Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

BÚRKA V POHÁRI VODY


BÚRKA V POHÁRI VODY

Zažil som málo tak iracionálnych spoločenských javov, ako je momentálna hystéria okolo privatizácie vody. Evokuje to vo mne situáciu, keď v päťdesiatych rokoch na naše zemiaky zaútočila imperialistická mandelinka nasadená americkou vládou. Ale to som vďaka Bohu ešte nežil.

Pokúsim sa v krátkosti zrekapitulovať celý problém. Ministerstvo životného prostredia pripravilo novelu vodného zákona (!), v ktorom umožňuje obchodovať s vodou, respektíve ju vyvážať do zahraničia (som netušil, že keď bicyklujem do Rakúska s plnou flašou, tak pácham trestný čin). Okrem toho, že tým takto Slováci prídu o svoje rodinné striebro (po koľkýkrát, všakže), tak celý zákon je vraj v rozpore s množstvom vzletných dokumentov o vode ako základnom ľudskom práve.

Neprestane ma fascinovať tento konštitucionalistický prístup. Že keď si niečo napíšeme právnickým žargónom do dokumentu v koženej väzbe, tak sa naraz zmení realita. Chápem ešte, keď sa do ústavy dajú vzletné frázy, ktorými si maľujeme krajší a morálnejší obraz o samých sebe – napríklad také právo na život (aj keď, vysvetľujte to padajúcej lavíne). Ale upravovať ústavou niečo tak objektívne, čo závisí čiste od dostupných prírodných zdrojov a infraštruktúry, ako prístup k vode, mi príde absurdné.

Aktivisti sa budú s vami do krvi prieť, že voda nie je tovar. Je to tak predsa napísané v ústave.

Ale voda je samozrejme komodita ako každá iná. Presvedčiť sa o tom môžeme v každom supermarkete, kde sú na predaj kopce balenej vody. Aj keď som sa už stretol s teóriou, že si len kupujem PET flašu s vodou zadarmo (vodou zadarmo následne uhasím smäd a cennú PET flašu vyhodím do koša).

Faktom ale je, že voda je na Slovensku veľmi lacná a dostupná. To spôsobuje tú ilúziu, že je zadarmo. Ale tento jav nieje spôsobený nejakou vetou v ústave. Je to tak preto, lebo voda na Slovensku v podstate nieje vzácny statok. Každý pozemok, každá záhrada má celkom peknú perspektívu, že si majiteľ na nej môže vykopať studňu. A byť teda, čo sa týka zásobovania vodou, sebestačný. Tak povediac jediným problémom je, aby sme tú vodu dostali do kúpelní v panelákoch. Tento fakt tlačí cenu prirodzene dole a preto ten klamlivý dojem, že je zadarmo.

Ono tá relatívna dostupnosť vody v regióne je dôvodom, prečo si vlastne takúto hystériu vôbec môžeme dovoliť. V prípade, že by bol vody nedostatok, tak by sme s ňou museli aj skutočne dobre hospodáriť. A nechať to na štát, by sa rovnalo samovražde. Jedine trh dokáže efektívne využitie zdrojov aj zabezpečiť, nielen o tom iba vzletne písať.

Najiracionálnejším bodom celej debaty je argumentácia, že ak dovolíme s vodou obchodovať, tak ju niekto celú skúpi. Tým získa monopol a bude nás mať všetkých v hrsti (rovnakým spôsobom, ako by mal v hrsti barón Harkonnen celý vesmír, keby ovládol ťažbu korenia na planéte Duna).

V podstate si tento biznis plán ani moc neviem v praxi predstaviť. Na jeho realizáciu by bolo treba dostať pod kontrolu nielen vodné zdroje, ktoré zásobujú mestá a obce, ale aj všetky tie studne rozsypané po Slovensku, potoky, horské studničky... Každé pozabudnuté jazierko predstavuje nebezpečnú dieru v našich monopolistických plánoch.

Ale dajme tomu, že by sa to podarilo. Tak potom by na hacknutie tohto diabolského, prepracovaného a finančne náročného systému stačilo každý večer postaviť na strechu lavór a ráno si prevariť vodu. Na hlúpu otázku hlúpa odpoveď.

Ale poďme sa pozrieť na situáciu, ktorá predstaviteľná je.

Keďže vodu vlastní štát, stačí veľmi málo, aby sa k niektorému zaujímavému vodnému zdroju dostal nejaký ten štátny podnikateľ. Navzdory všeobecnej predstave, že štátny majetok je vlastníctvom nás všetkých, tak ten sa skôr nachádza v takej šedej zóne, kde nepatrí nikomu. Tu stačí len podplatiť pár úradníkov, alebo zafinancovať kampaň pre správnu stranu a štátny majetok dostáva vlastníka. A my všetci si môžeme tak maximálne podpísať petíciu.

