Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Chýbajú nám pravičiari


Chýbajú nám pravičiari

Príliš ľahko sa tu zakorenil názor, že najprv treba vyzbierať veľa daní, až potom sa máme pýtať, čo sa s nimi robí.

Voľakedy valcovali verejnú diskusiu. Dnes sa vytratili alebo sa opotrebovali a ich guráž vyprchala. Pravicové ekonomické presvedčenie bolo charakteristické pre verejný diskurz Slovenska v čase, keď krajina prechádzala najväčšími reformami, teda pred pätnástimi rokmi. Podľa Václava Klausa, vtedajšieho českého prezidenta a zásadného pravičiara, to bolo až nedemokraticky reformné obdobie Slovenska. Vďaka rozmachu a zahraničným investorom, ktorí sem vtedy začali prichádzať, vznikla prezývka Tatranský tiger.

No odvtedy pravicové hlasy výrazne zoslabli a dnes sú len slabým doplnkom v debate o tom, kam by sa krajina mala uberať. Stratila sa tak sila, ktorá by pomáhala vyvažovať debatu o úlohe štátu.

Aké to bolo

Hoci Dzurindove vlády čelili často aj výraznej mediálnej kritike, napríklad pre kupovanie poslancov či neprehľadné privatizácie, podpora slovenských názorových lídrov pre vtedajšie ekonomické reformy bola veľmi silná. Miestami až nekritická a insitná. Roky 1998 až 2006 boli najsilnejšie chvíle ekonomickej pravice na Slovensku. Odvtedy sa začala vytrácať, a to z niekoľkých dôvodov.

Jeden bol generačný. Prvý raz od pádu komunizmu bolo možné cítiť prílev mladých ľudí, ktorí študovali na západných univerzitách. Tých už nevzrušovala idea slabého štátu, dovtedy taká typická pre krajiny zdevastované socializmom. Nastupujúca generácia si osvojila iné, európskejšie heslá lepší štát, odbornejší štát, zodpovednejší štát. Presadil sa slogan, že nemožno mať západoeurópsky štát za východoeurópske dane. Postupne si táto myšlienka podmanila takmer celý mienkotvorný a mediálny priestor. V tomto sa Slovensko priblížilo k povahe západu, kde mienkotvorcovia vo verejnej správe, médiách či akademickom prostredí výrazne preferujú ľavicový naratív.

Tabu zlomil Mikloš

Celú mentálnu premenu výrazne urýchlila kríza v 2009. Hoci Slovensko počas prvej Ficovej vlády rástlo z dnešného pohľadu neuveriteľným tempom až desať percent ročne, nepretavilo sa to do lepšieho manažmentu verejných financií. Naplno sa to odhalilo, keď prišla recesia a naše verejné financie sa takmer zosypali. Dokonca sme si zažili aukciu dlhopisov, ktorú sme museli zrušiť, pretože nám za rozumnú cenu nik nechcel požičať, pretože sme sa javili ako nespoľahlivá krajina.

V tejto situácii sa opäť vystriedali vlády, v roku 2010 sa na ministerstvo financií vrátil Ivan Mikloš.

Paradoxne práve on prelomil mentálnu hranicu, že pravicová vláda dane nezvyšuje.

Foto: Zuzana Očovanová

Hoci Ivana Mikloša, vtedajšieho ministra financií, majú mnohí za daňového jastraba, v skutočnosti to bol on, kto presvedčil pravičiarov, že aj pravica musí niekedy dvíhať dane. Potreba ozdraviť verejné financie bola taká akútna, že proti zvyšovaniu daní pravičiari ani veľmi nebojovali. (A treba dodať, že v krátkom období škrtmi a daňami naozaj deficit skresal. A to za rok výrazne viac, ako za ďalších Ficových/Kažimírových päť rokov spolu.)

Od krízy sa už potom na Slovensku nesformuloval silný prúd, ktorý by dokázal tlačiť verejnou mienkou na tieto témy. Názoroví lídri i väčšina niekdajších pravicových strán (napr. maďarské strany či KDH) skonvergovali do centristických až ľavicových postojov. SDKÚ zaniklo a tvrdých pravičiarov prebrala SaS, zostala v tom však tak nejako osamotene, viac sa vyhranila na iných témach a navyše nemá podporu konzervatívnych pravičiarov.

Z médií sa prakticky úplne vytratili ekonomicky pravicovo orientovaní komentátori. Zdieľať

Z médií sa prakticky úplne vytratili ekonomicky pravicovo orientovaní komentátori, ktorí si zažili obdobie, keď sa krajina reformovala v pomečiarovskom období. Tí, čo zostali, zostarli a reformátorské nadšenie už tak neprežívajú. Zaujímavé je, že táto zmena sa odohrala aj v ekonomických magazínoch, hoci nie tak výrazne, ako v bežných médiách, najmä denníkoch. Niečo podobné sa prihodilo aj ľuďom v prominentných pravicových think-tankoch. Z viacerých zástupcov zostal prakticky len INESS, ktorý cítiť v debate.

Tak trochu podvodom

Odvolávanie sa na pravicové obdobie je zrejme najsilnejšia zbraň, ktorá je proti pravicovým argumentom a ich nositeľom používaná. Ten argument tvrdí, že verejný diskurz a ekonomická politika sú príliš pravicové, východoeurópske a treba ich poeurópštiť. Že sa už konečne musíme zbaviť dedičstva pravicových vlád a naskočiť na moderné, západné myslenie.

No to je podvodná rétorika.

Podľa indexu príjmovej nerovnosti (GINI) patrí Slovensko medzi najrovnostárskejšie krajiny Európskej únie. Príjmová nerovnosť Slovenska je podľa štatistického úradu Európskej únie Eurostat medzi najnižšími v Únii. V rebríčku 32 krajín sme sa umiestnili na ôsmom mieste, výrazne vyššie, ako sú Francúzsko, Švajčiarsko či Dánsko. A nesúvisí to s tým, akí sme bohatí či chudobní. Česi sú ešte o kúsok viac rovnostárski, no oveľa menej Maďarsko či Poľsko, nehovoriac o pobaltských krajinách alebo Bulharsku a Rumunsku, ktoré sú na konci tabuľky.

Podobne výrazne nadpriemerné je u nás zdaňovanie práce (veľkosť daňového klinu), teda výška daní a sociálnych odvodov a odvodov. To je u nás na úrovni Švédska, výrazne vyššie, ako je priemer vyspelých krajín vrátane Nórska či Dánska. Nadpriemernú máme tiež DPH. Slovensko nie je žiadny daňový raj ani pre firmy, patríme síce k miernemu podpriemeru, no stále sme na úrovni Švédska, nižšie zdanenie firiem majú všetky ostatné krajiny V4, ale napríklad aj Slovinsko, Veľká Británia či Fínsko.

Čo živí mýtus

Ak je u nás nízka miera prerozdelenia, vysoké zdanenie, prečo sa tak presadil dojem, že sme skôr pravicovo fungujúca krajina?

Ako argument sa najčastejšie používa ukazovateľ celkového prerozdelenia, ktorý je na Slovensku nižší, ako je priemer Únie. To akoby napovedalo, že máme nízke dane. Lenže dôvod nižšej miery prerozdelenia je úplne iný, špecificky slovenský veľa železa v našom HDP.

Stručné vysvetlenie: ak vyrobí architekt HDP za 100 eur, tak povedzme, že 40 eur sú jeho náklady na priestor, energie a na kúpu počítača raz za tri roky. Ak však vyrobí HDP za 100 eur pracovník v automobilovej fabrike, okrem priestoru, energií a pracovného náradia potrebuje mať aj tú megadrahú výrobnú linku. Teda zo 100 eur dá 40 na nástroje a energie a ďalších 20 na splatenie linky. Zo 100-eurového HDP mu tak zostane 40 eur. Ak teraz zdaníte prácu oboch rovnako, 70 eur aj 40 eur tou istou sadzbou, vyjde vám, že človek v automobilke odviedol akosi málo daní v pomere k HDP, ktoré vytvoril.

Podiel miezd na HDP je u nás 39 percent, priemer EÚ je však až 48 percent, čo je naozaj veľký rozdiel. Preto hoci naše mzdy zdaníte rovnakou, či dokonca vyššou sadzbou ako tie západoeurópske, dostanete nižší pomer vyzbieraných daní k HDP. Zdieľať

A Slovensko je práve tou krajinou, kde sa nadpriemerne veľa HDP produkuje na výrobných linkách.

Podiel miezd na HDP je u nás 39 percent, priemer EÚ je však až 48 percent, čo je naozaj veľký rozdiel. Preto hoci naše mzdy zdaníte rovnakou, či dokonca vyššou sadzbou ako tie západoeurópske, dostanete nižší pomer vyzbieraných daní k HDP. Je to taká štatistická hra. Akcentovanie miery prerozdelenia však úplne stačí ako presvedčivý argument na mienkotvorcov a živenie mýtu, že tu máme slabý štát.

Prečo to chýba

Pravicový pohľad na vyváženie diskusie tu pritom intenzívne chýba. Za posledné roky sa tu s daňami a verejnými financiami dejú veľké veci. Patríme medzi krajiny s najrýchlejšie rastúcimi daňami, pričom sa to neodráža ani v lepšom verejnom hospodárení, ani v reformách.

No pozornosť verejnosti sa sústreďuje takmer výhradne na to, kde a čo sa predražene nakúpilo. Niet pochýb, že ide o potrebnú vec, ale je fér (hoci nepopulárne) povedať, že to nestačí. Téma hospodárenia s verejnými financiami na makroúrovni, teda to, aké oblasti a opatrenia má štát riešiť, do čoho nalievať peniaze, sa neprávom stala zanedbávanou.

No kritika rastu daní sa veľmi nenosí. Ujal sa totiž názor, že ak chceme mať lepší štát, musíme vyzbierať veľa daní. Zdieľať

Slovensko má dnes oveľa vyššie daňové príjmy, ako plánovalo, dane sa priebežne zvyšujú, no rozpočtový schodok neklesá ani sa neinvestuje do štrukturálnych zmien. Zákon o štátnom rozpočte má nulovú váhu, pretože rozpočet aj tak zakaždým dopadne výrazne inak, ako sa naplánuje.

No kritika tohto rastu daní sa veľmi nenosí. Ujal sa totiž názor, že ak chceme mať lepší štát, musíme vyzbierať veľa daní, no a potom sa môžeme snažiť o ich efektívne využitie. Lenže zostáva len pri prvom stále vyššom daňovom zaťažení. A to vlastne s požehnaním mienkotvorcov.

Nejde len o dane

V slovenskom kontexte to bolo vždy tak, že v ekonomických otázkach pravica ponúkala zodpovednejšiu alternatívu ako ľavica. Aby sme boli spravodliví, treba dodať, že to nie je norma. Vo svete sú možné všetky kombinácie ľavica reformujúca pracovný trh (Schröderovo Nemecko) či ľavica zodpovedne hospodáriaca severské krajiny, ale aj ekonomicky nezodpovedné pravice.

No na Slovensku platí klišé, že zodpovednejší ekonomický program presadzovala vždy pravica. Zodpovednejší však väčšinou znamená nepríjemnejší, reštriktívnejší, menej populistický. A preto pravicový pohľad získal imidž neľudskosti.

Nejde však len o dane a odvody, kde chýba aj silnejší pravicový tlak ako partner do debaty. Cítiť to aj pri politikách v jednotlivých rezortoch, najmä tých, ktoré poskytujú služby pre celú populáciu. Napríklad v zdravotníctve.

Každý nový prepočet potvrdzuje, že naše zdravotníctvo má veľké medzery v efektivite. Dôvodov je mnoho, tu je jeden z nich: prílišná návštevnosť u lekárov a s tým súvisiace množstvo predpisovaných liekov. Slováci navštívia lekára raz tak často, ako napríklad v severských krajinách alebo Portugalsku, Slovinsku či Francúzsku, v priemere o polovicu viac ako obyvatelia iných krajín EÚ.

Dôvodov je viac, jedným z nich je prístup pacientov. Tí návštevy u lekára a lieky jednoducho vyžadujú aj vtedy, keď to nie je nevyhnutné. (Odporúčame text Soplíkoví pacienti by nemali byť kráľmi.)

Štát sa snažil to vyriešiť. Väčšinou cez triky s výmennými lístkami.

No nefungovalo to. Podľa nedávnej štúdie Hodnota za peniaze zameranej na zdravotníctvo výmenné lístky nemali na výsledok efekt. To, čo malo reálny vplyv, boli symbolické poplatky za návštevu u lekára za druhej Dzurindovej vlády.

A už dlhšie cítiť, že Slovensko na absenciu pravicového tlaku dopláca. Zdieľať

Tie však Fico zrušil a odvtedy sa o tom nehovorí. Máme tu tak situáciu, keď sa naše zdravotníctvo nedokáže dobre postarať o ťažko chorých, no napriek tomu sa prehnane venuje nepodstatným výkonom, ktoré generujú aj nadmernú spotrebu liekov. Pri debatách o zdravotníctve však nik neotvára tému zavedenia poplatkov pre tých, ktorí zdravotníctvom plytvajú. Radšej žijeme s predstavou, že k lekárovi sa dá dostať aj bez jednoeurového poplatku, hoci na to doplácajú ľudia, ktorí viac zdravotníctva naozaj urgentne potrebujú. A to sú zväčša tí chudobnejší.

Podobných príkladov sa dá nájsť mnoho (zastávať sa napríklad zlepšovania podnikateľského prostredia je tiež nehodné názorových lídrov). Nedá sa čakať, že by s týmito témami kampaňovali politici, za toto sa body masy nezbierajú. Problém je, že aj medzi tými, ktorí veria, že sú hlasom zdravého rozumu, sa už tieto postoje objavujú sporadicky.

A už dlhšie cítiť, že Slovensko na to dopláca.

https://www.postoj.sk/16875/c hybaju-nam-praviciariAuthor: Fero Mucka # DaraDoje37
Slovensko2016-09-0813
-
 55% ( 1 people voted )
+
"Pravicové ekonomické presvedčenie bolo charakteristické pre verejný diskurz Slovenska...", "V slovenskom kontexte to bolo vždy tak, že v ekonomických otázkach pravica ponúkala zodpovednejšiu alternatívu ako ľavica."

Feri, s konom si sa zrazil...? Verejnym diskuzrom nazyvas stav, kedy je v mediach dovolene uverejnovat len pravicovu demagogiu a normalne nazory nie su cenzurou povolene...? Chybaju ti aktivni praviciari, ved v mediach ani nikto iny priestor nedostava... Sam si byvaly zastupca sefredaktora Trendu, komentator SME, zastupcom sefredaktora tyzdennika tyzden a sefredaktorom konzervaticneho dennika Postoj, mas moznost pravicovo dristat a cenzurovat az do zblbnutia, co este chces...?

Ak ale planujes pisat voloviny ako tie vyssie, tak sa nediv, ze ziadny normalny clovek na tzv. pravicu ani nenapluje... Ano, vsetci obyvatelia Slovenska mali pravicove ekonomicke presvedcenie zodpovednejsej pravicovej ekonomickej alternativy... Tuzili po tom, aby sa zrusilo nase polnohospodarstvo, rozbil nas priemysel, aby sa vsetko rozkradlo a predalo do zahranicny ruk, aj po superhrubej mzde Sulika tuzili, aj pravicovo nechcu mat vyplacane dochodky a najviac samozrejme tuzia po permanentnom pravicovom utahovani opaskov, po takmer 30-tich rokoch si uz na to tak zvykli, ze uz bez toho ani nedokazu zit... :-DDD


Tato tvoja veta ma dobre rozrehotala:

"Niečo podobné sa prihodilo aj ľuďom v prominentných pravicových think-tankoch. Z viacerých zástupcov zostal prakticky len INESS, ktorý cítiť v debate."

