Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Agresívne vyhýbanie sa šetreniu


Agresívne vyhýbanie sa šetreniu

čera sa v Hospodárskych novinách objavil podnetný komentár riaditeľa IFP Martina Filka. Autor sa v ňom zamýšľa nad morálkou ľudí, ktorí sa "agresívne vyhýbajú plateniu daní", teda v rámci zákona optimalizujú dane tak, aby platili čo najmenej.

 

Argumentuje pritom známym behaviorálnym ekonomickým experimentom. V ňom skupina účastníkov na začiatku dostane sumu peňazí. Následne môže z tejto sumy každý anonymne ľubovoľnou čiastkou (aj nula) prispieť do spoločnej kasy. Peniaze z kasy sa potom zdvojnásobia a rovnomerne prerozdelia medzi všetkých ľudí – aj tých, ktorí do spoločného prispeli nulou. Tí na tom aj najviac zarobia, keďže im ostane počiatočná suma plus dostanú podiel zo spoločnej kasy. Väčšina účastníkov týchto hier pochopí tento mechanizmus a do spoločnej kasy dávajú málo, alebo nič. Pritom celá skupina by mala najväčší výnos vtedy, ak by všetci dali do spoločnej kasy všetko, pretože v nej sa peniaze zdvojnásobia. A práve takýmito nemorálnymi čiernymi pasažiermi sú podľa Martina Filka spomínaní agresívni optimalizátori.

To je však hra. Realita sa od nej odlišuje v jednom zásadnom bode. Predstavme si, že hodnoty sa vložením do štátnej kasy znásobujú. Znásobia sa dvakrát práve vtedy, ak dáte do kasy hodnotu 1 euro, vláda ho investuje povedzme do diaľnice, ktorá vyprodukuje hodnotu 2 eurá. Jedno vložené euro vyprodukovalo dve eurá. 

Zádrhel je v tom, že ak to 1 euro ostane v rukách spotrebiteľov a podnikateľov, tí ho tiež na niečo použijú a vyprodukujú hodnoty. Spomínaný experiment ale svojim nastavením vychádza z predpokladu, že spoločná kasa násobí vložené hodnoty číslom 2, kým súkromných rukách sa násobia 1. Teda experiment vychádza z predpokladu, že vláda dokáže tvoriť hodnoty lepšie ako súkromníci vyhýbajúci  sa vyšším daniam.

Tu si asi nemusíme hovoriť, že je to dosť chabý predpoklad. Pri pohľade na "efektivitu" verejných výdavkov sa natíska otázka, či tá hra nemá byť nastavená úplne inak. A síce že peniaze, ktoré si účastníci nechajú, sa vynásobia číslom 2, a peniaze ktoré dajú do spoločnej kasy, sa tiež vynásobia – ale číslom 0,5. Inak povedané, ak podnikateľ vďaka optimalizácii ušetrí nejaké eurá a reinvestuje ich vo firme, prospech z takéhoto kroku bude pre nás všetkých väčší, ako keď sa zo štátnej kasy nalejú do krachujúcich železníc, zaplatí sa za ne výlet do Petrohradu či nakúpia činky pre úradníkov. Nemusí ich dať ani priamo do firmy. Ak si za ne postaví bazén, peniaze pretečú iným podnikateľom, či živnostníkom, ktorí za ne vyprodukujú ďalšie a ďalšie hodnoty. 

Ľudia optimalizujú dane tým agresívnejšie, čím agresívnejšie sa vláda vyhýba šetreniu s nimi. Posúdenie morálnosti tohto aktu nechám na čitateľoch. Možno ak by sa vláda miesto neustáleho zháňania nových a nových príjmov pre svoju kasu zaoberala upchaním toho deravého vedra, do ktorého ich leje, žiadne takéto morálne polemiky by nebolo treba viesť.


http://www.iness.sk/stranka/9054- Agresivne-vyhybanie-sa-setreniu.htmlAuthor: Martin Vlachynsky # SubiFatu21
Slovensko2013-11-215
-
 60%  ( 5 people voted )
+
Je len polemizovanie, či koeficient násobku vložených peňazí do spoločnej kasy je väčší či menší ako jedna. Som presvedčený, že to tak zostane dovtedy, kým tu nebude jeden pevný a konkrétny plán jak hospodárky, tak v zahranično-politický. Plnenie tohto plánu je merateľné a výsledok očividný. To však náš politik nikdy neurobí, lebo plánuje len na 4 roky. Dokonca ani nie je presvedčený, že tu zostane žiť a jeho deti už tobôž nie. Stačí si nahrabať a svet je jeho domovom. A nahrabať si je ľahšie v kalných vodách ako v priezračných vodách plánovania a konkrétneho plnenia.
Luko # LidySesy00
-
 72%  ( 8 people voted )
+
2013-11-21 13:15:31 c3a87f42
Esteze sa to tak na konci vsetko rozumne vysvetlilo s tym experimentom. Uz som mal pocit ze to bude pokracovat obhajovanim toho nasobenia statom. :D
lukas # JyveRore11
-
 45%  ( 1 people voted )
+
2013-11-22 01:01:30 b070bf67
Jeden pevný a konkrétny plán už prebehol a jeho ovocím je, že si neviete uvedomiť, že dnešná situácia je výsledok toho plánovania. Boľševici neučili ľudí iniciatíve, dravosti, podnikaniu a preto mohli výkupiť podniky skúsenejší, pripravenejší a bohatší zo zahraničia. Komunisti priviedli ľudí do biedy a po 1989 nedokázali na voľnom trhu konkurovať, mohli sa len predať ako posledná šľapka. Nemyslite si, že štát by bol na tom lepšie, najprv by musel zabezpečiť odbyt výrobkov. A pokiaľ vy odmietate predaje podnikov do rúk ľudí žijúcich v zahraničí, prečo si myslíte, že by tí na západe otvorili trh vám?
Politik plánuje na 4 roky? Iba jeho funkčné príživníčenie je limitované na 4 roky.

Lidhja # BotoLaca83
-
 58%  ( 2 people voted )
+
2013-11-22 01:27:15 5f668f43
Vláda nesmie šetriť, má povinnosti vyplývajúce zo zákona a tie musí naplniť, preto nevyhnutne potrebuje výpalné, aby zadovážila žiadúce služby pre všetkých. Šetriť znamená odmietať plniť stanovené úlohy, čím narúša celoplanetárny pokrok.
Neplatiť dane je veľmi správne, vyhýbajte sa tomu úkonu, ani kopejku Ficom a Maňkom, Frešom. Pokiaľ predovšetkým súdruhovia Ficovoliči si nedokážu predstaviť svoj život bez komandovania štátu, tak toho vášho boha treba zabiť raz a navždy. Dynamitom proti socializmu. Každý kto dovoľuje vláde a jej úradníckym poskokom právo zasahovať a kontrolovať a zakazovať je prívrženec NWO a tak by malo byť na vás aj hľadené. Keď niekto nadáva na banksterov (nie kvôli úrokom, ale politickému vplyvu), tak v prvom rade nech spomenie užitočných idiotov etatistov, bez ktorých hlúposti by sa žiaden Rockefeller nemohol ukazovať ako skrytý akože vládca. Nie iba strojcovia a osnovatelia záverečnej etapy ľudských dejín, ale všetci straníci etatizmu spochybňujete slobodu človeka, želáte diktatúru svetovej tyranskej vlády aj tým, ktorí o ňu nestoja. Preto nie je rozdiel medzi Kissingerom, alebo dajakým poblúdeným voličíkom, pretože jeden navrhuje a druhý súhlasí. Nemýľte sa, že mnohí etatisti sú napríklad vraj proti eú (pochybujem že aj v referende hlasovali proti, aj láska k Dzurindovi u jeho fanatikov nepretrvala), to len zle odhadli prerozdeľovateľský mechanizmus, pretože súdruhovia v Bruseli na nich zabudli, alebo dokonca európski súdruhovia ako protihodnotu požadujú dajaký návrh, plán niečoho, aby im preplatili ich hranú iniciatívu. V samotnej podstate etatizmu je krádež zabudovaná, keďže sú nemohúci sa k nej priblížiť, tak hromžia na úspešných koristníkov na európskom hnojisku a zo závisti kričia na eú. Nie z princípu, z výpočítavosti a sebectva, ak etatista odmieta etatizmus, tak preto že má slabý zrak a nevidí etatizmus, ale jeho neprítomnosť, lebo jeho jasnozrivosť badá korporácie, ktoré vraj vládnu v eú. Proti korporáciám navrhujú etatizmus, ale už nie ten európsky. Bude pokračovať európsky etatizmus až do splynutia do svetového. Prípadne by sa eú rozpadla, a vedľa seba by vznikli menšie etatizmy, ktorých súperenie by skončilo vojnou. A ten malý počet čo prežije si zvolí iného etatistu diktátora a vraha antichrista.

Lidhja # BotoLaca83
-
 62%  ( 3 people voted )
+
2013-11-22 01:36:50 5f668f43
Zaujimave je, ze tento bolsevicky idiot nepise ani slovo o tych, co cisto vyzieraju tento stat- teda o sebe, o vlade, o cignoch a inych prizivnikoch. Ciganska cvarga su cisty vyzieraci systemu ktory neorispeli nikdy ani eurom, pre spoocnost neurobili nikdy nic. No a vlada to su zlodeji, okradaci na daniach prvej kategorie, kedze si sami pre seba schvaluju rozne ulavy a ine podvody. Tento komunista by mal zacat adresovat tieto nezmysly najprv svojim spolubojovnikom a spoluzlodejom zo SMeru a azz potom napadat dristami podikatelov a tyh ludi, co prispievaju peniazmi do statnej kasy. Lenze tento stat je uz tak rozkradnuty, ze im chybaju peniaze a tak ich chcu ukradnut nezalezi na tom odkial. Jedine idiot by im platil viac, ako je bezpodmienecne nutne.Je uplne logicke a dobra moralka kaze to, ze treba optimalizovat dane tak, aby ostalo co najviac vlastnej rodine, kedze im stat naserie, ako dat dane na zlodejov vo vlade a ciganov.
Hansen # PyleXowi88
-
 62%  ( 3 people voted )
+
2013-11-22 06:20:05 bca2a62b

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
še   osem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

ŠVÝCARSKO MOBILIZUJE NA OCHRANU HRANIC ARMÁDU I OBČANY


ŠVÝCARSKO MOBILIZUJE NA OCHRANU HRANIC ARMÁDU I OBČANY
Vrchní velitel švýcarských ozbrojených sil generál André Blattman očekává masivní nárůst migrace do Švýcarska. V televizním rozhovoru sdělil: „Evropa je na pokraji chaosu, kdy bude...
ČINITEL Z VYJEDNÁVÁNÍ: JE „ZCELA ABSURDNÍ“ MYSLET SI, ŽE ŘECKO V KVĚTNU NEZBANKROTUJE
Ruské velvyslanectví v Damašku bylo ostřelováno
Jedno z najšpinavších tajomstiev Európy: Snaží sa ukryť obriu hromadu dlhov

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0251 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles