčania Harpokrata. V skutočnosti to je ale grécky boh a v Egypte žiadny takýto boh mlčania neexistoval. Na tejto soche sa nachádza aj veľké písmeno P, ktoré je v egyptských hieroglyfoch sekera. Táto sekera predstavuje slovo ntr (neter), ktoré znamená boh. V škole prebieha predstavenie hry Balladyna, v ktorom účinkuje vdova a synom vdovy bol i majster Chíram. Divadelnú hru napísal poľský básnik a dramatik Juliusz Slowacki. Vo svojich dielach sa venoval poľskej histórii, ale aj slovanskej pohanskej tradícii a mysticizmu. Zúčastnil sa aj Novembrového povstania, kde pôsobil ako posol povstaleckej vlády. V jeho hrobke sa nachádza šachovnicová podlaha. Ak ho Nienacki spomenul v diele so slobodomurárskou tematikou, je možné, že aj on bol členom bratstva. Potvrdiť to však nemôžem. Ako zaujímavosť uvediem, že jedna z jeho básní – Slovanský pápež sa stala realitou, keď v roku 1978 zvolili za pápeža Poliaka Karola Wojtylu. V knihe Strašidelný kaštieľ sa nachádza aj známe obvinenie tých ľudí, ktorí veria konšpiráciám. Otec jednej z postáv mal známeho, ktorý tvrdil, že za všetko môžu slobodomurári. Vyvolávajú vojny, kujú sprisahania a politické intrigy na celom svete. Pán Tragáčik sa nevinne spýtal, či sa ten človek náhodou nedostal do blázinca. To sa aj potvrdilo. Dotyčný sa liečil na nervy. Ja som našťastie podľa tohto psychicky zdravý, pretože verím, že za niečo môžu aj ilumináti. K týmto obrátim svoju pozornosť v ďalšej kapitole.

 

12. Ilumináti

 

Iluminátska symbolika sa objavuje vo filmoch naozaj často. Ich znakom je oko v trojuholníku. Oči, trojuholníky, trojuholníky s okom vo vnútri sa okrem filmov nachádzajú takisto aj na logách rôznych firiem a korporácií, podobne ako pyramídy bez vrcholu. Toto ale neplatí o samotných iluminátoch. Okrem Anjelov a démonov som objavil zatiaľ len jeden film, kde sa ilumináti otvorene spomínajú a tým je Lara Croft: Tomb raider. Natočil ho režisér Simon West v roku 2001 podľa úspešnej počítačovej hry.

Oko vo filme s iluminátskym námetom nemôže chýbať.

Hlavným hrdinom je fešná archeologička, či skôr vykrádačka hrobov Lara Croft. Podľa opisu tohto hrdinu je jasné, že je to žena. Kráča v šľapajach svojho bohatého otca, ktorý zmizol za neobjasnených okolností 15. 5. 1985. Film sa začína scénou, v ktorej Lara skúša svoje schopnosti proti cvičnému robotovi Simonovi. Robot bol asi nazvaný podľa krstného mena režiséra. Jeho priezvisko je vo filme takisto použité pri postave Alexa Westa. Robota Lara samozrejme porazí a zastaví ho gestom, ktoré vykoná ľavou rukou. Je to podľa všetkého narážka na tajné gestá slobodomurárov a iných tajných spolkov. Robot Simon môže ale predstavovať aj katolícku cirkev, ktorej prvou hlavou bol Šimon Peter Vidíme, že na spone opasku má Lara Croft lebku s hnátmi, ktorá je znakom spolku Skull&Bones. Založil ho v roku 1832 William Huntington Russell a Alphonso Taft, ktorý bol otcom neskoršieho amerického prezidenta. Spolok je známy tiež pod menom Rád 322 a pôsobí na univerzite Yale. Od svojho založenia je doň každoročne prijímaných 15 nových členov z tých najvýznamnejších amerických rodín. Patrí medzi nich aj bývalý prezident George W. Bush. Členovia sa schádzajú v budove, ktorá sa volá "Tomb". Toto slovo znamená hrobka a nachádza sa aj v názve filmu. Odkaz na tento spolok vo filme, ktorý sa venuje iluminátom, sa nenachádza náhodou. Skull&Bones totiž s bavorskými iluminátmi súvisí, k čomu sa ešte vrátim.

Je 15. mája a začína sa výnimočný astronomický úkaz, ktorý sa vyskytuje len raz za 5000 rokov. Je to konjunkcia všetkých deviatich planét, ktorá je zavŕšená zatmením slnka. Kvôli tomuto úkazu sa stretáva rada tajnej spoločnosti iluminátov, ktorá poverila právnika Manfreda Powella nájdením starého artefaktu, ktorý im počas konjunkcie má umožniť získať kontrolu nad časom. Stretnutie sa uskutoční takisto v Benátkach, ako to bolo aj vo filme Liga výnimočných. Lara zatiaľ objaví v tajnej komore zvláštny hodinový strojček v tvare trojuholníka s vševidiacim okom uprostred. Nachádzal sa ukrytý v hodinách, ktoré začali tikať vplyvom konjunkcie. Chce vedieť, k čomu zvláštne hodinky slúžia a tak jej otcov známy odporučí Manfreda Powella. Veľa sa však od neho nedozvie. Powell neskôr pošle do jej domu ozbrojené komando, ktoré hodinky ukradne.

Sklamaná Lara dostane od svojho otca list, v ktorom sa nachádza báseň od Williama Blakea. Vyhľadá preto v knižnici knihu od tohto autora, v ktorom nájde ďalší odkaz od otca. Dozvie sa, že keď číta tento odkaz, on už nežije. Musí dokončiť úlohu, v ktorej on neuspel. Hodinky, ktoré našla sú kľúčom k dvom častiam posvätného symbolu – trojuholníku svetla. Bol ukovaný zo železa, ktoré sa našlo v kráteri po meteorite dopadnutom v čase minulej konjunkcie deviatich planét. Nejaká skupina nazvaná Ľudia svetla potom v kráteri vybudovali Mesto svetla, kde uctievali trojuholník pre jeho schopnosť ovládať čas. Vlastníkovi dával obrovskú moc, ktorá mohla byť využitá pre dobro alebo zlo. Zneužívanie tejto moci spôsobilo nakoniec zničenie mesta. Aby už žiadny človek nemohol zneužívať jeho moc, bol trojuholník rozdelený na dve časti a uložený na opačných koncoch sveta. Lara sa musí ponáhľať, pretože svetu hrozí nebezpečenstvo. Tajné spoločenstvo iluminátov (vo filme sa označujú ako osvietení), opisované ako nečestní a nebezpeční ľudia, vraj chce naplniť staré proroctvo a spojiť obe časti trojuholníka. Tomu musí za každú cenu zabrániť nájdením a zničením obidvoch častí.

Lara získa jednu polovicu trojuholníka avšak Powell má hodinky, ktoré slúžia zároveň ako kľúč k získaniu druhej časti. Aby ju dostali, musia sa spojiť dohromady. Druhá časť sa nachádza v ruinách Mesta svetla, ktoré sa nachádzajú na Sibíri v Rusku. Znovu je tu podobnosť s Ligou výnimočných. Niekde na zamrznutom severe mal svoju základňu aj pán M. Vo filme sa síce spomínalo Mongolsko, ale rieka Amur po ktorej sa mala Liga dostať k základni, Mongolskom nepreteká. Aj tam sa teda najskôr jedná o ruskú Sibír. Dohodnú si stretnutie v Benátkach na Via Dolorosa, v sídle iluminátov. Sídlo sa nachádza v rovnakej budove so svastikami na podlahe, aká bola použitá aj vo filme Zlatý kompas. Tento film má veľa podobností s Larou Croft aj s Ligou výnimočných. Hlavnou postavou je dievča a účinkuje tam aj Daniel Craig. Zlatý kompas je taktiež hodinám podobné zariadenie. Vystupuje tam aj všemocná spoločnosť Magistérium, ktorej znakom je písmeno M. Je to odkaz na spolok slobodomurárov, pretože po anglicky je murár mason. Slovo compass, nachádzajúce sa v názve filmu v angličtine znamená kompas, ale aj kružidlo, čo je jeden z najvýznamnejších slobodomurárskych symbolov.

Na stretnutí sa Powell snaží presvedčiť Laru, že ilumináti neexistujú. Je to vraj len rozprávka pre deti. Lara tomu samozrejme neverí. Chce vedieť, kto sedí na najväčšej stoličke uprostred. Powell to nie je. Stolička totiž patrí hlavnému iluminátovi. Powell sedí hneď vedľa, ako vraví, po pravici božej. Hovorí sa, že po pravici božej zasadol aj Ježiš Kristus. Vyzerá to tak, že práve jeho Powell predstavuje. Via Dolorosa sa v skutočnosti nenachádza v Benátkach, ale v Jeruzaleme. Podľa legendy je to krížová cesta po ktorej kráčal Ježiš po odsúdení na Golgotu. Nachádza sa na nej deväť zastavení a ďalších päť je vo vnútri baziliky Svätého hrobu. V konjunkcii sa má nachádzať deväť planét slnečnej sústavy. Powell sa ale vyslovuje podobne ako Paul, čiže táto postava môže predstavovať aj apoštola Pavla. Powell vraví, že Larin otec bol takisto iluminát a mal byť dokonca jeho učiteľom v ráde. Neskôr iluminátov zradil a Powell ho vlastnými rukami zabil. Ježišom Kristom by tak mohol byť aj Larin otec. Stratil sa nevedno kam a jeho meno bolo Richard Croft. Jeho iniciály sú teda R. C., čo je pravdepodobne odkaz na Christiana Rosenkreuza – zakladateľa spoločnosti rezenkruciánov.