Feri, vies o tom, ze inessaci o sebe tvrdia, ze su apolitickou, na nikom nezavislou, na ziadnu ideologiu sa neviazucou, think tankistickou organizaciou...? Nejde o to, kazdemu normalnemu cloveku, ktory si od nich cokolvek precitalm je jasne, kto su ich sponzori a koho politicku demagogiu siria, ale praviciari by si aj tak hadam nemali takto navzajom podkopavat nohy, nie...? Ja neviem, je mi jasne, ze intelekt je v radoch praviciarov zbytocne hladat, ale predsa, nezda sa ti, ze to vyzera trosku blbo, kedy verejne odhalujes tajnych agentov vlastnej strany, pan sefredaktor Feri...? Aby si z toho este nakoniec nemal potahovacky s americkou ambasadou... :-DDDverejny diskurz # SiwaHate27
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-08 22:30:28 2f5868db
Ozajstná pravica chýba nielen na SK ale v celej EU. To, čo sa tu vydáva za pravicové strany je akurát tak paródia pravice. (Merkelová, Sarkozy, Dzurinda, Mikloš...). O pravicové hodnoty v európe zblbnutej "sociálnym štátom" nie je záujem. Taktikou každého ľavičiara je urobiť čo najväščí počet občanov závislých od štátu-na soc. dávkach, dotáciách, ako zamestnanci štátu ...no a pokiaľ ani tých nie je dosť tak si ích dovezú. :D Takíto ľudia budú voliť "tých čo sľubujú že dajú" (z cudzieho) až do úplného kolapsu "sociálneho štátu" ktorý nastane vtedy ak sa mihú peniaze tých druhých- a bude to už čoskoro...
Last before the storm # RehyHidi50
-
 57% ( 4 people voted )
+
2016-09-13 18:31:06 55e4d234
"...pravicové hodnoty..." :-DDD


Cenu oxymoron roka 2016 jednohlasne ziskava slovne spojenie "pravicove hodnoty"... ;-DDD


Pravicove hodnoty:

bigotnost
egoizmus
bezohladnost
bezcitnost
asocialnost
lupeze
kradeze
vrazdy
solidarita: co je tvoje, to je moje a co je moje, do toho ta nic, alebo inac, privatizacia ziskov, socializacia strat...
spravodlivost: kto skor pride, ten skor melie, cize ak nas niekto predbehne, tak ho zastrelime...


Tych pravicovych hodnot je urcite este daleko viac a preto prosim zastupcov pravice o doplnenie mojho zoznamu...


first after the storm # KikuTyba49
-
 50% ( 2 people voted )
+
2016-09-13 19:37:20 d1f9b4c6
First...:
To čo si vymenoval sú úplne jasné symptómy DNEŠNÉHO Slovenska s najsociálnejšou vládou a viac alebo menej celej Európy. No a najviac rozšírené boli za budovania nevybudovateľného. Skrátka máš z toho v hlave pekný hokej.

Last before the storm # RehyHidi50
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-14 17:19:25 55e4d234
Velmi ma tesi, ze mas vo vsetkom tak jasno, ale touto iluziou su vsetky deti postihnute uplne rovnako... Tvrdit je mozne cokolvek, horsie je to uz s obhajobou tych tvrdeni, sam si sa o tom nakopniec mal prave moznost presvedcit... Odvolavas sa na "pravicove hodnoty", ale vymenovat si nedokazal ani jedinu, no nie je to prdel s vami detmi...? Hlavne, ze mate vo vsetkom jasno... :-DDD


first after the storm # KikuTyba49
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-14 22:39:23 5cde5017
First...:
Vymenujem ti ích raz dva.
V ekonomike je to absolútna sloboda a zodpovednosť (To by sa dalo samozrejme rozviesť naširoko). V morálke konzervativizmus založený na prastarej a univerzálnej morálnej zásade: čo sa nepáči tebe nerob ani ty druhým a čo sa páči tebe to rob i ty druhým. Pokiaľ toto väčšina ľudí nepochopí dovtedy sa bude valec dejín valiť nekontrolovane vpred a z ľudstva vytláčať krvavý mušt a horké ale jalové slzy.Last before the storm # RehyHidi50
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-15 19:36:17 55e4d234
loading...
Minule som sa po niekoľkých týždňoch rozhodol opäť zapnúť televízor a zrovna som natrafil na diskusiu s najsociálnejším ministrom práce a famílie v galaxii, ktorému po dopravnej nehode vypadávajú z vrecka viagry, kondómy a tisícky eur. Pozeral som to bez zvuku, len tak, sledujúc skôr mimiku a gestá. Načo zvuk, veď ešte stále mám v pamäti reportáž, kde so slzami na krajíčku a s priškrteným hlasom sa snažil dodatočne vysvetliť, prečo mal tieto bežné veci dennej potreby počas pracovnej doby pri nehode služobného auta na ceste za rodinnými záležitosťami.
Vypasený súdruh ani vzdialene nepripomínal toho suchého plachého zväzáčika bez maturity, ktorý kedysi tak horlivo úradoval v unimobunke objektu Calex Zlaté Moravce až to kariérne dotiahol na OV KSČ. Tento pripomínal skôr precedu z MNV niekde na Orave v päťdesiatych rokoch, ako referuje o stave výberu kontingentov.
"Ešte s nimi (rozumej, gazdami) zatočíme!", vyznievali gestá varovne zdvihnutej ruky, ktorú vzápätí slastne položil na bachor nafúknutý ako po zhabaných klobáskach. Márne som fixoval očami na bočné vrecko saka, rozmery jeho majiteľa nedovoľovali odhadnúť, aké množstvo (či sumu?) oných inkriminovaných predmetov skrývalo tentoraz. Netuším ani o čom šla reálna debata, no povedal som si - dosť bolo tragikomickej nemoty - a zrušil som mute.
"... a hlavne srdce, hlavne je treba mať srdce na ľavej strane!" rázne doznel koniec vety a ja som si uvedomil, že maxisociálmy minister rachoty, famílie a istôt zrejme dával prednášku zo známej boľševickej anatomickej lekcie nabifľovanej z brožúrky VUML...
V závere sa konečne dostávam k zmyslu môjho dnešného slohového cvičenia. Nedostatok pravičiakov či ľavičiakov? Irelevantné! Ale srdce, vážení, srdce na ľavej strane, to je dnes u nás istota nad istoty, lol!


:-DDD
Pandemonium # DaruJete36
-
 50% ( 6 people voted )
+
2016-09-15 21:50:35 bc7b649f
Ano, presne takto vyzeraju tie "pravicove hodnoty", na fikciach postavene zidacke agitky, s cielom vyvolania v plebse pocitu viny za vlastne nestastie, ktore je v realite priamym dosledkom kapitalizmu... Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa, budem pokorne trpiet za svoje viny a znasat vasu pokutu - dobra zamestnanecka socka...

Nerob inym, co nechces aby ini robili tebe, to je nepisana zasada chovania sa kazdeho normalneho cloveka... Toto nema nic spolocne s nejakym moralnym konzervativizmom, ani avantgardou, ani renesanciou, ani surealizmom a dokonca ani s moralnym expresionizmom... Na zaklade coho si tuto zasadu chovania sa zaradil medzi pravicove hodnoty, pripisal ju prave obhajcom hospodarskeho systemu, ktory taketo chovanie sa ludi priamo vylucuje uz vo svojej podstate...? A este si to rozvinul o "...a čo sa páči tebe to rob i ty druhým"... Zacinas nejake nove nabozenstvo...? Svedsky tankovy imbecil, budovatelia svetlejsich kapitalistickych zajtrajskov si uz prisvojili judaizmus a krestanstvo, myslis, ze to este stale nestaci...?

Kapitalizmus, proces akumulacie sukromneho kapitalu, priamo vylucuje slobodu pre drvivu vacsinu populacie... Sukromny kapital vzdy bol, je a vzdy aj bude o totalitnej diktature jeho majitelov... O akej absolutnej ekonomickej slobode taras, ved ekonomicka sloboda je v priamom rozpore so zakladnymi principmi kapitalizmu... O akej zodpovednosti hovoris, kedy v historii sa akumulatori sukromneho kapitalu chovali zodpovedne...? "Zodpovedne" sa chovali tak maximalne k sebe samym a ostatnych mali vzdy hlboko v prdeli, tuto zodpovednost si mal na mysli...? :-DDD

Ak by kapitalisti mali co i len najmensiu snahu chovat sa ekonomicky zodpovedne, tak by nikdy neboli vznikli ziadne burzy, ziadne hedgeove fondy, ziadne opcie, futuritne kontrakty atd., presne toto je totiz proces tvorenia penazi zo vzduchu, vyhradne pre ucel vytvarania moznosti akumulacie sukromneho kapitalu zo vzduchu, ale za takto vytvoreny kapital musi na konci dna niekto zaplatit a co myslis, kto a ako to nakoniec zaplati...? Ak by kapitalisti mali snahu chovat sa zodpovedne, kapitalizmus by nemohol ani nikdy vzniknut... Kapitalisti sa nedokazu chovat zodpovedne ani vo vlastnej uctovnickej demagogii...

Ziadny bankar v zivote nic nevytvoril, ani ziadny zralok z Wall Stret nikdy nic nevytvoril, ani Steve Jobs a Bill Gates nikdy nic nevytvorili, vsetky hodnoty na tomto svete boli vytvorene "tupymi neschopnymi zamestnaneckymi sockami", "bezcennymi obnovitelnymi ludskymi zdrojmi"... Akumulovanie sukromneho kapitalu nema nic spolocne s tvorbou hodnot... Akumulatori sukromneho kapitalu su len parazitmi, privlastnujucimi si vysledky prace tvorcov hodnot... To je fakt a kapitalisticki uctovnicki demagogovia o tom velmi dobre vedia, inac by tie tupe zamestnanecke socky predsa vo svojich knihach neviedli ako aktiva firiem...

Ano, toto ti asi Rothbard neprezradil, co...? Zamestnanci patria medzi aktiva firiem a tym priamo zvysuju monetrnu hodnotu cennych papierov danej firmy na burze... Ked vsak pride k ich odmenovaniu, okamzite sa nejakym zazrakom menia len na tie tupe zamestnanecke neschopne socky, na zbytocne vysoku nakladovu polozku a tvorcami hodnot sa nahle stavaju vyhradne akumulatori sukromneho kapitalu... To su tie tvoje zo zidackej uctovnickej demagogie vychadzajuce pravicove hodnoty - ekonomicka sloboda, zodpovednost a prastare moralne zasady... :-DDD

V normalnej spolocnosti musi na prvom mieste vzdy stat clovek a vsetko ostatne, vratane ekonomiky, sa ma odvijat od jeho potrieb... V kapitalizme vsak bude clovek vzdy stat na tom poslednom mieste...


first after the storm # KikuTyba49
-
 57% ( 4 people voted )
+
2016-09-16 01:27:34 bc419002
Gejza, Gejza, zas si nič nepochopil. Jedinú pravdu ktorú máš je to že bankári a finančníci nevytvorili za halier pridanej hodnoty. Banky a fin. inštitúcie prestali fungovať ako normálne podniky ktoré sa starali o úspory obyvateľstva (ktoré zhodnocovali a za to si čosi nechali zo zisku) až do zrušenia zlatého štandardu. Stali sa z ních paraziti rovní peňazokazom ktorí pumpujú nekryté peniaze do systému a majú na to monopol OD ŠTÁTU!!! Toho Rothbarda si asi moc nečítal, a ak áno tak si ho -ako obvykle-nepochopil. doporučujem jeho knihu "Peníze v rukou státu" máš ju na nete v .pdf. Podnikatelia typu Bill Gates , Steve Jobs, Henry Ford, TA Edison, Baťa, Škoda... boli skutočnými tvorcami pridanje hodnoty nesmiernej veľkosti-bez ních by si dnes určite nešíril slobodne svoje choré myšleinky na internete, jazdil by si na konských povozoch a elektrinu by malo zavedených nanajvýš nejakých horných 10000...Celý pokrok ľudstva stojí na pár génioch, rozháraných jedincov nespokojných s tým čo je, vizionárov budúcnosti. Úsilím "más" ktorí ti vtĺkali do hlavy na VUML a starníckych schôdzach nevzniklo absolútne nič, spoľahnúť sa na úsilie más- tak dnes ešte lozíme po stromoch niekde v Afrike...

"... musi na prvom mieste vzdy stat clovek " Súhlas. Záujmy človeka najlepšie zabezpečuje systém zmluvnej slobody a nie nejaký štát. Mimochodom, za socíku bol prvoradý záujem plán,ktorý vygenerovali voľajakí "preverení" v§čšinou totálne nekvalifikovaní v odbore a v prvom rade tak aby si oni sami naplnili vačky.


Last before the storm # RehyHidi50
-
 55% ( 1 people voted )
+
2016-09-16 19:00:53 55e4d234
A presne tak vyzera "zmysluplna" debata s kazdym tupcom... Clovek mu moze vysvetlovat, predkladat fakty, argumentovat kolko len chce, on aj tak na konci len zopakuje to iste, lebo Rothbard to napisal a zlaty standard a zmluvna sloboda... A potom sa este uraza, ked ho clovek nazve imbecilom, alebo curakom a dozaduje sa slusnej debaty... Dozaduje sa debaty, pre ktoru nesplna ani zakladne predpoklady...

Problemom v "debate" s blbcom je v to, ze blbec je aj len v dvoch vetach schopny napisat tolko volovin, ze clovek by na ne musel reagovat 30-timi stranami textu a blbec by na konci na ne aj tak zareagoval len tymi istymi volovinami... Za celosvetovu elektrifikaciu je zodpovadny Tesla, Edison bol prave naopak najvacsou brzdou elektrifikacie a to presne vyuzivanim volnotrhovej zmluvnej slobody – hadzal Teslovi polena pod nohy ako len mohol...

Co sa tyka mediami vytvorenych "vizionarov buducnosti a tvorcov nesmiernej pridanej hodnoty" Jobsa a Gatesa, tak obaja mali tu istu viziu buducnosti, tucne vlastne konta a vyhradne tato vizia ich motivovala k tomu, aby ju odrbanim inych a vyuzitim prace inych aj dosiahli... Cely ich osobny tvorivy prinos bol v odrbavani a vyuzivani inych, v nicom inom... "Odhalili" zakladny princip akumulovania sukromneho kapitalu – zakladny princip kapitalizmu, nie je dolezite co, ale aby sa to nejakym sposobom predalo sirokym masam a tak prisli na napad im predavat novu hracku... Ano, alkohol, drogy, sex a zabava (tam patria aj hracky), sa ludom vzdy dobre predavali... Toto vsak vie aj kazdy pologramotny pokryvac a tiez vie, ze ak su v celom chotari len traja a on dvom z nich rozmlati paprce 5 kg kladivom, tak v tom chotari bude mat v ramci volnotrhovej zmluvnej slobody na pokryvanie striech monopol... A intelekt Jobsa nebol daleko od intelektu toho pokryvaca, inac by si nebol byval liecil rakovinu pitim ovocnych dzusov a zaklinanim spiritualnych vizionarov buducnosti, az pokial na to nezdochol...

Firma IBM existovala uz davno predtym, nez sa Steve a Billy vobec narodili... Steve by bez Wozniaka nedosiahol absolutne nic a Wozniak dosiahol len to, co mu umoznila IBM a tiez Irsko a Singapur, ano, vsetky plosne spoje pre Apple boli v 70-tych rokoch vyrabane prave tam... Billyho vizionarstvo bolo len v tom, ze na zaciatku dokazal IBM predat operacny system (DOS), ktory vtedy este ani nemal... Ako spravny akumulator kapitalu, riadiaci sa vyhradne volnotrhovou zmluvnou slobodou, v sebe nemal ani tolko poctivosti, aby ho skor, ako ho predal IBM, najprv aspon kupil od Tima Patersona, jeho autora, ktory ho napisal z vlastnej iniciativy... Tima Patersona v ramci volnotrhovej zmluvnej slobody oslovil, az ked uz mal kontrakt s IBM v rukach, ale akosi mu z nejakeho dovodu zabudol povedat pravdu, preco ho od neho vlastne kupoval...? Ach ti akumulatori kapitalu... Tam sa to samozrejme neskoncilo... Steve a Billy potom este obaja ukradli Windows od Xeroxu-u, ved kapitalisticka volnotrhova zmluvna sloboda musi byt, nie...? No a samozrejme, obaja tiez velmi dobre vedeli, rovnako ako ten pokryvac, ze si musia zmonopolizovat trh... Nerobili to s 5 kg kladivom v rukach, lebo ten svet je predsalen o troku vacsi ako jeden chotar a mohli by sa pri tom mavani kladivom po celom svete spotit as prechladnut... Urobili to trosku inac, ale dosiahli to... Dnes si nekupis znackovy pocitac, ktory by nepochadzal alebo od Stevka, alebo na nom aspon nebezal OS Billyho, to je ta zmluvna sloboda v praxi...

A poznas mena tych, ktory prisli s prvym kondenzatorom, rezistorom, prvou diodou, prvym polovodicom, vies kto prvy prisiel s logickymi obvodmi, s prvym integrovanym obvodom atd...? Nepoznas... Tak si aspon zapamataj, ze ani jeden z nich nebol motivovany komercnym uspechom a to plati pre vsetkych objavitelov a vynalezcov, to len dnes je pretlacana vizia komercnej vedy, aby si investori dokazali preratat, kolko kg vedcov potrebuju na ziskanie prvej miliardy...?

Vsetko co na tomto svete mame, je vysledkom prace/spolocneho usilia mas, nie "vizionarskych jednotlivcov", to je len demagogia zidackych uctovnikov...

POZNAMKA: Masy, to su vsetci, nielen ludia pracujuci s lopatou a cakanom, ako si to predstavuju pravicovi liberali a ako vidim aj ty, ale ani bez tych s lopatami a cakanmi by to neslo, aj ti su potrebni... Ale tvoje prehlasenie: "Úsilím más... ...nevzniklo absolútne nič, spoľahnúť sa na úsilie más- tak dnes ešte lozíme po stromoch niekde v Afrike", nadherne ilustruje tvoju imbecilitu... Samozrejme, celu planetu elektrifikoval Tesla osobne a miliardove masy sa mu len s nemym uzasom v tvari necinne prizerali, aj ked tebe na svedskom tankodrome zasuvku urcite montoval Edison... :-DDD

Jednotlivec moze len maximalne rozsirit poznanie ludstva, sam ale nic neurobi a preto nema ziadne pravo si prisvojovat vysledky prace mas a to obzvlast v pripade, ked sa sam na tvorbe hodnot nepodielal ani rozsirenim poznania ludstva, potrebneho na tvorbu tych hodnot, co je v kapitalizme zhodou okolnosti pripadom vsetkych investorov, financnikov, bankarov, proste tych, ktori vzdy dosahuju "najlepsie hospodarske vysledky", ktori boli vzdy schopni akumulovat najvacsi sukromny kapital, kriza nekriza, dokonca aj na krizach zarabaju... A toto je mimochodom pripad aj Stevka a Billyho a to bez ohladu na to, ze dnes si nejaky pubertak nedokaze svoj zivot predstavit bez iFonu, cvirikania na twitteri a hrania hier a sledovania porna na PC...

Spominal si moralku, ako jednu z pravicovych hodnot... Nasa planeta patri vsetkym na nej zijucim tvorom rovnako, tu nie je o com diskutovat... Vsetko co ludia dnes maju, bolo vyrobene zo surovin nachadzajucich sa na tejto planete, tu tiez nie je o com diskutovat... Na zaklade akej zvratenej pravicovo liberalnej moralky ma jednotlivec pravo si prisvojovat tieto suroviny, oberat inych o ich podiely, profitovat z nich, akumulovat si tymto sposobom svoj vlastny sukromny kapital...? Ci miliardy ludi sa vzdali svojich podielov na zaklade zmluvnej slobody, alebo im boli jednoducho ukradnute...? Ze co, ze za to moze stat, lebo to co tu je, nema nic spolocne s kapitalizmom...? Iny kapitalizmus tu nikdy ani nebol a nikdy ani nebude... Nie stat za to moze, ale akumulatori sukromneho kapitalu, ti vzdy budu korumpovat, usmernovat, regulovat a obmedzovat kazdeho vo svoj vlastny prospech, ved na to maju kapital... Nie existencia statu je tu problemom, stat to sme my vsetci, ale existencia demokracie – zakladneho nastroja na ovladanie spolocnosti sukromnym kapitalom, existencia moznosti za spravcov statu pravidelne dosadzovat kapitalom skorumpovanych poskokov akumulatorov sukromneho kapitalu... Existencia sukromneho kapitalu je fundamentalnym problemom a zidacki uctovnici sa mozu pokusat vinu za neuteseny stav na svete zvalovat na kohokolvek, to na veci nic nemeni... Sukromny kapital bude vzdy davat moc do ruk nikym na diktovanie chodu sveta nesplnomocnenych jednotlivcov a ti budu vzdy chod sveta diktovat vyhradne vo svojom zaujme, nie v zaujme kohokolvek slobody, nie v zaujme kohokolvek dobra, nie v zaujme akejkolvek spravodlivosti, nie v zaujme naplnania nejakych moralnych hodnot, vzdy len vyhradne vo svojom zaujme... Chocholousek ma uz pre vsetkych obhajcov kapitalizmu pripravene klietky...


first after the storm # KikuTyba49
-
 63% ( 9 people voted )
+
2016-09-17 00:46:16 5fd3cd97
Éch, tu zase niekto múti chudákom ľuďom hlavy.... Gejza, vari im len nechceš nahovoriť, že keby DOS a iné dobrodenia z hláv jedincov boli v rukách socialistického štátu, slovom vo vlastníctve všetkého ľudu, pomocou nich by to tu hneď premenil na raj ??? Nech sú mementom tie najbizarnejšie príbehy o osudoch zlepšovateľského hnutia v bývalom socíku. Aj filmy o tom boli. Viď napr. "Ing. odysea". Vo filme to nakoniec skončilo tuším hepiendom, v skutočnosti ale nie.

Ad tzv. židovský kapitál, tvoja najnovšia nočná mora. Zlatý môj, počítaniu a narábaniu s prachmi sa už aj inde podučili. Takže keby si ho hneď aj vyduril, to vákuum by sa okamžite vyplnilo na skok pripravenými inými oligarchami, tentokrát z eurázie. Potom proti komu budeš zase soptiť ? Hrozné aj pomyslieť, že by si musel ísť napr. proti šírim holubičím ruským dušiam, hehe.

Ad morálka. Jednak, že ty o nej nemáš veľmi čo poučovať, poznajúc tvoju tunajšiu anamnézu, a jednak, že ona nie je celkom automatickou "ustanovizňou". Ľudia, v drvivou väčšinou morálne konajú, až keď všetky iné možnosti sú vyčerpané, resp. že protitlak je tak silný, že je nutné nastaviť rovnováhu. Niežeby nemali v sebe túžbu po vyrovnaných vzťahoch, ale história etiky je dlhočizným príbehom testovania hraníc možného.

Ale aby som aj niečo dobrého. Ako autor science fiction by si možno bol presvedčivejší, lebo tam od začiatku všetci vedia, že ide o úmyselnú a priznanú fikciu . Pravda, za predpokladu, keby si sa naučil zbytočné pasáže vynechávať.

FcKensie # HegaNojy80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-17 14:10:17 59ad0c66
Gejza zasa nič nechápe.
Na to sme si už zvykli.
Aby bolo jasné, ja vôbec nespochybňujem spoluprácu medzi ľuďmi-tá ale musí byť na DOBROVOLNOM základe a nie niekým nariadená. To len toľko ku tvojej fanstasmagórii.

"....Nasa planeta patri vsetkym na nej zijucim tvorom..."
Jasné, súdruh, aj Yersinii pestis, aj Mycobacterium tuberculosis, aj mandelinke zemiakovej a všerkým podobným zázrakom evolúcie. (Daj si aspirín).
Last before the storm # RehyHidi50
-
 55% ( 1 people voted )
+
2016-09-18 20:12:50 55e4d234
Pocuvaj, svedske tankove MHD, v ktorom rocniku ZS si zavrsil proces vzdelavania sa...? Tvor, je alebo clovek, alebo zviera... Kam radis bakterie a chrobaciky, k ludom, ci zvieratkam...? :-DDD

Ak by sme ale isli do hlbky, tak aj tvrdenie, ze nasa planeta patri vsetkym prejavom zivej hmoty rovnako, by bolo spravne... Clovek je nakoniec tiez len jednou z foriem existencie zivej hmoty a ty rozhodne nie si dolezitejsi, ako ktorakolvek bakteria... Mozes o tom napisat pojednanie a pokusit sa v nom dokazat, ze si, ale uz teraz ti hovorim, ze sa ti to nepodari...


Ako kazdy blbec, ked uz nevie kam z konopi, aj ty si sa vymenoval za hovorcu nejakej fiktivnej skupiny ("Na to sme si už zvykli.")... Mozes mi aspon prezradit, kolko clenov si v nej predstavujes...? To len aby som vedel, ci si sam seba nadalej predstavujes ako generala, alebo uz len ako slobodnika...?

Ale rozhodne ta chvalim, ze si si dal plusku, ze si sam odhalil, ze pod tu volovinu by ti ju urcite nikto iny nedal... Tymto sa intelektualne kvalifikujes medzi ostatnych siritelov Rothbardovych myslienok... :-DDD


first after the storm # KikuTyba49
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-18 21:22:35 05c442a2

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
deväť   štyri
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

USA A ČÍNA MUSÍ SPOLUPRACOVAT A VYTVOŘIT GLOBALISTICKÝ „SVĚTOVÝ ŘÁD“


USA A ČÍNA MUSÍ SPOLUPRACOVAT A VYTVOŘIT GLOBALISTICKÝ „SVĚTOVÝ ŘÁD“
Na videu pod textem vyzývá Rockefellerův chráněnec a agent, Henry Kissinger, Spojené státy a despotickou vládu Čínu, aby společnými silami vytvořily globalistickou totalitní vládu...
MOŽNO PRÍDE AJ EXEKÚTOR
Ukrajina a znovuzrození fašismu v Evropě
V Bratislave sa bude znova demonštrovať

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.046 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles