Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

10 CITÁTŮ SIOUXSKÉHO INDIÁNA, KTERÉ VÁS DONUTÍ SE ZAMYSLET NAD „MODERNÍ“ SPOLEČNOSTÍ


10 CITÁTŮ SIOUXSKÉHO INDIÁNA, KTERÉ VÁS DONUTÍ SE ZAMYSLET NAD „MODERNÍ“ SPOLEČNOSTÍ

Luther Standing Bear byl náčelník kmene Oglala Lakota, ale rovněž i spisovatel, filosof, učitel a také herec známý ve 20. století.

Byl vychováván v internátní škole a uměl dobře anglicky, což mu umožnilo být jakýmsi prostředníkem mezi dvěma civilizacemi. Bojoval za práva rodilých indiánů a snažil se změnit vládní přístup vůči nim. Před svou smrtí vydal 4 knihy, ve kterých propagoval indiánský životní styl.

Zde je 10 jeho citátů, které vás přinutí zamyslet se nad "moderní" společností:

 • 1) Vychloubání se a přehnané manýry nikdy nebyly vnímány jako slušné. Přehrávání bylo považováno za nečestné a ti, kteří neuměli mlčet, byli považováni za drzé. Konverzace nikdy nezačala ve spěchu nebo jen tak bezdůvodně.
 • 2) Děti byly učeny prokazovat slušnost skrze činy a nikoli slova. Neměli dovoleno odmlouvat starším, vstupovat do řeči nebo se někomu vysmívat.
 • 3) Mlčení nebylo bráno jako urážka. Naopak. Drželi jsme se pravidla, že myšlenka předchází slovo. V období smutku, smrti nebo neštěstí se ticho považovalo za vyjádření respektu.
 • 4) O velkých pláních, krásných kopcích a potocích jsme nepřemýšleli jako o "divočině", jak přírodu nazývali bílí lidé. Pro nás byla Země hojností a požehnáním "Velké Záhady".
 • 5) Lidé z mého kmene žili se vším, co je obklopovalo, v lásce a míru. Zem, nebe a vodu považovali za aktivní principy, zvířata a ptactvo jim bylo přítelem a stejně tak i cizí lidé jim byli bratry.
 • 6) Láska je záhadou bytí, dává nám důvod a schéma naší existence.
 • 7) Pro lidskou kůži bylo dobré dotýkat se země. Staří lidé seděli vždy na zemi a chodili bosí. Spojení s půdou dovolovalo uvědomit si spojitost s ostatními.
 • 8) Svět byl knihovnou a kameny, listy, tráva i zvířata byly jejími knihami. Naučili jsme se žít se zákony přírody a uctívat její krásu. Cokoli nás pokořilo, dali jsme do nápravy co nejvíce úsilí, ale nikdy jsme si nestěžovali.
 • 9) Věděl jsem, že pokud se lidské srdce vzdálí přírodě, zahořkne. Pokud totiž člověk ztratí respekt pro rostoucí a žijící, brzy ztratí úctu i k samotným lidem.
 • 10) Civilizace mi byla vnucena...bohužel ale bez lásky, pravdy, upřímnosti a štědrosti.

Doufám, že některé z těchto citací na vás alespoň částečně zapůsobily, a že vás dovedou k myšlence, že by se moderní civilizace měla inspirovat tou předchozí.Author: wisdompillscom # CefuTera78
Svet2015-02-228
-
 63% ( 9 people voted )
+
Mozu byt 2 verzie o obsadeni ameriky bielym clovekom) bud aby vznikla nova civilizacia na urodnej zemi ,ktora bude zachranovat ludstvo )vid 2 ww .. alebo obycajne obsadenie a trpenie za amerikan dream)
Janko hrasko # BaxeWilo75
-
 45% ( 1 people voted )
+
2015-02-22 14:01:42 5f66a144
že vraj zachranovat vo ww2.
šak ju najprv sami zasponzorovali

ropas # RutiQajo58
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-02-22 14:36:28 b2124ad2
Hrášok, skutočne existujú dva pohľady na túto tému. Prvý je naivne idealizovaný, druhý pragmatický. Oba pohľady hodnotenia sú priamo úmerné veku pozorovateľa a vývojom sa môžu meniť, čo je dôsledok rozširujúceho sa spoločenského rozhľadu a logického vnímania súvislostí. Pozrime sa na to bližšie: Prvý, idealistický pohľad, skreslene formuje braková tzv. rodokapsová literatúra, ktorá preslávila Karla Maya. Sám sa štylizoval do 1. osoby hlavnej postavy grinhorna, ktorý sa ako nemecký zememerač stal ochrancom Indiánov a zákonite legendou. Svoj imaginárny svet vybudoval na vždy populárnom antagonizme vykorisťovateľov a vykorisťovaných. Jeho bujará fantázia a predstavivosť pobláznila generácie detí - kto z chlapcov by nechcel prežívať dobrodružné pokusy o idylické súžitie s domorodcami v koži hlavných hrdinov? Nik neriešil, že autor až na sklonku života pricestoval do Ameriky, aby uvidel skutočnú prériu. Keď sa jeho príbehov chopila európska kinematografia šsťdesiatych rokov, vznikol nový boom kultu kníh K. Maya, ale zároveň aj silné ideologické posolstvo, ktoré vyhovovalo najmä boľševickej ideológii. Preto okrem západonemeckej produkcie (točená v rovnakom duchu svojho rodáka) vznikol celý rad ideologicky ladebných filmov, z ktorých si európsky divák pamätá zhruba toto: Indiáni - starostlivo učesaní (prípadne s dokonalým kohútom), s dokonalým mejkapom a farebnými čelenkami, náčelníci vo vyžehlených mundúroch s nášivkami, mierumilovní, čestní, neradi zabíjajúci... skrátka, dokonalý obraz proletára! Biely človek je naopak vyobrazený ako krvilačná beštia, ktorá ide cez mŕtvoly za vidinou zlata a pôdy. Kapitalista ako vyšitý. Oba svety navzájom súperili a jeden - ten červený - vždy na 99% vyhral. Aká lacná propaganda a zadarmo! Druhý pohľad môžeme odvodiť podobne od literatúry a jej kinematografovanej podoby. J.F.Cooper už nebol taký extrémny ojebávač ako May. Američan, ktorý dobre poznal domáce reálie, istý čas dokonca aj v uniforme už nemal dôvod ťahať čitateľom medové motúzy a aj riadne pritvrdil. Jeho príbehy už nekončia tak šťastne ale hlavne naznačujú, že Indiáni bola zaostalá, zákerná a primitívna komunita, s ktorou bolo ťažké súžitie. V tomto duchu sa nesie celá americká kinematografia, kde pôvodní obyvatelia sú vykreslení pravdivo ako banda divochov. Niečo ako Cigáni u nás, pre lepšie pochopenie nechápavých. Keď mladý čitateľ či divák vyrastie z týchto kníh a filmov a správne pochopí skutočné historické súvislosti, musí dôjsť k logickému záveru, že pre primitívny národ bol americký kontinent príliš rozľahlým luxusom, a tak musel nutne ustúpiť rozvoju civilizácie. Tak to totiž v živote chodí. Pokrok nezastavíš, ale vždy sa môžeme na chvíľu relaxačne vrátiť ku ktorýmkoľvek týmto knihám či filmom. Takže, Hrášok, ku ktorej z týchto verzií sa hlásiš ty?

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 63% ( 31 people voted )
+
2015-02-22 15:40:58 bc7b649f
Pandemonium - A čo tak možnosť C? To znamená kompromis oboch možností. Inak máš tam preklepy, ale nevadí.
Anupew # JacaNidy24
-
 50% ( 2 people voted )
+
2015-02-22 18:58:37 b228f06b
Pande ) ja som bol vždy Mayovkar)))D
Janko hrasko # KywiQogu58
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-02-22 20:49:26 4e639799
A starý Zálesák )a nie ten kto vraždil Indiánov)))D)
Janko hrasko # KywiQogu58
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-02-22 21:04:07 4e639799
loading...
Pande
janko Hrasko je idealista z prvaeho pohladu na vec a ty z druheho.
odkial cerpas svoje pravdy o indianoch ako o zakernych,zaostalich.....a vsetky tie negativne vlastnosti?ja si myslim ze tiez iba z knih ktore mimochodom pisu vitazi!
v jednom ti davam za pravdu a to ze boli zaostali v nasom ponimani.zakerny boli mozno v tom zmysle ze utocili na farmarov a viacmenej bezbrannych.ale to je pochopitelne,ani ja by som neutocil s lukmi a sipmi na vojenske pevnosti.radsej by som si vyberal lahsie ciele.
ale urcite sa u indianov neda hovorit o kulturnej zaostalosti.na americkom kontinente zili cca 10 tisic rokov pred kolumbom zhruba na tej kulturnej urovni ako ich nasli europania.a asi to nebola tak zaostala uroven ked dokazali prezit tolko tisicroci.a zili by tam v harmonii s prirodou dodnes,ak by sme to tam neznicili.
to sa vsak neda povedat o nasej "vyspelej a pokrokovej"civilizacii ktora tu je cca 2 tisic rokov a mam obavy ze prezije dalsich 100 rokov!kam sme vstupili tam sme vsetko znicili pardon pretvorili na svoj obraz,rozkradli,znecistili a odhodili!v tomto smere by sme sa mohli vela ucit od indianov.to ze sme mali modernejsie zbrane,nekonecny zastup zlocincov dychtivych po zlate a pode,verili sme v toho "praveho" boha este neznamena ze nasa definicia civilizovanosti je ta spravna!

zbytocna nadej # GigyNaji40
-
 65% ( 7 people voted )
+
2015-02-23 06:57:37 d991c738
Hopi, Aztékovia, Inkovia, Majovia, žili síce z nášho pohľadu ako primitívi, ale v dobe keď v Európe sme žili na rovnej doske a boli sme stredom stvorenia, oni mali hlboké znalosti o vesmíre. Používali presné kalendáre, podľa ktorých vedeli vypočítať zatmenie slnka, mesiaca a polohy planet slnečnej sústavy. Určite na kontinente žili aj kmene, ako Pande píše, druhý pohľad. Ale príživníkov a neprispôsobivých je aj dnes medzi nami ako maku. Čo je ale dôležité a nemali by sme to ironizovať, že ten indián si zaslúži hlbokú úctu a obdiv. To je správna cesta aj pre našu civilizáciu. Aj ja chcem, aby moje deti žili v pokoji, mieri, láske, úcte. Všetko čo potrebujeme máme zadarmo. Čo si treba kupovať sú vládci, králi, politici, vojaci, bankári, všetci zločinci.
milan # PesyMihy72
-
 58% ( 2 people voted )
+
2015-02-23 19:51:28 57f4f922

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
sedem   še
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Rusko pomalu škrtí Evropě kohoutek se zemním plynem


											Rusko pomalu škrtí Evropě kohoutek se zemním plynem
Zatímco ukrajinský operátor plynovodu Naftogaz prohlašuje, že veškerá přeprava plynu z Ruska do Evropy běží normálně, Bloomberg hlásí, že ruský export zemního plynu do Evropy slá...
Vývoj verejného dlhu SR
Estonský pozemní bojový dron THeMIS ADDER má za sebou ostré střelby
Čo majú spoločné karibskí piráti a kalifornskí väzni?

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0295 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made