Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

AKÉ JE SKUTOČNÉ TAJOMSTVO ZNÁMOK ?


AKÉ JE SKUTOČNÉ TAJOMSTVO ZNÁMOK ?

Včera za mnou prišiel chlapec, ktorý toho veľa nenarozpráva a opýtal sa: "Ľubka, aká známka je dvojka? "

Zahľadela som sa mu do očí a uvažovala, čo presne sa chce asi spýtať. Moje deti (som učiteľka) vedia, že sa zaujímam o to, ako veci myslia a cítia a ja zase viem, že občas sa oplatí radšej počkať.

"Čo si myslíš o človeku, ktorý má na vysvedčení dvojku? Aký je to človek? Keby prišiel ku tebe niekto, koho nepoznáš a povedal, že je dvojkár,čo by si si o ňom myslela? "

Každý rok, keď už sa uzatvárajú známky, stretávam sa s týmto fenoménom. V deň vysvedčenia sme vždy na detskej linke riešili veľmi podobné záležitosti, ale už v ich ťažšej podobe.

Chlapcovi som ukázala tento obrázok:

školstvo-vzdelávací systém-eduworld.sk

A spýtala sa ho, čo si myslí, aké známky by mali z lezenia na strom jednotlivé zvieratá. Tomuto deti plne rozumejú. A smejú sa na tom. A potom som sa ho spýtala, čo si myslí o rybe, keď sa dozvie, že má päťku z lezenia na strom.

Zasmiali sme sa spolu. Deti si to vedeli krásne predstaviť a viedlo nás to ku krásnym úvahám.

Ale...

Viem veľmi presne, že niektoré deti si svoju osobnú hodnotu stotožňujú s hodnotou známok, ktoré sa im dostávajú. Bez ohľadu na snahu a úsilie, ktoré musia vynaložiť. A sú aj také, ktoré nemusia vynakladať žiadnu, lebo proste "lezenie na strom im je prirodzené". Samozrejme, aj také, ktorých sa to nijako osobne nedotkne.

No tajomstvo známok ako takých je, že ich hodnota v skutočnosti je len taká, akú im prikladáme my sami.

Ak rodičia dlhodobo prezentujú známky ako nesmierne dôležité , niečo, na čom im veľmi záleží, dieťa skôr či neskôr stotožní svoju osobnú hodnotu s hodnotou známok. Je to jednoduché- stáva sa tým, na čom rodičom naozaj záleží- je to prejav dôvery a lásky.

V prípade detí si najmä v nižšom veku treba uvedomiť, čo dieťaťu "nakladáme" do duše tým, aký význam prikladáme známkam, ktoré nosí. Výroky ako:

"Podľa toho, aké známky máš, všetci vedia, kto si."

"Ako sa budeš učiť, tak sa budeš mať."

"Musíš mať výborné známky, ak chceš, aby z teba niečo bolo."

"Mysli na to, že od tvojich známok závisí, čím v živote budeš."

"Musíš mať dobré známky, inak sa nedostaneš na školu a nebudeš mať dobré povolanie."

"Ty si...taký a taký...." ako komentár ku známkam...

A s týmto všetkým v duši sa dieťaťu do života kráča ťažko. Aj takýmito slovami ho obmedzujete, aby v sebe rozvíjalo svoje najväčšie danosti, v ktorých by sa jedného dňa mohlo stať majstrom. Môže mať totiž zručnosti, ktoré vďaka tomu, že sústavne vynakladá úsilie na to, čo mu nejde a čomu vy prikladáte dôležitosť, úplne zaniknú. V tom lepšom prípade ich bude nanovo objavovať v dospelosti.

Každý z nás má niečo, v čom sa dokáže cítiť ako ryba vo vode. Ak chceme, aby sa naše deti cítili vo svojom živote práve tak (ako ryba vo vode, či opica pri lezení na strom, či...) pomôžme im nájsť a rozvíjať to, z čoho by v školskom ponímaní boli jednotkári. A nedávajme im do cesty prekážky tým, že im v hlave spájame ich osobnú hodnotu a schopnosť dosahovať životné ciele s tým, aké známky nosia zo školy zo všetkých predmetov. Dovoľme byť rybe v lezení na strome najhoršou, no v plávaní vo vode majstrom.

Každý rok dávam napísať svojim deťom vysvedčenie mne ako učiteľke. Decká sú skvelé, oceňujú ma jednotkami za predmety, ktoré si samé vymyslia. Napríklad: zmysel pre humor, ochota dobre sa baviť, čas , ktorý pre nás vždy máš, ranný rozprávací kruh, veľká náruč a pod.

Skúste to dnes so svojimi deťmi- pripravte im doma vysvedčenie zo samými jednotkami za všetko, čo na nich naozaj oceňujete. Tí odvážnejší skúste deti poprosiť, aby napísali rodičovské vysvedčenie pre vás. Nielen, že sa mnohé dozviete, dáte im neskutočnú hodnotu: pocit, že záleží na nich samotných. A že vám osobne záleží na tom, čím žijú, čo cítia a čo si myslia.


Autorkou je učiteľka na základnej škole PaedDr. Noščáková ĽubicaAuthor: Noscakova Lubica # MutyDupa27
Slovensko2014-06-2710
-
 78% ( 17 people voted )
+
potvrzeno: DNA z geneticky modifikovanych organismu se premistuje do lidi
http://www.czechfreepress.cz/zdravi/potvrzeno-dna-
z-geneticky-modifikovanych-organismu-se-premistuje
-do-lidi-kteri-je-konzumuji.html
(www odkaz)

GMOpotraviny # JogaRose06
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-06-27 16:23:23 51132f5c
Nízko hodnotený príspevok


teply american # CaqoNiqy15
-
 38% ( 6 people voted )
+
2014-06-27 18:23:42 5b7f5317
Tiež nesúhlasím s článkom. Známky učia aj o tom, že za nejakú prácu dostanú odmenu. Áno stáva sa, že sa žiak učí a má zlú známku, no na to je rodič aby mu to vysvetlil. Známky sú jednoducho na to aby sme mohli tie deti nejako porovnať a zistiť práve na čo by mohli mať vlohy. Teda ak neberieme do úvahy, že všeobecná vzdelanosť, tiež nie je na škodu:)

Mato # FybiPaxo13
-
 50% ( 2 people voted )
+
2014-06-27 20:08:55 5c342437
Známky: Poznatky--, skúsenosti, .. istý človiečik veľmi dobrý žiačik na ZDŠ --samé--jedné známky! Následne OU .. prd..nič..len táák 3--4! Po prvom ročníku-OU --prestup na strednú odbornú-- a prvé tri roky ..2- 3.. bez problémov.. ale vo štvrtom --len len--4-4-5.. 6 krát po 4 ! Maturita v septembri! Potom VŠT-- a bez problémov! Lebo nevedel sa človiečik denno denne učiť! Následne ešte aj dnes na VŠT--- funkcionár s titulmi pred i za menom---Známky sú dôležité--vôľa je dôležitejšia! " Prejdem -prebijem sa --lebo sa prebiť chcem"! Aby každý vedel---- Vôľa moja vôľa --kam si sa podela...?Ak nie je známe tak známky sú ---najdôležitejšie!
klopi # KyvoWavo40
-
 42% ( 2 people voted )
+
2014-06-27 20:34:58 58d4289b
Teplý, máš mimoriadny pozorovací talent, ak si dokázal postrehnúť, že aj ľudia od asfaltu sadia zemiaky, myslia iba na prácu, a nie na vaše práva gayov, preto ste veľmi prenasledovaní, ale sú aj končiny, kde sa záujem o veci verejné a kolektívne a spoločenské rozvíja diametrálne rýchlejšie, tam aj sodomitov pokladajú za dôstojnú tému diskusie.

Lidhja # JojaVime40
-
 45% ( 1 people voted )
+
2014-06-27 20:55:16 b228e006
Pekný článok. Vidím, že ľudia začínajú chápať problematiku bytosti človek- homo sapiens. Takže: prichádzame na tento svet ako každý...odlišný. To znamená ako povedak kedysi Werich: A všichni dohromady uděláme víc! Každý sme výnimočný, ale káždý v niečom inom. Aj ten autista má ale svoj svet a spoločný život nás všetkých, nás zároveň aj obohacuje! Na to nezabúdajme. Zároveň sa tu reinkarmujeme, to znamená, prinášame si so sebou nekonalosť z minulých životov, ktorú musíme odstrániť znovuprežitím svojej chyby, teda traumy. Je to ako prejsť chorobou, po ktorej vyzdravieme. Nie je to nič zvláštne, len to treba pochopiť. A autor to dobre pochopil, čo o reakciách ostatných na tomto blogu nemôžem povedať. Niekto ale na tomto svete povýšil isté, pre neho dôležité schopnosti za veľmi dôležité a ostatné za menej dôležité a dal to ma papier ako dogmu, zákon, normu! Ako náboženstvo. Školstvo je dnes tiež dogma a kto sa postaví proti nej, je pranierovaný štátnym aparátom, justíciou, ministerstvom a ešte všeličím. A tak taký jedinec sa dostáva do pozície vydedenca systému. A pri tom my sme sa tu narodili aby sme sa zúčastnili tejto kozmickej informačnej hry. Hry v ktorej sme sa tu neocitli náhodou. Takže milovaní, tento čas je o tom aby sme si spomenuli, načo sme tu. Aké heslo je na blogu Hačky a udice?: Spomeň si kto si a rob to úmyselne! Takže milovaní zahoďte dogmy a začnite sa pozerať na svoje deti cez ich srdcia a nie cez ich známky!!!

valdo # SaduMixu65
-
 50% ( 2 people voted )
+
2014-06-28 05:12:05 b228042b
loading...
Mato : Myslim, ze prave ta "potreba porovnavat" je prilis silna a kontraproduktivna. Z deti, co sa naucia sa prilis porovnavat s ostatnými potom vyrastaju dospeli, ktori sa tiez stale musia porovnavat - a od toho, ako obstoja v tabulke porovnavanych, si potom casto odvodzuju svoju sebahodnotu.
klara # XakyRipi17
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-06-28 09:28:13 6de637a9
pani Lubica mozno chcela naznacit ze deti by v skole mali dostat viac priestoru na sebarealizaciu a nie den co den sedem hodin hltat nalinkovane osnovy .

K-mil # FiqoMopa99
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-06-28 10:08:18 5cf5052c
ja som bol za idiota, dvojkár, nie ako sestra čistá jednotkárka. Nezdedím ani rohožku pred dvere.
vypIta placacka # FasePinu49
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-06-28 15:16:42 5867c67b
Pekny liberalny nazor a naozaj realny obrazok dnesneho skolskeho postoja. Hodnotit, porovnavat, znamkovat, vyzdvihovat opice, izolovat slona... to je cista diskriminacia, teror a kult nasilia. Nas pan miNister skolstva disponuje akym pravom? dvojkari, trojkari su odpisani! na stredne skoly iba ti najjednotkovatejsi! prave tu si niekto myli pojmy usilovnost, schopnost, moznost, nadanie, sucit, rozum. Takze celkom isto neocenime usilovneho a menej schopneho, ani schopneho a menej usilovneho, tak isto nie nadaneho a menej mudreho, ako aj nie mudreho a nenadaneho. rovnostarstvo je ubohost. Lubka, skoda, ze nie je viac takych pedagogov, ako si TY!

gabriel # DukuWaxy54
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-06-30 15:24:14 c35b0eea

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
je   tri
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Migranti a stabilita západní společnosti


Migranti a stabilita západní společnosti
Věřme, že nápadný počet mladých mužů mezi uprchlíky nechce nic jiného než vydělávat peníze a posílat je domů. Avšak migranti mohou, představovat problém i tehdy, když nechtěj...
V Mestskej polícií chcú najmä mladých a zdatných ľudí, nie dôchodcov
V severokórejských baniach a kameňolomoch otročia malé deti, dokazujú videonahrávky
Ak vláda robí X, nazýva to Y

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0571 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made