Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Chcete pomôcť rozvojovým krajinám? Kupujte trička vyrobené v sweatshopoch!


Chcete pomôcť rozvojovým krajinám? Kupujte trička vyrobené v sweatshopoch!

Otvoriť s ľavičiarom diskusiu o sweatshopoch, je ako postaviť pred býka toreadora.
Sweatshopy totižto stelesňujú všetko, čím opovrhuje: nadnárodné korporácie, kapitalizmus, globalizácia, zisk, nerovnosť a práca domácich obyvateľov v hrozných podmienkach za nízku mzdu. Práve posledný bod práca v hrozných podmienkach za nízku mzdu je svojím spôsobom zaujimavý a zároveň kľúčový faktor pri akejkoľvek diskusií o sweatshopoch.

Tu sa totižto všetci zhodneme na neutrálnom opise situácie: ľudia zamestnaní napr. v bangladéšskych sweatshopoch pracujú naozaj v hrozných podmienkach a za denné mzdy, ktoré by modernému človeku zo západného sveta nestačili ani na rannú kávu. Rovnako sa zhodneme aj na cieli: cieľom je zlepšiť podmienky, v ktorých títo ľudia žijú a pracujú. To, kde vzniká celý spor je v prostriedku, ako tento cieľ dosiahnuť. Rôzne anti-sweatshopové organizácie totižto často volia prostriedky, ktoré nevedú k želaným cieľom, ale majú skôr presne opačný efekt zhoršujú životné podmienky tým ľudom, ktorým mali pomôcť.

Je tu však jedná vedecká disciplína, ktorá nám môže pomôcť oddeliť tie správne prostriedky od tých nesprávnych. Ekonómia. Ekonómia sa v zásade zaoberá skúmanímreakcie ľudí na rôzne zmeny v obmedzeniach. Inak povedané, skúma ako sa zmení konanie ľudí, keď sa určitým spôsobom zmenia náklady a výnosy, ktorým čelia. A zároveň upozorňuje na všade prítomnú vzácnosť. Teda že pri každej voľbe je niečo za niečo (neexistuje obed zadarmo) a môžeme si vyberať len z dostupných alternatív (Ferrari je možno najlepšie auto, ale keď je na výber len Fiat alebo Citroën, je to irelevantné).

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že nadnárodné korporácie v textilnom priemysle nevymysleli chudobu v rozvojových krajinách. Tá by tam existovala aj bez ich prítomnosti (a bola by oveľa vyššia, ako ukážeme nižšie). Nech sa to niekomu páči alebo nie, chudoba je historická norma ľudstva. Len silné citové zážitky posledných generácií západného sveta nechali v ľuďoch pocit, že mať sa dobre a žiť si ľahko, je normálne. Neexistuje rýchlejšia adaptácia ako tá hedonistická.

Aj napriek tomu je úplne legitímne, že chceme pomôcť aj rozvojovým krajinám, aby okúsili výdobytky západnej civilizácie. Ak je teda naším cieľom zvýšiť mzdy a zlepšiť pracovné podmienky v týchto krajinách, potrebujeme pochopiť, ako tieto mzdy vznikajú a menia sa pracovné podmienky na trhu. Mzda je cena ako akákoľvek iná a vzniká interakciou medzi ponukou a dopytom. Trhová mzda sa ustáli niekde medzi dvoma hranicami. Tá vrchná je daná ochotou podnikateľov zamestnať zamestnanca a odvíja sa od hraničného produktu, ktorý zamestnanec vytvorí (dopyt po práci). Ak teda zamestnanec vyprodukuje hodnotu dva doláre denne, zamestnávateľ ho nikdy nezamestná za viac ako tieto dva doláre. Druhá, spodná hranica je daná alternatívami, ktoré majú zamestnanci (ponuka práce). Zamestnanec nikdy nebude ochotný prijať prácu za mzdu, ktorá je nižšia ako ním obetované alternatívy v podobe iného zamestnania alebo voľného času. Niekde medzi týmito dvoma hranicami (dopytom a ponukou) je mzda, ktorú dostávajú zamestnanci sweatshopov.

Anti-sweatshop aktivisti, často neznalí toho, ako je na trhu mzda determinovaná, požadujú, aby podnikatelia začali platiť zamestnancom vyššie mzdy. Následne, ak to sweatshopy nesplnia, organizujú bojkoty a požadujú zákaz obchodu s krajinami, kde tieto sweatshopy fungujú. Toto všetko sú však veľmi kontraproduktívne požiadavky a v konečnom dôsledku uškodia tým, ktorým mali pomôcť chudobným obyvateľom rozvojových krajín.

Ak totižto títo aktivisti uspejú, bude to len na úkor pracujúcich v rozvojovom svete. Zákony ekonómie v tomto prípade hovoria jasnou rečou: ak intervenciou umelo nafúknete náklady práce, podnikatelia ju začnú používať menej. T.j. prestanú zamestnávať a začnú prepúšťať. A toto nie je iba akási mantra neoliberálov, aj taký "ľavicový ekonóm" ako Samuelson napísal: "Načo je dobré čiernemu mladíkovi vedieť, že zamestnávateľ mu musí zaplatiť 2 doláre, keď fakt, že mu musí toľko zaplatiť, mu zároveň bráni dostať prácu?". Alebo do rovnakej strany nahnutý ekonóm Paul Krugman napísal článok s nadpisom: In Praise of Cheap Labor: Bad Jobs at Bad Wages Are Better Than No Jobs at All (Chvála lacnej pracovnej sily: zlé zamestnania za zlé mzdy sú lepšie ako vôbec žiadna práca).

V princípe to isté platí aj v prípade pracovných podmienok. Tie sú totižto súčasťou toho, čo zamestnávateľ musí vyplatiť zamestnancom. Podnikateľovi je v zásade jedno, či vyplatí zamestnancom o 1 dolár na deň viacej, alebo im zlepší o ekvivalentnú sumu pracovné podmienky. Na druhej strane sú to zamestnanci, ktorí majú často silné preferencie voči "mixu" mzda / pracovné podmienky. A práve zamestnanci v rozvojových krajinách nie sú ochotní "priplácať" si za lepšie pracovné prostredie nižšou mzdou. Je to však prirodzené, keďže ich mzdy sú také nízke a peniaze v hotovosti potrebujú na naplnenie základných potrieb. Kvalitné pracovné prostredie je v istom zmysle "luxusný statok", ktorý si začnú ľudia dopriavať až s vyšším blahobytom (koniec koncov podobný priebeh mal vývoj miezd a pracovného prostredia aj v západnom svete).

Akékoľvek nátlakové akcie a intervencie do fungovania textilného priemyslu a jeho pracovného prostredia potom rovnako povedú k negatívnym dôsledkom ako legislatívne tlačenie na zvyšovanie miezd. Že nejde len o nejaké suché teoretizovanie potvrdila práca ekonóma Powella, ktorý v rámci jeho knihy Out of Poverty vykonal výskum priamo medzi zamestnancami sweatshopov. V prieskume sa zamestnancov sweatshopov pýtal (mimo práce, bez zvolenia zamestnávateľa a úplne anonymne) či by boli ochotní pracovať za menej peňazí, ak by im zamestnávateľ: zredukoval počet hodín, ktoré musia odpracovať; dal dlhšie prestávky; zabezpečil bezpečnejšie alebo príjemnejšie prostredie; poskytol platenú dovolenku, atď. Negatívnu odpoveď dostal na všetky otázky (až 80 % - 95 % zamestnancov odpovedalo na jednotlivé otázky "nie").

V tejto diskusii je rovnako dôležité zdôrazniť, aké sú alternatívy pracovníkov sweatshopov, keď ich dobre mienená pomoc od západných aktivistov pripraví o prácu. Už zo samotného faktu, že obyvatelia týchto krajín sa dobrovoľne hlásia do sweatshopov, by sa dalo usudzovať, že horšie. A je tomu tak aj v skutočnosti. Alternatívou nie je západný spôsob života, ale hladovanie, žobranie, prostitúcia, či prehrabávanie sa odpadkami. Tým šťastnejším sa podarí zamestnať v poľnohospodárstve, kde zarobia menej, pracuje sa dlhšie a často v horších podmienkach na nekončenom slnku. V jednom juhoafrickom sweatshope, ako uvádza Powell, sa dokonca zamestnanci vyhrážali, že napadnú úradníkov a zapália im autá, keď sa pokúsia vykonať súdny príkaz proti ich zamestnávateľovi za porušenie minimálnej mzdy. Títo pracovníci si pravdepodobne dobre uvedomovali aká alternatíva ich čaká.

To čo rozvojové krajiny so sweatshopmi v skutočnosti naozaj potrebujú, je viacej takýchto sweatshopov. Inak povedané viacej kapitálu a technológií, ktoré pomôžu zdvihnúť oboje vyššie spomínané hranice, ktoré determinujú mzdu. Oboje sú totižto určované kapitálovou výbavou krajiny, dostupnými technológiami a ľudským kapitálom zamestnancov. Aktivisti by sa preto mali sústrediť na pomoc rozvojovým krajinám pri presadzovaní reforiem, ktoré im v tejto snahe dokážu pomôcť. Inak povedané reforiem zabezpečujúce rešpektovanie súkromného vlastníctva, vládu zákona a zdravé peniaze.Author: Robert Chovanculiak # MymaRemo94
Afrika2015-07-301
-
 41%  ( 7 people voted )
+
Chovanculiak, Bulak a ďalší hlupáci, ktorí tu píšete články. Viete aký je problém demokracie. Že každý tupec má právo tvrdiť svoje primitívne drísty.
Ja som za anarchiu. Keby Vás nekaký nasraný anarchista drbol lopatou po tej vašej primitívnej tekvici, vy by ste sa dostali po úraze hlavy do blázinca a jediné čo by ste tam rozprávali by bolo niečo ako: blééé, bééé, búúú.
Síce to hovoríte aj teraz, to béé a búú, ale v tom blázinci by ste boli neškodní, boli by ste pod ohcranou spoločnosti a zároveň spoločnosť by bola chránená pred vašim béé a búú.
Toho anarchistu by som pozval na pivo, keby vás po tej vašej jebnutej primitívnej tekvici drbol lopatou.


Gejza, mám na teba intímnu otázku. Myslíš si, že títo pisálkoviva sú až natoľko jebnutí, že veria tým svojim primitívnym drístom? Alebo im za to platia, síce sú jebnutí, ale aspom dostávajú plat za tie drísty, čo ich v tomto kapitalistickom systéme aspom trochu ospravedlňuje?
Že nejaký ideológ im aj niečo zaplatí, lebo vie že našiel hlupákov a preto im za tie výplody platí?


Sú úplne vypatlaní alebo iba na 99 percent? Lebo to 1% majú plat

pn # KimaHowo87
-
 42%  ( 2 people voted )
+
2015-08-01 13:21:14 2e1ea742

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
osem   šesť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Nigel Farage: Přetrhněme si řetěz!


Nigel Farage: Přetrhněme si řetěz!
Následující text je překladem článku Nigela Farage (předseda UKIP – Strana nezávislosti Spojeného království a člen Evropského Parlamentu), ve kterém Nigel Farage reaguje na bývalé...
Keď ma donútite do ruky zobrať zbraň vojnoví štváči –
Nepřekrmovat Brusel
Bitcoin rastie na paritu so zlatom

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0235 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made