Lara Croft – žena, si potom sadne do kresla, ktoré patrí "bohu". Neverí, že jej otec bol iluminátom, ale súhlasí so spoluprácou. Vydajú sa teda k ruinám Mesta svetla po druhú polovicu artefaktu. Nájdu tam stroj, ktorý predstavuje slnečnú sústavu a Slnko je portálom k miestu, kde sa nachádza jeho druhá časť. Lara portál pomocou kľúča aktivuje a druhú polovicu trojuholníka získa. Hlavný iluminát spojí dohromady obe časti, ktoré majú symbolizovať minulosť a prítomnosť a začne prednášať slávnostnú reč o tom, ako splnili svoj sľub predkom. Myslí si, že sa stane pánom času, ale jeho doterajší služobník Powell ho zabije. Spojiť obe polovice trojuholníka ale nedokáže. Vie to len Lara, ktorú to prinúti urobiť. Trojuholník ich teleportuje k pyramíde, na ktorej vrchole sa nachádza žiariaci trojuholník. Začína sa závod medzi týmito dvoma protivníkmi v behu na vrchol, v ktorom zvíťazí Lara. Ona sa však nenechá nalákať na obrovskú moc, ktorú trojuholník ponúka. Poslúchne radu svojho otca a trojuholník zničí.

Rád bavorských iluminátov som už minule v krátkosti opísal a teraz uvediem podrobnejšie informácie. Ako už vieme, rád založil 1. mája 1776 Adam Weishaupt v bavorskom Ingolstadte. Adam Weishaupt sa narodil 6. februára v roku 1748. Navštevoval jezuitskú školu a už v mladom veku sa stal profesorom cirkevného práva na univerzite v Ingolstadte. Manfred Powell bol vo filme tiež právnik. Jezuiti učili len to, čo sa hodilo im a nepohodlné knihy vyradzovali. Adam bol prívržencom francúzskeho osvietenstva, čo ho viedlo k rozhodnutiu, že založí tajný spolok. Ten sa mal zaoberať tajnými vedomosťami za účelom zdokonaľovania človeka a zlepšenia spoločnosti. Z tohto dôvodu sa na začiatku jeho rád volal Perfectibilis alebo Zdokonaliteľní. Či to myslel vážne alebo to bola už od začiatku len zástierka pre úplne iné ciele, to sa už asi nedozvieme, vzhľadom na dvojznačnosť, ktorú presadzoval. Napriek tomu, že sympatizoval s osvietenstvom, zaoberal sa aj tajnými a okultnými náukami. Inšpiroval sa takisto aj perzským prorokom Zarathuštrom a jeho parthskými následovníkmi, ktorí vykonávali ohňové rituály. Uvažoval, že svoj tajný rád nazve Parthský rád alebo Rád ohňa. Takisto ho chcel pomenovať Republika včiel no napokon sa rozhodol pre názov Ilumináti, čiže Osvietení. Do svojho spolku zaradil časti z naozaj rôznorodých tajných spoločností a náuk, napríklad templárov, asasínov, slobodomurárov, rosenkruciánov, gnosticizmu, manicheizmu i modernej filozofie. Fascinoval ho najmä staroveký Egypt. Bol vraj veľkým nepriateľom jezuitov, no zvláštne je, že mu to nebránilo použiť aj ich myšlienky a metódy, hlavne ich zásadu: "Účel svätí prostriedky." Podľa jezuitov nazýval aj sám seba ako "iluminátsky generál". Podobal sa tak na filmovú Laru Croft, ktorá vykrádala staroveké hrobky. Jeho však nezaujímali poklady, ale vedomosti.

Na základe týchto súvislostí sa zdá, že vytvorenie iluminátov je metaforicky zachytené aj hororovom románe Frankenstein od Mary Shelleyovej. Existujú o tom mnohé dohady, ale nejaký jednoznačný dôkaz, napríklad z jej denníka bohužiaľ neexistuje. Opíšem teda mnohé narážky, ktoré sa v tomto diele nachádzajú a posúdenie nechám na čitateľovi. Dej románu sa odohráva takisto v osemnástom storočí a hlavnou postavou je doktor Frankenstein, ktorého zaujímajú vedomosti. Pôsobí na univerzite v Ingolstadte, kde vytvorí nadľudsky silné monštrum a vdýchne doň život. Asi preto sa román volá Frankenstein alebo moderný Prometheus. Túto mytologickú postavu mimochodom tajné spolky uctievajú dodnes. Prometheus sa okrem stvorenia človeka stal známym tým, že sa vzoprel bohu Diovi a priniesol ľuďom oheň (svetlo). Netvor bol poskladaný z častí tiel mŕtvych ľudí a rovnako aj Weishaupt začlenil do svojho rádu rôzne staroveké náuky. Netvor sa potom postavil proti svojmu stvoriteľovi a nakoniec spôsobil jeho skazu. Ilumináti vraj vznikli preto, aby zničili všetky vlády a náboženstvá.

Rád bol rozdelený do 13 stupňov, ktoré tvorili určité skupiny.

1. Prípravný stupeň
2. Novic
3. Minervál
4. Illuminatus minor
5. Učeň
6. Tovariš
7. Majster
8. Illuminatus major
9. Illuminatus dirigens
10. Presbyter
11. Princ
12. Mág
13. Rex

Vyššie uvedený počet stupňov môže vysvetľovať význam pyramídy na dolárovej bankovke. Zvláštne je, že rok založenia iluminátov a rok prijatia Deklarácie nezávislosti nachádzajúci sa takisto na bankovke sa zhodujú. Je to len náhoda alebo to znamená, že ilumináti existovali už aj pred svojim oficiálnym založením a ovplyvňovali dianie na americkom kontinente? Alebo žeby existovala ešte aj nejaká iná nadriadená organizácia, ktorá stála za obidvoma udalosťami? Weishauptova štruktúra rádu sa na pyramídu skutočne podobala. Podľa jeho vlastných slov mal pod sebou dvoch spolupracovníkov, ktorým predával svoje znalosti a títo dvaja majú každý pod sebou dvoch ďalších a tak ďalej. Týmto spôsobom mohol jednoducho uviesť do pohybu tisíc mužov. Nižšie stupne nevedeli takmer nič. O skutočných cieľoch rádu nemali ani len potuchy a nepoznali ani svojich skutočných nadriadených. Všetky tajomstvá, plány a ciele poznal len Weishaupt. Od svojich podriadených požadoval bezpodmienečnú podriadenosť a ak je to nevyhnutné pre dobro rádu, adept mal byť ochotný spáchať aj samovraždu. Každý člen mal svoje rádové meno, pochádzajúce najmä z čias antiky. Weishaupt používal prezývku Spartakus, po vodcovi protirímskeho povstania otrokov. Spartakovci sa nazývali aj nemeckí komunisti a takzvané spartakiády, čo boli masové športové vystúpenia, sa konali za socializmu aj v Československu. Podľa čoho boli asi tak pomenované, po Spartakovi - otrokovi alebo po Adamovi Weishauptovi? Svojich členov rád pretláčal do významných miest v štátnej správe i školstve, kde mali odchytávať šikovných mladých ľudí. Toto ale nebolo všetko, čo ilumináti infiltrovali. Sám Weishaupt v roku 1777 vstúpil do mníchovskej slobodomurárskej lóže, aby získal ďalšie pozície. Slobodomurárstvo malo totiž iluminátom slúžiť ako krytie. Ako vravel Weishaupt: "Mali by sme sa neustále zastierať menom inej spoločnosti. Slobodomurárske lóže sú veľmi vhodným krytím pre naše vyššie ciele, pretože svet je na nich už zvyknutý a nič zvláštneho od nich neočakáva. Pre naše nižšie stupne sa ako vhodná maska javia učené spoločnosti, pod ktorých zástierkou sa môžeme nerušene schádzať." Vidíme, že aj keby mali slobodomurári pôvodne dobré zámery, neskôr boli infiltrovaní iluminátmi. Ak mali ilumináti len šľachetné ciele, prečo bolo potrebné takéto krytie? Slobodomurár gróf de Virieu, ktorý sa zúčastnil kongresu vo Wilhelmsbade v roku 1782, kde sa uzavrela aliancia medzi iluminátmi a slobodomurármi hovoril o nebezpečnom sprisahaní, ktoré je naplánované tak šikovne, že monarchie ani cirkev nemajú šancu z neho vyviaznúť. Zdá sa, že udalosti, ktoré sa onedlho po tomto kongrese odohrali vo svete, tieto slová potvrdzujú. Všetko ale nešlo úplne podľa plánu a ilumináti mali aj veľa nepriateľov. Z rádu unikalo aj veľa nespokojných členov, čo nakoniec vyústilo k zrušeniu bavorských iluminátov v roku 1785. Niektoré zdroje uvádzajú naproti tomu ako rok zrušenia iluminátov už rok 1784. Obidve verzie sú v podstate správne a tento zmätok spôsobilo to, že rád bol vlastne zrušený viackrát. V januári 1784 vystúpil z rádu Joseph von Utzschneider. Ten vraj iluminátov udal vojvodkyni Anne Márii, ktorá o tom informovala bavorského vládcu Karla Theodora. Ten na to zatiaľ nereagoval, ale ilumináti boli z toho aj tak vyplašení. Iluminát Ferdinand Baader sa preto snažil spolok brániť tak, že vydal vyhlásenie o politickej činnosti rádu, ktoré ale malo vyznievať priaznivo voči vrchnosti. Stal sa však pravý opak a Karol Theodor vyhlásil 22. júna 1784 zákaz všetkých tajných spolkov. Iluminátov zatiaľ ešte priamo nemenoval. To sa stalo až o rok neskôr. Odpadlík Vitus Renner poslal 9. apríla 1785 list biskupovi z Freisingu, v ktorom obviňuje iluminátov z intríg a špionáže. Joseph Utschneider neskôr všetko v tomto liste opisované potvrdil. Vo svojej výpovedi opisoval aj infiltráciu iluminátov do baaderskej slobodomurárskej lóže, ktorá bola pomenovaná po profesorovi Baaderovi. Spolok sa mal deliť na dve triedy. Prvou mali byť klasickí slobodomurári s troma stupňami a druhou samotní ilumináti s omnoho viacej stupňami. Množstvo slobodomurárov z tejto lóže ani netušilo, že vôbec nejakí ilumináti existujú. Pripomína mi to situáciu so slobodomurárskymi viacstupňovými rítmi ako je napríklad škótsky. Patria tieto vyššie stupne alebo aspoň niektoré z nich v skutočnosti k iluminátom? Weishaupt sa označoval ako "iluminátsky generál", čo má rovnaké iniciály I. G. ako najvyšší, tridsiaty tretí stupeň škótskeho rítu s názvom Inspector General. Weishaupt následkom týchto udalostí utiekol do Regensburgu, kde sa v lete roku 1785 stretol s iným iluminátom, ktorým bol kazateľ Johann Jakob Lanz. Toho na stretnutí zabil blesk. V jeho šatách boli objavené tajné dokumenty o iluminátskom sprisahaní, čo vyústilo do veľkého zatýkania vysoko postavených ľudí. V auguste 1785 potom Karol Theodor znovu zrušil tajné spolky a priamo už menoval aj iluminátov. Adam Weishaupt utiekol z Bavorska a dostal azyl u vojvodu Ernsta II., ktorý bol tiež iluminátom. Zomrel 18. novembra 1830 (o 11 dní sa začalo povstanie v Poľsku) vo veku 82 rokov. Weishaupt teda zomrel a rád iluminátov bol oficiálne zrušený. Znamená to ale, že aj skutočne zanikol? Rád ako taký možno skutočne skončil, jeho členovia ale žili naďalej a idey sa nedajú len tak ľahko zničiť. Pochybnosti o tom, že rád iluminátov skončil vychádzali aj zo slobodomurárskych radov. Jeden zo slobodomurárov a bývalý iluminát – Ludwig Grolmann bol dokonca presvedčený, že za Francúzsku revolúciu v roku 1789 sú zodpovední ilumináti. Vyjadril sa, že v roku 1787 prišli do francúzskej lóže "Znovu spojení priatelia" dvaja príslušníci bavorských iluminátov. Mali nimi byť Christoph Bode a Wilhelm van dem Bushe, ktorí založili v lóži politický výbor.

Adam Weishaupt sa narodil vo februári roku 1748. V roku 1848, v ktorom by sa bol dožil sto rokov, prebehla Európou doslova vlna revolúcií namierená proti monarchiám. Neobišla ani naše územie, kde 19. septembra 1848 vypuklo prvé slovenské povstanie a bola založená Slovenská národná rada. Okrem revolúcií sa v tomto roku udialo ešte aj niečo iné. 21. februára Marx a Engels vydali v Londýne svoj Komunistický manifest. O ďalších sto rokov vo februári 1948 prebrali komunisti v Československu moc, čo vošlo do dejín ako Víťazný február. V tom istom roku vznikol aj štát Izrael. Dan Brown písal o tom, ako sa ilumináti dostali aj do Spojených štátov, kde získali obrovský vplyv. V tomto má podľa mňa naozaj pravdu. V čase Weishauptovej smrti študovalo na nemeckých univerzitách aj viacero Američanov. Medzi nimi bol aj William Huntington Russell, ktorý spolu s Alphonsom Taftom v roku 1832 založil spolok Skull&Bones. Spolok používa číslo 322, kde "32" znamená rok jeho založenia a posledná dvojka označuje periódu. Ak Skull&Bones predstavuje druhú periódu, potom by mala existovať aj perióda prvá. Tou by mohla byť práve doba bavorských iluminátov. V sídle Skull&Bones na univerzite v Yale sa nachádza aj jeden nápis v nemčine. Toto môže byť vysvetlením, prečo americkú ústavu v Lovcoch pokladov mala na starosti Nemka. Mnoho členov Skull&Bones sa dostalo do vysokých pozícií v politike a hovorí sa, že majú pod palcom hlavne CIA. Historici názory tvrdiace, že ilumináti pokračovali vo svojej činnosti aj po zrušení rádu a majú veľký vplyv i v súčasnosti, neberú vážne. Je preto prekvapujúce, že listiny týkajúce sa tohto rádu sa z mníchovských archívov "stratili" na konci druhej svetovej vojny v roku 1945.

Ilumináti sa už dostali aj na Slovensko. Majstrom svetla je aj známa slovenská celebrita Pišta Lakatoš. A nikto mu to nechce veriť. Všimnite si, že jeho traja kamaráti tvoria trojuholník a stôl so žiarovkou vytvárajú oko. Pišta má jedno oko zakryté, čo je takisto známy iluminátsky symbol.

Keď som sa už dostal k druhej svetovej vojne, musím znovu spomenúť Adolfa Hitlera a slobodomurárov. Mnohí iste viete, že neonacisti používajú isté číselné kódy, ktoré ukazujú na vodcu nacistickej strany. Prvým z nich je 88, čo predstavuje nacistický pozdrav Heil Hitler. Číslice 8 zastupujú začiatočné písmená HH z tohto pozdravu, pretože H je ôsme písmeno v abecede. Rok založenia Veľkej lóže Anglicka je 1717. Po sčítaní každého páru číslic, dostaneme 88. Ďalším kódom je 18, čo je ako už vieme aj kód pre číslo šelmy 666. V nacistickom kontexte číslice 1 a 8 znovu predstavujú písmená, v tomto prípade AH, čo sú iniciály Adolfa Hitlera. Ak postavíme písmená AH na seba, dostaneme kubický kameň, ktorý sa nachádza v symbolike druhého stupňa modrých lóží. Kubický kameň nie je čistá kocka, ale kocka s ihlanom na vrchu. Čo je však najdôležitejšie, písmená AH tvoria takisto iniciály mena Abif Hiram, čo je slobodomurármi uctievaný staviteľ Šalamúnovho chrámu.

Adolf Hitler vytvára prstami na ruke nejaké znamenie. Vraj ho používajú tajné spoločnosti a predstavuje písmeno M.

Počas 2. svetovej vojny sa udial aj holokaust. K tomuto účelu slúžili koncentračné tábory a jedným z nich bol aj Osvienčim. V minulej kapitole som ho uvádzal ako perličku, kvôli možnému spojeniu s iluminátmi. Zistil som, že podobnosť názvu tohto miesta s pomenovaním tajného rádu nemusí byť vôbec náhodná. Veľkú úlohu v nacistickom režime totiž zohrával chemický koncern I. G. Farben. V Osvienčime mal tento koncern postavenú fabriku, v ktorej využíval väzňov ako otrokov. Zvláštne je, že železničnú trať vedúcu do Osvienčimu spojenci nebombardovali a Nemci tam preto presúvali svoj priemysel. Bude to zrejme preto, že I. G. Farben uzavrel v roku 1941 kartelovú dohodu s "nepriateľskou" korporáciou Standard Oil, ktorú vlastnil americký milionár Rockefeller. Dozvedeli sme sa, že písmená I. G. zohrávajú úlohu u slobodomurárov i u iluminátov. Rád Iluminátov Germaniae (I. G.) bol v Nemecku obnovený v 90. rokoch 19. storočia.

 

13. Ježiš Kristus - slobodomurár

 

Slobodomurármi boli mnohé svetové osobnosti, čo sa v dejepise z nejakého dôvodu neuvádza. V tejto kapitole sa budem zaoberať otázkou, či mohol byť členom tejto spoločnosti aj Ježiš Kristus? Pomôže mi pritom film z roku 1975 s názvom Muž, ktorý chcel byť kráľom. Vystupujú v ňom dvaja podarení slobodomurárski bratia, ktorí aj napriek heslu "sloboda, rovnosť, bratstvo" sa chcú stať vládcami.

Film sa začína scénou, v ktorej známeho spisovateľa Rudyarda Kiplinga v jeden večer navštívi divný muž, vyzerajúci ako žobrák. Kipling, ktorý pracuje v Indii ako korešpondent novín The Northern Star, ho nespoznáva a tak sa mu pripomenie. Volá sa Peachy Carnahan a stretli sa pred troma rokmi vo vlaku. Peachy ešte na stanici ukradol Kiplingovi hodinky, na ktorých bol prívesok s kružidlom a uholníkom. Keďže bol sám slobodomurár, pochopil, že okradol svojho rádového brata. Vo vlaku sa mu ich pokúsi vrátiť a zároveň ho požiada, aby odovzdal odkaz ďalšiemu bratovi, s ktorým majú v pláne vydierať radžu. Plán im ale nevyjde a pred väzením ich zachráni Kipling. Ten sa vlastne tiež podieľal na tomto zločine a zločincom potom pomáhal uniknúť spravodlivosti, aj napriek vysoko etickým slobodomurárskym zásadám. Dvojicu ani nevylúčia z lóže, pretože ako vravel Kipling: "Raz murár, navždy murár." To je pravda. Ako sme už mali možnosť zistiť, slobodomurári sa nesmú zapojiť do sprisahania proti vláde. Aj napriek tejto zásade sa v Starých povinnostiach nachádza i toto: "Keby sa niektorý brat búril proti štátu, nesmie byť vo svojom rozhorčení podporovaný, hoci je ho treba ľutovať ako nešťastného muža a pokiaľ nie je predvedený kvôli inému zločinu, nemusí – i keď verné bratstvo nemôže jeho rozhorčenie schvaľovať a nesmie dať stávajúcej vláde zámienku či dôvod k politickej žiarlivosti – byť vylúčený z lóže a jeho pomer k nej zostáva nezmenený."

Kiplingove hodinky so slobodomurárskym príveskom.

Po čase ho Peachy spolu so svojim priateľom Dannym Dravotom znovu navštívia. Majú nový plán. India je pre nich primalá a tak sa rozhodli stať sa vládcami Kafiristanu. Jeho obyvatelia sa vraj modlia k 32 bohom. Oni sa chcú stať tridsiatim tretím a štvrtým. Je to územie bojujúcich kmeňov a to je príležitosť pre nich. Ako bývalí vojaci jej veličenstva vedia ako viesť mužov do boja. Majú skutočne prepracovanú taktiku. Prídu za miestnym náčelníkom a ponúknu mu svoje služby. Spravia z neho kráľa a potom ho zvrhnú, zmocnia sa jeho trónu a vyrabujú celú zem. Chcú spolu uzavrieť zmluvu a žiadajú brata Kiplinga, aby bol ich svedok. Zaväzujú sa, že urobia celú vec spoločne a stanú sa vládcami Kafiristanu. Pokým to nedosiahnu, nesmú sa dotknúť alkoholu, ani žiadnej ženy. Ak sa niekto z nich dostane do problémov, druhý ho neopustí. Bratovi Kiplingovi sa zrejme slová sloboda a rovnosť práve vymazali z pamäte a tak túto zmluvu ako svedok podpísal. Voči ich výprave nemal absolútne žiadne morálne výhrady a šialencami ich nazval len kvôli tomu, že sa tam pre nebezpečnú cestu nedá dostať. Je to síce len príbeh a tak nemôžme tieto veci brať nejako vážne, ale ako bude vidno, úplne vymyslený tento príbeh nie je.

Po príchode do Kafiristanu sa stretnú s Indom Billym, ktorý tiež slúžil v britskej armáde. Hovorí, že miestni ľudia sú veľmi hlúpi. Odvedie ich k náčelníkovi miestneho kmeňa, ktorému povedia, že nie sú bohovia, ale poslalo ich samo nebo, aby ho zbavili nepriateľov. Spolu porazia susedný kmeň, ale nezničia ho. Obidva kmene spoja dohromady a získajú tak silnejšie vojsko. Peachy potom navrhne, aby Dannyho prehlásili za boha. To im má pomôcť v ich úsilí, pretože boh má väčšiu autoritu ako kráľ. Spravia z neho syna miestneho boha Sikandera. Takto postupne dobíjali dedinu za dedinou a nakoniec už ani nemuseli bojovať. Danny mal takú povesť, že sa protivníci sami vzdávali. Za dvojicou prídu vyslanci Kafu Selima, čo je náboženský vodca Kafiristanu a odovzdajú im odkaz, aby prišli za ním do Svätého mesta. A to iba sami dvaja, bez svojho vojska. Danny nesúhlasí, ale Peachy si je vedomý, že boh takto nemôže konať, lebo by sa pred svojim ľudom zhodil.

Prídu do svätého mesta a Danny má byť podrobený skúške. Chcú doňho vystreliť šíp. Ak je boh, ako o sebe prehlasuje, nič sa mu nestane, ale ak je len človek, potom zomrie. Našťastie veľkňaz zbadá na jeho hrudi slobodomurársky znak a odrazu sa mu všetci začnú klaňať. Veľkňaz im ukáže rovnaký znak vyrytý do kameňa, o ktorom vie len on. Vyryl ho tam sám Sikander a on teraz víta jeho syna. Danny potom dostane na hlavu kráľovskú korunu a ukážu mu obrovský poklad, ktorý kňazi celé generácie strážili. Teraz ho má celý k dispozícii a môže s ním robiť, čo len chce. Peachy chce zobrať z neho koľko sa len dá, naložiť to na somáre a odísť. Budú najbohatší muži na svete. Musia len počkať štyri mesiace, pokým sa neskončí zima. Danny sa teda chopí svojich kráľovských povinností. Jednou z týchto povinností je súdiť poddaných. Za zmienku stojí prípad "podnikavej" dvojice, ktorá používa podobný starý trik ako ten z filmu Murder by Decree. Istá žena láka k nevere iných mužov a keď ich jej manžel nachytá, musia mu tí druhí muži zaplatiť po šesť kráv. Nahonobil si takto už šesťdesiat kráv a ostatné rodiny teraz hladujú. Danny rozhodne naozaj spravodlivo a "podnikavcov" odsúdi. Som si istý, že za ich hriechy sa im dostane náležitá odplata.

Danny potom chce, aby sa mu aj Peachy klaňal, ak chcú, aby ľudia verili, že je boh. Peachy s tým súhlasí. Čas trávi stavaním mosta, aby Sväté mesto spojil so svetom. Prichádza jar a Peachy radí, aby sa pomaly začali pripravovať na cestu. Danny ale chce zostať. Uveril svojej hre a myslí si, že už niekedy v minulom živote bol kráľom. Všetko, čo sa doposiaľ stalo je podľa neho naplnením jeho osudu. Chce zjednotiť a pozdvihnúť krajinu, aby ju i jeho rešpektovala aj samotná kráľovná. Poslednú vec, ktorú musí ešte urobiť je oženiť sa. Peachy si myslí, že sa zbláznil a poháda sa s ním. Sám sa rozhodne odísť. Rozídu sa ale v dobrom a Peachy si vezme svoju polovicu pokladu. Danny ho prosí len o to, aby počkal ešte na jeho svadbu a on súhlasí. Ženu si už vybral, je to krásna Roxana. Kňazi však namietajú, že boh si nemôže vziať obyčajnú ženu. Veria, že by zhorela, lebo boh má v žilách oheň. Chcú, aby rozhodol ich najvyšší, jednooký boh Imbra. Danny na to ale nedbá a prikáže im, aby konali podľa jeho vôle. Príde však Billy a vraví, že sa objavili zlé znamenia – kravy nemajú mlieko, obilie nedozrieva a ľudia majú hlad. Peachy ho upokojuje, že Roxana určite nezhorí, veď obaja vedia, že Danny nie je boh. Billy preto hovorí, že kňazi potom nemajú pravdu ani o Imbrovi. On sa nehnevá, pretože si boh berie smrteľníčku, ale preto, lebo syn človeka sa robí, že je boh.

Jednooký boh Imbra.

Svadba ale dopadne inak, ako si Danny predstavoval. Roxana sa veľmi bojí, že zhorí a uhryzne Dannyho do líca. Veľkňaz uvidí krv a pochopí, že nie je boh, ale len človek. Dannyho potom postavia na most, ktorý postavil Peachy, preseknú laná a Danny spadne do priepasti. Peachy končí svoje rozprávanie a ešte Kiplingovi prezradí, čo spravili s ním. Ukrižovali ho medzi dve borovice. Dokazujú to jeho ruky, ktoré ukáže Kiplingovi. Chudák Peachy im nič neurobil. Len tam visel a kričal, ale neumrel. Na druhý deň ho zvesili a povedali, že je to zázrak, že nezomrel. A pustili ho. Peachy šiel domov, teda do Indie asi tak rok. Podarilo sa mu prejsť cez hory preto, lebo ho viedol Danny. Peachy ho držal za hlavu. Kipling nechápe a tak mu Peachy nechá mumifikovanú hlavu najväčšieho brata Daniela Dravota, ktorý sa stal kráľom Kafiristanu.

Podľa toho, čo vraví Peachy v závere sa dá odvodiť, že v tomto filme sa skrýva príbeh o Ježišovi Kristovi. To som pochopil už v strede filmu, avšak záver ma predsa len prekvapil. Myslel som si totiž, že Ježiša predstavuje Danny, ktorý sa prehlásil za boha. Nakoniec to bol ale Peachy, keďže ukrižovali jeho. Peachy ale nepochádzal z Kafiristanu – bol cudzinec. Znamená to teda, že ani Ježiš Kristus nebol Žid? Ukrižovanie však Peachy prežil, takže film tvrdí to, čo naznačoval aj Dan Brown. Je vôbec niečo takéto možné? Najprv sa pozriem na spôsoby ako niečo také mohlo byť zrealizované a potom na dôvody.

Ak by Ježiša napríklad sťali, potom by nebolo žiadnych pochýb o jeho smrti. Ukrižovanie však samo o sebe smrť nespôsobí. Tá nastane udusením, keď sa ukrižovaný od vyčerpania už nevládze podopierať nohami. Ak by teda boli splnené určité podmienky, tak ukrižovanie by sa skutočne dalo prežiť. Podľa evanjelia to Ježiš naozaj prežil. Je tam predsa napísané, že sa stretol s Máriou Magdalénou aj s učeníkmi. Rozprával sa s nimi a dokonca s nimi aj jedol. Potom s nimi zostal až do svojho nanebovstúpenia. Ak teda niekto tvrdí, že Ježiš neprežil ukrižovanie, tak potom asi nemá pravdu. Oficiálne vysvetlenie je také, že zomrel a potom vstal z mŕtvych. Film však tvrdí, že Ježiš nezomrel a to je už niečo iné. Dan Brown podáva dve možné vysvetlenia, ako mohol prežiť a nemusel ani zomrieť. Prvým z nich je to, že k žiadnemu skutočnému ukrižovaniu ani nedošlo. Dan Brown na to narážal, keď Langdon videl natočený slobodomurársky rituál a ten sa mu zdal ako skutočná vražda. Druhé je to, že k ukrižovaniu síce došlo, ale namiesto Ježiša ho podstúpil niekto iný. Myslím, že takto sa to píše aj v Koráne. Ďalším vysvetlením môže byť to, že ukrižovaný bol skutočne Ježiš, ale ukrižovanie bolo vplyvom nejakej konšpirácie zmanipulované. Rôzne podivnosti sprevádzajúce túto popravu sa nachádzajú aj v samotných evanjeliách.

Dôležitejší je ale dôvod Ježišovho ukrižovania. Všeobecne rozšírený názor je ten, že jeho ukrižovanie, smrť a zmŕtvychvstanie bol boží plán na odpustenie hriechov ľudstva. Uvediem ešte ďalšie možné vysvetlenia.

1. Ježiš bol popravený Rimanmi za nejaký zločin alebo protištátnu činnosť, napríklad povstanie. Tomu by nasvedčoval rímsky spôsob popravy. Rimanov ale mohla do tohto prípadu zatiahnuť veľrada, aby urobili prácu za nich. Dôvodom mohlo byť to, že Ježiš sa vyhlasoval za božieho syna, alebo to, že neustále kritizoval farizejov a saducejov. Apoteóza, čiže zbožštenie Georga Washingtona a dokonca ľudstva je podľa Dana Browna v poriadku. Zbožštený môže byť teda každý, okrem Ježiša.

2. Ježiš naplánoval ukrižovanie sám, aby mu následné, akože zmŕtvychvstanie pomohlo pri šírení jeho náuky. Aj toto zahrnul do svojej knihy Anjeli a Démoni Dan Brown.

3. Dan Brown uvádza, že ukrižovanie bol nejaký druh rituálu. Dostávam sa tak k otázke z úvodu, či bol Ježiš Kristus slobodomurárom. Ak áno, môže to byť ďalším dôvodom jeho ukrižovania. Tým sa budem zaoberať v nasledujúcich riadkoch.

Myšlienka, že Ježiš bol slobodomurár sa nachádza vo filme, opisovanom na začiatku kapitoly, ktorý vznikol na základe diela anglického spisovateľa Rudyarda Kiplinga. Ten bol takisto členom rádu. Bol zasvätený do lóže Hope and Perservance No. 782 v roku 1887 v Pandžábe. Ježiša zobrazuje síce ako slobodomurára, ale tiež ako zločinca – zlodeja, vydierača a dobrodruha - podobne ako Dan Brown. Na rozdiel od neho Kipling síce zobrazuje Peachyho ako zločinca, ale vcelku sympatického. Ktovie, čo ho k takému vylíčeniu Ježiša viedlo. Mal k dispozícii nejaké interné materiály alebo dokonca dôkazy?

Ja mám prístup len k Biblii a musím povedať, že v evanjeliách sa skutočne nachádzajú slobodomurársky znejúce pasáže. Už samotné ukrižovanie a následovné vzkriesenie majú so slobodomurármi súvislosť. Slobodomurárstvo je iniciačná spoločnosť. Znamená to, že vstupujúci alebo postupujúci absolvuje rituálne zasväcovanie. Slobodomurárstvo rozoznáva viaceré druhy takýchto rituálov: znovuzrodenie, vzkriesenie a zmŕtvychvstanie. Znovuzrodenie obsahuje symbolickú smrť a potom znovuzrodenie do nového života, pričom sa adept musí od svojej minulosti očistiť. Tento druh sa používa v 1. stupni a teda pri vstupe do rádu. Vzkriesenie je podobné, avšak nie je potrebné očisťovanie od minulosti, pretože adept už v novom živote je, akurát sa povznáša na vyššiu úroveň. Zmŕtvychvstanie je prebudenie zo smrti, ale len k takému životu, aký človek viedol aj predtým. Vzkriesenie sa používa v treťom stupni, kde sa adept stáva majstrom. Tento rituál vychádza z legendy o smrti a vzkriesení majstra Chírama. Pri Ježišovi by sa teda správne malo spomínať vzkriesenie a nie zmŕtvychvstanie. Poďme ďalej. Ježišov pestún Jozef bol majster. V Biblii sa síce píše, že to bol tesár a nie kamenár, ale ktohovie, či to bolo správne preložené. Ježiš uvádza podobenstvo o dvoch staviteľoch, takisto hovorí o kameni, čo stavitelia zavrhli, a ktorý sa stal potom kameňom uholným a kritizuje prísahu. Učeníka Šimona - Petra označil ako skalu, na ktorej má vybudovať cirkev. So skalou pracujú kamenári. Ježiš tiež vravel: "Hľadajte a nájdete! Klopte a otvoria vám!" Na tieto slová sa odvolávajú aj slobodomurári pri hľadaní majstra Chírama a pri vstupe do lóže, kedy sa musí takisto klopať na bránu. Zradca Judáš sa podľa evanjelia obesil a podľa Skutkov apoštolov spadol dolu, rozpukol sa a vyšli z neho vnútornosti. Pripomína to tresty pre tých, ktorí zradia slobodomurárske tajomstvo. Tesne pred smrťou na kríži Ježiš niečo zvolal. V evanjeliu podľa Matúša je to: "Eli, Eli, lema sabakthani?" V evanjeliu podľa Marka je to trochu odlišné: "Heloi, heloi, lema sabakthani?" V oboch prípadoch sa to preložilo rovnako: "Bože môj, Bože môj, prečo si ma opustil?" Podobá sa to však na veľké znamenie núdze, ktoré používajú slobodomurári, keď sú v nejakom ohrození, aby im každý brat, ktorý je nablízku pomohol. Toto znamenie znie: "Ku mne deti vdovy." Po hebrejsky je to: "Elai, b’ne al’manach." Bolo teda ukrižovanie slobodomurárskym rituálom? Prečo potom tá nenávisť, ktorá sa nachádza i v dielach Dana Browna? Navyše, aby mohol byť Ježiš členom Bratstva, slobodomurárstvo by muselo už vtedy existovať. Vynára sa takisto otázka, či všetky tieto opisované podobnosti majú svoj pôvod v slobodomurárstve, alebo naopak, slobodomurárstvo ich vytiahlo neskôr z evanjelií? O evanjeliách ani nevieme, kým a kedy boli presne napísané. Ich originály sa nezachovali, takže podobnosti so slobodomurárstvom tam mohli byť neskôr úmyselne vložené.

Ja by som preto radšej, predsa len Ježiša za slobodomurára nepovažoval, aspoň nie za slobodomurára v dnešnom ponímaní. Rôzne školy mystérií ale pôsobili už v tej dobe. V Jeruzaleme stál Šalamúnov chrám a pôsobila tam aj náboženská sekta esejcov. Ježiša v evanjeliách oslovovali ako učiteľ (rabbi), píše sa, že kázal v synagógach a podľa toho, ako citoval zo Starého zákona vyplýva, že ho musel dokonale ovládať. Mohol byť teda rabínom, alebo dokonca členom veľrady? Zdá sa, že nebol len taký obyčajný potulný kazateľ. Ak by aj nebol členom veľrady, Písmo hovorí, že tam mal kontakty. Uvádza sa Jozef z Arimatey, ktorý bol jeho tajným učeníkom a takisto Nikodém. Dan Brown písal, že Malakh sa infiltroval do slobodomurárskeho rádu a dosiahol tam dokonca najvyšší 33. stupeň.

Teraz sa pokúsim podľa môjho názoru vysvetliť dôvod Ježišovho ukrižovania i celého jeho pôsobenia. Bolo cieľom jeho misie vykúpenie ľudí z hriechu a ak áno, tak všetkých ľudí z celého sveta alebo len o určitú časť? Ježiš veľakrát predpovedal svoju popravu, avšak nikdy pri tom netvrdil, že je to za ľudské hriechy. Raz spomínal, že to bude ako výkupné za mnohých, ale hriechy ani tam nespomínal. To, že sa jeho krv vylieva za všetkých na odpustenie hriechov píše len Matúš pri poslednej večeri. Ostatní evanjelisti to neuvádzajú. Nemienim to vyvracať, ale existuje aj iné vysvetlenie, ktoré lepšie vysvetľuje spochybňovanie jeho osoby i skryté nenávistné zobrazovanie.

U slobodomurárov hrá veľkú úlohu Šalamúnov chrám. Ich cieľom je výstavba jeho duchovnej podoby, ktorú nazývajú tiež chrám ľudstva. Takisto prisahajú chrániť svoje tajomstvá a za porušenie tejto prísahy im hrozia strašné tresty. Do zmluvy so svojim Pánom pristupujú aj Židia a to tak, že si mrzačia telo. Dá sa predpokladať, že prísahu, ktorá chráni chrámové tajomstvá skladali aj rabíni alebo členovia veľrady. Čo však vraví Ježiš? A zasa ste počuli, že otcom bolo povedané: "Nebudeš krivo prisahať, ale splníš, čo si Pánovi prisahal. No ja vám hovorím: Vôbec neprisahajte." (Mt 5, 33 - 34) Toto je jeho názor o tajomstvách: "Nebojte sa teda. Lebo nič nie je skryté, čo by sa neodhalilo a nič utajené, čo by sa neprezvedelo. (Mt 10, 26) Nik nezažne lampu a neprikryje ju nádobou, ani ju nepostaví pod posteľ, ale postaví ju na svietnik, aby tí, čo vchádzajú, videli svetlo. Lebo nič nie je skryté, čo by sa nevyjavilo, a nič utajené, čo by sa neprezvedelo a nedostalo na verejnosť. (Lk 8, 16 - 17 ) Lampou tela je tvoje oko. Ak bude tvoje oko čisté, bude celé tvoje telo vo svetle. Ale ak sa zakalí, bude aj tvoje telo vo tme." (Lk 11, 34) Nespomínajú sa tu oči, ale iba oko. Nejde tu teda o orgán zraku, ale o vnútorné oko. V Egypte je známe ako oko boha Hora alebo oko boha Ra. Stretli sme sa s ním už pri iluminátoch. Takže Ježiš neuznáva žiadne tajomstvá a káže verejne obyčajným ľuďom. Farizejov a zákonníkov považuje za hadie plemeno, ktoré uzamklo nebeské kráľovstvo pred ľuďmi. Sami vraj nevchádzajú a ostatným bránia vstúpiť. Nazýva ich tiež slepými vodcami slepého ľudu. Tieto sekty ovládali každý aspekt života židovského ľudu prostredníctvom všemožných zákonov.

Slová o lampe a svetle potvrdzuje i Dan Brown. V jeho podobe chrámu vládne tma a svetlo sa ukrýva len v svätyni svätých, ktorá je dokonale oddelená od okolia. Ježiš ale prinášal toto svetlo všetkým. Keď niekto disponuje vedomosťami, ktoré iní nemajú, má tak medzi nimi výnimočné postavenie. Ak by bol ale každý vedomý, tak výnimočné postavenie kňazov by stratilo význam. Ježiš musel byť pre nich nesmiernou hrozbou. Porušil prísahu a za toto musel byť popravený. Potom však, čuduj sa svete vraj vstane z mŕtvych. Jeho hrob je prázdny, učeníci sa prestanú báť, sami začnú verejne kázať a počet ich žiakov prudko rastie. Nečudujem sa, že ho niekto nemá rád. Samotné ukrižovanie bolo zrejme zmanipulované, ale Ježiš mohol predsa len skutočne zomrieť, odísť do nebeského kráľovstva a potom vstať z mŕtvych. Aj keď sa to možno zdá ako holý nezmysel, nie je to však nič nezvyčajné a ani nadprirodzené. Tento jav sa vyskytuje aj v dnešnej dobe a je známy ako klinická smrť. Prístroje ukazujú, že človek je mŕtvy, ale ten sa po čase preberie a rozpráva, že prešiel cez nejaký tunel a stretol sa so svetelnou bytosťou. Tieto prípady sa stali celosvetovo známe vďaka práci doktora Moodyho Život po živote. Ježiš sa mohol dostať do tohto stavu prirodzene, následkom utrpenia alebo po požití nejakej látky. V staroveku takisto existovali takzvané mystéria, ako som už písal. V Grécku to boli eleuzínske mystériá a kult orfikov, v Egypte zas kult bohyne Eset a boha Usira. Všetky sa v podstate zaoberali tým istým, s čím sa spája aj Ježiš Kristus, teda s cestami do podsvetia. Tieto spoločnosti možno ovládali praktiky alebo mali prostriedky, ako takéto cesty úmyselne vykonať. Ukrižovanie tak môže spájať obidva dôvody dohromady. Jedna strana ho naplánovala ako pomstu a druhá strana to využila pre svoj rituál. Bohom vyvolení farizeji, ktorí tvrdia, že aj sám Boh sa s nimi radí, boli takto naozaj pekne odrbaní.

Môže sa aspoň niektoré z týchto tvrdení nejako dokázať? Spôsob, ako by niečo z toho mohlo byť dokázané sa nachádza vo filme Tiene mŕtvych (The body) z roku 2001. V Jeruzaleme sa nájde hrobka bohatého človeka, v ktorej sa nachádza telo ukrižovaného muža. Dokazujú to stopy klincov v ranách. Nenachádzajú sa tam žiadne kresťanské znaky a tak to vyzerá tak, že telo pochádza ešte z predkresťanskej éry. Podľa tvrdenia vo filme, by znakmi raných kresťanov mali byť tri sústredné kruhy, antický kríž alebo ryba. Nález skúma archeologička Sharon Golban a k prípadu je pozvaný aj kňaz Matt Gutierres. Obidve priezviská začínajú na písmeno G, pričom v knižnej predlohe od Richarda Sapira sa kňaz volá Folan. Dvojica sa pustí do výskumu a všetko nasvedčuje tomu, že sa jedná o telo Ježiša Krista. Toto telo sa nachádzalo v ďalšej - zamurovanej komore. Po odkrytí hrobky teda nebolo viditeľné. To má vysvetľovať slová z evanjelia: "Nahliadli do hrobky a ona bola prázdna." Matt sa svojej kolegyne pri výskume pýta: "Ak som to správne pochopil, len z kostí sa dá určiť, čo človek robil alebo k akej etnickej skupine patril." Počkať, tu čosi nesedí. Ak sú všetci ľudia rovnakí a líšia sa len farbou kože, ako sa môže na základe kostí určiť etnická príslušnosť?

Medzi dvojicou prebieha zaujímavý dialóg: "Matt, nechápem, prečo by to mala byť pre cirkev taká katastrofa, ak by sa skutočne jednalo o pozostatky Ježiša? Nestačí, že to bol výnimočný muž, ktorý dal základ pre výnimočný spôsob života, ktorý sa vyznačuje dobrom, súcitom a pochopením?" Matt odpovedá: "To je pravda, hlavnou myšlienkou jeho posolstva je láska, ale je to aj spasenie a zmŕtvychvstanie. On je boh, je boh nielen pre mňa, ale aj pre milióny ľudí." Ja sa zasa pýtam, prečo je pre niekoho taká katastrofa, ak sa Ježiš považuje za boha? Slobodomurári sú za náboženskú slobodu a vraj z tolerancie zaviedli neurčitý pojem Veľký Architekt, aby nedráždili bratov iného vierovyznania. Každý si pod týmto pojmom vraj môže predstavovať objekt svojej vlastnej viery. Ako však vidno, je to obyčajné pokrytectvo. Tolerujú každého, len nie Ježiša. Vysvetlenie tohto počínania sa môže nachádzať v ďalšej vete z tohto dialógu: "Pokiaľ spochybníte zmŕtvychvstanie, zabijete tým Ježiša. A s ním aj sen miliónov ľudí, pre ktorých je jedinou istotou, ktorú majú." Nejde tu o žiadnu pravdu alebo naprávanie nejakých chýb, ale o rozklad spoločnosti. Že vraj: "A pravda vás vyslobodí!" Tak nám potom povedzte pravdu o jedenástom septembri, o slobodomurárstve alebo o tom neviditeľnom bohu, o ktorom bola zmienka na konci filmu. A nebojte sa, pravda vás oslobodí. Vyberte si najprv brvno z vlastného oka a potom poukazujte na smietku v oku svojho brata. Potom môžeme riešiť hoci aj Ježiša Krista a jeho zmŕtvychvstanie.

Ohľadom božstva Ježiša poviem to, že Ježiš v Novom zákone zo seba boha nerobil. Že je syn nebeského Otca sa píše hlavne v evanjeliu podľa Jána. V ostatných evanjeliách sa najčastejšie označuje ako Syn človeka. Za Syna božieho ho považujú učeníci. Je síce pravda, že sa tomu nebráni, ale Syn boží, Syn človeka ani Syn nebeského Otca neznamená Boh. Kvôli tomu naňho útočili už farizeji a pritom v ich vlastnom písme sa uvádza, že aj sám človek je vraj boh. (Ž 82) A to isté platí aj dnes o slobodomurároch. Chcú spraviť boha z človeka, ale vadí im, že za Boha je považovaný Ježiš. Kto potom z Ježiša urobil boha a z akého dôvodu? Neboli to tí istí "ilumináti", ktorí vytvorili cirkev a tí istí "ilumináti" ho teraz spochybňujú? Dôvod tohto konania nájdeme vo filme Muž, ktorý chcel byť kráľom. Danny sa prehlásil za boha, aby mu to umožnilo rýchlejšie a jednoduchšie dobyť Kafiristan. Z tohto istého dôvodu bol prehlásený za boha aj Ježiš, to znamená, aby mohla byť ľahšie rozvrátená Rímska ríša a následne dobyté pohanské územia. Cieľ sa dosiahol a tak sa teraz snažia Ježiša odstrániť, aby jediným bohom mohol byť už len Pán. Vytvorili cirkev, teraz ju ničia a ešte budú vyzerať ako osloboditelia od cirkevnej tyranie.

Vo filme sa v oblasti Jeruzalema sa stretávajú rôzne záujmy. Vatikán samozrejme nemá záujem na tom, aby sa preukázalo, že telo patrí Ježišovi. Nenápadne je to naznačené aj Mattovi. Izrael zas vydiera Vatikán, že ak chce to telo, musí uznať nerozdelený Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Moslimovia tomu chcú samozrejme zabrániť. Kresťan Matt sa nakoniec spolčí s moslimským teroristom a kostru zničia. Hrobka je vyhodená do vzduchu. Vo vnútri hrobky sa po výbuchu uvoľní jeden kameň, na ktorom sa nachádza znak z kresťanského obdobia a aj meno zosnulého. Je to nejaký David, z čoho vyplýva, že to nakoniec Ježišovo telo nebolo. Filmové postavy to ale nevedia. To, že znakom raných kresťanov bol antický kríž a ryba je pravda. Ryba je po grécky ichtys, čo sú prvé písmená výrazu Iesous Christos Theou Yios Soter. V preklade je to Ježiš Kristus, Syn boží, spasiteľ. Takisto viem, že okrem toho boli znakmi prvých kresťanov kríž (nie krucifix), holubica, vinič, baránok, monogram chi-rho, pelikán a kotva (tieto dva znaky používajú aj slobodomurári) alebo dvojitý slnečný kríž, v slovanských krajoch známy ako kolovrat. Nachádzajú sa v ňom totiž grécke písmená I X Ɵ Y Σ, čo je ryba.

Kolovrat

O tom, žeby kresťanským znakom boli tri sústredné kruhy, ako sa to tvrdí vo filme, som však ešte nepočul. Nie som ale odborník na rané kresťanstvo, takže nevylúčiť to nemôžem. Znak, ktorý sa objavil na kameni v hrobke, ale tri kruhy nie sú. Sú to len kruhy dva. Tento znak je egyptským hieroglyfom boha slnka Ra. O tom, žeby ho používali kresťania, tiež nič neviem, ale určite viem, že ho používali bavorskí ilumináti.

Znamená to, že sa niekde vo svete objaví nepravé telo Ježiša Krista a my divadelné postavičky budeme veriť, že je pravé? Jeden takýto hrob, o ktorom sa traduje, že patrí Ježišovi naozaj existuje. Nachádza sa v indickom Kašmíre. Možno na základe toho napísal Kipling svoje dielo. Zatiaľ však nebol otvorený. Neviem si ale predstaviť, ako by mohli dokázať, že sa jedná práve o telo Ježiša Krista. Nejaké spôsoby sa ale určite nájdu, keď sa bude chcieť. Dajme tomu, že by sa niekde skutočne našlo Ježišovo telo. Budem predpokladať, že to bude naozaj jeho telo. Čo to bude znamenať? Môžu nastať dva prípady. V ranách budú stále klince a to bude znakom toho, že Ježiš nevystúpil na nebesia a ani nebol vzkriesený. Ten druhý prípad bude, že sa síce nájdu stopy po ukrižovaní, ale rany budú zahojené, tak ako to bolo u Peachyho. To bude dokazovať len to, že Ježiš nevystúpil na nebesia. Ostatné veci sa z tohto prípadu nedajú dokázať, ako som to už vysvetľoval. Čo by mohol takýto objav Ježišovho tela v spoločnosti spôsobiť? Jeden kňaz vo filme sa zblázni a spácha samovraždu. Predtým však hovorí, že to telo je ten falošný prorok, ktorý sa má objaviť a ak ho prijmete, prijmete antikrista.

Ježiš tiež varoval pred falošnými prorokmi: "Chráňte sa falošných prorokov: prichádzajú k vám v ovčom rúchu, ale vnútri sú draví vlci. Poznáte ich po ovocí." (Mt 7, 15 - 16) Kto sú títo draví vlci? Ponúkam jedno z možných vysvetlení. Slobodomurári používajú pri svojej "práci" zásteru. Tento zvyk vraj pochádza od operatívnych kamenárov, ktorí sa takto chránili pri robote, pretože robili "špinavú prácu". Aj to je asi pravda, ale zástera má aj iný význam. Ako už hovorí jej názov, vychádza zo slova zastierať. Čo zástera zastiera môžeme nájsť v Biblii. V druhej kapitole knihy Genezis, potom ako spáchali Adam s Evou prvý hriech je napísané toto: "I otvorili sa obom oči a spoznali, že sú nahí. Zošili figové listy a urobili si zásterky." Zástery teda zastierajú nahotu tela. Nejaký kožený odev potom spravil dvojici aj Boh a prehlásil, že človek je už ako jeden z nich, pretože pozná dobro a zlo. Jedná sa tu tiež o opis nejakého rituálu? Slobodomurárska zástera sa vyrába z jahňacej kože. Ich maloletí synovia sa nazývajú vĺčatá. Ak sú synovia vĺčatá, ich otcovia sú potom logicky vlci. Vlci v ovčej koži.

Film Muž, ktorý sa chcel stať kráľom naznačuje ešte ďalšiu vec. Miestny boh Sikander predstavuje vojvodcu Alexandra Veľkého, ktorý dobýjal blízky východ. Podľa filmu teda aj on bol slobodomurár. K tomu sa radšej nevyjadrujem, pretože k tomuto nemám žiadne podklady. Alexander má ale mnoho spoločných prvkov s Ježišom Kristom. Skôr to bude ale asi naopak – Ježiš, aspoň ten z evanjelia má mnoho spoločných čŕt s Alexandrom Veľkým, keďže ten pôsobil skôr. Alexander mal skvelú výchovu, jeho učiteľom bol sám Aristoteles. Po porážke perzského kráľa Dareia III. v bitke pri Isse, vyrazil so svojou armádou do Egypta. Miestny satrapa Mazakes mu ho vydal bez boja. Veľkňaz boha Ptaha ho potom korunoval za kráľa Egypta. Po založení mesta Alexandria odišiel do oázy Siwa, kde sa nachádzal Amonov chrám a slávna veštiareň. Miestni kňazi ho potom dokonca uznali za syna boha Amona. Ježiš bol takisto po svojom narodení v Egypte, kde sa skrýval pred Herodesom. Nazývali ho Boží syn. Alexander zomrel veľmi mladý, mal tridsaťtri rokov a v takom istom veku vraj ukrižovali i Ježiša, hoci v evanjeliách o tom nie je ani zmienka. Alexander dobyl celú Perzskú ríšu a Ježišova cirkev tiež ovládla celý západný svet.

K cirkvi teraz obrátim svoju pozornosť. Pri rozoberaní Anjelov a démonov som naznačil, že takzvaní ilumináti nielenže cirkev infiltrovali, ale mohli ju dokonca sami založiť. Teraz sa k tomu vrátim. Mohol byť pôvodcom tohto plánu samotný Ježiš? Jedna z možností, ktorá vyplývala z Matrixu bola tá, že Neo bol tiež program a pracoval vlastne pre systém. Hlavný hrdina vo filme Diablov advokát, ktorého predstavuje takisto Keanu Reeves, zistí v podstate rovnakú vec. Jeho otec je diabol. Pozrime sa preto na tohto diablovho syna bližšie. Vyrastal v malom mestečku bez otca. Vychovávala ho len veľmi pobožná matka. Vraj to musel mať v takom malom meste ťažké. Jeho otec – satan ho vzal na strechu svojho mrakodrapu. Bol ženatý a jeho manželka sa volala Mary Ann. Postava Kevina Lomaxa predstavuje teda Ježiša Krista. Kevin sa dostane do veľkej právnickej firmy, zistí, že jej šéf je samotný diabol a on je jeho vlastný syn. Diabol od neho chce, aby splodil syna so svojou sestrou, takisto diablovou dcérou. Satan potom chce ich potomkovi zveriť vládu nad týmto svetom, pretože sám má príliš veľa práce. Diablova dcéra a Kevinova sestra je žena v červenom, s ryšavými kučeravými vlasmi. Kevin sa ale do tohto plánu nehodlá zapojiť a radšej sa sám zastrelí. Žiadne dieťa nie je splodené. Film teda takisto hovorí o príchode antikrista na tento svet, ktorý bude prehlásený za syna Ježiša Krista. S týmto by som aj súhlasil, ale nie s tým, že Ježiš pracoval pre iluminátov. Ježiš Kristus totiž po ukrižovaní už verejne nepôsobil. Buď skutočne vystúpil na nebesia alebo len niekam odišiel. Cirkev teda už Ježiš Kristus nebudoval. Kto potom? Cirkev začal rozširovať hlavne apoštol Pavol. Kto však bol tento muž? Aj keď bol apoštol, nebol to Ježišov učeník. Práve naopak, bol to významný farizej a Ježiša možno ani v živote nevidel. Prvých kresťanov dokonca prenasledoval a zabíjal. Na jednej takejto výprave ho čosi osvietilo, zmenil si meno na Pavol a stal sa kresťanom. Po svojom "obrátení" ho začal šíriť s rovnakým zápalom, ako ho predtým potláčal. Podnikol viaceré misijné cesty po Stredomorí a učenie šíril aj medzi pohanov. Pozrime sa ale, čo hovoril svojim učeníkom Ježiš: "K pohanom nezabočujte a do samarijských miest nevchádzajte. Choďte radšej k ovciam strateným z domu Izraela!" (Mt 10, 5 - 6) Vyzerá to teda tak, že Ježišova misia bola určená len pre Izrael. Po ukrižovaní ale dáva apoštolom misijný rozkaz, aby učili všetky národy sveta. Zmenilo sa niečo po ukrižovaní? Podľa mňa nie a toto je len neskorší doplnok. Apoštoli totiž síce išli do sveta, ale učenie rozširovali len v židovských komunitách. Bol teda Ježiš elitár, ktorý chcel, aby bol spasený len Izrael? To určite nie a svoje počínanie vysvetľuje v inom svojom výroku: "Lekára nepotrebujú zdraví, ale chorí. Neprišiel som volať spravodlivých, ale hriešnikov. (Mt 9, 12 - 13) K pohanom teda nechodil preto, lebo je zbytočné dávať niekomu niečo, čo už má a učiť ho niečo, čo už dávno vie. Zameral sa na Izrael, ktorý ovládala sekta farizejov a saducejov. Pavol začal aj napriek Ježišovým slovám šíriť učenie i medzi pohanov a to ani nie Ježišovo učenie, ale svoje vlastné - farizejské. Z Ježiša spravil spasiteľa celého sveta a z jeho ukrižovania obetu za hriechy. Obeta za hriechy je ale pôvodné židovské učenie, ktoré sa praktikovalo ako obetovanie zvierat v jeruzalemskom chráme. Vychádza z príbehu o Abrahámovi a jeho synovi Izákovi. Abrahám dostal od boha príkaz, aby mu obetoval svojho jediného syna. Abrahám bez reptania poslúchol, avšak boh v poslednej chvíli Izáka zachránil. Abrahám potom namiesto neho obetoval zatúlaného baránka. Je zjavné, že tento príbeh o Izákovi sa podobá na príbeh o Ježišovi Kristovi, čo je farizejská finta. V Starom zákone sa píše, že obetovanie Izáka bola nejaká skúška, ktorou sa boh chcel presvedčiť o Abrahámovej poslušnosti. Skúšky, ktoré majú preveriť kandidáta používajú pri zasväcovacích rituáloch aj slobodomurári. Vo filme Total Recall bol infiltrátor Quaid vytvorený z podobného dôvodu, aby sa Coohagen dostal k mutantom, ktorý mali jasnovidné schopnosti. To bola aj úloha apoštola Pavla.

Vrátim sa ešte k záveru filmu, ktorý ma predsa len prekvapil. Ak Ježiš Kristus bol Peachy, kto bol potom jeho spoločník Danny? Pred Ježišom Kristom mal pôsobiť ešte jeden prorok, ktorý mu mal pripraviť cestu. Tým prorokom bol jeho príbuzný Ján Krstiteľ. Ján mal veľa nasledovníkov, kázal a krstil pri Jordáne. Pokrstil aj samotného Ježiša. Potom začal kázať proti Herodesovi a kritizoval ho za to, že si vzal Herodiadu - manželku svojho brata Filipa. Herodes ho dal preto uväzniť. Na žiadosť Salome, dcéry Herodias ho dal neskôr Herodes sťať. Peachy zanechal Kiplingovi Dannyho hlavu, čiže Danny predstavuje Jána Krstiteľa. Hlava bola korunovaná, čo je asi znamením toho, za čo ho slobodomurári pokladajú. Poukazujú na to mnohé znaky. Pokiaľ je v lóži Biblia, tak je otvorená na začiatku evanjelia podľa Jána. Ctia si sviatok svätého Jána a v tento deň 24. 6. 1717 vznikla aj Veľká lóža Anglicka. S menom Ján sme sa už viackrát stretli a to bude dôvod jeho častého objavovania sa vo filmoch a hlavne v spojitosti s mesiášskymi postavami. Zaujímal by ma dôvod tohto uctievania. Židia napríklad neuznávajú Ježiša, pretože nespĺňal kritéria pre ich mesiáša. Spĺňal ale tieto kritéria Ján Krstiteľ? Nemyslím si to. Ján však nekritizoval farizejov ako Ježiš, ale tetrarchu Herodesa. Takže ak by niekto chcel byť mesiášom, tak čo je hlavné, nesmie nekritizovať kňazov. Môže tu ísť ale len o obyčajné trucovanie s cieľom spochybniť Ježiša. Ak by neexistoval Ján Krstiteľ, tak by si našli niekoho iného a je to úplne jedno koho, len nech to nie je Ježiš. Bola potom podobnosť Nea s Ježišom v Matrixe len taká zástierka, aby film dobre prijalo kresťanské publikum spolu so sugesciami, že ľudstvo je rakovina a podobne? Podľa jednej teórie, ktorá sa nachádza aj vo filme Lovci pokladov, majú slobodomurári spojitosť s templárskymi rytiermi. Tí boli obvinení, že vykonávali divné rituály, pľuli na kríž a šliapali po ňom a vraj sa klaňali nejakej hlave s názvom BAPHOMET. Žeby táto hlava bola hlava Jána Krstiteľa? Potom aspoň z cirkevného hľadiska boli templári skutočne kacíri.

V minulej kapitole som porovnával vedu s cirkvou a teraz porovnám s cirkvou slobodomurárov. Cirkev vraj straší ľudí peklom. Masoni zas strašia svojich členov strašnými prísahami. Cirkev vraj zotročuje človeka. Masoni, ktorí si vravia slobodní sú neustále pod dozorom lóže a musia vykonávať rituály podľa presných pravidiel. Cirkevní hodnostári sa nechávajú oslovovať honosnými titulmi ako velebný pán alebo preblahoslavený pán biskup. Tu sú názvy niektorých stupňov škótskeho rítu: Dokonalý majster, Vznešený vyvolený rytier, Veľký vyvolený, dokonalý a vznešený murár. Cirkev je verejná inštitúcia a jej predstavení sú známi a ľahko rozpoznateľní. Masoni sú tajná organizácia, ktorej existencia nie je všeobecne známa. Vyššie stupne sa v nižších lóžach rozpoznať nedávajú. Cirkev nenúti svojich členov tajiť príslušnosť k vierovyznaniu. Masoni sa síce môžu prezradiť, koľkí to však aj urobia? O iných bratoch to však prezradiť nesmú, len ak dostanú ich povolenie. U politikov alebo historických osobností nie je problém zistiť ich vierovyznanie. Počuli ste ale v školskom dejepise niečo o slobodomurároch? Cirkev má vo Vatikáne tajný archív. O masonských tajomstvách je zbytočné hovoriť. Dôvod tohto utajovania v dnešnej demokracii, kde ich nik neprenasleduje je nepochopiteľný. Cirkev šírila svoju vieru aj mečom. Ako sa dnes šíri tá takzvaná demokracia a sloboda? Cirkev upaľovala ľudí. Robila to ale verejne a pod vlastným menom. Koľko ľudí tajne odpravili zo sveta slobodomurári? Ak sa cirkev zamieša do politiky je zle nedobre. Slobodomurári vraj v lóžach nesmú o politike ani rozprávať. Veľký majster Rakúskej veľkolóže Michael Kraus sa však vyjadril, že tvrdenie o tom, že politické diskusie sú v lóžach zakázané, nie je úplne správne. Platí to vraj len o stranícko-politických záležitostiach a každodennej politike. Spoločensko-politické záležitosti a všetko, čo sa týka kvality života ľudí, sú naopak ako námety pre rozhovory vítané. Podozrenia zo skrytej politiky sa teda ukazujú ako správne. Toto bude asi ten pravý dôvod, prečo tak úzkostlivo taja zoznamy svojich členov. Vyšlo by najavo, že mnohí politici, ktorí navonok pôsobia ako protivníci sa stretávajú v jednej lóži, kde vyznávajú jedinú slobodomurársku ideológiu. Potom by vyšlo najavo, že politika je len také divadielko pre masy. Kto je potom lepší a kto horší? Nie sú slobodomurári a cirkev tiež len dve vetvy tej istej organizácie – matrix a Sion, ktoré sa zameriavajú každá na iný typ ľudí? Podľa môjho názoru sú, ale nech si spraví každý vlastný názor. Určiť to však nebol hlavný cieľ tohto článku. Ani dokázať, že Ježiš bol slobodomurár a či prežil ukrižovanie alebo nie. Mojim hlavným zámerom bolo ukázať z akých kruhov vychádza jeho spochybňovanie a aký to má účel.Author: Hulk # BupuBady96
Svet2013-12-163
-
 60%  ( 5 people voted )
+
Uznanie autorovi. S tymi Hackers naozaj skvely postreh, tam je to jednoznacne ze uz vtedy vedeli ze to odpalia a preto tam nedali Crash and Acid tak ako to malo byt spravne... Inac co sa tyka tych narazok na 11.9. vo filmoch je jasne ze to tam illuminati davaju zamerne, ale nemusi to byt len kvoli 11.Septembru 2001. Pretoze 11.September je pre Illuminatov Novy Rok, podla egyptsko-kopskeho kalendara. A 11.Septembra 10604 B.C. (Majsky kalendar -19.0.0.0.0) boli postavene aj Egyptske pyramidy, co je vlastne aj datum zaciatku dalsieho velkeho cyklu. Preto je vsade naschval 9/11.
IB # QegaMahu72
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2013-12-19 23:15:28 3ea84143
Palec hore autorovi - kiež by takýchto usilovných autorov by bolo viac a nech to vidí čo najviac ľudí.

Respect # MoheNaxo14
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2017-01-07 21:00:08 b28f6214
Príliš, príliš dlhé... A šiesty zmysel mi hovorí, že aj pekne blbé, čo mi ušetrí čas. To je taká užitočná vlastnosť vedieť odlíšiť informačnú burinu od zrna.

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2017-01-08 03:52:39 bc7b649f

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
štyri   osem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0552 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo