Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Na Islandu vrtají nejžhavější díru na světě


 Na Islandu vrtají nejžhavější díru na světě
Vrt s příznačným jménem Thor geotermálního výzkumného projektu Iceland Deep Drilling Project by měl před koncem letošního roku dosáhnout hloubky 5 kilometrů a teploty 1000 stupňů Celsia.
Drsné vrtání v drsné krajině Islandu. Kredit: IDDP.
Drsné vrtání v drsné krajině Islandu. Kredit: IDDP.

Když někdo vrtá hodně hluboko v zemi, tak tam prý může probudit balroga nebo podobné démony. Trpaslíci v Morii by mohli vyprávět. Islanďané jsou ale drsní lidé a nějakých balrogů se zjevně nebojí. Vrtají tam do hloubky 5 kilometrů a nehodlají narazit na naštvaného balroga, ale ohromný zdroj geotermální energie.

Iceland Deep Drilling Project. Kredit: NEA.
Icelan d Deep Drilling Project. Kredit: NEA.

Island je už dneska jednou ze zemí, které vypouštějí nejméně oxidu uhličitého na světě. 70 procent spotřeby elektřiny pokryjí z vodních elektráren a geotermální energie se postará o ten zbytek. Islanďané si dokonce pohrávají s představou, že budou posílat svou obnovitelnou elektřinu podmořským kabelem do Velké Británie. Projekty dalších vodních elektráren, které by zatopily další kusy snové krajiny Islandu, se ale setkaly s urputným odporem místních obyvatel. Proto se teď islandští energetici soustředili na využití geotermální energie.

Je to rozhodně dobrý nápad, celý Island sedí na pěkně vulkanicky horkém místě. V roce 2000 na Islandu zahájili pozoruhodný geotermální projekt Iceland Deep Drilling Project (IDDP). Za projektem stojí konsorcium známé jaké Deep Vision, které tvoří islandští energetici National Energy Authority of Iceland (Orkustofnun)(OS), čtyři přední islandské energetické společnosti: Hitaveita Sudurnesja, Landsvirkjun, Orkuveita Reykjavíkur a Mannvit Engineering, a také norská těžební společnost Statoil. Cílem projektu je vylepšit technologii produkce geotermální energie a také přispět k výzkumu zemských hlubin. Na projektu se také podílejí badatelé Kalifornské univerzity v Davisu a v Riverside, Stanfordu a Oregonské univerzity, stejně jako finance americké vědecké agentury National Science Foundation (NSF).

National Energy Authority of Iceland (Orkustofnun).
Nation al Energy Authority of Iceland (Orkustofnun).

Během projektu Iceland Deep Drilling Project už vzniklo několik geotermálních vrtů, do nichž pak vědci záměrně zaváděli chladnou vodu. V jednom z vrtů se jim podařilo dosáhnout výkonu, který by umožňoval produkci 36 megawattů elektrické energie, pokud by takové zařízení bylo připojeno k elektrické síti. Což nebylo. Projekt IDDP vrtá na poloostrově Reykjanes, který představuje jihozápadní výběžek Islandu. Tento poloostrov je místem, kde nad hladinu moře zasahuje Středoatlantický hřbet, tedy rozhraní tektonických desek v Atlantickém oceánu.

Reykjanes, magická krajina geotermální energie. Kredit: Jóhann Heiðar Árnason / Wikipedia.
Reykja nes, magická krajina geotermální energie. Kredit: Jóhann Heiðar Árnason / Wikipedia.

Letos v srpnu v projektu Iceland Deep Drilling Project opět zahájili vrtání do vrstev staré lávy a horkého podzemí poloostrova Reykjanes. 7. září tímto vrtem dosáhli hloubky 3 kilometrů a pokračují dál. Před koncem letošního roku hodlají dosáhnout hloubky 5 kilometrů, kde očekávají rekordní teplotu kolem 1 000 stupňů Celsia. Tam pak chtějí pomocí této pekelné teploty a tlaku 200 atmosfér vytvořit superkritickou vodu, tj. takovou, jejíž teplota a tlak přesahují kritické body (374 °C a 22,05 Mpa). U supekritické vody se významně mění celá řada fyzikálních a chemických vlastností. Jednou ze zajímavých změn je i to, že superkritická voda obsahuje mnohem více energie, nežli obyčejná vodní pára. I poté, co urazí vzdálenost 5 kilometrů k zemskému povrchu, bude taková voda mít teplotu 400 až 600 stupňů Celsia.

Běžné geotermální stanice produkují asi tak 5 megawattů elektřiny na jeden vrt. Tenhle vrt projektu Iceland Deep Drilling Project, který by měl dosáhnout do vrstev se žhavým magmatem, by měl zvládnout 50 megawattů. Dostal jméno Thor, čemuž se nelze moc divit. Vrt Thor sice nepřekoná světový rekord v dosažené hloubce, ale vzhledem k tomu, že vrtá v magmatu, který dělá s vrtným zařízením strašlivé věci, tak mu to jistě můžeme odpustit. I tak je obdivuhodný. Pokud Thor uspěje, tak lidé projektu IDDP chtějí vrtat a hledat geotermální energii i v jiných částech světa, a nejspíš hlouběji, než kam dosáhne Thor.

Video: Statoil and Icelandic partners drill the world’s hottest geothermal wellAuthor: Stanislav Mihulka # DaxuDufy45
Veda2016-11-068
-
 50% ( 0 people voted )
+
Ktovie čo robia na Islande s teplou vodou...Lebo už tretia generácia od nás chodí do škôl v KE a furt tam ešte nevedia čo s teplou vodou. Totiž neďaleko KE ešte v bývalom režime bol vrt /tuším Ďurďošík ,už možno aj vychladla/ a nie a nie dotiahnúť ju do mesta /cca15 km/ . Aj na VŠ..TU- BERG sa študujú "spodné vody" ..direkt aj múdrych hláv je tam dosť ,aj v BA boli a sú známosti...aj peniaze by sa dali zohnať ale furt len NAJMÚDREJŠIE odpovede..AKO SA TO NEDÁ ...O príčinách sa hovorí pravidelne ..aj na strechách medzi vrabcami...a Tepláreň ..a súkromné pozemky ..a prekážky také..hentaké../ešte šťastie že my na Spiši v PP , Vrbovo a celý rad ďalších -- už sa aj kúpeme.v teplej dávno...../Nech sa spýtajú ..aj Islanďanov ..ako na to...majú toľko obyvateľov ako region KE ...aj bankárov "povykopovali"...aj banány pestujú ...aj ryby lovia zadarmo...aj teplo majú furt...aj slnečný svit koncom júna majú 18 hodín denne...aj ..aj../
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-11-07 10:09:11 58d4289b
A tým som nechcel..tu..."dvorných" KE..prispievateľov uraziť ..zdynamizovať..či riešiteľsky nasmerovať ..ale len tááák...aktivizovať, lebo vraj "teplá voda " má aj blahodárne účinky na kosti a telesnú schránku ..ktorá " pamäta čosi dozadu" ..
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-11-07 11:03:14 58d4289b
Nejaký extrémne hĺbkový vrt je aj niekde na ďalekom východe (vy si už vygúglite kde) a k nemu chodia pravidelne natŕčať uchále konšpirátori. Potom aj tu - v kabarete Dôležité - zasvätene blúznia, že z neho zaručene počujú zvuky pekla, lol!


:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-11-07 12:46:25 d425402c
Pande--ty máš nejaký extrémne hlboký mozgový vrt-keď z teba vychádzajú tie zaručené zvuky pekla- veď ty chodíš pravidelne na ten blúzniaci Metal-natŕčať uchále a zaručene sa to nenachádza len na ďalekom východe-ale aj rovno v tvojej nekompletnej hlave a potom aj tu-v kabarete Dôležite blúzniš a spievaš si-Rozum mááám-ale neviem kde ho mááám-keď v hlave ho už nemáááám-tak kde ho hladať mááám-povie to niekto z váááás!
ferda # XimaHifu28
-
 55% ( 1 people voted )
+
2016-11-07 16:10:41 58d4285f
...ferda 28... Nemôžete a nesmiete hovoriť čosi o "mozgovom potenciáli" "nášho" --Pandeho 36.. veď on je disponibilný mimoriadne širokou škálou kritických ---osobnostných ---ba aj mimoriadne reakčných slovných invektív. Stačí len to otočiť a 180 a sme doma. Ja aj my v našej krčmičke MÁME HO RADI... Teda ..Pande 36... je prínosom tu na fóre--- je furt sranda . Nikdy nikokomu nič perspektív- ne nepovedal Má aj intelektuálny prehľad ---aj Mečiara má rád / my tiež svojím spôsobom / A Hlavne nikdy nikomomu MÚ napovedal .....nič perspektííííííííívne ... / napr. ako sa má srať po fazuľovici/ Teda úbohosť a plytkosť ----okrem naháňania lenivých kaprov .. a to sa cení ---kdesi--- Prdením--- A čo by sme robili bez neho----Nikdy sme neboli jeho nepriatelia.. Veď je asi ----- tiež je náš --- a z Liptova je vidieť aj n TATRY,,,,
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-11-07 18:08:43 58d4289b
A on ten náš ... ale no---" Gejza Hufi" určite nájde "TEORETICKÉ " len a len riešenie čo s teplou vodou v KE , ale aj ako s ..Pande 36--- ako všeobecne TU PREZENTOVANOU nič neriešujúcou ......persónou---. Ale -už len čosi obdrizdať a Teplá voda bude v KE .. na každom "buzer.pľaci" v najmenej "púejc " kasarňoch...........
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-11-07 18:20:57 58d4289b
loading...
Aj v zahraničí sa čosi vie o TEPLEJ VODE ... /ešte aj aj IZRAELITI vedia kde je Bardejov,,/ a my tu doma...---aj vychladnie----- a vrty --- a v každej druhej dedine v Maďarsku...a klby... a reuma..... a peniaze...a -- výstavba ..a turistika ..a vedecký a ,,,HANBA pred svetom ..že sme nepochopili ŽE Z PLNEJ RITI SA DOBRE SERIE::: A furt len o teplej vode.......
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-11-07 18:38:28 58d4289b
Dole je peklo s trpaslikmi, hore boh plava na oblaciku a sem tam vysle svoju spojku jezisa (ak teda zrovna nevyvija daku chorobu ktorou by nas mohol potrapit). Zijeme v krasnom rozpravkovom svete. Haleluja
MM # SidaSafa91
-
 55% ( 1 people voted )
+
2016-11-10 10:16:12 d94b4912

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
šesť   jeden
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Slovenská vláda zlodejov?


Slovenská vláda zlodejov?
bola raz jedna milá, malá krajina, ktorú obsadila mafia a povedala si, že ju rozoberie na súčiastky. to všetko pod rúškom demokracie, najmä tej sociálnej. zlodeji sa obliekli do bielych...
NADMĚRNÁ LÉKAŘSKÁ PÉČE ŠKODÍ ZDRAVÍ
Kyslíková terapia?
JAK PŘICHÁZÍME O SVOBODU?

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0257 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made