A práve pre tento prípad je dôležité, aby bola voda tovar ako každý iný. Aby bol každý dodávateľ vody cenovo limitovaný nákladmi, ktoré by priviezli na miesto vodu z iného zdroja. Keďže je Slovensko na vodné zdroje skutočne bohaté, tak by dodávatelia vody veľký priestor na zvyšovanie cien nemali. A paradoxne by sa mohlo stať, že voľný trh s vodou by nakoniec túto komoditu zlacnil a sprístupnil.Author: Andrej Fandak # RyfyDora76
Slovensko2014-07-079
-
 27% ( 16 people voted )
+
autor tohto 'CLANKU' by si novelizovany zakon mal asi prv precitat a potom takyto hnoj vypustit. skuste si nacitat nieco o licenciach, ktore by sa mali vydavat (a kym by mali byt za akych podmienok vydavane- a keby mohli tka by do zakona daju aj konkretne komu ma byt vydana) aby dany 'podnikatel' mohol vodu vyvazat do zahranicia v objemoch ( co doteras nebolo povolene). Co doteras mal k dispozicii kazdy obcan SR tak od teraz ma kazdy obcan SR pravo napakovat niekoho sukromne ucty. tu sa nejedna o flasu vody ktoru ma clovek na cestu na pitie.. nastastie tu este doteras platil zdravy rozum ze autora nikto nezabasol ked siel do rakuska s flaskou vody ( i ked za dristanie by ho niekto zavriet mal). argumentacie typu cennu pet flasu vyhodim takze som platil za vodu su totalne mimo. preco? pretoze aj ked si vyvrtam na dvore studnu to nieco stoji, cerpadla a potrubie ktorym to do domu privediem tiez nieco stoji a aj udrzba tohto celeho nieco stoji. preto platime vodarenskym spolocnostiam to co platime. preto niekto naplni vodou flasu a snazi sa ju predat so zikom za tu sluzbu ze mozeme kupit vodu z horskeho ladovca alebo z nejakej tramtarie.. nie len za pet flasu ty DRISTOS! nema vyznam ti viac pisat lebo ucel si splnil a par ludom si dvihol tlak svojou existenciou a musis byt na seba hrdy ze tvoje zivotne poslanie sa naplnilo a ludom tlacis do hlav primitivne argumenty a DOHADY - uplne ubohe dohady. dufam ze tvoje deti budu na teba hrde

Pete # GawuFudu11
-
 60% ( 5 people voted )
+
2014-07-08 08:48:33 d551ad6a
Andrej, nie je to tak jednoduché. Áno, vody máme nadbytok a kľudne by sme ňou uživili (uhasil smäd) ešte 15 - 20 mil. ľudí, ale ...
Ak má niekto vodu dostať na trh, musí splniť spústu predpisov a nariadení (hygiena, potraviny, atesty) a tie musí priebežne dodržiavať a dokazovať, že ich stále dodržuje. Aby sa mu to oplatilo (stojí to nemalé bubáky), bude chcieť, aby prameň, ktorý dáva "tovar" nepoužíval aj niekto druhý (ochráni si svoje investície len pre seba), aby ho nik nemohol znečistiť (vytvorí trojstupňové ochranné pásmo a to najbližšie k vrtu dokonca bude musieť strážiť). Prameň (vrt) teda zapečatí a oplotí. Čo nezabalí (tovar) a nespotrebuje na oplachy (stáčiareň) nie je už voľne dostupné ostatným.
A sme u toho. Aby mohol prameň legalizovať ako zdroj "tovaru", ktorý je možné predávať ľuďom ako potravina, musí vstúpiť do kontaktu so štátnymi inštitúciami. Tie mu za poplatok vydajú stovky osvedčení, povolení, licencií, atestov kvality, ..., ktoré mu na oplátku zabezpečia dlhodobosť užívania zdroja (príjem). Pod "dozorom" štátu sa uzavrel obchod (obrovské divadlo) s tým, čo bolo všetkých, ale odrazu je to len majetok jedinca. Už je niekto posväteným majiteľom prameňa. On všetku vodu, samozrejme, nespotrebuje (ďalej nejako odtečie znečisteným potokom, riekou), ale v danej lokalite zabráni prístupu k nej celému zvyšku sveta. Pokiaľ sa jedná o pitnú stolovú, ba niekedy až kojeneckú vodu, je to uzurpácia práva doteraz všetkých tam žijúcich ľudí k voľnému prístupu k pitnej vode. A to je ten rozdiel, ktorý si, pravdepodobne, nepochopil. Inými slovami, zlegalizuje sa umelá bariéra tam, kde doteraz neexistovala. Tam, kde doteraz vody bolo dosť pre všetkých (bola takmer zadarmo), jej už dostatok nebude. Možnosti zneužitia sú až neodhadnuteľné.

Luko # LidySesy00
-
 64% ( 4 people voted )
+
2014-07-08 10:08:12 c3a87f42
Luko,
Andrej nie je človek s nedostatkom vedomostí. On vie veľmi dobre, o čom píšeš. Tento je ho článok je proste propaganda s veľkým P.

Janko-Palko # XulaQibi94
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-07-08 10:11:57 5fad4002
1, voda patri vsetkym ludom, pretoze ju nestvoril clovek! tak ako vzduch, poda
2, ak niekto chemicky zacne vyrabat vodu - toto je jeho vyhradne vlastnictvo a komodita.
3, uz sa zaby /ovce/ zacinaju pomaly varit. ale dojde im to az budu uvarene

... zacalo to predajom vody do zahranicia, postupne sa sprivatizuju vodne zdroje /viem ze to legislativa nedovoluje, ale pockajte - voda sa stale zohrieva/
... a ako to skonci? napr. ako s koncesionarskymi pravami. nikoho nezaujima, ze nemas televizor, misis platit

Takze kolko ludi byva vo vasom dome? 4? O.K. kde mate podpisanu zmluvu o dodavke vody? Nikde? Pluser! Nelegalne ziskavas vodu.

Alebo: za vodu budete platit pausalne na zaciatku roka ako sa plati za smetne. Nikoho nezaujima, ze ja a moja rodina recyklujeme a za tyzden 6-ti naplnime len jeden kontajner. Musim platit za tri! Tak to bude aj s vodou z vasich studni. pausal

Teraz to len skusaju. ved pockajte par rokov.
A samozrejme uz su aj medzi nami agenti co oblbuju verejnu mienku. Vid horeuvedeny clanok.

Capko # XaroLyti78
-
 67% ( 5 people voted )
+
2014-07-08 13:54:19 b228fb2d
Pre autora clanku len jedno slovo:

NESTLE

tento najvacsi globalny vlastnik a kseftar s vodou nam ukazal ako je autor clanku mimo realitu.
kolobot # QimeGije06
-
 50% ( 2 people voted )
+
2014-07-08 15:14:50 5917f034
Andre
j Fandak

Koľko sa dnes platí za takúto propagandu , že by som si privirobil..?
A na koho by som sa mal obrátiť?

Za uvedenie adresy vopred

Ďakujem

KOLOBANOV # VolaVyqo31
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-07-08 21:05:46 d90c3f6b
loading...
Andrej a kolko že ty maš rokov? A kto to za teba sem napisal?

Martinez # PopeNyca65
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-07-08 23:24:50 5be51d2e
Cudzie nechceme, svoje nedáme :D

vypIta placacka # FasePinu49
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-07-09 00:02:26 55d8bc65
Posledná veta v článku je úplný nezmysel. Volný trh nikdy nič nezlacnel. Ak dopustíme privatizáciu vodných zdrojov, budeme platiť za vodu z vodovodu tak ako za vodu balenú. Práve naopak, voda už nikdy nezlacnie. Nech si myslí kto chce čo chce, ale pamätám si dobu, ( pár desaťročí späť ) keď sa nám javilo ako debilné, kupovať v obchode pitnú vodu balenú. Každý mal predsa doma kvalitnú pitnú vodu z vodovodu. Aj dnes má väčšina ľudí na Slovensku z vodovodu kvalitnú, čistú pitnú vodu. Už nie tak lacnú, ale neporovnateľne lacnejšiu ako voda balená. Nesledujete, ako sa rozbehla diskusia na odbornej úrovni, čo je zdravšie? Či voda z vodovodu, alebo balená? Ako sa niektorí snažili skompromitovať vodu z točky v domácnostiach? Prečo? No predsa sa snažili zvýšiť zisky s predaja vody balenej. Vždy ide len o zisk. Prečo sa snaží teraz niekto meniť doterajší stav? Aby nám sprístupnil a zlacnej pitnú vodu? Pán Andrej Fandak ???!!! To nemyslíte vážne. Čítal som niekde také nenápadné správičky, už neviem ani kde, ale to nie je dôležité, že veľké finančné spoločnosti skupujú pôdu po celom svete. Obrovské plochy. Samozrejme tam, kde sú zdroje pitnej vody. Chcú nám ju sprístupniť!!!
milan # PesyMihy72
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-07-09 16:51:55 57f4f91b

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
tri   o
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Aj ja som bohaté jedno percento


Aj ja som bohaté jedno percento
V mienkotvorných médiách nám „nenápadne“ podsúvajú „vedecké“ štúdie o tom, ako 80 najbohatších ľudí vlastní toľko, čo všetci ostatní (áno, tento nadpis článok skutoč...
USA jsou připraveny vrátit se na Měsíc
Proč libertariáni jsou obvykle muži?
Je neplacení daní nemorální?

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.032 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne