Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

A NEDALO BY SA DRAHŠIE?


A NEDALO BY SA DRAHŠIE?

Pred mesiacom som si kúpil automatickú práčku. Najprv som si istý čas čítal ponuky a recenzie na internete. Našiel som si značku a model, ktorý mi vyhovoval parametrami a zmestil sa do rozpočtu (a do kúpeľne). Referencie od zákazníkov v norme. Keď som vošiel do predajne, tak som už len hľadal vytúžený kus.

Najprv som chvíľu blúdil medzi bielymi kockami a hľadal svojho favorita. Čítal som lístky s popisom a cenou. Nakoniec som ju našiel. A nielen to. Skoro som od radosti zakričal.

Moja vysnívaná práčka bola v zľave.

Pýtal som sa predavača na dôvod. Povedal, že sa snažia takto nalákať zákazníkov. Maloobchod s elektronikou je prudko konkurenčný a oni si nemôžu dovoliť skladovať toľko tovaru. Skontroloval som parametre a záručnú dobu. Všetko sedelo. O pár dní som už zamilovane pozeral, ako sa moje špinavé ponožky točia v novej práčke.

Idylka sa skončila dnes poobede.

V pošte som si našiel predvolanie na políciu. Vraj mám prísť na výsluch. Hneď som tam zavolal, aby som sa dozvedel o čo ide. Jedná sa o súdny spor medzi veľkopredajňou, v ktorej som kúpil moju práčku a jej dodávateľmi. Predajňa neuhrádza faktúry za dodaný tovar. Dodávatelia sa preto rozhodli posunúť vec na súd. Vysvetlenie zástupcov predajne znelo nasledovne. Za všetko môžu zákazníci, ktorí nakupujú zľavnení tovar. Firme potom neostávajú prostriedky na vyplatenie dodávateľov.

Policajt mi oznámil, že ma zatiaľ vedú iba ako svedka. Keď sa ale ukáže, že som tovar naozaj nakúpil v zľave, tak ma prekvalifikujú na podozrivého. Ak ma súd uzná za vinného, budem musieť doplatiť sumu za pračku vynásobenú základnou úrokovou sadzbou ECB.

V tej chvíli som sa našťastie zobudil a ruku som mal v šerbli.

Ak sa niekomu zdá táto situácia riadne postavená na hlavu, tak nech vie, že presne to sa momentálne odohráva v slovenskej národnej rade. Smer sa rozhodol odvolať podpredsedu parlamentu Fígeľa, pretože vraj jeho vinou neplatí Váhostav dodávateľom. Fígeľ ešte ako minister dopravy podpísal s Váhostavom zmluvu na výstavbu diaľničného úseku. A Váhostav mu dal zľavu.

BTW, čert vezmi Fígeľa.

Celá kauza má svoju genézu. Počas prvej Ficovej vlády bol vyhlásený tender na diaľničný mega projekt (cez PPP z Martina do Prešova). Zákazku za bezprecedentnú sumu 9 miliárd vyhral Váhostav. Ale nasledujúca Radičovej vláda tender zrušila a rozsekala úsek na viacero menších projektov. A naraz začali za zákazky stavebné firmy núkať rádovo nižšie ceny. Od tohto momentu je jasné každému, kto sa iba okrajovo zaujíma o verejné dianie, o čom je na Slovensku stavanie diaľnic.

Situácia bolo niektorým triezvejším ministrom Ficovho kabinetu (Kaliňák) natoľko trápna, že prišli s nasledovnou teóriou. Zatiaľ čo bežný človek sa na trhu snaží nájsť tovar, službu za čo najnižšiu cenu, keď nakupuje štát, tak toto prirodzené pravidlo prestáva platiť. Lebo by po zaplatení všetkých možných provízií politikom nemuseli zostať prostriedky pre subdodávateľov.

Nie je to samozrejme jediná situácia, keď z istej pokrivenej štátnej perspektívy aj tie najväčšie bláznovstvá dostávajú zmysel. Podľa jedného medzivojnového anglického ekonóma sa vraj vláde oplatí platiť dve skupiny ľudí. Jedna kope jamy a tá druhá ich hneď zakopáva. Alebo keď nemeckí politici prišli s nápadom ako naštartovať hospodársky rast. Stačí iba zošrotovať staré, ale stále funkčné automobily. Nakupovať tovar za najvyššiu ponúknutú cenu, by mohol byť taký slovenský príspevok k podobným perlám ducha.

Postavme teda fakty naspäť z hlavy na nohy. Ja od ministra práveže očakávam, že bude nakupovať čo najlacnejšie. Pretože nenakupuje zo svojho, ale z peňazí, ktoré sme mu zverili. Že Fico z týchto zdrojov spláca svoje politické dlhy je škandál. Ale ešte väčší je ten, že sa z toho snaží spraviť normu (vylučovanie najnižšej ponuky).

Predstava, že za nevyplatených živnostníkov môže nízka vysúťažená cena projektu, je ako argumentovať, že za problémami Tesca stoja dôchodcovia nakupujúci potraviny za zľavové kupóny. V podstate bežného zákazníka vzťahy medzi predávajúcim a subdodávateľom vôbec nemajú čo nezaujímať. Stará sa iba o to, aby za dohodnutú cenu dostal tovar, ktorý si objednal. A to je dostatočná výzva pre hociktorého ministra.

Nech už celá kauza dopadne akokoľvek, bolo by katastrofou, keby jej záverom bola idea o škodlivosti nízkych cien. Možno to dnes vyhovuje podnikateľským žralokom z okolia Smeru, ale sa obávam, že to je začiatok cesty, s ktorej cieľom sa momentálne zoznamujú v Grécku.Author: Andrej Fandak # RyfyDora76
Slovensko2015-04-204
-
 64%  ( 12 people voted )
+
Mily Autor, ja sa ti to teda pokusim este dovysvetlit:

1. Treba si prestudovat, kto nam tu zaviedol "restrukturalizaciu" a postavil ju nahlavu oproti beznemu svetu. Teda namiesto toho, aby zakon podrzal malych zivnostnikov, nadrza velkym bankam!

2. Stat povodne planoval kupit kvalitne pracky Miele, ale Figel tendre dokurvil tak, ze Siroky namiesto pozadovanych Miele pracok s 5 rocnou zarukou mu slubil Whirlpool s 2 rocnou zarukou ale u zivnostnikov objednal Goddess s plastovymi loziskami, nekvalitnym cerpadlom a poddimenzovanym motorom a dal na nich vymenit loga za Whrilpool.

3. Siroky navyse cenu Whrirlpoolov podhodnotil pod cenu Goddessov s tym, ze snad uz buduci kseft vykryje straty vyplyvajuce z tejto "reklamnej" zakazky.

4. Posledny Sirokeho predpoklad bol, ze ak by aj nahodou nedostal buduce zakazky, na ktorych si vykryje stratu z tejto, tak tu ma stale legalnu moznost nevyplatit subdodavatelov a ist do restrukruralizacie, ktora mu straty LEGALNE zmeni na zisky!

5. Podobne ceny ostatnych ucastnikov tendra svedcia o tom, ze uvazovali v podobnych mantineloch ako Siroky. V cechach to mozme vidiet tiez, ked sypu smeti pod dialnice, alebo im sadaju novovybudovane mosty....


Takze kto je vinny? Aj opozica aj ficovica. Opozica za dodanie zlych zakonov a zle vyhlasene tendre a ficovica za to, ze zmurila 3 roky oci a tvarila sa, ze nic nevidi a neprijala protiopatrenia!

Dalej si tak trochu vinny aj ty autor tohto clanku, za to, ze cielene nenapises ludom uplnu pravdu ale vypustas dymove clony!


PS: Ten zle vyhlaseny tender nema ani tak vplyv na celu kauzu Vahostav, ako skor na to, ze takymto sposobom postavene dialnice sa predrazia na ich naslednej drahej udrzbe, ktoru si uz zaplatime sami, bez eurodotacii. V perspektive desatroci sa cely koncept moze ukazat drahsi ako Ficove tolko kritizovane PPP!

PS2: Cely tento cirkus dokazuje len to, ze pravica aj lavica su dve strany tej istej mince!

zdravyrozum # GyduJudi50
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2015-04-21 09:09:25 bc78020a
Ako to napokon celé dopadlo? Bol by niekto ochotný mi to napísať v niekoľkých vetách? Dočítal som túto úsmevnú príhodu len po "zľavnení" tovar... (Poznámka: Len nie žabiačik Kvak, lol, to by som sa zas nič nedozvedel)
:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 54%  ( 3 people voted )
+
2015-04-21 09:54:49 d425402c
Prečo nejdú s touto kauzou za Andrejom spod Tatier? Veď ten má do predaja práčiek najviac čo povedať, nie? :)
meldo # FajuSuba76
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-04-21 12:49:06 3ec5f340
"Štát nie je zlý vlastník..."
General Guderian # TyroMury04
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-04-21 18:46:58 55e4d360

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
deväť   päť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Novinár Ľubo Huďo vydáva knihu


Novinár Ľubo Huďo vydáva knihu
V pondelok 21. októbra 2013 vychádza kniha známeho slovenského novinára Ľubomíra Huďa ZAMATOVO NEŽNÁ TYRANIA s podtitulom Od pravdy a lásky ku klamstvu a poslušnosti. Už teraz si ju môž...
DALŠÍ BRITSKÉ MĚSTO OVLÁDLI MUSLIMOVÉ (VIDEO)
František změnil Otčenáš (+video)
EUROFONDY JAKO NÁSTROJ POLITICKÉ ŠIKANY

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0238 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne