Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Článok, ktorý mohol zachrániť Slovensko


Článok, ktorý mohol zachrániť Slovensko

Asi nikoho neprekvapí, keď napíšem, že časť obyvateľov tejto krajiny na vlastnej koži zažila jeden z najväčších, ak nie úplne najväčší, sociálnych experimentov v dejinách ľudstva. Pokus o racionálne riadenie spoločnosti a nahradenie "anarchie súkromného vlastníctva" centrálnym plánovaním. Čo by však už bežného čitateľa prekvapiť mohlo, je, že neďaleko Bratislavy, konkrétne vo Viedni, niekto smutný výsledok tohto experimentu už v roku 1920 predpovedal. Vysvetlil prečo zlyhá a dokonca sa mu o tom podarilo presvedčiť niekoľkých jeho súčasníkov. Aj vďaka tomu sa Rakúsko vyhlo slepej uličke, v ktorej sme my uviazli na vyše 40 rokov.

Tým niekým bol Ludwig von Mises, ktorý zlyhanie socializmu predpovedal na základe svojej vlastnej, jedinečnej teórie o nemožnosti racionálnej kalkulácie v socializme a o týchto myšlienkach presvedčil Otta Bauera, vtedajšieho lídra sociálnodemokratickej strany v Rakúsku, ktorej program rátal s prechodom celej krajiny k socializmu.

O neplánovanej neschopnosti plánovačov plánovať

Mises v roku 1920 publikoval jeden z najdôležitejších článkov 20. storočia, kde ukázal, prečo výsledkom snahy o racionálne riadenie spoločnosti nebude poriadok a efektivita, ale chaos a plytvanie. Aby vyzdvihol a izoloval silu svojho argumentu, veľkoryso predpokladal, že plánovacia komisia zodpovedná za alokačné rozhodnutia bude mať tie najlepšie úmysly a zároveň bude mať k dispozícii všetky štatistické dáta o rozmiestnení a množstve dostupných zdrojov, spolu so všetkými možnými technickými postupmi. Mises však aj napriek tomu trval na tom, že táto komisia nebude schopná racionálne riadiť ekonomiku.

Aby sa akýkoľvek človek vedel racionálne rozhodnúť, potrebuje poznať nie len výnosy svojho rozhodnutia, t.j. To, čo mu to-ktoré konkrétne rozhodnutie prinesie; ale aj jeho náklady, t.j. čo musí obetovať. Ak sa rozhodujete o kúpe automobilu, nepozeráte sa iba na výkon, výbavu a prevedenie, zaujíma vás aj jeho cena. Až na základe dostupnosti tejto informácie o nákladoch sa dokážete ex ante racionálne rozhodnúť o tom, či si auto zadovážite; a taktiež iba na základe dostupnosti tejto informácie dokážete spätne ex post vyhodnotiť, či bolo toto rozhodnutie správne. Bez tejto informácie by ste boli stratený a neschopný sa racionálne rozhodnúť. Lenže v analogickej situácii sa nachádzajú socialistickí plánovači. Tí musia rozhodnúť o komplexných otázkach v procese výroby, pričom nepoznajú výnosy ani náklady svojich rozhodnutí.

Nevedia, či použitie konkrétneho výrobného faktoru v jednej vetve ekonomiky nepredstavuje neopodstatnene vysoké náklady obetovaných príležitosti a nemali ho radšej použiť úplne inde. Jednoducho povedané nevedia, či hraničné množstvo ocele použiť na stavbu dodatočnej železničnej trate, alebo ako skelet novej budovy. A použiť vôbec oceľ? Prečo nie radšej hliník? Všetky tieto možnosti sú technologicky zrealizovateľné. Pre racionálne rozhodnutie preto potrebujú porovnať ich náklady a výnosy, ktoré v sebe koncentrujú hodnotenie a odhady všetkých účastníkov ekonomiky. Avšak v spoločnosti, kde sú výrobné prostriedky vlastnené kolektívne, nemôže prebiehať ich dobrovoľná výmena, neexistujú teda ich peňažné ceny a tým pádom nie je možné porovnanie očakávaných výnosov a nákladov alternatívnych spôsobov využitia zdrojov. Slovami Misesa "plánovacia komisia v socializme blúdi v oceáne všetkých možných technologických kombinácii bez kompasu ekonomickej kalkulácie."

Misesov významný príspevok k ekonomickej vede tak spočíva v dokázaní skutočnosti, že schopnosť racionálne rozhodovať sa je závislá na inštitucionálnom kontexte súkromného vlastníctva. Tento argument sa však nanešťastie nestal súčasťou mainstreamovej ekonómie. Nositeľ Nobelovej ceny, Paul Samuelson, ešte v roku 1989 v závere trinásteho vydania jeho slávnej učebnice ekonómie vyjadril presvedčenie, že centrálne plánovanie je možné a nadradené "anarchii súkromného vlastníctva". Najbližšie mesiace však ukázali aká naivná bola jeho predstava o fungovaní plánovej ekonomiky. O 70 rokov neskôr tak ekonomická realita dobehla ekonomickú teóriu predstavenú v Misesovom článku. Som presvedčený, že keby tomu bolo naopak a ekonomickú realitu by pomáhala formovať jeho teória, dnes by to na Slovensku vyzeralo inak. Viacej podľa predstáv spotrebiteľov a menej podľa predstáv naivných plánovačov s veľkými ambíciami.Author: Robert Chovanculiak # MymaRemo94
Svet2014-10-1324
-
 46% ( 16 people voted )
+
asi tak Maharball
em # CifiNamu10
-
 50% ( 2 people voted )
+
2014-10-13 17:14:03 c3a8d102
Všetko riadi tajomná ruka trhu, čiže nemenovaní aktéri dozorných rád bánk a BIS /banky pre medzibankové operácie/ v úzkej koordinácii so stáčaním kapitálu akciového trhu na Waal street 23. Nadnárodný kapitál /peniaze/ nepoznajúci hranice. Prečo sa stala čínska ekonomika v HDP najúspešnejšou ekonomikou? Kde sa tí soudruzi mohli splést...?
slobodnik # HuduBegu53
-
 64% ( 4 people voted )
+
2014-10-13 17:48:04 55d8bd7c
Upresním.
Zažili sme TRI najbrutálnejšie sociálneinžinierske systémy. 1. Nacizmus (možno v trocha mäkšej fomre ako v rajchu)
2. KOmunizmus ktorý skolaboval na vlastnú nevýkonnosť
3. terajší korporátny fašizmus ktorý nás chce vohnať do NWO a je najzákernejší a najnebezpečnejší.
Obranu má každý z nás vo forme volebného lístka...ale pozozor , iba raz za 4 roky...

General Guderian # TyroMury04
-
 68% ( 9 people voted )
+
2014-10-13 18:03:47 55e4d63a
momentalne mam pocit, ze najlepsia bude asi kombinacia oboch...teda dane platit ako za socializmu a zo statu cerpat ako za kapitalizmu :)))

kucma # FyvaFixa25
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-10-13 19:36:24 bc706678
ok
klifton # GexiSosy84
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-10-13 21:04:52 5b7f8414
Nízko hodnotený príspevok


FcKensie # HegaNojy80
-
 38% ( 3 people voted )
+
2014-10-13 22:24:51 59ad0cca
loading...
Ako všetky geniálne myšlienky a diela, aj teória spoločného vlastníctva výrobných prostriedkov predbehla dobu. Možno o 500 a či 1000 rokov ?
Socialistickí plánovači nemali k dispozícii Internet, dnešné supervýkonné počítače a ich encyklopedické archivačné schopnosti. No ani to by im nebolo veľa platné.
Ešte na to nedorástol ľudský druh. Ani svojimi schopnosťami, vzdelaním, inteligenciou.

Garfield # VuqyWeqi18
-
 58% ( 2 people voted )
+
2014-10-14 05:18:07 42f95d18
Gejza, tá výzva na presnú definíciu slobody a ľudských práv je tak trochu úder pod pás, lebo však musíš vedieť, že predstavy o nich sa dosť rôznia. Mňa uspokojuje tá definícia, že sloboda je poznaná nutnosť s tým ale, že máme mať možnosť beztrestne "skúmať" hranice nutnosti, ale bez prekračovania istých morálnych imperatívov (nie žeby som bol nejak extra morálny človek, nebodaj moralista). U mňa fungovať týmto spôsobom viacmenej vyčerpáva aj pojem ľudské práva, samozrejme s prihliadnutím aj na Všeobecnú deklaráciu ľudských práv.

Inak súhlasím s tebou, reagujúc na iný tvoj príspevok inde, že zlatý štandard nie je spásou. Ty to ale kombinuješ, zdá sa mi, so striktným centralizmom. Tu však mám trochu obavy, čo som sa snažil vyjadriť aj vyššie, že centrálne riadiť a plánovať fungovanie spoločnosti podľa doterajších skúseností vyžaduje absolutistický prístup, teda aj oklieštenie slobody a ľudských práv. Samozrejme fajn predstava mať v spoločnosti iba samých spokojných ľudí, no chce to tiež úplne presnú definíciu, čo znamená spokojnosť. Voda iba zo spoločnej studne, vodovodu, alebo aj nejaké iné alternatívy ? Mať raz, alebo 3 x krát denne teplú stravu v nejakej jednotvárnej skladbe, alebo mať možnosť si pochutnať aj na kaviári ? Mať striktne predpísaný plošný štandard bývania, alebo môcť mať trochu viac priestoru okolo seba ? To, aby som spomenul iba tie základné najnutnejšie podmienky akého/takého fungovania. Čiže otázka: Dajú sa úplne presne vyšpecifikovať všeobecne uspokojivé štandardy naprieč celou spoločnosťou pre pohodlné a bezkolízne vládnutie z nejakého centralistického kresla bez tlejúcej vzbury ?

No, zdá sa mi, že sa aj tak točíme okolo zásadnej otázky, či viac, alebo menej štátu. Osobne preferujem menší štát s väčším podielom individuálnych slobôd, pričom poznamenávam, že slobodu v žiadnom prípade nestotožňujem s anarchiou, toť celé.FcKensie # HegaNojy80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-10-14 07:55:40 59ad0cca
Gejza, klobuk dole, vyborne vyargumentovane. Paci sa mi oznacenie "uctovnik", velmi vystizne:-)

marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 50% ( 2 people voted )
+
2014-10-14 08:06:20 55edea95
Fc Kenzie - zaujimalo by ma, a zrejme aj Gejzu, preco si myslis, ze centralne planovanie a osobne slobody jednotlivca sa vzájomne vylucuju???
Je to jednoduché - moja sloboda konci tam, kde zacina tvoja. Centralne planovanie s tym nema nic spolocne. Aj Finsko planuje strategicky na 20 rokov... Diskusia moze byt len o miere, resp hlbke centralneho planovania ale nikdy o jeho prenechani na jednotlivca, co logicky vyustilo do korporatneho fasizmu, ktoreho plody si plnymi duskami stale intenzivnejsie uzivame.
marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-10-14 08:13:16 55edea95
V CSSR stacilo zaviest reformy, ktore pripravili v 1988 Jakes and Co. Lenze tie reformy sa nepacili uslintanym privatizerom tak vyhnali hlupu mladez do ulic.
marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-10-14 08:16:18 55edea95
Co sa tyka definovania spokojnosti, tak ak mi vsetci dovolia, na 1. miesto dam zdravie. Je velmi jednoduché pozriet sa na vyzivu a zdravotnu starostlivost za sociku a teraz. Vlastne sa to ani zdravotnu starostlivostou nazvat neda.viac sa to podoba na biznis s drogami. A to "zradlo" v peknom baleni...
marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 58% ( 2 people voted )
+
2014-10-14 08:26:29 55edea95
Mohl zachránit, ale nezachránil - to je ale velké zklamání. Mezitím už se nadvládnoucí "třídě" zlikvidovat rodinné kapitály, statky, atd. - použitím násilné "kolektivizace" (okradení pod zástěrkou že pro jakýsi kolektiv - ale kdo jim měl být? Takové vynucování je vlastní militárnímu eráru...to je ta latrínová DOKTRÍNA kterouž "slabším" vytřeli zrak a následně holou rit ponechali aby se neřeklo...V pozdějším "reloadu" měli lidé stále - díky těm, co je obírali už předtím- holé ruce.) přetnout jejich základy i rozvoj generací úsilí - to je nenapravitelné.

Odlehčím ale vtipem byť nejapným:
"...príde premiér na rokovanie vlády, vytiahne papier formátu A4 a hovorí: "toto je zoznam opatrení, ktorý musíme dnes prijať pre ľudí..." a vytiahne ďaľší papier rozmeru A4 a povie:"... a tu je zoznam tých ľudí"..."

fujara # CeciQyla02
-
 62% ( 3 people voted )
+
2014-10-14 09:01:54 4e88878d
Maršál, nič proti plánovaniu, ako takému, lebo asi nie je možné nemať aspoň nejakú predstavu, čo bude zajtra. Ibaže takéto voľačo vyznieva ináč v konsolidovanej spoločnosti, a ináč v nevykvasených podmienkach postsocialistického vajatania, kde by jedni regulovali ad absurdum, a druhí by chceli nechať všetkému voľný priebeh. Takže asi odtiaľ pramení moja podozrievosť voči istým predstavám, čo som vyššie možno vyjadril trochu expresívnejšie.
FcKensie # HegaNojy80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-10-14 09:02:31 59ad0cca
V tejto debate ja nemam co robit.Totiz intelekt nepusti.
Ale dovolim si jednu otazku.

Preco su velmi uspesne mraveniska,preco uspesne funguju dlhe obdobia?Co pochopili mravci,co sme my inteligenti nepochopili?

Gejzi,rad som si pocital co z Teba vypadlo,klikam K+


harry # PahoLenu00
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-10-14 10:29:18 5b7f41ab
Koncim s DOLEZITE.sk.
clanky su coraz viac o nicom a je tu cenzura ako na komercnych strankach a v TV ...
Odporucam to spravit kazdemu a vykaslat sa na toto tu.
Dovidenia a sbohom ...
Zaciatok konca tejto stranky.

Maharball # DupyKeka07
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-10-15 08:49:45 9ffd6c45
harry: mravenisko alebo úľ fungujú, to bez debaty, ale zároveň si uvedom, že jedinec nemá žiadnu hodnotu. A ak sa narodíš ako robotník, tak proste budeš makať a makať až kým nezomrieš. A ani si napríklad nezatr.káš. Všetko sa dá, len otázkou je cena.
Krovak # FugePuty85
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-10-15 10:29:56 c35b200d
Krovak spravny postreh.
Rafael # BakiQuno09
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-10-15 10:53:06 59ad0eb9
Veľmi pekné.
Článok som si prečítal aj s príspevkami. Tieto texty sú pre mňa nenahraditeľným náučným zdrojom o tom aké konštrukcie dokážu ľudia vyprodukovať v rámci obhajovania vlastných osobných záujmov a predstáv, bez výnimky toho čo kto napísal. A čo sa plánovania týka, zariadim sa už podľa toho ako sa to zvrtne a čo skutočne chcem či potrebujem.. No skutočne do tejto debaty čo je lepšie nemá zmysel ani mne zasahovať, nič predsa nie je konštantné a mení sa to v čase, ľudia 'slobodní duchom ' sa uz zariadia podľa situácie, zbytok bude cosi o vlastnych predstavach ktore by radi naordinovat vsetkym bez vynimky. Priznavam socialistom ich vysostne prevo zit v socializme.. Liberalom v liberalizme a kozmonoautom v kozme. Ano mili priatelia, Vas zivot patri iba Vam. Nenechajte si ho vziat nechutnymi predstavami ktore sa Vam snazia ostatni predstavit ako najvhodnejsi model pre Vas. No naopak, nesnazte sa to Vy robit ostatnym. Ekonomicke modely su vhodne iba pre modelarov. Zariadit sa podla situacie, naplanovat si vlastnu strategiu, realizovat ju, rozvinut, overit, napravit chyby, poucit sa z toho, dokonca aj padnut, vstavat, a zase stupat.. To hej, to sa mi paci.. Je to pre mna zažitok a da sa to aj kolektivne, ale len vtedy ak s tym vsetci clenovia dobrovolne suhlasia a maju na tom osobny zaujem.
No modelovat ostatnych ? Naco by to bolo dobre ?
Kto by tu chcel nudne centralne planovanie, tak do toho.. Kludne si ho urobte, spojte sa proletari a nechajte sa centralne riadit. Ak by ste do toho zatiahli nasilu aj mna, tak sa uz podla toho zariadim.
Kto by chcel liberlane pre vsetkych, tak zial ani to nie je mozne.. Niektori jedinci skutocne potrebuju svojich planovacov a zit podla ich predstav - mali by sme im to umoznit aby ich mohli mat a mohli zist svoj jednoduchy a nudny zivot v ktorom citia imaginarne istoty. No oni potom do toho chcu vtiahnut vsetkych...

Teda co mi ostava. Najdem si uz nejake miestecko a tam budem zase len podla seba a svojich predstav o zivote, hladat zdroje zabavy a nadsenia pre nove veci trebars. Je to naozaj dobra hlupost - vraj ekonomicky model.. Nic take neexistuje, iba ak v hlavach ludi, rovnako ako panbozko, peniaze a pravo. No v skutočnosti. Práve na nas svieti slniečko, momentalne cez oblaky ale vonku je aj tak krasne. Skoda by to bolo nevyuzit a vypisovat tu cosi o idealnych nezrealizovatelnych modeloch, v ktorych nakoniec akýkoľvek ekonomicky modelár skonštatuje - system je dobry ale ludia na to este nedozreli.. :-))

No toto # DyvuVeqi71
-
 50% ( 2 people voted )
+
2014-10-15 11:23:33 b2285138
Krovak.suhlasim s Rafaelom,spravny postreh.

Vsetko ma svoju cenu.

Len by ma zaujimalo,aku cenu zaplatime my v tomto svete dezorganizacie,kam sme uspesne vedeni.

harry # PahoLenu00
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-10-15 11:24:02 4e638a69
harry ako vidis, ci organizovanost, ci dezorganivost, kazda ma svoje ma uskalia. Kedze sam si zistil, ze tvoj model mraveniska je dobry pre prezitie mravcov ako celku, nedbajuc na jednotlivych mravcekov, tak mame moznost si vybrat. Bud budeme ako ony a budeme srat na jednotlivcov v ramci prezitia druhu, alebo kazdy budeme hajit osobne zaujmy, co robime od zaciatku.
Kedze ale mnozstvo ludi, ktori chcu a brania svoje zaujmy sa zvysuje s mnozstvom ludi, ktori zaludnuju tuto planetu, je jasne, aky dopad to bude mat na ludstvo ako celok.


Rafael # BakiQuno09
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-10-15 11:31:30 59ad0eb9
zaujímavá debata, aj článok. no spýtal bych sa: fakt si myslíte, že socializmus skončil kvôli plánovaniu? :-) ved inde sa neplánovalo a bola tam kríza za krízou. prečo tu teda teraz máme rvhp v modrom?? socializmus mal iný problém. volal sa mamon. jedny mamonári ho riadili a další sa chceli dostat ku korytám. netvrdím že bol spravodlivý, to nie je žiadny systém, ale určite nepadol kvôli plánovaniu.

milly # JuhuJaxi78
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-10-16 10:08:34 5b7f19a0
ak nebudes planovat, tak krachnes. cim viac penazi, tym viac nutneho planovania. kazdy system konci vacsinou na vnutornu degradaciu jeho nositelov. aj kapitalizmus krachuje kvoli degradacii kapitalistov, ktori nechapu jednu zakladnu chybu expanzivneho kapitalizmu - planeta ma hranice, ludska nenazranost hranice nema. tento zakladny rozpor sa neda prekonat nijakymi ekonomickymi teoriami. degradacia myslenia nositelov kapitalizmu musi priviest ku krachu kapitalizmu, lebo nie je sa kam rozsirovat
ki # NyriMifi35
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-10-16 22:13:08 2e1ea742
zabudol som dodat - myslenie kapitalistov je nahradene ich lakomostou - to je ta degradacia. Namiesto myslenia len chces mat vela prachov okamzite, nezavisle od nasledkov svojho konania na samotny kapitalizmus a nezavisle od strasnych nasledkov pre samotnu planetu a celu spolocnost. Vnutorna degradacia systemu a jeho nositelov
ki # NyriMifi35
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-10-16 22:16:00 2e1ea742

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
osem   päť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.038 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo